predlagatelj

Žaberl: Širitve policijskih pooblastil je treba sprejemati s tresočo roko

07. 09. 2021 06.00

"Kadar koli pristojno ministrstvo predlaga širjenje policijskih pooblastil, se moramo najprej vprašati, ali je to v demokratični družbi res nujno," je dejal Miroslav Žaberl s Fakultete za varnostne vede in poudaril, da je Slovenija med najbolj mirnimi državami na svetu. Čeprav meni, da je prav, da Policija dobi možnost izkoriščanja tehničnih virov, je prepričan, da mora biti pri tem ustrezno zamejena.

Globa za nedostojno vedenje: Se nam obeta še en referendum?

06. 09. 2021 19.48

Če bo treba, bo to naš naslednji referendum, se je na predlog globe za nedostojno obnašanje, ki bi vam lahko denarnico olajšala za od 500 do tisoč evrov, odzvala Nika Kovač iz Inštituta 8. marec, ena od pobudnic referenduma o vodi. Kritičen je tudi predsednik državnega zbora Igor Zorčič, ki pravi, da je predlog sramoten. Generalni direktor policije Anton Olaj pa pravi, da predlog podpira, enako pa tudi morebitne napore v parlamentu, da bi nakazane rešitve veljale za vse.

Predlogu za izenačitev zahtev za sežigalnice in naprave za sosežig ni dobil podpore

15. 07. 2021 13.58

Poslanske skupine večinoma niso bile naklonjene predlogu zakona o sežigalnicah odpadkov in napravah za sosežig odpadkov, s katerim je želela Levica odpraviti razlike med emisijami iz sežigalnic odpadkov in naprav za sosežig odpadkov. Koalicija ter DeSUS in SNS menijo, da predlog ni primeren. S 35 glasovi za in 48 proti je končal parlamentarno pot. V društvu Eko Anhovo se sprašujejo, v čigavem interesu sploh delujejo in glasujejo poslanke in poslanci.

'Po razbitih talnih ploščicah sva se umikali kupom nesnage'

11. 07. 2021 09.47

Ni še bila polnoletna, ko je spoznala fanta, ki jo je pripeljal na svojo kmetijo in želel z njo ustvariti družino. Rodila je deklico, vendar je pri njenih šestih mesecih postala vdova. Kmalu je spoznala sedanjega moža, ki jo je povabil v domovanje svojega očeta. To je bilo zanemarjeno in razdejano; potrebovalo je veščo, pridno gospodinjo. Toda mlada mamica se ni znašla v novem gospodinjstvu, ves čas pa jo je oviralo tudi tastovo nasprotovanje vsemu, kar je želela spremeniti.

Poslanci podprli dodatek k pokojninam vrhunskim športnikom invalidom

09. 07. 2021 15.10

Poslanci so v državnem zboru skoraj soglasno, s 84 glasovi za in enim proti, podprli novelo zakona o dodatku k pokojnini za delo in izjemne dosežke na področju športa, ki odpravlja diskriminacijo pri obravnavi vrhunskih športnikov invalidov. Z dopolnilom se širi krog upravičencev še na dobitnike medalj s svetovnih prvenstev gluhih.

Podjetje, ki nadzoruje premoženje Britney Spears, se želi umakniti

02. 07. 2021 12.39

Pred dobrim letom dni je poleg očeta Jamieja Spearsa pevka Britney Spears kot soskrbnike dobila tudi pristojne v finančnem podjetju Bessemer Trust, ki naj bi skrbelo za njene finance in za njihovo premišljeno razporejanje. Zdaj, po novih zapletih, so se odločili, da se želijo od celotne zadeve distancirati.

Podporniki in nasprotniki novele zakona o vodah ostajajo na različnih bregovih

29. 06. 2021 06.48

Današnje soočenje zagovornikov in nasprotnikov novele zakona o vodah pri predsedniku države Borutu Pahorju je izpostavilo različna mnenja o zakonu, o katerem bodo državljani odločali na referendumu. Zagovorniki so prepričani, da bo zakon izboljšal ali vsaj ne bo poslabšal stanja voda, nasprotniki pa opozarjajo na različne možnosti interpretacije.

Tožilci bodo zaradi nezakonitega ravnanja predlagali vložitev tožbe proti vladi

01. 06. 2021 17.19

Državnotožilski svet bo zaradi nezakonitega ravnanja vlade v postopku imenovanja dveh evropskih delegiranih tožilcev Državnemu odvetništvu predlagal vložitev tožbe zaradi kršitve zakona v škodo javnega interesa, je v izjavi za medije sporočila predsednica Državnotožilskegasveta Tamara Gregorčič.

Sprememba Zakona o tujcih otežuje dostop do študija v Sloveniji

28. 05. 2021 09.59

Na študentske organizacije se obračajo tuji študenti, ki jih je prizadela sprememba Zakona o tujcih iz marca letošnjega leta. Po novem za pridobitev dovoljenja za začasno prebivanje zaradi študija, garantno pismo skrbnikov, s katerim dokazujejo zadostna sredstva za bivanje, namreč ne zadostuje več. V ŠOS opozarjajo, da bo zaradi sprememb v postopku največ škode utrpelo slovensko visoko šolstvo.

Spremembe koncesij za nedoločen v določen čas niso v neskladju z ustavo

14. 05. 2021 09.10

Ustavno sodišče je na zahtevo upravnega sodišča presojalo prehodno ureditev po noveli zakona o zdravstveni dejavnosti, po kateri so se koncesije, podeljene za nedoločen čas, spremenile v koncesije za določen čas, in sicer za obdobje 15 let, šteto od uveljavitve novele. Izpodbijani zakon ni v neskladju z ustavo, so sporočili z ustavnega sodišča.

Florjančič s predstavniki Evropske komisije o vladavini prava v Sloveniji

14. 04. 2021 15.55

Predsednik vrhovnega sodišča Damijan Florjančič je v torek opravil intenziven in poglobljen pogovor s predstavniki Evropske komisije glede priprave drugega letnega poročila o stanju vladavine prava v državah članicah EU. Florjančič je med drugim opozoril na zaviranje krepitve načela pravne države ter druge težave, s katerimi se soočajo sodniki.

Med bolj prizadetimi v epidemiji so otroci, ki jim je treba pomagati

26. 03. 2021 08.03

Strokovni delavci v izobraževanju opažajo, da je znanje šolarjev zaradi šolanja na daljavo, ki je potekalo med poskusom zajezitve epidemije covida-19, pomanjkljivo. A dejstvo je, da to ni edina posledica epidemije, ki je pustila pečat na otrocih. V stiskah so se znašle številne družine, nekatere zaradi izgube službe, v drugih se je povečalo družinsko nasilje, tretje imajo težave z medsebojnimi odnosi. Vse to pa se najbolj odraža na otrocih, ki so najranljivejši člani naše družbe.

IP DZ pozvala, naj predlog zakona o prijavi prebivališča ustrezno sanira

10. 02. 2021 11.47

Ob prijavi prebivališča naj bi, če bo predlog sprememb sprejet, posameznik moral navesti tudi svojo narodnost, veroizpoved ter materni jezik. Informacijska pooblaščenka je zato DZ pozvala naj predlog zakona ustrezno sanira, saj bi bile ob sprejetju predlaganih sprememb kršene pravice posameznika.

Cigler Kralj zaradi izbire Zavoda Iskreni prvič na zagovoru pred poslanci

29. 01. 2021 20.03

Minister za delo, družine in socialne zadeve Janez Cigler Kralj se je pred poslanci prvič branil zaradi izbire Zavoda Iskreni na javnem razpisu za pomoč ranljivim skupinam med epidemijo. Vse očitke o korupciji zavrača. Zagotavlja, da bo pokazal vse papirje o tem, kako je zavod, katerega soustanovitelj je bil, prišel do 130 tisočakov evropskega denarja. Dokumenti so sicer že prispeli v državni zbor. Medtem pa je dve prijavi zoper ministra, zaradi omejitve poslovanja in nasprotja interesov, prejela tudi protikorupcijska komisija.

Ustavno sodišče zadržalo določbo glede podaljševanja akreditacij visokošolskim zavodom

26. 01. 2021 09.11

Ustavno sodišče je do končne odločitve zadržalo določbo protikoronskega zakona glede podaljševanja akreditacij visokošolskim zavodom. Pobudo za presojo skladnosti z ustavo tega dela PKP 6 je na ustavno sodišče namreč vložil redni profesor mariborske univerze Danijel Rebolj. Spremembe akreditacije visokošolskih zavodov niso niti utemeljen niti nujen ukrep za odpravo posledic epidemije covida-19, je zapisal.

Na ZZZS predlogu plačanega spremstva staršu otroka do 15. leta niso naklonjeni

17. 11. 2020 08.55

PKP6 vsebuje eno od rešitev, ki se je bodo razveselili mnogi starši. Če so starši po trenutno veljavni zakonodaji za sobivanje z otrokom, starejšim od šest let, v bolnišnici morali plačati, pa jim sedaj tega ne bo več treba, saj bo stroške spremljevalcem otrok do vključno 14. leta starosti krila zavarovalnica. "Prisotnost starša ob bolnem otroku je vsekakor osnovna pravica in ne poseben privilegij," opozarjajo v društvu Junaki 3. nadstropja, ki je avtor pobude za spremembo zakonodaje. A predlogu na ZZZS niso naklonjeni. Opozarjajo namreč, da bi to po ocenah zavarovalnico letno stalo dodatne štiri milijone evrov.

Ustavno sodišče zavrglo pobudo Leljaka za oceno ustavnosti o referendum v Radencih

23. 10. 2020 14.08

Ustavno sodišče je zavrglo pobudo Romana Leljaka za oceno ustavnosti in zakonitosti akta o razpisu svetovalnega referenduma o preimenovanju Titove ceste v Radencih. Sodišče ugotavlja, da pobudnik, sicer župan, ki pa je pobudo vložil kot občan, nima pravnega interesa za začetek postopka, zato referendum v Radencih bo.

Nezadostna podpora Erbežniku posledica napetosti v koaliciji?

22. 10. 2020 21.49

Do napetosti prihaja tudi v koaliciji, na kar nakazujejo intrige, grozilna elektronska pošta, pritiski, glasovanje vladnih strank s figo v žepu in presenetljiv padec že drugega kandidata za ustavnega sodnika, ki ga je državnemu zboru predlagal predsednik Borut Pahor. "Žalostno je, če se boriš za človekove pravice in si na koncu naplahtan," je bil ob nepotrditvi razočaran kandidat Anže Erbežnik.

Agencije kritične do predloga zakona, ki 'posega v njihovo neodvisnost'

05. 10. 2020 15.25

Javne agencije so bile v odzivu na združevanje agencij kritične, saj jih, kot trdijo, nihče ni obvestil, da se pripravlja omenjeni predlog zakona. Prav tako so mnenja, da združevanje bistveno vpliva na njihove pristojnosti in delovanje, hkrati pa tudi posega v njihovo neodvisnost. V Agenciji za civilno letalstvo medtem opozarjajo, da "predlagana ureditev v principu krši mednarodnopravno vzpostavljeni sistem".

'Žrtve novele zakona o tujcih bodo delavci, družine, otroci in najranljivejši'

01. 10. 2020 11.33

"Ministrstvo za notranje zadeve po več mesecih opozarjanja stroke in civilne družbe ni spremenilo ničesar in v DZ pošilja krute in nehumane zakonske predloge, ob popolnem zavedanju, da so protiustavni," so glede predloga novele zakona o tujcih opozorili v Delovni skupini za azil. Še bolj zaskrbljujoče je, so dodali, da tako drastične in daljnosežne spremembe sprejema pod ministrom, ki "še posebej po lažnem odstopu nima več niti minimalne politične ali strokovne kredibilnosti".

Koalicija usklajena: v demografskem skladu bodo strateške in portfeljske naložbe države

15. 09. 2020 09.32

Koalicijski vrh se je, kot kaže, v pretežni meri uskladil glede predloga zakona o demografskem skladu. Vlada ga bo potrdila v kratkem, je napovedal premier Janša. V osnovi bodo v skladu strateške in portfeljske naložbe države, so povedali v stranki DeSUS.

Posveti o spremembah medijske zakonodaje: Štrukelj pozval k ponovnem razmisleku

26. 08. 2020 17.49

Na komisiji DS za kulturo, znanost, šolstvo in šport so danes prisluhnili različnim stališčem o predlaganih osnutkih nove medijske zakonodaje, ki je v javni razpravi. Sklepov komisija ni sprejemala, se je pa njen predsednik Branimir Štrukelj ob koncu zavzel, da se sveženj zakonov umakne iz procedure in opravi ponoven razmislek.

DeSUS odreka podporo, NSi pripravlja popravke, v SMC skeptični, v SDS pa so obrnili ploščo

14. 08. 2020 16.16

Spremembe medijske zakonodaje očitno postajajo še ena od 'ovir v zvezi' koalicije. Pivčeva je nedavno dejala, da DeSUS ne podpira predlaganih sprememb, NSi pripravlja popravke predloga, pripombe imajo tudi v Počivalškovi SMC. Pomeni to, da je 'SDS-ov' medijski sveženj ostal brez podpore? Twitter pa ni pozabil poobjavljenega sporočila Anžeta Logarja, ki razkriva, kako je vladajoča SDS (zdaj torej tudi predlagateljica sprememb) v pol leta popolnoma obrnila argumente in po prihodu na oblast počne točno to, kar je še prej očitala drugim.

Pivčeva po pozivu k odstopu odgovarja: Takšna odločitev bi bila preuranjena

10. 08. 2020 06.08

Ministrica za kmetijstvo in predsednica DeSUS Aleksandra Pivec, ki se je znašla pod plazom očitkov zaradi gostovanj v službenem času in nejasnosti, kdo jih je plačal, je svoje junijsko gostovanje v podjetju Vinakras in v Izoli pojasnjevala poslanski skupini svoje stranke. Poslanci DeSUS ji, kot so zatrdili, ne verjamejo več, zato so ji predlagali, naj nemudoma odstopi. A Pivčeva meni, da je za sprejemanje tovrstnih odločitev še prezgodaj.

Mladoletniki v zavode za odrasle: 16-letnika bi morali namestiti v jedilnico

04. 07. 2020 17.17

Na nas so se obrnili zaskrbljeni starši 16-letnika z avtizmom. Že od svojega devetega leta starosti se nahaja v Zavodu Dornava, kjer je vključen v program vzgoje in izobraževanja otrok s posebnimi potrebami. A predvsem v zadnjem letu se je situacija močno spremenila, 16-letnik naj bi zaradi agresije ogrožal tako sebe kot osebje in druge varovance v zavodu. Sodišče je tako odločilo, da mora na varovani oddelek ter da se ga premesti v Dom Lukavci. Premestiti bi morali sredi junija, a je sodišče tik pred zdajci delno odobrilo pritožbi Doma Lukavci, kjer prostora za 16-letnika enostavno nimajo, namestiti pa bi ga tako morali kar v jedilnico. Primer razkriva sistemsko težavo – v Sloveniji namreč nimamo niti enega zavoda z varovanim oddelkom za mladoletnike.

Informacijski pooblaščenec: Podrobnosti o aplikaciji nam niso znane

26. 06. 2020 13.57

Vlada pripravlja vse potrebno za uvedbo mobilne aplikacije za spremljanje stikov okuženih s koronavirusom. Po besedah Informacijskega pooblaščenca "gre za zelo občutljivo materijo z vidika varovanja temeljne pravice posameznikov do varstva osebnih podatkov", kljub temu pa ga vlada o podrobnostih delovanja aplikacije ni seznanila. "Le prostovoljna namestitev aplikacije je v okviru Evropske pravnega reda lahko sprejemljiva," meni pooblaščenec.

Po Toninovih besedah se bo treba odločiti, ali smo za svojo vojsko ali ne

23. 06. 2020 19.56

Odbora za zdravstvo in za obrambo sta po sedemurni razpravi sprejela sklep, da podpirata napore vlade za izvedbo naložb, ki bodo okrepile tako zdravstveni kot obrambni sistem. Sklep je predlagala koalicija, potem ko je zavrnila predlagane sklepe Levice, s katerimi bi odbor podprl preusmeritev sredstev iz naložb v obrambo v naložbe za zdravstvo. Obrambni minister Matej Tonin je med razpravo dejal, da je 780 milijonov, kolikor bi jih s posebnim zakonom v šestih letih namenili SV, "minimum od minimuma, če želimo, da ta preživi". Treba se bo odločiti, ali smo za SV ali ne, je poudaril.

Prepoved Thompsonovega koncerta: organizator bo zahteval 149.000 evrov odškodnine

08. 06. 2020 15.05

Povod za pripravo interpelacije notranjega ministra Aleša Hojsa je bila odločitev ministrstva, da ugodi pritožbi zoper vnovično prepoved koncerta hrvaškega glasbenika Marka Perkovića Thompsona v Mariboru, je dejal Matjaž Han (SD). Podprli jo bodo tudi v LMŠ, Levici in SAB. "Odločba je sledila temu, kar zagovarjamo vsi, torej pravni državi," je v odzivu dejal Hojs. Dodal je, da po njegovih informacijah Thompson koncerta ne želi izvesti. Organizator koncerta bo sicer zahteval odškodnino v višini 149.000 evrov.

Predloga ukinitve volilnih okrajev in uvedbe prednostnega glasu v DZ niso podprli

05. 03. 2020 19.39

Predlog novele zakona o volitvah v DZ, ki je predvideval ukinitev volilnih okrajev in uvedbo relativnega prednostnega glasu, ni dobil zadostne podpore. Zanj je glasovalo 57 poslancev, da bi lahko nadaljeval obravnavo v DZ, pa bi ga moralo podpreti vsaj 60.

Vili Kovačič ni zbral dovolj podpisov za referendum, zdaj želi na ustavno sodišče

27. 12. 2019 18.14

Pobudniku referenduma o zakonu o drugem tiru Viliju Kovačiču ni uspelo zbrati 3000 podpisov, s katerimi je želel doseči še razpis referenduma o poroštvenem zakonu za drugi tir med Divačo in Koprom ter del tretje razvojne osi. Je pa Kovačič dopolnil ustavno pritožbo, s katero sodišče poziva, naj zadrži uveljavljanje in izvajanje tega zakona.