predelave

Poslanica ministra ob svetovnem dnevu zdravja
07. 04. 2000 10.30
Minister za zdravstvo Marjan Jereb je v poslanici ob svetovnem dnevu zdravja, 7. aprilu, ki je letos posvečen varni krvi, zapisal, da je v nasprotju z žalostnim dejstvom, ko milijoni ljudi po svetu nimajo dostopa do zdrave krvi, to področje v Sloveniji dokaj dobro urejeno. Sedanja preskrba s krvjo, krvnimi pripravki in zdravili iz krvi po njegovih besedah pokrije potrebe slovenskega zdravstva.

Slovenske mlekarne pod drobnogledom
31. 01. 2000 19.03
Sloveniji se v letošnjem letu obetajo najmanj trije obiski veterinarske inšpekcije iz Evropske unije, med katerimi bo najverjetneje prva inšpekcija za področje mleka in njegove predelave maja ali junija. Potem ko so slovenski veterinarski inšpektorji v mlekarnah, ki imajo dovoljenje za izvoz v EU, v začetku letošnjega leta ugotovili vrsto pomanjkljivosti, jim je Veterinarska uprava Slovenije (VURS) naložila, da pripravijo in v dveh mesecih, do druge polovice marca, tudi izvedejo sanacijo, s katero bi uredile razmere ter ohranile izvozna dovoljenja. VURS pa je že izrekla tudi prvi ukrep, saj je pred kratkim eni od sedmih izvoznih mlekarn vzela dovoljenje za izvoz.

Evropska usmerjenost Perutnine Ptuj
21. 01. 2000 19.02
''Evropska usmerjenost našega podjetja in zaključek dveh investicijskih ciklusov, nove valilnice v decembru in predelave perutninskega mesa, ki jo je simbolično odprl predsednik republike Milan Kučan, ter začetek obnove klavnice, je samo nekaj temeljev, na katerih bomo nadgrajevali že doslej največji delež v izvozu slovenskega mesa in mesnih izdelkov,'' je na slovesnosti ob otvoritvi obrata predelave perutninskega mesa dejal Roman Glaser, predsednik uprave in generalni direktor Perutnine Ptuj. V celotno prenovo obrata predelave perutninskega mesa in mesnih izdelkov je Perutnina vložila 1,1 milijarde tolarjev, najsodobnejša oprema pa jim omogoča odlično kakovost in več dela ob manjšem naporu delavcev.

Letina pese v Srbiji ni najboljša
31. 10. 1999 09.23
Srbska tovarna sladkorja Jugozahodna Bačka bo letos predelala okrog 12.000 vagonov sladkorne pese, kar je za 20več glede na leto 1998, je izjavil direktor surovinskega sektorja tovarne Veroljub Ivić.

Leningrad Cowboys v Ljubljani
06. 09. 1999 18.04
Slovita skupina Leningrad Cowboys je včeraj v organizaciji Poorky Ent. napolnila in navdušila ljubljansko občinstvo v Križankah.

Perutnina nosilec kakovosti za leto 1999
25. 08. 1999 13.06
Perutnina Ptuj je na letošnjem 37. mednarodnem kmetijsko-živilskem sejmu v Gornji Radgoni že drugič osvojila zveneč naziv ''nosilec kakovosti za leto 1999''.

Nuklearna elektrarna Krško se je samodejno ustavila
09. 06. 1999 13.56
Nuklearna elektrarna Krško (NEK) se je včeraj, ob 23.10 samodejno zaustavila. Vzrok je v odpovedi glavnega regulacijskega ventila za uravnavanje nivoja napajalne vode v uparjalniku. Kot so sporočili iz nuklearke, bodo za popravilo predvidoma potrebovali dva dni. Do zaustavitve je prišlo pri obratovanju 85 odstotkov moči elektrarne. Ob zaustavitvi so bili vsi odzivi sistemov normalni in brez vplivov na okolje. Elektrarna se nahaja v stanju vroče pripravljenosti, trenutno pa potekajo dejavnosti za odpravo napake.

Francoski Elf konkurira za nakup norveškega Saga
29. 05. 1999 09.24
Francoski naftni koncern Elf Aquitaine s ponudbo za nakup norveškega Saga Petroleuma konkurira Norsk Hydru iz Osla. Kot so povedali predstavniki Elfa, ponuja francoski koncern za nakup Saga štiri milijarde mark, kar je skoraj osem odstotkov več od ponudbe norveškega podjetja Norks Hydro, ki je polovično v državni lasti.

Nafta Lendava posluje z izgubo
18. 05. 1999 14.39
Na seji nadzornega sveta lendavske Nafte v ponedeljek so obravnavali vzroke, da je družba poslovanje v prvem četrtletju letošnjega leta končala z izgubo v višini 30 milijonov tolarjev. Vzroki zanjo naj bi bili po mnenju vodstva podjetja predvsem v cenovnih neskladjih med surovo nafto in naftnimi derivati. V tem obdobju so z dobičkom poslovali sektorji RPNP, Petrokemija in Strojegradnja, medtem ko je Rafinerija imela za 226 milijonov tolarjev izgube. Tema pogovorov članov nadzornega sveta je bil tudi predlog pogodbe, po kateri bi madžarski Panrusgas Nafti Lendava dobavljal za okrog 20 odstotkov cenejši zemeljski plin za proizvodnjo metanola, so sporočili iz Nafte Lendava.

Mlekarna Celeia naj bi se pripojila Ljubljanskim mlekarnam
09. 04. 1999 19.11
Predsednik uprave in generalni direktor Ljubljanskih mlekarn d.d. Mihael Urbanija in direktor Mlekarne Celje d.o.o. iz Arje vasi Zdravko Počivalšek sta včeraj po večmesečnih pripravah podpisala pismo o nameri za združitev teh dveh mlekarn. Združitev se bo izvedla s pripojitvijo Mlekarne Celeia k Ljubljanskim mlekarnam. Pogodba o pripojitvi naj bi bila sprejeta že na prvih sejah skupščin obeh mlekarn. Ljubljanska in celjska mlekarna bi s pripojitvijo pokrivali približno polovični tržni delež na področju odkupa in predelave mleka v Sloveniji.

GIZ Meso in izdelki začenja z delovanjem
18. 03. 1999 16.22
V prostorih Gospodarske zbornice Slovenije je danes potekala ustanovna skupščina gospodarskega interesnega združenja Meso in izdelki. Omenjeno združenje je Poslovno združenje prehrane Slovenije ustanovilo z namenom organiziranega nastopa ter pospeševanja in olajševanja pridobitne dejavnosti svojih članov na področju klanja, predelave in trženja mesa ter mesnih izdelkov lastne proizvodnje.

Lukoil Romania Group dobila pravico do letne predelave milijona ton kaspijske surove nafte v Romuniji
11. 03. 1999 08.24
Lukoil Romania Group, lokalna veja največje ruske naftne družbe Lukoil je na dražbi dobila pravico do letne predelave milijona ton kaspijske surove nafte v Romuniji. Kot so povedali državni uradniki, je s tem Romunija dobila boljše možnosti za konkuriranje sosednjim državam za pridobitev naftovoda med Kaspijskim morjem in Zahodno Evropo. Kot je povedal predstavnik <romunske podružnice družbe Lukoil Victor Craciun, bodo cene predelane nafte močno konkurenčne; tako bodo skušali pritegniti čim več strank iz Vzhodne in Zahodne Evrope. Nafto bodo od letos proizvajali v rafineriji Petrotel-Lukoil v mestu Ploiesti 60 kilometrov od Bukarešte. Romunija bo s transportom in skladiščenjem surove nafte zaslužila 13 milijonov dolarjev na leto. Sicer pa si romunske oblasti že dalj časa prizadevajo za izgradnjo naftovoda za transport surove nafte iz Azerbajdžana, Kazahstana, Gruzije, Ukrajine in Rusije v Zahodno Evropo čez svoje ozemlje. Za transport nafte prek svojih ozemelj iz Kaspijskega morja na zahodne trge pa si prizadevajo tudi Turčija, Bolgarija in Ukrajina. Glavne prednosti Romunije so po besedah njenih oblasti krajša razdalja in najboljša tehnološka opremljenost njihovih rafinerij. Kemična industrija je bila namreč eden izmed konjičkov nekdanjega diktatorja Nikolaja Ceausesca, ki je med drugim dal zgraditi deset rafinerij s skupno proizvodno zmogljivostjo 34 milijonov ton na leto.

20th Century Fox filmske klasike Kralj in jaz ne bo snemal na Tajskem
26. 12. 1998 09.06
Tajski filmski sklad je danes zavrnil že peto različico scenarija predelave hollywoodske filmske klasike Kralj in jaz, ki si jo studio 20th Century Fox z Jodie Foster in hongkonškim akcijskim junakom Chow Yun Fatom v glavnih vlogah že dalj časa prizadeva posneti na Tajskem. Studio je zaradi težav s konservativnim filmskim skladom že novembra napovedal, da bo predelavo filma, za katerega je Yul Brinner kot kralj Mongut prejel oskarja, snemal v Maleziji, na Tajsko pa se ne namerava vrniti niti v primeru, če bi sklad predelan scenarij odobril. Film Kralj in jaz je bil izvirno posnet po spominih Anne Leonowens, viktorijanske guvernante, ki jo je kralj tedanjega Siama Mongut pripeljal na svoj dvor, da bi njegove otroke učila angleščine. Kritike Leonowensovi očitajo, da je nekritično povzemala govorice o kralju in poveličevala svojo vlogo na dvoru, hkrati pa ji priznavajo izreden pogum, saj se je v neznano azijsko državo podala navkljub strogim pravilom svoje dobe in v času, ko so ženske zelo redko potovale same. Medtem ko kralja Monguta na Tajskem častijo kot pomembnega budističnega učenjaka in lingvista, pa ga film prikazuje kot brezčutnega despota. Za žalitev kralja ali kraljeve rodbine je na Tajskem zagrožena do 15-letna zaporna kazen.

Proizvodnja sladkorja le za domače potrebe
25. 10. 1998 10.00
Ukrajina bo to leto v najboljšem primeru proizvedla 1,7 milijona ton sladkorja, kar bo dovolj le za potrebe domačega tržišča, je sporočil namestnik predsednika združenja ukrajinskih tovarn sladkorja Ukrcukor Vladimir Kodnev. Poraba sladkorja v tej državi znaša od 1,5 do 1,7 milijona ton letno. Lani so proizvedli okrog dva milijona ton sladkorja, glavna razloga za zmanjšani letošnji pridelek pa sta slaba letina sladkorne pese in pomanjkanje goriva. Od 192 ukrajinskih tovarn sladkorja trenutno obratuje le 127, čeprav je kampanja predelave v polnem teku.

Začela so se pogajanja o prodaji Jekla Štore
14. 10. 1998 14.18
Na ministrstvu za gospodarske dejavnosti potekajo pogajanja o prodaji družbe Jeklo Štore, so povedali na ministrstvu za gospodarske dejavnosti. Za nakup družbe, ki je v lasti koncerna Slovenskih železarn, se zanimata nemško podjetje Eicher in švedski železarski koncern Inexa.

Proizvodnja v Nafti Lendava se bo nadaljevala
28. 08. 1998 07.51
Med včerajšnjim obiskom v Nafti Lendava sta predsednik vlade Janez Drnovšek in minister za gospodarske dejavnosti Metod Dragonja predstavila predlog za prihodnost te edine slovenske rafinerije. V prihodnjih 6-12 mesecih bosta država in Petrol zagotovila denar za ponoven začetek predelave nafte, v tem času pa naj bi strokovnjaki preverili, ali obstajajo možnosti za pozitivno poslovanje rafinerijske dejavnosti in če, ali je v nadaljevanju smiselna tudi posodobitev rafinerije.

Slovenski zadružniki se zavzemajo za povezovanje
15. 07. 1998 15.28
Na današnjem kolegiju predsednikov in direktorjev zadrug in članic Zadružne zveze Slovenije (ZZS) so obravnavali povezavo naših pridelovalnih in predelovalnih organizacij ter trgovine po panogah v večje sisteme. Kot je v uvodnem govoru povedal predsednik ZZS Peter Vrisk, tako zadruge kot tudi podjetja živilske predelave in trgovinske organizacije ne bodo mogli konkurirati podjetjem iz EU, če bodo ostali nepovezani. Zato je ob bližajočem se vstopu v EU, zdaj zadnji čas za nujno potrebno povezovanje znotraj panog in pa tudi zunaj njih.