predsednik državnega zbora

Preden je vladi prenehal mandat, so potrdili še dve novi imenovanji

29. 01. 2020 16.41

Državni zbor se je seznanil z odstopom Marjana Šarca s položaja predsednika vlade. S tem je celotni vladi prenehal mandat in bo do izvolitve nove opravljala le še tekoče posle. Šarec se sicer ni odločil za obrazložitev odstopa pred poslanci, tudi v obvestilu o odstopu, ki ga je poslal državnemu zboru, razlogov za svojo odločitev ni podal.

Pahor se je sestal s Šarcem in Židanom, prihodnji teden sledijo vodje poslanskih skupin

29. 01. 2020 06.44

Predsednik republike Borut Pahor je začel neformalne pogovore o položaju, nastalem po odstopu predsednika vlade Marjana Šarca. Pogovoril se je tako s Šarcem kot s predsednikom DZ Dejanom Židanom, uradna posvetovanja z vodji poslanskih skupin pa bodo prihodnji teden.

GZS: Zmanjkalo je volje in glasov za resne reforme

27. 01. 2020 10.36

Odstop premierja Marjana Šarca je presenetil vse, tudi koalicijske partnerje in ministre v njegovi vladi. Medtem ko sindikati pravijo, da bo odstop povzročil odmik od nujno potrebnih reform, na GZS menijo, da je Šarec z odstopom "presekal Gordijski vozel". In dodajajo, da je v zadnjem času zmanjkalo volje in glasov za reforme.

Šarčevih 17 mesecev v številkah: podpora vladi, stranki in njemu kot politiku

27. 01. 2020 16.16

Manjšinska vlada Marjana Šarca je bila na oblasti 17 mesecev. Največ volilvcev jo je podpiralo januarja 2019, najmanj pa oktobra 2018. Največjo podporo volivcev je stranka LMŠ imela februarja lani, najmanj - le sedemodstotno - pa novembra 2018. Šarec se je kot najbolj priljubljen politik od nastopa vlade izkazal trikrat - aprila, julija in avgusta 2019 - ko je prehitelj Boruta Pahorja.

Le odstotna točka loči vodilni LMŠ in SDS, podpora vladi zrasla

26. 01. 2020 15.54

Podpora vladi je od decembra zrasla za tri odstotke in pol, največja vladna stranka LMŠ pa ostaja na prvem mestu. SDS zaostaja le za eno odstotno točko, na tretjem mestu pa so Socialni demokrati. Med najbolj priljubljenimi politiki na vrhu še vedno kraljuje predsednik Borut Pahor, na tretje mesto pa se je zavihtela nova predsednica Desusa Aleksandra Pivec.

Bi boljša infrastruktura in tretji vozni pas lahko povečala varnost na avtocestah?

21. 01. 2020 17.04

Kakšna je kakovost varnostnih ograj na naših avtocestah? Večina jih je bila namreč zgrajene med letoma 1995 in 1999, ko so veljali nekoliko nižji standardi kot danes. V zadnjih desetih letih se je promet močno povečal, povečalo pa se je tudi število nesreč s prebitimi varnostnimi ograjami. Ali bi lahko z boljšo infrastrukturo, pa tudi s tretjim voznim pasom izboljšali varnost na naših avtocestah?

Pred kongresom stranke DeSUS: Kdo bo podprl Erjavca, kdo Pivčevo?

14. 01. 2020 19.12

Pred kongresom stranke DeSUS, ki bi lahko usodno vplival na prihodnost manjšinske vlade, je napeto tudi v stranki upokojencev. Bo po 14 letih predsednik stranke še enkrat Karl Erjavec? Ali lahko preseneti njegova najresnejša izzivalka Aleksandra Pivec? In ali bo večni minister po kongresu sploh lahko obdržal položaj obrambnega ministra? Razklana je tudi petčlanska Desusova poslanska skupina.

Pahor: Slovenija ne potrebuje plebiscitarne enotnosti, temveč sodelovanje

23. 12. 2019 20.10

Enotnost na plebiscitu je bila odločilna za ustanovitev države in njeno enotno vojaško obrambo, je na osrednji državni proslavi pred dnevom samostojnosti in enotnosti dejal predsednik republike Borut Pahor. Takšne enotnosti po njegovih besedah Slovenija danes ne potrebuje, potrebuje pa več dialoga in sodelovanja.

Štirje predsedniki o pokrajinah, okoljski problematiki in volilni zakonodaji

11. 12. 2019 13.14

Vrh slovenske politike je spregovoril tudi o uvedbi pokrajin, podnebni politiki in spremembah volilne zakonodaje. Po besedah predsednika republike Boruta Pahorja bodo pozvali vodje poslanskih skupin, ki podpirajo ukinitev volilnih okrajev in uvedbo prednostnega glasu, da januarja predlog dokončno uskladijo in zanj začnejo zbirati podpise.

Po razgretih razpravah, kako zarisati meje pokrajin, še o tem, kakšne bodo pristojnosti

11. 12. 2019 10.22

Vprašanje, s čim se je pri vzpostavitvi slovenskih pokrajin bolj smiselno ukvarjati prej – teritorialno členitvijo ali določitvijo pristojnosti ter nalog pokrajin – povzroča pri tistih, ki jih vprašanje zanima, skoraj toliko razburjenja kot vprašanje, kaj je bilo prej, kura ali jajce. A zdaj je na vrsti javna razprava o tistem drugem, torej pristojnostih in nalogah, ki bi jih prevzele pokrajine.

Židan poziva vlado k razglasitvi podnebne krize

04. 12. 2019 16.58

Predsednik državnega zbora Dejan Židan je na predsednika vlade Marjana Šarca naslovil poziv, da vlada v Sloveniji razglasi podnebno in okoljsko krizo. S tem bi, kot je prepričan Židan, zagotovili potrebne vire za pripravo celovitega načrta potrebnih ukrepov.

Šarec: Vsaka takšna stvar državi vedno škodi

26. 11. 2019 13.55

Predsednik republike Borut Pahor premierju Marjanu Šarcu predlaga sklic seje sveta za nacionalno varnost v zvezi z zaostritvami odnosa med Sovo in Knovsom. Na Sovi pa so medtem potrdili, da so policijo in okrožno državno tožilstvo obvestili, da je pri objavi poročila Knovsa o zapletih v arbitražnem postopku prišlo do razkritja tajnih podatkov, a da se naznanilo suma razkritja ne nanaša na določeno osebo.

Sova naj bi ovadila Tonina zaradi izdajanja tajnih podatkov

25. 11. 2019 19.26

Člani Knovsa, ki jim predseduje Matej Tonin, po hrvaškem spinu, češ da Slovenija s parlamentarnim arbitražnim poročilom priznava usodne napake, s prstom kažejo drug na drugega. Medtem naj bi Sova ovadila Tonina zaradi izdaje tajnih podatkov z javno objavo poročila o arbitraži. On je v pogovoru za 24UR ZVEČER dejal, da o ovadbi še ni bil obveščen.

Vroča politična jesen: SDS spet na vrhu

24. 11. 2019 18.10

Prvič po januarju je Janševa SDS prehitela LMŠ. Težavno reševanje proračuna je dobro unovčil Zmago Jelinčič, kar dve parlamentarni stranki pa bi po tokratni javnomnenjski raziskavi Mediane ostali pred vrati državnega zbora.

Pogoreli Okrešelj na glavo postavil obnovo postojanke na Korošici

23. 11. 2019 07.18

Ko je oktobra 2017 pogorel Kocbekov dom na Korošici, si marsikdo ni mislil, da bo dve leti pozneje PD Celje Matica doletel nov udarec. Kot da ni dovolj, da so ostali brez enega vira dohodka, je pred dvema tednoma pogorel še dom na Okrešlju, kar bo na glavo postavilo obnovo Kocbekovega doma, ki je tik pred pridobitvijo gradbenega dovoljenja. Pogovarjali smo se z avtorjem idejne prenove postojanke, ki na Korošico prinaša sodoben in energetsko samooskrben objekt.

'Naraslega morja v Izoli ne moremo pripisati podnebnim spremembam'

14. 11. 2019 15.30

Posamične naravne nesreče, denimo naraslega morja v Izoli ta teden, ne moremo pripisati podnebnim spremembam. Na dogajanje namreč vedno vpliva več dejavnikov, vreme pa je spremenljivo. Je pa posledica podnebnih sprememb večja pogostost takih pojavov, ob robu posveta 'Podnebna prihodnost' pojasnjuje klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj.

Hauc o prenosu terjatev: ukazovali so nam nižji evropski uradniki

04. 11. 2019 16.35

Preiskovalna komisija državnega zbora o ugotavljanju zlorab in negospodarnega ravnanja v Družbi za upravljanje terjatev bank je zaslišala nekdanja prva moža NLB in Nove KBM Janka Medjo in Aleša Hauca ter nekdanjega člana sveta Banke Slovenije Janeza Fabijana. Hauc je dejal, da v Novi KBM niso imeli vpliva na to, katere terjatve bodo na koncu prenesene na DUTB.

Politična volja za ustanovitev pokrajin je, a meje bi vsi zarisali drugače

04. 11. 2019 17.22

Na posvetu pri predsedniku Borutu Pahorju o ustanovitvi pokrajin se je izkazalo, da politična volja obstaja, pa tudi, da je obstoječi predlog dovolj dobra osnova za nadaljevanje. Seveda je razdelitev izzvala tudi številne pripombe, najbolj nezadovoljni z njim pa so na Koroškem, saj členitev predvideva Koroško-šaleško regijo. Zaključek je bil, da je osnutek dober, Pahor pa je dejal, da niso preslišali pozivov k spremembam.

Na obletnico Trubarjevega rojstva praznujemo dan reformacije

31. 10. 2019 14.21

V Sloveniji je 31. oktober dan reformacije, praznik in dela prost dan, ki obuja spomin na versko, politično in kulturno gibanje v 16. stoletju. Slovenci obenem obeležujemo rojstvo slovenskega knjižnega jezika in se spominjamo Trubarja.

Židan: Obeležujemo civilizacijski preskok

30. 10. 2019 21.25

V Linhartovi dvorani Cankarjevega doma je potekala državna proslava ob dnevu reformacije. Kot je v nagovoru izpostavil predsednik državnega zbora Dejan Židan, nocoj "obeležujemo prelom časa in civilizacijski preskok v kulturnem in jezikovnem popotovanju slovenskega naroda".

Politični nepotizem ali prekletstvo predsednikovega sina?

28. 10. 2019 21.11

Luka Pečar Pahor ob rednem študiju prek študentske napotnice dela še v poslanski skupini Socialnih demokratov. Študijske prakse, kot sodelovanje opisuje Pahor, mu ni uredil oče, poudarja. Nepotizem v slovenski politiki pa ni nobena novost ali redkost. Službo asistentke evropske poslanke je pred kratkim dobila hčerka poslanca Matjaža Hana, službo v poslanski skupini pa ima tudi partnerica Žana Mahniča.

Zaradi očitkov o političnem kadrovanju Knovs pod drobnogledom KPK

21. 10. 2019 14.45

Po aferi z zapleti z opravljanjem nadzora v Sovi je Komisija za nadzor nad varnostnimi in obveščevalnimi službami znova na udaru – tokrat zaradi kadrovanja znotraj same komisije. Domevno sporno naj bi bilo imenovanje nove sekretarke komisije Anke Zajc. Zaradi očitkov o političnem kadrovanju primer že preiskuje tudi protikorupcijska komisija.  

Šarec: Tonin bo s stokrat pogretimi sestavinami težko skuhal okusno jed

16. 10. 2019 11.34

Zapleti v povezavi z opravljanjem nadzora na Sovi še naprej dvigujejo politični prah. Po seji Knovsa se je oglasil tudi premier Šarec in ostro zavrnil namigovanja o tem, da bi bil nadzor nad Sovo onemogočen. Po njegovem bo zdaj svoje delo opravil inšpektorat za javni sektor ter ugotavljal pravilnost in zakonitost postopkov, s končnimi ugotovitvami pa bo seznanjen tudi Knovs. "Namigi, da je inšpektorat vladni organ in zato pristranski, so pa iz trte izviti," je zapisal na Facebooku.

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi

15. 10. 2019 09.23

36.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi

15. 10. 2019 05.00

36.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Pahor: Prav je, da se o zamisli uvedbe praznika športa polemizira

01. 10. 2019 15.05

Predsednik države Borut Pahor, ki je priredil sprejem ob predstavitvi pobude za razglasitev 1. oktobra za dan slovenskega športa kot državnega praznika, je skeptičen, da bi praznik uvedli brez razmisleka. Podporo prazniku, ki ga predlaga Olimpijski komite Slovenije-Združenje športnih zvez, je izrazil tudi vrhunski kolesar Primož Roglič.

Pahor in indijski predsednik izpostavila dobre odnose in prijateljstvo med državama

16. 09. 2019 15.21

Predsednik republike Borut Pahor in indijski predsednik Ram Nath Kovind sta na pogovorih v Ljubljani izrazila zavezanost utrditvi vsestranskega sodelovanja in prijateljstva med državama, globalnega partnerstva ter pripadnost multilaterizmu. Pahor je sprejel vabilo na obisk Indije.

"Da predsednik vlade stoji za županom, ki podpisuje neki dokument, žali Slovence"

13. 09. 2019 08.22

Komisija za preprečevanje korupcije je na državni zbor ter na ministrstvi za javno upravo in pravosodje naslovila pobudo za uvedbo mehanizmov sankcioniranja predstavniških teles na državni in lokalni ravni ter županov. Pri komisiji ugotavljajo, da pri nas ni zadovoljive politične kulture. Predsednik KPK je pokomentiral tudi odhod slovenske delegacije v Moskvo.

V 90. letu starosti je umrl Ivan Oman

18. 08. 2019 08.40

V 90. letu starosti je umrl starosta slovenskega osamosvajanja – Ivan Oman, eden izmed pobudnikov, soustanovitelj in prvi predsednik Slovenske kmečke zveze. Ta velja za prvo demokratično stranko, ustanovljeno v času 'politične pomladi'.

Šarec: Slovenije ni brez Prekmurja in Prekmurja ni brez Slovenije

17. 08. 2019 19.03

V Beltincih so slovesno obeležili 100. obletnico združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom. Premier Marjan Šarec je v govoru dejal, da je to priložnost za uveljavitev Prekmurja kot pokrajine, v kateri v razumevanju in spoštovanju drug z drugim živijo pripadniki slovenskega in drugih narodov, ter da okrepimo, kar nas lahko povezuje.