pravicah

Kaj ukrajinski begunci dobijo pri nas, kaj jim pripada?
22. 03. 2022 19.59
Pri nas je od začetka vojne v Ukrajini za status begunca zaprosilo 4400 ljudi. Marsikdo od teh potrebuje zdravniško pomoč ali nujna zdravila, ki so jih ob begu pustili v Ukrajini. Kaj točno Ukrajinke in otroci dobijo pri nas, kaj jim odlok o začasni zaščiti prinaša in kako dobijo informacije o pravicah?

Ukrajinski begunci pri nas dobijo brezplačno namestitev, turistična taksa pa jim ne uide
22. 03. 2022 11.51
Po tem, ko smo poročali o tem, kako birokracija otežuje vključevanje Ukrajincev v družbo, se nam je javila bralka, ki je kot sobodajalka prek platforme Airbnb že gostila nekaj družin iz Ukrajine. Nelogično se ji zdi, da mora beguncem zaračunati turistično takso. Na gospodarskem ministrstvu odgovarjajo, da je treba osebe iz Ukrajine obravnavati kot vse ostale, ki prenočijo v namestitvenem obratu.

Ukrajino zapustilo že 3,4 milijona ljudi, na Hrvaškem beguncem 330 evrov enkratne pomoči
21. 03. 2022 10.42
V Ukrajini je od začetka ruske invazije pred skoraj enim mesecem svoje domove zapustilo že več kot deset milijonov ljudi, kar je več kot četrtina prebivalstva. Več kot dva milijona se jih je zateklo na Poljsko. Slovenska policija je od 24. februarja do vključno 16. marca sprejela 766 namer za podajo vloge za mednarodno zaščito državljanov Ukrajine in 1648 vlog za začasno zaščito. Na Hrvaškem je začel delovati spletni portal, ki je namenjen ukrajinskim beguncem na Hrvaškem in vsem Hrvatom, ki jim nudijo pomoč. Vzpostavili so tudi posebno telefonsko številko, čaka pa jih tudi 330 evrov enkratne pomoči.

Tri tisoč osebam v Sloveniji odvzeta volilna pravica
18. 03. 2022 18.24
Soustvarjati in odločati si želijo tudi nekateri od tistih, ki jim je bila odvzeta volilna pravica – do februarja letos je bilo teh primerov že dobrih tri tisoč. Gre za osebe, ki jim je bila zaradi duševne bolezni, zaostalosti ali prizadetosti popolnoma odvzeta poslovna sposobnost ali podaljšana roditeljska pravica staršev. Sklepa se, da niso sposobni razumeti pomena, namena in učinkov volitev. Zagovorniki poudarjajo, da to ni v skladu s Konvencijo o pravicah invalidov, ki smo se ji kot država zavezali.

Shod ob 8. marcu: 'Namesto rož enako plačilo žensk in dostojne pokojnine'
08. 03. 2022 16.43
Ob 8. marcu, mednarodnem dnevu žensk, je na ljubljanskem Kongresnem trgu potekal shod, na katerem so udeleženci izpostavili neenakovreden položaj žensk v Sloveniji. "Ženske pogosto delajo v poklicih, ki so najslabše plačani, ob tem pa še vedno večinsko prevzemajo skrb za otroke in starejše," so poudarili tudi gostje dogodka Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Opozorili so na po njihovem mnenju lažen občutek, da so ženske v Sloveniji enake moškim. Tudi državni svet nadaljuje s tradicijo tematskih omizij ob 8. marcu. Kot so poudarili, je delež poslank v slovenskem parlamentu pod evropskim povprečjem.

Snežič: Ustavno sodišče BiH potrdilo, da nimam prepovedi vstopa v državo
08. 03. 2022 12.38
Ustavno sodišče Bosne in Hercegovine je Roku Snežiču res zavrnilo pritožbo, ki jo je vložil zaradi domnevne prepovedi vstopa v Bosno in Hercegovino, a je s tem dejansko potrdilo, da takega ukrepa proti njemu ni, je povedal Snežič. To izhaja tudi iz sodbe, ki jo je ustavno sodišče BiH objavilo na spletnih straneh pod številko AP-140/22.

'Naglušnost je najpogostejša med poklicnimi boleznimi, a teh v Sloveniji ne odkrivamo'
03. 03. 2022 07.00
Naglušnost se ne pojavlja več le pri starejših, temveč vse pogosteje tudi pri mladih. Kar 34 milijonov otrok po svetu ima slušne težave, na razvoj katerih vplivajo tudi slušalke. Naglušnost je sicer najpogostejša poklicna bolezen, ob mednarodnem dnevu skrbi za sluh opozarja Zveza društev gluhih in naglušnih Slovenije. Prizadeva si, da bi Slovenija priznala poklicne bolezni in jih zakonsko uredila, saj bi to delavcem, ki so zboleli zaradi svoje službe, omogočilo uveljavljanje pravic in odškodnino.

Mok Putinu odvzel zlati olimpijski red, Rusija nasprotuje izključitvi ruskih in beloruskih športnikov
28. 02. 2022 18.34
Izvršni odbor Mednarodnega olimpijskega komiteja (Mok) je danes "ob upoštevanju izjemno hude kršitve olimpijskega premirja in drugih kršitev olimpijske listine s strani ruske vlade v preteklosti" ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu odvzel zlati olimpijski red, najvišje priznanje Mednarodnega olimpijskega komiteja.

Pahor se bo opravičil izbrisanim
22. 02. 2022 12.17
V Predsedniški palači bodo obeležili 30. obletnico izbrisa oseb iz Registra stalnega prebivalstva Republike Slovenije. Na prireditvi bosta spregovorila predsednik Republike Slovenije Borut Pahor in predsednik Civilne iniciative izbrisanih aktivistov Irfan Beširović. Ustavno sodišče Republike Slovenije je leta 1999 in leta 2003 odločilo, da je bil izbris protiustaven.

Komisija DZ želi inšpekcijski nadzor zaradi diskriminacije pri izplačilih božičnic
10. 02. 2022 15.42
Komisija DZ za peticije je v nadaljevanju nujne seje o vprašanju diskriminacije pri izplačilih božičnic inšpektoratu za delo predlagala, da letos izvede akcijo nadzora na tem področju. Ministrstvo za delo pa je pozvala k izvedbi analize o vrstah in pogostosti plačne diskriminacije zaposlenih na podlagi osebnih okoliščin.

V Zvezi Sonček za spremembo zakona o volitvah v DZ
02. 02. 2022 13.06
V Zvezi Sonček so na politične stranke, predsednike DZ, republike in vlade ter ministre naslovili pobudo za spremembo zakona o volitvah v DZ. Predlagajo spremembo sedmega člena, ki za zdaj uzakonja možnost odvzema volilne pravice osebi, ki jo sodišče postavi pod skrbništvo in ugotovi, da ni sposobna razumeti pomena, namena in učinkov volitev.

Ustavno sodišče razveljavilo sodbi, nenaklonjeni posojilojemalcem v frankih
01. 02. 2022 15.37
Ustavno sodišče je razveljavilo sodbi, s katerima sta sodišči zavrnili zahtevek posojilojemalcev za ugotovitev ničnosti kreditne pogodbe v švicarskih frankih ter za vračilo preplačil. Ugotovilo je, da sodbi nista ustrezno odgovorili na pomisleke glede presoje standarda pojasnilne dolžnosti bank in nepoštenosti. Vrnilo ju je v ponovno odločanje.

Po prepovedi strip o holokavstu zasedel prvo mesto na seznamu Amazonovih uspešnic
31. 01. 2022 17.28
Grafični roman o holokavstu, ki je prejel tudi Pulitzerjevo nagrado, je na seznamu Amazonovih uspešnic zasedel prvo mesto, potem ko ga je šolski svet ene izmed šol v Tennesseeju prepovedal. Člani šolskega odbora so se tako odločili, ker vsebuje kletvice in ilustracijo gole miši.

Do konca februarja bo znano, kdo po prva ameriška temnopolta vrhovna sodnica
27. 01. 2022 08.00
Ameriški predsednik Joe Biden je v Beli hiši ponovil predvolilno obljubo, da bo na vrhovno sodišče prvič v zgodovini imenoval temnopolto žensko, in napovedal, da bo njeno ime znano do konca februarja. Biden je imel namreč kratek javni nastop skupaj z vrhovnim sodnikom Stephenom Breyerjem, ki je potrdil novico o svoji skorajšnji upokojitvi.

Na ESČP lani več tožb proti Sloveniji
25. 01. 2022 15.05
Na Evropskem sodišču za človekove pravice je bilo lani vloženih 234 tožb proti Sloveniji, kar je več kot leta 2020, ko jih je bilo vloženih 180, kaže najnovejše letno poročilo sodišča v Strasbourgu. Več tožb kot predlani je sodišče prejelo tudi v celoti, skupaj več kot 44.000.

Talibani prispeli v Norveško, pričeli so se pogovori o Afganistanu
23. 01. 2022 12.08
Predstavniki talibanov so v večernih urah pristali na letališču Gardermoen v Oslu z zasebnim letalom, ki ga je plačala norveška vlada. Talibanska 15-članska delegacija, ki jo sestavljajo sami moški, vodi afganistanski zunanji minister Amir Kan Mutaki.

Norveška talibane povabila na pogovore o pravicah žensk in šolanju deklet
22. 01. 2022 20.56
Pred nedeljskim prihodom talibanske delegacije na Norveško je v Oslu potekal manjši protest afganistanskih državljanov, ki so proti srečanju talibanov z norveškimi oblastmi in predstavniki mednarodne skupnosti. Odkar so avgusta prevzeli oblast v Afganistanu, je to prvi obisk talibanov na Zahodu. Središče pogovorov naj bi bili sicer predvsem izobraževanje deklet in pravice žensk v Afganistanu. Norveške oblasti ob tem zagotavljajo, da povabilo ne pomeni tudi legitimacije talibanov.

V Strasbourgu zaključek tretjega foruma državljanov o prihodnosti Evrope
22. 01. 2022 16.22
V Strasbourgu se zaključuje tretje zasedanje konference o prihodnosti Evrope, na katerem so udeleženci razpravljali o priporočilih evropskih državljanskih forumov o evropski demokraciji, vrednotah in pravicah, pravni državi, varnosti, podnebnih spremembah, okolju in zdravju. Srečanja se je udeležil tudi državni sekretar na MZZ Gašper Dovžan.

Se želijo vladajoči dokopati do največje baze podatkov v državi?
20. 01. 2022 15.32
Le nekaj mesecev pred volitvami Urad za preprečevanje pranja denarja in financiranja terorizma dobiva praktično neomejena pooblastila za obdelovanje osebnih podatkov, kar odpira velik prostor za zlorabe in posege v zasebnost. Razlog je predlog zakona, ki ga je v drugem branju potrdil parlamentarni odbor za javne finance in ki močno povečuje pooblastila urada – med drugim bodo lahko inšpektorji brez vprašanj vstopali v stanovanja.

Biden: Dosegli smo veliko več, kot je kdor koli pričakoval
20. 01. 2022 06.54
Ameriški predsednik Joe Biden, ki se sooča z majhno javno podporo, visoko stopnjo inflacije in nadaljevanjem pandemije, je na novinarski konferenci ob prvi obletnici prevzema položaja dejal, da je Amerika danes v boljšem položaju kot pred letom dni. Obljubil je odločen spopad z inflacijo in pandemijo, republikance pa je okrivil za blokade v senatu in jih okrcal, da zgolj nasprotujejo, svojih predlogov pa nimajo.

Bitko s koronavirusom izgubila znana hrvaška žvižgačica Ankica Lepej
18. 01. 2022 19.18
V 73. letu starosti je umrla znana žvižgačica Ankica Lepej, ki je razkrila enega največjih škandalov v dobi nekdanjega hrvaškega predsednika Franja Tuđmana. Po poročanju hrvaških medijev je izgubila bitko s koronavirusom.

Aktivisti, ki so javno objavili domač naslov J. K. Rowling, ne bodo kaznovani
17. 01. 2022 17.48
Transspolni aktivisti, ki so se fotografirali pred domom J. K. Rowling, sliko pa javno objavili na družbenih omrežjih, ne bodo kazensko ovadeni. Pisateljica jih je novembra prijavila policiji, saj naj bi po njenem z objavo njenih osebnih podatkov na spletu storili kaznivo dejanje.

Pomoč pri končanju življenja tudi pri nas? 'Nikomur se ne bo zgodilo, da bi bil usmrčen proti svoji volji'
16. 01. 2022 16.46
Zakaj nekateri ljudje drugim ljudem v resnici ne dovolijo, da bi umirali v skladu s svojimi željami, ostaja večno in neodgovorjeno vprašanje, pravi Andrej Pleterski, s katerim smo se ob sprejemu zakona o asistiranem samomoru v Avstriji, pogovarjali o predlogu takšnega zakona pri nas. Večdesetletna praksa v svetu doslej še ni prinesla nobenega sodno potrjenega primera zlorabe, poudarja in svari, da je prav trenutni prostor brez zakonov tisti, ki v resnici omogoča zlorabe: "Pacienti nimajo enakih možnosti doživeti lahko, dostojanstveno in mirno smrt v krogu svojcev. Odvisni so od samolastnih odločitev zdravnikov, nad katerimi ni urejenega nadzora. Protislovni kodeks medicinske etike zdravnikom ni v pomoč, ampak jih celo spravlja v stisko, saj po eni strani od njih zahteva pomoč pacientom, po drugi strani pa jo prepoveduje."

Nekatera podjetja pri izplačilu božičnice diskriminirajo zaposlene
21. 12. 2021 19.04
Na seji komisije DZ za peticije, človekove pravice in enake možnosti so ugotavljali, da nekatera podjetja pri izplačilu božičnice diskriminirajo zaposlene zaradi njihovega zdravstvenega stanja, starševstva, nosečnosti in spola. Poslanci so zato uskladili predloge ukrepov tudi v smeri izboljšave zakonskih določb, a o njih še niso uspeli glasovati.

Svež veter v Vatikanu, ki dviguje prah in je trn v peti konservativni struji
17. 12. 2021 17.39
Papež Frančišek danes praznuje 85. rojstni dan. Gre za enega bolj priljubljenih papežev med verniki, saj opozarja na usmiljenje do revnih, bolnih in beguncev, večkrat pa iskreno govori tudi o temah, o katerih si njegovi predhodniki niso upali ali pa niso želeli. Tako prah dviguje z izjavami o teoriji evolucije in velikega poka, o pravicah istospolno usmerjenih, spolnosti, pa tudi s predlogom, da bi v izrednih razmerah v duhovnike posvetili celo poročene moške. Na eni strani med verniki prav zaradi bolj modernega pristopa žanje navdušenje, na drugi strani pa je trn v peti konservativni cerkvi.

Evropski parlament sprejel resolucijo o vladavini prava v Sloveniji
16. 12. 2021 06.47
Evropski parlament je na plenarnem zasedanju v Strasbourgu sprejel resolucijo o vladavini prava v Sloveniji, s katero izraža veliko zaskrbljenost zaradi globoke razklanosti v državi. Zanjo je glasovalo 356 poslancev, proti 284, 40 pa se jih je vzdržalo. Med vzdržanimi je 33 poslancev desnosredinske EPP, med katerimi je tudi slovenska poslanka Ljudmila Novak (NSi).

'Sprejeta resolucija nas postavlja ob bok državam, kot sta Madžarska in Poljska'
16. 12. 2021 17.38
Evropska poslanca Irena Joveva in Klemen Grošelj (LMŠ/Renew Europe) sta po glasovanju v Evropskem parlamentu glede resolucije o vladavini prava v Sloveniji povedala, da nas takšen izid "žal vnovič postavlja ob bok državam, kot sta Madžarska in Poljska, kjer je demokratično ureditev države oblast prelevila v avtoritarno družbo vladavine oziroma interesnih skupin ene stranke". Medtem v desnosredinski EPP ocenjujejo, da gre za poskus škodovanja slovenski vladi.

Sankcije proti ruski skupini Wagner: prepoved potovanja na ozemlje EU in zamrznitev premoženja
13. 12. 2021 08.33
Zunanji ministri EU so razpravljali o razmerah v Afganistanu, kjer so po umiku sil zveze Nato avgusta oblast znova prevzeli talibani. Ob tem pa so potridili tudi sankcije proti skupini ruskih plačancev Wagner zaradi hudih zlorab človekovih pravic v Ukrajini, Siriji, Libiji, Srednjeafriški republiki, Sudanu in Mozambiku. Kompleksen sveženj sankcij, med katerimi sta tudi prepoved potovanja na ozemlje unije in zamrznitev premoženja v uniji, se nanaša na to skupino in še tri pravne osebe ter osem posameznikov.

V Levici opozorili na kršitve pri izplačilu božičnice, zahtevajo sklic nujne seje DZ
13. 12. 2021 15.22
Levica zaradi kršenja pravic pri izplačilu letne nagrade za poslovno uspešnost podjetja zahteva sklic nujne seje Komisije za peticije, človekove pravice in enake možnosti. Predlagajo, da Ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti izvede analizo o vrstah in pogostosti plačne diskriminacije zaposlenih na podlagi osebnih okoliščin, pregled relevantnih zakonskih določb in poda predloge za njihovo izboljšavo.

Se zavedamo, da naše pravice niso absolutne, temveč so omejene s pravicami drugih?
11. 12. 2021 07.00
Od sprejetja deklaracije o človekovih pravicah mineva že 73 let. Kaj nam človekove pravice pomenijo danes ter kako jih razumemo in doživljamo v obdobju, ki že dve leti resno preizkuša družbe po svetu, smo povprašali varuha človekovih pravic, Petra Svetino. Pa še, kako se spreminja naš pogled na človekove pravice, ki vsaj na papirju pripadajo vsem ljudem tega sveta – realnost pa je povsem drugačna – in kako je epidemija ojačala občutek kratenja svobode in drugih pravic posameznika. Se zavedamo, da naše pravice nikoli niso absolutne, temveč so omejene s pravicami drugih?