pozitivni učinki

Zeleni dotik nudi dobro počutje in boljše zdravje

13. 12. 2022 13.31

Skrb za kožo in njeno ravnovesje je nujno za dobro počutje. Ob tem vam Zeleni dotik lahko pomaga z naravnimi sestavinami, brez stranskih učinkov.

Rezultati analize: vrednosti kroma pod mejno vrednostjo

25. 11. 2022 13.10

Po izpustu kromovih spojin iz podjetja zreškega Uniorja v okoliški zrak je Arso v sodelovanju z Biotehniško fakulteto 18. novembra izvedel vzorčenje tal. Rezultati analiz kažejo, da so vse izmerjene vrednosti celokupnih spojin v odvzetih vzorcih tal pod predpisano mejno vrednostjo, vsebnost šestvalentnega kroma pa pod mejo kvantitativne določitve. Izmerjene vrednosti celokupnega kroma so v mejah naravnega ozadja. V Uniorju so medtem napovedali neodvisni revizijski pregled izrednega dogodka.

Bešič Loredan: Želimo se pogovarjati o covidu, kot se pogovarjamo o gripi

13. 10. 2022 12.56

Vlada je sprejela predlog Zakona o nujnih ukrepih za zajezitev širjenja in blaženje posledic covida-19 na področju zdravstva, je povedal minister Danijel Bešič Loredan. Po njegovih besedah so z "izhodnim covidnim zakonom" postavili pravne podlage, da covid-19 "do spomladi postane endemično obolenje". Vlada ga v DZ pošilja po nujnem postopku.

Slovenski potrošnik: 'Naivnež in cenovni fanatik'

09. 10. 2022 07.17

Morda je na načelni ravni resda okoljsko zaveden, a ko kupuje hrano, mu nista pomembna ne izvor ne ogljični odtis in tudi kakovost postane manj pomembna. Posega po najcenejših izdelkih, čemur se čudijo celo trgovci sami, pravi dr. Aleš Kuhar, agrarni ekonomist. Opozarja tudi na to, da država nima načrtov reforme kmetijstva, namesto tega kmetom delijo denar, pri čemer pa se nihče ne vpraša, kakšen izplen imamo državljani od subvencioniranja kmetov, ki trenutno uživajo obdobje debelih krav.

Ukinitev avtocestne Policije in reorganizacija: bodo naše ceste manj varne?

03. 10. 2022 11.53

Če se je pred desetimi leti po avtocesti A1 dnevno v povprečju zapeljalo dobrih 42.000 vozil, se jih zdaj že okoli 50.000. Da bi ob tako povečanem prometu zagotovili čim večjo varnost, je bila v začetku lanskega leta ustanovljena avtocestna Policija, ki naj bi na avtocestah in hitrih cestah hitreje posredovala in odpravljala zastoje, lažje odkrivala in preprečevala objestno vožnjo ter druge kršitve. A še preden je v popolnosti začela delovati, so jo v vrhu Policije ukinili in se podali v reorganizacijo. Sodeč po številkah, ki smo jih pridobili v uredništvu, pa bi lahko zaradi političnih odločitev trpela varnost na cestah. 15. oktobra namreč po naših informacijah ukinjajo še ljubljansko enoto.

Politico: Predlog G7 o omejitvi cen nafte predstavlja tveganje

28. 09. 2022 08.49

Voditelji G7 so se v začetku septembra dogovorili, da bodo uvedli omejitev cen za izvoz ruske energije, a Politico poroča, da predlog predstavlja tveganje. Evropa, ki ima v svetovni panogi pomorskega zavarovanja osrednji položaj, bi le-tega lahko izkoristila, da bi ruske prihodke od energije zmanjšala ne le prek sankcij držav EU, ampak tudi prek vpliva tretjih držav. Težava nastane, če se tretje države dogovoru ne bodo želele pridružiti, in za zdaj kaže, da mu niso naklonjene. Peking namesto k sankcijam poziva k dialogu, New Delhi se sklicuje na svojo "moralno dolžnost", da zagotovi cenovno dostopno energijo, Ankara pa je Evropi dejala, naj po uvedbi sankcij "žanje, kar je sejala".

'Denar, ki je bil namenjen vsem zaposlenim, bo dodeljen le določenim'

26. 09. 2022 16.33

Reprezentativne delodajalske organizacije so v dopisu nagovorile ministra za finance Klemena Boštjančiča, naj iz obravnave umakne predlog sprememb Zakona o dohodnini. Menijo, da bodo parcialne spremembe neto prihodke državljanom zmanjšale, denarja, namenjenega razbremenitvi vseh, pa bodo deležne le določene kategorije predvsem v javnem sektorju.

Vlada sprejela usmeritve za hibridni način dela v državni upravi

19. 08. 2022 16.34

Vlada je sprejela usmeritve za hibridni način dela zaposlenih v državni upravi, ki delno delajo od doma. Priporoča sistem, ko uslužbenec en dan dela od doma, dva dni v prostorih organa, dva dni pa mešano, glede na potrebe. Hibridni sistem naj bi sicer uporabljali le, kjer je to mogoče in v soglasju med uslužbencem in predstojnikom.

DARS: zaradi avtocestne policije manj nesreč in pretežkih tovornjakov

02. 08. 2022 07.53

Nadaljujemo včerajšnjo zgodbo o domnevno sporni pogodbi o delovanju Uprave avtocestne policije med Policijo in družbo DARS. Revizorja je med drugim zmotilo tudi to, zakaj Ministrstvo za notranje zadeve (MNZ) na podlagi sporazuma DARS-u vsak mesec plačuje pavšal v višini dobrih 2.800 evrov za paket storitev, čeprav sploh ni izkazano, kakšne storitve so bile opravljene za ta denar. Na DARS-u pa pojasnjujejo, da gre za stroške najemnine za prostore na nadzorni točki Kompolje, kjer je stacionirana ljubljanska enota avtocestne policije.

Pozitivni učinki avtocestne policije: lani skoraj 300 nesreč manj kot 2019

17. 07. 2022 09.55

Statistike kažejo, da so avtoceste in hitre ceste med najbolj varnimi cestnimi površinami, a kljub temu tudi tam prihaja do prometnih nesreč. Podatki kažejo, da je teh, odkar imamo v Sloveniji avtocestno policijo, manj, a to ne pomeni, da je za varnost poskrbljeno. Za svojo lastno varnost in varnost drugih udeležencev v prometu lahko največ naredimo sami.

Fafangel zagovarja znane ukrepe, Golob: Poletje ugodnejše za boj z virusom

15. 07. 2022 10.53

V četrtek so v Sloveniji ob 724 PCR-testih in 5304 hitrih antigenskih testih potrdili 1592 okužb z novim koronavirusom. Zaradi covida-19 se v bolnišnicah zdravi 78 bolnikov, od tega jih je na intenzivnem oddelku 10. Umrl je en bolnik s potrjeno koronavirusno okužbo. Epidemiolog Fafangel je kot odziv na premierjeve izjave glede novega vala okužb izrazil svoje epidemiološko stališče. Tudi iz kabineta predsednika vlade so sporočili, da je premier le želel poudariti, da je poletje za spopadanje z virusom ugodnejše.

Za novo sedemletno strategijo slovenskega turizma poldruga milijarda evrov

10. 05. 2022 17.20

Vlada je sprejela novo sedemletno strategijo slovenskega turizma, ki predstavlja temeljni okvir razvoja turizma. Predvideva zmerno povečanje kapacitet in kvantitativnih kazalnikov, predvsem pa koncentracijo na višjo kakovost. Po oceni vlade bo celotno turistično povpraševanje do leta 2028 generiralo 2,1 milijarde evrov dodane vrednosti. Za uresničitev ciljev strategije na vseh področjih bi bilo treba do leta 2028 vložiti skupno 1,54 milijarde evrov javnih evropskih in nacionalnih sredstev. "To je le okvir potrebnih sredstev in ne pomeni obveze za državni proračun," so ob tem izpostavili na vladi.

BLOG: Pozitivni učinki selena

27. 02. 2022 14.11

Selen je mikroelement, ki je sicer prisoten v zemlji in je pomemben mineral za človeško telo, saj ga potrebujemo za normalno delovanje nekaterih encimov, sodeluje v metabolizmu ščitničnih hormonov in nas ščiti tudi pred oksidativnim stresom.

BLOG: Cink podpira imunsko funkcijo in lahko pomaga v boju proti okužbam

01. 01. 2022 00.00

Morda ste že kaj zasledili o koristih cinka in kako ga je priporočljivo jemati pri okrevanju po prehladu ali drugih boleznih, vendar ta mineral potrebujejo tudi tisti, ki niso bolni in ki nimajo oslabljenega imunskega sistema.

Papež za novo leto: Poškodovati žensko pomeni užaliti Boga

01. 01. 2022 17.10

Papež Frančišek je svoje novoletno sporočilo izkoristil za poziv h končanju nasilja nad ženskami. Papež je bil pri današnji maši videti v dobri formi, potem ko se je v petek zvečer v zadnjem trenutku odpovedal vodenju tradicionalne večernice v baziliki svetega Petra.

Odgovori na najpogostejša vprašanja o covidu: kaj drži in kaj ne?

29. 11. 2021 11.27

Čez dobre tri mesece bosta minili dve leti od potrditve prvega primera koronavirusa v Sloveniji. Čeprav je virus med nami prisoten že nekaj časa in o njem vemo že veliko, vprašanja ostajajo. Ob poplavi dezinformacij v družbenih medijih je skupina slovenskih strokovnjakov s področja medicine, virologije, farmacije in cepiv pripravila zbirko najpogostejših vprašanj o covidu-19 in odgovorila nanje.

SD za pogovore o možnostih uvedbe 32-urnega delovnega tedna

26. 11. 2021 14.37

V Sloveniji je za pogovore o uvedbi možnosti krajšega delovnika brez krčenja pravic po navedbah gostov razprave, ki so jo pripravili v stranki SD, skrajni čas. "Predlog odpira številne izzive. Ker se svet hitro spreminja, se moramo odzivati hitro in poiskati ustrezne rešitve," je ocenila Fajonova. Tuje izkušnje kažejo, da so s skrajšanjem delovnega časa povečali produktivnost, povečali dodano vrednost na zaposlenega, zaposlenim pa zagotovili več prostega časa za družino, rekreacijo, hobije in kakovostno življenje.

Konoplja - več kot "le" superživilo

23. 07. 2018 09.16

Prvi zapisi o uporabi konoplje v prehrani segajo več kot 10.000 let v preteklost. Sprva so konopljina semena veljala za hrano revežev, a danes temu ni več tako. Zakaj pa, bomo spoznali v nadaljevanju.

Ko odpadna plastična embalaža ponovno zaživi

12. 05. 2021 00.15

V naravi plastika ni ogrožena vrsta, ampak se njena razširjenost le še povečuje. Tudi slovenski potrošnik kljub dobri ozaveščenosti o odpadni plastiki, na račun lagodja vedno pogosteje zapostavlja odgovorno ravnanje do okolja. Ker je plastika ena izmed najbolj razširjenih materialov na svetu, je utopično pričakovati, da bi jo lahko popolnoma nadomestili, zato je pomembno, da krepimo našo odgovornost in zavedanje o njeni uporabi.

Cepljeni stanovalci doma za starejše Trbovlje z blagimi simptomi po okužbi

22. 04. 2021 16.12

Učinki cepljenja so jasno vidni in kar je stroka ponavljala že mesece, zdaj vidijo tudi v domovih za starejše. Kljub ponovnim okužbam lahko domovi normalno delujejo, tudi občutka panike tokrat nimajo, razlaga direktorica trboveljskega doma, kjer se ponovno soočajo z 38 okužbami pri že precepljenih stanovalcih.

V upravi SDH Janez Tomšič

21. 04. 2021 19.47

Nadzorni svet Slovenskega državnega holdinga je za člana uprave imenoval Janeza Tomšiča. Mandat bo nastopil 23. aprila, dan za tem, ko bo mandat prenehal Vanessi Grmek, ki je bila 1. februarja imenovana na podlagi sklepa sodišča, so sporočili iz holdinga.

'Vsako cepivo, ki ga bomo hitro dobili, bo najboljše cepivo'

08. 04. 2021 06.00

Sporočilo Evropske agencije za zdravila o cepivu AstraZenece po besedah priznanega infektologa Andreja Trampuža potrjuje, da je cepivo varno, kljub temu, da so stranski učinki zelo verjetno povezani z njim. "Če ne bi imeli pandemije, tega cepiva ne bi uporabili, ker pa jo imamo in nimamo drugega orožja, je to zagotovo najboljša odločitev," pravi. Z njim se je cepil tudi sam. Ljudem svetuje, naj ne izbirajo, ampak vzamejo tisto cepivo, ki ga najprej dobijo.

BLOG: Kaj je ketogena dieta?

31. 01. 2021 07.00

V nasprotju s številnimi modnimi dietami, ki prihajajo in odhajajo z zelo omejenimi stopnjami dolgoročnega uspeha, se ketogena dieta izvaja že od dvajsetih let prejšnjega stoletja in temelji na trdnem razumevanju fiziologije in znanosti na področju prehranjevanja. Klasična ketogena dieta je način prehranjevanja z visoko vsebnostjo maščob, nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov in ustreznim vnosom beljakovin.

Proteini – vse o beljakovinskih napitkih na enem mestu

22. 01. 2021 00.15

Proteini oziroma beljakovine so pomemben gradnik našega telesa. Zaradi lažjega vnosa beljakovin obstajajo tako imenovani proteinski napitki.

Magajnetova: Po navodilih proizvajalca je v vsaki steklenički za pet odmerkov cepiva

28. 12. 2020 07.49

Večino odmerkov iz prve pošiljke so v domovih za starejše in zdravstvenih zavodih že porabili. Po ocenah državne sekretarke na ministrstvu za zdravje se je v nedeljo cepilo nekaj več kot 8000 oskrbovancev domov, o morebitnih neželenih stranskih učinkih pa ne poročajo. Druga pošiljka bo v Slovenijo prispela predvidoma še ta teden, namenjena pa bo cepljenju zdravstvenih delavcev. V steklenički naj bi bilo sicer več cepiva, kot ga lahko porabijo, a je proizvajalec določil, da je v vsaki steklenički za pet odmerkov cepiva.

Naši bolniki med prvimi v EU prejeli revolucionarno zdravilo: 'Zdaj končno diham, ne da bi me bolelo'

06. 12. 2020 11.56

''Odkar prejemam to zdravilo, končno normalno živim. Ne razmišljam več, ali bom zmogla naslednji vdih,'' nam je zaupala 19-letnica s cistično fibrozo, ki je del slovenske zgodbe o uspehu, ki so jo skupaj spisali Pediatrična in Interna klinika UKC Ljubljana, UK Golnik, ZZZS in Društvo bolnikov s CF. Slovenski bolniki so lahko zaradi požrtovalnosti in prizadevanj vseh sodelujočih prejeli revolucionarno zdravilo Trikafta, še preden je bilo to uradno registrirano v EU. Evropski bolniki so morali namreč na zdravilo čakati skoraj leto dlje kot bolniki v ZDA, kar lahko za nekatere med njimi pomeni razliko med življenjem in smrtjo.

WHO: Prav vsaka vrsta gibanja pripomore k boljšemu zdravju

26. 11. 2020 06.00

Če bi se ljudje po svetu več gibali, bi lahko preprečili 4–5 milijonov smrti na leto. Svetovna zdravstvena organizacija v novih smernicah priporoča še več gibanja kot doslej. Za odrasle je to od 150 do 300 minut zmerne aerobne vadbe ali od 75 do 150 minut intenzivne aerobne telesne vadbe na teden. Priporočila veljajo za vse odrasle, tudi za ljudi s kroničnimi obolenji, invalidnostjo, nosečnice in ženske po porodu.

Po svetu več kot 60 milijonov okuženih, na Hrvaškem največ dnevnih okužb doslej

25. 11. 2020 07.20

Število okuženih po svetu je preseglo 60 milijonov. Na Hrvaškem so zabeležili največje dnevno število okužb doslej, zato nameravajo zaostriti epidemiološke ukrepe. Italija medtem razmišlja o uvedbi cepilne knjižice za cepljenje proti covidu-19. Na Poljskem, v Nemčiji in Rusiji pa so zabeležili najvišje dnevno število umrlih od začetka epidemije, podobno v ZDA, kjer je v enem dnevu umrlo več kot 2000 ljudi. V Avstriji se epidemiološke razmere umirjajo.

Svetovni dan hrane: 'Gojimo, hranimo, ohranjajmo. Skupaj.'

16. 10. 2020 15.22

S poslabšanjem epidemiološke slike v svetu in tudi Sloveniji države sprejemajo različne ukrepe za omejevanje širjenja novega koronavirusa in 'spremembe, ki smo jim priča, bodo lahko vplivale na naše prehranske navade in način življenja, tudi ko bo epidemija končana' ugotavljajo pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Opozarjajo, da je ravno zato v tem času zdrava prehrana še toliko bolj pomembna.

BLOG: Je kava zdrava ali ne?

11. 10. 2020 16.16

Na stotine milijonov ljudi vsakodnevno pije kavo, brez tega praktično ne znajo normalno funkcionirati. Nekatere že samo vonj kave zbudi in osvobodi stresa, ki nastane zaradi pomanjkanja spanca. Kljub temu, da se ta napitek uporablja že 700 let, se mnogi še vedno sprašujejo o vplivih kave na naše zdravje. Vzemite si kakšno minutko časa in ugotovite, ali je pitje kave škodljivo.