pravico

Microsoftov sporazum s pravosodnim ministrstvom
28. 01. 1998 11.05
Microsoft in ameriško pravosodno ministrstvo sta dosegla sporazum o Microsoftovem podrejanju začasni odredbi zveznega sodišča o odstranitvi spletnega brskalnika Internet Explorer iz operacijskega sistema Windows, pri čemer Microsoft ne umika vloženega priziva k tej odredbi, ki ga bo prizivno sodišče predvidoma obravnavalo 21. aprila.

Pet novih tujcev pri Olimpiji Hertz
16. 01. 1998 14.34
Opolnoči je potekel zadnji rok za prijavo tujcev, ki bodo v končnici prvenstva okrepili slovenska hokejska moštva. Najbolj se je okrepila Olimpija Hertz, ki je kupila pet novih igralcev. K Ljubljančanom so pristopili Američani Dave Shute, John Moser, Kelly Hultgren, Kanadčan Pat Murray in Šved Orjan Nilsson.

Kurdski begunci v luči Schengenskega sporazuma
05. 01. 1998 18.29
V sredo se bo sešla delovna skupina sveta Evropske unije za Schengenski sporazum, ki bo obravnavala novonastale razmere po množičnem zatekanju kurdskih beguncev v Italijo in izrazom pripravljenosti te države, da beguncem podeli politično zatočišče. Viri na Evropski komisiji so povedali, da imajo begunci v primeru dodelitve političnega azila s strani ene države, ki je polno pristopila k Schengenskem sporazumu, pravico do prostega kroženja po vseh "schengenskih" državah, vendar pa imajo bivališče lahko le v državi, ki jim je zatočišče podelila. Viri na komisiji so pri tem razložili, da za druge države potemtakem "ni nevarnosti", hkrati pa poudarili potrebo po uskladitvi petnajsterice do tovrstnih problemov. Italija se je že znašla pod kritiko nekaterih držav petnajsterice, predvsem Avstrije in Nemčije, ki ji očitajo neučinkovito begunsko politiko in "varovanje unijinih meja". Oblasti v Rimu pa poudarjajo, da vrata Italije ostajajo odprta vsem, ki so politično preganjani.

Ugodnosti pri upokojevanju naj veljajo za vse resnično ogrožene
04. 01. 1998 10.08
Zadnji mesec v minulem letu je skupina poslancev iz petih parlamentarnih strank s prvopodpisanim Jožetom Možganom (SLS) v zakonodajni postopek vložila predlog za noveliranje t.i. zakona o prepovedi proizvodnje azbestnih izdelkov, s katerim bi želeli iz zakona odpraviti nekatere nedoslednosti in omogočiti uveljavitev socialnih pravic tudi za 100 do 150 tistih delavcev, ki so zaradi minulega dela z azbestom resnično zdravstveno ogroženi, pa veljavnih zakonskih pravic ne morejo uveljavljati.

V veljavi že del vladnih varčevalnih zakonov
02. 01. 1998 09.06
Z novim letom so začeli veljati tudi zakoni iz svežnja vladnih t.i. varčevalnih ukrepov, s katerimi naj bi se zagotovila dodatna sredstva za državni proračun oziroma bodo prispevali k znižanju proračunskih odhodkov.

Turčija podaljšala mandat mednarodnim silam na severu Iraka
26. 12. 1997 12.35
Turški parlament je v četrtek še za šest mesecev oziroma do 30. junija prihodnje leto podaljšal mandat mednarodnim silam, ki jih sestavljajo ameriški in britanski vojaki, njihova naloga pa je zaščititi Kurde na severu Iraka. Iraško vodstvo je ostro obsodilo odločitev turškega parlementa ter pri tem poudarilo, da si pridržuje pravico, da ustrezno ukrepa in tako zaščiti enotnost, suverenost in varnost države. V mednarodni misiji na severu Iraka sodeluje 45 britanskih in ameriških letal ter 1400 vojakov.

Kučan sprejel predstavnike Slovenske vojske in policije
24. 12. 1997 12.19
Predsednik države Milan Kučan je ob dnevu samostojnosti in novem letu danes pripravil sprejem za predstavnike Slovenske vojske in policije. Slovenija je tudi na teh področjih sodobna država, ki je primerljiva s svetom in je pripravljena za korak v novo tisočletje, je dejal predsednik Kučan.

Kitajska zavrača referendum o Tibetu
23. 12. 1997 14.03
Kitajska je danes zavrnila pobudo Mednarodne pravniške komisije o pripravi referenduma o samoodločbi Tibeta. "Samoodločba ne pride v poštev, saj Tibet sodi h Kitajski," je poudaril tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva.

Podaljšan mandat ameriškim silam v BiH
20. 12. 1997 09.56
Ameriški predsednik Bill Clinton je kongres uradno obvestil o nameri, da za nedoločen čas podaljša mandat ameriškim silam v BiH, ki se sicer izteče junija prihodnje leto. Clinton je v pismu predsedniku poslanskega doma Newtu Gingrichu zapisal, da deluje v skladu z ustavo, po kateri ima kot vrhovni poveljnik oboroženih sil pravico do vodenja ameriške zunanje politike.

Solana v BiH na pogovorih s Plavšićevo
19. 12. 1997 13.08
Generalni sekretar zveze NATO Javier Solana je danes prispel v Banja Luko na pogovore s predsednico Republike srbske Biljano Plavšić. Popoldne bo Solana obiskal Sarajevo, kjer se bo srečal z visokim civilnim predstavnikom za BiH Carlosom Westendorpom in poveljnikom Sforja ameriškim generalom Ericom Shinsekijem, morda pa tudi s člani bosanskohercegovskega predsedstva.

Italiji zaradi diskriminacije grozi soočenje z Evropskim sodiščem
18. 12. 1997 15.31
Evropska komisija namerava pred Evropskim sodiščem sprožiti postopek proti Italiji, ker ocenjuje, da je italijanska zakonodaja v zvezi s pravicami učiteljev tujih jezikov, ki so neitalijanski državljani Evropske unije, v tej državi diskriminatorna.

Manj zaposlenih z beneficirano delovno dobo
17. 12. 1997 16.11
Državni zbor je po hitrem postopku s 50 glasovi "za" in enim "proti" sprejel zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o notranjih zadevah, s katerim je beneficirano delovno dobo oziroma institut zavarovalne dobe s povečanjem omejil zgolj na najožjo skupino zaposlenih, ki opravljajo posebno težka in zdravju škodljiva dela.

V Braziliji poteka svetovni forum ufologov
10. 12. 1997 08.43
Vsak dan naj bi baje nekje na svetu zunajzemeljska bitja ugrabila najmanj enega človeka. To trdijo organizatorji prvega svetovnega foruma ufologov, ki se je začel v ponedeljek v Braziliji. Cilj konference je, da bi prepričali vlade, naj objavijo vse informacije o obiskih "neznanih letečih predmetov" (NLP). Brazilski ufolog in soorganizator kongresa Claudeir Covo je ob tem povedal: "Ljudje imajo pravico do informaci o NLP. Tudi brazilska vojska skriva veliko dokumentov o obiskih Nezemljanov v amazonskem pragozdu. To želimo spremeniti." Srečanja v brazilskem glavnem mestu Brasilia se bo udeležilo 63 bolj ali manj znanih ufologov, futurologov in pisateljev s petih celin. Po poročilih medijev strokovnjaki z veliko napetostjo pričakujejo nastop Borisa ^orinova, ki je v nekdanji Sovjetski zvezi veljal za najpomembnejšega ufologa. Čorinov bi naj v soboto razkril najnovejša spoznanja in raziskave, ki sta jih na področju NLP izvedla ruska vojska in znanstveniki. Navzoč bo tudi ruski astronavt Aleksander Balandini, ki je med misijo Mir v vesolju videl zunajzemeljske leteče predmete.

Vprašanje razširitve Varnostnega sveta ostaja odprto
06. 12. 1997 12.58
Brez zbližanja stališč se je v petek v New Yorku končala dvodnevna razprava o sporni razširitvi Varnostnega sveta Združenih narodov (VS ZN). Na njej so podvomili, da bi lahko pogovore glede zastalega reformnega procesa znova spravili v tek, čeprav je Generalna skupščina ZN kljub štiriletnim neuspešnim prizadevanjem pokazala zanimanje za rešitev vprašanja nove strukture VS. ZDA, ki lahko s pravico veta onemogočijo vsakršno reformo VS, vztrajajo pri svojem stališču o razširitvi števila sedežev VS za pet ali šest sedežev.

Dolg ZDA do ZN
01. 12. 1997 09.43
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je opozoril, da bodo nekatere države, kot na primer ZDA, izgubile pravico glasovanja v ZN, če bo njihov dolg do te organizacije dosegel znesek dveh letnih članarin. Annan je v pogovoru za televizijsko postajo ABC poudaril, da so taka pravila organizacije. ZDA doslej še niso prišle tako daleč, če pa bi se to zgodilo in bi ZN dolgovale članarino za dve leti, mora pravilnik veljati tudi za njih ali kogarkoli drugega, je dejal Annan. Ameriški kongres je konec novembra blokiral izplačilo neporavnanega ameriškega prispevka ZN, vendar pa je predsednik Bill Clinton Annanu obljubil, da bo storil vse, kar je v njegovi moči, za poravnavo ameriških obveznsti. ZN opozarjajo, da jim ZDA dolgujejo 1,4 milijarde dolarjev, medtem ko ZDA priznavajo nekaj manj kot 900 milijonov dolarjev dolga.

Tudi čarovnice ne plačujejo davkov
27. 11. 1997 09.36
Celo Al Capone ni mogel uiti davčnim službam in to ne bo uspelo niti madžarskim čarovnicam, ki so se ta teden pred sodiščem v Budimpešti zagovarjale zaradi utaje davkov pri opravljanju svojih storitev. Zveza madžarskih čarovnic, ki ta čas šteje 8300 članic, je bila leta 1992 registrirana kot verska skupnost. Zveza opravlja podobne obrede kot katoliška cerkev (poroke, pogrebe in krste), zato bi po trditvah ene izmed vodilnih članic čarovniške zveze morala imeti kot priznana verska skupnost pravico do enakih proračunskih subvencij ter oprostitve davkov kot druge verske skupnosti.