predsednik parlamenta

Janez Podobnik v Sarjevu predal tovor humanitarne pomoči za BiH
14. 04. 1998 16.42
Predsednik državnega zbora (DZ) Janez Podobnik je na ploščadi pred sarajevsko železniško postajo slovesno predal tovor slovenske človekoljubne pomoči Bosni in Hercegovini (BiH). Sanitetni material in zdravila v vrednosti 98 milijonov tolarjev so namenjena bolnišnicam na celotnem območju BiH.

Jelcin vztraja pri Kirijenku
13. 04. 1998 07.40
Ruski predsednik Boris Jelcin je pred srečanjem z začasnim ruskim premierom Sergejom Kirijenkom povedal, da bo brezkompromisno vztrajal pri svojem kandidatu za predsednika vlade. Dejal je, da dumi ne bo predlagal nobenega drugega kandidata kot Kirijenka.

Kirijenko: Čubajsa ne bo v novi vladi
12. 04. 1998 11.10
Začasni ruski premier Sergej Kirijenko je v sinočnjem televizijskem pogovoru poudaril, da reformist Anatolij Čubajs, ki ga opozicija zavrača, ne bo član novega ruskega kabineta. Kirijenko je obenem dodal, da bodo o sestavi vlade govorili šele potem, ko bo duma potrdila novega premiera. Kirijenko se je v pogovoru znova zavzel za močno vlogo države. "Država se ne sme umakniti iz gospodarstva. Rusija potrebuje močno državo in močno vlado," je še dodal. Duma, spodnji dom ruskega parlamenta, je kandidaturo Kirijenka za premiera v petek v prvem glasovanju zavrnila. Ruski predsednik Boris Jelcin je Kirijenka nato znova predlagal za predsednika vlade. Duma, v kateri imajo večino komunisti in nacionalisti, mora o premieru znova glasovati do prihodnjega petka.

Ruski komunisti se bodo obrnili na ustavno sodišče
10. 04. 1998 17.55
Vodja ruskih komunistov Genadij Zjuganov je v Moskvi danes napovedal, da se bodo ruski komunisti v sporu glede sestave nove vlade obrnili na ustavno sodišče. To naj bi ugotovilo, če predsednik Boris Jelcin lahko parlamentu trikrat predlaga istega kandidata za predsednika vlade, je Zjuganov povedal za rusko tiskovno agencijo Interfax. Ruske agencije so še poročale, da je duma danes prejela grožnjo o podtaknjeni bombi, tako da so morali poslanci zapustiti poslopje parlamenta.

Jelcin se bo danes sestal s Kirijenkom
09. 04. 1998 10.00
Ruski predsednik Boris Jelcin se bo danes v skladu z načrti sestal z začasnim premierom Sergejem Kirijenkom, je za agencijo Itar-Tass povedal tiskovni predstavnik vlade Sergej Jastržembski, ki pa ni pojasnil, o čem se bosta Jelcin in Kirijenko pogovarjala.

Jelcin začel pogajanja z opozicijo o oblikovanju vlade
07. 04. 1998 12.30
Ruski predsednik Boris Jelcin je danes začel pogajanja s predstavniki opozicije, ki imajo večino v parlamentu, o oblikovanju nove vlade, so sporočili iz Kremlja. Jelcin pri tem upa na znak podpore svojega kandidata za predsednika vlade Sergeja Kirijenka. Duma bo o kandidaturi Kirijenka glasovala v petek. Pogajanj za okroglo mizo v Kremlju se poleg Jelcina in Kirijenka udeležujejo poslanci in predsedujoča obeh domov ruskega parlamenta, vodje poslanskih skupin, guvernerji, sindikalisti ter predstavniki vlade in Kremlja. V sporu o oblikovanju nove vlade je predsednik Jelcin ob odprtju pogajanj povedal, da še naprej odklanja koalicijsko vlado z opozicijskimi komunisti. Ruske tiskovne agencije so nadalje poročale, da je predsednik udeležence prosil, naj podprejo kandidaturo 35-letnega Kirijenka za ruskega premiera.

Duma bo glasovala o kandidaturi Kirijenka najkasneje do prihodnjega petka
03. 04. 1998 12.31
Spodnji dom ruskega parlamenta duma bo o kandidaturi Sergeja Kirijenka za ruskega premiera glasovala najkasneje do prihodnjega petka. Točen datum glasovanja bo določen na okrogli mizi, ki bo potekala v torek, 7. aprila, je v Moskvi danes napovedal predsednik dume Genadij Zjuganov.

Jelcin zahteval nove predloge parlamenta za sestavo vlade
02. 04. 1998 17.48
Ruski predsednik Boris Jelcin je od parlamenta danes zahteval nove predloge za sestavo prihodnje vlade, da bi razrešili politično krizo v Rusiji, so sporočili iz Kremlja. To je Jelcin predlagal na srečanju s predsednikoma obeh domov parlamenta v rezidenci Rus kakih sto kilometrov severozahodno od Moskve. S tem namenom so za torek sklicali okroglo mizo, na katero so povabljeni predstavniki izvršilne in zakonodajne oblasti. Predsednika dume in sveta federacije je Jelcin sprejel na pogovor o odpravi politične krize v Rusiji po odstavitvi vlade Viktorja Černomirdina, potem ko je duma zagrozila, da ne bo potrdila malodane neznanega 35-letnika Sergeja Kirijenka za novega premiera.

Miloševičeva pobuda na referendumu
02. 04. 1998 17.31
Jugoslovanski predsednik Slobodan Miloševič je podal pismo Srbskim oblastem v katerem daje pobudo za referendum, na katerem naj bi se "vprašalo" Srbsko prebivalstvo o posredovanju mednarodne skupnosti za rešitev krize na Kosovu. Pismo naj bi prejela predsednik Milan Milutinović in premier Mirko Marjanović, ter predsednik parlamenta Dragan Tomić.

Francoski senat zavrnil predlog zakona o priseljevanju
02. 04. 1998 10.01
Francoski senat je tudi v drugem branju zavrnil predlog zakona o priseljevanju, ki ga je oblikovala levičarska vlada. Neogaulistični predsednik pravnega odbora senata Paul Masson je narodni skupščini sinoči očital, da ni upoštevala kritike zgornjega doma parlamenta. Za 8. april je predvideno tretje, odločilno branje v narodni skupščini, to je spodnjem domu parlamenta. V tem ima večino leva koalicija premiera Lionela Jospina, zato bo predlog zakona najverjetneje potrjen.

Gal in Granić o madžarsko-hrvaškem sodelovanju
01. 04. 1998 16.23
Predsednik madžarskega parlamenta Zoltan Gal je na današnjem srečanju s hrvaškim zunanjim ministrom Matom Granićem poudaril, da v odnosih med Madžarsko in Hrvaško ni napetosti, vendar pa bi rešitev nekaterih vprašanj okrepila dvostranske vezi. Gal je še izrazil upanje, da se bodo Madžari, ki so bili med vojno na Balkanu pregnani s svojih domov, lahko vrnili na Hrvaško hitro in brez težav.

Duma bo od Jelcina zahtevala umik Kirijenkove kandidature
31. 03. 1998 12.29
Spodnji dom ruskega parlamenta duma bo jutri glasoval o zahtevi ruskemu predsedniku Borisu Jelcinu, naj umakne kandidaturo Sergeja Kirijenka za novega premiera, je danes sporočil predsednik dume Genadij Seleznjov.

Ruski predsednik določil prednostne naloge nove vlade
27. 03. 1998 17.38
Ruski predsednik Boris Jelcin je danes zagotovil podporo Sergeju Kirijenku na položaju premiera in začrtal prednostne naloge nove ruske vlade. V radijskem nagovoru, posvečenem preoblikovanju kabineta, je Jelcin poudaril, da Kirijenko "ne sme izgubljati časa" in se mora najprej lotiti težav na socialnem področju, se dotakniti vprašanja zaostalih plač v državnem sektorju in reform na vojaškem ter administrativnem področju. Sergej Kirijenko, ki opravlja dolžnosti ruskega premiera, se je davi sicer že vselil v pisarno nekdanjega premiera Viktorja Černomirdina. Kirijenko ima v tem času vrsto delovnih srečanj s člani kabineta in poslanci parlamenta. Kot je danes povedal tiskovni predstavnik vlade Igor Šabdurasulov, naj bi osrednjo pozornost pogovorov namenili normalizaciji položaja na socialnem in gospodarskem področju. Kirijenko naj bi se danes sešel s predsednikom poslanske skupine Jabloko v dumi Grigorijem Javlinskijem, in z vodjo poslanske skupine Naš dom Rusija v dumi Aleksandrom Šohinom.

Clinton na prvem obisku v JAR
26. 03. 1998 18.56
Ameriški predsednik Bill Clinton se je včeraj popoldne v Capetownu srečal s predsednikom Južnoafriške republike Nelsonom Mandelo. S tem je kot prvi ameriški predsednik začel tridnevni obisk v tej afriški državi.

Češki predsednik podpisal zakon o predčasnih volitvah
26. 03. 1998 18.02
Češki predsednik Vaclav Havel je danes podpisal ustavni zakon, ki omejuje mandat sedanje poslanske zbornice na 30. junij. S tem je odprta pot za organizacijo predčasnih volitev. Oba domova parlamenta sta omenjeni zakon že podprla.

Primakov in Sergejev tudi v novi ruski vladi?
24. 03. 1998 16.04
Ruski predsednik Boris Jelcin namerava po poročanju agencije Interfax v novi vladi obdržati zunanjega in obrambnega ministra Jevgenija Primakova in Igorja Sergejeva. Agencija sklepa, da bo Jelcin obdržal omenjena ministra, ker je na sestanku z vodstvom predsedniške administracije pohvalil njuno delo. Sergej Kirijenko, ki opravlja dolžnosti ruskega premiera, je danes že začel posvetovanja o oblikovanju nove vlade. Kot poročajo ruski mediji, se bo Kirijenko srečal s predsednikoma obeh domov parlamenta, vodji poslanskih skupin, predstavniki pokrajin in odstavljenimi ministri. Jelcin mu je dal za sestavo vlade teden dni časa. Televizija NTV je ocenila, da bi lahko bila prva imena novih ministrov morda znana že danes.

Janez Podobnik na srečanju predsednika evropskega parlamenta s predsedniki parlamentov pridruženih članic
23. 03. 1998 10.31
V Bukarešti poteka 5. srečanje predsednikov evropskega parlamenta Jose Maria Gil-Robles Gil-Delgada s predsedniki parlamentov vseh pridruženih držav iz Vzhodne in Srednje Evrope. Na njem sodeluje tudi predsednik slovenskega parlamenta Janez Podobnik.

Češki parlament podprl predčasne volitve
20. 03. 1998 12.30
Češki parlament je dokončno odobril predčasne parlamentarne volitve, ki naj bi potekale 19. in 20. junija, predsednik Vaclav Havel pa mora volitve še uradno potrditi. Tako je 54 od skupno 72 poslancev v zgornjem domu podprlo omenjeno določilo.

Zhu Rongji je novi predsednik kitajske vlade
17. 03. 1998 09.54
Kitajski ljudski kongres je danes v Pekingu z veliko večino izvolil pobudnika gospodarskih reform, Zhu Rongjija, za novega predsednika vlade. Od skoraj 3000 delegatov je zanj glasovalo 2.890 delegatov, 29 jih je bilo proti, 31 pa se jih je vzdržalo. Dosedanji podpredsednik vlade bo na položaju zamenjal Li Penga, ki je dan prej po izteku z ustavo določenega desetletnega mandata postal predsednik parlamenta. Poleg tega so kitajski delegati z veliko glasov proti izvolili novega generalnega tožilca. To je postal nekdanji borec proti korupciji, Han Zhubin. Dosedanji minister za pravosodje, Xiao Yang, je z veliko večino 2.856 glasov, 47 glasovi proti in 47 vzdržanimi, postal predsedujoči Vrhovnega sodišča.

Li Peng je novi predsednik kitajskega parlamenta
16. 03. 1998 11.37
Kitajska narodna skupščina je danes dosedanjega premiera Li Penga izvolila za novega predsednika parlamenta. Za 69-letnega Li Penga je glasovalo 2616 članov skupščine, 200 jih je bilo proti, 126 pa se jih je vzdržalo. Kitajski predsednik in partijski voditelj Jiang Zemin pa bo še prihodnjih pet let na čelu državne vojaške komisije, je odločila skupščina. Podpredsednik komisije je na precejšnje presenečenje postal 55-letni Hu Jintao, sicer član politbiroja partije, ki si je tako še povečal možnosti, da leta 2002 Jianga nasledi na čelu komunistične partije, v kateri je zdaj pristojen za ideološka in organizacijska vprašanja.

Podobnik v Rimu
11. 03. 1998 16.38
Predsednik DZ Janez Podobnik je prispel v Rim, kjer se bo drevi v Vatikanu srečal srečal z državnim tajnikom pri Svetem sedežu Angelom Sodanom, v četrtek pa se bo v okviru uradnega obiska v Rimu sestal s predsednikom poslanske zbornice italijanskega parlamenta Lucianom Violantejem. Jutrišnji povratni obisk pri predsedniku italijanske poslanske zbornice bo prvi uradni slovenski obisk v Italiji na tej ravni. Poleg srečanja z Violantejem ima Podobnik na dnevnem redu tudi pogovore s predsednikom senata Nicolo Mancinom, predsednikom parlamentarne komisije za politična vprašanja Evropske unije Antoniom Rubertijem ter predsednikom komisije za zunanje zadeve in zadeve EU Achillom Occhettom.

Predsednik DZ Podobnik na uradni obisk v Rim
10. 03. 1998 18.53
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik bo na povabilo predsednika poslanske zbornice italijanskega parlamenta Luciana Violanteja v četrtek, 12. marca, na povratnem uradnem obisku v Rimu. Kot so sporočili iz kabineta predsednika DZ, bo to prvi uradni slovenski obisk v Italiji na tej ravni. Sicer bo Janez Podobnik v Rim odpotoval že jutri in se pozno popoldne v Vatikanu srečal z državnim tajnikom pri Svetem sedežu Angelom Sodanom.

Slovaška tudi po tretjem poskusu še vedno brez predsednika države
05. 03. 1998 17.32
Slovaški parlament danes tudi v tretjem poskusu ni izvolil predsednika države; nobenega od dveh kandidatov namreč ni podprlo 90 od skupno 150 poslancev, kolikor je potrebno za izvolitev.

Kacin se udeležuje konference o novi Evropi v Londonu
03. 03. 1998 16.52
Predsednik odbora državnega zbora za mednarodne odnose Jelko Kacin se v Londonu udeležuje konference predsednikov zunanjepolitičnih odborov držav članic Evropske unije, evropskega parlamenta in parlamentov pridruženih članic. Gostitelj srečanja z naslovom Nova Evropa je predsednik zunanjepolitičnega odbora britanskega parlamenta Donald Anderson.

ZDA morajo umakniti svoje sile iz Zaliva
26. 02. 1998 19.15
Predsednik ruske dume (spodnji dom parlamenta) Genadij Seleznjov, ki se mudi na obisku v Siriji, je danes v Damasku izjavil, da morajo ZDA umakniti svoje sile z območja Perzijskega zaliva. Na novinarski konferenci po koncu obiska v Siriji je Seleznjov dejal, da bi navzočnost ameriških vojaških sil v Zalivu lahko ovirala mirovni proces.

Janez Podobnik na obisku v Veliki Britaniji
19. 02. 1998 16.38
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik, ki se mudi na delovnem obisku v Veliki Britaniji, se je dopoldne srečal z delegacijo odbora za mednarodne zadeve v britanskem parlamentu, v kateri so bili predsednik odbora Donald Anderson ter nekateri člani odborov za evropske in za čezoceanske zadeve, ki sta pristojna za države kontinentalne Evrope. Podobnika je sprejela tudi predsednica spodnjega doma britanskega parlamenta Betty Boothroyd.

Spodnji dom britanskega parlamenta podprl Blairov odnos do iraškega vprašanja
18. 02. 1998 10.06
Spodnji dom britanskega parlamenta je po večurni razpravi sinoči z veliko večino podprl politiko laburistične vlade do Iraka. V večurni razpravi so poslanci ocenili, da je ministrski predsednik Tony Blair sprejel "vse potrebne korake" za razrešitev spora z Bagdadom, vojaško akcijo proti Iraku v primeru neuspeha diplomatskih sredstev pa so v razpravi odločno podprli tudi poslanci konservativne opozicije.

Jelinčič se ne bo odrekel članstvu v delegaciji za evropski parlament
17. 02. 1998 18.07
Predsednik Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmago Jelinčič zavrača obtožbe Janeza Janše in Lojzeta Peterleta, da v svojih političnih nastopih razpihuje narodno sovraštvo in nestrpnost do nekaterih evropskih držav, in kolega poslanca opozarja na pravico do svobode govora. Jelinčič se zato ne namerava odreči članstvu v stalni delegaciji državnega zbora v pridružitvenem odboru Evropskega parlamenta. Predsednika opozicijskih strank, Socialdemokratske stranke Slovenije (SDS) in Slovenskih krščanskih demokratov (SKD), Janša in Peterle sta namreč včeraj v pismu predsedniku državnega zbora zapretila, da poslanci teh dveh strank ne bodo sodelovali v delu delegacije DZ, če bo v njej Zmago Jelinčič.

Kritično o strategiji za vključitev v EU
17. 02. 1998 17.28
Komisija državnega zbora za evropske zadeve je danes organizirala javno razpravo o strategiji za vključitev v Evropsko unijo, dokumentu vlade, o katerem bo tekla beseda tudi na jutrišnji seji državnega zbora. Udeleženci razprave - od članov vlade in parlamenta do predstavnikov civilne družbe - so poudarili velik pomen strategije za nadaljnji razvoj Slovenije, hkrati pa je bilo slišati tudi precej kritičnih pripomb. Predsednik komisije za evropske zadeve Lojze Peterle je menil, da bi morala biti strategija, ki je po njegovem ključni dokument slovenske zunanje politike ob koncu stoletja, bolj konkretna, da bi morala jasno definirati ključne nacionalne interese in povedati, kjer so prednosti vključitve v unijo. Sicer pa je Peterle menil, da se končuje obdobje romantike v približevanju EU, začenja pa se trdo delo.

Danska parlamentarna delegacija pri predsedniku DZ Janezu Podobniku
17. 02. 1998 15.40
Predsednik državnega zbora Janez Podobnik je danes sprejel delegacijo odbora za zunanjo politiko danskega parlamenta, ki se nahaja na dvodnevnem obisku v Sloveniji. Pri tem je med drugim poudaril, da je Slovenija usmerjena v evropske in evroatlantske integracije, saj se kulturno, politično, varnostno in gospodarsko čuti kot del srednjeevropskega prostora. Po Podobnikovih besedah imajo tudi manjše države veliko vlogo v skupnem oblikovanju evropske prihodnosti, zato tudi Slovenija v evropsko družino narodov prinaša bogate zgodovinske izkušnje in pestro kulturno dediščino, so sporočili iz DZ. V zvezi s širitvijo zveze Nato je Podobnik ponovil znana slovenska stališča, da je potrebno doseči soglasje med zavezniki ter da naša država še naprej krepi in poglablja kriterije za vstop, čeprav jih je že izpolnila. Sogovorniki so razpravljali tudi o iraški krizi in ob tem poudarili, da je potrebno zaplet rešiti po diplomatski poti.