povzroča

V Ljubljani in Kranju skupaj odkrilo več kot 70 streh, neurja tudi ponoči
18. 08. 2022 15.11
Čeprav se je popoldansko neurje z močnim vetrom po približno uri besnenja umirilo, nam bosta noč in petek prinesla še več nevihtnega dogajanja. Predvsem od jutra do popoldneva se bodo ob nevihtah pojavljali močni vetrovni sunki, ki lahko povzročajo vetrolome, možni bodo močnejši nalivi. Arso je zato izdal oranžno opozorilo. Četrtkovo neurje je podrlo ogromno dreves, v prestolnici in v Kranju pa je veter dvignil več kot 70 streh. V Tivoliju so izpod podrtega drevesa mimoidoči rešili žensko, na Bleiweisovi cesti je v motorista priletel oglasni pano.

5 skrivnosti najboljših slovenskih košarkarjev, zaradi katerih so postali svetovno znani!
18. 08. 2022 08.10
Kaj potrebujete, da bi postali naslednji Luka Dončić ali Goran Dragić?

Spomini na kraški požar še vedno živi
17. 08. 2022 19.00
Še vedno je živ spomin na dogajanje na Krasu, kjer je uničujoč požar divjal pred nekaj tedni. Vožnja po tamkajšnji pokrajini te še vedno ne pusti ravnodušnega, pa čeprav so zadnji dim uspešno pogasili že pred več kot 14 dnevi. Črna zemlja, požgana trava in zoglenela drevesa. Od narave je na mestih pogorišča ostal le še spomin, kako zeleno in košato je bilo nekoč. Končnih ocen, koliko gozda so vzeli ognjeni zublji, Zavod za gozdove Slovenije še nima, težavo povzroča predhodna suša. Za lažjo primerjavo: zgorela je površina gozda, ki je enaka skoraj 3.000 nogometnim igriščem. Kako se lotiti obnove narave, ali bodo poškodovana tla sploh sprejela semena in sadike ter kakšne sorte bodo v težkih okoliščinah sploh preživele?

Požar na Debnem vrhu pod nadzorom, na terenu ostaja nočna straža
17. 08. 2022 15.23
Gasilska brigada Ljubljana je sporočila, da je požar v okolici Debnega vrha v Ljubljani pod nadzorom. Na intervenciji je skozi dan sodelovalo preko 110 gasilcev, 37 gasilskih vozil in dva helikopterja, tudi čez noč pa na terenu ostaja požarna straža. Gre za težko dostopen teren, gasilcem težave povzroča tudi močan veter. V nočni izmeni bo ostalo okoli 50 gasilcev, še sporočajo.

Z magneti stopili korak bližje čistemu in skoraj neomejenemu viru energije
16. 08. 2022 09.18
Smo korak bližje čistemu in skoraj popolnoma neomejenemu viru energije. Znanstveniki na Univerzi v Delawareu so namreč odkrili način, kako nadzirati reakcije jedrske fuzije, ki bi v prihodnosti potencialno lahko napajala naš planet. Pri ustvarjanju jedrske fuzije na Zemlji so namreč začeli uporabljati magnete.

Mala žuželka ima le osem zob, a uničuje gozdove
15. 08. 2022 19.25
Izrazita suša preglavic ne povzroča le gasilcem, ampak tudi gozdarjem. Zaradi toplega vremena so smrekovi gozdovi manj odporni proti škodljivcem. Samo v juliju je bilo zaradi lubadarja za posek določenih kar 70.000 kubičnih metrov iglavcev. Zavod za gozdove lastnike opozarja, naj redno pregledujejo svoje gozdove, saj lahko lubadar hitro zmanjša vrednost lesa.

Ganljivi prizori bega pred ognjenimi zublji
15. 08. 2022 15.50
Gasilci v Španiji se še naprej bojujejo z več gozdnimi požari. Med drugim so plameni približno 60 kilometrov od mesta Alicante v pokrajini Valencia na jugovzhodu države od sobote uničili okrog 3500 hektarjev gozda. Še en velik požar divja pri mestu Zaragoza na severovzhodu Španije, kjer je moralo svoje domove zapustiti 1500 ljudi.

Britansko mesto, ki se je zavezalo veganstvu: 'To je prvi korak na dolgi poti'
14. 08. 2022 10.18
Haywards Heath, mesto v Zahodnem Sussexu, spodbuja 34.000 prebivalcev, naj s svojih krožnikov umaknejo živalske izdelke in tako pomagajo v boju proti podnebni krizi. Mestni svet je podpisal tako imenovano "Plant based Treaty", pogodbo, ki predstavlja dodatek Pariškemu sporazumu o podnebnih spremembah. Cilj pogodbe je prepričati svetovne voditelje, da bi družbe postopoma prešle s prehrane, ki vključuje živalske proizvode, na prehrano brez njih, vegansko. Praktični ukrepi se bodo v mestu začeli z okoljskimi nagradami za šole in podjetja, ki zmanjšujejo količino zavržene hrane in spodbujajo vegansko prehrano, mestni svet pa bo šolam zagotovil gradivo, ki bo naslednjo generacijo navdihnilo k zmanjševanju emisij toplogrednih plinov.

Gladina Rena tako nizka, da ogroža največje evropsko gospodarstvo
13. 08. 2022 11.00
Evropska reka Ren postaja presuha, ovira dobavne verige in povzroča več težav nemškemu gospodarstvu. Nizek vodostaj ovira ladijski promet, tovorne ladje morajo zdaj prenašati manjše tovore, transportni stroški pa le naraščajo. Upadajoča gladina reke pa bo omejila tudi pošiljke energentov ter prevoz kemikalij in žita

Formalnost in demokracija
13. 08. 2022 11.49
20. stoletje je bilo kljub vzponom in padcem izjemno z vidika napredka individualnih pravic in svoboščin. To je predvsem posledica liberalizma, ki se je še posebej razširil v 2. polovici 20. stoletja in ki je z izjemnim prodajnim pitchem prepričal številne, zagrizene nasprotnike, ki so svoje argumente za nasprotovanje, tako kot zagovorniki, črpali iz preteklosti, a iz drugih zornih kotov. Prodaja liberalizma v paketu je prinesla pravico do svobodnega oblačenja, obedovanja in diskurza. Prinesla je pravico do vsakdanje izbire vsega oz. z drugimi besedami – uspešna prodaja liberalizma je povečala moč udobja (konformizem).

'Če tega še niste doživeli, si ne morete predstavljati, kakšna bolečina je to'
12. 08. 2022 13.01
Konec prejšnjega tedna so ZDA zaradi izbruha opičjih koz razglasile izredne razmere za javno zdravje. To je sledilo večtedenskim prizadevanjem, da bi storili več za obvladovanje virusa. Jeffrey Galaise je začel organizirati Zoom srečanja, na katerih lahko osebe, ki so se okužile z virusom opičjih koz, izmenjujejo informacije o virusu in predstavijo svoje izkušnje. Veliko homoseksualcev je ob tem izpostavilo, da so jih zdravstveni delavci, ko so se želeli testirati, zavrnili.

Kriza cen, ne hrane: špekulanti in 'veliki igralci' krivi za nevzdržne podražitve
12. 08. 2022 11.25
Kdaj bodo tisti, ki zasedajo ključna mesta, razumeli, za kaj v resnici gre? Tako se sprašujejo pri nevladni organizaciji grain.org. Gre za organizacijo, ki se zavzema za večjo vpletenost skupnosti v prehransko verigo, ki je v zadnjih letih prešla v roke globalnih igralcev. Opozarjajo - soočamo se z že tretjo prehransko krizo v 15 letih, naučili pa se nismo ničesar, čeprav se ustvarjajo nova in nova zavezništva, projekti pa dobijo veliko denarja.

'Vegetarijanke imajo večjo verjetnost za zlom kolkov v poznejših letih'
12. 08. 2022 07.33
Študija v Združenem kraljestvu je pokazala, da je pri ženskah, ki so vegetarijanke, verjetnost za zlom kolkov v poznejših letih večja kot pri tistih, ki bolj pogosto jedo meso. Dr. James Webster, raziskovalec na Univerzi v Leedsu, ob tem pravi, da naj se vegetarijanci ne odpovedujejo načinu prehranjevanja, saj je ta način z ostalih vidikov zdrav in okolju prijazen, vendar naj pazijo, da hrano dobro načrtujejo in da ne izpustijo hranil, ki jih izključujejo, če ne jedo mesa ali rib.

Našli smo ključ do sreče!
10. 08. 2022 06.00
Ljudje smo v 95 % naravnani tako, da želimo najprej poskrbeti za druge – torej za svoje otroke, starše, sorodnike, prijatelje in ko se ta seznam konča, nam običajno zmanjka energije in časa, da bi se posvetili tudi sebi in se vprašali ''Kaj si pa jaz želim, da se bom boljše počutil/a?''. Včasih se nam zdi, da bomo preveč egoistični in samovšečni, če bomo sami sebe postavili na prvo mesto in najprej poskrbeli za svoje potrebe ter prioritete, šele kasneje pa poskrbeli za vse naše najbližje. Težko je priti iz tega začaranega kroga, vendar prvi korak je že to, da se pričnemo zavedati, da šele, ko bomo mi zadovoljni sami s sabo, bomo lahko tako lažje osrečili druge.

Jeseni v šolah ključna prezračevanje in prepoznavanje okuženih, o maskah niso razpravljali
10. 08. 2022 08.32
Ključna ukrepa, ki preprečujeta prenos okužbe v šolskem okolju, sta ukrepa prezračevanja in ukrep izločanja okuženih iz šolskega procesa, je pojasnila Nina Pirnat iz NIJZ. Povedala je, da bo ukrep samotestiranja tokrat vezan na domače okolje. Osebe, ki zbolijo, naj ostanejo doma in naj se samotestirajo, zato da osebe z znaki respiratornih obolenj sploh ne vstopijo v šolsko okolje. To so sicer strokovna priporočila, je poudarila. Odlokov, kot ste jih bili vajeni v preteklosti, ni več, je pojasnila. Tistim, ki nimajo znakov okužbe dihal ali niso bili v stiku z obolelimi, se v tem trenutku ne bi bilo treba samotestirati. Tako imenovano obdobno samotestiranje bi se lahko vrnilo ob višji stopnji okužb. "Nošenja mask nismo obravnavali, vendar ni usmeritev, da bi bile maske v šolskem procesu v osnovni šoli prisotne," je povedala Pirnatova.

PFAS v hrani, vodi, celo mleku mater: tveganje za raka, diabetes, neplodnost
10. 08. 2022 10.06
Raziskovalci in znanstveniki v zadnjih letih opažajo porast kemikalij PFAS, gre za per- in polifluoroalkilne snovi. Te kemikalije so povsod okoli nas, v zraku, hrani, deževnici in predstavljajo veliko tveganje za nastanek različnih bolezni, ustvarjajo pa tudi okoljski problem. Zdaj si države prizadevajo poiskati načine za hitrejšo razgradnjo PFAS v okolju.

Smo priča eni rekordnih sezon?
08. 08. 2022 20.16
Medtem ko suša, ki pesti slovensko Istro, povzroča strah pred redukcijami in je že vzela lep del kmetijskih pridelkov, obstaja panoga, za katero je trenutno vreme idealno. Solinarji bodo po več zaporednih slabih letinah letos znova lahko napolnili svoja skladišča. Obilica sonca, vetra, nizka vlažnost in suša nasploh so letos omogočili, da se je pridelava soli začela mesec dni prej kot običajno, kaže pa tudi na to, da bo sezona trajala še kar nekaj časa. Možno je, da smo priča eni od rekordnih sezon.

Prava izbira: prehransko ustreznejša ponudba obrokov
08. 08. 2022 11.42
NIJZ izpostavlja nov projekt, ki so ga razvili po dveh letih izvajanja in sliši na ime Prava izbira. Gre za simbol, ki omogoča gostincem izpostavitev višje kakovosti njihove ponudbe, potrošnikom pa omogoča lažjo prepoznavo in izbiro prehransko ustreznejših obrokov. Posebna pozornost je namenjena subvencionirani študentski prehrani.

Zaposlene iz pisarne pošiljajo za tekoči trak
08. 08. 2022 13.35
Avstralski letalski prevoznik Qantas, ki se sooča z nejevoljo potnikov zaradi zamud pri prtljagi, se je v želji po rešitvi akutne situacije obrnil po pomoč k višjemu menedžmentu. Zaposlene v pisarnah je namreč povabil, naj za tri mesece priskočijo na pomoč na letališčih pri ravnanju s prtljago.

Organizacije za zaščito živali pozvale Benfico k odpravi predstave z orlom
07. 08. 2022 12.01
Organizacije za zaščito živali na Portugalskem so pozvale nogometni klub Benfica k opustitvi predstave z orlom, ki pred vsako tekmo poleti nad tribunami stadiona in pristane na klubskem grbu na sredini igrišča. Kot so izpostavili, orli sodijo v naravo in ne na nogometne stadione.

Odprave obveznih izolacij ob okužbi s koronavirusom v kratkem ni pričakovati
06. 08. 2022 11.11
Na ZZZS so ob visokih stroških nadomestil za bolniške odsotnosti okuženih s koronavirusom zaprosili za razmislek o utemeljenosti avtomatskih obveznih izolacij za okužene. V delovni skupini za klinično obravnavo in zdravljenje NIJZ njihovi odpravi nasprotujejo, saj zmanjšujejo širjenje covida-19. Nasprotuje ji tudi minister za zdravje Bešič Loredan. Posvetovalna skupina za spremljanje koronavirusa pri NIJZ bi medtem v primeru izrazitega poslabšanja epidemije covida-19 v jeseni v vzgoji in izobraževanju predlaga uvedbo obveznega samotestiranja v domačem okolju. Po predlogu bi bili kompleti za domače samotestiranje s kartico zdravstvenega zavarovanja dostopni v lekarnah ne glede na epidemične razmere.

'Pripravljeni smo na alarm, če bo treba količino prepeljane vode povečati'
05. 08. 2022 12.19
Državni sekretar na ministrstvu za obrambo Rudi Medved in direktor Rižanskega vodovoda Martin Pregelj sta spregovorila o tem, kako tečejo aktivnosti za zagotavljanje zadostnih količin pitne vode za slovensko Istro. Kot je zagotovil Medved, so pripravljeni na alarm, če bo treba količino prepeljane vode še povečati. Zagotavljanje vode za slovensko Istro je uspešno, je poudarili Domen Torkar iz Civilne zaščite, kjer poudarjajo, da bodo tudi v prihodnje odpravljali ozka grla, ki se lahko pri tem pojavljajo, in zagotavljali potrebne količine za zagotavljanje pitne vode.

Upanje za Grinerjevo: Bo del izmenjave rusko-ameriških zapornikov?
05. 08. 2022 11.20
Dan po tem, ko so v Rusiji ameriško košarkarico Brittney Griner obsodili na devet let zapora zaradi tihotapljenja in posedovanja marihuane, je ruski zunanji minister Sergej Lavrov dejal, da se je Rusija na predsedniški ravni pripravljena pogovarjati o izmenjavi zapornikov. Zunanji minister ZDA Antony Blinken je dejal, da bodo sledili tej ponudbi.

Rusko sodišče košarkarico Grinerjevo obsodilo na devet let zapora
04. 08. 2022 18.02
Sodišče v Rusiji je ameriško košarkarsko zvezdnico Brittney Griner obsodilo na devet let zaporne kazni, potem ko je bila spoznana za krivo "tihotapljenja in posedovanja marihuane", poroča francoska tiskovna agencija AFP. Ob tem bo morala plačati tudi kazen v višini milijona rubljev, kar znaša približno 15.000 evrov.

Francija naročila prototip laserskega orožja, ki bi z neba 'klestilo' drone
03. 08. 2022 20.32
Francija si želi obiskovalce, ki bodo leta 2024 v času poletnih olimpijskih iger obiskali Pariz, očarati z vsem, kar premore ta francoska metropola. Tamkajšnja vlada se je zdaj odločila, da bo k olimpijskemu naboru potrebščin zdaj dodala še najnovejšo, a tudi veliko manj glamurozno podrobnost. Naročila je namreč prototip laserskega orožja, ki bi v času olimpijskih iger z neba "klestilo" drone.

Požar pri Šibeniku pod nadzorom, gasilci bodo na terenu ostali tudi ponoči
02. 08. 2022 13.55
V okolici Šibenika je znova zagorelo, in sicer na več mestih med Vodicami in Šibenikom. Šibeniški podžupan Danijel Mileta, ki je tudi vodja šibeniškega štaba Civilne zaščite, je sporočil, da je požar končno pod nadzorom. Ker bi se ogenj iz posameznih žarišč še lahko razširil, bodo gasilci na terenu ostali tudi ponoči. Tudi poveljnik gasilske enote Šibenik je dejal, da je stanje na požarišču veliko boljše in kot težavo izpostavil veter, ki jim preglavice povzroča že cel dan.

V Črnomorsku pričakujejo izplutje prve ladje z žitom po podpisu dogovora z Rusijo
29. 07. 2022 15.47
V pristaniškem mestu Črnomorsk na jugu Ukrajine se pripravljajo na izplutje prve ladje z žitom, a po besedah podsekretarja za humanitarne zadeve ZN podrobnosti še urejajo. Bližnjo Odeso je medtem obiskal ukrajinski predsednik Zelenski in dejal, da so pripravljeni na ponoven izvoz žita.

5 prednosti uporabe CBD kapljic
29. 07. 2022 06.00
CBD kapljice so vse bolj priljubljene, saj imajo številne terapevtske učinke. Zato je CBD v središču zanimanja tudi številnih znanstvenikov, ki želijo pozitivne učinke CBD-ja podpreti z ugotovitvami številnih znanstvenih raziskav.

Sanacija po požaru bo trajala vsaj pet let, Kraševci nočejo več borov
28. 07. 2022 19.05
Sanacija 2700 hektarjev uničenega kraškega gozda se bo najverjetneje začela že jeseni, trajala pa bo vsaj pet let. Če so do požara približno polovico kraških gozdnih površin predstavljali iglavci, bo obnova osredotočena predvsem na sajenje listavcev, saj ti težje zagorijo. Težava pa bodo primerne sadike, ki jih v Sloveniji zagotovo ne bo dovolj, zato jih bomo morali najverjetneje uvažati iz sosednjih držav.

Dokumentarni filmi o sodobni družbi: od duševnega zdravja do glutena
28. 07. 2022 11.17
Julij nam je postregel z rekordnimi temperaturami in kaj je boljšega, kot se v tem vremenu hladiti pred kavčem s kakšno dobro serijo ali filmom? VOYO vsak teden v svojo bogato zbirko dodaja nove vsebine, za konec meseca pa so nam pripravili še dve novosti – strastno skandinavsko serijo Ljubezenski trikotnik (Threesome) in sklop dokumentarnih vsebin o sodobni družbi, ki raziskujejo teme, kot so seks, duševno zdravje, gluten in še več.