predloga

Koalicija predlaga podaljšanje subvencioniranja šolskih kosil
21. 05. 2024 15.10
Koalicijske stranke so na pobudo poslanske skupine Svoboda v parlamentarno proceduro vložile predlog novele zakona o šolski prehrani. Z njo omogočajo polno subvencijo kosila učencem iz družin, kjer povprečni mesečni dohodek na osebo ne presega zgornje meje 4. dohodkovnega razreda, do 1. septembra 2027, ko bodo kosila brezplačna za vse učence.

US zavrnilo zadržanje izvedbe referenduma o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja
21. 05. 2024 13.25
Ustavno sodišče je na seji zavrnilo tudi predlog za začasno zadržanje izvrševanja odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja, ki so ga skupaj z zahtevo za oceno ustavnosti odloka vložili v SDS in NSi. Obenem je sklenilo, da bo zadevo obravnavalo absolutno prednostno, so sporočili z ustavnega sodišča.

JEK2 bo stal več milijard evrov in ustvaril 5640 delovnih mest
21. 05. 2024 11.17
Predstavniki družbe GEN energija in Elektroinštituta Milan Vidmar so predstavili aktualne korake pri projektu, nove študije in interne ekonomske izračune, povezane s projektom JEK2, ter načrtovano predstavitev projekta po krajih Slovenije za zagotovitev čim širšega dostopa javnosti do vseh ključnih informacij o projektu pred napovedanim referendumom.

'Pogajanja o plačni reformi v zaključni fazi, po načrtih bi se končala do poletja'
20. 05. 2024 14.20
Pogajanja o plačni reformi so po besedah predsednika vlade Roberta Goloba v zaključni fazi. Kot je pojasnil na seji DZ, si želi, da bi jih do poletja uspeli zaključiti. Verjame, da bo načrt uspešen, če se ne bo "vmes poskušal rušiti na različne načine".

V Brežicah spoštujejo odločitev Upravnega sodišča
17. 05. 2024 14.02
Občina Brežice spoštuje odločitev Upravnega sodišča, ki je zavrglo njihovo tožbo zaradi predvidene postavitve izpostave azilnega doma na Obrežju, in se na odločitev ne bo pritožila, je povedal brežiški župan Ivan Molan. Ob tem sklep sodišča razume kot jasen signal vladi, da ne sme izvajati kakršnihkoli aktivnosti v zvezi z azilnim domom.

Beovićeva: Pri zakonski razmejitvi javnega in zasebnega zdravstva potrebna previdnost
16. 05. 2024 15.34
Pri zakonski razmejitvi javnega in zasebnega zdravstva, ki jo je napovedal premier Robert Golob, je treba biti previden in ugotoviti, kaj bi prineslo čim več kakovostnih storitev tistim, ki jih potrebujejo, meni predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović. Za predsednico zbornice zdravstvene in babiške nege Moniko Ažman pa je razmejitev poštena.

Zaradi pogoste megle na Brniku bi helikoptersko bazo preselili v Lesce
16. 05. 2024 14.25
Gorska reševalna služba Radovljica predlaga selitev baze helikopterske nujne medicinske pomoči (HNMP) z Brnika v Lesce. Predlog so na sredinem posvetu v Radovljici podprli tudi vodstvo brniške HNMP, Občina Radovljica, ministrstvo za zdravje in civilna zaščita. Prepričani so, da bi selitev baze in namenski helikopterji izboljšali učinkovitost.

Tožbi obmejnih občin glede azilnega doma zavrženi
16. 05. 2024 10.26
Upravno sodišče je zavrglo tožbi občin Brežice in Središče ob Dravi glede načrtovanih izpostav azilnega doma. Vlada je namreč konec februarja sklenila, da za potrebe nastanitve prosilcev za mednarodno zaščito organizira izpostavi azilnega doma na območju nekdanjih mejnih prehodov v teh dveh občinah. Obe občini temu nasprotujeta, zato sta sklep izpodbijali tudi na Upravnem sodišču. Sodišče je zavrglo tudi predloga za začasno zadržanje izvrševanja sklepa vlade o lokaciji azilnih domov. Zoper odločitev je možna pritožba, so sporočili s sodišča.

Kdo je kontroverzni Robert Fico?
15. 05. 2024 16.41
Slovaški premier Robert Fico je član socialdemokratske stranke Smer – SSD. Pred tokratnim mandatom je bil predsednik vlade že med letoma 2006 in 2010 ter od leta 2012 do 2018, ko mu je predsedniški stolček odnesla afera po smrti preiskovalnega novinarja Jana Kuciaka. Politično kariero je začel tudi kot član komunistične partije. Konec septembra lani, ko so na Slovaškem potekale predčasne parlamentarne volitve, je napovedal bolj prorusko slovaško zunanjo politiko in novembra naznanil, da ustavlja pošiljko orožja Ukrajini.

V SD napovedujejo podporo Veselu, v Levici bolj zadržani
15. 05. 2024 17.02
Koalicijski partnerici SD in Levica sta se sestali s Tomažem Veselom, ki ga je največja vladna stranka Svoboda pred dobrim mesecem predstavila kot kandidata za bodočega evropskega komisarja. Partnerji so srečanje označili za konstruktivno. V SD napovedujejo podporo Veselovi kandidaturi, v Levici se bodo o tem izrekali po evropskih volitvah.

Preiskovalno komisijo o Gen-I, Star Solarju in GS bi vodil Lah ali Mahnič
15. 05. 2024 15.33
Preiskovalno komisijo o ugotavljanju domnevnih zlorab pri poslovanju podjetij Gen-I in Star Solar ter financiranju stranke Gibanje Svoboda bi po predlogu, o katerem bo mandatno-volilna komisija DZ odločala na četrtkovi seji, vodil Tomaž Lah (Svoboda) ali Žan Mahnič (SDS). Podpredsednik bi postal Rado Gladek (SDS).

Nov predlog: namesto na 14 bi se regulirane cene naftnih derivatov določale na 28 dni
14. 05. 2024 16.37
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v javno obravnavo dalo predlog nove uredbe o oblikovanju cen določenih naftnih derivatov, po kateri se drobno prodajne cene 95-oktanskega bencina in dizelskega goriva ter kurilnega olja na servisih zunaj avtocest ne bi več določale na 14, ampak na 28 dni. Nova uredba bi začela veljati 18. junija.

Sredstvo političnega obračunavanja ali pomembno orodje opozicije?
14. 05. 2024 06.00
Zakaj NSi predlaga referendum o noveli zakona o parlamentarni preiskavi, je to res neumen korak, kot meni predsednica parlamenta? Bo državni zbor preiskoval poslovanje podjetij Gen-I, Star Solar in financiranje Gibanja Svoboda ali ne? V oddaji 24UR ZVEČER sta se soočila Urška Klakočar Zupančič in Matej Tonin. "Parlamentarne preiskave so postale sredstvo političnega obračunavanja, ker niso omejene," je prepričana Klakočar Zupančičeva. "Parlamentarna preiskava ni sodni postopek, to je ugotavljanje politične odgovornosti," Tonin odgovarja, da gre za pomembno orodje opozicije, da omejuje oblast pri poskusih zlorabe ali koruptivnih dejanjih.

Tretje branje predloga ureditve sodnega varstva za razlaščence prihodnjič
13. 05. 2024 18.14
DZ je po drugi obravnavi predloga zakona o postopku sodnega varstva nekdanjih imetnikov kvalificiranih obveznosti bank s 46 glasovi za in 28 proti sprejel sklep, da bi danes opravil končno glasovanje o predlogu zakona. Ker je proti glasovala več kot tretjina navzočih poslancev, bo tretjo obravnavo opravil na naslednji seji.

Odslej v številki EMŠO mogoča uporaba šifer od 50 do 59
12. 05. 2024 07.10
Uporabljati se je začela novela zakona o centralnem registru prebivalstva. S tem so v osebni identifikacijski številki EMŠO (enotna matična številka občana) omogočili uporabo šifer registra od 50 do 59, ne le 50, kot velja trenutno. Vlada je pripravila spremembo zakona, saj v šifri registra 50 ni več mogoče zagotoviti novih številk EMŠO.

Generalna skupščina s pozivom k sprejemu Palestine v ZN
10. 05. 2024 06.10
Generalna skupščina Združenih narodov je na izrednem zasedanju z 143 glasovi proti devetim in 25 vzdržanimi potrdila resolucijo, ki ponovno poziva Varnostni svet, naj priporoči sprejem Palestine v ZN in širi obseg pravic, ki jih ima Palestina v ZN kot država opazovalka. Resolucijo je pričakovano podprla tudi Slovenija.

Predlog vlade: direktorji naj bi dobili tudi več kot 2000 evrov povišice
10. 05. 2024 06.46
Predstavniki vlade in sindikatov javnega sektorja so se dogovorili, da bodo poskušali stebrna pogajanja pospešiti in jih v 14 dneh v ključnih točkah pripeljati do konca. Vladna stran pa jim je predstavila tudi predlog bistvenega dviga plač direktorjev v javnem sektorju. Finančni minister Klemen Boštjančič je hitel pojasnjevati, da so to neke stare, delovne različice, po katerih bi predsednik države, vlade, ministri in direktorji univerzitetnih centrov dobili tudi več kot 2000 evrov povišice. Sindikati sicer v tem ne vidijo toliko težav, saj pričakujejo, da se bodo po teh plačah potem vrednotile tudi plače ostalih javnih uslužbencev.

Razočarani mladi zdravniki: Skrbi nas, kako bo jeseni in čez nekaj let
10. 05. 2024 13.14
Predstavniki Mladih zdravnikov Slovenije so o možnostih za izboljšanje razmer v zdravstvu govorili z ministrico za zdravje Valentino Prevolnik Rupel. Pri tem niso dosegli nikakršnega preboja glede stavke zdravnikov, niti glede tega, da bi se dogovorili za možne rešitve denimo glede nasilja nad zdravniki, so povedali predstavniki zdravnikov. Ministrica za zdravje je medtem sestanek označila za zelo konstruktiven.

Vlada začela pripravljati proračuna za 2025 in 2026
09. 05. 2024 13.52
Vlada je opravila prvo proračunsko sejo in tako začela proces priprave proračunov za leti 2025 in 2026, je povedal minister za finance Klemen Boštjančič. Sedaj bodo s predlagatelji finančnih načrtov usklajevali odhodke, druga proračunska seja pa je predvidena v začetku julija. Vlada bo proračunske dokumente potrjevala septembra.

Ustavili voznika, ki je že pred 8. uro zjutraj napihal 3 promile
08. 05. 2024 10.36
Gorenjski prometni policisti so v torek obravnavali dva voznika, ki nista sodila za volan. Prvega so ustavili na gorenjski avtocesti nekaj pred 8. uro zjutraj, preizkus alkoholiziranosti je pokazal več kot 3 promile. Drugega voznika pa so obravnavali okoli 14. ure, ta je vozil pod vplivom prepovedanih drog. Policisti ob tem opozarjajo naj vozniki ravnajo odgovorno, strpno in varno.

V občini Ruše vre: po zapletih sprejeli proračun, v preiskavi prodaja zemljišč na Pohorju
07. 05. 2024 16.54
Ruški občinski svet je pred dnevi ob odsotnosti županje Urške Repolusk potrdil predlog letošnjega proračuna občine, ne pa tudi letnega programa ravnanja s stvarnim premoženjem. Po domnevno spornem županjinem nakupu stanovanja je zdaj po poročanju medijev pod drobnogledom Policije še prodaja občinskih zemljišč na Pohorju.

Ustavno sodišče: sodniki poročevalci so izbrani naključno
07. 05. 2024 12.30
Potem ko je nekdanji predsednik programskega sveta Radiotelevizije Slovenija Peter Gregorčič ustavnega sodnika Roka Čeferina prijavil na Komisijo za preprečevanje korupcije, se je odzvalo Ustavno sodišče. Kot so pojasnili, je bil Čeferin v zadevi presoje ustavnosti novele Zakona o RTVS naključno imenovan za sodnika poročevalca in je sam podal predlog za izločitev iz postopka odločanja.

Mnenja o sežigalnicah se bodo kmalu javno kresala
06. 05. 2024 16.08
Uredba o opravljanju obvezne državne gospodarske javne službe sežiganja komunalnih odpadkov, ki je deležna sprememb glede količine komunalnih odpadkov in števila objektov, bo šla v javno obravnavo predvidoma sredi meseca. Poleg obstoječe celjske sežigalnice bosta predvidoma zrasli še novi v Ljubljani in Mariboru, kjer pričakujejo nižje položnice.

Najprej se je pretepal, nato vozil pijan. In potem spet vozil pijan
06. 05. 2024 15.34
Policisti v Laškem so imeli polne roke dela z Novomeščanom, ki jim je povzročal preglavice tako s pretepom kot na cesti. Najprej je fizično napadel občana, nato so ga pijanega zalotili za volanom, prvič. Pozneje so ga namreč ustavili še enkrat. Spet je vozil, čeprav je zanj še vedno veljala prepoved vožnje. In še vedno (ali pa morda že spet) je bil pijan.

Slovenija zažarela v barvah ognja in EU, ulice po svetu zavzeli protestniki
04. 05. 2024 18.54
Slavili smo prvi maj, pa tudi 20 let vstopa v Evropsko unijo. Po Sloveniji so vzplamteli kresovi, simboli delavstva. Na slab položaj zaposlenih so na praznik dela opozorili tudi protestniki, ki so se zbrali v središču Ljubljane. Vendar pa Slovenija pri tem ni izjema, protestni shodi so se namreč odvili tudi drugod po svetu, kjer pa niso opozarjali le na pravice delavcev. V ZDA so tako na primer študentje izrazili podporo Palestincem, v Gruziji pa so se prebivalci uprli vladi. Pustošile se tudi naravne nesreče – medtem ko je bila turška prestolnica pod vodo, so več krajev v ZDA s tlemi zravnali tornadi.

Na tisoče Slovakov protestiralo proti preoblikovanju javne radiotelevizije
03. 05. 2024 09.31
V Bratislavi je na tisoče ljudi protestiralo proti vladnemu načrtu o razpustitvi javne radiotelevizije RTVS in njenemu preoblikovanju v novo medijsko institucijo. K protestu je pozvala opozicijska liberalna stranka Progresivna Slovaška, ki meni, da poteza ogroža demokracijo v državi.

Zakaj dežurstvo in nadure po zakonodaji niso priznani v delovno dobo?
02. 05. 2024 18.40
Današnji dan ni prost za vse, med drugim za zaposlene v zdravstvu, gasilce, policiste, operaterje na številki 112 ... Vsem tem poklicem je skupno, da opravljajo poleg rednega dela tudi dežurstva, ki vključujejo tudi nočno delo, 365 dni v letu, 24 ur na dan. Dežurstvo in nadurne oblike dela pa se po naši zakonodaji, tako ugotavlja Matija Žerdin iz Mladih zdravnikov, ne priznavajo v delovno dobo. Da opozori na nepravilnosti glede vrednotenja dežurstev, je zato ministru za delo Luki Mescu in zdravstveni ministrici Valentini Prevolnik Rupel poslal odprto pismo. Nanj mu ne eden ne drugi še nista odgovorila, a ga to ne bo ustavilo. Če bo treba, bodo začeli zbirati tudi 5000 podpisov za spremembo zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.

Izrael nad begunsko taborišče v Gazi, ranjenih več Palestincev
02. 05. 2024 15.53
V izraelskem obstreljevanju begunskega taborišča Nuseirat v osrednji Gazi je bilo ranjenih najmanj deset Palestincev. Izraelske sile so potrdile, da izvajajo napade v tem delu enklave, po tem, ko naj bi palestinski borci proti njim v sredo od tam izstrelili več izstrelkov. Po prvih ocenah Programa Združenih narodov za razvoj (UNDP) bo obnova območja Gaze stala med 28 in 37 milijard evrov, je sporočil namestnik generalnega sekretarja ZN Abdalah al Dardari. Po njegovih besedah se mednarodna skupnost s tako obsežno obnovo ni ukvarjala od druge svetovne vojne.

Nad protestnike s solzivcem, topom in pendreki, aretirali vodjo opozicije
01. 05. 2024 11.40
V Gruziji je policija pridržala več deset udeležencev množičnega protivladnega protesta, ki so zahtevali umik spornega predloga zakona o tujih agentih. Proti njim je med drugim posredovala s solzivcem, vodnim topom in pendreki.

Neuspešno pogajanje med sodniki in vlado
30. 04. 2024 19.42
Po propadlem vladnem usklajevanju z zdravniki je podobno klavrno tudi v pogovorih vlade s sodniki. Vlada je nekoliko z zamudo sodnikom vendarle poslala uradni predlog interventnega zakona za uskladitev sodniških plač z drugimi funkcionarji, do katerega se nameravajo sodniki opredeliti po praznikih. So pa v sodniškem društvu in sodnem svetu že komentirali osnutek tega predloga: ta je neustrezen tako s časovnega kot tudi z vsebinskega vidika, sporočajo. Ali so za dogovor sploh kakšne možnosti?