pozno

Carla del Ponte v Zagrebu

15. 01. 2001 00.00

Glavna tožilka haaškega sodišča za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji Carla del Ponte je dopoldne prispela v Zagreb, kjer se bo sestala s hrvaškim premierom Ivico Račanom. Sestanek z Račanom in njegovimi sodelavci naj bi se začel okoli poldneva, nato pa se bo del Pontejeva srečala še s predstavniki združenja družin izginulih in ujetih hrvaških borcev. Kot je napovedala hrvaška vlada, se bo tožilka nato znova srečala s predstavniki vlade, pozno popoldne pa naj bi dali izjave za javnost. Ko je bila Carla del Ponte septembra zadnjič na Hrvaškem, sta se Hrvaška in haaško sodišče dosegla napredek v pogovorih o sodelovanju, vendar pa so se odnosi med Zagrebom in Haagom sredi decembra ohladili. Hrvaška vlada je tedaj namreč sprejela trinajst sklepov o sodelovanju s sodiščem. V njih je vlada od sodišča zahtevala, da ne preiskuje legitimnih vojaških akcij, kot sta bila Blisk in Nevihta, temveč, da se v svojih preiskavah osredotoči na posamezne zločine kot tudi zločine, ki jih je nad hrvaškimi civilisti zagrešila JLA. Glavna tožilka je zahteve ocenila kot diktat sodišču.

Obletnica smrti Jamesa Joycea

12. 01. 2001 00.00

Jutri bo minilo 60 let od smrti enega najpomembnejših utemeljiteljev modernega romana Jamesa Joycea. Irski pisatelj, rojen leta 1882 v Dublinu, je po nedokončanem študiju medicine pri 20. letih zapustil domovino in vse do smrti živel v tujini, večinoma v Trstu, Parizu in Zürichu, kjer je leta 1941 tudi umrl.

Likvidatorji Mira opravljali izpit

12. 01. 2001 00.00

V Centru za urjenje kozmonavtov (CPK) Jurij A. Gagarin v Zvezdnem mestu pri Moskvi je danes ves dan potekal zaključni izpit vesoljcev Genadija Padalke in Nikolaja Budarina, ki sta dobila dovoljenje za polet na rusko orbitalno znanstveno postajo Mir le v primeru, da sta vse najtežje položaje v času vadbenega poleta v simulatorjih vesoljskih plovil uspešno rešila. Kot kaže sta zahteven zaključni izpit opravila uspešno.

Streljanje na meji med Kosovom in Srbijo

28. 12. 2000 00.00

Na območju administrativne meje med Srbijo in Kosovom so albanski uporniki pozno sinoči in danes zgodaj zjutraj obstreljevali srbsko policijo. Uporniki so proti policiji iz vasi 195144urđevac, ki leži znotraj varnostnega območja kakih 10 kilometrov severno od Bujanovca, izstrelili šest granat, je sporočil predstavnik policije. Streljanje je bilo slišati v Bujanovcu, je še povedal predstavnik policije in dodal, da v napadih ni bil nihče ranjen.

Italijani podprli predlog proračuna

24. 12. 2000 00.00

Italijanska poslanska zbornica je v petek pozno zvečer podprla vladni predlog proračuna za leto 2001. Predlog proračuna je podprlo 300 poslancev, proti pa jih je bilo 137. Proti predlogu so glasovali predvsem poslanci komunistične stranke in desnosredinskega zavezništva Silvia Berlusconija.

Picula o odnosih s Slovenijo

20. 12. 2000 00.00

Po parlamentarnih volitvah, ki so letos potekale v obeh državah, sta Hrvaška in Slovenija dobili stabilni vladi, ki lahko brez strahu začneta odprto in iskreno reševati vrsto nerešenih vprašanj, ki predolgo obremenjujejo odnose med Zagrebom in Ljubljano, je za hrvaško televizijo ocenil hrvaški zunanji minister Tonino Picula. Picula je bil pozno sinoči skupaj z nekdanjima hrvaškima zunanjima ministroma Matejem Granićem in Zvonimirjem Šeparovićem ter nekdanjim hrvaškim veleposlanikom v Ljubljani Ivico Maštrukom gost v oddaji Forum, posvečeni hrvaški zunanji politiki in odnosom s sosednjimi državami.

Poškodovali spominske objekte v Bazi 20

17. 12. 2000 00.00

Štirje 19-letniki in en 16-letnik iz Kočevja so v petek pozno ponoči vdrli v spominske objekte Baze 20 v Kočevskem Rogu in tam razbili oziroma poškodovali notranjost spominskih objektov. Osumljenci so potem, ko so jih policisti novomeške policijske uprave skupaj s kolegi iz Dolenjskih toplic prijeli, to dejanje priznali. Zoper peterico bo policija podala kazensko ovadbo na pristojno državno tožilstvo zaradi poškodovanja oziroma uničenja stvari posebnega kulturnega oziroma zgodovinskega pomena.

Bush prejema čestitke

14. 12. 2000 00.00

Šestintrideset dni po volitvah za 43. ameriškega predsednika, kar štirih štetjih glasovnic na Floridi in pravnih sporih na pristojnih sodiščih je demokratski kandidat Al Gore priznal poraz in svojemu tekmecu Georgu Bushu mlajšemu čestital za zmago. Bush je kmalu zatem v zmagoslavnem govoru v Austinu poudaril, da se bo zavzemal za dobro vseh Američanov.

Netanjahu za razpustitev kneseta

11. 12. 2000 00.00

Nekdanji izraelski premier Benjamin Netanjahu je danes začel politično kampanjo za svojo kandidaturo na morebitnih predčasnih volitvah za predsednika vlade. Samo nekaj ur po formalnem odstopu premiera Ehuda Baraka je 51-letni Netanjahu pozno sinoči že imel prve pogovore s predsednikom ultraortodoksne stranke Šas Elijem Jišajem. 17 poslancev te stranke je namreč odločilnih za kakršnokoli spremembo volilnega zakona v korist Netanjahuja.

Vrh EU o prenovi

09. 12. 2000 00.00

Voditeljem članic Evropske unije je davi francosko predsedstvo predložilo predlog dogovora o institucionalnih reformah, ki ga je skupaj z Evropsko komisijo pripravilo na podlagi sinočnjih dvostranskih pogovorov z delegacijami vseh članic. Prvi kompromisni predlog o najbolj občutljivih vprašanjih prenove zdaj voditelji obravnavajo na skupnem sestanku.

Naraščaj na španskem dvoru

07. 12. 2000 00.00

Najmlajša hči španskega kralja Juana Carlosa Cristina je pozno sinoči v Barceloni rodila dečka. Dojenček je ob rojstvu tehtal 3800 gramov in meril 54,5 centimetra, oba z materjo pa se dobro počutita, so povedali zdravniki. Mali Pablo Nicolas, ki je sicer drugi otrok princese Cristine, je prvo ime dobil po svojem prapradedu, grškem kralju Pavlu I., drugo pa je spomin na to, da se je rodil na dan svetega Nikolaja. Pri porodu četrtega vnuka španskega kralja je bil navzoč tudi Cristinin mož, nekdanji rokometaš Inaki Urdagarin.

Fischer jutri v Sloveniji

06. 12. 2000 00.00

Predsednik avstrijskega parlamenta Heinz Fischer bo jutri prispel na tradicionalni zasebni delovni pogovor s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom. Iz urada predsednika Kučana so sporočili, da naj bi sogovornika v Ljubljani izmenjala poglede na aktualna dogajanja v obeh državah ter dvostransko in multilateralno sodelovanje. Po pogovorih, ki bodo pozno popoldne, je v Vili Podrožnik predvidena izjava za javnost. Fischer prihaja na obisk v Slovenijo prav v času, ko so se v avstrijski javnosti ponovno pojavile že večkrat slišane zahteve, da bi vstop Slovenije v Evropsko unijo pogojili z odpravo Avnojskih sklepov.

EU sprejela paket ukrepov

05. 12. 2000 00.00

Kmetijski ministri Evropske unije so pozno sinoči na zasedanju v Bruslju po osmih urah pogajanj sprejeli paket ukrepov za zajezitev širjenja bolezni norih krav. V skladu s sprejetimi odločitvami bo od 1. januarja 2001 za najmanj šest mesecev na celotnem območju unije prepovedano živali za zakol krmiti s krmo, ki vsebuje snovi živalskega izvora. Prepovedan bo tudi vsakršen uvoz ali izvoz tovrstne krme. Še naprej bo dovoljena uporaba ribje moke, vendar ne za krmljenje goveda.

Ekstremni vremenski pojavi po svetu

02. 12. 2000 00.00

V poplavah, ki so pozno sinoči nepričakovano prizadele mesto Mwanzu na severu Tanzanije, je umrlo najmanj 34 oseb. Reševalne akcije so že stekle. Oblasti pričakujejo, da se bo število žrtev še povzpelo, je danes poročal nacionalni radio. V tropski nevihti, ki divja na Filipinih, pa je doslej umrlo najmanj 12 ljudi, štiri osebe še pogrešajo, so sporočili predstavniki filipinskih oblasti. Neurje se pomika proti zahodu in Južnokitajskemu morju, kjer naj bi se po napovedih še okrepilo. Zaradi poplav in visokih valov je moralo domove v osrednjem in južnem delu Filipinov zapustiti več sto družin. Na Švedskem, v deželi, znani po mrazu, pa so po podatkih državne meteorološke službe novembra namerili najvišje povprečne mesečne temperature v več kot dveh stoletjih.

Začetek predvolilnega boja

29. 11. 2000 00.00

Po včerajšnji odločitvi izraelskega parlamenta o razpustitvi parlamenta in sklicu predčasnih volitev se je danes v Izraelu že začel predvolilni boj. Izraelski premier Ehud Barak je danes okrepil prizadevanja za sklenitev mirovnega sporazuma s Palestinci, nekdanji premier Benjamin Netanjahu, ki velja za Barakovega protikandidata za mesto premiera, pa je napovedal, da se bo predčasno vrnil iz tujine, kjer ima serijo predavanj. Poleg tega so vodstva večjih izraelskih strank skušala določiti točen datum predčasnih volitev, ki bodo predvidoma maja prihodnje leto. Uradna pogajanja glede datuma volitev se bodo začela v ponedeljek.

EU o ekonomski stabilnosti kandidatk

27. 11. 2000 00.00

Ministri EU za gospodarstvo in finance bodo danes na zasedanju v Bruslju po pričakovanjih podali skupno mnenje o srednjeročni ekonomski in finančni stabilnosti kandidatk za članstvo. Mnenje bo nato vključeno v splošno poročilo o širitvi, ki ga za bližnji vrh v Nici pripravljajo zunanji ministri. Sicer pa ministrski svet za gospodarstvo in finance spodbuja k tesnejšemu področnemu dialogu med EU in kandidatkami. Po načrtih naj bi redna oblika dialoga stekla v prvi polovici prihodnjega leta, ko bo uniji predsedovala Švedska. V mislih imajo ministri multilateralni forum, v okviru katerega naj bi se sestajali člani odbora EU za gospodarstvo in finance ter predstavniki prosilk za članstvo.

Drnovšek vložil del ministrske liste

24. 11. 2000 00.00

Mandatar za sestavo nove vlade Janez Drnovšek je včeraj pozno popoldne v Državni zbor vložil prvi del liste kandidatov za ministre v novi vladi. Drnovšek je predlagal imenovanje 13 ministrov, in sicer na podlagi starega, a za zdaj še veljavnega zakona o vladi, poleg že napovedanih še kandidatki za ministrici za gospodarske dejavnosti ter za šolstvo in šport. Takoj po uveljavitvi novele zakona o vladi, predvidoma v nedeljo, bo predlog ustrezno dopolnil oziroma spremenil, predlagal pa bo še kandidata za vodenje kulturnega ministrstva in ministrstva za informacijsko družbo. Drnovšek pa ni izključil niti možnosti, da bo predlagal še enega kandidata za ministra brez listnice.

Vrh EU-Balkan v Zagrebu

23. 11. 2000 00.00

V Zagreb so že prispeli udeleženci jutrišnjega vrha držav EU in zahodnega Balkana, ki bo potekalo v hrvaški prestolnici. Med prvimi sta v Zagreb prispela posebni koordinator Pakta stabilnosti za JV Evropo Bodo Hombach, makedonski predsednik Boris Trajkovski, pozno popoldne pa tudi slovenski zunanji minister Lojze Peterle. Vrha se udeležujejo tudi francoski predsednik Jacques Chirac, evropski komisar za zunanje zadeve Christopher Patten, visoki predstavnik mednarodne skupnosti za BiH Wolfgang Petritsch, civilni upravitelj Združenih narodov na Kosovu Bernard Kouchner ter britanski premier Tony Blair. Nekateri udeleženci naj bi po navedbah pripravljalnega odbora v hrvaško prestolnico prispeli jutri zjutraj neposredno pred začetkom vrha. Hrvaško zunanje ministrstvo je potrdilo, da se bosta vrha EU in držav zahodnega Balkana, ki se bo začel v petek v hrvaški prestolnici, med drugim udeležila tudi jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica in črnogorski predsednik Milo Djukanović. Jugoslovanski zunanji minister Goran Svilanović se bo po prihodu v Zagreb za zaprtimi vrati sestal s hrvaškim kolegom Toninom Piculo. Kot je po odprtju novinarskega centra zagrebškega vrha povedal Picula, je v odnosih med ZRJ in Hrvaško preveč problemov, da bi srečanja med predstavniki obeh držav lahko bila vljudnostne narave, in ob tem izrazil pričakovanje, da bo srečanje s Svilanovićem resno.

Ubit nekdanji španski minister za zdravstvo

22. 11. 2000 00.00

V Barceloni so pozno sinoči ubili nekdanjega španskega ministra za zdravstvo Ernesta Llucha. Policija Domneva, da so 63-letnega nekdanjega socialističnega politika ustrelili v glavo člani baskovske teroristične organizacije ETA.

Kongres ginekologov in porodničarjev

19. 11. 2000 00.00

V Portorožu se bo pozno popoldne začel drugi kongres ginekologov in porodničarjev Slovenije z mednarodno udeležbo. Štiridnevno strokovno srečanje bo s predavanjem Slovenska ginekologija na poti v novo tisočletje začel predsednik Združenja ginekologov in porodničarjev Slovenije Božo Kralj.

V bombardiranju ubit nemški zdravnik

16. 11. 2000 00.00

Izraelski vojaški helikopterji so pozno sinoči odvrgli tri rakete na poslopje sedeža gibanja Fatah palestinskega voditelja Jaserja Arafata v Hebronu na Zahodnem bregu, so danes povedali očividci. Po njihovih navedbah je bilo poslopje v času napada prazno. Izraelska vojska se za zdaj še ni odzvala na te informacije. V izraelskem bombardiranju palestinskega kraja Beit Jala blizu Betlehema pa je bil v noči na četrtek ubit nemški zdravnik Harry Fisher, je poročala agencija AFP. Izraelski premier Ehud Barak je v današnjem pogovoru za izraelski vojaški radio na vprašanje o možnosti tristranskega srečanja s palestinskim voditeljem Jaserjem Arafatom in ameriškim predsednikom Billom Clintonom dejal, da "niso niti blizu takšnemu srečanju". Barak je dejal, da v sedanjih razmerah na območju ni možnosti za resne pogovore. Barak je minuli mesec zahteval prekinitev mirovnih pogovorov s Palestinci, pri čemer je zatrdil, da jih Izrael ne bo nadaljeval, dokler se ne bo končalo večtedensko nasilje na območju, v katerem je doslej umrlo najmanj 227 ljudi, večina Palestincev. Barak je v pogovoru na radiu še dejal, da je Izrael v zadnjih dneh do nadaljnjega zamrznil prenos sredstev, ki jih dolguje palestinskim avtonomnim oblastem. V skladu z gospodarskimi sporazumi, sklenjenimi leta 1995 v Parizu, se je Izrael obvezal, da palestinskim oblastem izplača carinske in druge takse. Te so morali Palestinci plačati za izdelke, ki potujejo na palestinska območja prek izraelskega ozemlja.

Mladi gospodar leta 2000

12. 11. 2000 00.00

Na Martinovo soboto so na Bizeljskem že četrtič izbirali najboljšega mladega gospodarja. Tokrat se je posebej izkazal 30-letni Primož Jesenko iz Spodnje Idrije, ki je najbolj prepričal strogo komisijo, občinstvo in svoje navijače. Primož Jesenko, ki gospodari na 51 hektarov veliki gorski kmetiji, se ukvarja z gozdarstvom in vzrejo bikov, med sedmimi prijavljenimi kandidati iz vseh slovenskih regij pa je pokazal največ znanja, logičnega razmišljanja in spretnosti. Kandidati so namreč morali predstaviti svojo kmetijsko panogo, vedenje o strojništvu, govedoreji, prašičereji in turizmu, finalisti pa so se morali izkazati še na kvizu.

Tuji tisk o izvolitvi Pahorja

10. 11. 2000 00.00

Tuje tiskovne agencije so pozno popoldne poročale o izvolitvi novega vodstva drž avnega zbora. V ospredje postavljajo novega predsednika DZ Boruta Pahorja, vodjo ZLSD. Francoska tiskovna agencija AFP je poročala, da je za "reformiranega komunista" glasovalo 63 poslancev, 25 pa jih je bilo proti. Hkrati se nadaljujejo pogovori o oblikovanju vladne koalicije, ki naj bi jo vodil Janez Drnovšek, čeprav ta še ni bil uradno imenovan za mandatarja, piše AFP.

Hrvaška ima novo ustavo

10. 11. 2000 00.00

Predstavniški dom hrvaškega sabora je pozno sinoči sprejel spremembe hrvaške ustave, s katerimi je obstoječi polpredsedniški sistem spremenil v parlamentarnega. Ustavne spremembe so bile sprejete s 106 glasovi proti 35. Proti spremembi ustave so glasovali samo predstavniki Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ), vse ostale stranke pa so glasovale za. Po novem so dosedanja pooblastila predsednika republike znatno zmanjšana in prenešena na sabor in vlado. Predsednik republike še naprej poveljuje vojski in zastopa Hrvaško v tujini. Spremenjen je tudi naziv hrvaškega parlamenta, ki se po novem imenuje Hrvaški sabor, ne pa več Hrvaški državni sabor. V hrvaški ustavi je prvič uveden pojem regionalne samouprave, pa tudi uredba o enakopravnosti spolov.

Ustavne spremembe na Hrvaškem

10. 11. 2000 00.00

Hrvaški sabor je pozno sinoči z dvotretjinsko večino sprejel spremembe ustave. Vladna koalicija je s tem izpolnila eno svojih največjih predvolilnih obljub. V spremenjeni ustavi pa ni bilo prostora za Slovence, ki so bili kot manjšina leta 1997 iz nje izbrisani.

Popoldne seja KVIAZ-a

09. 11. 2000 00.00

Vodje poslanskih skupin so se v nadaljevanju usklajevanj o predlogih za vodenje delovnih teles dopoldne dogovorili o vodenju približno dveh tretjin od predvidoma 18 delovnih teles DZ. Pri nekaterih je odprto še vprašanje podpredsednikov, prav tako so se dogovorili o številčni zastopanosti poslanskih skupin za večino delovnih teles, je po sestanku za zaprtimi vrati dejal vodja poslanske skupine SLS+SKD Janez Podobnik. Z delom naj bi nadaljevali ob 15. uri, kviaz pa naj bi predlog kadrovskih rešitev, o katerem naj bi DZ odločal v petkovem nadaljevanju ustanovne seje, pripravil pozno popoldne&nbsp

Računalniški tabor Abort2000

09. 11. 2000 00.00

Med 10. in 12. novembrom bo na Gospodarskem razstavišču (galerija hale A - prvo nadstropje) potekal Računalniški tabor Abort2000, največja neprofitna računalniška prireditev v Sloveniji. Prireditev letos poteka že četrtič, njen cilj pa je združiti vse zvrsti računalniškega udejstvovanja katerih glavni namen ni komercialni uspeh, pač pa raziskovanje meja digitalnega sveta, odkrivanje novih možnosti komuniciranja in konec koncev zabava na prav poseben način. Abort združuje pisan nabor računalniških dejavnosti, ki bolj ali manj neopazno potekajo v Sloveniji: vse od fenomena operacijskega sistema Linux, računalniških umetnosti, navijanja procesorjev na neverjetne frekvence in hkrati navduševanja nad računalniškimi "old-timerji" do iskanja lukenj v varnostnih sistemih in še mnogo več. Najbolj zanimiv program bo v soboto pozno popoldan in zvečer, ko si boste lahko ogledali tekmovanja izdelkov različnih kategorij, od glasbe, slik in 3d animacij do posebnih demo in Flash kategorij.

Poplave v Sloveniji

07. 11. 2000 00.00

Poplave so ponoči in čez dan pestile skoraj celo Slovenijo. Na Gorenjskem je zaradi obilnega deževja še vedno zaprtih nekaj cest, zaprta je tudi železniška proga Lesce - Jesenice. Voda je ponekod vdrla v stanovanjske hiše, najbolj tragična vest pa prihaja iz Bohinja, kjer se je pri odstranjevanju zemeljskega plazu s traktorjem smrtno ponesrečil 40-letni domačin. Tržiška Bistrica pa je ogrozila tudi 49 stanovalcev bloka v Tržiču, izpred katerega je odneslo celo osebni avtomobil, vendar pa so uspeli razmere že obvladati. Podatki o škodi še niso znani, prve neuradne ocene naj bi bile znane jutri.

Solana prihaja v Slovenijo

06. 11. 2000 00.00

Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier

Vladna koalicija je še vedno neznanka

05. 11. 2000 00.00

V okviru pogovorov o sestavi prihodnje vladne koalicije sta se danes sešla predsednika LDS in SLS+SKD Janez Drnovšek in Franc Zagožen, ki za zdaj še nista znala napovedati, kakšen bo izid pogajanj in kakšna bo sestava vladne koalicije. Pogovori se bodo popoldne nadaljevali s SLS+SKD, Drnovšek pa naj bi se pozno popoldne predvidoma sešel tudi s predsednikom ZLSD Borutom Pahorjem.