predloga

DZ prekinil odločanje o dopolnilih k spremembam zakona o pokojninskem zavarovanju
27. 05. 1998 16.23
Državni zbor (DZ) je v drugem branju v okviru hitrega zakonodajnega postopka prekinil razpravo in odločanje o vloženih dopolnilih k predlogu sprememb in dopolnitev zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, ker poslanci na klop niso dobili čistopisa nekaterih dopolnil. DZ se je nato lotil prve obravnave predloga za noveliranje zakona o žrtvah vojnega nasilja, ki ga predlaga poslanec ZLSD Miran Potrč.

Odbor za finance o noveli zakona o financiranju občin
27. 05. 1998 11.53
Odbor državnega zbora za finance in monetarno politiko je danes le nadaljeval že dvakrat prestavljeno 35. sejo, na kateri predlog za noveliranje zakona o financiranju občin pripravlja na hitro zakonodajno obravnavo na potekajoči redni seji državnega zbora. Odbor se je opredelil do nekaj več kot polovice od skupno 19 amandmajev k predlogu omenjenega zakona. Sejo odbora bodo nadaljevali jutri zvečer.

EU še brez soglasja do predloga reforme skupne kmetijske politike
26. 05. 1998 16.26
Dvodnevno zasedanje kmetijskih ministrov Evropske unije, ki se danes končuje v Bruslju, je pokazalo, da petnajsterica ostaja močno razdeljena glede predložene reforme skupne kmetijske politike, ki predvideva precejšnje zmanjšanje garantiranih cen za žitarice, mlečne izdelke in govedino.<br< Kot so pokazale prve analize posebnega unijinega kmetijskega odbora, ki združuje izvedence petnajsterice, reforme podpira sedem članic - Danska, Finska, Grčija, Italija, Nizozemska, Švedska in Velika Britanija. Zagovarjanje reform te države utemeljujejo z večanjem globalne konkurenčnosti in odprtosti evropskega kmetijstva. Nekatere izmed njih zaradi teh razlogov zagovarjajo nadaljnje poglabljanje reform oziroma še večje zmanjšanje garantiranih cen za nekatere kmetijske proizvode.

Devet milijard tolarjev za popotresno obnovo in spodbujanje razvoja Posočja
18. 05. 1998 16.14
Vlada je današnjo sejo v Bovcu namenila obravnavi predloga zakona o popotresni obnovi in spodbujanju razvoja Posočja. Seje so se udeležili tudi župani občin Bovec, Kobarid in Tolmin. Kot je po seji vlade povedal njen predsednik Janez Drnovšek, je vlada predlog zakona sprejela in ga pošilja v obravnavo državnemu zboru po hitrem postopku. Ta naj bi ga sprejel že na prvi prihodnji seji.

Arafat v Jordaniji na pogovorih o mirovnem procesu
16. 05. 1998 09.51
Palestinski voditelj Jaser Arafat je danes začel pogovore z jordanskim kraljem Huseinom, s katerim se bo pogovarjal o izraelski zavrnitvi ameriškega predloga, ki predvideva umik izraelske vojske s 13 odstotkov ozemlja na Zahodnem bregu.

Evropska komisija parlament poziva, naj podpre prepoved oglaševanja tobačnih izdelkov
12. 05. 1998 16.03
Pred današnjim glasovanjem v Evropskem parlamentu o predlogu za postopno uvedbo prepovedi oglaševanja tobačnih izdelkov, je Evropska komisija evroparlamentarce znova pozvala, naj sprejmejo pozitivno stališče do predloga.

Danes v Državnem zboru
24. 04. 1998 09.31
Državni zbor bo danes nadaljeval sprejemanje predloga za noveliranje zakona o prepovedi proizvodnje in prometa z azbestnimi izdelki ter o zagotovitvi sredstev za prestrukturiranje azbestne v neazbestno proizvodnjo.

Danski pastorji predlagajo uvedbo ločitvenega obreda v cerkvi
22. 04. 1998 16.41
Danski pastorji so predlagali uvedbo ločitvenega obreda, ki bi ga izvajali v državni luteranski cerkvi. Ocenjujejo namreč, da ima tudi "smrt ljubezni pravico do religioznega pogreba", poroča danski dnevnik Politiken.

Sodišče zavrnilo predlog za izvedbo stečaja Litostroja
16. 04. 1998 07.28
Ljubljansko okrožno sodišče je danes na ponovnem naroku zavrnilo predlog za uvedbo stečaja Litostroja, ki sta ga vložila albansko podjetje Kastrioti Export Import Tirana in njegov direktor Gasper Bisaku.

Beograd bo začel preučevati načela za določitev statusa Kosova
09. 04. 1998 11.13
Srbska vlada je na včerajšnji seji odločila, da bo srbska pogajalska skupina z vsemi "zainteresiranimi predstavniki" pripravila temelje in načela za pripravo predloga o statusu Kosova, ki ga bo nato predložila v sprejem parlamentu.

Premier Drnovšek: Ustavna obtožba je povsem neutemeljena
07. 04. 1998 18.33
Predsednik vlade Janez Drnovšek je po današnji vložitvi predloga poslanske skupine Socialdemokratske stranke Slovenije za njegovo obtožbo pred Ustavnim sodiščem zaradi sklenitve tajnega varnostnega sporazuma z Izraelom v letu 1995 na novinarski konferenci zavrnil ustavno obtožbo kot povsem neutemeljeno ter poudaril, da ni "niti najmanjših indikatorjev", ki bi jo opravičevali.

Sirski podpredsednik pri Chiracu: Izraelski predlog ni resen
06. 04. 1998 08.12
Sirski podpredsednik Abdel Halim Hadam je včeraj v Parizu izjavil, da Francija ni prepričana v resnost izraelskih predlogov o umiku enot iz južnega Libanona.

Kitajska zavrača ameriške kritike
26. 03. 1998 17.34
Kitajska je danes zavrnila kritike, ki jih je v Ženevi na račun nespoštovanja človekovih pravic na Kitajskem izrekel ameriški veleposlanik pri ZN Bill Richardson.

Belgija bo za uskladitev z Maastrichtsko pogodbo morala spremeniti ustavo
25. 03. 1998 16.31
Belgija bo morala za izpolnitev zahtev Maastrichtske pogodbe, po kateri morajo države evropske petnajsterice državljanom Evropske unije, ki živijo na njihovem ozemlju, omogočiti udeležbo na lokalnih in evropskih volitvah, spremeniti ustavo. Tako je po oceni vladnega predloga za izvedbo maastrichtskih določil ocenil državni svet, kar pa po mnenju tukajšnjih medijev ni presenetljivo, saj osmi člen ustave volilno pravico podeljuje izključno Belgijcem. V državi pa se zastavlja vprašanje, kaj je višje - evropska zakonodaja ali belgijska ustava.

Hrvaški sabor zavrnil razpravo o lustracijskem zakonu
18. 03. 1998 16.12
Predstavniki hrvaškega sabora na dnevni red današnjega zasedanja niso uvrstili predloga zakona o "odpravi posledic totalitarnega komunističnega režima". Predlagatelji zakona so poslanci Hrvaške stranke prava (HSP), ki v hrvaški medijih že nekaj mesecev pojasnjujejo razloge, za sprejem t.i. lustracijskega zakona. Kot predvideva predlog, naj bi vsem tistim, ki so v nekdanjem režimu deleli za UDBO, KOS, OZNO, predsednikom sodišč, slušateljem v političnih šolah ter pomembnim urednikom in novinarjem za deset let prepovedali opravljati javne funkcije v državi. Kot je danes pred saborom povedal predsednik HSP ante Đapić, so omenjeni zakon sprejeli v številnih državah, ki so članice zveze NATO in tako poskušal zavrniti obtožbe, da želi njegova stranka z zakonom začeti "lov na čarovnice".

ZDA ne bodo obsodile kršenja človekovih pravic na Kitajskem
15. 03. 1998 10.12
ZDA so se odločile, da ne bodo podprle vsakoletnega predloga resolucije Komisije OZN za človekove pravice v Ženevi, ki obsoja pomanjkanje spoštovanja človekovih pravic na Kitajskem. Resolucijo vsako leto, od krvavega zatretja protestov na Trgu nebeškega miru (Tiananmen) leta 1990, predložijo v sprejem 53-članski Komisiji za človekove pravice OZN v Ženevi, doslej pa še nikoli ni bila sprejeta. Clintonova administracija svoje dejanje utemeljuje s podatki, da naj bi Kitajska v zadnjem času dosegla napredek na tem področju in da naj bi bil Peking že kmalu pripravljen izpustiti več političnih zapornikov. Predsednik Clinton namerava v kratkem obiskati Peking in ameriška admnistracija ne želi vnaprej poslabšati ozračja pri pogovorih s kitajskimi oblastmi.

Mejna starost pri podaljšanju vozniškega dovoljenja bo 80 let
13. 03. 1998 17.36
Državni zbor je na svoji 8. seji med tretjo obravnavo predloga zakona o varnosti cestnega prometa sprejel amandma, ki ga je predlagala poslanska skupina DeSUS, s katerim se mejna starost pri podaljševanju vozniškega dovoljenja premakne s 70 na 80 let, so sporočili iz omenjene poslanske skupine.

Oklahoma na poti uzakonitve kastracije
04. 03. 1998 09.50
Ameriški mediji poročajo, da bo zvezna država Oklahoma kmalu postala prva, ki bo uzakonila kastracijo kot kazen za posiljevalce, sodomiste in pedofile.

Zunanji ministri EU tudi o Iraku
20. 02. 1998 13.39
Čeprav iraška kriza uradno ni na dnevnem redu zasedanja zunanjih ministrov Evropske unije, ki se bodo v Bruslju zbrali v ponedeljek, 23. februarja, bo problem nedvomno predmet pogovorov vodij diplomacij. Britansko predsedstvo sicer zaenkrat ni izdelalo predloga za sprejem skupnega stališča. Kot poudarjajo britanski predstavniki v Bruslju, se na zadeve v zvezi z Irakom sproti odzivajo, zato se namerava London o morebitni takšni pobudi odločiti v skladu z razvojem dogodkov, morda tudi šele v ponedeljek. Za skupno stališče EU se je ta teden na izredni razpravi o iraški krizi zavzel tudi Evropski parlament.

Nizozemska stranka zahteva volilno pravico za živali
18. 02. 1998 08.06
Ena treh koalicijskih strank nizozemske vlade, levo usmerjeni liberalni demokrati, je na svojem kongresu v volilni program uvrstila zahtevo o volilni pravici za živali, v skladu s katero bi živali svoje mišljenje izražale na referendumu. Vodstvo stranke je predlogu nasprotovalo, češ da bi na primer stonoge pri glasovanju goljufale, vprašanje pa je tudi, kako bi na referendum povabili krte. Vendar pa ti argumenti delegatov niso odvrnili od sprejetja predloga. Predsednik stranke Els Borst je poudaril, da to vprašanje ne bo glavna tema njegove predvolilne kampanje, v stranki pa so pojasnili, da je to le dokaz, da ima stranka še smisel za humor.

ZLSD nasprotuje hitremu postopku sprejemanja novele pokojninskega zakona
17. 02. 1998 15.46
Poslanska skupina Združene liste socialnih demokratov (ZLSD) nasprotuje hitremu postopku sprejemanja predloga za noveliranje zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju. Novela omenjenega zakona je uvrščenega na jutrišnjo redno sejo državnega zbora. ZLSD poudarja, da mora matično delovno telo razpravljati o razlogih za hitri postopek. Takšno ravnanje narekuje tudi vsebina zakona, saj gre pri njem za zahtevne spremembe in posege v osnovni zakon in s tem v veljavni sistem pokojninskega zavarovanja, sta na današnji novinarski konferenci v imenu poslanske skupine ZLSD povedala Miloš Pavlica in Miran Potrč.

Azijska finančna kriza visoko na dnevnem redu finančnih ministrov EU
16. 02. 1998 15.44
Britanski finančni minister Gordon Brown je danes ob robu zasedanja ministrov Evropske unije za gospodarstvo in finance v Bruslju izjavil, da mora mednarodna skupnost zagotoviti izvedbo potrebnih gospodarskih reform v Aziji, ki bodo pomagale vzpostaviti finančno stabilnost na tem območju.

V Bruslju zasedajo ministri EU za finance in za kmetijstvo
16. 02. 1998 10.36
V Bruslju danes ločeno zasedajo ministri Evropske unije za gospodarstvo in finance ter ministri za kmetijstvo.

DeSUS predlaga sklic izredne seje odbora za kmetijstvo
12. 02. 1998 11.48
Poslanska skupina Demokratične stranke upokojencev (DeSUS) predlaga sklic izredne seje odbora za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, na kateri naj bi razpravljali in odločali o predlogu zakona o spremembah in dopolnitvah zakona o Skladu kmetijskih zemljišč in gozodov, je danes sporočil vodja poslanske skupine DeSUS Anton Delak.

Po mnenju ministra Bergauerja dve možnosti glede zakona o bencinskem tolarju
10. 02. 1998 17.25
Predlog rebalansa nacionalnega programa izgradnje avtocest, ki ga je vlada nedavno poslala v parlamentarno obravnavo, spremlja tudi nov zakon o bencinskem tolarju. Vendar pa je v postopku obravnave tudi predlog zakona o bencinskem tolarju, ki sta ga že leta 1994 vložila poslanca Branko Janc (LDS) in Rafael Kužnik (SNS), ter trenutno čaka na drugo obravnavo. Kot je na predstavitvi brošure "Prometna politika za vsakogar" dejal minister za promet in zveze Anton Bergauer, sta dve možnosti: umik predloga zakona dveh poslancev ali pa njun predlog dopolniti z vladnim.

Vlada o vračanju gozdov Cerkvi
05. 02. 1998 16.19
Slovenska vlada je na današnji seji dopolnila svoj prvotni predlog sporazumne poravnave v zvezi z vračili gozdov Rimskokatoliški cerkvi (RKC), podržavljenih 17. septembra 1947 z odločbo 983/4 takratne Okrajne komisije za agrarno reformo Ljubljana. Ker so pogajanja na predlog Cerkve tajna, namestnik generalnega sekretarja vlade Andrej Pagon na novinarski konferenci po vladni seji ni hotel predstaviti dopolnjenega predloga, povedal pa je, da ga bodo RKC pisno posredovali jutri.

Janez Drnovšek ne pripravlja predloga za zamenjavo obrambnega ministra
23. 01. 1998 14.49
Predsednik vlade Janez Drnovšek je uvodne besede na petkovi tiskovni konferenci posvetil vladnim dejavnostim pri pripravi zakonodaje za izvedbo pokojninske in davčne reforme ter urejanju gospodarskih vprašanj. Kljub temu se je prvo novinarsko vprašanje po pričakovanju nanašalo na dogajanje na ministrstvu za obrambo, na katerega je premier nedvoumno odvrnil, da "ne pripravlja predloga za zamenjavo obrambnega ministra Tita Turnška".

DZ nadaljuje splošno proračunsko razpravo
21. 01. 1998 11.00
Državni zbor (DZ) nadaljuje izredno zasedanje z včeraj prekinjeno splošno razpravo o predlogu državnega proračuna za letošnje leto, ki jo bo na koncu sklenil z odločitvijo o zavrnitvi ali nadaljevanju postopka pri sprejemanju vladnega predloga.

Plavšićeva predlagala novega mandatarja
17. 01. 1998 12.29
Predsednica Republike srbske Biljana Plavšić je danes predlagala 38-letnega Milorada Dodika za novega mandatarja za sestavo vlade Republike srbske, potem ko je Mladen Ivanić včeraj vrnil mandat.

Matični odbor za področja kulture, šolstva in športa v načelu podpira letošnji proračun
15. 01. 1998 16.13
Parlamentarni odbor za kulturo, šolstvo in šport se je seznanil s predlogom državnega proračuna za letošnje leto na vseh treh omenjenih področjih ter po obširni razpravi brez glasu nasprotovanja izglasoval predlog, naj državni zbor ob splošni proračunski razpravi v naslednjem tednu podpre nadaljni postopek pri sprejemanju proračunskega predloga vlade. Ministrstvo za kulturo naj bi v letošnjem letu razpolagalo s 17,9 milijarde tolarjev, kar predstavlja šestodstotno rast proračunskih sredstev v primerjavi z minulim letom. Kot je med uvodno predstavitvijo povedal minister Jožef Školč, se v tem okviru srečujejo s podobnimi zadregami kot lani, saj je na primer sredstev za investicije in investicijsko vzdrževanje v razmerju s prijavami 10-krat premalo, na področju programov pa je štiri in pol-krat manj denarja kot znašajo dejanske ambicije.