pozitivni učinki

Ocena pripravljenosti SV za delovanje v miru tri od štiri, kaj pa v vojni?

27. 03. 2025 08.33

Obrambni minister Borut Sajovic in načelnik Generalštaba SV Robert Glavaš sta predsednici države in vrhovni poveljnici Nataši Pirc Musar predstavila poročilo o pripravljenosti SV za leto 2024. Po oceni Glavaša ocena izkazuje še določena neskladja, ki pa jih je mogoče z vlaganji ublažiti. Predsednica pa je ocenila, da bo Slovenija morala izpolniti zaveze glede sredstev za obrambo. Kot smo izvedeli, je vojska dosegla napredovanje na vseh področjih in po naših informacijah dosegla oceno tri na lestvici s štirimi stopnjami napredka.

Nižje omejitve na slovenskih cestah: kakšni bi bili pozitivni učinki?

24. 03. 2025 18.53

V zadnjih letih so številna evropska mesta začela zniževati omejitve hitrosti, pri čemer postajajo cone s hitrostjo 30 km/h vse bolj pravilo kot izjema. Takšni ukrepi so del širših prizadevanj za večjo varnost, boljše okolje in višjo kakovost življenja v mestih. V Sloveniji pa še vedno prevladujejo višje hitrosti. Člani Podnebnega sveta, neodvisnega znanstvenega posvetovalnega telesa vlade, so med rešitvami za izboljšanje slovenskega prometa predlagali znižanje maksimalne hitrosti na avtocestah s 130 na 110 km/h, v naseljih pa s 50 na 30. Kakšni so pozitivni učinki tovrstnih ukrepov in ali smo slovenski vozniki pripravljeni na to spremembo?

Kralj Karel III. svetoval bolnikom z rakom: Rinite naprej

22. 03. 2025 07.00

Kralj Karel III., ki je leta 2024 javnosti razkril, da se bori z rakom, je med obiskom na Severnem Irskem obiskal tudi Oddelek za farmacijo in farmakologijo Coleraine na Univerzi Ulster. 76-letni monarh, ki naj bi z zdravljenjem nadaljeval še v letošnje leto, se je sestal z bolniki z rakom in z njimi delil nasvet, kako naj ravnajo v boju z boleznijo.

Nam postenje škodi ali koristi?

16. 03. 2025 09.09

Smo globoko v postnem času, med pustom in veliko nočjo. Ne le katoličani, pač pa praktično vse duhovne skupnosti poznajo neko obliko posta, odrekanja hrani, ta praksa pa tudi širše postaja vse bolj priljubljena. Del ljudi je prepričan, da post pozitivno vpliva na zdravje in počutje, nekateri trdijo, da so si tako celo ozdravili hude bolezni. Po drugi strani pa lahko v prekomernih količinah ali ob nepravem pristopu postenje povzroči dodatne zdravstvene težave ali celo smrt.

Zdravstveno stanje papeža Frančiška ostaja kritično, a stabilno

25. 02. 2025 09.37

Zdravstveno stanje papeža Frančiška, ki se zaradi pljučnice že dvanajst dni zdravi v rimski bolnišnici Gemelli, ostaja kritično, toda stabilno, so sporočili iz Vatikana. Pojasnili so, da papež ni imel "akutnih respiratornih epizod", ter da sta srčni utrip in krvni tlak še naprej stabilna.

Na avtocesti v prihodnosti 110 kilometrov na uro, v delih naselij 30?

18. 02. 2025 06.00

Bi lahko v prihodnosti po slovenskih avtocestah namesto 130 vozili 110 kilometrov na uro, v vseh stanovanjskih naseljih pa največ 30 kilometrov na uro? Čeprav se na prvi pogled zdi kontradiktorno, pa študije iz tujine kažejo, da se potovalni čas zaradi manj težke noge voznikov prav nič ne podaljša. Na ta račun se namreč izboljša pretočnost prometa, zmanjšajo se fantomski zastoji. Ima pa znižanje hitrosti številne pozitivne učinke tako na zdravje prebivalstva in BPD ter pomeni manj smrtnih žrtev na cestah, kažejo impresivni rezultati iz tujine. Tako razlagajo v Podnebnem svetu, kjer so pred kratkim obravnavali ta nekoliko kontroverzni predlog, ki bo morda nekoč postal družbeni konsenz, kot je danes uporaba varnostnega pasu.

Burno razpravo o alkoholu v šolskih prostorih prekinili

12. 02. 2025 16.25

Poslanci odbora DZ za zdravstvo so na dopoldanski seji razpravljali o predlogu sprememb zakona o omejevanju porabe alkohola. V SDS želijo s predlogom omogočiti prodajo alkohola na prireditvah in dogodkih v šolskih prostorih v času, ko tam ni pouka in obšolskih dejavnosti. Sejo so prekinili, nadaljevala se bo v petek.

Smučarska zveza Slovenije skupaj z Avstrijo in Japonsko nasprotuje združitvi v smučarskih skokih

27. 01. 2025 23.34

Smučarska zveza Slovenije je danes na Mednarodno smučarsko zvezo (Fis) skupaj z avstrijsko in japonsko smučarsko zvezo poslala dopis, v katerem nasprotujejo popolni združitvi prizorišč za ženske in moške tekme svetovnega pokala v smučarskih skokih, so sporočili iz SZS.

BLOG: Melisa – balzam za telo in dušo

08. 12. 2024 10.27

Sezona čajev je v polnem teku in melisa čisto po krivici ostaja v senci bolj "zvenečih" zelišč, kot sta meta ali na primer ingver. Melisa ima svojo supermoč, saj lahko pomiri naš um, izboljša prebavo in na splošno pomaga izboljšati naše počutje.

'Plačno reformo kot pozitivno vidi tudi Mednarodni denarni sklad'

21. 11. 2024 15.55

Plačno reformo v javnem sektorju kot pozitivno vidi tudi Mednarodni denarni sklad, je na novinarski konferenci po seji vlade dejal finančni minister Klemen Boštjančič. Predstavniki sklada, ki so bili te dni na redni vmesni misiji v Sloveniji, so po njegovih besedah ocenili, da gre za tipičen primer resne dolgoročne reforme.

Ema delno odobrila zdravilo za upočasnitev Alzheimerjeve bolezni

14. 11. 2024 19.45

Evropska agencija za zdravila (Ema) je delno odobrila zahtevo za trženje zdravila Leqembi, ki naj bi upočasnilo napredovanje Alzheimerjeve bolezni, je sporočil evropski nadzorni organ za zdravila. Ema je sicer zdravilo prvotno zavrnila, zdaj pa je ocenila, da so njegovi pozitivni učinki večji od tveganj.

Vlada podaljšala ukrepe za poenostavljeno zaposlovanje tujcev

26. 09. 2024 17.40

Vlada je na seji sprejela sklep o podaljšanju ukrepov začasne ureditve na področju opravljanja dela tujih delavcev v Sloveniji, ki jih je poleti prinesel interventni zakon o ukrepih za optimizacijo določenih postopkov na upravnih enotah, in sicer za tri mesece, do konca decembra.

V mariborskem podjetju zaposlenim na voljo neomejen plačan dopust

04. 09. 2024 20.17

Kako spočiti ste od letošnjega dopusta? Ste ga imeli dovolj? Po zakonu ga lahko redno zaposleni v Sloveniji izkoristimo najmanj 20 dni na leto. V mariborskem podjetju Mikro+Polo, ki dobavlja opremo za laboratorije, pa imajo zaposleni neomejeno število dni plačanega dopusta. In to že 10 let. Poleg tega imajo še skrajšan delovni čas. Zanimalo nas je, koliko dopusta sploh izkoristijo.

Kako strašne so v resnici prostotržne reforme?

27. 07. 2024 15.17

Včasih so kritiki neoliberalizma radi trdili, da so prostotržne reforme slabe zato, ker ne uspejo zadostiti niti svojim lastnim ciljem večanja gospodarske rasti in izboljševanja življenjskega standarda. Te kritike so sčasoma nekoliko potihnile, saj je bilo očitno, da prosti trgi nimajo velikih težav z rastjo in ustvarjanjem dohodka.

Naše zdravje po covidu-19: zakaj je vse več bolnih in več smrti?

18. 06. 2024 14.59

Smo po pandemiji covida pogosteje bolni? Kaj pravijo statistike umrlih? Če odprete družbena omrežja, boste hitro naleteli na teorije, da je po covidu vse več bolnih in mrtvih. Strokovnjaki imajo nekaj pojasnil, kaj se pravzaprav dogaja.

Kar 85 % ljudem primanjkuje kolagena - ste tudi vi med njimi?

22. 05. 2024 00.15

VSE, KAR POTREBUJE VAŠE TELO ZA NAJBOLJŠE DELOVANJE JE V ENI KAPSULI PROCOLLAGENA.

Blejci nezadovoljni s turizmom: onesnaževanje in višanje stroškov življenja

12. 05. 2024 07.54

Javni zavod Turizem Bled je med prebivalci Bleda izvedel anketo o zadovoljstvu s turizmom, ki bo pomagala pri oblikovanju prihodnje razvojne strategije turizma. Anketa je potrdila, da turizem poleg pozitivnih učinkov prinaša tudi veliko negativnih. Večina vprašanih meni, da pozitivni učinki turizma v kraju ne odtehtajo negativnih.

Minimalna plača se bo zvišala na 1253,90 evra bruto

23. 01. 2024 12.12

Minimalna plača se bo v 2024 zvišala za 4,2 odstotka na 1253,90 evra bruto. V primerjavi z minimalno plačo v letu 2023, ki je znašala 1.203,36 evra bruto, bo nova minimalna plača višja za 50,54 evra. V Zvezi svobodnih sindikatov sicer menijo, da je bila zamujena priložnost za višji dvig, a so kljub temu zadovoljni, da je vlada vsaj odstopila od prvotnega predloga. Medtem v GZS menijo, da je odločitev ministra prava tudi z vidika javnofinančnega primanjkljaja.

Na udaru čedalje več družbenoekonomskih dejavnosti

12. 11. 2023 07.00

Medtem ko svet vse bolj trpi zaradi vremenskih ujm, vlaganja in finančne vzpodbude v fosilni industriji nezadržno rastejo. Države so v letu 2022 v nove plinske terminale in druge fosilne projekte vložile sedem tisoč milijard evrov, kar človeštvo vodi vse globlje v katastrofo. Spremenjene okoljske okoliščine bi pomenile, da bodo določene družbenoekonomske aktivnosti precej omejene oziroma da na primer zimski športi in zimski turizem ne bodo več mogoči, svari okoljski ekonomist Aljoša Slameršak.

Skupina NLB v polletju z 243 milijoni evrov čistega dobička

10. 08. 2023 13.43

Skupina NLB je v letošnjem prvem polletju ustvarila 242,7 milijona evrov čistega dobička, kar je 15 odstotkov manj kot v enakem obdobju lani. V drugem četrtletju se je ta v primerjavi s predhodnim četrtletjem povečal za dva odstotka na 122,6 milijona evrov. Kljub negotovostim je skupina po ocenah vodstva dosegla zelo dober rezultat.

Zaradi domnevnih stranskih učinkov Pfizerjevega cepiva zahteva 150.000 evrov

11. 06. 2023 13.42

V ponedeljek se bo moralo podjetje BioNTech zglasiti na sodišču. Nemka od podjetja zaradi domnevnih stranskih učinkov cepiva proti covidu-19 zahteva odškodnino. Gre za prvo tovrstno tožbo v Nemčiji, ki pa morda ne bo ostala zadnja.

'Trendovsko se je identificirati z duševno motnjo'

11. 04. 2023 18.53

TikTok je družbeno omrežje, ki hitro pridobiva nove uporabnike. Pri nas jih je bilo v 2021 že več kot 100.000, globalno naj bi jih bilo dnevno približno 30 milijonov. Cilj ustvarjalcev? Ustvariti viralen video. S tem ni nič narobe, dokler gre za neškodljivo zabavo, a težava postaja, da je omrežje postalo neusahljiv vir dezinformacij o duševnem zdravju, ki lahko uničujoče vplivajo na mlade. Kaj ima pri tem algoritem?

Ustavite razvoj, dokler je še čas

30. 03. 2023 08.56

Napredna umetna inteligenca bi morala biti načrtovana in upravljana s primerno skrbnostjo, pišejo v odprtem pismu z najuglednejšimi podpisniki iz svetovne akademske in tehnološke sfere. "Na žalost takšnega načrtovanja in upravljanja ni, laboratoriji za umetno inteligenco pa so v zadnjih mesecih ujeti v neobvladljivi tekmi za razvoj in uvajanje vedno močnejših digitalnih umov, ki jih nihče – niti njihovi ustvarjalci – ne more razumeti, napovedovati ali zanesljivo nadzorovati," dodajajo.

V EP znova pobuda za ukinitev premikanja urinih kazalcev

13. 03. 2023 21.41

Skupina evroposlancev je na evropsko komisijo naslovila novo pobudo za ukinitev vsakoletnega premikanja ure. Razprava o tem je sicer potekala že pred štirimi leti, ko so evropski poslanci odločili, da bomo po letu 2021 prenehali s to prakso. A je zaradi pandemije to vprašanje ostalo v senci, nato pa je evropska komisija odločila, da bomo uro prestavljali še vsaj do 2026.

Potop v ledeno vodo: pogum ali norost?

25. 02. 2023 07.59

Na turobno sredo, ko se Ljubljana še kopa v jutranji megli in se je led na avtomobilskih steklih komaj dodobra stalil, v dolino Kamniške Bistrice že prodirajo prvi sončni žarki. Na parkirišču ob izviru istoimenske reke nasmejano klepeta skupina pogumnežev, ki bo tako kot vsak teden ob tej uri kmalu zabredla v ledeno mrzlo vodo, da bi iz nje prišla ... Prerojena. Pogumneži ali norci, teh ljudi je vse več in mnenja o njihovem početju so deljena. Njihov odgovor pa: "Za nore nas imajo samo tisti, ki ne razumejo procesov v ozadju."

Veliki projekt štiridnevnega delovnega tedna prepričal Britance

21. 02. 2023 21.07

Potem ko je Velika Britanija med junijem in decembrom lani izvedla obsežno testiranje štiridnevnega delovnega tedna, v katerem je sodelovalo 61 organizacij iz različnih panog in 2900 delavcev, ki so obdržali polno plačo, večina od sodelujočih podjetij ohranja to ureditev, tretjina pa jih je pripravljena štiridnevni delovni teden obdržati trajno.

Skupina Gen lani s 4,1 milijarde evrov prihodkov in 23 milijonov evrov dobička

24. 01. 2023 12.50

Skupina Gen je lani ustvarila 4,1 milijarde evrov prihodkov, potem ko jih je predlani okoli 3,5 milijarde evrov. Kljub zahtevnim razmeram je poslovala s čistim dobičkom, ki je po oceni znašal 23 milijonov evrov, je v Ljubljani povedalo vodstvo skupine. Leto prej je imela skupina 105,6 milijona evrov čistega dobička.

Vitamin B12 skrbi za lepšo kožo

18. 01. 2023 09.19

Vitamin B12 skupaj z ostalimi B vitamini, silicijem in vitaminom C gradi B kompleks, ki ima številne pozitivne učinke na naše telo.

Pet minut hoje na vsake pol ure krepi naše zdravje in veča produktivnost

15. 01. 2023 08.56

Vsi smo že slišali, da preveč sedenja škoduje zdravju, a kaj lahko posameznik naredi, če njegova služba zahteva osemurni sedeči delavnik? Glede na novo študijo lahko škodljive učinke dolgega sedenja zmanjšamo s kratkimi petminutnimi odmori, ki si jih vzamemo na vsake pol ure. Alternativo pa predstavlja minuta hoje na vsako uro.

Zgovorne številke: z ukinitvijo avtocestne policije se je varnost poslabšala

09. 01. 2023 07.14

V uredništvu smo pridobili statistiko, ki priča o tem, koliko je avtocestna policija – preden so jo ukinili – pripomogla k prometni varnosti na naših cestah. Ljubljanska enota je oktobra lani, ko so jo ukinjali, zaznala zgolj 303 kršitve CPP, kar šestkrat manj kot januarja, februarja ali marca, ko je bila polno operativna. V zadnjem trimesečju lanskega leta pa so policisti ugotovili za polovico manj prekrškov kot v enakem obdobju leta 2021. Specializirano državno tožilstvo bo še ta mesec odločilo, ali je bilo pri projektu storjeno kakšno kaznivo dejanje.