predloga

Predlogu zakona glede posojil v frankih se obeta podpora

01. 02. 2022 12.34

DZ je opravil drugo obravnavo predloga zakona za ureditev problematike posojil v švicarskih frankih, o katerem bo glasoval v sredo. Podporo predlogu so napovedali v poslanskih skupinah SDS, SNS, Levica in SD, odrekli so mu jo v SAB. V poslanskih skupinah NSi, DeSUS in LMŠ bodo glasovali različno.

Janša nasprotuje predlogu novele ZNB: Je v nasprotju z ustavo in predlogi WHO

31. 01. 2022 14.19

Glede predloga novele zakona o nalezljivih boleznih, ki so ga vložili nepovezani poslanci, je predsednik vlade Janez Janša v DZ dejal, da je predlog v nasprotju z ustavo in načelom delitve oblasti ter tudi predlogi Svetovne zdravstvene organizacije. Da pozicija in opozicija različno ocenjujeta določeno situacijo, je po njegovi oceni normalno, a pri temeljnih postulatih bi morali vsi govoriti isti jezik. Razočaran je, da nekatere dobri gospodarski rezultati žalostijo. Opoziciji pred volitvami predlaga tekmovanje v tem, kdo je boljši, ne pa, da dvomi o nespornih dejstvih. V Pravni mreži za varstvo demokracije pa se medtem z Janšo ne strinjajo.

Šketa zavrača Janševe trditve: Nikoli nisem predlagal zamrznitve sredstev za Slovenijo

31. 01. 2022 15.30

Premier Janez Janša je v DZ državnega tožilca Draga Šketo obtožil delovanja, ki meji na državni udar, s tem ko je v Bruselj poslal pismo, na podlagi katerega se zahteva pogojevanje oziroma zavrnitev evropskih sredstev Sloveniji. Janša je podobnega delovanja obtožil tudi komisarja Janeza Lenarčiča. Šketa se na obtožbe Janše odzval na novinarski konferenci in navedbe predsednika vlade označil za nesresnične. "Nikoli nisem predlagal zamrznitve sredstev za Slovenijo," je povedal.

Udarec ugledu države ali pravica? Zakaj bi posojilojemalce v frankih obravnavali drugače?

31. 01. 2022 10.45

Volitve so blizu in neobhodno jih seveda spremljajo predvolilni bombončki. Je pa Slovenija zaradi enega od načrtovanih darilc tema v uglednih medijih, kot sta Financial Times in Frankfurter Allgemeine Zeitung. Banke naj bi namreč morale za nazaj kompenzirati tečajna tveganja za posojila v švicarskih frankih, zaradi česar so bankirji seveda ogorčeni. Banke so ponovno poudarile, da je zakon škodljiv, neustaven in ogroža finančno stabilnost bančnega sistema. Če bo sprejet, napovedujejo vložitev pobude za oceno ustavnosti, pripravljajo tudi predlog za zadržanje izvajanja zakona.

NSi: Želeli smo, da predlog zakona ostane na dnevnem redu, da ga lahko zavrnemo

31. 01. 2022 13.11

DZ je na predlog poslanskih skupin LMŠ, SD, Levice, SAB in nepovezanih poslancev z dnevnega reda umaknil predlog dopolnitve kazenskega zakonika, ki skrajšuje zastaralne roke za kazniva dejanja. Proti umiku so poleg predlagateljev, poslancev SNS, glasovali tudi poslanci SDS in NSi. NSi je bila sicer med tistimi, ki si je premislila in napovedala, da zakona ne bo podprla. Kot pravijo, kljub glasovanju proti umiku predloga, pri tem stališču vztrajajo.

'Državo imamo zato, da ščiti potrošnike, ne pa da se ukvarja s tržnim gospodarstvom'

28. 01. 2022 06.00

Kurilne sezone bo kmalu konec, energetska revščina je vse hujša, vlada pa še ni sprejela predloga z enkratno pomočjo. Ponudniki energije nasprotno kot pravniki trdijo, da je vse po pravilih in da je treba obravnavati vsako pogodbo posebej. Bi tako kot pri elektriki stanovalci tudi pri plinu lahko računali na vavčer? Zakaj se ne odpove trošarinam, omrežninam in zniža položnice za polovico?

Evropska glavna tožilka: gre za oviranje pregona goljufij

27. 01. 2022 18.31

Generalni državni tožilec Drago Šketa je obiskal sedež evropskega javnega tožilstva (EPPO), kjer je z evropsko glavno tožilko Lauro Kövesi razpravljal tudi o načrtovanih spremembah kazenskega zakonika. V EPPO so izrazili zaskrbljenost zaradi predvidenih sprememb, ki da bi lahko vplivale tudi na učinkovitost delovanja evropskega tožilstva.

'Predlog programa cepljenja ne prinaša nujno uvedbe obveznega cepljenja proti covidu-19'

27. 01. 2022 16.43

Na Kliničnem inštitutu za medicino dela ocenjujejo, da bi bilo cepljenje proti covidu-19 po predlogu programa cepljenja za leto 2022 v trenutni situaciji svetovano večini zaposlenih. A kot dodajajo, predlog po njihovi oceni za zaposlene ne prinaša tudi nujno uvedbe obveznega cepljenja. Verjetneje je, da bo cepljenje po vzoru gripe priporočeno.

S Pulitzerjem ovenčan strip o holokavstu prepovedali zaradi gole miši in osmih grdih besed

27. 01. 2022 10.40

Odbor ene od ameriških šol je zmotilo osem kletvic in podoba gole ženske, sicer narisane kot miši, v knjigi Maus, romanu v stripu avtorja Arta Spiegelmana. V njej pripoveduje zgodbo svojega očeta, ki je preživel holokavst, delo pa mu je med drugim prineslo prestižno Pulitzerjevo nagrado. Številni mladi so se s tem temačnim obdobjem seznanili prav iz nje, te možnosti pa ne bodo imeli več učenci iz Tenneseeja. Ker spornih besed in slike ne morejo preprosto izbrisati, so namreč odborniki delo prepovedali.

Jelinčič: Predloga ne bom umaknil, Heferle: Je nestrokoven in škodljiv

27. 01. 2022 06.00

Poslanec Zmago Jelinčič niti zdaj, ko se osipa podpora njegovim predlaganim spremembam kazenskega zakonika, po katerem bi skrajšali zastaralne roke, predloga ne namerava umakniti iz parlamentarne procedure. Ne ve sicer, kdo vse ga namerava podpreti v državnem zboru: "To bomo videli naslednji teden, ko bo zakon na sporedu. Jaz ga ne bom umaknil, stojim za tem in sem prepričan, da je pravilno," je dejal v oddaji 24UR ZVEČER. Nasproti mu je stala poslanka LMŠ Tina Heferle, ki mu očita, da je pripravljeni predlog izjemno nestrokoven in škodljiv, poleg tega pa so še zgrešili zakon.

Vlada s 'potaknjenci' tudi v Nacionalni program visokega šolstva

26. 01. 2022 20.57

Vlada je 13. januarja sprejela predlog resolucije o Nacionalnem programu visokega šolstva 2021–2030 in ga poslala v sprejem v DZ. Toda Visokošolski sindikat Slovenije opozarja, da je v dokumentu nekaj škodljivih določb. Dve naj bi se pojavili naknadno in označili so ju za tipična "potaknjenca", saj Svet za visoko šolstvo in javnost z njima nista bila predhodno seznanjena in se do njiju nista mogla opredeliti. Sindikat je zato poslanske skupine DZ pozval, naj vložijo in podprejo amandmaje na predlog resolucije.

Opozicijski predlog o energetskih vavčerjih končal zakonodajno pot

26. 01. 2022 06.28

Predlog zakona o začasnih ukrepih za preprečevanje energetske revščine, s katerim so želeli v opoziciji socialno najbolj ranljivim zagotoviti dobropis za plačilo energentov, je končal zakonodajno pot, vlada napoveduje svojega. Z njim naj bi, kot smo poročali, 150 tisoč Slovencem in Slovenkam iz socialno ranljivih skupin razdelili energetske vavčerje v višini 140 evrov, znižali pa naj bi se tudi prispevki na položnicah za elektriko.

Del koalicije si je premislil: predloga kazenskega zakonika ne bodo podprli

25. 01. 2022 14.23

Sprejetje predloga kazenskega zakonika na odboru DZ za pravosodje je v opoziciji sprožilo presenečenje in ogorčenje. Predlagala ga je SNS, čeprav je predlog prejel odklonilna mnenja stroke. Kot pravijo v opoziciji je pritisk javnosti prepričal poslanski skupini DeSUS in Konkretno, da zakona ne bosta podprli. Enako je sporočila tudi NSi. V primeru pa, da DZ vseeno potrdi zakon, kar je sedaj malo verjetno, opozicija napoveduje referendum.

Skupščina Gen-I ni odločala o imenovanju uprave podjetja

25. 01. 2022 06.51

Skupščina Gen-I ni odločala o imenovanju uprave podjetja. "V odsotnosti predhodne uskladitve družbenikov namreč niso bile podane predpostavke za odločanje družbenikov na današnji seji skupščine," so sporočili iz Gen-I. Nova skupščina bo sklicana najkasneje v 30 dneh. Po tretjem neuspelem poskusu je zdaj na potezi sodišče. Po neuradnih, a zanesljivih informacijah bo sodišče tokrat poslušalo predvsem dva predloga in argumente zanju. Enega od Gen-I, drugega od Gen energije.

ZZZS proti predlaganim spremembam pri izplačevanja bolniških nadomestil

25. 01. 2022 14.20

Upravni odbor Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije je predlagal državnemu zboru, da zavrne predloga novel zakona o zdravstvenem varstvu in zavarovanju ter zakona o delovnih razmerjih. Predlagane spremembe namreč prinašajo občutno dodatno finančno breme za ZZZS, finančne posledice pa so nerealno ocenjene, so med drugim navedli pri ZZZS.

Slovenija zdrsnila na indeksu zaznave korupcije: 'Padec zbuja skrb'

25. 01. 2022 06.22

Slovenija je na Indeksu zaznave korupcije Transparency International - Corruption Perception Index (CPI 2021) dosegla 41. mesto z oceno 57. Slovenija je tako izgubila tri točke in se je še dodatno oddaljila od povprečja EU in OECD. Mednarodni inštitut za demokracijo in volilno pomoč (IDEA) je v zadnjem poročilu posebej izpostavil zdrs demokracije v Sloveniji.

Poslanci rešujejo vladajočo elito pred kazenskimi postopki, na žrtve pa so pozabili?

24. 01. 2022 07.46

Ogromno prahu je prejšnji teden dvignil predlog zakona o dopolnitvi Kazenskega zakonika, s katerim bi skrajšali roke za pregon kaznivih dejanj, s tem pa bi v vodo padlo več tisoč predkazenskih postopkov gospodarskega kriminala in korupcije, pa tudi drugih oblik kriminala z najhujšimi posledicami. "Predlagana sprememba zakona je škodljiva, nerazumna in neustavna. To bi pomenilo, da bi ostali neraziskani tudi številni primeri umorov, ropov, posilstev. Takšnih sprememb kazenske zakonodaje, ki nimajo nobene podlage v strokovnosti, se moramo bati. Ne moremo se znebiti občutka, da gre samo za reševanje aktualne oblasti iz kazenskih postopkov," pravi Mirjam Kline, vodja Oddelka za kazenske zadeve na Vrhovnem državnem tožilstvu. Na žrtve in oškodovance so politiki povsem pozabili.

Če bo Kazenski zakonik spremenjen, Inštitut 8. marec napoveduje referendum

21. 01. 2022 15.21

V Inštitutu 8. marec so potrdili, da bodo v primeru sprejetja dopolnitve kazenskega zakonika v DZ začeli postopek za vložitev pobude za referendum. Predsednika DZ so pozvali, da zakona ne uvrsti na dnevni red seje DZ. Opozarjajo namreč, da dopolnitve kazenskega zakonika legitimirajo gospodarski kriminal in korupcijo. Podpise za referendum nameravajo zbirati tudi t. i. petkovi protestniki. Na noge je skočila tudi stroka, ki opozarja, da bi v tem primeru zastarali tudi številni odmevni primeri.

Posegi v zakonodajo, ki jim nasprotuje celo stroka: 'Nepremišljeno, neutemeljeno, škodljivo'

21. 01. 2022 12.55

Predlagani dopolnitvi kazenskega zakonika, ki skrajšuje zastaralne roke v zadevah gospodarske kriminalitete, med drugim nasprotujejo na vrhovnem državnem tožilstvu in pravosodnem ministrstvu. Kot pravijo, so rešitve nesistemske in lahko pomenijo ravno nasprotne učinke. V težjih oz. zapletenejših primerih kaznivih dejanj bi pomenile celo neke vrste amnestijo za storilce kaznivih dejanj.

Pahor išče novega predsednika računskega sodišča

21. 01. 2022 12.30

Predsednik republike Borut Pahor je podpisal poziv za zbiranje predlogov možnih kandidatov za predsednika računskega sodišča. Mesto se bo izpraznilo 31. maja, ko se izteče mandat zdajšnjemu predsedniku Tomažu Veselu. Rok za prijavo je 15. april.

Podpora novemu predlogu: ne 30, le še 20 dni bolniške v breme delodajalca

21. 01. 2022 08.57

Odbor za zdravstvo je prikimal skrajšanju obdobja izplačila bolniškega nadomestila v breme delodajalca, in sicer s 30 na 20 dni. Čeprav je predlog dobil zeleno luč šele na odboru, se obeta sprejetje predloga, saj so mu naklonjeni tudi v koaliciji.

Po karantenah krajše tudi izolacije? Z deset na sedem dni

20. 01. 2022 20.28

Izolacija za okužene se bo po vsej verjetnosti z 10 skrajšala na sedem dni, napoveduje vodja svetovalne skupine za covid-19 Mateja Logar. Stroka namreč ugotavlja, da je pri omikronu potek bolezni hitrejši. Po enem tednu bodo izolacijo lahko zaključili okuženi brez simptomov, sedmi dan bodo morali opraviti hitri antigenski test. Svetovalna skupina je predlog že predstavila vladi, ta naj bi ga potrdila najpozneje v začetku prihodnjega tedna. Skrajšanje izolacije bi olajšalo kadrovske stiske številnih podjetij, šol in zdravstvenih ustanov, ki zaradi okužb med zaposlenimi ne zmorejo več opravljati dela. V domovih za starejše so tako na pomoč priskočili prostovoljci Rdečega križa.

Trenta, nabava zaščitne opreme, Teš 6 – primeri, ki bi s spremembo zakona ostali brez epiloga

20. 01. 2022 20.29

Parlamentarni odbor za pravosodje je z glasovi poslancev vladajoče koalicije potrdil predlog dopolnitve kazenskega zakonika. Ta skrajšuje zastaralne roke pri pregonu gospodarskega kriminala, s čimer bi čez noč zastarali številni odmevni primeri. Brez epiloga bi tako lahko ostala denimo korupcijska afera, ki je zaznamovala gradnjo šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj, že čez nekaj mesecev bi zastarale tudi preiskave domnevno spornih poslov pri dobavi zaščitne opreme. Stroka, ki je glasno nasprotovala predlogu, ki ga je vložila Jelinčičeva SNS, je nad odločitvijo odbora ogorčena.

SNS spreminja napačen zakon in onemogoča pregon gospodarskega kriminala

20. 01. 2022 11.34

Potem ko je Odbor DZ za pravosodje s sedmimi glasovi za in šestimi proti po skrajšanem postopku potrdil predlog dopolnitve kazenskega zakonika, ki ga je vložila SNS, se vrstijo kritike iz vrst opozicije, da bo gospodarski kriminal s tem nagrajen in ne kaznovan. Spremembe bi onemogočale pregon nekaterih kaznivih dejanj, tudi tistih, povezanih z nabavo zaščitne opreme v prvem valu epidemije covid-19. Predlogu nasprotuje celo stroka, ki opozarja, da so spremembe vložene v napačen zakon.

Se želijo vladajoči dokopati do največje baze podatkov v državi?

20. 01. 2022 15.32

Le nekaj mesecev pred volitvami Urad za preprečevanje pranja denarja in financiranja terorizma dobiva praktično neomejena pooblastila za obdelovanje osebnih podatkov, kar odpira velik prostor za zlorabe in posege v zasebnost. Razlog je predlog zakona, ki ga je v drugem branju potrdil parlamentarni odbor za javne finance in ki močno povečuje pooblastila urada – med drugim bodo lahko inšpektorji brez vprašanj vstopali v stanovanja.

Predlog MZ: O obveznem cepljenju za nekatere zaposlene naj odloča NIJZ

19. 01. 2022 19.33

Ministrstvo za zdravje je objavilo predlog pravilnika o določitvi programa cepljenja in zaščite z zdravili za leto 2022. Kot gre razbrati iz predloga, bi NIJZ na osnovi ocene tveganja in epidemiološke indikacije lahko opredelil skupine ljudi, ki bi jih v primeru nujnih razmer cepili proti covidu-19.

'Vlada novelo zakona o gasilstvu sprejela brez dialoga in sodelovanja z nami'

19. 01. 2022 12.32

V Sindikatu poklicnega gasilstva Slovenije so kritični do predloga novele zakona o gasilstvu, ki ga je v parlamentarni postopek nedavno vložila vlada. Opozarjajo, da pri njeni pripravi niso sodelovali. Iz zadnje različice pa je izpadlo tudi nekaj v preteklosti z ministrstvom že usklajenih predlogov, so izpostavili na novinarski konferenci. Na ministrstvu očitke zanikajo.

Odbor DZ potrdil predlog o dopolnitvi kazenskega zakonika, pravna stroka proti

19. 01. 2022 17.11

Odbor DZ za pravosodje je potrdil predlog dopolnitve kazenskega zakonika, ki ga je vložila SNS. Kot pojasnjuje predlagatelj, je cilj dopolnitve skrajšati oziroma omejiti nerazumno dolge predkazenske in kazenske postopke v zadevah gospodarske kriminalitete. Na odboru za pravosodje, ki so ga zaradi odsotnosti predlagatelja Zmaga Jelinčiča Plemenitega začeli z zamudo, so bila podana tudi mnenja zakonodajno pravne službe DZ, državnega sveta, ministrstva za pravosodje, vrhovnega državnega tožilstva, sodnega sveta in odvetniške zbornice. Vsa mnenja so bila odklonilna.

V ponedeljek potrdili največ novih okužb do zdaj – 8681

18. 01. 2022 09.46

V ponedeljek so bili v Sloveniji opravljeni 13.803 PCR-testi, od tega jih je bilo pozitivnih kar 8681. To je največje število dnevno potrjenih primerov v Sloveniji do zdaj. Delež pozitivnih testov je bil 62,9-odstoten. Zaradi slabše zaščite cepiv in prebolelosti pri koronavirusni različici omikron po besedah infektologinje Bojane Beović še ni gotovo, kdaj bo peti val epidemije covida-19 dosegel svoj vrh. "Omikron je za večino ljudi kot prehlad, zlasti za tiste, ki so koronavirus že preboleli ali pa so bili cepljeni," je med drugim še povedala.

Pahor za viceguvernerja Banke Slovenije predlaga Marjana Divjaka

18. 01. 2022 13.41

Predsednik republike Borut Pahor je v DZ poslal predlog za imenovanje viceguvernerja Banke Slovenije, ki bo na tem položaju nasledil Primoža Dolenca. Po presoji kandidatur in opravljenih posvetovanjih z vodji poslanskih skupin se je Pahor odločil na položaj predlagati Marjana Divjaka, so sporočili iz kabineta predsednika republike.