pravilno

Dva milijona dolarjev v Milijonarju
11. 04. 2001 00.00
Inženir iz Michigana je v ameriškem kvizu Kako postati milijonar zaslužil 2,18 milijona dolarjev, kar je po besedah ljudi iz televizijske družbe ABC največja nagrada na kvizu v zgodovini. Kevin Olmstead je ime srečnika, ki mu je veliki met uspel, ker je pravilno ugotovil, da je Igor Sikorsky naredil prvi helikopter za množično izdelavo. Kevinu ni preostala nobena vrsta pomoči več.

Odkrili mesto iz časa mikenske kulture
10. 03. 2001 00.00
Grški arheologi so na otočku Salamina, ki leži pred grško prestolnico, odkrili temelje mesta. Za zdaj še ne vedo, kako se je mesto, ki izhaja iz mikenske kulture, imenovalo ali kakšen je bil njegov pomen. Mesto so njegovi prebivalci iz še neznanih razlogov v 12. stoletju pred našim štetjem zapustili. Središče se razteza na štirih hektarih, dosedanja izkopavanja pa so odkrila pravilno mrežo cestnih povezav, dele cestnega tlakovanja in temelje vsaj 12 zgradb. Po besedah arheologov izvirajo vse najdbe iz časov vrhunca razcveta mikenske kulture v 13. stoletju pred našim štetjem. Pravo arheološko izkopavanje pa se bo na otočku, ki ga arheologi opisujejo kot zakladnico znanosti, začelo avgusta letos.

Izročitev vojnih zločincev ni vedno obvezna
05. 03. 2001 00.00
Jugoslovanski pravosodni minister Momčilo Grubać je za današnji beograjski dnevnik Blic izjavil, da država, ki sama preganja in sodi vojnim zločincem, ni zavezana k njihovi izročitvi Mednarodnemu sodišču ZN za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije v Haagu.

Izročitev Miloševića ni pogoj za pomoč
13. 02. 2001 00.00
V pogovoru za zasebno agencijo Beta je veleposlanik ZDA v Beogradu William Montgomery povedal, da Združene države ne bodo pogojevale svoje nadaljnje pomoči ZRJ z izročitvijo nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića haaškemu mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslaviji do 31. marca letos.

Začeli priprave na iztirjenje Mira
07. 02. 2001 00.00
V Centru za upravljanje poletov (CUP) v Koroljovu pri Moskvi so se začeli pripravljati na iztirjenje ruske orbitalne znanstvene postaje Mir. Vesoljski strokovnjaki preverjajo sisteme postaje, ki jih bodo uporabljali v času operacij potrebnih za znižanje orbite Mira in njegovo iztirjenje. Najprej so preizkusili sistem nadzora delovanja krmilnih raketnih motorjev s pomočjo katerih morajo postajo pred njenim spustom v ozračje pravilno usmeriti. Mir nameravajo po 8. marcu potopiti v Tihem oceanu. Doslej je veljalo, da bodo orbitalni kompleks, ki ima skupno maso 137 ton, začeli iztirjati v začetku marca in operacijo končali do 6. marca.

Informatizacija javne uprave
02. 02. 2001 00.00
Podjetje Oracle Software d.o.o. je danes skupaj s Centrom Vlade za informatiko in svojimi partnerji v Sloveniji pripravilo enodnevni seminar s predstavitvami rešitev za javno in državno upravo.

Pobuda za razpis referenduma
26. 01. 2001 00.00
Predsednik Deželne stranke Štajerske Albert Erjavičnik je kot predstavnik petih zunajparlamentarnih strank danes v prostorih državnega zbora podpredsednici DZ Irmi Pavlinič Krebs izročil pobudo za razpis predhodnega zakonodajnega referenduma o predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o referendumu in ljudski iniciativi. Za pobudo, ki jo je podpisalo 267 državljanov, so se po Erjavičnikovih besedah odločili, ker bi bila z ukinitvijo predhodnega referenduma, ki naj bi jo predvideval predlog omenjene novele zakona - tega je v zakonodajni postopek predložila vlada - ogrožena neposredna demokracija v Sloveniji.

Računsko sodišče izdalo mnenje s pridržkom
16. 01. 2001 00.00
Računsko sodišče Republike Slovenije je na podlagi revizije zaključnega računa proračuna Republike Slovenije za leto 1999 izdalo predhodno poročilo, v katerem je Vladi RS izdalo pozitivno mnenje o pravilnosti zaključnega računa proračuna za omenjeno leto.

Clinton opravil zadnji pregled
13. 01. 2001 00.00
Ameriški predsednik Bill Clinton je v mornariški bolnišnici v Bethesdi opravil svoj zadnji uradni zdravniški pregled, pri čemer so zdravniki vnovič ugotovili, da je dobrega zdravja, razen nekoliko večje stopnje holesterola v krvi in sumljivega madeža na koži, ki bi lahko bil rakav. Dermatologi v omenjeni bolnišnici so sporočili, da se jim je kožni madež zazdel sumljiv, zato so izvršili biopsijo, katere rezultati naj bi bili znani že prihodnji teden. Dermatolog Richard Corbett je dejal, da gre v najhujšem primeru za nenevarno obliko kožnega raka, ki se ne širi in ne bo predstavljal težav za Clintonovo zdravje.

Holbrooke se poslavlja
12. 01. 2001 00.00
Na tiskovni konferenci v New Yorku se je od svojega položaja ameriškega veleposlanika pri ZN poslovil Richard Holbrooke. Na njej je spregovoril o svojem delu v ZN, kot največji in najtežji dosežek pa je označil uspešna pogajanja o novi lestvici prispevkov v proračun ZN, po kateri bodo ZDA plačevale manj, zaradi česar si je v začetku tega tedna prislužil aplavz v kongresu.

Kdaj novi potni listi?
02. 01. 2001 00.00
Čeprav je notranje ministrstvo sprva načrtovalo, da bi že v začetku letošnjega januarja začeli izdajati nove potne listine, začetek izdaje novih listin še ni zakonsko določen. Veljavnost obstoječih se sicer izteče 5. avgusta 2002. Zaradi obsežnosti projekta in zahtevnosti postopkov izdelave, ki terjajo uporabo novih materialov in tehnologij ter želje po čim večji kakovosti so se na omenjenem ministrstvu odločili, da bodo nove potne listine začeli izdajati pozneje. Natančnega datuma še niso sporočili, so pa napovedali, da bo javnost o začetku izdaje novih potnih listin pravočasno obveščena.

Izgredi navijačev na Nizozemskem
17. 12. 2000 00.00
Sinoči je v Den Boschu na Nizozemskem prišlo do hudega izgreda nogometnih navijačev, ki so se v centru mesta spopadli s policijo, ob tem pa je nastala velika gmotna škoda. Do izgredov je prišlo, ko so nogometaši zvedeli za smrt 31-letnega navijača, ki ga je zjutraj ustrelil policist, ko se je ta upiral aretaciji.

Sprehod le z delnim uspehom
04. 12. 2000 00.00
V orbiti okoli Zemlje se je davi ob 3.08 po srednjeevropskem času z delnim uspehom končal sedem ur in 33 minut dolg vesoljski sprehod ameriških astronavtov Joea Tannerja in Carlosa Noriege. To je bil prvi od skupno treh sprehodov, kolikor jih iz ameriškega vesoljskega raketoplana Endeavour med enotedenskim obiskom Mednarodne vesoljske postaje (MVP) načrtujejo do četrtka. Med sprehodom sta vesoljca na MVP, točneje na ogrodje Z1 na modulu Unity, pritrdila 14,7 metra dolg svetlobno-napetostni pogonski modul P6 z maso približno 15,8 tone, toda pri odpiranju kot harmonika zloženih velikih kril s ploščami sončnih celic se je zataknilo in namesto dveh so danes razprostrli le eno krilo.

Znani polfinalisti mastersa v Lizboni
02. 12. 2000 00.00
Američan Pete Sampras je na teniškem mastersu ATP v Lizboni v tekmi rdeče skupine premagal Rusa Marata Safina s 6:3, 6:2 in si zagotovil prvo mesto na lestvici te skupine. Za vstop v finale se bo pomeril z zmagovalcem nočnega obračuna, v katerem je Brazilec Gustavo Kuerten odpravil olimpijskega zmagovalca Rusa Jevgenija Kafelnikova s 6:3, 6:4 in ga prehitel na drugem mestu zelene skupine.

Henman dobil turnir v Brightonu
26. 11. 2000 00.00
Britanec Tim Henman je z zmago nad Slovakom Dominikom Hrbatyjem s 6:2 in 6:2 na turnirju v Brightonu osvojil prvo turnirsko zmago v karieri pred britanskim občinstvom, hkrati pa že šesto v karieri. O samem zmagovalcu v finalu turnirja z nagradnim skladom 375.000 ameriških dolarjev nikoli ni bilo dvoma, saj je Britanec ves čas držal niti igre v svojih rokah. Slovak pa se niti ni mogel pravilno upirati, saj ga je močno ovirala poškodba hrbta in je v drugem nizu celo potreboval zdravniško pomoč.

Bush ali Gore
08. 11. 2000 00.00
Kljub temu, da so ameriške televizijske postaje poročale, da je 43. ameriški predsednik postal teksaški guverner George Bush mlajši, uradni zmagovalec ameriških predsedniških volitev še ni znan. Oči ameriške javnosti so uperjene v zvezno državo Florida, kjer se vedno poteka preštevanje glasov, razlika med kandidatoma pa naj bi bila le nekaj sto glasov. Po poročanju televizijske hiše CNN naj bi Gore v jutranjih urah Bushu telefonsko že čestital ob zmagi, a je čestitke umaknil, ko naj bi dobil podatke, da preštevanje še ni končano.

Vlada je ravnala odgovorno
13. 10. 2000 00.00
S tem, ko je razrešila direktorja Davčne uprave RS Stojana Grilja, je vlada po besedah državne sekretarke na ministrstvu za finance Romane Logar ravnala nadvse odgovorno, saj je s tem vzpostavila pogoje za začetek urejanja nepravilnosti v tem upravnem organu.

Osmerčki v Italiji
11. 10. 2000 00.00
Mesec dni po rojstvu osmerčkov je sinoči v Italiji umrl že četrti dojenček. Gre za prvorojenko, ki se je 13. septembra rodila po naravni poti. Umrla je zaradi možganskih krvavitev, so sporočili zdravniki milanske bolnišnice. Ob rojstvu je tehtala okrog 500 gramov in je kasneje na teži še izgubljala, je danes poročala nemška tiskovna agencija dpa.

Sodelovanje Hewlett-Packard-a in Intel-a
04. 10. 2000 00.00
Hewlett-Packard in Intel sta se dogovorila, da bosta postavila skupne laboratorije, kjer bodo uporabniki lahko preskusili delovanje izdelkov namenjenih delu na Internetu. Skupaj so spisali tudi navodila za postavitev opreme in pravilno uporabo. Današnji dogovor velja za HP-jeve NetServer mašine.

V ZDA odobrili uporabo tabletke za splav
29. 09. 2000 00.00
Ameriški Urad za prehrano in zdravila (FDA) je danes odobril uporabo tabletke za splav RU-486. Zagovorniki pravice do splava so že pozdravili odločitev FDA. Tiskovna predstavnica organizacije "Planned Parenthood" je napovedala, da se bo tabletka na ameriškem trgu pojavila naslednji mesec pod imenom Mifeprex.

Žrtve nesreče grškega trajekta
29. 09. 2000 00.00
Ribiči in potapljači grške mornarice so našli še sedem trupel žrtev nesreče trajekta Express Samina, ki se je v noči na sredo potopil pri grškem otoku Paros. S tem se je število žrtev povzpelo na 74, so sporočili predstavniki oblasti. Zadnje žrtve so pogrešali že od potopa ladje.

Za nesrečo trajekta kriv prvi častnik
28. 09. 2000 00.00
Nesreča grškega trajekta, ki je v noči na sredo potonil pred grškim otokom Paros, je posledica človeške napake in malomarnosti, je danes poročal grški radio. Prvi častnik trajekta je danes prevzel odgovornost za katastrofo. Kot je pojasnil, ni pravilno ocenil oddaljenosti ladje od kopnega. Častnik je pojasnil, da je za kratek čas zapustil svoje delovno mesto, da bi si ogledal del nogometne tekme. Ko se je vrnil in krmarju ukazal, naj ladjo usmeri bolj na levo, naj bi bilo že prepozno. Častnika je skupaj s kapitanom in še tremi člani posadke včeraj dopoldne aretirala grška policija na ukaz grškega državnega tožilstva. Na državnem tožilstvu na otoku Paros naj bi jim sodili zaradi umora. Kot so poročali grški mediji, kapitan ponesrečenega trajekta Express Samina v Grčiji ni užival posebnega ugleda. Pod njegovim poveljstvom naj bi namreč že dvakrat prišlo do trčenja ladij.

Kolesarja Huptman in Murn solidna
27. 09. 2000 00.00
Nemški kolesar Jan Ullrich je osvojil še zadnji naslov, ki mu je manjkal v bogati karieri. Po naslovu svetovnega prvaka, zmagovalca dirke Po Franciji in dirke Po Španiji, je v Sydneyju osvojil še naslov olimpijskega prvaka. Kolesar nemškega Telekoma je imel v zadnjih kilometrih obilno pomoč klubskih kolegov, Kazahstanca Aleksandra Vinokurova in rojaka Andreasa Klödna, ki sta v zadnjih 30 kilometrih sodelovala pri njegovem napadu, na koncu pa sta imela od tega tudi veliko korist, saj sta si razdelila preostali medalji. Kolesarji so že od samega začetka začeli z močnim tempom in hitro dali vedeti, da to ni navadna dirka, ampak olimpijske igre. Prve kroge so prevozili s povprečno hitrostjo 42 kilometrov na uro, kar je v kolesarstvu prava redkost. Prvi so z napadi začeli nekateri manj znani tekmovalci, toda njihovi poskusi so bili obsojeni na neuspeh. V desetem od 14 krogov pa se je dirka začela razvijati. Povprečna hitrost je še narasla, v ospredju pa so začeli narekovati ritem nekateri favoriti, predvsem je bil presenetljivo aktiven trenutno najboljši poljski kolesar Piotr Wadecki, ki je bil zraven praktično pri vseh pobegih. V 12. krogu se je v ospredje prebila skupina 18 kolesarjev in strokovnjaki so že pravilno menili, da bo eden izmed njih zmagovalec 239,4 kilometra dolge dirke. Začeli so preštevati, katera država ima največ kolesarjev v tej skupini, kajti računali so, da bo za končni uspeh potrebna medsebojna pomoč. V sredini 13. kroga se je za napad odločil Ullrich, sledila pa sta mu le njegova klubska kolega Klöden in Vinokurov. Ko je vodilna trojica s složnostjo povečevala prednost, je bilo jasno, da bo zmagovalec Ullrich. Ne samo, ker je aktualni svetovni prvak v kronometru najmočnejši, ampak tudi zato, ker je v svojem moštvu najvplivnejši. Slovenski kolesarji po pričakovanju niso imeli večje vloge pri razpletu dirke. Držali so se glavnine, saj bi njihovi napadi verjetno pomenili "samomor". Prvi je zaradi slabega občutja v 11. krogu odstopil Martin Hvastija, nato pa se mu je krog pozneje v boksih zaradi padca pridružil še Tadej Valjavec. Tako sta v zadnjih dveh krogih v konkurenci ostala le Hauptman in Murn. V cilj sta prišla v času štirinajstega Nemca Erica Zabela, s svojima uvrstitvama pa sta izpolnila svoja in pričakovanja selektorja. "Če bi mi kdo pred štartom rekel, da bosta dva uvrščena tako visoko, mu ne bi verjel. Andrej, Uroš in Tadej so se dobro borili, nekoliko slabši je bil Martin, to pa verjetno zaradi naporov, ki je od njega zahtevala dirka Po Španiji. Moram reči, da je bilo naše moštvo eno od mlajših, kar je dober obet za prihodnost," je bil z dosežki svojih varovancev zadovoljen Penko.

Račanova poteza o zavrnitvi odstopa pravilna
18. 09. 2000 00.00
Hrvaški finančni minister Mato Crkvenac je ravnal pravilno, ko je umaknil navodilo o omejitvi uvoza hrane, njegov šef Ivica Račan pa je prav tako ravnal pravilno, ker njegovega odstopa ni sprejel, kažejo rezultati javnomnenjske raziskave, ki jih objavlja Večernji list.

V New Yorku srečanje Hatami-Albright
05. 09. 2000 00.00
Po dolgoletni ohladitvi odnosov med Washingtonom in Teheranom sta se pred vrhom tisočletja v New Yorku danes srečala ameriška državna sekretarka Madeleine Albright in iranski predsednik Mohamed Hatami. Govorila sta predvsem o pripravah na srečanje med Hatamijem in ameriškim predsednikom Billom Clintonom, ki bo še ta teden. Generalni sekretar ZN Kofi Annan je srečanje Albrightove in Hatamija komentiral z besedami "led se tali." Dodal je še, da se državi premikata v pravilno smer.

Podpora Clintonovi odločitvi
02. 09. 2000 00.00
V Pekingu so pozdravili odločitev ameriškega predsednika Billa Clintona, da preloži odločitev o vzpostavitvi protiraketnega ščita. Kot je dejal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva, je takšna odločitev racionalna. Izrazil je tudi upanje, da se bo ameriška vlada o tem vprašanju v prihodnje bolj posvetovala z drugimi državami, da bi prišli do odločitve, ki bo v interesu vseh narodov sveta.

Modreci bodo na Dunaju tri dni
26. 07. 2000 20.53
Trije modreci, ki jih je na željo Evropske unije imenovalo Evropsko sodišče za človekove pravice, bodo v petek prispeli na tri- in ne dvodnevni obisk, kot je bilo sprva predvideno, je poročala avstrijska tiskovna agencija APA. V petek naj bi se modreci najprej srečali s predstavniki avstrijske vlade, med temi z avstrijskim kanclerjem Wolfgangom Schuesslom in zunanjo ministrico Benito Ferrero-Waldner, zvečer pa še s predsednikom Thomasom Klestilom.

Začetek razprodaje tekstilnih izdelkov
20. 07. 2000 15.24
Poletni posezonski prodaji obutve, ki se je začela 1. julija, so se danes pridružili še tekstilni izdelki. Trgovci lahko namreč začnejo s poletno posezonsko prodajo tekstila, ki lahko traja do vključno 3. avgusta. Trgovci imajo po 3. avgustu možnost podaljšanja razprodaje še za teden dni, če se odločijo še za dodatno znižanje cen in o tem obvestijo kupce. Glavni tržni inšpektor Roman Kladošek je povedal, da tržni inšpektorji tudi letos izvajajo nadzor nad razprodajami in preverjajo, ali se trgovci držijo obljub, s katerimi vabijo kupce. Sicer pa se razmere po Kladoškovem mnenju vsako leto izboljšujejo, saj se trgovci zavedajo, da je nadzor tržne inšpekcije že uveljavljen.

Konec sanj o življenju v vesolju?
14. 07. 2000 08.34
Znanstveniki Francoske komisije za atomsko energijo so mogoče za nekaj časa razblinili sanje o življenju v vesolju. In to ravno sedaj, ko se na vesoljsko postajo Mir odpravlja prvi turist. Ugotovili so namreč, da breztežnostno stanje preprečuje normalen razvoj ogrodja celic. Okostje celic je sestavljeno iz mikrotub, ki se postavijo pravokotno na silo težnosti. Če gravitacije ni, se mikrotube razvijajo v poljubnih smereh. Posledice življenja v breztežnostnem stanju bi lahko bilo stanjšanje kože, največjo nevarnost pa bi predstavljalo dejstvo, da se bele krvničke, ki so ključni bojevnik človeškega imunskega sistema, ne bi razvijale pravilno. Njihovo ogrodje ravno tako predstavljajo mikrotube, vendar bi bila učinkovitost slabo grajenih belih krvničk izredno nizka. Edina rešitev, ki je zaenkrat na vidiku je ta, da bo potrebno v vesolju razviti >>umetno<< težnost.

Sampras za zgodovino
25. 06. 2000 09.15
Pete Sampras in Wimbledon. Dva pojma, ki sta tesno povezana in pomenita le eno - zmago. V zadnji sedmih letih je Američan šeskrat dvignil pokal in zabeležil 46 zmag proti enemu porazu; leta 1996 v finalu z Krajickom. Tudi letos se Sampras ni izneveril tradiciji. Nekaj dni pred začetkom turnirja je obiskal osrednje igrišče Wimbledona, se priklonil prazni kraljevski loži, pobožal travo in odšel z mislijo, da lahko čez štirinajst dni postane igralec z največ osvojenimi turnirji za grand slam.