pravice posameznika

Ustavno sodišče razveljavilo del spornega člena zakona o tujcih
14. 10. 2019 15.42
Ustavno sodišče je razveljavilo del spornega člena zakona o tujcih, ki onemogoča individualno obravnavo prosilcev za azil v času zaostrenih migracijskih razmer. Zgolj dejstvo, da država predaja posameznika drugi državi članici EU, ne more vplivati na obseg zaščite, ki ga zagotavlja ustavno načelo nevračanja, so med drugim zapisali v odločbi.

Ni za tiste s slabim želodcem: Po grozljivem startu jo je skupil bivši igralec Barcelone
30. 09. 2019 12.41
Giovani dos Santos spada v skupino nogometašev, ki zaradi takšnih ali drugačnih razlogov nikoli ni popolnoma razvil svojega talenta, bivši igralec Barcelone, Tottenhama in LA Galaxyja si zdaj kruh služi pri Clubu Americi. Na srečanju z Guadalajaro jo je ob grozljivem startu gostujočega nogometaša dos Santos skupil tako hudo, da je bil nemudoma prepeljan v bolnišnico, a naj bi bil po prvih poročanjih izven resnejše nevarnosti.

Italijansko ustavno sodišče: Pomoč pri samomoru ni vedno zločin
26. 09. 2019 13.06
Italijansko ustavno sodišče je presodilo, da nudenje pomoči bolnemu človeku, ki stori samomor zaradi "nevzdržnega trpljenja", ni vedno zločin. S tem je odprlo vrata spremembam zakonodaje na tem področju v državi, ki je sicer globoko katoliška.

'Populizem ni nujno fašizem, je pa na dobri poti'
21. 09. 2019 07.40
"Obkladanje ljudi s fašisti in nacisti, pa tudi s komunisti, je zame nesprejemljivo. To je etiketa, ki se jo nalepi nekomu, ki ga ne maraš," pripoveduje Dušan Nećak, zaslužni profesor s Filozofske fakultete. "Eni pravijo, da se zgodovina ponavlja, drugi pravijo, zgodovina se ponavlja, a kot farsa, tretji pravijo, da se zgodovina nikoli ne ponavlja, sam pa sem mnenja, da se zgodovina ponavlja na ta način, da zaznamo, da smo nekatere stvari, ki se dogajajo danes, že videli v zgodovini."

Ta stran je bila umaknjena
06. 08. 2019 10.46
Za umik vsebine smo se odločili, ker prepoznamo, da ima omenjena oseba ali več oseb v tem članku pravico do pozabe. Ta umik ne pomeni, da informacije v članku ne držijo. Splošna uredba o varstvu podatkov (EU 2016/679) v 17. členu obravnava pravico do pozabe.

Aplikacija, ki postara, ni edina nočna mora spletne zasebnosti
18. 07. 2019 11.12
Trenutno najbolj priljubljena aplikacija, ki uporabnikom s pomočjo filtrov pokaže, kako bodo videti čez 20, 30, 40 let, ni edina, ki predstavlja nočno moro zasebnosti na spletu. Prah se je začel dvigovati, saj je aplikacija v lasti ruskega podjetja, kjer pravila Evropske unije in preostalih demokratičnih držav zbledijo.

Policiji vendarle pooblastila za zbiranje podatkov o letalskih potnikih?
11. 07. 2019 14.23
DZ je opravil razpravo o predlogu novele zakona o nalogah in pooblastilih policije, s katerim želi vlada zakon v določbah, ki se nanašajo na pridobivanje podatkov o letalskih potnikih, uskladiti z evropsko direktivo. Predstavitev stališč poslanskih skupin je pokazala, da bo novela kljub pomislekom o posegih v zasebnost dobila podporo.

Ameriška kapetanka na paradi zmagovalk: Moramo več ljubiti in manj sovražiti
11. 07. 2019 12.01
Ameriške nogometašice so posluh javnosti po drugem zaporednem naslovu svetovnih prvakinj znale dobro unovčiti. Pri tem še posebej izstopa Megan Rapinoe, prvi obraz in kapetanka ekipe. Na paradi zmagovalk je v navdihujočem govoru pozvala vse, da naredimo svet boljši. "Biti moramo boljši. Moramo več ljubiti in manj sovražiti. Več poslušati in manj govoriti," je dejala.

Turizem v Ljubljani: porast stenic, premalo petične ponudbe, a turisti večinoma zadovoljni
07. 07. 2019 08.00
Se vam je že zgodilo, da so vam težko pričakovan dopust pokvarile stenice, slabe higienske razmere ali preprosto neustrežljivost osebja? Z epidemijo stenic se sicer soočajo povsod po svetu, a kakovostnega ponudnika od nekakovostnega loči predvsem to, kako hitro se z njimi spopade in da pri njihovem odstranjevanju ne varčuje. Kateri pa so še ostali kriteriji kakovosti namestitve in kako varne so rezervacije preko posrednikov, kot je Airbnb?

DZ o financiranju zasebnih šol, 'združeni starši' mirno protestirali
19. 06. 2019 07.53
V DZ je potekala splošna razprava o spremembah financiranja zasebnih šol. S predlagano novelo zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja želi vlada spremeniti financiranje zasebnih osnovnih šol. Hkrati pa so 'združeni starši' otrok v zasebnih ustanovah pred parlamentom mirno protestirali.

'Naj roko dvigne tisti, ki ne pozna nobenega prekarca'
29. 05. 2019 15.36
S temi besedami so začeli Nacionalno konferenco o prekarnosti. Roke v dvorani Fakultete za družbene vede, kjer je potekala razprava, ni dvignil nihče, kar samo potrjuje, da je problematika še kako pereča. Organizator – Inštitut za študije prekariata – si šteje za uspeh, da so se povabilu odzvali kar štirje ministri. Strinjali so se, da se je proti prekarnosti treba boriti s sistemskimi ukrepi.

Vlada hiti s spremembo, ki bi vplivala tudi na 8000 otrok
27. 05. 2019 12.56
Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve ni upoštevalo nobenega predloga organizacij, ki pomagajo našim najrevnejšim. Še več, z ukinjanjem dodatka na delovno aktivnost, kar bo več kot 7000 družinam poslabšalo položaj, bo vlada celo ’pohitela’. Sprememb se lotevajo po skrajšanem postopku.

Švicarski novinarji 'sredi ničesar' posneli izgon migrantov iz Hrvaške v BiH
16. 05. 2019 13.27
Pridobili smo posnetek izgona skupine migrantov iz Hrvaške v BiH, ki ga je objavila švicarska televizija. S kombiji so jih pripeljali do meje in jih, kot trdijo, tudi z udarci pregnali čez. Postopek je potekal na območju, kjer ni uradnega prehoda, in brez prisotnosti bosanskih mejnih organov. Migranti trdijo, da so bili deležni tudi groženj, policisti naj bi jim uničevali mobitele in jim kradli denar.

Sindikati želijo regres v treh višinah, vlada v višini minimalne plače
17. 04. 2019 16.21
Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so na prvih letošnjih pogajanjih govorili o potnih stroških in regresu. Ta bo letos do višine povprečne plače razbremenjen dohodnine in prispevkov, v skladu s predlogom novele pokojninskega zakona, ki ga je soglasno podprl odbor za delo. Levica pa je pri tem predlagala, da bi bil regres oseb z višjimi dohodki manj razbremenjen.

Marš na volitve!
23. 03. 2019 07.00
Se spominjate časa, ko je bil vstop v Evropsko unijo in s tem umestitev Slovenije v družbo naprednih zahodnih držav, stran od kaotičnega in preveč nazadnjaškega Balkana, poglavitni cilj slovenske politike?

Zdravnik o bedi zdravstva: Raje tvegam 400 evrov kazni in mirno spim
13. 04. 2019 06.59
Miha Lukač je družinski zdravnik, ki v Cerkvenjaku skrbi za okoli 1400 ljudi. V skoraj enajstih letih prakse se je obljub politike o izboljšanju razmer v zdravstvu naposlušal do te mere, da ji je naslednjič pripravljen znova prisluhniti šele, ko rešitve ne bodo samo izgovorjene pred kamero ali zapisane na papirju, ampak tudi izvedene.

'Nikoli ne boste poročali, da sem vozila prehitro ali pod vplivom alkohola'
10. 03. 2019 07.00
Po enajstih moških, ki so zasedli mesto generalnega direktorja policije, je na ta položaj vendarle prišla ženska. Ko je nastopil pravi čas, je Tatjana Bobnar iz ozadja stopila v ospredje. Zdaj čuti, da je na pravem mestu.

'Največji dosežek bi bil, da bi se od življenja dostojno poslovila v Sloveniji'
28. 02. 2019 16.08
'Največji dosežek bi bil, da bi se od življenja dostojno poslovila v Sloveniji,' pravi upokojena učiteljica Alenka Čurin Janžekovič, ki se javno zavzema za uzakonitev evtanazije pri nas in si sama ureja samomor z zdravniško pomočjo v Švici. Društvo Srebrna nit je namreč predstavilo pobudo za pravno ureditev evtanazije, ki jo je podpisalo več kot 120 strokovnjakov in znanih Slovencev.

V primeru Semenya bo šlo za 'zgodovinsko odločitev'
24. 02. 2019 06.00
Mednarodno športno razsodišče (Cas) v Lozani je končalo zaslišanje v primeru dvakratne olimpijske prvakinje Caster Semenye proti Mednarodni atletski zvezi (IAAF), odločitev bo znana do 26. marca. Semenya dvomi o upravičenosti zahteve IAAF, da se atletinjam, ki imajo povišano stopnjo testosterona, predpišejo sredstva za njegovo znižanje.

'Gluhoslepi se morajo pogosto odločiti, ali želijo biti gluhi ali slepi'
16. 02. 2019 07.00
V Sloveniji je okoli 10.000 gluhoslepih oseb s hkratno okvaro sluha in vida. Za vsakdanje življenje potrebujejo posebnega prevajalca za gluhoslepe, sicer ne bi bili zmožni opravljati številnih osnovnih, najpreprostejših opravil. Težava nastane, ker jih zakon obravnava kot zgolj gluhe ali zgolj slepe. Zato so v več pogledih opeharjeni ustrezne, bolj intenzivne pomoči.

'Policisti delamo strokovno in zakonito'
15. 02. 2019 06.42
Potem ko so v uradu varuhinje človekovih pravic predstavili izsledke poročila o ravnanju slovenskih policistov na južni meji, v katerem ne izključujejo možnosti, da je v nekaterih policijskih postopkih prišlo do nepravilnosti, so se na slednje odzvali tudi na generalni policijski upravi. Zagotovili so, da policisti v omenjenih postopkih delajo strokovno in zakonito. Ob tem pa še opozarjajo, da velika razlika med številom izraženih namer in dejanskih vlog za mednarodno zaščito ter prosilcev za azil, ki živijo v azilnem domu, kažejo na zlorabe instituta mednarodne zaščite.

'Moja izobrazba in delovne izkušnje mi pri vzgoji otroka ne pomagajo čisto nič'
01. 02. 2019 07.00
23. februarja bo dosedanja varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer posle predala Petru Svetini. 54-letni specialni pedagog je svoje življenje – tudi zaradi močnih osebnih izkušenj – doslej posvečal ljudem z motnjami v razvoju in invalidom. S svojo trmo, znanjem in prepričljivostjo pa je v preteklosti že dosegel, da so kršitve človekovih pravic odpravili.

'Če je nekdo obtožen plagiranja, naj se s tem začne čim prej soočati'
17. 01. 2019 07.00
Potem ko v javnosti odmeva nov primer plagiatorstva, se znova postavlja vprašanje, zakaj v Sloveniji tovrstnih dejanj ne moremo izkoreniniti. Ali jih na etični ravni ne obsojamo dovolj? Kaj pa kazenska odgovornost posameznika?

Krnčeva bi hendikepiranemu občanu prepovedala voliti, svojci ogorčeni
10. 12. 2018 17.59
Bernardka Krnc, aktualna županja Šmarjeških Toplic, kjer bo v nedeljo na enem od volišč ponovitev volitev, je s svojim ugovorom, da je "v imenu oseb, ki ne znajo ne brati ne pisati ne govoriti, obkrožil kandidata nekdo drug", požela val ogorčenja. "Moj sin ima volilno pravico, to mu omogoča zakon," je povedal oče – za županjo spornega – volivca, hendikepirane osebe Uroša Bergača. Njegovi svojci razmišljajo, da bi zoper Krnčevo vložil tožbo.

Nova Zelandija najsvobodnejša država na svetu, Slovenija na 35. mestu
10. 12. 2018 13.13
Letno poročilo Indeksa človekove svobode kaže, da se je na prvo mesto povzpela Nova Zelandija, sledijo pa ji Švica, Hongkong, Avstralija in Kanada. Slovenija je zdrsnila za dve mesti in se med 162 državami uvrstila na 35. mesto.

Kdo bo dobil največ? Nekaterim tudi za štiri plačne razrede višje plače
03. 12. 2018 06.07
Vlada in predstavniki sindikatov javnega sektorja so podpisali stavkovne sporazume in dogovor o plačah. Dogovorjeni dvigi plač, dodatkov in ostalih pravic so skupno ocenjeni na dobrih 300 milijonov evrov, predvidena pa je njihova postopna uveljavitev v prihodnjih dveh letih.

'Meje svobode govora medijem nikakor ne sme postavljati predsednik vlade'
26. 11. 2018 08.32
V ZNP so Šarčev poziv državnim podjetjem, naj razmislijo o oglaševanju v medijih, ki širijo sovražni govor, označili za enega največjih pritiskov oblastnikov na medije in dodali, da to spominja na polpreteklo obdobje cenzuriranja medijev. Premier Šarec pa je medtem zadovoljen, da je njegov poziv "spodbudil k razmisleku".

Šarec: Liberalci bodo močna sila v boju proti evroskepticizmu
09. 11. 2018 15.58
Premier in predsednik LMŠ Marjan Šarec je ob odprtju kongresa evropskih liberalcev (Alde) v Madridu poudaril, da je Slovenija odprta, liberalna država ter članica Evropske unije, ki verjame v močno in integrirano EU. Pred evropskimi volitvami je izrazil prepričanje, da bodo liberalci močna sila v boju proti evroskepticizmu.

Radan o oprostilni sodbi: Sodnik je povedal vse
06. 11. 2018 07.37
Senat ljubljanskega okrožnega sodišča je po skoraj triletnem sojenju nekdanjega zdravnika na nevrološki kliniki Ivana Radana oprostil vseh obtožb. "Če je nekdo lažnivec, odvisnik ali osebnostno moten, to še ne pomeni, da je morilec," je o delu tožilstva povedal sodnik Martin Jančar. Radanov odziv na oprostilno sodbo je bil kratek: "Sodnik je povedal vse."

Konec interneta in svobode govora ali pravičnejše spletno okolje?
30. 08. 2018 14.36
Evropski parlament je julija obravnaval predlog direktive o enotnem digitalnem trgu, ki naj bi uredil plačevanje avtorskih pravic na spletu, vendar je bil zaradi več interesnih skupin, gibanj in internetnih gigantov zavrnjen. Zavrnili so ga tudi slovenski evropski poslanci. Zdaj je vstalo več kot 10.000 združenih slovenskih ustvarjalcev, ki se jim ne zdi pošteno, da za svoja dela ne dobijo niti ficka, na drugi strani pa platforme služijo na njihov račun.