povzroča

Razkrita je skrivnost, kako do sijoče kože

11. 05. 2021 00.15

Le katera ženska si ne želi sijoče in napete kože? Trenutno je na tržišču ogromno načinov, s katerimi lahko dosežete mladostnejši videz. Izberite ne bolečega in ugodnega, ki vam bo vzel le nekaj minut vašega časa. Videz sijoče kože lahko dosežete kar doma, z redno uporabo pomlajevalnih kozmetičnih izdelkov, ki vsebujejo hialuronsko kislino.

Strokovnjaki priporočajo uporabo pomlajevalne kreme pred 30. letom

09. 05. 2021 00.15

Ste vedeli, da je nega kože s hialuronsko kislino pomembna v vseh obdobjih? Hialuronska kislina je naravna sestavina človeškega telesa, najdemo jo v tekočini okoli očesnega zrkla, vezivnih in živčnem tkivu, koži ter sklepih. Njeno delovanje najučinkovitejše vpliva na elastičnost kože, sodeluje v procesih nastajanja kolagena in elastina, skrbi pa tudi za vlaženje in čvrstost kože. Zato je najpomembnejša sestavina pomlajevalnih kozmetičnih izdelkov.

Cepiva učinkovita tudi proti indijskemu sevu

17. 05. 2021 09.54

Kljub prizadevanjem za obvladovanje koronavirusa se ta še naprej širi po vsem svetu in ustvarja nove različice z mutacijami, ki so bolj prenosljive. Nova študija mikrobiologov newyorške medicinske fakultete daje upanje, da bodo sedanja cepiva zagotovila zaščito pred do zdaj ugotovljenimi različicami, hkrati pa ne izključuje možnosti, da se pojavijo različice, ki so bolj odporne na sedanja cepiva.

Zasvojenost s tehnologijo: Napad zaslonov na otrokove možgane je lahko zelo uničujoč

16. 05. 2021 20.56

V razširjeni temi nedeljskega POP IN-a se je Ota Širca Roš o pasteh nove tehnologije in zasvojenosti z zasloni pogovarjala s psihoterapevtom Miho Kramlijem. Povedal je, kako prepoznati zasvojenost in kakšen vpliv imajo novodobni zasloni na naše najmlajše. Velikokrat so starši na svoje malčke ponosni, ker znajo na telefonu pritisniti pravo tipko, a Kramli opozarja: "Tu ne gre za to, koliko je naš otrok pameten!"

Sodu je dno izbila davčna zakonodaja

14. 05. 2021 09.11

Ne izstopamo iz socialnega dialoga, saj tega ni več, je na novinarski konferenci o razlogih za umik sindikatov iz ESS dejala Lidija Jerkič. Sindikati so izjemno kritični do vlade, ki da je sprejemala zakonodajo mimo ESS, enostransko spreminjala dogovorjene rešitve. Končni udarec je bil sprejemanje davčne zakonodaje, ko so "padle maske", saj je šla vlada, popolnoma mimo ESS, naravnost v državni zbor. Sindikati bodo v prihodnje delovali enotno, še napovedujejo, posluževali pa se bodo vseh oblik sindikalnega boja.

Spremenljivemu vremenu še ni videti konca. Kaj to pomeni za prihajajoče poletje?

14. 05. 2021 06.45

Letošnja pomlad nam daljšega obdobja stabilnega vremena še ni prinesla in tako bo najverjetneje ostalo še kar nekaj časa. Tudi v preteklosti je bilo vreme v tem delu leta pogosto nestanovitno, kar je tudi sicer značilnost obdobja, ko prehajamo iz hladne v toplo polovico leta in so še možni prodori polarnega zraka. Krivdo za mrzlo in mokro vreme v maju so dolga stoletja pripisovali t. i. ledenim možem in "poscani" Zofki, ki godujejo ravno v teh dneh. Po ljudskem izročilu bo hladni in mokri pomladi sledilo toplo in sončno poletje. Kaj pa pravijo dolgoročne napovedi evropskega meteorološkega centra?

Težave s potrdili o prebolelosti: ponekod plačljiva, kako je s prevodi?

14. 05. 2021 06.00

Pri potrdilih o prebolelosti se očitno spet (ali pa še vedno) zatika: ponekod jih izdajajo brezplačno, drugod je treba zanje plačati, nekateri izdajo tudi angleški prevod, drugi prosilca napotijo do prevajalca.

Zaščita proti golobom za vaše zdravje

13. 05. 2021 09.19

Še posebej v mestnih središčih se stanovalci in lastniki poslovnih zgradb ukvarjajo z večno nadlogo, ki jo predstavljajo golobi. Te živali so izjemno prilagodljive in ko enkrat najdejo svoj dom, se tja redno vračajo. Žal pa njihovi iztrebki povzročajo precej preglavic. En del se vsekakor nanaša na njihove iztrebke, ki so našemu zdravju še kako škodljivi, drugi del pa predstavljajo golobi v svoji fizični obliki.

V Sloveniji potrdili prvi primer indijske različice novega koronavirusa

12. 05. 2021 15.39

V Sloveniji smo glede na podatke portala GISAID potrdili primer indijskega seva SARS-CoV-2. Dvojno mutirano in zelo nalezljivo različico so potrdili na Inštitutu za mikrobiologijo in imunologijo medicinske fakultete Univerze v Ljubljani v vzorcu, ki je bil odvzet 20. aprila, je razvidno s portala. Okuženi naj bi pripotoval iz Indije, kjer so novi sev tudi prvič zaznali. Doslej so ga zasledili že v 44 državah sveta, tudi v naši soseščini – v Italiji in Avstriji. Kako učinovita pa so obstoječa cepiva?

Hekerski napad na ameriški cevovod povzroča pomanjkanje bencina

12. 05. 2021 08.01

Več kot 1000 bencinskih črpalk na jugovzhodu ZDA je v torek ostalo brez bencina zaradi motenih dobav po hekerskem vdoru v računalniški sistem cevovodnega omrežja podjetja Colonial, ki po petih dnevih od vdora še ni obnovilo delovanja sistema.

Princa Harry in William bosta ob Dianinem kipu imela vsak svoj govor

10. 05. 2021 16.57

Princ Harry in princ William se bosta znova srečala julija, ko bo ob 60. rojstnem dnevu pokojne princese Diane posebna ceremonija z odkritjem njenega kipa. Brata se po 18 mesecih nesporazumov in gledanja po strani želita materi pokloniti vsak s svojim govorom. Neimenovan vir je ob tem razkril, da palačo skrbi, da njun nastop ne bo izražal enotnosti.

Rossi računa, da bo zgodba v LeMansu drugačna

10. 05. 2021 12.38

Valentino Rossi ne more biti zadovoljen z začetkom sezone – trenutno je na začelju lestvice (21. mesto) glede na točkovni izkupiček v konkurenci razreda motoGP. Vendar Italijan ostaja optimist in pravi, da ima podporo ekipe, računa pa tudi na izboljšave motocikla, ki jih je opravil na testiranju v Jerezu. Rezultati naj bi bili vidni na dirki za VN Francije.

Mukormikoza: 'črna gliva', ki napada covidne bolnike v Indiji

09. 05. 2021 18.38

Zdravniki v Indiji, kjer se spopadajo z enim najhujših obsegov epidemije covida-19 na svetu, poročajo o vse več primerih redke okužbe mukormikoza, imenovane "črna gliva", pri ljudeh, ki so covid-19 preboleli. Bolniki imajo običajno simptome, ki zajemajo zamašen in krvaveč nos, otekanje in bolečine v očesu, povešene veke, zamegljen vid, nazadnje pa jim sledi izguba vida. Smrtnost je 50-odstotna. "To je nočna mora znotraj pandemije," pripovedujejo zdravniki.

Putin na vojaški paradi: Odločno bomo branili svoje interese

09. 05. 2021 15.22

V Moskvi je potekala tradicionalna parada ob dnevu zmage nad nacizmom, na kateri je sodelovalo več kot 12.000 pripadnikov vojske v spremstvu številnih vojaških vozil, letal in helikopterjev. Vsi udeleženci so bili po uradnih navedbah cepljeni proti covidu-19. Ruski predsednik Putin je v govoru na Rdečem trgu izpostavil, da bo Rusija "odločno" branila svoje interese.

IJS: Rumeno fazo bi lahko dosegli v drugi polovici maja

05. 05. 2021 15.13

Institut Jožef Stefan je pripravil novo projekcijo razvoja epidemije, v kateri ugotavlja, da smo reprodukcijsko število uspeli spustiti na 0,96, kar pomeni, da epidemija počasi upada. Če se epidemiološke razmere ne bodo bistveno spremenile, bi lahko v rumeno fazo prešli v drugi polovici maja.

'Obstrukcija ni umik LMŠ, želimo da DZ dobi 90 polnopravnih poslancev'

05. 05. 2021 12.26

Štirje nepovezani poslanci so še vedno brez svojih mest v odborih in komisijah državnega zbora. Opozicija je že trikrat poskušala, da bi poslanci pridobili mesta, vendar koalicija temu nasprotuje. V LMŠ so zaradi nerešenega vprašanja razdelitve mest v delovnih telesih začeli obstrukcijo sej. "Za demokratično delovanje sodobne države je namreč ustrezen položaj opozicije nujen," opozarjajo in dodajajo, da "na zlagano demokracijo" v LMŠ ne pristajajo.

Med ljudmi znaki pandemske izčrpanosti, mlajši do cepiva bolj skeptični

04. 05. 2021 17.19

Raziskava NIJZ o vplivu pandemije covida-19 na življenje je pokazala, da se tudi v Sloveniji med ljudmi že pojavljajo znaki pandemske izčrpanosti, težko tudi sledijo številnim priporočilom. Predvsem mlajši so utrujeni od razprav o covidu-19 v medijih. Raziskava je pokazala tudi, da so mlajši glede cepiva bolj skeptični v primerjavi s starejšimi.

Belgijski kmet nenamerno premaknil državno mejo s Francijo

04. 05. 2021 16.01

Lokalni ljubitelj zgodovine se je sprehajal po gozdu, ko je opazil, da se je kamen, ki označuje mejo med Francijo in Belgijo, premaknil za 2,29 metra. Belgijski kmet je kamen, da med vožnjo ne bi poškodoval traktorja, premaknil na francosko ozemlje, s tem pa nenamerno preuredil državno mejo s Francijo.

New York bo postopno odpravil vse ukrepe, v Indiji presegli 20 milijonov okužb

04. 05. 2021 10.16

V Indiji so presegli 20 milijonov okužb z novim koronavirusom, oblasti pa ocenjujejo, da gredo trendi počasi v pozitivno smer. Bolje kaže v ZDA, kjer se ponekod življenje že vrača v stare tirnice. V New Yorku, kjer je s prvim odmerkom cepljena že skoraj polovica prebivalcev, bodo sredi maja začeli s procesom popolnega sproščanja ukrepov. Ameriški regulator naj bi medtem do prihodnjega tedna odobril Pfizerjevo cepivo tudi za najstnike, stare med 12 in 15 let.

Ema začela pregled cepiva kitajskega proizvajalca Sinovac

04. 05. 2021 13.44

Evropska agencija za zdravila (Ema) je začela tekoči pregled cepiva proti covidu-19, ki ga je razvilo kitajsko podjetje Sinovac. Pregled bo potekal, dokler ne bo na razpolago dovolj dokazov o učinkovitosti cepiva, da bo lahko proizvajalec zaprosil za dovoljenje za prodajo na evropskem trgu, so navedli v agenciji. Ema glede tega nato izda priporočilo, uradno odločitev pa sprejme Evropska komisija.

Stanovalcem grozila zastrupitev, lastnik kljub temu ni želel zamenjati kurilne naprave

04. 05. 2021 10.32

V večstanovanjski stavbi v Ljubljani so že leta 2017 odkrili nepravilnosti na kurilnih napravah in dimnih tuljavah, zaradi česar je več osebam grozila smrtno nevarna zastrupitev z ogljikovim monoksidom. Kljub številnim posredovanjem inšpekcije za okolje in prostor pa eden od etažnih lastnikov nikakor ni želel zamenjati svoje kurilne naprave in je vztrajal pri trditvi, da nevarnost povzroča (le) skupen dimnik. Po več letih ga je okoljski inšpektorat s še nekaterimi drugimi službami le prisilil, da je nevarno napravo odstranil.

AstaDot za imunski sistem, kožo in oči

04. 05. 2021 00.15

Nova generacija slovenskih prehranskih dopolnil: Astaksantin z vitaminom D3 v inovativnih podjezičnih lističih

Višje sodišče v Kopru ustavilo postopek zoper moškega, ki ni nosil maske

03. 05. 2021 20.19

Višje sodišče v Kopru je presodilo, da moški, ki so ga oglobili, ker na javnem kraju ni nosil zaščitne maske, ni storil prekrška. Gre za zgodovinsko sodbo, je prepričan pravnik Andraž Teršek, ki pravi, da so torej vse globe, ki so bile izdane zaradi nenošenja mask, nične. To je še en dokaz več, dodaja, da je ta oblast popolnoma opravilno nesposobna in bi morala vlada takoj odstopiti.

Srečanje z medvedjo družino: medved v človeku ne vidi plena, pač pa grožnjo

03. 05. 2021 09.49

Zadnje čase spet pogosteje zasledimo objave, da so v bližini naseljenih območij opazili medveda. Medved je zver, ki pa je v naših gozdovih stalni obiskovalec, zato je ključno zavedanje, da z obiskom gozda mi prihajamo na njegov teritorij. Medved ima človeka predvsem za nevarnega nasprotnika, ki se mu na daleč izogne, a le če pravočasno zazna njegovo približevanje. Srečanja z medvedom so zato redka tudi na območjih, kjer jih je razmeroma veliko. Včasih pa se srečanje zgodi in pomembno je vedeti, kako takrat ravnati.

'Pograbila je zavitek toaletnega papirja in se v solzah zahvaljevala zanj'

02. 05. 2021 16.08

Najlepše spomine so imeli na obdobje ranega otroštva, ko so še živeli v stari hiški, kjer so, ko je deževalo, podstavljali vedra, da so postelje ostale suhe. Tam so vsi spali v eni sobi, na vzmetnicah na tleh, in se pred spanjem pogovarjali, zabavali in si predstavljali vsak svojo in skupno prihodnost. Pomagali so babici in dedku na kmetiji ter staršem pri gradnji hiše.

Švica pod šestimi metri vode: toliko je vsako leto izgubijo ledeniki

02. 05. 2021 07.05

V zadnjih dveh desetletjih so ledeniki v povprečju izgubili 267 milijard ton vode na leto, količino, ki bi zadostovala, da bi celotno Švico vsako leto znova potopili pod šest metrov vode, so ugotovili znanstveniki, ki so prvič doslej pod drobnogled vzeli vseh 220.000 ledenikov na svetu. Njihovo krčenje poteka vedno hitreje. Druga raziskava pa je pokazala, da jih bo kar deset odstotkov izginilo do leta 2050, pa tudi, da ne glede na to, kaj storimo, tega ne moremo preprečiti.

Kremo za obraz ste nanašali narobe!

02. 05. 2021 00.15

V poplavi kozmetičnih izdelkov težko najdemo primernega. Preden pričakujemo rezultate je nujno, da uporabimo pravo kremo, ki je primerna za naš tip kože. Velika večina v svojo negovalno rutino vključi uporabo tako dnevne kot nočne kreme. Ampak le nanos žal ni dovolj za optimalne rezultate. Ste mislili, da se kremo po celem obrazu nanaša s krožnimi gibi? To je velika napaka. Spoznajte 3 načine, kako boste kožo pravilno navlažili in dosegli želene rezultate s kratko masažo obraza.

Praznik dela: na proslavi pri predsedniku glasbenik z vklenjenimi rokami

01. 05. 2021 07.16

Današnji mednarodni praznik dela zaradi ukrepov za zajezitev epidemije covida-19 mineva brez množičnih prvomajskih praznovanj. Sindikati so tako že v prejšnjih dneh pozvali k boju za varnejše zaposlitve, varna in zdrava delovna mesta, socialno varnost in dostojno starost. Kljub epidemiji so ponekod ob upoštevanju ukrepov zadonele budnice. Premier Janez Janša v poslanici ob prazniku dela poudarja, da je cilj vlade ustvariti pogoje, ki bodo zagotavljali vsem za delo sposobnim dostojno delo za dostojno plačilo. Pri predsedniku Pahorju pa je glasbenik skladbo – simbolno – zaigral z vklenjenimi rokami.

Ob obali se je desetletja skrivalo 25.000 sodov rakotvornih kemičnih odpadkov

01. 05. 2021 13.14

Ob obali južne Kalifornije, med Los Angelesom in otokom Santa Catalina, so znanstveniki odkrili več kot 25.000 sodov s strupenimi odpadki. Vse od druge svetovne vojne do začetka 70. let prejšnjega stoletja naj bi to območje kot odlagališče uporabljala industrijska podjetja, skupno naj bi odvrgli med 320 do 640 ton DDT.

Epidemija predvidoma počasi upada, v rumeno fazo bi lahko prešli maja

30. 04. 2021 18.09

Strokovnjaki z Instituta Jožef Stefan so pripravili nove projekcije širjenja okužb z novim koronavirusom v Sloveniji. Kot je zapisano na njihovi spletni strani, epidemija predvidoma počasi upada, ocenjeno reprodukcijsko število pa znaša 0,96. Poleg tega ocenjujejo, da bi ob enakem trendu razvoja epidemije lahko v rumeno fazo prešli sredi maja.