povzroča

Na Hrvaškem novi ukrepi, omikron v ZDA že terja več žrtev kot delta
29. 01. 2022 12.05
Hrvaški notranji minister Davor Božinović je sporočil, da bodo s 1. februarjem pri njih začeli veljati nekateri novi ukrepi v zvezi s covidom-19. Po zgledu ostalih evropskih držav bodo skrajšali obdobje samoizolacije na sedem dni. Spremembe bodo tudi pri prehajanju meje, covidna potrdila za cepljene z dvema odmerkoma pa po novem ne bodo več veljala 365, ampak le še 270 dni. Božinović je ob tem izpostavil, da ukrepov v celoti še nekaj časa ne bodo odpravili, saj je "različico omikron skoraj nemogoče ustaviti". Medtem zaradi posledic okužbe z omikronom dnevno že umre več Američanov, kot jih je za posledicami različice delta.

Infektolog Trampuž: Pandemija bi se lahko končala najkasneje do poletja
29. 01. 2022 07.00
Kot pravijo v Svetovni zdravstveni organizaciji naj bi se do marca okužilo 60 odstotkov evropske populacije, s tem pa bi proti koncu marca pandemija že lahko izzvenela. Smo lahko optimistični? Priznani infektolog dr. Andrej Trampuž pravi, da še nikoli nismo bili tako blizu konca pandemije in da je optimizem upravičen, saj bi lahko pandemija izzvenela do poletja.

Zelenski: ZDA poskušajo dramatizirati razmere, panika nam povzroča veliko škodo
28. 01. 2022 21.09
Potem ko so v zadnjih dneh in tednih predvsem iz Washingtona vztrajno opozarjali na nevarnost "skoraj neizbežne" ruske invazije na Ukrajino, je predsednik te države Volodimir Zelenski Američane pozval k umiritvi retorike. "Bela hiša poskuša nevarnost ruske invazije prikazati najbolj dramatično, kar se da. Po mojem mnenju je to napaka," je dejal in poudaril tudi, da "neuravnotežena in nerazumna informacijska politika" njegovi državi povzročila veliko ekonomsko škodo. S tem so se potrdila poročila nekaterih medijev, da na liniji Washington-Kijev obstajajo nekatera nesoglasja glede razmer v tej državi.

Elizejska palača: Putin in Macron sta se zavzela za umiritev napetosti
28. 01. 2022 06.53
Ameriški predsednik Joe Biden je v pogovoru z ukrajinskim predsednikom opozoril, da obstaja "možnost, da bi Rusija naslednji mesec napadla Ukrajino", so sporočili z Bele hiše. Zelenski je sicer Zahod pozval, naj ne povzroča panike. Ruski predsednik Vladimir Putin in njegov francoski kolega Macron sta medtem razpravljala o iskanju rešitve za ukrajinsko krizo. Putin je Macronu dejal, da Zahod v veliki meri ni upošteval zahtev Moskve, iz Elizejske palače pa so sporočili, da sta se predsednika zavzela za umiritev napetosti.

Zavrtite Lux-Factor kolo sreče in zadenite darilo ali super popust!
28. 01. 2022 00.15
Dolgi zimski dnevi v januarju so lahko turobni in dolgočasni. Želimo vam jih polepšati s prav posebno akcijo – zimsko kolo sreče, ki je veljavna le do nedelje, 30. 1. 2022 do polnoči. Pohitite in zavrtite kolo sreče, ki vam prinese SUPER POPUST ali DARILO.

Na zemljevidu ECDC največ temno rdeče doslej
27. 01. 2022 13.32
Evropa je povsem v primežu omikrona. Na novem tedenskem zemljevidu Evropskega centra za obvladovanje in preprečevanje bolezni, na katerem z različnimi barvami prikazujejo širjenje okužb, je tako skoraj v celoti obarvana temnordeče, izjema so le trije rdeči "otoki" na Poljskem in v Romuniji. Slovenija je z barvo, ki označuje najslabšo epidemiološko sliko, obarvana že štiri mesece. Prihodnji teden se bodo merila za pripravo zemljevida spremenila.

FreeStyle Libre je sistem, ki sladkornim bolnikom olajša življenje
24. 01. 2022 00.15
Spremljanje TIR-a (Time in Range) oziroma časa, preživetega v ciljnem razponu vrednosti glukoze, je revolucioniralo življenje sladkornih bolnikov, ki lahko zdaj po zaslugi sodobne tehnologije sami vplivajo na spremljanje glukoze in uspešne rezultate zdravljenja

Poklukar: Za sproščanje ukrepov tveganje še preveliko
26. 01. 2022 16.44
Minister za zdravje Janez Poklukar poudarja, da so v petem valu zaradi koronavirusne različice omikron praktično vse postavili na novo – od testiranja, karanten, izolacij, delovanja mikrobioloških laboratorijev do organizacije bolnišnic. Za sproščanje protiepidemičnih ukrepov pa je tveganje po njegovih besedah za zdaj še vedno preveliko.

'Uvedba bitcoina v Salvadorju je stava, ki se bo zelo verjetno izšla dobro'
26. 01. 2022 08.19
Nayib Bukele, salvadorski predsednik s pripadajočimi značilnostmi srednjeameriškega diktatorja, obubožano državo krmari skozi pandemično krizo in hazard z uvedbo bitcoina kot plačilnega sredstva. Milenijski milijonar pravi, da si prizadeva v finančno nestabilno državo pripeljati kapital in premožne ljudi. Strokovnjaki za investicije ocenjujejo, da se igra na srečo izplača, saj ima bitcoin dobre dolgoročne obete. Na drugi strani pa nižji sloji ne delijo optimizma finančnih strokovnjakov.

S covidnim potrdilom bi morali po EU potovati brez dodatnih omejitev
25. 01. 2022 16.42
Evropska komisija je članice EU pozvala, naj ne uveljavljajo več dodatnih omejitev potovanj, ki so jih uvedle zaradi koronavirusne različice omikron. Članice EU so danes sprejele novo priporočilo glede usklajevanja omejitev potovanj in ob tem so v komisiji izpostavili, da so članice potrdile, da mora veljavno digitalno covidno potrdilo načeloma zadostovati za potovanje po Uniji v pandemiji brez dodatnih ukrepov, kot so poživitveni odmerek, negativni test ali karantena. A ker vsaka članica uvaja svoje ukrepe, to povzroča veliko zmedo.

V Grčiji snežni tornado, v Črni gori rekordnih 33,2 stopinje pod ničlo
25. 01. 2022 11.10
Hud mraz in snežna odeja nista prav pogosta spremljevalca zim na grških otokih, toliko snega, kot ga je nasulo tokrat, pa ne pomnijo že več desetletij. A tu se vremenska presenečenja še niso končala. Grški otočani so lahko opazovali najmanj sedem vodnih tromb, ena od njih pa je dosegla zasneženo kopno in postala pravi snežni tornado. Sneg, močan veter in izjemno nizke temperature preglavice povzročajo tudi v Turčiji, Srbiji, Črni gori in BiH. Istanbulski guverner je zasebnim vozilom prepovedal vožnjo, da bi hitreje očistili ceste.

'Nevarno je domnevati, da bo omikron zadnja različica virusa'
24. 01. 2022 17.51
Generalni direktor Svetovne zdravstvene organizacije je prepričan, da lahko že letos končamo izredne razmere zaradi koronavirusa, kljub temu da je zaradi virusa prejšnji teden vsakih 12 sekund nekdo izgubil življenje. Hkrati pa je opozoril, da je nevarno domnevati, da bo omikron zadnja različica virusa in da smo na koncu igre.

Premiera sedmega filma iz franšize Misija: Nemogoče znova prestavljena
24. 01. 2022 14.00
Premiera filma Misija: Nemogoče 7 je znova prestavljena, so sporočili iz studiev Paramount Pictures in Skydance. Razlog so zamude s produkcijo zaradi pandemije, so še razkrili v združeni izjavi za javnost. Septembra je franšiza s Tomom Cruisom v glavni vlogi sporočila, da so bili premiero sedmega nadaljevanja primorani prestaviti za štiri mesece, torej na september 2022. Premiera ima zdaj nov datum, 14. julij 2023.

Eksplozivna sila podvodnega vulkana na Tongi več kot 500-krat večja od bombardiranja Hirošime
24. 01. 2022 11.55
Ob izbruhu podvodnega vulkana Hunga-Tonga-Hunga-Ha'apai se je sprostila sila, ki lahko pomete z močjo bombe, ki so jo v času druge svetovne vojne odvrgli na Hirošimo. Moč izbruha naj bi eksplozijo bombe namreč presegla za več kot 500-krat, je sporočila vesoljska agencija Nasa. Energijo, ki jo je vulkan sprostil ob izbruhu, namreč ocenjujejo na okoli deset megaton TNT-ja, atomska bomba pa naj bi sprostila "le" 15 kiloton.

Na grških otokih toliko snega ne pomnijo že več desetletij
24. 01. 2022 11.03
Skoraj celotna Grčija se je zbudila v še eno sneženo jutro z izjemno nizkimi temperaturami. Sneg je pobelil tudi številne otoke, ki jih niti domačini niso vajeni v beli preobleki, zaradi orkanskega vetra pa so razmere še toliko bolj ostre. Ljudem svetujejo, naj ne zapuščajo domov, če ni nujno, šole po številnih delih države, tudi v Atenah, pa so ostale zaprte.

6 pomembnih dejstev o profesionalnem čiščenju zob
24. 01. 2022 00.15
Profesionalno in redno čiščenje zob v ordinaciji je bistveni del dobre ustne higiene. Zelo pomembno je za ohranjanje zdravja vaših zob in dlesni, predvsem pa za preprečevanje morebitne težave, kot sta vnetje dlesni oziroma gingivitis ali karies.

WHO: Po omikronu bi lahko v Evropi sledil konec epidemije
23. 01. 2022 18.29
Direktor Svetovne zdravstvene organizacije za Evropo Hans Kluge je dejal, da je pandemija covida-19 z različico omikron vstopila v zaključno fazo. Ta različica bi lahko namreč do marca okužila okoli 60 odstotkov evropske populacije, s tem pa sčasoma novemu koronavirusu prinesla tudi konec. Mednarodna pobuda Covax si medtem želi, da bi se v letu 2022 uspešneje spopadla s pandemijo ter da bi za najrevnejše države zagotovila stalno oskrbo s cepivi.

V sobotnih 13.911 okužbah tudi četrtkovi in petkovi izvidi, ki so prišli iz Nemčije?
23. 01. 2022 09.38
Pristojni so v soboto ob 18.424 PCR-testih potrdili 13.911 novih okužb. Delež pozitivnih testov je znašal 75,5 odstotka. V državi je trenutno aktivnih 112.517 primerov okužbe. Ob sobotah smo običajno beležili nižje število pozitivnih, vendar gre tokratni rekord pripisati tudi zamikom sporočanja rezultatov PCR. Številke za soboto naj bi medtem vsebovale tudi četrtkove in petkove izvide, ki so prišli iz Nemčije.

Na Novi Zelandiji dodatni ukrepi, premierka odpovedala svojo poroko
23. 01. 2022 08.09
Nova Zelandija je znova uvedla omejevalne ukrepe zaradi pojava in strahu pred širjenjem nove koronavirusne različice. Ob tem je premierka Jacinda Ardern napovedala obvezno nošenje mask in omejitev večjih zbiranj ter sporočila, da je zaradi ukrepov odpovedala tudi svojo poroko.

'Za vse so krivi drugi, jaz s tem nimam nič'
23. 01. 2022 08.00
Velik porast osebnostnih motenj pri nas skrbi strokovnjake, moral bi skrbeti družbo. Prisotnost odrasle osebe z osebnostno motnjo v družini namreč vpliva na vso družino, partnerski odnosi so slabi, trpijo tudi otroci. A težava je, da so nekatere lastnosti določenih osebnostnih motenj na marsikaterem poklicnem področju celo zaželene, čeprav se nato za vrati doma skriva pekel. Poleg tega osebe redko poiščejo pomoč, za slabe odnose in težave namreč krivijo izključno druge. O razvoju osebnostnih motenj smo se pogovarjali z izr. prof. dr. Hojko Gregorič Kumperščak, pedopsihiatrinjo in predstojnico Enote za otroško in mladostniško psihiatrijo v UKC Maribor ter Tino Ferlinc, specialistko otroške in mladostniške psihiatrije.

Belgija si bo pri upravljanju epidemije pomagala s koronskim barometrom
22. 01. 2022 09.54
Belgija si bo v prihodnje pri upravljanju epidemije covida-19 pomagala s posebnim koronskim barometrom. S pomočjo tega novega orodja bodo oblasti povezale odločanje o omejitvenih ukrepih s stanjem v bolnišnicah, je v petek naznanil belgijski premier. Na Irskem so medtem odpravili večino omejitev zaradi pandemije covida-19, raziskava ameriškega Centra za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) pa je ugotovila, da so cepiva in še posebej poživitveni odmerki zelo učinkoviti proti koronavirusni različici omikron.

Študije, zdravila, novo upanje: s cepivom v boj proti multipli sklerozi?
22. 01. 2022 07.00
Multipla skleroza je bolezen, s katero se pri nas spopada približno 3.000 ljudi. A če je nekoč veljala za bolezen, ki bo močno otežila življenje bolnika in njegovih svojcev, danes – po letih raziskav in razvoja različnih zdravil – številni bolniki živijo kakovostno življenje. O življenju z multiplo sklerozo, (novih) možnostih zdravljenja, raziskavah na tem področju in o razmerah v slovenskem zdravstvu, ko gre za zdravljenje bolnikov z multiplo sklerozo, smo se pogovarjali z izr. prof. dr. Urošem Rotom, predstojnikom kliničnega oddelka za bolezni živčevja v UKC Ljubljana.

Tomažič: S skrajšanjem izolacije na sedem dni se pojavlja tridnevno tveganje za okužbo
22. 01. 2022 07.00
Število okuženih z novim koronavirusom še kar raste. V četrtek smo zabeležili skoraj 10 tisoč novih primerov, med njimi sta bila tudi predsednik državnega zbora Igor Zorčič in obrambni minister Matej Tonin. Ob tem pa tudi novosti glede izolacije okuženih: od ponedeljka bo izolacija trajala le sedem dni. A le pod določenimi pogoji. Zakaj in za koga spremembe, smo povprašali Janeza Tomažiča z Infekcijske klinike. Medtem pa vodja vladne svetovalne skupine Mateja Logar opozarja, da se lahko kljub blažji različici bolezni ob okužbi z omikronom ob rekordnih številkah okuženih poveča tudi število covidnih bolnikov v bolnišnicah. Zato o sproščanju ukrepov še ne razmišljajo.

Miloš odhaja na zdravljenje v ZDA: 'Najlepše darilo, kar smo ga lahko dobili'
21. 01. 2022 20.18
Najlepši del spoznavanja malih borcev s težkimi boleznimi so novice, da malčki napredujejo ali da jim je uspelo dobiti zdravilo, ki jim bo pomagalo. Fantka Miloša, ki ima že od rojstva najhujšo obliko genetske bolezni, zaradi katere je njegova koža krhka kot metuljeva krila, smo spoznali pred letom in pol. Te dni pa je deček prejel odlično novico. Vključili so ga v klinično študijo novega genskega zdravljenja za to bolezen, ki bo potekala v Združenih državah Amerike.

Lavrov Zahod pozval h končanju 'protiruske histerije': Rusija nikogar ne ogroža
21. 01. 2022 08.39
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je po pogovorih z ameriškim državnim sekretarjem Antonyjem Blinknom sporočil, da Rusija prihodnji teden pričakuje pisni odgovor ZDA na njene zahteve glede varnostnih zagotovil. Rusija pa grozi z "najresnejšimi sankcijami', če bodo ZDA ignorirale njene pomisleke. Blinken je opozoril, da bodo ZDA odgovorile na vsako rusko grožnjo. Rusijo je pozval, naj umakne svoje enote z ukrajinske meje. Nato je zavrnil rusko zahtevo, da umakne enote z Bolgarije in Romunije.

Divji prašiči ponekod ogrožajo obstoj kmetij
21. 01. 2022 16.29
Na Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS) opozarjajo, da predvsem na Primorskem, Kočevskem in Beli krajini, zahodnem Krasu ter v Pomurju in Zasavju divji prašiči povzročajo veliko škode v kmetijstvu in ponekod že ogrožajo obstoj kmetij. Zbornica od lovcev pričakuje nadaljnji intenzivni odstrel, od države pa ustrezno ukrepanje.

Maribor dobil dodatno testirno mesto za PCR-test
21. 01. 2022 14.26
Zaradi večanja potreb so v Mariboru odprli dodatno lokacijo za testiranje na novi koronavirus po metodi PCR. Testiranje tako zdaj poteka tudi v Jezdarski ulici, ne več le na že uveljavljeni vstopni točki na Cesti proletarskih brigad. Gre za testiranje, ki ga izvaja Zdravstveni dom Adolfa Drolca, na voljo je za tiste, ki jih je na to napotil osebni izbrani zdravnik, ali osebe, ki imajo predhodno potrjen pozitiven hitri antigenski test. V tem primeru je obvezno vnaprejšnje naročanje, pristojni pa opozarjajo, da se na testiranje lahko čaka tudi več kot 24 ur.

Sunsi so v zadnji četrtini zmogli utrujene Maverickse
20. 01. 2022 22.28
Gostje iz Arizone so celotno zadnjo četrtino topili prednost Dallasa in slabe štiri minute pred koncem prevzeli vodstvo, ki ga niso več spustili iz rok (109:101). Rabelj Mavericksov je postal Bismack Biyombo, ki je ob koncu skakal in izrabljal podaje soigralcev. Luka Dončić je zadnjo četrtino odigral z bolečim vratom.

Adijo botoks, adijo gubice – rešitev je v tej kremi!
20. 01. 2022 09.32
Uporaba botoksa je lahko nevarna, draga in boleča. Obstaja način, ki bo zagotovil kar 10 let mlajši videz, popolnoma naravno ter neboleče.

'Omikron vseeno nevaren, ker lahko vodi v poslabšanje kroničnih bolezni'
20. 01. 2022 06.00
Čeprav zdaj že lahko rečemo, da je različica omikron manj nevarna, kar zadeva okužbe spodnjih dihal in s tem potrebe po kisiku ter hospitalizacije zaradi tega, smo vsekakor daleč od tega, da bi lahko brezskrbno gledali v prihajajoče dneve in tedne, opozarja Mateja Logar. "Vemo, da je okuženih 12.000 ljudi, med njimi pa je vsekakor tudi nekaj takih, pri katerih se lahko ob okužbi poslabša osnovna bolezen ali kronično stanje, kar ravno tako predstavlja velik problem za bolnišnice," je vodja svetovalne skupine za covid-19 pojasnila v oddaji 24UR ZVEČER.