prebilič

Logar potrdil: Kandidiral bom na predsedniških volitvah

04. 07. 2022 09.45

Nekdanji zunanji minister in vidni član stranke SDS Anže Logar se podaja v predsedniško tekmo. Meni, da je treba funkcijo predsednika republike maksimalno aktivirati kot vezni člen različnih pogledov, zasledoval bo idejo povezovanja Slovencev. Kandidiral bo s podpisi državljanov, ima pa tudi podporo SDS.

Obeta se največje število kandidatov doslej: Kdo bo postal novi predsednik države?

02. 07. 2022 19.27

Bomo na jesenskih volitvah za predsednika države lahko izbirali med največjim številom kandidatov doslej? Kandidaturo so doslej potrdili podpredsednica največje koalicijske stranke Gibanje Svoboda Marta Kos, pravnica Nataša Pirc Musar, psihoanalitičarka Nina Krajnik, glasbenik Gregor Bezenšek mlajši, zdaj je to potrdil še župan Kočevja Vladimir Prebilič. Kandidatov bo še več, predvidoma bodo svojega v boj poslali še v strankah SDS, NSi in SD, o tem naj bi razmišljali tudi v Levici.

Premoženje Pirc Musarjeve: 30.000 evrov prihrankov, 243.000 evrov naložb, 145 delnic Krke ...

02. 07. 2022 11.13

Pravnica Nataša Pirc Musar, ki je napovedala kandidaturo za predsednico republike, je objavila svoje premoženjsko stanje. "Prav je, da veste. Transparentnost je bila od nekdaj moja vrednota in dostop do informacij javnega značaja prva človekova pravica, ki sem jo zagovarjala," je sporočila na svoji spletni strani.

Vladimir Prebilič potrdil kandidaturo za predsednika države

01. 07. 2022 15.09

Po namigovanjih, da naj bi v tekmo za predsednika republike vstopil tudi kočevski župan Vladimir Prebilič, je svojo kandidaturo tudi uradno potrdil. Kot je zatrdil, podpore strank ni iskal, bo pa iskal podporo volivcev. Svojo kandidaturo, ki jo sicer podpirajo tudi njegovi županski kolegi iz Kluba neodvisnih županj in županov, bo predstavil na novinarski konferenci.

Natovo povečanje sil za hitro odzivanje: 'Gre za drzno napoved'

28. 06. 2022 14.50

V ponedeljek je generalni sekretar zavezništva Jens Stoltenberg napovedal, da bo zveza Nato število svojih sil za hitro odzivanje povečala na več kot 300.000. "To je gotovo, v kolikor bo tudi implementirana, grozovito velika sprememba," je odločen izr. prof. dr. Vladimir Prebilič s katedre za obramboslovje ljubljanske FDV, ki ocenjuje, da gre za zelo drzno napoved, saj kaj takšnega "nikakor ni mogoče izpeljati iz danes na jutri". Poudaril je tudi pomen dialoga. "Izključno povečanje obrambnih kapacitet ne vodi v deeskalacijo, ampak obratno, lahko vodi celo v zaostrovanje odnosov in razmer," je dejal.

Pirc Musarjeva in Kosova v predsedniško tekmo. Kdo so protikandidati?

23. 06. 2022 18.48

Svojo kandidaturo je potrdila podpredsednica stranke Gibanje Svoboda Marta Kos, uradno bo stranka o tem odločala v ponedeljek. Pirc Musarjeva in Kosova sta v preteklosti sodelovali, delita številne podobne poglede, kako pa druga drugo vidita kot tekmici? In kdo bi še lahko bili njuni protikandidati?

Pahor in Saje v Kočevskem rogu pozvala k spravi in sodelovanju

04. 06. 2022 14.02

Ob grobišču po vojni pobitih pod Krenom v Kočevskem Rogu je potekala spominska slovesnost. Predsednik SŠK Andrej Saje je v nagovoru pozval k medsebojnemu spoštovanju: "Drug drugega spodbujajmo k spravi in sodelovanju, ne k sejanju sovraštva, izključevanju in nasilju nad drugimi." K prizadevanjem za spravo je pozval tudi predsednik Borut Pahor.

Analiza 16 vzorcev pokazala, da voda ni onesnažena

31. 05. 2022 15.28

Direktor podjetja Hydrovod Kočevje Antun Gašparac je sporočil, da so prejeli poročilo o rezultatih preiskave vzorcev vode iz vrtin in zajetij v zvezi z okoljsko nesrečo v podjetju Melamin. Rezultati ne kažejo odstopanj od predpisanih parametrov za pitno vodo.

Nekateri vodni viri po nesreči v Melaminu očitno vendarle onesnaženi

28. 05. 2022 08.07

Javno podjetje Hydrovod Kočevje je obvestilo uporabnike pitne vode ponekod na območju Kočevskega in Bele krajine, da po mnenju Nacionalnega inštituta za javno zdravje in Agencije za okolje RS obstaja verjetnost povezave oz. možnost zatekanja onesnaževal iz tovarne Melamin prek reke Rinže ali Bilpe v vire pitne vode. NIJZ zato ljudem na tem območju odsvetuje uporabo vode za pitje, pripravo hrane in osebno higieno. Okoli 1100 osebam bodo s cisternami dostavili nujno potrebne količine pitne vode.

Gasilci omejili požar, uspelo jim je rešiti del upravne zgradbe

24. 05. 2022 09.13

V tovarni Austrotherm blizu Bihaća v Bosni in Hercegovini je davi izbruhnil ogromen požar. Policijske enote in gasilci so na terenu in se trudijo dokončno pogasiti ogenj, so potrdili iz Unsko-sanskega kantona. Zaposleni pa so povedali, da je požar izbruhnil v zgolj minuti, in potrdili, da se je vsem uspelo rešiti.

V Kočevju dan žalovanja, sirene naznanile minuto molka

24. 05. 2022 06.37

V občini Kočevje je po sklepu, ki ga je izdal tamkajšnji župan Vladimir Prebilič, danes dan žalovanja zaradi tragične nesreče v tovarni Melamin. Zastave so spustili na pol droga, ob 8.37 – ob tej uri je v četrtek, 12. maja, odjeknila eksplozija v tej kemični tovarni – pa so v Kočevju v znak spomina na žrtve nesreče prižgali sirene. Te so naznanile minuto molka.

'Tako veliki obrati morajo imeti varovalke, ki predvidijo tudi človeške napake'

23. 05. 2022 11.25

Po tragični nesreči v tovarni Melamin, v kateri je umrlo šest ljudi, bodo v torek v občini Kočevje obeležili dan žalovanja. Zastave bodo spustili na pol droga, ob 8.37, ko je v četrtek, 12. maja, odjeknila eksplozija v tej kemični tovarni, pa se bodo v znak minute molka za žrtve nesreče oglasile sirene. Direktor podjetja je že večkrat dejal, da je nesreči botrovala človeška napaka. Toda tako veliki obrati morajo imeti varovalke, ki predvidijo tudi človeške napake, pa poudarja strokovnjakinja za varnost v kemijskih obratih.

MORS: Prodaja bojnih vozil na vojno območje nezakonita in nemoralna

19. 05. 2022 19.00

Ministrstvo za obrambo je nameravalo prodati 35 vozil M 80-A, a je vlada neuradno očitno to odločitev preklicala in se odločila vozila podariti Ukrajini. Zdaj pa se je oglasilo podjetje, ki je kot posrednik posel prodaje prav Ukrajini praktično že skorajda izpeljalo, zanj naj bi dobili celo kupnino v višini okoli štirih milijonov evrov. Na Morsu poudarjajo: podjetje je delalo na lastno pest, prodaja bojnih vozil na vojno območje pa bi bila tako nezakonita kot tudi nemoralna.

Delavci bodo v obdobju, ko bo potekala sanacija, prejemali plačo

13. 05. 2022 10.17

Po četrtkovi delovni nesreči, ki je močno zarezala v delovanje podjetja, v kočevskem Melaminu iščejo rešitve, kako naprej. Pri tem po besedah direktorja Srečka Štefaniča upajo tudi na pomoč države. O tem so govorili z ministrom za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravkom Počivalškom, ki si je v Kočevju ogledal prizorišče katastrofe. Po srečanju poteka izjava za medije, na kateri bodo spregovorili župan Kočevja dr. Vladimir Prebilič, Štefanič in Počivalšek.

V požaru umrlo pet oseb, še eden v bolnišnici. Vzrok verjetno človeška napaka

12. 05. 2022 08.55

Okoli pol devetih je na območju kemične tovarne Melamin v Kočevju odjeknila eksplozija. "Pet pogrešanih oseb, ki smo jih imeli na listi, je verjetno preminilo, ker so bili pogoji eksplozije tako hudi, da ni bilo možnosti preživetja," je povedal direktor podjetja. Zvečer pa je za TV Slovenija dejal, da je umrl še eden od huje poškodovanih, tako da je nesreča skupaj zahtevala šest življenj, en hudo poškodovan pa se še vedno zdravi v UKC-ju. Med umrlimi so tako zunanji izvajalci kot en zaposleni v Melaminu. Gasilska intervencija je zaključena, vzrok bodo preiskovali kriminalisti. Za zdaj kaže, da je šlo za človeško napako. Prve analize pa so pokazale, da je bil vpliv na okolje minimalen.

'Vpliv eksplozije v občini Kočevje je minimaliziran'

12. 05. 2022 09.42

Po požaru v kočevski kemični tovarni je župan Vladimir Prebilič poudaril, da so v občini opravili temeljito analizo vplivov na okolje, po do sedaj znanih rezultatih analize pa je vpliv eksplozije v občini minimaliziran. Voda ni onesnažena, črn dim pa ni posledica gorenja nevarnih snovi, je zagotovil poveljnik kočevskih gasilcev. Prvi podatki analize mobilnega laboratorija kažejo, da na območju eksplozije v ozračju ni prisotnih nevarnih snovi, le delci saj in dima.

Večina strank bi kupovala novo orožje. A kdo ga bo nosil?

18. 04. 2022 12.42

V luči ukrajinske vojne so se v Evropi začeli glasnejši pogovori o tem, kako okrepiti obrambo stare celine. Tako so marca na ravni Unije potrdili strateški kompas oziroma vizijo obrambnega razvoja unije v prihodnjem desetletju. Kako pa bi stranke zagotovile varnost Slovenije glede na zaostreno grožnjo Evropi s strani Rusije? Kot programe političnih strank komentira obramboslovec dr. Vladimir Prebilič, nobena izmed njih ne naslavlja ključnega problema, kdo bo orožje, ki bi ga kupovali, sploh nosil? "Mlade ljudi bi morali vzgajati v smeri, da varnost in obramba nista stvar, ki ju bomo plačali in bo to za nas naredil nekdo tretji, ampak bo treba v to vložiti nekaj sebe," izpostavlja.

Izgon ruskih diplomatov iz Slovenije je 'pričakovana, usklajena in pravilna odločitev'

06. 04. 2022 08.48

Ruski diplomati v Sloveniji pakirajo kovčke – 33 od 41 jih bo do 15. aprila moralo zapustiti Slovenijo. Odločitev je padla zaradi vojnih grozodejstev, ki jih Rusija vrši v Ukrajini. Nemčija, Italija in Danska so skupaj izgnale 85 ruskih diplomatov, več deset jih bo moralo zapustiti tudi Francijo. Gre za evropsko usklajen diplomatski pritisk, pravijo na Ministrstvu za zunanje zadeve in dodajajo, da ne gre za najostrejšo diplomatsko potezo. To bi bilo recimo popolno zaprtje ambasade ali izgon ruskega veleposlanika. Da je poteza pričakovana, usklajena in pravilna, meni tudi strokovnjak za varnost in obramboslovec Vladimir Prebilič.

Referendum o Krimu in Donbasu v času vojne? 'To je praktično nemogoče'

22. 03. 2022 18.09

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je prepričan, da lahko zgolj pogovor iz oči v oči z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom reši vojno. Ker da brez pogajanj na najvišjem nivoju sploh ne more z gotovostjo vedeti, če si Rusija vojno želi ustaviti. Omenil je tudi možnost pogovora o statusu Krima in vzhodne regije Donbas, a še preden bi bil kakršen koli dogovor zares sprejet, bi moralo po mnenju Zelenskega o tem na referendumu odločati ljudstvo. A kako realna je sploh izvedba referenduma v času vojne?

Janša v Kijevu: 'Z varnostnega vidika gre za izjemno visoko tveganje'

15. 03. 2022 20.15

"Če je nekdo tako pogumen in hkrati malo nor, mu jaz lahko samo čestitam," je v odzivu na Janševo pot zapisal podpredsednik vlade in gospodarski minister Zdravko Počivalšek. V opoziciji pa so do Janševega obiska obleganega Kijeva precej kritični, pravijo, da to ne bo prav nič pomagalo h koncu vojne. Varnostni strokovnjaki pa izpostavljajo obe, tako pozitivno kot negativno plat obiska.

Nas čaka prehranska draginja?

10. 03. 2022 10.30

Napadi na ukrajinska mesta ob črnomorski obali, kjer ležijo pomembna pristanišča, bi lahko popolnoma prerezali tokove pšenice, sončničnega olja, pa tudi gnojil, od katerih je vsa Evropa močno odvisna. To pa je lahko neposreden udarec vsej prehranski verigi, od kmeta do kupca, tudi v Sloveniji. Trenutno je kmete najbolj prizadela rast cen gnojil: z lanskih 200 evrov so letos poskočila že na okoli 800 evrov. Podražitve repromaterialov in težave v dobavnih verigah pa se bodo prelile tudi v končne cene. Košarica 14 osnovnih živil je že zdaj za skoraj 5,5 odstotka dražja, kot je bila poleti. Nekateri proizvajalci pa že napovedujejo rekordne cene svinjine in govedine.

Komu je namenjena militantna retorika slovenskega premierja?

07. 03. 2022 19.27

Ob vojaških spopadih v Ukrajini, mrtvih, ranjenih, rekah beguncev in hudih posledicah za gospodarstvo, pa predsednik vlade Janez Janša na socialnih omrežjih priliva še dodatno olje na ogenj. Od militantnih idej o Natovem zapiranju zračnega prostora nad Ukrajino preko zgodovinskih vzporednic z drugo svetovno vojno do primerjave ruskega predsednika Vladimirja Putina z Adolfom Hitlerjem. Komu in kaj s tem sporoča slovenski premier? Gre v resnici za notranjepolitična sporočila pred aprilskimi volitvami? Kaj v vojnih primerih učijo slovenske zgodovinske okoliščine?

'Ne gre le za zaščito ruske manjšine, cilj je eliminacija Ukrajine'

24. 02. 2022 15.40

"Odločil sem se za vojaško operacijo," je v televizijskem nagovoru oznanil ruski predsednik Vladimir Putin. Kmalu zatem so iz Ukrajine poročali o prvih eksplozijah in zračnih napadih. Ob tem je napovedal maščevanje vsakomur, ki se bo uprl. Obseg napada, ki ni omejen izključno na regiji, kjer prebivajo proruski separatisti, je presenetil tudi profesorja Vladimirja Prebiliča z ljubljanske fakultete za družbene vede. Kot pravi, se je Rusija na napad dobro pripravila, ukrajinska vojska pa se bo Rusom težko zoperstavila brez vojaške pomoči zaveznikov.

'Scenarija, da se položaj ustavi, kjer je, ali da bi izbruhnila širša vojna, lahko izključimo'

22. 02. 2022 17.00

Potem ko je Rusija priznala samooklicani republiki Lugansk in Doneck, je najverjetnejši scenarij prihodnjega dogajanja pripojitev obeh Rusiji po vzoru Krima, ocenjuje profesor obramboslovja Iztok Prezelj. Pri tem kakšen večji vojaški konflikt z Ukrajino ali njena zasedba nista verjetna, meni. Tudi profesor Vladimir Prebilič ne pričakuje, da bi se konflikt lahko razširil na druge države. "Se pa vseeno ne smemo slepiti, da bi šla stvar mimo nas. Če ne drugega, bi to pomenilo težave pri oskrbi z energenti," pravi.

'Če Rusija izgubi Ukrajino, ni več evropska velesila, ampak azijska'

15. 02. 2022 17.38

Po več tednih stopnjevanja napetosti med Rusijo na eni strani ter Ukrajino in zahodom na drugi, so se tik pred domnevnim dnevom ruske invazije pokazali prvi znaki deeskalacije razmer. Rusija, ki je ves čas trdila, da izvaja le vojaške vaje v bližini ukrajinske meje in da ne namerava napasti svoje sosede, je sporočila, da je vaj konec in da je pričela z umikom enot. Ruske vojaške aktivnosti, ki so jim sledile diplomatske pobude pa razkrivajo širšo sliko mednarodnih razmerij moči, v kateri Ukrajina predstavlja le manjši, toda pomemben del mozaika.

Golob: Svojo nagrado bom v celoti podelil humanitarnim organizacijam

24. 01. 2022 09.21

Pred volitvami se stopnjujejo aktivnosti (bodočih) političnih akterjev. Glede vloge nekdanjega direktorja družbe Gen-I, Roberta Goloba, je še veliko odprtih vprašanj, na katera pa bi lahko kmalu dobili odgovore. Po tem, ko je opravil pogovore z voditelji KUL-a, je Golob napovedal, da bo na sredinem kongresu stranke Zelenih dejanj (Z.Dej) kandidiral za predsednika. Ob tem je tudi potrdil zavezanost uresničevanju zelenih politik in sprememb v politični kulturi. Razkril pa je tudi, da bo svojo poslovno nagrado namenil humanitarnim organizacijam.

100 dni pred volitvami: ostra retorika, nove stranke in civilna družba

14. 01. 2022 11.19

100 dni pred predvidenim datumom parlamentarnih volitev, ki bodo prvo dejanje supervolilnega leta, se v politični areni akterji pospešeno pripravljajo na spopad, ki bo določil obliko parlamentarne krajine za naslednja štiri leta. Koalicija in opozicija zaostrujeta retoriko, nekateri poslanci skačejo s potapljajočih se ladij, ustanavljajo se nove stranke, pojavljajo novi obrazi, močno pa se je okrepilo delovanje civilne družbe.

Klub neodvisnih županj in županov tudi z možnostjo za sodelovanje na volitvah

10. 01. 2022 17.02

Na pobudo iniciativnega odbora s kočevskim županom Vladimirjem Prebiličem na čelu je v Šentjurju potekal sestanek Kluba neodvisnih županj in županov. Zbralo se je 57 županj in županov, vsi pa so izrazili željo po večji povezanosti. O možnostih sodelovanja na parlamentarnih volitvah se za zdaj še niso odločili, a Prebilič ne izključuje niti tega.

'Treh dni, ko sem na dializi, praktično ni. Domov pridem zdelana'

09. 01. 2022 15.09

Dializni bolniki v kočevski in okoliških občinah bodo lahko zaživeli bolj kakovostno in dostojno življenje, saj jim bo ostalo občutno več časa za lastne aktivnosti. Občina Kočevje bo namreč prenovila in opremila eno svojih stavb, v kateri bo pod okriljem UKC Ljubljana zaživel dializni center v začetku leta 2023. Za bolnike, ki jim je dializa že sama po sebi močno naporna, to pomeni, da se jim nekajkrat na teden ne bo treba voziti na dializo v Ljubljano, s čimer bodo prihranili skoraj tri ure časa.

Vstopili smo v supervolilno leto, trikrat bomo šli na volišče

03. 01. 2022 20.04

V Sloveniji smo vstopili v supervolilno leto, pred nami so državnozborske, predsedniške in lokalne volitve. Najprej bodo 24. aprila parlamentarne volitve, nanje se v državni volilni komisiji že pripravljajo, za njihovo izvedbo naj bi porabili skoraj pet milijonov evrov. Marsikdo se sprašuje, ali bo kandidiral tudi Robert Golob. Nekdanji direktor GEN-i bi namreč s svojo morebitno stranko po nekaterih javnomnenjskih raziskavah ugnal celo SDS. Na političnem prizorišču je sicer živahno, januar bo v znamenju političnih povezovanj in ustanovnih kongresov.