predsednik parlamenta

Golob ne vidi možnosti sodelovanja z Janšo, prej z NSi

26. 04. 2022 06.00

Kako bodo zmagovalci volitev sestavili koalicijo, kako si bodo razdelili resorje, kateri bodo prvi ukrepi, ki jih bodo sprejeli? Do kdaj bo oblikovana nova, že 15. vlada? Na ta vprašanja so odgovarjali zmagovalec volitev, predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob, predsednica SD Tanja Fajon, in koordinator Levice Luka Mesec. Soočili so se tudi z zahtevami šolskih sindikatov, zveze svobodnih sindikatov, mladih zdravnikov in obrtnikov.

Golob računa tudi na 'strokovne kadre' strank, ki niso prišle v parlament

25. 04. 2022 15.50

Dan po volitvah v DZ se že pojavljajo prva ugibanja o novi koaliciji in ministrskih kandidatih. Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob med prioritetnimi področji svoje stranke navaja zdravstveno, finančno ter združeno infrastrukturno in okoljsko ministrstvo. Za slednja imajo v stranki tudi svoje kandidate. Imen Golob sicer še ne želi razkrivati, saj se namerava o tem najprej pogovoriti s koalicijskimi partnerji. Je pa v oddaji Svet na Kanalu A priznal, da na 41 poslancev in temu ustrezno število ministrov niso računali, zato bodo morali še kakšno ministrsko ime zdaj na hitro še kje najti: "Ampak zato pa računamo še na ostale stranke, tudi na te, ki morda niso prišle v parlament, da nam pomagajo s svojimi strokovnimi kadri."

Odmevi slovenskih volitev v tujini: Poraz skrajno desnih populistov v Evropi

25. 04. 2022 09.50

Desete državnozborske volitve je spremljala tudi tujina. Mediji so se razpisali o porazu populistične desnice v Sloveniji in hudem porazu stranke slovenskega premierja Janeza Janše v boju za politično prevlado z "levo usmerjeno stranko". Prihajajo pa tudi odzivi visokih političnih predstavnikov. Član evropskega parlamenta Guy Verhofstadt je kritično zapisal: "Precej jasno je, da se tako Slovenci kot Francozi zavedajo, da skrajno desni populizem v kriznih časih ne ponuja rešitev." S tem se je ponorčeval iz tvita, ki ga je Janša leta 2020 objavil ob preštevanju glasov na ameriških volitvah.

Slovenija odločila: v vseh volilnih enotah zmagalo Gibanje Svoboda

25. 04. 2022 07.55

Skozi vrata parlamenta bo stopilo pet najmočnejših strank. Preštete so skoraj vse glasovnice, volivce pa so s svojimi kampanjami najbolj prepričale stranke Gibanje Svoboda, SDS, NSi, SD in Levica. Takšna je bila odločitev Slovenije, ki je vodenje države za naslednja štiri leta zaupala Robertu Golobu in njegovi novi stranki na političnem parketu.

Poslanci v DZ: kdo odhaja in kdo prihaja?

25. 04. 2022 13.15

Volitve so močno premešale karte na političnem prizorišču in posledično hram demokracije zapuščajo številna znana imena. Med njimi so vsi poslanci LMŠ, SAB in DeSUS, SDS je 'izgubil' Hojsa, Pojbiča in Škrinjarjevo. A za svež veter bo poskrbel novinec in hkrati zmagovalec volitev, Gibanje Svoboda Roberta Goloba, s katerim v DZ med drugim prihajajo nekdanja sodnica Urška Klakočar Zupančič, nekdanji boksar Dejan Zavec ter povratnika, tržiški župan Borut Sajovic in nekdanja TV-voditeljica Tamara Vonta.

Dan po volitvah: stranke v analizo rezultatov in načrtovanje koalicijskih pogovorov

25. 04. 2022 06.37

Dan po državnozborskih volitvah, na katerih je slavilo Gibanje Svoboda, bodo v strankah najverjetneje premlevali svoje volilne rezultate. Okrajne volilne komisije pa bodo ugotavljale še izid glasovanja po pošti iz Slovenije. Na uradne izide volitev, ki jih mora Državna volilna komisija razglasiti do 10. maja, pa bo treba še počakati.

Visoka pričakovanja: 'Naj ne pozabijo, da so državo dobili v upravljanje, in ne v last'

25. 04. 2022 07.23

Predstavniki sindikalnih central ocenjujejo, da so volivci na včerajšnjih državnozborskih volitvah zavrnili smer, v katero je Slovenijo peljala dosedanja vlada premierja Janeza Janše. Želijo si obnovitve socialnega dialoga in sklenitve socialnega sporazuma, v šolskem sindikatu pa tudi takojšnjo obravnavo njihovih stavkovnih zahtev. Na drugi strani gospodarstveniki vseh stanovskih združenj opozarjajo na številne izzive, s katerimi se bo morala soočiti nova vlada, kot sta okrevanje po pandemiji covida-19 in rast cen. V zdravniških vrstah pa od nove vlade pričakujejo prioritetno reševanje težav v zdravstvu.

Večer, ki je Sloveniji prinesel Svobodo

25. 04. 2022 07.00

Svoboda je beseda, ki je zaznamovala 24. april 2022. Istoimensko šele letos ustanovljeno gibanje je namreč prepričljivo osvojilo tokratne parlamentarne volitve, in to tako prepričljivo, da so bili presenečeni celo sami. Ko so se točno ob 19. uri na velikem zaslonu pokazali rezultati vzporednih volitev, se je v volilnem štabu razlegel aplavz, mi pa smo se pomešali med podpornike in poslanske kandidate, tako izvoljene kot neizvoljene. Kaj je v politiko pognalo povsem običajne ljudi z vseh vetrov?

Doslej 14 vlad in devet različnih premierjev: najdlje je vladala LDS

25. 04. 2022 06.00

Po nedeljskih volitvah kaže, da bo Robert Golob nov mandatar za sestavo vlade. Doslej smo imeli v samostojni Sloveniji 14 vlad, ki jih je vodilo devet različnih premierjev. Največkrat, štirikrat, je vlado vodil Janez Drnovšek, ki je tudi najdlje predsedoval vladam, več kot deset let. Stranka LDS je bila doslej najdlje največja stranka v vladi. Medtem pa je največ vladnih koalicij tvorila DeSUS, ki je bila v vladah 22 let in pol. Janša je bil trikrat potrjen za predsednika vlade, skupaj je vladal sedem let, stranka SDS pa je bila del sedmih vlad, skupaj so bili v vladi 11 let in pol.

Novi (stari) poslanci: med njimi tudi Dejan Zavec

24. 04. 2022 23.27

V novem sklicu državnega zbora bo le pet strank, med poslanci pa vsi njihovi voditelji: Robert Golob, Janez Janša, Matej Tonin, Tanja Fajon in Luka Mesec. Med ministri odhajajoče vlade so se NSi-jevi na volitvah odrezali veliko bolje kot SDS-ovi. Med poslanci bosta po novem nekdanja sodnica Urška Klakočar Zupančič in boksar Dejan Zavec.

Janša: V opoziciji bomo ravnali državotvorno

24. 04. 2022 19.00

Stranka SDS, ki je zadnji dve leti vodila vlado, se seli v opozicijo. Prvak stranke Janez Janša je dejal, da bodo v opoziciji ravnali državotvorno. Poudaril je, da je stranka dosegla zelo dober rezultat, da se je okrepila marsikje, kjer je prej dosegala slabše rezultate. Sicer pa je ocenil, da rezultat bolj kot na naveličanost državljanov z aktualno vlado kaže na naveličanost z opozicijo, ki so jo "pometli iz parlamenta".

Macron: Bom predsednik vseh Francozov

24. 04. 2022 10.19

Vzporedne volitve so pokazale, da je v drugem krogu predsedniških volitev zmagal dosedanji predsednik Emmanuel Macron in premagal skrajno desničarko Marine Le Pen. Macron je bil izvoljen z 58,2 odstotka, njegova tekmica z 41,8 odstotka glasov. Macron je z zmago postal prvi francoski predsednik v 20 letih, ki je dobil drugi mandat. Po zmagi je napovedal, da bo predsednik vseh Francozov. Pred privrženci pred Eifflovim stolpom v Parizu je dejal, da njegov drugi mandat ne bo zgolj nadaljevanje prvega, temveč bo delal na nov način, da najdejo odgovore na skrbi ljudi. Le Penova je izid volitev kljub porazu označila za odlično zmago.

Tonin: Če bomo v opoziciji, ne bomo radikalni ali razdiralni

24. 04. 2022 18.59

Tudi v štabu Nove Slovenije nestrpno spremljajo preštevanje glasov. Glede na izide vzporednih volitev so prejeli 6,8 odstotka glasov, kar bi jim prineslo osem poslanskih mest. To je eno poslansko mesto več, kot so jih imeli doslej. Tudi delni izidi volitev kažejo, da bodo osvojili osem mandatov. Kot pravijo v NSi, so nad takšnim izidom zadovoljni. NSi je tako edina parlamentarna stranka, ki je okrepila svoj položaj v parlamentu, je poudaril Janez Cigler Kralj. V trenutni sestavi parlamenta je NSi imela sedem stolčkov.

Prelomne volitve: Slovenija je izbrala 'svobodo'

24. 04. 2022 15.44

Volivci in volivke so odločili, komu bodo za naslednje štiri leta prepustili vajeti v Sloveniji. V DZ se je uvrstilo pet strank – velika zmagovalka volitev Gibanje Svoboda je osvojila 40 poslanskih mest, SDS 28, NSi 8, SD 7, Levica pa 5. "Danes se uresničujejo sanje, ne samo sanje nas, ampak velikega dela Slovenije," je ob razglasitvi zmage dejal Robert Golob. Volilna udeležba je bila najvišja po letu 2000, kar so v strankah pozdravili.

Igor Zorčič: Vsakršen upor političnemu kadrovanju je bil na mestu

22. 04. 2022 19.12

Razgreto politično ozračje, napade in očitke med poslanci pa je ne le v zadnjem mesecu volilne kampanje, pač pa kar zadnji dve leti občutil, obenem pa skušal umiriti tudi predsednik Državnega zbora. Igor Zorčič ima za seboj vse prej kot miren mandat. Kljub odhodu iz koalicije je ostal predsednik parlamenta, saj ga koalicija ni uspela zrušiti. Poleg tega naj bi najprej prevzel vodenje stranke SMC, nato stranke DeSUS, a se za nič od tega ni odločil, pač pa je ustanovil kar svojo stranko, pa čeprav dodatnemu drobljenju na levi sredini ni bil naklonjen. A ker stranka ni imela dovolj prepoznavnosti in možnosti za uspeh, se je Zorčič odločil, da na tokratne volitve ne gre.

Težave, afere Janševe vlade: maske, sendviči, spori in kadrovski vrtiljak

22. 04. 2022 07.00

Vlada Janeza Janše je državo vodila dve leti. Delovala je v burnem obdobju globalne pandemije covida-19, znašla pa se je tudi pred izzivi, kot so notranje težave koalicije in spodrsljaji vidnih članov vlade, ki so jim bile očitane različne napake ali afere. Vlada ob slovesu sicer izpostavlja številne dosežke v času svojega kratkega mandata in prepričana je, da bi lahko v novem mandatu storila še več.

'Zgodovina ne bo pozabila vojnih zločinov, ki so se zgodili tukaj'

20. 04. 2022 06.59

Poveljnik ukrajinskih marincev v Mariupolu je opozoril, da se njegove sile morda soočajo s svojimi zadnjimi dnevi, če ne urami, in pozval k evakuaciji. Tiskovni predstavnik Pentagona John Kirby je medtem dejal, da je Ukrajina dobila lovska vojaška letala in rezervne dele, ni pa povedal, od kod natančno, koliko in za kakšna letala gre. Pošiljka je prispela teden dni po tem, ko je ameriški predsednik Joe Biden napovedal paket vojaške pomoči Kijevu v višini 800 milijonov dolarjev (740 milijonov evrov). Ukrajino pa je obiskal predsednik Evropskega sveta Charles Michel.

Eksplozije v Kijevu in Lvovu, bo oblegani Mariupol dokončno padel?

16. 04. 2022 09.05

Ukrajinski predsednik Zelenski je dejal, da je uspeh ukrajinske vojske pri zadrževanju invazijskih čet zgodovinsko pomemben. Prav to pa naj bi bil po njegovem mnenju trn v peti Rusije, ki je ta teden ZDA tudi uradno posvarila pred "nepredvidenimi posledicami", ki bi jih lahko prinesla nadaljnja vojaška pomoč, ki jo ZDA zagotavljajo tej vzhodnoevropski državi. "Eliminacija" ukrajinskih vojakov, ki branijo Mariupol, bi po njegovih besedah pomenila konec mirovnih pogajanj med Kijevom in Moskvo. Napadi na Ukrajino se medtem nadaljujejo.

Rakete priletele na rusko ozemlje, Ukrajinci prepovedali črko Z

14. 04. 2022 11.08

Spopadi v Ukrajini se krepijo na vzhodu države. Ruska vojska je sicer po lastnih navedbah prevzela nadzor nad večino Mariupola. Prav tako so obtožili ukrajinsko vojsko, da je obstreljevala naselje Klimovo, približno 10 km od rusko-ukrajinske meje, in ranila sedem civilistov. Iz Črnega morja medtem poročajo o huje potopljeni ruski raketni križarki, ki jo je zajel požar, kar pa je za Rusijo velik udarec. Ukrajinske sile prav tako trdijo, da so uničile most, po katerem je ruski konvoj napredoval proti Izjumu v harkovski regiji. Ukrajinski parlament pa je sprejel resolucijo, v kateri je Rusijo označil za teroristično državo, dejanja ruske vojske med ofenzivo v Ukrajini pa za genocid. Obenem je prepovedal proruske simbole, povezane z vojno v Ukrajini, kot sta na primer črki Z in V.

Blinken: Uporabe kemičnega orožja v Mariupolu ni mogoče potrditi

12. 04. 2022 06.45

Na družbenih omrežjih so se pojavile navedbe, da naj bi Rusija v Ukrajini uporabila kemično orožje. "V Mariupolu so uporabili neznano snov," je dejala vodja odbora ukrajinskega parlamenta za vključitev Ukrajine v EU Ivana Klimpuš. Žrtve so imele hude dihalne stiske, pri nekaterih se je pojavila odpoved dihanja, je zatrdil nacionalistični bataljon Azov. Ameriški državni sekretar Antony Blinken je nato sporočil, da navedb o uporabi kemičnega orožja v Mariupolu ne more potrditi. Ruski predsednik Putin pa je znova izrazil prepričanje v zmago. Cilji "posebne operacije" bodo doseženi, o tem ni dvoma, je dejal med obiskom vesoljskega izstrelišča Vostočni na skrajnem vzhodu Rusije.

Je bil za pakistanskega premierja Kana 'usoden' odhod v Moskvo?

12. 04. 2022 10.27

Po tem, ko je v nedeljo pakistanski parlament izglasoval nezaupnico premierju Imranu Kanu, so za novega premierja izvolili vodjo opozicije Šebaza Šarifa. 69-letni Kan, nekdanji igralec kriketa, ki je prišel na oblast leta 2018, vztraja, da je žrtev zarote za spremembo režima. V to naj bi bili vpleteni tako njegovi nasprotniki kot tudi ZDA, ker ni želel slediti Zahodu v odnosih z Rusijo in Kitajsko.

'Želimo se pogovarjati z vsemi strankami, ki bodo v parlamentu, niso pa v današnji vladi'

10. 04. 2022 07.57

Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob je prepričan, da bo njegova stranka na volitvah zmagala in dala mandatarja za sestavo vlade, kar bo, pravi, najverjetneje sam. Dediščino zdajšnje vlade v celoti zavrača. Kako pa torej razlaga, da je v svoje vrste vzel dva poslanca, ki sta jo pomagala postaviti? Kakšni bodo njegovi etični standardi v politiki, kako bi krmaril s koalicijskimi partnerji in kako bi se spoprijel z izzivi, kot so zdravstvo, plačni sistem javnega sektorja in ustvarjanje delovnih mest z višjo dodano vrednostjo?

Johnson nenapovedano v Kijevu, Zelenski: Ukrajina bo v tednu dni izpolnila vprašalnik EU

09. 04. 2022 07.49

Ukrajinske sile v središču Mariupola še kljubujejo ruskim napadom, pravi zadnja ocena Inštituta za preučevanje vojne ISW. Pravijo pa tudi, da so se proruski kanali na Telegramu hvalili z napadi na železniške postaje v Donbasu, a da so objave izginile, ko so se pojavila poročila o civilnih žrtvah. Ruska raketa je namreč zadela civilno evakuacijsko točko na železniški postaji Kramatorsk, pri čemer je umrlo najmanj 50 ljudi, ranjenih je okoli sto. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je dogodek označil za vojni zločin. Medtem je v Kijev nenapovedano prispel tudi britanski premier Boris Johnson. S svojim obiskom ukrajinske prestolnice želi prenesti sporočilo solidarnosti z ukrajinskim ljudstvom, so sporočili iz njegovega urada.

Von der Leynova in Borrell v Kijevu podprla vstop Ukrajine v EU

08. 04. 2022 08.23

"Rusija bo gospodarsko, finančno in tehnološko propadala, medtem ko bo Ukrajina korakala proti evropski prihodnosti," je predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen dejala na tiskovni konferenci z ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim ob obisku v Kijevu. Najprej se je ustavila v Buči, kjer je po besedah predsednice 'umrla človečnost.'

ZDA uvedle sankcije proti ruskim bankam, Lavrovu in Putinovima hčerkama

06. 04. 2022 18.31

ZDA so zaradi invazije na Ukrajino uvedle nov sveženj sankcij proti Rusiji, med drugim proti zunanjemu ministru Sergeju Lavrovu ter hčerkama predsednika Vladimirja Putina, Katerini Tihonovi in Mariji Putinovi. Sankcije sta dobili tudi ruski banki Sberbank in Alfa Bank. Medtem skušajo države Ukrajini pomagati tudi z orožjem. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa evropskim voditeljem očita neodločnost glede sankcij, čeprav države seznam ukrepov zoper rusko agresijo še naprej podaljšujejo.

Umrl ruski politik Vladimir Žirinovski, znan po svojih skrajnih stališčih in provokacijah

06. 04. 2022 13.57

V 75. letu starosti je umrl ruski skrajno desni politik in poslanec ruske dume Vladimir Žirinovski. S svojo pikro retoriko in provokacijami, uperjenimi predvsem proti Zahodu, se je prikupil ruski javnosti. Umrl je po dolgi in hudi bolezni, so sporočili iz ruskega parlamenta.

DEJSTVA: Kdo govori resnico in kdo laže?

04. 04. 2022 20.47

Na POP TV se je zaključilo drugo veliko predvolilno soočenje. Ekipa Dejstev je tudi tokrat v živo preverjala izjave osmih predstavnikov strank, ki jim po obeh najbolj svežih javnomnenjskih raziskavah Mediane za našo medijsko hišo kaže najbolje. Soočili so se Romana Tomc (SDS), Tanja Fajon (SD), Marjan Šarec (LMŠ), Alenka Bratušek (SAB), Robert Golob (Gibanje Svoboda), Jernej Vrtovec (Nova Slovenija), Alojz Kovšca (Povežimo Slovenijo) in Luka Mesec (Levica).

Poboj civilistov v Buči je bil 'načrtovan masaker', Rusija zanika odgovornost

03. 04. 2022 07.50

Na 39. dan vojne v Ukrajini so svet šokirale podobe iz kijevskega predmestja Buča. "Vse je bombardirano in požgano. Mlade družine so pobite, moški pogrešani, ženske posiljene," je sporočil svetovalec ukrajinskega zunanjega ministra Anton Geraščenko. Da gre za "načrtovan masaker" in "genocid nad Ukrajinci", menijo številni evropski politiki. Rusija medtem zanika odgovornost, na tamkajšnjem obrambnem ministrstvu pa poudarjajo, da so ruske sile Bučo zapustile že v sredo, 30. marca, dan po tem, ko je Moskva napovedala bistven umik svojih sil. Posnetki trupel so nato v javnost prišli šele v soboto, so opozorili.

Pakistanski predsednik razpustil parlament

03. 04. 2022 12.55

Pakistanski predsednik Arif Alvi je razpustil parlament, potem ko so opozicijski poslanci skušali glasovati o nezaupnici premierju Imranu Kanu, a jim je predsedujoči zasedanju to preprečil. Volitve novega parlamenta naj bi sledile v treh mesecih.

Ruska vojska krepi napade na vzhodu Ukrajine, Carla Del Ponte: Putin je vojni zločinec

02. 04. 2022 07.53

Ruske sile se iz okolice Kijeva umikajo in prerazporejajo, da bi se osredotočile na vzhod in jug Ukrajine. V mestih v tem delu države potekajo srditi spopadi in obstreljevanje s strani Rusije. Za evakuacijo civilistov naj bi vzpostavili sedem humanitarnih koridorjev, enega tudi iz skoraj povsem uničenega mesta Mariupol. Nekdanja glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je ruskega predsednika Vladimirja Putina označila za vojnega zločinca in Mednarodno kazensko sodišče (ICC) pozvala, naj izda nalog za njegovo aretacijo.