predlogov

'Pri zahtevah bomo vztrajali dokler bo potrebno, pika'
25. 10. 2023 06.38
Predstavniki zaposlenih s področja šolstva, kulture in znanosti so na protestnem shodu vladi sporočili, da so proti razvrednotenju njihovega dela. Zahteve po odpravi plačnih nesorazmerij, usklajevanju plač z inflacijo in utrjevanju strokovnih nazivov so pred vladnim poslopjem izrazili opremljeni s transparenti, piščalkami in trobljami.Glavni tajnik Sviz Branimir Štrukelj je dejal, da bodo pri svojih zahtevah vztrajali do konca.

Delodajalci želijo črtati večino večjih sprememb zakona o delovnih razmerjih
24. 10. 2023 20.16
Reprezentativne delodajalske organizacije so v državnem zboru posredovale več predlogov dopolnil k predlogu novele zakona o delovnih razmerjih. Z njimi predlagajo črtanje vseh večjih sprememb, z zaščito sindikalnih zaupnikov in žrtev nasilja v družini vred, tako da bi v noveli med odmevnejšimi rešitvami ostale le določbe dveh evropskih direktiv.

Sviz pripravlja protestni shod: 'Gre za zadnje opozorilo'
23. 10. 2023 12.16
Sviz v sredo pripravlja protestni shod pred poslopjem vlade, na katerem bodo izrazili nestrinjanje z vladnim predlogom v pogajanjih o odpravi plačnih nesorazmerij v javnem sektorju. Predlog nesorazmerja ohranja in prenaša v nov plačni sistem, na delovnih mestih s strokovnimi nazivi v vzgoji in izobraževanju ter kulturi pa jih celo povečuje, menijo. Protesta se bo udeležilo okoli 1500 ljudi, šole, vrtci in vse druge ustanove na področju kulture, znanosti in visokega šolstva pa bodo normalno delovale.

'Mala delavska ustava' pod plazom očitkov zaradi neusklajenih ukrepov
20. 10. 2023 11.55
Vlada je na dopisni seji v predlog novele Zakona o delovnih razmerjih vključila dodatne spremembe s področja zaščite žrtev nasilja v družini, in sicer možnost sklenitve krajšega delovnega časa. Delodajalci opozarjajo, da so tudi ti ukrepi neusklajeni in da so v predlog novele prišli mimo pogajanj na željo nevladnikov, med njimi Inštituta 8. marec.

Pogajanja o noveli zakona o delovnih razmerjih neuspešna
18. 10. 2023 11.12
Pogajanja o besedilu osnutka novele zakona o delovnih razmerjih so bila neuspešna, so sporočili iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). Noben kompromisni predlog, ki so ga sindikati, delodajalci in ministrstvo za delo poskušali uskladiti v zadnjih dneh, po navedbah zveze za delodajalske organizacije ni sprejemljiv.

Šefic: Usoda Strug in Letuša bo znana v dveh tednih
17. 10. 2023 08.27
Vodja vladne službe za obnovo po poplavah Boštjan Šefic je predstavil pregled opravljenega dela v zadnjih dveh mesecih in povedal, kdaj bodo razseljeni prebivalci izvedeli, kakšna bo usoda njihovih domov. Direktorica Direkcije RS za vode Neža Kodre pa je javnost seznanila s spletnim pregledovalnikom delovišč na vodotokih po avgustovskih poplavah.

Mors razgrnil načrta proračunov, zadovoljni z reševanjem kadrovskega vprašanja
17. 10. 2023 09.58
Odbor Državnega zbora za obrambo se je v okviru obravnave predlogov državnih proračunov za leti 2024 in 2025 seznanil s finančnima načrtoma Ministrstva za obrambo z organi v sestavi za prihodnji dve leti. Načrt predvideva zagotovitev nadaljnje modernizacije in razvoja Slovenske vojske, a hkrati izkazuje solidarnost prizadetim ob letošnjih poplavah, je poudaril državni sekretar na ministrstvu dr. Damir Črnčec. Na ministrstvu so zadovoljni tudi z uspehi pri reševanju kadrovskega vprašanja, napovedujejo pa tudi dodatno krepitev promocije poklica.

Poljaki drli na volišča, opozicija govori o koncu 'mračnega obdobja'
16. 10. 2023 14.28
Na Poljskem se nadaljuje preštevanje glasov po parlamentarnih volitvah, ki bodo očitno prinesle spremembo oblasti. Glasove sicer še vedno preštevajo, vendar se izvajalci anket na vzporednih volitvah očitno niso zmotili – vladajoči nacionalisti (PiS) niso uspeli dobiti večine, zato bi oblast lahko prevzele opozicijske stranke. Opozicijski voditelj Donald Tusk je naznanil konec "mračnega obdobja". Stranka PiS, pod vodstvom katere se je Poljska večkrat sprla z EU glede vladavine prava, svobode medijev, migracijske politike in pravic skupnosti LGBT, je sicer razglasila zmago in napovedala, da bo skušala vseeno oblikovati vlado.

Valentina Prevolnik Rupel nova ministrica za zdravje
13. 10. 2023 07.09
Valentina Prevolnik Rupel je bila na izredni seji imenovana za novo ministrico za zdravje. Podporo ji je izkazalo 48 poslancev, proti njenemu imenovanju za ministrico pa je glasovalo 17 poslancev. Premier Robert Golob je ocenil, da ima Prevolnik Ruplova v tem trenutku najboljši uvid v sistemske izzive zdravstvenega sistema Slovenije.

Zamrznitev socialnih transferjev: varčevanje na plečih revnih
12. 10. 2023 18.00
Predloga proračunov za prihodnji dve leti so obravnavali tudi člani odbora DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide. Največ kritik tako opozicijskih kot koalicijskih članov je letelo na predvideno neuskladitev socialnih transferjev v 2024. Kot so ocenili, bo ta ukrep še poslabšal pogoje ljudem na socialnem dnu. Da jih odločitev "boli", je dejal tudi minister Mesec, ki je spomnil, da je Slovenija glede davkov na premoženje na repu Evrope, o čemer se bo treba temeljito pogovoriti.

Na srečanju s predstavniki delodajalcev poziv k obuditvi Ekonomsko-socialnega sveta
09. 10. 2023 15.25
Predsednik vlade Robert Golob se je v družbi nekaterih ministrov sestal z vsemi 14 delodajalskimi organizacijami in združenji. Na sestanku so razpravljali o skupnih prizadevanjih za blaginjo prebivalcev po poplavah. Predstavniki delodajalcev so prejeli povabilo za vrnitev v Ekonomsko-socialni svet, govora je bilo tudi o (pre)visokih davkih, zaradi katerih po njihovem mnenju slovensko gospodarstvo ni konkurenčno.

Golob: Vse bistvene investicije v proračunu ostajajo
09. 10. 2023 14.46
Predlog spremembe državnega proračuna za leto 2024 in predlog proračuna za leto 2025 zaznamuje avgustovska ujma. V teh dveh letih je predvideno financiranje ukrepov za prebivalstvo, gospodarstvo in infrastrukturo, kljub temu pa vse bistvene investicije ostajajo v teku, je v predstavitvi v DZ dejal premier Robert Golob. Finančni minister Boštjančič pa je poslance pozval k podpori dokumentoma.

Kritično pomanjkanje kadra v domovih starejših. Kdo bo sploh izvajal dolgotrajno oskrbo?
09. 10. 2023 14.27
10 vlad, vsaj šest predlogov zakona, nič koliko analiz, strategij. In več kot 20 let preigravanj, kupčkanj, velikih besed, smelih obljub. Toliko je trajalo, da smo v Sloveniji le dobili Zakon o dolgotrajni oskrbi. Zakon, ki naj bi končno celostno in sistemsko poskrbel za vse starostnike, ki ne zmorejo zase poskrbeti sami. Toda: kaj pravzaprav prinaša ta zakon? Kje dobiti sredstva za izvajanje nujno potrebne dolgotrajne oskrbe? Predvsem pa: kdo bo – ob vsesplošnem pomanjkanju kadra – dolgotrajno oskrbo sploh izvajal?

Drake v novi uspešnici: Brat, midva sva Jugoslovana
09. 10. 2023 09.59
Drake je svoje oboževalce presenetil z izidom novega singla, ki ga je naslovil 8Am in Charlotte, v pesmi pa je sporočil, da je njegov prijatelj in sodelavec 21 Savage končno dobil zeleno karto in bo odslej lahko polnopravni državljan Združenih držav Amerike. Bolj kot s to novico pa je Drake presenetil z verzi, v katerih ju je označil za Jugoslovana, omenil pa je tudi Češkoslovaško.

Zakon o dolgotrajni oskrbi: prava rešitev za dostojno starost?
07. 10. 2023 12.00
V Sloveniji po nekaterih ocenah vsaj 60 tisoč ljudi že danes potrebuje dolgotrajno oskrbo. In v prihodnje jih bo še več. Smo namreč – in to je znano že leta – starajoča se družba. Kot kažejo projekcije, se bo število starejših od 80 let do leta 2050 podvojilo. Po dveh desetletjih političnih preigravanj, različnih predlogov in neuspešnega urejanja tega področja smo končno dobili zakon o dolgotrajni oskrbi, ki naj bi to področje uredil tudi sistemsko. Številni starostniki, ki ne zmorejo sami poskrbeti zase, so namreč zdaj velikokrat prepuščeni sami sebi. Ali pa odvisni od svojcev in pomoči na domu, ki je v pristojnosti občin. Kako in kdaj bo torej zakon o dolgotrajni oskrbi zaživel tudi v praksi? Kako se bodo uveljavljale pravice? Pa tudi: kdo bo ob hudi kadrovski stiski, ki pesti to področje, dolgotrajno oskrbo sploh izvajal? Kdaj bomo začeli plačevati nov socialni prispevek? O tem nocoj v rubriki 24UR Inšpektor.

Do oktobra v državnem proračunu nastal 765-milijonski primanjkljaj
05. 10. 2023 12.05
Državni proračun je imel v prvih devetih mesecih 9,3 milijarde evrov prihodkov, kar je 45 milijonov več kot v enakem obdobju lani. Odhodki so bili višji za 490 milijonov evrov in so nanesli 10,1 milijarde evrov. Proračunski primanjkljaj je tako znašal 765 milijonov evrov. Fiskalni svet še naprej opozarja na nerealistično proračunsko načrtovanje.

Na mizi zvišanje davkov za gospodarstvo: 'Že zdaj Hrvaška pobira slovenske davke'
04. 10. 2023 19.23
Je vlada pripravljena gospodarstvo utopiti v davkih, da bi zbrala čim več sredstev za obnovo po poplavah? Eden od predlogov Ministrstva za finance naj bi namreč predvideval, da bi že prihodnje leto dvignili stopnjo davka od dohodka pravnih oseb. Podjetja tako ne bi več plačevala 19 odstotkov davka, temveč 21 odstotkov, leto pozneje pa 22 ali 23 odstotkov, je poročal časnik Delo.

Digitalizacija zdravstva bo morala počakati na nov zakonski predlog
04. 10. 2023 08.13
Predlog zakona o digitalizaciji zdravstva je zaključil parlamentarno pot. Člani odbora DZ za zdravstvo so namreč z devetimi glasovi proti ocenili, da ni primeren za nadaljnjo obravnavo. Zakonskemu predlogu ministrstva za zdravje, na katerega sta tako Informacijska pooblaščenka kot zakonodajno-pravna služba DZ podali obsežne pripombe, so nasprotovali tudi koalicijski poslanci. Na minstrstvu zdaj napovedujejo pripravo boljšega predloga.

Štrukelj: Ne posegamo v to, za koga vlada meni, da je dober pogajalec
03. 10. 2023 06.00
Ministrica za javno upravo ob pojavu dveh afer namiguje, da sta v javnost prišli ob koncu pogajanj s sindikati javnega sektorja, za odpadla pogajanja pa krivi sindikalno stran. Sindikalist Branimir Štrukelj zagotavlja, da Sanji Ajanović Hovnik ni podtaknil afer, prav tako pa pravi, da ni on odgovoren za to, da pogajanj v ponedeljek ni bilo. Je ministrica ob vseh teh aferah sploh še kredibilen partner za pogajanja o tako težki problematiki, kot je reforma plač v javnem sektorju? "Naše izkušnje so dovolj velike, da se lahko pogovarjamo s komer koli, zato je ta presoja na vladni strani," je dejal v oddaji 24UR ZVEČER.

'Pozitivna diskriminacija romske manjšine ne more diskriminirati pravic večine'
02. 10. 2023 12.59
Varuh človekovih pravic Peter Svetina je obiskal občine Škocjan, Sevnica in Radeče, kjer se je srečal z župani in odprl Varuhov kotiček. V Škocjanu so ga seznanili s težavami, ki jih imajo s posameznimi Romi. Ob tem je Svetina poudaril, da pozitivna diskriminacija romske manjšine ne more diskriminirati pravic večinskega prebivalstva.

Bi morali starši, ki otrok ne vpišejo v osnovno šolo, izgubiti socialne prejemke?
29. 09. 2023 06.00
To predlagajo župani enajstih občin, ki so za to zbrali precej več kot pet tisoč potrebnih podpisov podpore, kar 31 tisoč. In zdaj bodo zakon začeli obravnavati v delovnih telesih državnega zbora. Predvsem bi tako pripadnike romske skupnosti spodbudili, da otroke pripeljejo v šolo, pravijo. Na Dolenjskem namreč le trije odstotki romskih otrok končajo osnovno šolo. A del politike nad tako rešitvijo ni navdušen, župani pa odgovarjajo: Poglejte realno stanje na terenu.

Fajonova: EU mora zaščititi svoje zunanje meje, če želimo ohraniti schengen
27. 09. 2023 17.54
Zunanji ministri držav skupine C5 so na Dunaju opozorili na pereče vprašanje nezakonitih migracij, pri čemer so poudarili evropski pristop. Zunanja ministrica Tanja Fajon je dejala, da mora EU zaščititi svoje zunanje meje, če želimo ohraniti schengen. Ministri so govorili tudi o Ukrajini in se zavzeli za pospešitev širitve na Zahodni Balkan.

GZS: Čas je, da se slovensko gospodarstvo razbremeni
27. 09. 2023 14.28
Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) že več mesecev opozarjajo na upadanje gospodarske aktivnosti, zdaj so pripravili predlog t. i. mini gospodarske davčne reforme, s katero bi priskočili na pomoč podjetjem. Med predlogi so kapica na socialne prispevke, ukinitev najvišjega dohodninskega razreda ter znižanje davka od dohodkov pravnih oseb.

Cepljenje proti davici, tetanusu in oslovskemu kašlju premaknili v 2. razred
24. 09. 2023 09.38
Ministrstvo za zdravje je nedavno sprejelo pravilnik o določitvi programa cepljenja in zaščite z zdravili za leto 2023. V programu so upoštevali večino predlogov NIJZ, med drugim so dodatnima generacijama zagotovili cepljenje proti HPV, ob tem pa so cepljenje proti davici, tetanusu in oslovskemu kašlju premaknili iz 3. v 2. razred osnovne šole.

Putin potrdil: Potujem na Kitajsko k Šiju
20. 09. 2023 15.20
Ruski predsednik Vladimir Putin je potrdil, da se bo odzval na povabilo svojega kitajskega kolega Ši Džinpinga in obiskal Peking. Obisk je načrtovan za oktober, ko bo tam potekal tudi forum v okviru pobude Pas in cesta. To bo Putinovo prvo potovanje na Kitajsko od začetka ruske invazije na Ukrajino februarja lani. Je pa Moskvo letos že obiskal Ši in izjavil, da odnosi med dvema strateškima zaveznicama vstopajo v novo obdobje.

Že druga tožba Snežiča zoper Mesca, ki krivde ne priznava
19. 09. 2023 15.30
Minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec tudi v drugi zasebni tožbi, ki jo je zoper njega zaradi žaljive obdolžitve vložil davčni svetovalec Rok Snežič, ne priznava krivde. Obramba ministra je v sodni spis vložila vrsto dokaznih predlogov, s katerimi med drugim dokazuje, da je bil Snežič že obsojen.

Uboj partnerke v Mariboru: 20-letnik ne priznava krivde
18. 09. 2023 16.38
20-letni Lazar Terentić, ki ga obtožnica bremeni uboja sedem let starejše partnerke v stanovanju v središču Maribora maja letos, na predobravnavnem naroku ni priznal očitkov, tako da bo 20. novembra steklo sojenje. Če bi dejanje priznal, je tožilka zanj predlagala 12 let zapora, zdaj ga v primeru obsodilne sodbe čaka hujša kazen.

Razvoj nacionalne platforme: pacienti bodo lahko preverili svoje simptome
13. 09. 2023 06.25
55 usmeritev zdravstvene politike so zajeli znotraj petih sklopov: kakovost, dostopnost, učinkovitost, zavzet in motiviran kader ter opolnomočenje državljanov. "Skoraj polovico jih je predlagal strateški svet," je pojasnila državna sekretarka Valentina Prevolnik Rupel. Med drugim so napovedali prenovo glavarinskih količnikov, izboljšanje napotitve k specialistu pa tudi prenovo stopnje nujnosti. Razvijajo pa tudi nacionalno platformo, na kateri bodo lahko prebivalci preverili svoje simptome in ugotovili, ali resnično potrebujejo zdravniško obravnavo ali je dovolj samozdravljenje.

Prebivalce Rigonc skrbi za varnost. Pozivajo, naj ograja ostane
13. 09. 2023 06.00
Slovenija se sooča s povečanim prihodom migrantov. Število nedovoljenih vstopov se je letos povečalo za več kot 300 odstotkov. Samo pretekli konec tedna jih je v Slovenijo na območju novomeške policijske uprave prišlo več kot tisoč. Prebivalci ob meji s Hrvaško so obupani, pravijo, da se bojijo sprehajati po vasi. Brežiški župan je prepričan, da jih Hrvaška k nam usmerja načrtno. SDS napoveduje sklic izredne seje, na ministrstvu za notranje zadeve pa pravijo, da varnost na meji že zagotavljajo. Kljub situaciji so odločeni, da se bo odstranjevanje ograje nadaljevalo.

Nagovor predsednice zavit v skrivnost
12. 09. 2023 19.12
Kako navijati ali vsaj prepoznati za svojo skupnost, ki nima svojega športnega moštva, ki nima nogometne, odbojkarske, košarkarske reprezentance? Ki ne vzbuja čustev, razen morda včasih nekoliko negativnih? Kot so ta o nekakšni birokratski združbi, aparatu, ki odloča o marsičem, kar zadeva naša življenja, naše blagostanje.