predlog resolucije

Irak zavrnil britanski predlog
22. 05. 2001 00.00
Irak je zavrnil britanski predlog o spremembi sankcijskega režima ZN proti Iraku. Kitajska in Rusija, ki veljata za glavni podpornici Iraka v Varnostnem svetu pa sta sporočili, da ni razlogov, da bi hiteli pri sprejemanju predloga, ki ga podpirajo tudi ZDA.

Kongres SDS v Celju
19. 05. 2001 00.00
Po napovedih predsednika SDS Janeza Janše je 7. kongres stranke, ki zaseda v prostorih Celjskega sejma, "kongres novih energij". Približno 400 delegatov - nekaj več kot polovica jih je delegatov po funkciji, ostali pa so bili izvoljeni na programskih konferencah občinskih in mestnih odborov - bo pod geslom Ustvarjamo Slovenijo vrednot sprejemalo nov statut, hkrati pa volilo predsednika stranke ter člane izvršilnega in nadzornega odbora. Predkongresna razprava v stranki je pokazala, da politični program, ki je bil sprejet maja 1999 na portoroškem kongresu, ne potrebuje večjih sprememb, velja pa ga nadgraditi oz. dopolniti z resolucijami, ki bodo SDS kot stranko načelne sredine umestile v spremenjene politične razmere po zadnjih državnozborskih volitvah in lanskih spremembah v slovenskem političnem prostoru. Poleg nosilne resolucije - njen naslov bo enak geslu celjskega kongresa - bodo delegati sprejemali še resolucije o delovno-pravni zakonodaji, o Evropski zvezi, o zvezi NATO, o razvoju slovenskega podeželja in kmetijstva, o sonaravnem bivanju in delovanju, o pomenu inovativne družbe ter o povečevanju neupravičenih socialnih razlik. Predlog resolucije z naslovom Devet grafitov študentskega razuma pa je pripravila tudi Socialdemokratska mladina (SDM).

Odbor DZ podprl resolucijo o nacionalni varnosti
17. 05. 2001 00.00
Odbor DZ za obrambo je na seji soglasno podprl predlog resolucije o strategiji nacionalne varnosti, ki je temeljni dokument na področju nacionalne varnosti. Hkrati so se njegovi člani seznanili s poročilom o obisku izvedenske skupine zveze NATO v Sloveniji, ki je bil namenjen usklajevanju osnutka ocene uresničevanja letnega nacionalnega programa za uresničevanje akcijskega načrta za članstvo v zvezi NATO v obdobju od 2000 do 2001. Seje sta se med drugimi udeležila tudi minister za obrambo Anton Grizold in načelnik generalštaba Slovenske vojske (SV), brigadir Ladislav Lipič. Grizold je pozval člane odbora, naj podprejo predlog resolucije, saj gre po njegovem prepričanju za celovit dokument, ki je primerljiv s podobnimi dokumenti v industrijsko razvitih državah. Glede poročila pa je poudaril, da so bili kriteriji ocenjevanja, ki jih je uporabila izvedenska skupina, zelo visoki. Ta naj bi namreč Slovenijo obravnavala kot potencialno članico zveze NATO. Po ministrovih besedah so njeni člani zlasti poudarjali, da si mora naša država postavljati realistične in dosegljive cilje.

Sprejet predlog resolucije o nacionalni varnosti
17. 05. 2001 00.00
Odbor za obrambo je brez večjih pripomb sprejel predlog resolucije o strategiji nacionalne varnosti. Gre za najširši in najpomembnejši strateški dokument, na katerem bodo temeljili vsi dokumenti, strategije in zakoni s področja obrambe in varnosti države nasploh. Državni zbor naj bi resolucijo o strategiji nacionalne varnosti sprejel do jeseni, njen sprejem pa je tudi eden od pogojev za vstop Slovenije v zvezo Nato.

VB predlaga omilitev sankcij proti Iraku
17. 05. 2001 00.00
Velika Britanija je predstavila osnutek resolucije, ki bi omilila sankcije proti Iraku, uvedene pred enajstimi leti, kmalu po invaziji na Kuvajt. Tako naj bi preklicali prepoved uvoza blaga, delno pa tudi civilnega letalskega prevoza. O predlogu naj bi Varnostni svet ZN razpravljal prihodnji teden. Predlog Velike Britanije naj bi podprle tudi Združene države Amerike, saj veliko kritikov opozarja, da sankcije niso bile učinkovite, ker so prizadele zgolj civilno prebivalstvo.

Po kongresu nova podoba SDS
13. 05. 2001 00.00
Podoba SDS bo po celjskem kongresu drugačna, saj se bo stranka v prihodnje manj ukvarjala s proceduro in več z vsebino oz. s ključnimi razvojnimi izzivi, s katerimi se Slovenija sooča v prvi polovici 21. stoletja. To pa ne pomeni, da bo stranka manj kritična do nepravilnosti, ampak da bo vselej ponudila alternative, je v pogovoru poudaril predsednik SDS Janez Janša. Po njegovih besedah se socialdemokrati dobro zavedajo, da mora v državi priti do konsenza o njenih razvojnih ciljih in "do vsaj približnega soglasja o tem, kako gledati na preteklost, da nas ta ne bo razdvajala tudi v prihodnosti". "Slovence čaka podoben korak, kot so ga po padcu Francove diktature naredili Španci. Navkljub temu, da so različno razlagali dogajanje v preteklosti, je med njimi prevladalo spoznanje, da se lahko poenotijo glede razvojnih oz. strateških ciljev države." Ob tem je Janša opozoril, da 7. kongres SDS, ki bo zasedal 19. maja, ne bo služil kot orodje za poenotenje stranke. "Predkongresna razprava v mestnih in občinskih odborih je podprla glavne dosedanje usmeritve stranke in tako pokazala, da kongres zaradi nekakšne večje enotnosti ni potreben, potreben pa je zaradi nekaterih vsebinskih in organizacijskih sprememb."

Janšin odziv na Kučanove kritike
25. 04. 2001 00.00
Poslanska skupina Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) je danes sklicala novinarsko konferenco, na kateri se je predsednik SDS Janez Janša odzval na izjave predsednika države Milana Kučana o zaostajanju Slovenije pri vključevanju v zvezo Nato.

Za rešitev iraško-kuvajtskega spora
26. 03. 2001 00.00
Arabski zunanji ministri so včeraj, po dveh dneh vročičnih posredniških dogovarjanj o formuli za rešitev iraško-kuvajtskega konflikta, zaključili uradna srečanja brez končne rešitve. Jordanski zunanji minister Abdul-Illah Khatib je dejal, da se bodo intenzivna dogovarjanja nadaljevala. Khatib je dejal, da so ministri oblikovali predlogo resolucije, poleg tega pa tudi predlogo za končno poročilo, v katerem pa so izpustili omembo iraško-kuvajtskega konflilkta. Po besedah egipčanskega zunanjega ministra Amra Mousse je za slednje še čas. Če dogovora ne bo, bodo morali jutri na vrhunskem srečanju arabskih držav voditelji sami oblikovati rešitve. Predlog je oblikovalo pet držav - Alžirija, Egipt, Jordanija, Katar in Jemen. Po izjavi članov komiteja teh držav je bistven element ukinitev sankcij, ki so jih ZN naložili Iraku. Prav tako poudarja potrebo za spoštovanje teritorialne suverenosti obeh držav. Kuvajtski zunanji minister šejk Mohammed Sabah Al Salem Al Sabah, je povedal, da je njegova država odprta za kakršen koli arabski predlog, ki bo zagotovil vsaj minimalno varnost in zagotovil rešitev problema vojnih ujetnikov. Obe državi trdita, da ima nasprotna stran še vedno vojne ujetnike. Kljub temu, da je palestinske teme zasenčilo vprašanje iraško-kuvajtskih odnosov, pa so vendarle ostale visoko na spisku. Zgodnja verzija predloga končne izjave vrhunskega srečanja kaže, da bodo arabski voditelji popolnoma podprli Palestince in obsodili izraelsko agresijo. Voditelji bodo odločali o načrtu, da Islamska razvojna banka priskrbi 40 milijonov dolarjev mesečno v naslednjih šestih mesecih za palestinsko vlado. Sirija predlaga obnovitev ekonomskega bojkota Izraela in sicer s pomočjo oživitve urada Arabske lige za bojkot Izraela, ki so ga ustanovili leta 1950. Arabska javnost je nezadovoljna s propadlimi pogajanji in šestimi meseci izraelsko-palestinskimi spopadi, v katerih je umrlo več kot 430 ljudi. V Egiptu je včeraj na tisoče študentov demonstriralo proti Izraelu in pozvalo arabski vrh za skupno podporo Palestincem. Ministri so se sestali na pripravljalnem dvodnevnem srečanju za predvideni odločilni vrh , ki naj bi obnovil vsakoletna srečanja, ki so se končala leta 1990, ko je Irak zasedel Kuvajt. Včeraj se je srečanja udeležil tudi generalni sekretar ZN Kofi Annan, ki je poudaril, da obstaja velik mednarodni interes za nadaljevanje diskusij. Annan se bo prav tako udeležil jutrišnjega vrha.

Zahteva po referendumu o zaščiti Slovencev
24. 01. 2001 00.00
Desnosredinska večina v svetu Videmske pokrajine je pripravila resolucijo, s katero zahteva izvedbo referenduma o zaščiti Slovencev v Benečiji v okviru zaščitnega zakona za Slovence v Italiji, ki čaka na potrditev v italijanskem senatu. Resolucijo so že poslali predsedniku senata Nicoli Mancinu, s tem pa želi desna sredina doseči, da bi ta postala del kolesja še pred začetkom razprave o zaščitnem zakonu, danes piše Primorski dnevnik.

Predlog odprave embarga na orožje proti ZRJ
30. 11. 2000 00.00
Rusija je včeraj v Varnostnem svetu ZN vložila predlog resolucije za odpravo embarga na orožje, ki je bil proti ZRJ uveden marca 1998. V skladu s predlogom bi embargo ostal v veljavi za orožje, ki ne bi bilo namenjeno jugoslovanskim oblastem. Francija in Velika Britanija sta ob tem poudarili, da vlada jugoslovanskega predsednika Vojislava Koštunice ni zahtevala odprave embarga na orožje, medtem ko je Kitajska ruski predlog podprla.

VS predlagal sprejem ZRJ v ZN
01. 11. 2000 00.00
Varnostni svet ZN je sinoči soglasno, brez ugovora in glasovanja, sprejel resolucijo, v kateri priporoča Generalni skupščini sprejetje ZR Jugoslavije v Združene narode. Generalna skupščina naj bi že danes popoldne po lokalnem času obravnavala predlog resolucije o sprejemu, ki ga je pripravila Francija, na seji pa bodo navzoči tudi predstavniki ZRJ, ki so sinoči odpotovali iz Beograda.

V Evropskem parlamentu o Sloveniji
14. 09. 2000 00.00
Odbor Evropskega parlamenta za zunanje zadeve je danes na zasedanju v Bruslju izrazil zadovoljstvo, da je Slovenija po letu 1998 pospešila usklajevanje nacionalne zakonodaje s pravnim redom Evropske unije, vendar državo pri tem opozoril, da so za zagotavljanje učinkovitega uresničevanja skupne zakonodaje potrebne še precejšnje izboljšave na področju uprave. Slovenijo so poslanci opozorili tudi na potrebo po privatizaciji zavarovalnic in izvedbo pokojninske reforme.

Človeških zarodkov ne bodo klonirali
07. 09. 2000 00.00
Evropski parlament (EP) je danes v Strasbourgu z 237 glasovi za in 230 proti sprejel resolucijo, v kateri poudarja, da je kloniranje človeških zarodkov v zdravstvene namene v nasprotju s "spoštovanjem človekovega dostojanstva".

Legalizacija gojenja konoplje?
28. 06. 2000 22.37
Kmetom na Nizozemskem, kjer je že dovoljena prodaja manjših količin hašiša in marihuane, se nasmiha možnost, da bodo lahko kmalu brez strahu gojili konopljo. Nizozemski parlament je namreč včeraj sprejel resolucijo, ki kmetom dovoljuje pridelovanje konoplje in določa nadzor nad pridelkom, so danes sporočili vladni predstavniki. Resolucija je bila v parlamentu sprejeta s pičlo večino, zato ni verjetno, da bi jo podprl tudi vladni kabinet.

SDS sprejela resolucijo o volilnem sistemu
18. 06. 2000 12.32
Socialdemokratska stranka Slovenije (SDS) je včeraj med konferenco v Novem mestu sklenila, da bo v primeru, če državni zbor ne bo uzakonil večinskega volilnega sistema, predlagala ustavni referendum. To pomeni, da bi volivci na referendumu ne le odločali za kateri volilni sistem se zavzemajo, temveč bi s svojimi glasovi sprejeli zakon, ki bi pričel veljati že naslednji dan po objavi uradnih izidov.

Etiopske enote v Eritreji
16. 05. 2000 14.07
Enote Etiopije so zavzele strateške položaje na območju Eritreje. Spopadi, ki so izbruhnili med Adis Abebo in Asmaro v petek, pa se nadaljujejo tudi danes, je sporočil tiskovni predstavnik etiopske vlade Salom Tadesse.

VS o svoji vlogi pri preprečevanju konfliktov
29. 11. 1999 10.12
Varnostni svet ZN bo danes popoldne razpravljal o vlogi Varnostnega sveta pri preprečevanju oboroženih spopadov in najverjetneje sprejel predlog resolucije, ki jo je pripravila Slovenija. V osnutku resolucije je poudarjena primarna vloga VS pri vzdrževanju mednarodnega miru in varnosti ter potreba po vzpostavljanju kulture preprečevanja oboroženih spopadov, pri čemer morajo sodelovati vsi organi ZN. V osnutku tudi piše, da morajo vsi udeleženci spora najprej poskrbeti za mirno rešitev skladno z ustanovno listino ZN.

Podprt predlog Deklaracije o zunanji politiki
01. 10. 1999 14.11
Komisija DZ za odnose s Slovenci v zamejstvu in po svetu je danes kot zainteresirano delovno telo obravnavala predlog Deklaracije o zunanji politiki in ga podprla.

Opravljeno posvetovanje
15. 07. 1999 10.22
Varnostni svet ZN je v sredo opravil posvetovanja o Iraku in sankcijah proti tej državi, vendar pričakovane resolucije ni sprejel zaradi nasprotij med stalnimi članicami. Velika Britanija je skupaj s šestimi državami - Nizozemsko, Slovenijo, Argentino, Brazilijo, Gambijo in Bahreinom - pripravila osnutek resolucije, ki je dobil tudi tiho podporo ZDA, vendar Kitajska, Francija in Rusija še vedno ostajajo pri svojih, Iraku prijaznejših predlogih. Britanski predlog, katerega bistvo je ukinitev izvoznih sankcij za Irak, potem ko bo Bagdad dokazal, da nima orožja za množično uničevanje in da ga tudi ne namerava proizvajati, ima največjo podporo, ki pa nima teže, če se z njim ne strinjajo vse stalne članice.

Varnostni svet sprejel osnutek resolucije G-8
10. 06. 1999 22.53
Varnostni svet ZN je sprejel resolucijo o Kosovu na temelju osnutka, ki so ga v Kölnu izdelali zunanji ministri držav G-8, pri čemer so bili zavrnjeni vsi amandmaji Kitajske razen enega, ki pa ni spremenil bistva resolucije. Za resolucijo je glasovalo 14 članic Varnostnega sveta, Kitajska pa se je vzdržala.

G-8 naj bi drevi poslala resolucijo Varnostnemu svetu ZN
07. 06. 1999 17.53
Zunanji ministri sedmih industrijsko najrazvitejših držav in Rusije so na današnjem srečanju v Petersbergu pri Bonnu dosegli soglasje o glavnih točkah resolucije o Kosovu, ki naj bi jo še danes predložili Varnostnemu svetu Združenih narodov.

Irak obsodil britanski predlog o nadzoru iraške oborožitve
24. 05. 1999 18.38
Irak je danes zavrnil britanski predlog o ponovni uvedbi nadzora nad iraško oborožitvijo. Irak poudarja, da je pripravljen sprejeti le popolno ukinitev embarga.

Parlament v Rimu se je zavzel za ustavitev napadov na ZRJ
19. 05. 1999 19.43
Italijanski parlament se je izrekel za to, da bi v teku mirovnih prizadevanj Združenih narodov za Kosovo ustavili zračne napade zveze NATO na ZRJ. To je danes predlagala levosredinska koalicija pod vodstvom premiera Massima D'Aleme. Koalicija je vlado v Rimu obenem pozvala k nadaljnjim mirovnim prizadevanjem za Kosovo.

Kitajska omilila zahtevo po obsodbi zveze NATO v VS
12. 05. 1999 08.03
Kitajska je zaradi nasprotovanja večine članic Varnostnega sveta Združenih narodov odstopila od zahteve po obsodbi zveze NATO zaradi bombardiranja kitajskega veleposlaništva v Beogradu.

Vedrine: EU se zavzema za evropsko upravo na Kosovu
11. 05. 1999 16.23
Evropska unija želi skupaj z Organizacijo za varnost in sodelovanje v Evropi (OVSE) voditi prihodnjo začasno upravo na Kosovu, je danes v Moskvi dejal vodja francoske diplomacije Hubert Vedrine.

Ameriški kongres vse bolj zmeden glede politike do Kosova
01. 05. 1999 09.15
Ameriški kongres v zadnjih dneh pošilja predsedniku Billu Clintonu, javnosti in tudi predsedniku ZR Jugoslavije Slobodanu Miloševiću precej zmedene signale glede pripravljenosti za reševanje kosovske krize. Potem ko je sredi tedna propadel predlog resolucije s katero bi predsednika Clintona podprli v prizadevanjih za reševanje kosovske krize, je v petek 17 članov predstavniškega doma vložilo celo tožbo, češ da Clinton s posegom na Kosovu krši ustavo. Tožba je delo republikancev, čeprav je med vlagatelji tudi nekaj demokratov.

Pahor v SE vložil predlog resolucije o neobdavčitvi domačih knjig
27. 04. 1999 16.12
Vodja delegacije slovenskega DZ v PS SE Borut Pahor je vložil v postopek PS SE predlog resolucije o neobdavčenju domačih knjig. Dokument poziva odbor ministrov SE, naj priporoči parlamentom in vladam držav članic, da ukinejo davek na dodano vrednost ali druge davke na domače knjige v vseh stopnjah njihove izdelave ali trženja.

Socialistična internacionala sprejela resolucijo o obsodbi Miloševićevega režima
17. 04. 1999 19.14
Udeleženci izrednega zasedanja odbora Socialistične internacionale (SI) za Srednjo in Vzhodno Evropo so danes v Rimu sprejeli resolucijo, v kateri med drugim obsojajo jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića za propad diplomatskih iskanj krize na Kosovu.

Duma podprla vključitev ZRJ v rusko-belorusko unijo
16. 04. 1999 15.30
Spodnji dom ruskega parlamenta je danes z veliko večino podprl včlanitev ZRJ v unijo med Rusijo in Belorusijo.

Kitajski zunanji minister zahteval ustavitev napadov na ZRJ
30. 03. 1999 20.18
Kitajski zunanji minister Tang Jiaxuan je danes v Berlinu zahteval takojšnjo ustavitev zračnih napadov na ZRJ in vrnitev k političnim pogajanjem.