predelava

Tako prepoznate okolju prijaznejšo embalažo
07. 12. 2023 00.15
Po podatkih Statističnega urada smo v Sloveniji v letu 2022 v gospodinjstvih ustvarili kar 648.000 ton komunalnih odpadkov (307 kg na prebivalca), od tega 136.828 ton odpadne embalaže, kar znaša v povprečju 65 kg na prebivalca. V nadaljevanju najdete nekaj napotkov, kako lahko količino še zmanjšate.

Po zaslugi Taylor Swift pesem njenega fanta na vrhu glasbene lestvice
25. 11. 2023 15.57
Srčni izbranec popzvezdnice Taylor Swift, nogometaš Travis Kelce, je moč in podporo njenih zvestih oboževalcev izkusil na lastni koži. Poskrbeli so namreč, da se je pesem, ki sta jo v prazničnem duhu zapela z bratom, zavihtela na prvo mesto lestvice najbolj poslušanih.

Panda: Glasba je za nas najmočnejše čustvo
14. 10. 2023 14.56
Skupina Panda ima že skoraj štiri desetletja prepoznaven in samosvoj glasbeni izraz, Nina Bauman pa je že šesta pevka, ki poje tudi na novem albumu Legenda. Pred, kot pravijo, "zadnjim velikim koncertom" skupine nam je več povedal oče zasedbe, klaviaturist in avtor skladb, Andrej Pompe.

Ukrajina napadla sedež ruske mornarice na Krimu
22. 09. 2023 12.17
Ukrajinska vojska je prevzela odgovornost za napad na sedež ruske črnomorske flote na polotoku Krim, ki je pod ruskim nadzorom. Ukrajinske rakete so po navedbah tamkajšnjih proruskih oblasti zadele sedež ruske mornarice. Polotok je medtem prizadel tudi obsežen kibernetski napad. V Ukrajini pa tudi danes ni mirno, ukrajinski premier Denis Šmigal je očital Rusiji, da je pred zimo znova zagnala sistematsko kampanjo zračnih napadov na ukrajinsko energetsko infrastrukturo. V novem ruskem raketnem napadu na Ukrajino je bila v mestu Kremenčuk ubita ena oseba, še 15 pa je bilo ranjenih, so sporočile lokalne oblasti.

Sanacija celotne Mežiške in dela Dravske doline bo dolgotrajna
08. 09. 2023 11.52
Po ujmi, ki je s težkimi kovinami onesnažen mulj nanosila po celotni Mežiški dolini in tudi v Dravsko dolino, na ministrstvu za okolje skupaj z NIJZ pripravljajo "nabor ukrepov za sanacijo celotne Mežiške doline in verjetno, glede na rezultate, tudi del Dravske doline", so pojasnili na ministrstvu. Takšno sanacijo pričakujejo tudi župani.

Zakaj je pomembno vprašati o poreklu mesa v restavracijah?
27. 06. 2023 00.15
V zadnjih letih se vse več ljudi zanima za kakovost mesa, ki ga uživajo. To zavedanje se je razširilo tudi na gostinske obrate, hotele in druge ponudnike hrane, ki postajajo vse bolj osredotočeni na ponudbo slovenskega mesa.

Vinilni album skupine Videosex Lacrimae Christi v ponovni izdaji
11. 06. 2023 13.52
Založba Matrix Music Arhiv, ki skrbi za ponovne izdaje pomembnih albumov z območja nekdanje skupne države, je na vinilu ponovno izdala drugi album skupine Videosex. Album Lacrimae Christi je zdaj prvič izšel kot mednarodna izdaja, zanjo pa so remasterirali izvirne posnetke, so sporočili iz agencije Antonov.

Mala morska deklica na prvem mestu po zaslužku ob koncu tedna
30. 05. 2023 07.57
Disneyjeva igrana različica Male morske deklice se je ob otvoritvenem koncu tedna, ki je potekal na praznični spominski dan v ZDA, povzpela na prvo mesto glede na zaslužek od prodaje vstopnic, je sporočila družba Exhibitor Relations, ki spremlja filmsko industrijo.

Trije znaki kakovosti, po katerih prepoznamo pristnost tradicionalnih lokalnih izdelkov
25. 05. 2023 00.15
Kar 29 pristnih slovenskih kulinaričnih izdelkov danes nosi evropsko zaščito z enim od treh znakov kakovosti: "zaščitena označba porekla", "zaščitena geografska označba" in "zajamčena tradicionalna posebnost".

Ker ga predsednik ni želel uporabljati, Mehičani prodali luksuzno letalo
02. 05. 2023 17.06
Mehika je po štirih letih prodala predsedniško letalo Boeing 787, ki so ga leta 2012 kupili za 218 milijonov dolarjev (199 milijonov evrov). Letalo bodo v Kaliforniji prebarvali, nato pa bo poletelo proti Tadžikistanu v srednji Aziji, kjer so zanj odšteli 92 milijonov dolarjev (83 milijonov evrov). Razkošno letalo Dreamliner, ki je med Mehičani izredno nepriljubljeno, so prodali, ker ga trenutni predsednik ni želel uporabljati, v preteklosti pa so ga želeli podariti tudi na loteriji.

Koncept Škoda Afriq: dirkalni brat modela Škoda Kamiq
27. 03. 2023 00.15
Učenci Akademije Škoda so predstavili svoj osmi študentski projekt – Škoda Afriq.

Ritchie v slogu z bondovskim Stathamom
23. 01. 2023 17.07
Če ste ljubitelji gangsterskih komedij ali akcijskih trilerjev izpod taktirke Guya Ritchieja, potem boste zagotovo dobro porabili dve uri svojega dragocenega časa za film Operacija Fortune: Prevara stoletja. Njegov (najljubši) igralec Jason Statham se tokrat prelevi v pravega Jamesa Bonda in ga morda celo prekosi. In kajpak preživi.

Mladoletniku v rokah eksplodirala petarda
19. 12. 2022 08.37
Mladoletniku z območja Vrhnike je v stanovanju v rokah eksplodirala petarda, pri tem pa se je lažje poškodoval. Policisti so mu zasegli več pirotehničnih sredstev, med njimi tudi doma izdelano petardo. Ob tem policisti ponovno opozarjajo, da pirotehničnih sredstev ne kupujete pri nepooblaščenih prodajalcih, saj je kakovost takšnega izdelka vprašljiva.

Šesti popis osnovnih živil: vrednost najcenejše košarice nespremenjena
29. 11. 2022 09.19
Znani so rezultati šestega popisa osnovnih živil. Vrednosti košaric večine spremljanih trgovcev so se približale, v tokratnem popisu pa prvič ločeno spremljamo tudi košarico sadja in zelenjave, so sporočili s kmetijskega ministrstva. Zadnji popis razkriva, da je povprečna vrednost najcenejše košarice osnovnih živil, glede na peti popis, ostala nespremenjena, torej 42,23 evra. V celotnem obdobju spremljanja cen (od septembra) se je vrednost povprečne najcenejše košarice osnovnih živil znižala za 15,37 odstotka oz. 7,67 evra.

'Vse pogosteje sem se primerjala z ljudmi na spletu in vse bolj sovražila sebe'
05. 10. 2022 15.14
Sem ničvredna. Ne izgledam dobro. Če bi izgledala drugače, bi se imela bolj rada. Bila bi tudi veliko bolj srečna. To je le nekaj izmed misli, s katerimi se spopadajo številne ženske. Podatki kažejo, da se s takšnimi mislimi spopada osem od desetih Britank, ko obiščejo družbena omrežja. A imajo "rešitev". V svet popolnosti in blišča lahko spadajo tudi same – če na svoj mobilni telefon namestijo aplikacijo za retuširanje fotografij. Tako si je hitro mogoče nekoliko zožati pas, pobeliti zobe, stanjšati nos in povečati ustnice.

Sledljivost, kakovost in podpora lokalni skupnosti
28. 09. 2022 00.15
Najboljša izbira: lokalno pridelana hrana

Lani vsak Slovenec zavrgel več kot 250 obrokov ali 68 kilogramov hrane
27. 09. 2022 12.26
Prebivalci Slovenije so lani zavrgli 143.254 ton hrane, kar je 0,2 odstotka manj kot leto prej. Prebivalec Slovenije je v povprečju zavrgel 68 kilogramov hrane, kar je enako kot leto prej. Nekaj več kot polovica odpadne hrane je nastala v gospodinjstvih.

Začetek ocenjevanja škode v gospodarstvu po požaru na goriškem Krasu
09. 08. 2022 14.53
Skupno okoli 50 lastnikov zasebnih gozdov na goriškem Krasu zaključuje spravilo lesa, ki so ga zaradi julijskega obsežnega požara tam interventno posekali. Medtem imajo delavci družbe Slovenski državni gozdovi za spravilo lesa še čas do 20. avgusta. Gospodarsko ministrstvo pa bo zbiralo oceno škode v julijskem požaru na goriškem Krasu, ki so jo utrpele gospodarske družbe, samostojni podjetniki, posamezniki, zavodi in zadruge na strojih, opremi, zalogah in izpadu prihodka v občinah Komen, Miren-Kostanjevica in Renče-Vogrsko. Oškodovanci morajo oceno škode poslati do 29. avgusta.

Kriminalcem zasegli ferrarija, z njim bodo preganjali njihove 'kolege'
25. 07. 2022 20.09
Policija na Češkem je predstavila najnovejšo pridobitev v svojem voznem parku avtomobilov – ferrarija, ki lahko doseže hitrost do 326 kilometrov na uro. Avtomobil so zasegli kriminalcem in ga predelali v policijsko vozilo, zdaj pa bodo z njim ironično lovili prav kriminalce.

Beyonce, Alicia Keys in Fivio Foreign v trikotniku izposoj
09. 07. 2022 11.00
Domača trap naveza Janchi & Outtagridboy se predstavi prvič.

Hiša na kolesih
18. 06. 2022 14.17
Avtodom ni le način preživljanja prostega časa, ki privlači vse več ljudi, je tudi način življenja. V Sloveniji je registriranih skoraj 8000 avtodomov, samo lani več kot 400 novih. Imamo tako močno proizvodnjo kot predelavo. Zaradi visokih cen nakupa, vsaj v Sloveniji, pa mnogi avtodome še vedno raje najemajo.

Kandidatka za kmetijsko ministrico uspešno prestala zaslišanje
31. 05. 2022 06.41
Pred pristojnimi odbori DZ se bo predstavilo še zadnjih šest ministrskih kandidatov. Med prvimi se je predstavila kandidatka za ministrico za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Irena Šinko, ki jo je odbor tudi potrdil. Da je bila njena predstavitev ustrezna, je glasovalo 10 poslancev, štirje so bili proti. Zaslišanja je sicer uspešno prestalo že 11 ministrskih kandidatov, nova vlada naj bi zaprisegla v sredo.

Obnova: Koraki za prenovo hiše ali stanovanja (+ cene +izvajalci)
06. 05. 2022 12.14
Obnova hiše ali stanovanja je obsežen in kompleksen projekt tako s finančnega in časovnega vidika kot z vidika obsega del. Potrebe vas in vaše družine se z leti spreminjajo, stanovanjska oprema, talne in stenske obloge so z leti vse bolj odslužene in neprivlačne. Pride čas, ko si boste zaželeli moderne, nove opreme, več udobja in funkcionalnosti v vašem domu.

Vrnitev v sistem par–nepar in dneve brez avtomobila?
05. 05. 2022 15.36
Sprejem sankcij proti Rusiji zaradi agresije na Ukrajino spremljajo predvsem napovedi zahodnih voditeljev, da bodo ukrepi ohromili rusko gospodarstvo, Putinov režim in njegovo vojno mašinerijo, precej manj transparentnosti pa je bilo, predvsem na začetku, zaslediti pri posledicah, ki jih ukrepi imajo na evropsko gospodarstvo ter predvsem življenja običajnih ljudi. O njih po navadi šele začnemo govoriti, ko jih neposredno začutimo. Primer je zadnja podražitev goriva. In kako učinkovite so sankcije? Ruska država beleži rekordne dobičke pri prodaji nafte in zemeljskega plina, časnik Financial Times pa opozarja, da bi Moskva lahko brez večjih težav pretrpela posledice evropskega embarga in luknjo zapolnila z izvozom na azijski trg.

Največ odpadne hrane nastane v gospodinjstvih in gostinstvu. Kako bi stranke reševale ta izziv?
16. 04. 2022 12.53
Od leta 2014, ko smo v Sloveniji začeli meriti količino odpadne hrane, je vsako leto zavržemo več. Lani smo tako zavrgli okoli 68 kilogramov hrane na prebivalca, kar je kilogram več kot leto poprej. Na kakšen način bi stranke ta trend spremenile in poskrbele, da bi čim manj hrane pristalo med odpadki?

Včasih je bil gozd kmetova banka, zaradi podnebnih sprememb le še hranilnik?
17. 02. 2022 06.00
Če so še pred 20 leti v slovenskih gozdovih prevladovali iglavci, je zdaj 55 odstotkov listavcev. Vzrok so ujme in podnebne spremembe, ki bodo sooblikovale naše gozdove tudi v prihodnje. Temu se bo morala prilagoditi lesnopredelovalna industrija, ki zdaj v več kot 80 odstotkih sloni na predelavi iglavcev. Na ministrstvu za gospodarstvo si želijo vlagatelja, ki bi vložil v žago za predelavo listavcev. Sovlagatelje za vzpostavitev lesnopredelovalnih centrov išče tudi državni SiDG. Na koncu se bomo morali prilagoditi tudi kupci, če bomo še želeli kupovati izdelke iz slovenskega lesa, in pa manjši lastniki gozdov. Včasih je namreč gozd veljal za kmetovo banko, a zdaj se tržno najzanimivejše drevesne vrste umikajo iz nižin.

Les 'nafta' Skandinavije, v Avstriji zasebni lastniki na trgu kot eno
16. 02. 2022 06.00
Tako Finska kot Avstrija veljata za državi, ki sta tesno povezani z gozdom in zato imata dolgo gozdarsko in lesno tradicijo. Ob težkih vremenskih pogojih, ki vladajo v tej nordijski državi, se je Finska usmerila predvsem v proizvodnjo papirja in kartona, ki sta njena najbolj pomembna izvozna produkta. Slovenska severna soseda Avstrija na drugi strani slovi po dobro razviti žagarski industriji in tesnemu povezovanju zasebnih lastnikov gozdov. Njihova združenja so se do danes ponekod že preoblikovala v podjetja, ki svojim članom zagotavljajo reden in varen prihodek od prodaje lesa.

Absurd – hlodovino izvažamo, uvažamo pa izdelke iz slovenskega lesa
15. 02. 2022 06.00
Čeprav lesnopredelovalna industrija v Sloveniji zadnja leta doživlja razcvet, še zdaleč nismo tam, kjer bi želeli biti. S svojo hlodovino še vedno zalagamo države v soseščini, ki imajo predelovalno industrijo boljše razvito, pri nas pa še vedno nimamo npr. proizvodnje ivernih plošč. Podjetja morajo polizdelke popolnoma uvažati iz tujine, ti pa so lahko tudi narejeni iz slovenskega lesa, ki smo ga izvozili. Kako naprej, kakšni so načrti?

Na Dunaj nič več z bencinskimi in dizelskimi vozili?
05. 02. 2022 16.08
Dunaj se je zavezal, da bo z ogrevanja na plin postopoma prešel na sosežig, sončne celice in geotermalno energijo – medtem ko se Ljubljana šele počasi pripravlja na prehod s premoga na plin. Vstop v mesto z bencinsko in dizelsko gnanimi avtomobili ne bo več mogoč, s plinskimi in električnimi vozili pa bodo pomladili vozni park magistrata, da bi do leta 2040 postali ogljično nevtralno mesto.

Kje konča državni les – doma ali v tujini?
03. 02. 2022 06.00
Podpora in oskrba domače lesnopredelovalne industrije, tudi to je bil razlog za ustanovitev družbe Slovenski državni gozdovi. Skoraj 180 podjetij, ki ima za nakup lesa sklenjene dolgoročne pogodbe, mora les predelati doma. A dva od petih največjih kupcev – Megales in GG Bled – v letu 2020 dolgoročne pogodbe nista imela. Kaj to pomeni? Da nista bila zavezana k predelavi lesa v Sloveniji? Kje je končal ta les? Medtem, ko domača podjetja opozarjajo, da lesa ne dobijo dovolj in ga morajo kupovati na tujih trgih, pa so na seznamu dolgoročnih pogodbenikov tudi tujci.