predlog poslovnika

DZ spet o telekomunikacijah
23. 04. 2003 00.00
Poslanke in poslanci državnega zbora so zadnji dan rednega aprilskega zasedanja namenili drugi obravnavi novele zakona o vračanju vlaganj v javnotelekomunikacijsko omrežje, ki ga je v zakonodajni postopek vložila skupina poslancev s prvopodpisanim Francem Pukšičem (SDS).

Koalicija o zakonu o vojnih grobiščih
11. 03. 2003 00.00
Predstavniki poslanskih skupin koalicijskih strank so na današnjem sestanku dosegli soglasje o nadaljevanju sprejemanja zakona o vojnih grobiščih. Najbolj sporni 13. člen, ki ureja napise na grobiščih žrtev zunajsodnih likvidacij, naj bi se tako glasil: "Umrli kot žrtve vojne in povojnega nasilja".

Referenduma na dnevnem redu
27. 01. 2003 00.00
Državni zbor je podprl predlog za razširitev dnevnega reda januarskega zasedanja z odlokoma o razpisu posvetovalnih referendumov o vstopu Slovenije v Evropsko unijo in v zvezo Nato. Temu sta nasprotovali opozicijski poslanski skupini SDS in NSi.

Bajuk kritično do vlade
27. 11. 2002 00.00
Predsednik NSi Andrej Bajuk obtožuje vlado, da že deset let krši ustavo. Parlamentu v vseh teh letih ni pošiljala poročil o svojem finančnem poslovanju, ampak le o poslovanju države na splošno, s čimer naj bi se izogibala nadzoru DZ. Premier Janez Drnovšek očitke zavrača.

Prvi dan oktobrskega zasedanja
21. 10. 2002 00.00
Državni zbor je prvi dan oktobrskega zasedanja v celoti namenil zastavljanju poslanskih vprašanj premieru Drnovšku in ministrom. V skoraj štirih urah so jim poslanke in poslanci zastavili več kot dvajset vprašanj.

Drnovšek in Rop o proračunu
15. 10. 2002 00.00
Predsednik vlade Janez Drnovšek in minister za finance Anton Rop sta na izredni seji državnega zbora predstavila proračunski memorandum za prihodnji dve leti in predlog proračuna za leto 2004.

Bo NSi obstruirala proračunsko sejo DZ?
15. 10. 2002 00.00
Na komisiji za poslovnik so s potrebno dvotretjinsko večino sprejeli razlago 156. člena poslovnika državnega zbora, ki govori o predstavitveni proračunski seji.

Konvencija o prihodnosti Evrope ima poslovnik
22. 03. 2002 00.00
Konvencija o prihodnosti Evropske unije je potrdila poslovnik za svoje delovanje in določila, da države kandidatke v vodstvu konvencije dobijo svojega predstavnika. Ta bo v predsedstvo povabljen kot opazovalec oziroma "gost".

SNS kritično o predlogu proračunov
27. 11. 2001 00.00
Tri osnovne "zamere SNS" k predlogu proračunov so sestava prihodkovne strani proračuna, proračunski primanjkljaj in nekdanja pravica poslancev, da vlagajo amandmaje k dopolnjenemu predlogu proračuna, je povedal poslanec SNS Sašo Peče.

Predlog poslovnika padel
14. 11. 2001 00.00
Državni zbor je s 44 glasovi za in 42 proti zavrnil predlog poslovnika v celoti. Za sprejem bi bila potrebna dvotretjinska večina.

Je besedilo male ustave že dokončno?
03. 10. 2001 00.00
Državni zbor je končal z odločanjem o številnih vloženih dopolnilih k predlogu poslovnika - t.i.mali ustavi. V nadaljevanju bo parlamentarna pravna služba pripravila poročilo o tem, ali so sprejete spremembe porušile skladnost predlaganega besedila.

ZLSD o Kopačevi interpelaciji
07. 09. 2001 00.00
Združena lista poudarja, da interpelacija proti ministru Kopaču ne more reševati vsebinskih problemov holdinga Slovenskih elektrarn.

Spet na referendum
19. 06. 2001 00.00
Ustavno sodišče je odločilo, da zakon o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln na mejnih prehodih z državami članicami EU ni ustaven, kar pomeni, da prodajalne na avstrijski in italijanski meji do nadaljnjega ostajajo. Ustavni sodniki so s takšno odločitvijo pritrdili Novi stranki pri njihovem stališču, da je predsednik DZ Borut Pahor ravnal napačno, ko je zavrnil njihovo referendumsko pobudo. Kot je v pojasnilu odločbe zapisal predsednik ustavnega sodišča Franc Testen, ima v nastalem položaju predsednik DZ Borut Pahor možnost, da spremeni svojo odločitev ter ugodi konec februarja letos vloženi pobudi Nove stranke za razpis naknadnega referenduma.

Prihodnji teden v parlamentu
28. 05. 2001 00.00
Državni zbor bo jutri popoldne nadaljeval majsko redno zasedanje, na katerem poslankam in poslancem ostaja še približno 20 zadev, in sicer s prekinjeno drugo obravnavo predloga zakona o knjižničarstvu. Državni svet se ta teden predvidoma ne bo sešel, kljub temu pa bo sredi tedna pripravil posvet o sožitju in soodgovornosti generacij z naslovom Poti in stranpoti pokojninskega zavarovanja, v četrtek pa predavanje z naslovom Internet in demokracija.

Nezadovoljstvo lokalnih skupnosti
19. 04. 2001 00.00
Tako kot v minulih letih vlada tudi pri pripravi proračuna za letošnje leto ni sodelovala z lokalnimi skupnostmi, zato predlog državnega proračuna z njimi ni usklajen, so ocenili na sinočnji seji predsedstva Skupnosti slovenskih občin, ki jo je vodil predsednik Boris Sovič. Zaradi spremenjenega poslovnika državnega zbora pa lokalne skupnosti ne bodo imele zadostnih možnosti sodelovanja niti v fazi sprejemanja državnega proračuna. Zato vodstvo Skupnosti slovenskih občin zahteva, da se še pred sprejetjem proračuna sestanejo predstavniki lokalnih skupnosti in ministrstva za finance. Sklenili so tudi, da se bodo že zdaj začeli temeljito pripravljati na proračunsko razpravo za leto 2002.

Usklajevanje zakona o telekomunikacijah
04. 04. 2001 00.00
Poslanska skupina SLS+SKD je po besedah njenega vodje Janeza Podobnika koalicijskim partnerjem predlagala usklajevanje o predlogu zakona o telekomunikacijah, ki čaka na tretje parlamentarno branje. Koalicijske partnerice naj bi se tako v petek pogovarjale zlasti o vprašanju oblikovanja cen telekomunikacijskih storitev in investicijskih vlaganj v izgradnjo telekomunikacijskega omrežja, zlasti na podeželju. Podobnik pa se je na novinarski konferenci dotaknil tudi strokovnega mnenja sekretariata DZ za zakonodajo in pravne zadeve k predlogu poslovnika državnega zbora. "Kot predlagatelji sprememb poslovnika moramo te opombe in pomisleke, ki so predstavljeni na kar 19 straneh, pozorno preučiti," je poudaril in napovedal, da bodo do aprilske seje DZ našli ustrezne rešitve.

Prvi redni kongres SLS+SKD
03. 03. 2001 00.00
Po zapletih z delegatskimi akreditacijami se je z izvolitvijo delovnega predsedstva, ki ga vodi nekdanji kmetijski minister Ciril Smrkolj, danes v murskosoboškem kinu Park vendarle začelo zasedanje prvega rednega kongresa SLS+SKD Slovenske ljudske stranke (SLS+SKD), na katerem se je zbralo več kot 300 delegatov. Kot določa predlog dnevnega reda, naj bi kongres odločal o spremembah statuta stranke in programskih dokumentih, po predstavitvi kandidatnih list in kandidatov pa naj bi delegati prešli na volitve novih organov SLS+SKD, vključno s predsednikom in podpredsedniki stranke. Pred tem naj bi kongres obravnaval in nato sprejemal poročila, ki jih bosta poleg sedanjega predsednika SLS+SKD Franca Zagožna predstavila še predsednik glavnega odbora stranke in vodja njene poslanske skupine Janez Podobnik ter predsednik strankinega sveta Jože Zupančič.

Na kongresu približno 340 delegatov
28. 02. 2001 00.00
Izvršilni odbor SLS+SKD Slovenske ljudske stranke je pred sobotnim kongresom sprejel predlog poslovnika kongresnih pravil ter določil, da bo na kongresu približno 340 delegatov z volilno in glasovalno pravico, in sicer predstavniki občinskih odborov (doslej je od 192 občinskih organizacij občne zbore opravilo le 176), zamejstva, strankinih zvez, klubov, gibanj in organizacij, člani izvršilnega in nadzornega odbora, sveta stranke, častnega razsodišča, strankinega podmladka ter poslanci, svetniki in ministri.

Pahor v Velenju o koaliciji
10. 02. 2001 00.00
Predsednik Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) Borut Pahor je na Forumu svetnikov stranke v Velenju spregovoril o stališčih stranke do aktualnih dogajanj v Sloveniji. Poudaril je, da bo ZSLD letos posebno pozornost namenila konceptu regionalnega razvoja Slovenije. Prvi mož ZLSD je delo koalicije ocenil kot dobro. Vse, pravi Pahor, ni idealno, vendar smo nekatere stvari naredili boljše, kot smo pričakovali. "Čeprav od ustanovitve nove slovenske vlade še ni minilo sto dni, sta za nami dve pomembni odločitvi. Oblikovali smo predlog letošnjega proračuna, ki bo slovenski vladi omogočil, da vodi aktivno razvojno politiko, ter predlog novega poslovnika, ki bo parlamentu odprl možnost še bolj kakovostnega in demokratičnega dela," je menil.

Umik opozicije
01. 02. 2001 00.00
Potem ko vladna večina na seji komisije za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (KVIAZ) ni podprla predlogov opozicijskih strank SDS, NSi in SNS, na podlagi katerih bi tem trem strankam pripadla večina sedežev v delovnih telesih za nadzor nad področjem javnih financ in varnostno-obveščevalnih služb, so poslanci koalicije Slovenija v skladu z napovedmi odstopili z vseh vodstvenih funkcij v DZ.

Osnutek proračuna do konca tedna
28. 01. 2001 00.00
Na ministrstvu za finance se bodo v začetku prihodnjega tedna nadaljevala usklajevanja s proračunskimi porabniki glede priprave osnutka proračuna za leto 2001. Ta naj bi se na odhodkovni strani gibal okoli 1160 milijard tolarjev, medtem ko naj bi bilo prihodkov za približno 1100 milijard tolarjev. Te številke je vlada postavila na prvi proračunski seji konec lanskega decembra, da bi proračunski primanjkljaj ne presegel 1,3 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP). Minister za finance Tone Rop je v preteklem tednu že opravil pogovore z vsemi ministri, nadaljeval jih bo tudi še v prihodnjih dneh, predvidoma v petek pa naj bi bila predlog državnega proračuna za leto 2001 in proračunski memorandum pripravljena za oddajo na vlado.

Krivic predlaga štetje vzdržanih
15. 01. 2001 00.00
Nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic je predsedniku državnega zbora Borutu Pahorju, komisiji DZ za poslovnik in vsem poslanskim skupinam danes poslal predlog za spremembo sedanjega načina ugotavljanja navzočnosti poslancev. Krivic predlaga "uvedbo evropske prakse štetja vzdržanih glasov, ki se sedaj lahko ugotavljajo le posredno in zelo nezanesljivo". Poslanci naj izkoristijo spreminjanje poslovnika in srečno okoliščino, da je prenovljena parlamentarna dvorana opremljena s posebno tipko za "vzdržanje", je v svojem predlogu med drugim zapisal Krivic. S tem so po njegovih besedah izpolnjeni tudi tehnični pogoji za to, da lahko DZ končno opusti nesmiselno in z logiko parlamentarnih glasovanj skregano določbo svojega poslovnika o obveznem ugotavljanju navzočnosti pred vsakim glasovanjem.

Prihodnji teden v DZ
09. 12. 2000 00.00
Prihodnji teden se v parlamentu ne bo sešel ne državni zbor in ne državni svet, med pripravami na prihodnja zasedanja pa se bo sestalo več delovnih teles. Komisije in odbori državnega zbora bodo obravnavali zakonske in druge predloge, o katerih bodo poslanci odločali na izrednem zasedanju, ki se bo po napovedih začelo 19. decembra.

Predlog za noveliranje poslovnika DZ
05. 12. 2000 00.00
Vodje koalicijskih poslanskih skupin so prvi dan decembra v Državni zbor vložili predlog za noveliranje poslovnika DZ, s katerim naj bi v zakonodajnem postopku onemogočili zlorabe, ki jih sedanja ureditev dovoljuje z možnostjo vlaganja podobnih zakonskih predlogov. Po predlaganih rešitvah naj bi namreč kolegij predsednika DZ v prihodnje določal vrstni red obravnave zakonov v vseh tistih primerih, ko je v postopku več zakonskih predlogov na isto temo, zakonodajni postopek pa se za nobenega od njih še ni začel.

Sklican svet vlade za kulturo
13. 06. 2000 19.01
Svet za kulturo, svetovalni organ slovenske vlade, se bo sestal v petek, 16. junija, in med drugim obravnaval osnutek nacionalnega kulturnega programa, za katerega je novi kulturni minister Rudi Šeligo menil, da bi ga bilo mogoče dokončati in sprejeti še v letošnjem letu.

Prihodnji torek izredna seja DZ
26. 05. 2000 12.34
Po dogovoru na kolegiju predsednika DZ Janeza Podobnika bo državni zbor v torek, 30. maja, ob 14. uri začel izredno sejo, na kateri bo poleg več zakonskih predlogov iz naslova harmonizacije slovenske zakonodaje z Evropsko unijo po skrajšanem postopku obravnaval tudi predlog Združene liste (ZLSD) za spremembe poslovnika, s katerimi bi doslej tajna glasovanja o imenovanju ministrov spremenili v javna.

Podobnik odgovarja na protestno izjavo
08. 04. 2000 18.46
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je v odgovoru vodji poslanske skupine LDS Tonetu Anderliču na protestno izjavo zaradi nekorektnega načina vodenja izrednega zasedanja med drugim zapisal, da je sejo vodil korektno. Poslanska skupina LDS je predsedniku DZ očitala kršitev ustave ter kršitev in zlorabo poslovnika DZ, ker glasovanje o razrešitvi ministrov SLS ni potekalo tajno; Janez Podobnik poudarja, da je o podanem predlogu skupine dvanajstih poslancev za javno glasovanje odločal DZ in ga zatem tudi sprejel.

Državni svet zaseda na Dolenjskem
28. 07. 1999 11.24
Državni svet je začel redno zasedanje, predvidoma zadnje pred parlamentarnimi počitnicami, ki tokrat poteka na Srednji kmetijski šoli Grm v Sevnem na Trški gori pri Novem mestu. Poleg pobud in vprašanj državnih svetnikov in predloga za spremembo 6. člena poslovnika DZ o parlamentarni preiskavi bo DS obravnaval tudi predlog za sprejem odložilnega veta na minuli teden v DZ sprejeti zakon o reviziji postopkov javnega naročanja.

Poslovniška komisija - replike je treba omejiti
11. 06. 1999 12.04
Komisija za poslovnik je pred tretjo obravnavo in dokončnim odločanjem v parlamentu s potrebno dvetretjinsko večino (7:2) podprla predlog Mirana Potrča (ZLSD) za noveliranje poslovnika državnega zbora (DZ) in pri tem zavrnila podporo dopolnilu socialdemokratske stranke (SDS), da bi iz predlaganih sprememb črtali predlagane omejitve poslanskih pojasnil oziroma t.i. replik.

Zaradi nesklepčnosti ponovno odpadla seja poslovniške komisije
10. 03. 1999 12.23
Zaradi nesklepčnosti je odpadla seja komisije državnega zbora (DZ) za poslovnik, sklicana za danes v sredo, 10. marca, ob 9. uri.