povzroča

Društvo Srebrna nit: Ne zapirajte osnovnih šol zaradi starejših
30. 01. 2021 21.38
Društvo Srebrna nit je na vlado, pristojna ministrstva in NIJZ naslovilo javno pismo, v katerem izpostavlja, da se ne strinjajo z zapiranjem osnovnih šol z izgovorom, da se okužbe v regijah povečujejo zaradi porasta okuženih v domovih starejših. "Ne zapirajte šol otrokom, ki pouk, druženje in socializacijo potrebujejo," pozivajo in opozarjajo, da se s tem povzroča medgeneracijske spore.

Evropske države spet zapirajo meje, na Tajvanu osma smrtna žrtev
30. 01. 2021 08.11
Več evropskih držav se za preprečitev širjenja novih različic novega koronavirusa odloča za zapiranje meja. Češka od danes vstop v državo dovoljuje le v izjemnih primerih, Nemčija pa prepoveduje vstop v državo osebam z območij, na katerih se širijo bolj nalezljive različice novega koronavirusa. Francija bo v nedeljo zaprla meje za države izven EU. Na Tajvanu pa so zabeležili prvo žrtev covida-19 od lanskega maja.

Stroka o številnih zdravstvenih težavah po preboleli bolezni covid-19
30. 01. 2021 07.00
Številni, ki so covid-19 že preboleli, imajo po okrevanju različne zdravstvene težave. Približno 15 odstotkov se jih vrne v bolnišnico: zaradi težav s pljuči, srcem ali nevroloških težav. Na UKC Ljubljana so zato odprli več ambulant za post covid bolnike. "Spremljamo, koliko časa pri njih vztrajajo spremembe na rentgenski sliki ali izpad v pljučni funkciji," je dejal Matevž Harlander, vodja KO za pljučne bolezni in alergijo.

Ali covid-19 res vpliva na moško plodnost?
29. 01. 2021 10.43
Nova študija navaja, da bi težki primeri covida-19 lahko vplivali na kakovost moške sperme in s tem verjetno tudi na plodnost. A številni strokovnjaki že pozivajo k previdnosti pri posploševanju ugotovitev raziskave.

Virus, zelo podoben SARS-CoV-2, odkrili v vzorcih netopirjev iz Kambodže
28. 01. 2021 17.10
V času, ko je skupina 13 strokovnjakov po pooblastilu Svetovne zdravstvene organizacije v Vuhanu končala 14-dnevno karanteno in začenja preiskavo izvora novega koronavirusa, so znanstveniki v laboratoriju v Kambodži pri več kot desetletje starih vzorcih, odvzetih netopirjem, odkrili patogen, "skoraj povsem enak" virusu, ki povzroča bolezen covid-19.

V sredo 1516 novih okužb. 'Teža okuženih se premika s starejših na mlajše populacije'
28. 01. 2021 09.27
V sredo so ob skupno 13.597 odvzetih brisih na novi koronavirus potrdili skupno 1516 novih okužb. Delež pozitivnih PCR-testov je bil 23,1-odstoten, hitrih antigenskih testov pa 4,3-odstoten. V bolnišnicah se zdravi 1106 bolnikov, od tega 171 na intenzivni negi. Umrlo je 23 oseb. Vodja vladne strokovne skupine za covid-19 Bojana Beović je na novinarski konferenci dejala, da v zadnjih dneh opažajo posamezna izboljšanja, predvsem manj bolnikov potrebuje bolnišnično zdravljenje in intenzivno nego. A epidemija je še vedno v polnem razmahu, je opozorila.

Kašelj, utrujenost in vneto grlo pri novem sevu pogostejši
28. 01. 2021 10.32
Rezultati raziskave, ki jo je opravil britanski statistični urad, kažejo, da so nekateri simptomi pri okužbi z angleškim sevom koronavirusa pogostejši oziroma izrazitejši kot pri 'stari' različici. Med temi so močan kašelj, utrujenost, bolečine v mišicah in sklepih, dihalna stiska in vnetje grla. Prav tako bi lahko okužba z mutiranim sevom 'pripomogla' k višji virusni obremenitvi v organizmu. Nov sev se hitreje širi, zaradi česar številne države sprejemajo dodatne previdnostne ukrepe.

Dejstva, ki jih morate vedeti o cepljenju proti covidu-19
28. 01. 2021 06.00
"Razvoj cepiva je podvig znanosti, zdaj potrebujemo še podvig populacije, ker samo cepivo ne bo rešilo niti enega življenja – cepljenje ga bo." To je poziv prvega epidemiologa v državi Maria Fafangela. Po zadnji Medianini anketi bi se cepilo skoraj 60 odstotkov vprašanih, a skrb vzbuja to, da informacije o cepivu proti covidu-19, ki temeljijo na znanosti in dejstvih, še niso zaobjele polovice Slovencev, ki so zaradi cepljenja zaskrbljeni. Zato poglejte dejstva o novem cepivu proti covidu-19 in dobili boste osnovne informacije o tem, kaj morate vedeti o cepljenju, koristih, stranskih učinkih, mitih in resnicah.

Na angleški sev testirali 877 vzorcev, od tega je bilo 16 pozitivnih
27. 01. 2021 06.43
Angleški sev v Sloveniji po oceni Tjaše Žohar Čretnik, direktorice Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano, kjer so opravili analizo vzorcev, "še ni zelo razširjen". Od 877 vzorcev sta bila pozitivna slaba dva odstotka. "Še vsaj mesec dni bomo pri 10 odstotkih vseh pozitivnih brisov ugotavljali tudi prisotnost angleške variante virusa," je povedala. Vlada se bo popoldne na seji na Brdu pri Kranju seznanila z aktualnimi epidemiološkimi razmerami in odločala o morebitnih spremembah ukrepov.

Ulovili približno dve toni orad in tono cipljev
27. 01. 2021 08.37
V okviru zimskega ribolova cipljev in spremljevalnih rib so slovenski ribiči do zdaj opravili tri izlove, pri čemer so ulovili približno tono cipljev in dve toni orad, je povedal vodja ribolova Matjaž Radin. Ulova orad bodo veseli tudi školjkarji v portoroškem rezervatu, saj jim ta vrsta rib povzroča precej škode na školjkah.

IMF izboljšal napoved letošnje rasti na 5,5 odstotka
26. 01. 2021 14.56
Mednarodni denarni sklad je izboljšal gospodarsko napoved za letos. Globalno gospodarstvo naj bi doseglo 5,5-odstotno rast, kar je 0,3 odstotne točke več od oktobrske ocene. V lanskem letu naj bi se obseg BDP skrčil za 3,5 odstotka in ne za 4,4 odstotka, je zapisano v sveže objavljenem poročilu. Za prihodnje leto IMF še vedno napoveduje rast v višini 4,2 odstotka. K optimizmu so analitike sklada napeljale ocene, da bo cepivo proti covidu-19 omogočilo nadzor nad pandemijo, s čimer se bo lahko nadaljevala rast gospodarske aktivnosti.

Cepiva na splošno nimajo snovi, ki bi bile na protidopinški listi
26. 01. 2021 13.55
Joško Osredkar z ljubljanske univerzitetne klinike za klinično kemijo in biokemijo je med slovensko videokonferenco, na kateri so predstavili nova protidopinška pravila v svetovnem športu, na vprašanja, povezana s cepljenjem proti covidu-19, odgovoril, da cepiva na splošno nimajo snovi, ki bi bile na listi prepovedanih snovi in postopkov.

3 koraki do nežnih rok
26. 01. 2021 00.15
Ste vedeli, da nobenega drugega dela telesa ne uporabljamo več kot roke? Zaradi neprestanega dela in gibanja, je koža na rokah izredno občutljiva. Izpostavljena je škodljivim zunanjim dejavnikom kot so mraz, vročina, pogosto umivanje rok, uporaba mil, onesnaženost in umazanija. Vse to kožo na rokah izsuši in povzroča hrapavost. Spoznajte 3 korake do nežnih in mehkih rok in se enkrat za vselej poslovite od razpokane, boleče kože.

'Epidemiologi podpirajo odprtje': učenci prve triade v šole, vrtci popolnoma odprti
25. 01. 2021 07.11
Ob opravljenih 1293 PCR-testih in 1441 hitrih antigenskih testih so v nedeljo potrdili 293 novih primerov. V bolnišnici je 1173 oseb, na intenzivni negi 192. Epidemiologi NIJZ in svetovalna skupina MZ podpirajo odprtje 1. triade OŠ in polno delovanje vrtcev po veljavnem odloku v 9. regijah, je sporočil premier Janša, potem ko je dopoldan presenetil z izjavo, da "še ne vemo, ali se bo pouk jutri zares začel". "Če bo potrebno zaostrovanje ukrepov, naj se najprej zapre druge možne lokacije prenosa okužbe," dodajajo pri NIJZ.

Zaradi pomanjkanja zabojnikov na Kitajskem cene transporta poskočile
25. 01. 2021 10.25
Zaradi pomanjkanja zabojnikov na Kitajskem so cene ladijskega transporta poskočile, poročajo tuji mediji. Transportni stroški iz Azije do severne Evrope so se v približno letu dni povečali za okoli 300 odstotkov.

To naredite vsako jutro in podaljšajte svoje trepalnice
24. 01. 2021 00.15
Le kdo si ne želi dolgih in gostih trepalnic, ki bi bile čudovite in temne tudi brez uporabe maskare? S preprostim trikom, ki ga ponovite vsako jutro, lahko dosežete do kar 85 % več volumna in daljše trepalnice.

Epidemija in najstniki
23. 01. 2021 15.12
Epidemija je prizadela vse, zato moramo o stiskah in težavah vseh, ki jih imajo, govoriti na glas. V rubriki 24UR Fokus smo pogledali, kako je z najstniki. Kaj doživljajo, kako se šolajo, kako živijo, kakšne so težave in stiske tistih, ki jih imajo? Od ogromnih lukenj v znanju do občutkov nemoči, od osamljenosti do psihičnih težav, na katere moramo biti pozorni.

Spinalna mišična atrofija: bodo kmalu novorojenčki upravičeni do presejanja?
22. 01. 2021 19.49
Spinalna mišična atrofija je redka življenjsko ogrožajoča genetska bolezen, ki večinoma prizadene otroke in povzroča hudo invalidnost, lahko je tudi smrtna. Žal lahko diagnozo postavijo šele po tem, ko že nastopijo simptomi, do takrat pa že nastane nepopravljiva škoda, ki je tudi zdravljenje z novimi zdravili, ki bolnikom sicer rešijo življenje, ne more več popraviti. Zato so v društvu Vilijem Julijan pripravili pobudo za presejanje novorojenčkov za to bolezen, kar bi prineslo zdravljenje že takoj ob rojstvu, to pa pomeni, da bi se ti otroci lahko normalno razvijali, hodili in govorili.

Katero kremo proti gubam priporočajo tudi strokovnjaki?
22. 01. 2021 00.15
V poplavi kozmetičnih izdelkov in blagovnih znamk je težko izbrati kozmetiko, ki zares ustreza vašemu tipu kože, dejansko deluje, poleg tega pa ne vsebuje nevarnih in škodljivih snovi.

Za učitelje obvezne maske in testiranje, šole z navodili staršem
21. 01. 2021 07.05
Učenci prve triade osnovne šole se prihodnji teden v devetih regijah zaradi izboljšanja epidemioloških razmer vračajo v šolske klopi, vendar pod strogimi ukrepi, ki jih opredeljuje model C. Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je ob začetku lanskega poletja objavilo modele in priporočila za izvajanje dejavnosti v izobraževalnih ustanovah. Kaj konkretno torej prinaša model C in kako bo potekal pouk za najmlajše šolarje? Sviz medtem poziva ministrico, naj prekliče obvezno testiranje.

Z izbiro prave kreme ste lahko videti tudi 10 let mlajši!
20. 01. 2021 00.15
Staranje je naravni proces, ki se mu ni moč izogniti, to pa še ne pomeni, da se morajo leta odražati tudi na vašem obrazu. Kožo, ki je izgubila mladosten sijaj, zdravo elastičnost in postaja vedno bolj povešena, lahko spet spravite v dobro staro formo, a le z izbiro prave kreme!

Trumpova administracija Kitajsko obtožila genocida nad Ujguri
19. 01. 2021 07.34
Ameriški predsednik Donald Trump je sporočil, da odpravlja prepoved potovanj v ZDA za državljane EU, Brazilije in Velike Britanije, ki je zaradi pandemije veljala vse od marca lani. To naj bi se zgodilo 26. januarja, a so iz Bidnove pisarne že sporočili, da gre za nerazumen ukrep, ki ga ne bodo dovolili. Poleg tega pa je Trumpova administracija kitajske oblasti obtožila genocida nad muslimansko manjšino Ujgurov.

Si želite to leto izgledati mlajši?
18. 01. 2021 00.15

569 novih okužb. Ko gre za sproščanja, bodo tehtali med škodo in koristjo
17. 01. 2021 10.21
V soboto so v Sloveniji opravili 3067 PCR in hitrih testov ter potrdili 569 okužb z novim koronavirusom, umrlo pa je 40 covidnih bolnikov, je sporočila vlada. Delež pozitivnih PCR testov je bil 20,7-odstoten, hitrih testov pa 9,3 odstotka.

BLOG: Imate leptinsko rezistenco?
17. 01. 2021 07.00
Imate težave z izgubljanjem teže? Opažate, da po začetni izgubi teže, to hitro pridobite nazaj? Se spopadate s "hrepenenjem" in ste lačni tudi takoj po obroku? Morda imate leptinsko rezistenco. Verjetno se sprašujete, kaj je to? Vzemite si nekaj minut časa in spoznajte glavne vzroke leptinske rezistence, simptome ter najboljše podporne strategije.

Kmalu odprtje šol in vrtcev v posameznih regijah?
16. 01. 2021 19.47
Čeprav mejo za prehod iz črne v rdečo fazo še vedno presegamo pri vseh kriterijih, pa po zadnjih podatkih pogoje za odpiranje prvih treh razredov šol dejansko izpolnjuje že pet regij: Gorenjska, Obalno-kraška, Osrednjeslovenska, Primorsko-notranjska in Zasavska, zelo blizu mejnika pa sta tudi Koroška in Podravska. Tudi direktor NIJZ Milan Krek je potrdil, da bi lahko ob nadaljevanju dobrih epidemioloških razmer lahko že kmalu razmišljali o odpiranju šol in vrtcev v posameznih regijah.

Po prebolelem covidu med drugim tveganje za srčni infarkt, pljučno embolijo in možgansko kap
16. 01. 2021 09.12
Pomoč v bolnišnicah je začelo iskati vedno več tistih, ki so covid-19 že preboleli. Ta lahko namreč težave povzroča še več mesecev po okužbi. In nekatere so še posebej zaskrbljujoče: pogosteje lahko denimo nastajajo krvni strdki. Veliki krvni strdki lahko povzročijo nastanek srčnega infarkta, pljučne embolije ali možganske kapi tudi pri osebah, ki sicer nimajo dejavnikov tveganja. Takojšnji obisk pri zdravniku je potreben, če se nenadoma pojavi bolečina v prsnem košu, občutek težkega dihanja, pomanjkanja zraka. Podobno velja tudi, če se pojavijo hujši glavobol, mravljinčenje ali ohromitve.

Tatu in nega: kako pravilno skrbeti za tetovažo?
16. 01. 2021 00.15
Imate nov tatu? Pri svežih tetovažah je nega izredno pomembna. Po celjenju pa večina na nego pozabi. Tako po nekaj letih tetovaža izgubi sijaj, linije se razlijejo in barve zbledijo. S pravilno nego skozi vsa obdobja, lahko tetovažo zaščitimo pred izgubo barv. Preverite, kaj je za nego tetovirane kože izredno pomembno.

Država bo podjetjem subvencionirala dvig minimalne plače
15. 01. 2021 13.32
Ključni ukrep predloga osmega protikoronskega zakona, ki ga vlada že pripravlja, je podaljšanje subvencioniranja čakanja na delo najmanj do konca aprila in subvencije podjetjem ob dvigu minimalne plače, je povedal minister za delo Janez Cigler Kralj. Glede višine dviga minimalne plače se bodo v kratkem usklajevali s socialnimi partnerji.

Kaj oslabljen polarni vrtinec pomeni za nadaljevanje zime?
15. 01. 2021 07.15
Letošnja zima je bila v dozdajšnjem poteku precej pestra, kot kaže, bo pestro tudi njeno nadaljevanje, saj je nad severnim polom polarni vrtinec oslabel in razpadel na dva dela. Kaj je polarni vrtinec in kako vpliva na vreme v Sloveniji?