predlogov

Slovenija v Natu čez dve leti?
30. 09. 2000 00.00
Slovenija utegne že prej kot v dveh letih postati članica Nata. To je po vrnitvi z obiska v ZDA povedal slovenski obrambni minister Janez Janša. Ameriško poročilo o našem obrambnem sistemu je kritično in polno predlogov, vendar ti ne bi smeli pomeniti večjih ovir pri vključevanju v Nato.

Dva kandidata za ustavnega sodnika
29. 09. 2000 00.00
Na poziv predsednika republike Milana Kučana za zbiranje predlogov možnih kandidatov za eno prosto mesto sodnika ustavnega sodišča sta se prijavila dva kandidata, in sicer poslanec ZLSD in redni profesor ustavnega prava na ljubljanski Pravni fakulteti Ciril Ribičič in okrožni sodnik svetnik iz Maribora Božidar Merc.

Izteka se rok za zbiranje kandidatur
26. 09. 2000 00.00
Opolnoči se bo iztekel že drugi, tokrat 60-dnevni rok za zbiranje predlogov kandidatov za prosto mesto ustavnega sodnika. Poziv predsednika republike Milana Kučana za zbiranje kandidatur je bil v uradnem listu objavljen 28. julija. Na ustavnem sodišču se bo namreč s 30. septembrom spraznilo mesto ustavnega sodnika, saj je sodnica ustavnega sodišča Miroslava Geč-Korošec zahtevala, da se jo zaradi odhoda v pokoj predčasno in z omenjenim dnem razreši s te funkcije. Na mesto ustavne sodnice je Miroslava Geč-Korošec nastopila 9. januarja 1998, v devetčlanskem ustavnem sodišču pa je nadomestila ustavnega sodnika Janeza Šinkovca. Mandat bi se ji iztekel leta 2007.

Pogajanja z avtoprevozniki se nadaljujejo
16. 09. 2000 00.00
Pogajanja med vladno pogajalsko skupino in Sindikatom avtoprevoznikov Slovenije (SAS) se danes nadaljujejo v prostorih ministrstva za promet in zveze. Predsedstvo SAS se je sinoči na izredni seji opredelilo do predlogov, ki so jih predstavniki vladne strani oblikovali v zvezi z njihovimi zahtevami.

Internet povečal gospodarsko rast
08. 09. 2000 00.00
Ameriški demokratski predsedniški kandidat Al Gore je na svoji spletni strani izjavil, da je razvoj informacijske tehnologije vsaj tretjinsko pripomogel k gospodarski rasti ZDA, obenem pa je predstavil tudi svoj predsedniški načrt razvoja informacijske tehnologije v prihodnosti. Gore tako napoveduje, da bo med svojim predsedniškim mandatom pričel z izvajanjem programa, ki naj bi v 10 letih ustvaril 10 milijonov novih delovnih mest na področju naprednih tehnologij. Tako bo, če bo seveda izvoljen, uvedel program davčnih olajšav za 10 milijonov državljanov, ki bo vsakemu posamezniku, ki se bo osebnostno in izobrazbeno usmerjal k novi ekonomiji, prihranil 6.000 dolarjev, poleg tega pa bo na vsakega takega posameznika prispeval tudi 2.800 dolarjev za dodatno izobraževanje. V revnih predelih bo država pričela z gradnjo 2.000 tehnoloških centrov, internet naj bi prišel v prav vsako ameriško učilnico, poleg še številnih predlogov pa se bo Gore zavzemal tudi za odpravo trgovskih omejitev za tehnološka podjetja.

Francoski avtoprevozniki nadaljujejo stavko
05. 09. 2000 00.00
V Parizu so zgodaj davi prekinili neuspeli krog pogajanj o

Srečanje zunanjih ministrov EU
03. 09. 2000 00.00
Zunanji ministri držav članic Evropske unije (EU) na neformalnem srečanju v francoskem Evianu danes razpravljajo o prihodnosti Evrope z ozirom na načrtovane institucionalne reforme, s katerimi se bo povezava pripravila na širitev. Razpravo o evropski prihodnosti sta z nizom predlogov pred meseci sprožila nemški zunanji minister Joschka Fischer in francoski predsednik Jacques Chirac.

Arafat pri Mubaraku
21. 08. 2000 00.00
Palestinski voditelj Jaser Arafat se je danes v Aleksandriji sestal z egiptovskim predsednikom Hosnijem Mubarakom. Arafat in Mubarak sta razpravljala o različnih predlogih za nadaljevanje mirovnih pogajanj med Palestinci in Izraelom. Egiptovski zunanji minister Amr Musa pa je po srečanju z Arafatom dejal, da sta se pogovarjala o podrobnostih predlogov, ki so na pogajalski mizi, tako palestinskih, kot tudi izraelskih in ameriških.

Kadrovske menjave predhodno usklajene
05. 08. 2000 16.52
V včerajšnjih izjavah predsednika SLS+SKD Slovenske ljudske stranke Franca Zagožna o kadrovskih zamenjavah, ki jih je vlada potrdila v ponedeljek, 31. julija, so določene netočnosti, ki zahtevajo pojasnilo, so sporočili iz urada vlade za informiranje. Zagožnovo trditev, da je bil postopek imenovanj izveden pol ure pred sejo vlade, ter da so ga nekatere kadrovske spremembe presenetile, pa so v sporočilu označili kot nekorektno.

Iščeta se ustavni sodnik in ombudsman
27. 07. 2000 18.06
V jutrišnjem uradnem listu bosta objavljena poziva predsednika republike Milana Kučana za zbiranje predlogov kandidatov za mesto ustavnega sodnika ter za prosto mesto varuha človekovih pravic.

Predstavljen predlog zakona o vladi
24. 07. 2000 20.23
Na ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) so predstavili predlog zakona o vladi, ki ga je zasnoval strateški svet za reformo javne uprave pri MNZ pod vodstvom Franceta Bučarja. Po njegovih besedah je zakon prvi in neizogibni korak v reformo, katere bistveni poudarek je, da je brez visoko strokovne uprave, predvsem njenega vrhunsko usposobljenega strokovnega aparata, upravljanje sodobne države neizvedljivo. Gre torej za to, da bi delovanje javne uprave ločili od vpliva dnevne politike, saj bi morala uprava delovati izrazito racionalno in poslovno, nekako tako kot poslovni sistem.

Zapleti pred skupščino SCT
24. 07. 2000 20.04
Skupščina delničarjev podjetja SCT, ki bo prihodnji ponedeljek, že pred zasedanjem buri duhove. Upniki ljubljanskega SCT so napovedali prihod na skupščino, kjer naj bi njihov odbor delničarjem pojasnil svoja stališča in težave, s katerimi se srečujejo pri pogovorih z vodstvom SCT. Upniki od SCT že vrsto let terjajo več sto milijonov mark; samo ljubljanski Ozelot, katerega direktor Jože Maček je hkrati tudi predsednik odbora upnikov, od SCT terja več kot 302 milijona tolarjev. Družba SCT je v današnjem sporočilu za javnost zahteve Ozelota označila za neutemeljene, zahteve upniškega odbora pa ocenila kot pritiske posameznikov, ki želijo ovirati delo skupščine.

Kučan bo ponovil poziv za kandidate
18. 07. 2000 19.35
Predsednik repubike Milan Kučan se je z vodji poslanskih skupin ter poslancema narodnosti posvetoval o možnih kandidatih za prosto mesto sodnika ustavnega sodišča, za člana sveta Banke Slovenije in za varuha človekovih pravic. Kot so po posvetovanjih sporočili iz predsednikovega kabineta, se je odločil, da bo ponovil javni poziv za zbiranje predlogov možnih kandidatov za varuha človekovih pravic. O tem, ali bo ponovil tudi javni poziv za zbiranje predlogov za sodnika ustavnega sodišča, se bo odločil v kratkem, državnemu zboru pa bo poslal predlog, naj za člana v 11članskem svetu BS ponovno imenuje Dušana Zbašnika, ki mu je že marca potekel šestletni mandat.

Arafat izrazil svoje zahteve
18. 07. 2000 15.10
Palestinski voditelj Jaser Arafat zahteva palestinski nadzor nad najpomembnejšimi islamskimi in krščanskimi kraji v starem delu Jeruzalema. Po pisanju izraelskega dnevnika Haaretz Arafat kot pogoj za sklenitev sporazuma z Izraelom zahteva tako nadzor nad islamskimi kraji na Tempeljskem griču (po arabsko Haram el Šarif) v Jeruzalemu kot tudi nadzor nad Baziliko sv. groba, ki velja za eno izmed najbolj svetih krajev krščanstva.

Spreminjanje volilne zakonodaje
14. 07. 2000 19.29
Po včerajšnjem prvem koraku k spreminjanju volilne zakonodaje so v parlamentu s tem projektom nadaljevali. Odkar se je v državnem zboru oblikoval dvotretjinski blok, ki podpira zapis proporcionalnega sistema v ustavo in dvig praga za vstop v parlament, je odločitve lahko sprejemati. Večina predlogov, ki bi jih bilo še pred tednom dni treba usklajevati, gre zadaj z lahkoto skozi glasovanje.

Prvi sestanek županov nove SLS+SKD
14. 07. 2000 08.08
V Škofji Loki so se sinoči prvič srečali člani kluba županov SLS+SKD Slovenske ljudske stranke ter načeli pomembne teme, povezane z delom občin in države, je v izjavi za novinarje povedal podpredsednik kluba županov SLS+SKD Matjaž Kočar, sicer župan občine Moravče. Člani kluba županov SLS+SKD, ki trenutno šteje prek 80 županov, so obravnavali izvrševanje letošnjega proračuna in pripravo na proračun za prihodnje leto ter obravnavali tudi tiste razpise, ki jih posamezna resorna ministrstva pripravljajo v zvezi z lokalno samoupravo in občinami. Župani so izpostavili tudi posamezne težave, s katerimi se srečujejo.

Za mesto ustavnega sodnika le Mozetič
06. 07. 2000 20.10
Na poziv predsednika republike Milana Kučana za zbiranje predlogov možnih kandidatov za eno prosto mesto sodnika ustavnega sodišča se je prijavil le strokovni sodelavec na ustavnem sodišču Miroslav Mozetič. Kučan se bo v prihodnjih dneh o možnih kandidatih za sodnika ustavnega sodišča posvetoval z vodji poslanskih skupin, so sporočili iz urada predsednika republike.

Janez Drnovšek pri Milanu Kučanu
03. 07. 2000 21.53
Predsednik republike Milan Kučan je danes sprejel predsednika Liberalne demokracije Slovenije in nekdanjega predsednika vlade Janeza Drnovška. Pogovarjala sta se o spremembah volilne zakonodaje.

Prihodnji teden v parlamentu
02. 07. 2000 11.36
Prihodnji teden bo v parlamentu delovno v njegovih odborih in komisijah, saj morajo pripraviti posamezne točke dnevnega reda novega izrednega zasedanja, ki bo sklicano za 11. julija, namenjeno pa naj bi bilo izključno odločanju o svežnju t.i. evropske zakonodaje. Sicer pa bo vodstvo DZ jutri na redni novinarski konferenci med drugim predstavilo analizo obravnavanih točk na majskih in junijskih sejah DZ ter poročilo o mednarodni dejavnosti DZ v preteklih dveh mesecih in program teh dejavnosti za julij.

Skupščina delničarjev Dela
29. 06. 2000 22.18
Skupščina delničarjev časopisnega in založniškega podjetja Delo - udeležili so se je predstavniki 87 odstotkov kapitala - je bila zanimiva zaradi namigov, da si nova oblast skuša podrediti občila. Kljub medijskemu viharju ali pa ravno zaradi njega pa je današnja skupščina minila hitro in brez pretresov.

Peterle o vključevanju v EU
23. 06. 2000 12.22
Parlamentarni odbor za mednarodne odnose (OMO) je na današnji seji večino časa namenil za vprašanja zunanjemu ministru Lojzetu Peterletu. Največ jih je letelo na poteze nove vlade pri vključevanju Slovenije v Evropsko unijo. Poslance je zanimalo popravljanje predloga poročila o napredku Slovenije pri vključevanju v povezavo, kadrovanje, stališče vlade do odpiranja vprašanja denacionalizacije in zapiranja prostocarinskih prodajaln in to, kdaj naj bi Slovenija postala članica EU. OMO je ob koncu podprl še predlog zakona o ratifikaciji garancijske pogodbe med Slovenijo in Evropsko investicijsko banko za projekt slovenskih avtocest ter redakcijska popravka dveh zakonskih predlogov o ratifikaciji.

Reorganizacije so lahko tudi škodljive
23. 06. 2000 11.44
Do izteka sedanjega mandata je na prednostnem seznamu na obrambnem ministrstvu sprejem oziroma dopolnitev temeljnih doktrinarnih dokumentov, oblikovanje predlogov zakonskih sprememb, nadaljevanje dela pri oblikovanju profesionalnega jedra SV in zagotovitev večje notranje učinkovitosti sistema. Postopki uresničevanja sprejetih odločitev so občutno predolgi, je v pogovoru za Slovensko vojsko dejal obrambni minister Janez Janša.

Poostreni nadzor policije in carine
22. 06. 2000 16.03
Slovenska policija je v sodelovanju s carinsko upravo na območju policijskih uprav Murske Sobote, Maribora, Celja, Krškega in Novega mesta 16. in 17. junija izvedla poostren nadzor na mejnih prehodih, na zeleni meji in v notranjosti države. Namen nadzora je bil odkrivanje ilegalnih prehodov državne meje, odkrivanje prehajanja državne meje s ponarejenimi in prenarejenimi dokumenti in odkrivanje ukradenih vozil. Policisti so nadzorovali tudi tiste prometnice v notranjosti, ki jih nezakonti prehodniki meje uporabljajo na poti v zahodno Evropo, so sporočili iz generalne policijske uprave.

Drnovšek o kadrovskih zamenjavah
22. 06. 2000 08.00
Predsednik LDS in nekdanji predsednik vlade Janez Drnovšek je za sinočnje Odmeve TV Slovenija izrazil upanje, ''da bo poleg kadrovanja sedanja vlada začela tudi z vsebinskim delom''. Predsednik največje opozicijske stranke se sicer strinja, da so določene zamenjave potrebne, vendar je treba po njegovih besedah pri izbiri kadrov iskati ravnotežje. Drnovšek je še dejal, da je kot predsednik vlade skušal vedno izbirati strokovnjake in da si težko predstavlja, da bi vsaka menjava vlade pomenila zamenjati vse ekipe; po njegovem mnenju nekaj mesecev pred volitvami ni pravi čas za številne kadrovske spremembe.

Danes v DZ
20. 06. 2000 09.22
DZ bo danes začel 51. izredno sejo, na kateri bodo poslanci predvidoma prednostno obravnavali 11 zadev iz naslova prevzemanja pravnega reda EU, poleg tega pa še 14 predlogov za ratificiranje mednarodnih ali meddržavnih sporazumov ter približno 20 zakonskih in drugih aktov, mandatno-imunitetna komisija pa ima na dnevnem redu določitve kandidatov, ki bodo postali poslanci za preostanek mandatne dobe namesto poslancev, ki opravljajo funkcijo v vladi oziroma ki jim je prenehal mandat.

''Morska deklica'' tudi v Sloveniji
19. 06. 2000 17.11
Slovenska policija se je aprila letos prvič vključila v vseevropsko akcijo z naslovom Morska deklica, katere glavni namen je izboljšati prometno varnost znotraj EU in zunaj nje. Za izvedbo akcije so bile v Sloveniji določene tri kontrolne točke, in sicer na območju policijskih uprav Kranj, Koper in Novo mesto. Na omenjenih točkah je policija nadzorovala 28 vozil, podala 19 predlogov sodniku za prekrške, izdala 18 plačilnih nalogov, iz prometa izločila 11 vozil in izrekla 5 opozoril, so danes sporočili z generalne policijske uprave.

Dobrajčeva izključena iz poslanske skupine SNS
08. 06. 2000 12.41
Poslanska skupina Slovenske nacionalne stranke (SNS) je včeraj soglasno iz svojih vrst izključila Polonco Dobrajc, ki že dalj časa ni več članica stranke.

Posvet o kandidatih za ombudsmana
04. 06. 2000 11.51
Predsednik republike Milan Kučan je vodje poslanskih skupin in poslanca italijanske in madžarske narodne skupnosti jutri povabil na posvete o možnih kandidatih za varuha oziroma varuhinjo človekovih pravic.

Prihodnji torek izredna seja DZ
26. 05. 2000 12.34
Po dogovoru na kolegiju predsednika DZ Janeza Podobnika bo državni zbor v torek, 30. maja, ob 14. uri začel izredno sejo, na kateri bo poleg več zakonskih predlogov iz naslova harmonizacije slovenske zakonodaje z Evropsko unijo po skrajšanem postopku obravnaval tudi predlog Združene liste (ZLSD) za spremembe poslovnika, s katerimi bi doslej tajna glasovanja o imenovanju ministrov spremenili v javna.

Kdo bo na čelu družb?
22. 05. 2000 20.47
Desne stranke, ki poskušajo postaviti prehodno vlado, so bile vedno najbolj kritične do nadzora levice nad gospodarstvom. Očitki o rdečih direktorjih so stalnica v politiki. Zato mnogi ocenjujejo, da bo ob izvolitvi nove vlade moč pričakovati tudi poskuse kadrovskih zamenjav v vrhovih podjetij in ustanov, ki jih nadzoruje vlada.