predloga

Zakon o spremembah družinskega zakonika po skrajšanem postopku v DZ

15. 07. 2022 21.35

Vlada je na dopisni seji določila besedilo Predloga zakona o spremembah Družinskega zakonika. Poslala ga bo v obravnavo državnemu zboru po skrajšanem postopku. Ustavno sodišče je odločilo, da se istospolni partnerji lahko poročijo in skupaj posvojijo otroka pod enakimi pogoji kot zakonca.

Državni zbor vladni noveli zakona o RTVS prižgal zeleno luč

14. 07. 2022 15.17

Ministrica za kulturo Asta Vrečko se je v izjavi za medije dotaknila poročila Evropske komisije o vladavini prava v Sloveniji, ki se nanaša na slovenski medijski prostor. Kot je poudarila, se na ministrstvu z nekaterimi glavnimi ugotovitvami poročila strinjajo, saj da so tudi sami ugotovili podobne težave. Tudi s predlagano novelo Zakona o RTVS, ki mu je državni zbor na izredni seji prižgal zeleno luč, želijo odpraviti te nepravilnosti.

Protestniki med nagovorom von der Leynove v Skopju s kamni nad parlament

14. 07. 2022 19.30

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je v Skopju nagovorila sobranje in Severni Makedoniji izrekla podporo na njeni evropski poti. Med njenim nagovorom pa je jezna množica pred poslopjem parlamenta izražala nasprotovanje francoskemu kompromisnemu predlogu, ki bi odpravil bolgarsko blokado pristopnih pogajanj makedonske vlade z Evropsko unijo.

Sprejet interventni zakon v zdravstvu: proti Kordiš, ostali poslanci Levice vzdržani

14. 07. 2022 06.48

Poslanci so na izredni seji DZ z 48 glasovi za in 27 glasovi proti sprejeli zakon o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema. Predlog so podprli poslanci Svobode in SD, proti so glasovali poslanci SDS, večina poslancev NSi in poslanec Levice Miha Kordiš. Ostali poslanci Levice se se glasovanja vzdržali.

'Dogajanje v Sloveniji sprožilo razmislek o evropski medijski zakonodaji'

13. 07. 2022 14.15

Evropska komisija je zaradi dogajanja na področju medijev v Sloveniji, tudi v zvezi s prekinitvijo financiranja Slovenske tiskovne agencije, začela razmišljati o pripravi medijske zakonodaje, ki bo veljala za vse članice, je ob predstavitvi poročila o vladavini prava dejala evropska komisarka Vera Jourova v luči dogajanja na RTV Slovenija.

Predlog zakona proti ukrepom pretekle oblasti na odboru dobil zeleno luč

12. 07. 2022 06.34

Predlog zakona o škodljivih ukrepih pretekle oblasti, kot so ga poimenovali predlagatelji, je po tem, ko je na Odboru državnega zbora za notranje zadeve, javno upravo in lokalno samoupravo sprožil burno razpravo, z devetimi glasovi za in šestimi proti v drugi obravnavi dobil zeleno luč. Predlog zakona so v parlamentarni postopek vložili v Inštitutu 8. marec. Sprejeli so tudi vsa dopolnila, ki jih je vložila koalicija. Opozicija napoveduje, da bo ustavnost zakona preverila na ustavnem sodišču.

Novinarski sindikati zavračajo navedbe vodstva RTVS o številu stavkajočih

12. 07. 2022 16.42

Sindikat novinarjev in Koordinacije novinarskih sindikatov Radiotelevizije Slovenija, ki sta maja napovedala stavko, opominjata, da koordinacija šteje skoraj 450 članov, medtem ko je v zavodu zaposlenih skupno približno 650 novinarjev. Tako so se odzvali na trditve vodstva zavoda, da stavka manj kot deset odstotkov zaposlenih.

DZ bo na izredni seji obravnaval predlog novele zakona o RTVS

12. 07. 2022 15.36

Državni zbor se bo predvidoma v četrtek sestal še na eni izredni seji. Na njej naj bi obravnavali predlog novele zakona o Radioteleviziji Slovenija in predlog sklepa o nedopustnosti razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o nalezljivih boleznih. Kolegij predsednice DZ bo o tem odločal v sredo.

Vladnemu predlogu novele zakona o RTVS zelena luč odbora za kulturo

11. 07. 2022 07.38

DZ je na izredni seji odločil, da bo predlog vladne novele zakona o Radioteleviziji Slovenija (RTVS), s katerim želi vlada depolitizirati RTVS, obravnaval po nujnem postopku. Tako je glasovalo 49 poslancev, medtem ko jih je bilo proti 24. Odbor DZ za kulturo je nato na nujni seji z devetimi glasovi za in šestimi proti za obravnavo na seji DZ po nujnem postopku pripravil dopolnjeni vladni predlog novele. Koalicijski poslanci so poudarjali, da bo RTVS z njim depolitizirana, v SDS in NSi pa so podvomili v iskrene namene vlade.

Zdravstvena stroka od odločevalcev zahteva vključenost. 'Kadra ni dovolj'

11. 07. 2022 15.53

Da je zdravstvenega kadra v zdravstveni negi dovolj, je ocenil minister za zdravje Danijel Bešič Loredan, ki se je ob tem skliceval na številke. Vendar pa so v Zbornici - Zvezi nad njegovo izjavo presenečeni in se sprašujejo, katere številke to kažejo. Njihovi podatki namreč kažejo ravno nasprotno, da je kadra premalo ter da se bodo stvari na tem področju še poslabšale, "če država ne bo sistemsko pristopila k reševanju težav". V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja ob tem od vlade zahtevajo vključenost v odločanje. Kot so opozorili, besedila predloga Zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema namreč niso prejeli: "Prav zaradi takšnega ravnanja je socialni dialog v preteklem letu zamrl."

Reševanje zdravstva: 'Kolikor se bo delalo, toliko bo plačano'

10. 07. 2022 13.10

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan upa, da bi bil lahko zakon o interventnih ukrepih v zdravstvu v DZ sprejet že prihodnji teden. Namenjen je namreč takojšnji umiritvi razmer na primarnem nivoju in pridobitvi realne slike zmogljivosti sistema. Nato bo sledila reforma. "To smo obljubili, zato delamo hitro in veliko," je dejal minister.

200 milijonov težak zakon za zdravstvo že skoraj v celoti usklajen

08. 07. 2022 15.18

Vlada je obravnavala predlog zakona o interventnih ukrepih v zdravstvu. Ukrepi iz zakonodajnega predloga so težki okoli 200 milijonov evrov in med drugim prinašajo administrativno razbremenitev, prenos dela kompetenc zdravnikov na kader zdravstvene nege, načrtujejo tudi uvedbo ambulant za bolnike brez izbranega osebnega zdravnika. Minister za zdravje je dejal, da je zakon že skoraj v celoti usklajen. Zatika se pri členu, ki po mnenju Levice še vedno izenačuje javne zavode s koncesionarji.

Vlada podpira zakon proti škodljivim ukrepom pretekle oblasti

08. 07. 2022 15.09

V Inštitutu 8. marec pri parlamentarni obravnavi njihovega predloga zakona proti škodljivim ukrepom pretekle oblasti računajo na podporo celotne koalicije. Vlada se je na seji opredelila, da zakon podpira in se z njegovimi cilji strinja, saj uresničuje temeljna ustavna načela. Pristojno delovno telo državnega zbora pa ga bo obravnavalo v torek.

Evropski poslanci podprli umestitev jedrske energije med zelene dejavnosti

06. 07. 2022 15.50

Evropski poslanci so na glasovanju podprli vključitev jedrske energije in plina v t. i. taksonomijo, s čimer so podprli opredelitev jedrske energije in plina kot prehodni zeleni dejavnosti, ki naj bi olajšali zeleni prehod. Predlog je močno razdelil članice in javnost, kar se je pokazalo tudi pri glasovanju.

Evropski poslanci podprli vstop Hrvaške v območje z evrom

05. 07. 2022 15.22

Evropski poslanci so z veliko večino glasov podprli vstop Hrvaške v območje z evrom. Parlament je s 539 glasovi podprl poročilo Evropske komisije, v katerem je ta dokončno ocenila, da Hrvaška izpolnjuje kriterije za prevzem evra z letom 2023. Proti je glasovalo 45 poslancev, 48 pa se jih je glasovanja vzdržalo, so sporočili iz Evropskega parlamenta.

Svetina zaskrbljen zaradi vse več neizvršenih ustavnih odločb

04. 07. 2022 15.06

Varuh človekovih pravic Peter Svetina, ki je predsedniku ustavnega sodišča Mateju Accetu predal letno poročilo za lansko leto, je v pogovoru izrazil zaskrbljenost nad neizvrševanjem odločitev ustavnega sodišča. Neizvršenih zadev je namreč zadnja leta vse več.

Severna Makedonija: Premier in vodja opozicije brez dogovora glede kompromisa z Bolgarijo

03. 07. 2022 20.20

Premier Severne Makedonije, vodja socialdemokratov (SDSM) Dimitar Kovačevski in vodja največje opozicijske stranke, desne VMRO-DPMNE Hristijan Mickoski na pogovorih niso doseglo dogovora glede spremenjenega francoskega predloga, ki naj bi omogočil odpravo bolgarske blokade in začetek pristopnih pogajanj Severne Makedonije z EU.

Ministrstvo razkrilo, koliko sredstev so med epidemijo prejeli verski uslužbenci

03. 07. 2022 15.32

Verski uslužbenci Katoliške cerkve in Srbske pravoslavne cerkve Metropolija zagrebško-ljubljanska so v letu 2020 prejeli skupno dobrih 1,2 milijona evrov izredne pomoči v obliki mesečnega temeljnega dohodka, v letu 2021 pa skupaj dobrih 4,1 milijona evrov, izhaja iz predloga odgovora ministrstva za kulturo zagovorniku načela enakosti.

Teksaški učitelji: namesto suženjstva izraz 'neprostovoljna preselitev'?

03. 07. 2022 11.40

V Teksasu je posebna delovna skupina razvijala učni načrt družboslovja za učence drugega razreda in prišla do nenavadnega predloga. Namesto besedne zveze 'trgovina s sužnji' so namreč predlagali izraz "neprostovoljna preselitev". A odbor, ki razsoja o učnem načrtu šol, tega ni podprl, delovni skupini pa je predlagal, naj predlagani izraz preuči znova. Učni načrt ne bo prikril suženjstva, je jasen predsednik odbora.

Vlada ne izključuje možnosti rebalansa letošnjega proračuna

01. 07. 2022 17.38

Vlada je sprejela usmeritve o pripravi proračunskih dokumentov v tem letu. Skupaj s proračunskimi uporabniki se bo tako lahko lotila priprave predloga sprememb proračuna za leto 2023 in predloga proračuna za leto 2024. Ob tem po navedbah ministrstva za finance obstaja verjetnost, da bo hkrati pripravljala tudi rebalans proračuna za letos.

Funkcionarjem se ne bo treba testirati na prepovedane droge

01. 07. 2022 17.18

Poslanci so na izredni seji s 26 glasovi za in 54 proti zavrnili predlog zakona o obveznem testiranju funkcionarjev na prepovedane droge. Predlog zakona, po katerem bi poslance na prepovedane droge enkrat letno testirali ob odvzemu vzorcev las, urina ali krvi, je v parlamentarno obravnavo vložila SDS.

Vrečkova in Golob: Depolitizacija RTVS nujna še pred poletjem

01. 07. 2022 16.32

Vladni predlog novele zakona o RTVS je dober in depolitizira delovanje RTVS, je na novinarski konferenci po seji zatrdila ministrica za kulturo Asta Vrečko. Njegov sprejem želijo pred poletjem, če bo opozicija zavlačevala, pa bodo razmislili tudi o drugih ukrepih, da bi rešili "agonijo RTVS" pred poletjem, je dejal premier Robert Golob.

Poslanci sprejeli novelo zakona o nalezljivih boleznih

29. 06. 2022 11.39

Poslanke in poslanci so, kot je bilo tudi pričakovano, potrdili novelo zakona o nalezljivih boleznih. Novela zakona, ki so jo spreli z 49 glasovi za in 20 proti, po navedbah predlagateljev odpravlja ugotovljeno neustavnost. Prav tako uvaja institut parlamentarnega nadzora vladnih ukrepov za obvladovanje epidemije.

Lilijana Kozlovič spregovorila o imenovanju evropskih delegiranih tožilcev

28. 06. 2022 20.17

Prvič po odstopu s položaja in medijskem molku, ki je sledil, je pred našo kamero stopila nekdanja pravosodna ministrica Lilijana Kozlovič. Odšla je zaradi zapletov pri imenovanju Mateja Oštirja in Tanje Frank Eler za evropska delegirana tožilca. Zgodbi dodajamo novo poglavje. Vsi ministri so vedeli, da kandidata izpolnjujeta vse pogoje za imenovanje, pravi Liljana Kozlovič, ki odstira ozadje dolgotrajnega postopka, ki je vladi Janeza Janše prinesel grožnje s sankcijami Evropske komisije.

Inštitut 8. marec ostal brez vabila na sestanek z vlado

28. 06. 2022 17.24

Premier Robert Golob se je opravičil Inštitutu 8. marec, ker so bili izpuščeni s seznama povabljenih na ponedeljkov sestanek vlade in nevladnih organizacij. Na inštitutu sicer delo aktualne koalicije spremljajo, med drugim so nanjo naslovili vprašanje, kdaj bo obravnavan njihov predlog zakona o odpravi škodljivih ukrepov prejšnje vlade.

Minister za zdravje zagotovil: Obveznega cepljenja proti covidu-19 ne bo

28. 06. 2022 08.38

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je poudaril, da bo odslej glavno vlogo pri obvladovanju epidemije covida-19 imela stroka. Kot je poudaril, moramo covid-19 umestiti v naš zdravstveni sistem. Zagotovil pa je, da obveznega cepljenja proti covidu ne bo, prav tako ne bo več spreminjanja ukrepov čez noč. Epidemiolog Fafangel je poudaril, da je epidemiološka situacija sicer resna, a ne tako grozna, kot je videti na prvi pogled, saj nove podrazličice ne povzročajo hujših potekov bolezni, kot je bilo značilno za prejšnje različice. Kot poudarja, je za zaščito pred covid-19 na voljo paleta sprejemljivih ukrepov, za katere se bodo posamezniki, da bodo zaščitili svoje zdravje in zdravje drugih, prostovoljno odločali sami.

Britanski parlament podprl predlog zakona o spremembah severnoirskega protokola

28. 06. 2022 09.49

Poslanci spodnjega doma britanskega parlamenta so po razpravi z 295 glasovi za in 221 proti podprli sporni predlog zakona o spremembi severnoirskega protokola, dogovorjenega v okviru pogajanj o izstopu Velike Britanije iz EU. S tem so predlogu zakona omogočili prehod v naslednjo fazo obravnave v parlamentu.

DZ obravnaval več predlogov zakonov s področja gospodarstva

27. 06. 2022 20.28

Poslanci so na izredni seji opravili prvo obravnavo več zakonov s področja gospodarstva, ki jih je v DZ vložila opozicija. Koalicija večini predlogov nasprotuje, tudi predlogu zakona o debirokratizaciji obdavčitve unovčenja virtualnih valut. Nekaterim je medtem predvsem zaradi prenosa evropskih direktiv napovedala podporo.

Koalicija proti referendumu glede prispevka RTV, v SDS in NSi za

27. 06. 2022 11.50

DZ je v nadaljevanju izredne seje prešel na poslansko razpravo o predlogu SDS za razpis posvetovalnega referenduma o predlaganih spremembah zakona o RTVS, po katerih prispevek RTV ne bi bil več obvezen. Koalicijski poslanci v predlogu za referendum vidijo željo po uničenju RTVS, v SDS pa so dejali, da želijo dobiti jasen odgovor državljanov.

Vlada ne podpira obveznega testiranja funkcionarjev na prepovedane droge

23. 06. 2022 21.17

Vlada je na seji sprejela mnenje o predlogu zakona o obveznem testiranju funkcionarjev na prepovedane droge, ki ga je v DZ vložila poslanska skupina SDS. Vlada ne podpira predloga, saj pretirano posega v zasebnost posameznika, so sporočili iz urada vlade za komuniciranje.