pravnikov

Šlo je za napako in ne za zmoto

06. 11. 2001 00.00

Z ministrom za zdravje Dušanom Kebrom smo se pogovarjali o ugotovitvah komisije ministrstva za zdravje v jeseniški porodnišnici in slišali mnenje o strokovni zmoti v primeru smrti porodnice v Ljubljani.

Kučan pred obiskom v Avstriji

05. 11. 2001 00.00

Slovenski predsednik Milan Kučan, ki bo jutri začel dvodnevni uradni obisk v Avstriji, je v pogovoru za avstrijski dnevnik Kurier spregovoril o odprtih dvostranskih vprašanjih, slovenskem vključevanju v EU in o položaju slovenske manjšine.

Haider kritičen do dela mešane komisije

30. 10. 2001 00.00

Koroški deželni glavar Jörg Haider je ostro kritiziral sestavo nedavno oblikovane slovensko-avstrijske komisije zgodovinarjev in pravnikov, ki obravnava odnose med državama v 20. stoletju.

Rupel pisal Ferrero Waldnerjevi

24. 10. 2001 00.00

V pismu avstrijski zunanji ministrici Beniti Ferrero Waldner je zunanji minister Rupel opozoril, da mora delo slovensko-avstrijske komisije temeljiti na znanstveno-raziskovalnih kriterijih in ga ne smejo ovirati politična navodila.

Ferrero-Waldnerjeva je optimistična

12. 10. 2001 00.00

Avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner je na nekem javnem simpoziju govorila o razvoju dvostranskih odnosov med Slovenijo in Avstrijo. Glede reševanja odprtih vprašanj je optimistična, nesoglasja pa bodo rešena še pred širitvijo EU, je gotova avstrijska zunanja ministrica.

Kriminalcem se obetajo novi časi

12. 10. 2001 00.00

Kazenski preiskavi, v kateri se dokazi zbirajo na zaslišanjih osumljenca pred preiskovalnim sodnikom, izjave, ki jih pridobi policija, pa pred sodiščem nimajo dokazne vrednosti, se čas izteka.

Obisk Ferrero-Waldnerjeve

03. 10. 2001 00.00

Avstrijska zunanja ministrica in njen slovenski kolega Rupel sta predstavila naloge slovensko-avstrijske skupine zgodovinarjev in pravnikov, ki bo proučila odnose med državama v 20. stoletju.

Minister Rupel o širitvi EU

26. 08. 2001 00.00

Slovenski zunanji minister Rupel se v Avstriji udeležuje simpozija Evropskega foruma, na katerem je poudaril, da je prihodnost Evrope predvsem v njeni širitvi.

Mira dobila vizum

14. 07. 2001 00.00

Glavna haaška tožilka Carla Del Ponte je povedala, da Mire Marković, soproge nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića, ni na tajnem seznamu oseb, obtoženih vojnih zločinov, ki jih je treba aretirati na zahtevo haaškega sodišča. "Iz razumljivih razlogov nikoli ne govorim o tem, kdo je in kdo ni na tajnem seznamu za aretacijo, vendar pa lahko v primeru Markovićeve naredim izjemo, ker ne želim, da bi bila to ovira za njen obisk soproga," je še pojasnila Del Pontejeva.

Država podcenjuje prostovoljno delo

04. 07. 2001 00.00

Armada prostovoljcev, ki delujejo v preko 15.000 društvih, in katerih število gre v sto tisoče, predstavlja izjemen narodov potencial, ki je v mnogih dejavnostih nepogrešljiv. Država bi morala zato v prihodnje ovrednotiti delo društev ter ga vzpodbujati s koncesijami ter davčno zakonodajo. Načrtno uvajanje prostovoljnega dela je prej značilnost razvitih držav, slovenska država pa prostovoljstva še vedno ni dojela, saj raje zaupa uradnikom v ministrstvih, društva pa smatra le kot porabnike proračunskega denarja, je na posvetu Prostovoljno delo - stanje, rezultati, perspektive, ki sta ga ob letošnjem mednarodnem letu prostovoljcev organizirala državni svet in Svet društvenih organizacij Slovenije (SDOS) povedal predsednik SDOS Marjan Jemec.

Podpisan kulturni sporazum z Avstrijo

30. 04. 2001 00.00

Po treh letih in pol pogajanj sta zunanja ministra Slovenije in Avstrije, Dimitrij Rupel in Benita Ferrero-Waldner, v Ljubljani podpisala tako imenovani kulturni sporazum. S tem se zaključuje eno od pomembnejših poglavij v reševanju odprtih dvostranskih vprašanj.

Beyer znova na vrhu

06. 04. 2001 00.00

Nemec Harm Beyer je s 27. marcem prevzel funkcijo predsednika dopinške skupine, ki deluje v sklopu Mednarodne plavalne zveze (FINA) in v kateri sodeluje pet mednarodno priznanih pravnikov. Beyer je to funkcijo dobro opravljal že pred leti, kar je bil eden glavnih razlogov, da je bil ponovno izbran. Mandat se mu izteče leta 2005.

Srečanje o človeški genetiki

23. 03. 2001 00.00

V Mariboru se je danes začelo dvodnevno 10. srečanje Medicina in pravo na temo Človeška genetika in darovanje delov telesa. Na srečanju, ki so ga pripravili zdravniško in pravniško društvo ter Univerza v Mariboru, sodelujejo poleg številnih pravnikov in zdravnikov tudi predstavniki pravosodnega ministrstva, vrhovnega sodišča in drugi gosti. Pokrovitelj letošnjega jubilejnega srečanja Medicina in pravo je predsednik republike Milan Kučan, ki je udeležencem poslal pozdravno pismo.

Uspešni pogovori v Avstriji

07. 03. 2001 00.00

Zunanja ministra Slovenije in Avstrije sta na Dunaju podpisala dvostranski sporazum o spodbujanju in zaščiti naložb. Najpomembnejši napredek so dosegli pri vprašanju kulturnega sporazuma, kjer so natančno določili nemškogovorečo skupino v Sloveniji. Sporazum je tako pripravljen za podpis in pomeni pomembno osnovo za reševanje drugih odprtih vprašanj. Ministra pa sta se tudi dogovorila za potek konference v Sloveniji, na kateri bodo strokovnjaki preučili težavna vprašanja iz časa druge svetovne vojne in po njej.

Petritsch oblikoval neodvisno sodno komisijo

30. 11. 2000 00.00

Visoki predstavnik mednarodne skupnosti v BiH Wolfgang Petritsch je oblikoval neodvisno sodno komisijo, ki bo nadzirala delo sodnikov in tožilcev v BiH, so danes sporočili iz urada visokega predstavnika. V komisiji bo 18 mednarodnih in 11 domačih pravnikov in sodnikov, z delom pa bo predvidoma začela decembra.

Bush potrjen za zmagovalca

27. 11. 2000 00.00

Državna sekretarka Floride Katherine Harris je dve uri in pol po izteku roka za oddajo rezultatov ročnega preštevanja glasov za zmagovalca predsedniških volitev na Floridi po pričakovanju potrdila republikanskega kandidata guvernerja Teksasa Georga Busha mlajšega. Harrisova je sprejela le rezultate ročnega preštevanja glasov iz volilnega okrožja Broward in nekaterih manjših, pri čemer je Bush po uradnih podatkih na Floridi dobil skupaj 2,912.790 glasov, kandidat demokratske stranke Al Gore pa 2,912.253 glasov. Uradna razlika znaša 537 glasov za Busha. Takoj po potrditvi rezultatov se je v Washingtonu pojavil pred kamerami podpredsedniški kandidat demokratov Joseph Lieberman in napovedal nadaljevanje boja za Florido. V Palm Beachu so sicer le pol ure pred uradno razglasitvijo rezultatov - v ponedeljek ob pol dveh zjutraj po srednjeevropskem času - dokončali preštevanje nekaj tisoč spornih glasovnic iz strojnega štetja, vendar jih je Harrisova zavrnila, ker niso bili oddani do 23. ure po srednjeevropskem času v nedeljo.

Končali so se 21. dnevi slovenskih pravnikov

14. 10. 2000 00.00

Z javno tribuno na temo Podjetniška kriza z vidika prava in ekonomije so se v Portorožu končali 21. dnevi slovenskih pravnikov, ki so jih pripravili Zveza društev pravnikov Slovenije, Zveza društev za gospodarsko pravo Slovenije in založniška skupina Gospodarski vestnik.

Clinton brez pravniške licence

30. 08. 2000 00.00

Odvetniki ameriškega predsednika Billa Clintona so sodišču v prestolnici zvezne države Arkansas Little Rocku poslali pet strani dolg odgovor na obtožbe odbora za nadzor nad poklicnim obnašanjem pravnikov, ki namerava Clintonu odvzeti dovoljenje za opravljanje pravniškega poklica. Clinton je pravosodni izpit naredil v Arkansasu, kjer je bil nekoč guverner, izguba licence pa mu grozi zaradi laganja pod prisego o razmerju z nekdanjo pripravnico v Beli hiši Monico Lewinsky. Clintonovi odvetniki so prepričani, da je kazen z odvzemom licence pretirano ostra, nedopustno kaznovalna in brez presedana glede na okoliščine primera. Clinton se je o svojem razmerju zlagal januarja leta 1998, ko so ga zasliševali odvetniki Paule Jones, ki ga je tožila zaradi spolnega nadlegovanja. Njeni odvetniki so skušali Clintona ujeti v past in ga vprašali o razmerju z Monico Lewinsky, Clinton pa se je zlagal in razmerje zanikal. Sodnica v primeru Paule Jones ga je kasneje kaznovala z 90.000 dolarji globe, odboru pri vrhovnem sodišču Arkansasa pa naložila, da razišče, če ga je potrebno še dodatno kaznovati. Clinton bi sprejel ukor ali javno grajo, izguba pravniškega dovoljenja pa je po njegovem mnenju prehuda, saj naj njegova laž ne bi vplivala na primer Paule Jones. Sodnica Susan Weber Wright je njen primer kljub dokazanemu krivemu pričanju predsednika zavrnila, saj Jonesova ni uspela dokazati, da je v njenih obtožbah kaj resnice.

Končno našli sodnika za Clintona

12. 07. 2000 13.13

V ameriški zvezni državi Arkansas so po štirih neuspešnih poskusih le uspeli najti sodnika, ki bo prevzel primer, v katerem Odbor za nadzor nad poklicnim obnašanjem pravnikov pri Vrhovnem sodišču te južne države toži predsednika ZDA Billa Clintona zaradi laganja pod prisego v primeru Paule Jones, ko so ga vprašali ali je imel spolne odnose z Monico Lewinsky.

Razmerje med parlamentom in ustavnim sodiščem

10. 07. 2000 17.31

Napetost med parlamentom in ustavnim sodiščem je naravna in nujna v vsaki državi z ustavnim sodiščem, ki nadzoruje spoštovanje ustave v zakonskih aktih, je zatrdil predsednik avstrijskega ustavnega sodišča Ludwig Adamovich na svojem predavanju z naslovom Razmerje med parlamentom in ustavnim sodiščem. Pripravili so ga državni svet, vlada ter Zveza društev pravnikov Slovenije. Za Adamowicha je bolj ključno vprašanje, do kje segajo pravice ustavnega sodišča, predvsem z vidika interpretacij določenih ustavnih določil, saj so ustave pisane praviloma na splošno in kratko, kar pa ponuja številne različne razlage. Ravno na tej točki po predavateljevem mnenju prihaja do omenjene napetosti med parlamentom in ustavnim sodiščem. Meja med političnimi principi parlamenta, ki simbolizira načelo demokracije, in principi pravne države, ki jih zastopa ustavno sodišče, ni jasna. Njena transparentnost pa je odvisna tudi od urejenosti delitve oblasti in stopnje demokratične kulture v neki državi. Razvoj ustavnih sodišč po svetu (ta so se pospešeno oblikovala predvsem po drugi svetovni vojni) je vzpodbudilo predvsem notorično kršenje človekovih pravic in avtoritarnost oblasti, je dejal Adamovich. V sodobni pluralistični demokraciji smo zato na ustavnih sodiščih priča vedno znova ponavljajočim se konfliktom med splošnim interesom in interesom posameznika.

Ne morejo najti sodnika za Clintona

04. 07. 2000 11.01

V ameriški zvezni državi Arkansas imajo spet težave z nekdanjim pravosodnim ministrom Arkansasa, guvernerjem Arkansasa in sedanjim predsednikom ZDA, Billom Clintonom. Odbor za nadzor nad poklicnim obnašanjem pravnikov pri Vrhovnem sodišču Arkansasa je pred dnevi vložil tožbo proti Clintonu zaradi laganja pod prisego v aferi Lewinsky, s katero mu hočejo vzeti pravniško licenco. Vendar doslej še vedno niso našli sodnika, ki bi vodil primer.

Proti Clintonu vložena tožba

01. 07. 2000 12.15

Odbor za nadzor nad poklicnim obnašanjem pravnikov pri vrhovnem sodišču Arkansasa je v okrnjeni sestavi vložil tožbo proti ameriškemu predsedniku Billu Clintonu, ker je lagal pod prisego v času afere Lewinsky. Clinton je s tem dobil novo klofuto, pri čemer mu v primeru poraza grozi izguba dovoljenja za opravljanje pravniškega poklica. To se je doslej zgodilo le še Richardu Nixonu, ki je licenco izgubil v New Yorku, vendar šele potem, ko je že odstopil s predsedniškega položaja zaradi afere Watergate.

Clintona bo preganjala nekdanja nuna

18. 06. 2000 12.49

Tožilka iz Little Rocka Marie Miller, ki je v mladosti nekaj let preživela kot katoliška redovnica pri sestrah usmiljenkah v St. Louisu, je od vrhovnega sodišča v Arkansasu dobila nalogo, da prevzame tožbo proti predsedniku ZDA Billu Clintonu.

Končali so se Dnevi slovenskega sodstva

13. 06. 2000 14.21

Z vmesnim poročilom o dejavnosti Slovenskega sodniškega društva (SSD) so se končali Dnevi slovenskega sodstva, ki so letos potekali na temo Normativne spremembe na področju sodstva v Republiki Sloveniji. Kot je povedal predsednik SSD Aleš Zalar, je bila v enoletnem obdobju dejavnost SSD usmerjena predvsem v delovanje na zakonodajnem področju. Predstavniki društva so sodelovali v delovnih skupinah za pripravo zakonov o sodiščih, o sodniški službi in o notariatu pri ministrstvu za pravosodje. Poleg sodelovanja predstavnikov društva na vseh sejah odbora DZ za notranjo politiko in pravosodje je Zalar posebej uspešno ocenil sodelovanje v zvezi z amandmiranjem proračuna sodišč za leto 2000 in s spremembami ter dopolnitvami zakona o sodiščih.

Clinton brez pravniškega dovoljenja?

23. 05. 2000 10.02

Odbor za presojo profesionalnega obnašanja pravnikov v ameriški zvezni državi Arkansas, ki deluje v okviru državnega vrhovnega sodišča, je priporočil, da se ameriškemu predsedniku Billu Clintonu odvzame dovoljenje za opravljanje pravniškega poklica zaradi laganja pod prisego v tožbi Paule Jones. Clinton je po izobrazbi pravnik, registriran v Arkansasu. O priporočilu odbora bo sedaj odločalo sodišče v Little Rocku, Clintonovi odvetniki pa napovedujejo, da se bodo borili do konca oziroma morebitne pritožbe na vrhovno sodišče v Arkansasu.

Mednarodno srečanje mladih pravnikov

05. 05. 2000 18.24

V kongresnem centru Grand hotela Emona se je popoldne začelo dvodnevno redno letno zasedanje skupščine Evropskega srečanja mladih pravnikov (EYBA) in drugo zasedanje Evropskega odbora EYBA. Prvo tovrstno srečanje v Sloveniji organizira Evropsko združenje mladih pravnikov Slovenije, udeležujejo pa se ga predstavniki strokovnih združenj iz držav kandidatk in držav članic EU ter predstavniki združenja mladih pravnikov iz Združenih držav Amerike in Armenije.

Zasedanje skupščine EYBA

03. 05. 2000 16.03

V Portorožu bo ta konec tedna, od 5. do 7. maja, potekalo redno letno zasedanje skupščine Evropskega združenja mladih pravnikov (EYBA). Organizatorji, Evropsko združenje mladih pravnikov Slovenije, pričakujejo več kot sto udeležencev iz držav kandidatk in držav članic EU, srečanja pa naj bi se udeležili tudi predstavniki združenja mladih pravnikov Amerike in Armenije. Ob sklepu zasedanja bodo v soboto izvolili novo vodstvo organizacije.

Začetek posveta Zarodek v medicini in pravu

17. 03. 2000 20.35

V Mariboru se je začel dvodnevni posvet zdravnikov in pravnikov na temo Zarodek v medicini in pravu. Razvoj novih tehnologij, predvsem genskega inženiringa in molekularne biologije dopušča, da je mogoče človeka oblikovati že takrat, ko je še zarodek. To sproža veliko etičnih in moralnih pomislekov in zastavlja vprašanje ali medicina sme vse, kar zmore.

Češka ne bo izplačala odškodnine

21. 02. 2000 18.27

Češki zunanji minister Jan Kavan avstrijskim pregnancem ne priznava pravice do vrnitve zaplenjenega premoženja in odškodnine za prisilno delo. Kavan je danes za češki časnik Pravo izjavil, da bo češka vlada vedno zavračala take zahteve.

Parlamentarne volitve v Iranu

18. 02. 2000 21.50

V Iranu imajo parlamentarne volitve, na katerih bodo prvič po enaindvajsetih letih najverjetneje zmagali reformisti. Slabih 39 milijonov volivcev izbira med liberalci, ki jih vodi iranski predsednik Katami, in konservativci, ki ostajajo zvesti idejam vodje islamske revolucije, dolgoletnega iranskega voditelja ajatole Homeinija.