pozitivno

Razvrednotenje drahme v Grčiji povzročilo rast borznega indeksa

16. 03. 1998 16.34

Atenska borza je pozitivno reagirala na vstop grške valute drahme v menjalna razmerja evropskega denarnega sistema, zaradi katerega je omenjena valuta glede na eku izgubila 14,3 odstotka svoje vrednosti. Tako se je tečaj borznega indeksa danes zvišal za sedem odstotkov, kar je predvsem posledica večjih nakupov tujih vlagateljev, ki so izkoristili višje vrednosti svojih valut, sporočajo predstavniki grške vlade.

Albanska vlada londonsko srečanje ocenila kot pozitivno

10. 03. 1998 10.14

Albanski zunanji minister Paskal Milo je sinoči izjavil, da je albanska vlada včerajšnje londonsko srečanje članov kontaktne skupine ocenila "zelo pozitivno", sprejeti dokument pa je kompromis, ki ga Tirana lahko jemlje tudi z rezervo, vendar je v celoti pozitivno. Priča tudi o zavzetosti mednarodne skupnosti, da bi našla rešitev za Kosovo.

Rusi brez komentarjev, Britanci zadržani, a optimistični

23. 02. 1998 09.35

Rusko vodstvo danes pred podpisom soglasja med ZN in Irakom ni želelo komentirati dokumenta in obiska generalnega sekretarja ZN Kofija Annana v Bagdadu. Tudi v Londonu so po besedah zunanjega ministra Robina Cooka previdni, a optimistični. V Jordaniji pa so dogovor toplo pozdravili in stalne članica Varnostnega sveta pozvali, naj se pozitivno odzovejo na dogodek. Tudi iranski zunanji minister Kamal Harazi je izrazil zadovoljstvo ob dogovoru, ki bo po njegovem preprečil vojno, nevarno za celotno območje. Palestinci dogovor med ZN in Irakom prav tako pozdravljajo, medtem ko bo izraelska vojska kljub dogovoru, ki ga je v Bagdadu dosegel Annan, nadaljevala priprave na zaščito civilistov v primeru vojne. Francija je pozdravila dosego sporazuma in v nočnem sporočilu za javnost izrazila upanje, da dogovor ustreza pričakovanjem. Francoska vlada je izrazila "polno zaupanje v postopke Kofija Annana". Predsednik avstralske vlade John Howard je prav tako pozdravil sklenitev sporazuma, obenem pa opozoril na pomnajkljivo zanesljivost iraškega predsednika Sadama Huseina. Zato je potrebno počakati, kako se bo sklenjeni sporazum potrdil v praksi.

Iraški voditelji bodo prisluhnili Annanu

19. 02. 1998 10.43

Iraški zunanji minister Mohamed Said al-Sahaf je v sredo v Amanu izjavil, da se bo Irak "pozitivno odzval" na predloge, ki jih bo ob jutrišnjem obisku v Bagdadu predstavil generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan. Al-Sahaf je ob prihodu v Aman namreč dejal, da bodo iraški voditelji prisluhnili Annanu in da se bodo odzvali pozitivno. Njegov gostitelj, jordanski zunanji minister Jawad Anani pa je menil, da bodo "iraški bratje prav gotovo izkoristili priložnost", ki jo pomeni Annanov obisk v Bagdadu. Al-Sahaf je izrazil upanje Iraka, da bo sprejeta resolucija, ki bo "sprejemljiva za vse strani" v sporu.

Lani manjši slovenski turistični prihodki

18. 02. 1998 11.53

Slovenski turistični prihodki so lani znašali 1,18 milijarde ameriških dolarjev, kar je za štiri odstotke oz. za 47,2 milijona dolarjev manj kot leto prej (1996). Na potovanjih po tujini so državljani Slovenije porabili 544.150.000 ameriških dolarjev ali približno toliko kot leta 1996, sporočajo iz združenja za turizem in gostinstvo pri Gospodarski zbornici Slovenije.

Slovenija se pospešeno pripravlja na vstop v EU

16. 02. 1998 15.07

Slovenija se bliskovito približuje vstopu v Evropsko unijo, kljub zglednim uspehom pa jo čaka še nekaj nalog, je na današnjem seminarju s temo Širitev Evropske unije s Slovenijo, ki je potekal v Gospodarski zbornici na Dunaju, poudaril predstavnik generalne direkcije IA Evropske komisije Soenke Schmidt. Dodal je, da je treba reformo v Sloveniji izvesti predvsem na področju javne uprave in tujih naložb.

Frlec: Pogoji za EU in NATO več ali manj jasni

10. 02. 1998 17.11

Slovenija bo 12. marca v LOndonu z evropsko petnajsterico začela pogajanja o polnopravnem članstvu v Evropski uniji, pred tem pa bo 4. marca v Bruslju predstavila stanje v državi v luči kandidature za članstvo v zvezi NATO. Pogoji za včlanitev v obe integraciji so po besedah zunanjega ministra Borisa Frleca "več ali manj jasni" in Slovenija jim mora slediti. Odločitev o morebitnem drugem krogu širitve Severnoatlantske zveze pa naj bi padla spomladi prihodnje leto v Washingtonu. Minister Frlec je namesečni novinarski konferenci dosežke zunanje politike sicer ocenil pozitivno, posebej pa izpostavil napredek v dialogu s sosednjimi državami ter Nemčijo.

Kitajska leta 1997 zabeležila presežek v blagovni menjavi z EU

06. 02. 1998 08.52

Kitajska je lani prvič po petih letih ponovno zabeležila presežek v blagovni menjavi z Evropsko unijo. Presežek izvoza nad uvozom je lani znašal 4,62 milijarde ameriških dolarjev, potem ko je Kitajska še leto poprej v trgovanju s članicami EU zabeležila za 40 milijonov dolarjev primanjkljaja. Po podatkih državne tiskovne agencije Xinhue je vzrok za pozitivno trgovinsko bilanco v močnem zmanjšanju uvoza strojev iz teh držav. Obseg menjave med Kitajsko in evropsko petnajsterico se je lani povečal za 8,3 odstotka. Kitajska s članicami EU opravi že preko 13 odstotkov celotnega obsega zunanje trgovine.

Bo moral obrambni minister odstopiti?

23. 01. 1998 11.24

Dnevnik je ob dogodku na slovensko-hrvaški meji, ko so hrvaški obmejni organi zadržali dva slovenska obveščevalca, izvedel anketo, v kateri je bralce spraševal, ali bi moral obrambni minister Tit Turnšek odstopiti. Od 409 naključno izbranih bralcev Dnevnika jih je 42,1 odstotka odgovorilo pozitivno, 38,4 odstotka negativno, 19,6 odstotka vprašanih pa ni imelo mnenja. Na vprašanje, ali je incident posledica tveganj, ki jih takšno delo prinaša, ali pa je vzrok v slabi strokovni usposobljenosti pripadnikov slovenske vojske, je 46,9 odstotka vprašanih odgovorilo, da je to posledica slabe strokovne usposobljenosti. Da je to zgolj posledica tveganj, jih je odgovorilo 18,6 odstotka, da so krive druge stvari jih je odgovorilo 14,7 odstotka, mnenja o zadevi pa ni imelo 19,8 odstotka vprašanih.

Bo moral obrambni minister odstopiti?

23. 01. 1998 11.20

Dnevnik je ob dogodku na slovensko-hrvaški meji, ko so hrvaški obmejni organi zadržali dva slovenska obveščevalca, izvedel anketo, v kateri je bralce spraševal, ali bi moral obrambni minister Tit Turnšek odstopiti. Od 409 naključno izbranih bralcev Dnevnika jih je 42,1 odstotka odgovorilo pozitivno, 38,4 odstotka negativno, 19,6 odstotka vprašanih pa ni imelo mnenja. Na vprašanje, ali je incident posledica tveganj, ki jih takšno delo prinaša, ali pa je vzrok v slabi strokovni usposobljenosti pripadnikov slovenske vojske, je 46,9 odstotka vprašanih odgovorilo, da je to posledica slabe strokovne usposobljenosti. Da je to zgolj posledica tveganj, jih je odgovorilo 18,6 odstotka, da so krive druge stvari jih je odgovorilo 14,7 odstotka, mnenja o zadevi pa ni imelo 19,8 odstotka vprašanih.

Načelnik italijanskega generalštaba pri predsedniku Kučanu

22. 01. 1998 17.29

Predsednik Republike Slovenije Milan Kučan je danes sprejel admirala Guida Venturonija, načelnika generalštaba oboroženih sil Italije, ki je na povabilo načelnika generalštaba slovenske vojske generalpolkovnika Albina Gutmana s sodelavci na uradnem obisku v Sloveniji. Admiral Venturoni je pozitivno ocenil tristransko vojaško sodelovanje Italije, Madžarske in Slovenije, ki po njegovih besedah pomembno prispeva k dobrim odnosom med temi državami.

Slovenci - pesimisti tudi ob koncu leta?

31. 12. 1997 09.16

Dnevnik je objavil izide novoletne ankete, v kateri so naključno izbrane telefonske naročnike med drugim spraševali, kako ocenjujejo nekatere vidike slovenskega javnega življenja. Kot kažejo izidi ankete, vprašani pozitivno ocenjujejo le slovensko zunanjepolitično pobudo. Slovensko zunanjo politiko in vključevanje Slovenije v mednarodne povezave je kot uspešno ocenilo 45,5 oz. 51,9 odstotka vprašanih, kot neuspešno pa 39,7 odstotka oz. 32,8 odstotka. Delo vladne koalicije je za uspešno ocenilo le 26,6 odstotka, več kot 53,8 odstotka anketiranih pa je menilo, da je neuspešno. Delo parlamenta ocenjuje za uspešno 22 odstotkov vprašanih, 63,2 odstotka pa za neuspešno. Delo parlamentarne opozicije ocenjuje kot neuspešno 23,3 odstotka vprašanih, 48,9 odstotka pa jih meni, da je neuspešno. Stopnjo socialne varnosti je za uspešno ocenilo le 21,1 odstotka anketiranih, medtem ko jih je 68,5 odstotka menilo, da je neuspešna. Prav tako je večina vprašanih (64,3 odstotka) ocenila, da je poslovanje slovenskega gospodarstva neuspešno. Za uspešno ga je ocenilo le 21,9 odstotka vprašanih.

Končan vrh združenja ASEAN

16. 12. 1997 15.49

V malezijski prestolnici Kuala Lumpurju se je danes končalo tridnevno vrhunsko srečanje držav članic Združenja držav jugovzhodne Azije (ASEAN), ki je bilo tokrat prvič razširjeno na Kitajsko, Japonsko in Južno Korejo.

Minister Porges o prostotrgovinskem sporazumu s Slovenijo

09. 12. 1997 15.16

Hrvaški minister za gospodarstvo Nenad Porges je poudaril, je za Hrvaško, ki ni niti članica Svetovne trgovinske organizacije niti Srednjeevropskega sporazuma o prosti trgovini (CEFTA), uspešen konec pogajanj o sklenitvi prostotrgovinskega sporazuma s sosednjo Slovenijo še posebej pomemben.

V Bratislavi prihodnji teden o ekonomski dimenziji diplomacije

27. 11. 1997 12.30

V slovaškem glavnem mestu bo 3. in 4. decembra potekala konferenca visokih predstavnikov ministrstev za zunanje zadeve pod naslovom Ekonomska dimenzija diplomacije II - regionalne integracije v svetu in možnosti za njihovo sodelovanje. Konferenco organizira slovaško zunanje ministrstvo, so STA sporočili s slovaškega veleposlaništva v Ljubljani.

Slovenci in vključevanje v Evropsko unijo

26. 11. 1997 18.33

Slovenci so dokaj močno proevropsko usmerjeni, saj tako ali drugače vstop v Evropsko unijo podpira približno 70 odstotkov prebivalcev, eksplicitno proti vključitvi pa je okoli 16 odstotkov ljudi, je povedal dr. Mitja Hafner Fink, nosilec javnomnenjske raziskave o stališčih Slovencev do vključevanja Slovenije v EU, ki jo je izvedel Center za raziskovanje javnega mnenja in množičnih komunikacij s Fakultete za družbene vede. Predstavniki centra so na današnji novinarski konferenci prikazali rezultate omenjene raziskave, ki bodo izhodišče za pripravo vladnega programa obveščanja slovenske javnosti o EU in slovenskem vključevanju vanjo.

Gospodarska gibanja v jesenskih mesecih

18. 11. 1997 00.00

Industrijska proizvodnja je septembra rastla, izvozna in skupna naročila se povečujejo, krepi se tudi neindustrijska gospodarska dejavnost. Mesečni trgovinski saldo je bil septembra pozitiven kar je prvič v zadnjih dveh letih. Upadanje števila zaposlenih v gospodarstvu in javnih službah se je močno umirilo ali pa celo prešlo v trendno rast. Industrijska proizvodnja je bila septembra za 0,7 odstotka večja kot pred letom dni. V prvi polovici leta je upadala, od julija dalje pa se je trend obrnil v pozitivno smer. Po anketi statističnega urada so se v predelovalnih dejavnostih po zastoju v prvi polovici leta šele oktobra povečala naročila za izvoz, zlasti za proizvodnjo življenjskih potrebščin. V jesenskih mesecih so se okrepile tudi neindustrijske dejavnosti v gospodarstvu, zlasti promet in turizem, gradbena dejavnost pa je upadala. Turistična dejavnost je bila septembra za 16 odstotkov nad primerljivo lansko, dejavnost prometa pa je bila v prvih devetih mesecih le za odstotek nad primerljivim lanskim obdobjem. Septembra so se močno okrepili pomorski, železniški in letalski promet, medtem ko sta se cestni in pristaniški promet poslabševala. Prvič od janurja lani je bil mesečni trgovinski saldo septembra pozitiven, čeprav samo za dva milijona dolarjev. Izvoz je bil septembra za en odstotek večji kot septembra lani, uvoz pa za 5,8 odstotka manjši. V zunanjetrgovinski menjavi se je septembra, podobno kot prejšnje mesece, nadaljevalo neugodno spreminjanje geografske strukture. Gre za hitro rast trgovinskega primanjkljaja z razvitimi gospodarstvi, s katerimi je primanjkljaj v letošnjih devetih mesecih presegel milijardo dolarjev. Primanjkljaj z državi EU znaša 718 milijonov dolarjev, posebno velik pa je primanjkljaj z državami Efte, s katerimi je pokritost uvoza z izvozom le 40-odstotna. Slovenija je v trgovanju z državami v razvoju ustvarila za 258 milijonov dolarjev presežka, največ na trgih nekdanje Jugoslavije in SZ. Skupne devizne rezerve so konec letošnjega septembra znašale 4,3 milijarde dolarjev, kar je za 4,7 odstotka več kot konec lanskega leta. Skupen zunanji dolg Slovenije pa je konec letošnjega avgusta znašal dobre 4 milijarde dolarjev, kar je za 1,2 odstotka več kot ob koncu lanskega leta. Tolarski tečaj nemške marke in drugih valut je nehal rasti okrog 20. septembra, za zdaj pa tudi ni znakov za premik do konca leta. Nemška marka je po srednjem tečaju Banke Slovenije zrasla od začetka leta do novembra za 3,8 odstotka.

Povečana proizvodnja v predelovalni industriji

28. 10. 1997 00.00

Raven proizvodnje v predelovalni industriji se je oktobra v primerjavi s septembrom povečala kar za 43 točk, vendar pa se je glede na lanski oktober znižala za dve točki. Skupna naročila so dosegla absolutno najvišjo in prvič tudi pozitivno vrednost v celotnem opazovanem obdobju. V primerjavi s septembrom se je raven skupnih naročil povečala za 16 točk, v primerjavi z enakim obdobjem lani pa je bila višja za 10 točk. Podobno velja tudi za izvozna naročila. V primerjavi z mesecem poprej so bila višja za 12 točk, za 15 točk pa so presegla tudi enako obdobje lani. Zaloge so se oktobra glede na september znižale za šest točk, glede na lanski oktober pa za pet točk.

1997 - za Slovenijo leto zmerne konjunkture

23. 09. 1997 00.00

Po oceni Službe za konjunkturo in ekonomsko politiko (SKEP) pri Gospodarski zbornici Slovenije obetajo trenutna gospodarska gibanja v naši državi znova bolj pozitivno konjunkturo kot v prvem polletju. V poznih pomladanskih mesecih je bilo namreč za Slovenijo značilno izrazito popuščanje v konjunkturnem ciklu, medtem ko nam sedanja analiza ponudbe in povpraševanja omogoča oceno, da bo leto 1997 za Slovenijo vendarle še leto zmerno pozitivne konjunkture in približno tri- do štiriodstotne gospodarske rasti, ocenjuje SKEP v avgustovski številki konjunkturnih gibanj.