predsednik unije

Argentina za zamenjavo nacionalne valute z ameriškim dolarjem

22. 01. 1999 10.35

Argentinska centralna banka je včeraj predlagala sklenitev monetarne unije z Združenimi državami Amerike, pri čemer bi argentinsko nacionalno valuto peso zamenjali z ameriškim dolarjem. Washington se je odzval zadržano in zanikal, da bi že potekali uradni pogovori o tem vprašanju.

Jelinčič v Bruslju z generalnim sekretarjem zveze NATO Solano

20. 01. 1999 15.13

Predsednik Slovenske nacionalne stranke (SNS) Zmago Jelinčič se je vrnil iz Bruslja, kjer se je v okviru zasedanja skupščine Zahodnoevropske unije (WEU) srečal tudi z generalnim sekretarjem zveze NATO Javierjem Solano. Jelinčič je Solani ob tej priložnosti predal dokumentacijo in poročilo s podatki o dogodkih na Kosovu, ki jih je zbral med obiskom v ZR Jugoslaviji prejšnji teden.

Evropski parlament je izglasoval sklep o ustanovitvi strokovne komisije

14. 01. 1999 17.07

Evropski parlament je s 315 glasovi za in 198 proti izglasoval sklep o ustanovitvi posebne strokovne komisije za preiskavo nepravilnosti v Evropski komisiji. Preiskava naj bi bila končana do 15. marca. Do takrat bo komisija, izvršilno telo Evropske unije, še pred veliko preizkušnjo. Njen predsednik Santer, ki je včeraj grozil z odstopom, je danes obljubil, da bo poročal o izsledkih strokovnjakov.

Po dobrih tridesetih letih lani ceste terjale najmanjši krvni davek

07. 01. 1999 13.19

Na slovenskih cestah je lani ugasnilo 308 življenj, kar je po 36 letih drugo najmanjše število žrtev, ki so jih terjale ceste. Še manj usodne so bile ceste le leta 1963, ko je zaradi posledic prometnih nesreč umrlo 246 oseb, po tistem pa se je število mrtvih na cestah vrtoglavo vzpenjalo vse do leta 1995, ko je na cestah ugasnilo 415 življenj, je na današnji novinarski konferenci poudaril predsednik Sveta za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Ivan Winkler. Na področju varnosti v prometu je tako dosežen pozitiveni premik, saj se je v drugi polovici lanskega leta v primerjavi z enakim obdobjem v letu poprej število žrtev zmanjšalo za 69, je dejal Winkler in dodal, da kljub tem spodbudnim podatkom s stanjem prometne varnosti v Sloveniji ne moremo biti zadovoljni, saj se Slovenija s 155 mrtvimi na milijon prebivalcev šele približuje srednjevarnim državam Evropske unije. Za zdaj ji je uspelo prehiteti le Portugalsko in Grčijo, v katerih je v zadnjih letih opazen rahel porast števila mrtvih na cestah.

Herzog o problematiki nemških prispevkov v EU in sprejemu Turčije

03. 01. 1999 11.31

Nemški predsednik Roman Herzog se je pridružil zahtevi po znižanju nemških prispevkov v blagajno Evropske unije. ''Visok nemški neto prispevek je zares politična težava. Zaželeno bi bilo, da glede tega vprašanja dosežemo napredek,'' je dejal Herzog za časnik Bild am Sonntag. Nemški predsednik je obenem tudi navedel štiri pogoje za sprejem Turčije v EU.

Guvernerji o menjalniških tečajih za evro

31. 12. 1998 12.19

Guvernerji držav članic Evropske unije ter predsednik Evropske centralne banke (ECB) Wim Duisenberg so danes na videokonferenci začeli s proceduro o določitvi menjalniških tečajev evra v razmerju z valutami enajstih držav članic denarne unije.

Tudi ustavno sodišče se bo izobraževalo v okviru Centra za izobraževanje v pravosodju

24. 12. 1998 12.19

Predsednika vrhovnega in ustavnega sodišča Mitja Deisinger in Franca Testen ter minister za pravosodje Tomaž Marušič so danes podpisali sporazum, s katerim je ustavno sodišče pristopilo k Centru za izobraževanju v pravosodju. V okviru omenjenega centra, ki je bil ustanovljen konec oktobra, se bodo izobraževali strokovni sodelavci ustavnega sodišča, po drugi strani pa bodo ustavni sodniki in njihovi strokovni sodelavci centru nudili svojo strokovno pomoč pri izobraževanju slušateljev centra.

Fischer na turneji po EU

14. 12. 1998 12.13

Nemški zunanji minister Joschka Fischer je danes začel turnejo po prestolnicah držav Evropske unije, med katero bo predstavil program nemškega predsedovanja uniji v prvi polovici prihodnjega leta. Dopoldan je obiskal Atene, od koder je že odpotoval v Haag, popoldan pa ga pričakujejo v Bruslju, kjer bo nemški program predstavil na novinarski konferenci.

Na vrhu EU danes tudi Drnovšek in Frlec

12. 12. 1998 11.10

Sklepni dan dunajskega vrha Evropske unije naj bi danes minil tudi v znamenju širitve, saj se bodo voditelji petnajsterice po jutranjem zasedanju predvidoma kmalu po opoldnevu sestali s predsedniki vlad in zunanjimi ministri enajstih držav kandidatk za polnopravno članstvo v EU, med katerimi bosta tudi slovenski premier Janez Drnovšek in zunanji minister Boris Frlec.

Gil-Robles: Vstopi novih članic v EU ne pred 2004

11. 12. 1998 12.41

Predsednik Evropskega parlamenta Jose Maria Gil-Robles je danes po srečanju z voditelji držav Evropske unije, ki zasedajo na Dunaju, ponovil svojo oceno iz junijskega vrha EU v Cardiffu, da prve nove članice v povezavo ne bodo vstopile pred iztekom mandata Evropskega parlamenta prihodnjega sklica v letu 2004. ''Gre za zelo realistično oceno dejanskega stanja,'' je dejal predsednik parlamenta.

Delničarji Amoco so podprli združitev z British Petroleumom

11. 12. 1998 11.25

Delničarji družbe Amoco Corp. so z veliko večino potrdili predlagano združitev z British Petroleum. Kot so povedali predstavniki Amoco, je v prid združitvi glasovalo več kot 98 odstotkov izmed 1000 delničarjev, pri čemer je British Petroleum že dobil soglasje svojih delničarjev. Vrednost avgusta naznanjene združitve je iz 48 milijard dolarjev zrasla že na 54 milijard.

Začetek vrhunskega zasedanja EU

11. 12. 1998 11.18

Na dvodnevnem zasedanju so se davi na Dunaju zbrali voditelji držav Evropske unije, ki bodo na sestanku skušali zbližati deljena stališča glede prihodnjega financiranja povezave in od tega odvisnih reform, s katerimi se EU pripravlja na širitev.

Finski predsednik Ahtisaari v Sloveniji

09. 12. 1998 15.41

Finski predsednik Martti Ahtisaari, ki se mudi na prvem uradnem obisku v Sloveniji, in njegov gostitelj, slovenski predsednik Milan Kučan, sta na današnji skupni novinarski konferenci spregovorila predvsem o reformah Evropske unije, slovenskem približevanju uniji in položaju na Kosovu, v pogovorih pa sta pozornost namenila tudi položaju v Rusiji.

Parlament ZRJ sprejel status opazovalca v rusko-beloruski skupščini

04. 12. 1998 16.34

Jugoslovanski parlament je danes sprejel status opazovalca v parlamentarni skupščini rusko-beloruske unije.

Jelko Kacin se udeležuje kolokvija Širitev EU s stališča Vzhoda

03. 12. 1998 15.57

Predsednik odbora za mednarodne odnose DZ Jelko Kacin se v Parizu udeležuje dvodnevnega kolokvija z naslovom Širitev Evropske unije s stališča Vzhoda, ki ga organizira Center za mednarodne študije in raziskave iz Pariza, so sporočili iz državnega zbora.

Santer znova za davčno usklajevanje EU

02. 12. 1998 17.09

Predsednik Evropske komisije Jacques Santer se je danes po srečanju s španskim premierom Josejem Mario Aznarjem v Bruslju znova zavzel za davčno harmonizacijo med državami Evropske unije in pri tem izrazil začudenje nad negativnim odzivom Velike Britanije in tamkajšnjih medijev na ta predlog.

Gil Robles opozarja na stroške širitve EU

01. 12. 1998 11.58

Predsednik Evropskega parlamenta Jose-Maria Gil Robles je ob robu srečanja s predsedniki nacionalnih parlamentov evropske petnajsterice danes na Dunaju opozoril pred ''podcenjevanjem'' stroškov širitve Evropske unije.

EU obljublja 480 milijonov dolarjev na konferenci o Bližnjem vzhodu

25. 11. 1998 16.54

Evropska unija namerava po besedah avstrijskega zunanjega ministra Wolfganga Schuessela predstaviti finančno pomoč v višini 480 milijonov dolarjev na konferenci, ki bo prihodnji teden, za podporo Izraelsko-Palestinskemu začasnemu sporazumu. Schuessel je še dodal, da bo pomoč EU za mir na Bližnjem vzhodu največja doslej. Delno bi lahko to pojasnili s tem, da je palestinski predsednik Yasser Arafat takoj po podpisu sporazuma z Netanyahujem v oktobru odpotoval v Avstrijo, kjer je zaprosil za pomoč voditeljev Evropske unije.

EU brez dogovora o zunanjem zastopstvu evra

23. 11. 1998 14.07

Enajstim državam Evropske unije, ki bodo prihodnje leto uvedle evro, se tudi na današnjem zasedanju v Bruslju ni uspelo dogovoriti o načinu zunanjega zastopstva evra. Enajsterica je razdeljena do predloga Evropske komisije, ki je predlagala, naj navzven evro-države skupaj predstavljajo svet EU, komisija in Evropska centralna banka (ECB).

Romunski predsednik prispel na uradni obisk v Slovenijo

16. 11. 1998 10.30

Na povabilo predsednika Milana Kučana je dopoldne na dvodnevni uradni obisk v Slovenijo prispel romunski predsednik Emil Constantinescu. Med obiskom, na katerem ga spremlja številčna vladna delegacija, se bo romunski gost srečal z gostiteljem Kučanom, predsednikom vlade Janezom Drnovškom in predsednikom državnega zbora Janezom Podobnikom, obiskal pa bo tudi državni zbor.

Srbski predsednik za sredo napovedal pogajanja s kosovskimi Albanci

15. 11. 1998 10.25

Srbski predsednik Milan Milutinović je za prihodnjo sredo sklical neposredne pogovore z voditelji kosovskih Albancev v Prištini. Kot je zapisano v izjavi kabineta srbskega predsednika, naj bi bile izpolnjene ''vse predpostavke za neposredno srečanje in pogovore o politični rešitvi problemov na Kosovu''. Albanski krogi Milutinovićevega povabila za zdaj ne komentirajo.

Zaostritev v trgovinskem sporu med EU in ZDA

11. 11. 1998 16.56

Predsednik Evropske komisije Jacques Santer je ameriškega predsednika Billa Clintona v pismu opozoril, da bi enostranska ameriška uvedba ''kazenskih'' dajatev za uvoz nekaterih izdelkov iz Evropske unije zaradi spora glede unijinega režima uvoza banan ogrozila odnose med stranema. Če bodo ZDA nadaljevale v tej smeri, bo EU ukrepala pri WTO, je poudaril Santer.

Francija: države evra bi navzven predstavljal tandem

10. 11. 1998 12.51

Francoski minister za gospodarstvo in industrijo Dominique Strauss-Kahn je danes predlagal, da bi enajst članic Evropske denarne unije navzven predstavljal tandem, na primer predsednik in podpredsednik denarne unije.

V Litvi se je začelo srečanje parlamentarnih predsednikov pridruženih držav EU

10. 11. 1998 10.18

V litovski prestolnici Vilnius se je začel uradni del 6. srečanja predsednika Evropskega parlamenta Joseja Marie Gil-Roblesa s predsedniki parlamentov pridruženih držav Evropske unije (EU) iz srednje in vzhodne Evrope, ki se ga udeležuje tudi predsednik državnega zbora Janez Podobnik; predsedniki parlamentov bodo dopoldanski del srečanja namenili razpravi o napredku v procesu širitve EU in poteku pristopnih pogajanj, popoldan pa bodo v okviru osrednje točke srečanja razpravljali o boju zoper organizirani kriminal.

Predsednik DZ Janez Podobnik potuje v Litvo

09. 11. 1998 13.35

Predsednik državnega zbora Janez Podobnik bo v poznih popoldanskih urah na povabilo predsednika litovskega parlamenta Vytautasa Landsbergisa odpotoval v Vilnius, kjer bo v naslednjih dveh dneh potekalo 6. srečanje predsednika evropskega parlamenta Josea Marie Gil-Roblesa Gil-Delgada s predsedniki parlamentov pridruženih držav Evropske unije iz srednje in vzhodne Evrope.

Jelko Kacin na konferenci Estonija in Evropska unija

06. 11. 1998 14.22

Konference z naslovom Estonija in Evropska unija, ki poteka od 4. do 6. novembra v Estoniji, se udeležuje tudi predsednik odbora državnega zbora za mednarodne odnose Jelko Kacin, ki tokrat na omenjeni konferenci, ki jo sponzorira Švedska, sodeluje že drugič, so sporočili z državnega zbora.

Srečanje Drnovška in Klime v Celovcu

28. 10. 1998 09.05

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek se je pozno ponoči v okviru slavnostnega srečanja v Celovcu sestal z avstrijskim kanclerjem Viktorjem Klimo.

Srečanje voditeljev držav Evropske unije

27. 10. 1998 08.58

Voditelji Evropske unije in ruski premier Jevgenij Primakov se bodo sestali na Dunaju na vrhunskem zasedanju, ki ga označuje odsotnost ruskega predsednika Borisa Jelcina, ki je zaradi zdravja prihod odpovedal v zadnjem trenutku. Trpel naj bi namreč za astenijo, splošno oslabelostjo, znižano psihično in fizično močjo.

Podpis začasnega mirovnega sporazuma o Bližnjem vzhodu

24. 10. 1998 09.59

Palestinski voditelj Jaser Arafat in izraelski premier Benjamin Netanjahu sta sinoči v Beli hiši slovesno podpisala začasni mirovni sporazum o Bližnjem vzhodu, ki odpira pot do pogajanj o dokončnem statusu palestinskih ozemelj. Pogajanja naj bi se začela že v roku desetih dni. Ob tej priložnosti sta politika opozorila, da je na poti do miru obeh ljudstev treba pričakovati udarce, vendar po Arafatovih besedah poti nazaj k nasilju ni. Arafat je izrazil zahvalo Netanjahuju za njegovo pripravljenost na kompromis, izraelski premier pa je pohvalil Arafatov pogum in voljo za izgradnjo miroljubnega sosedstva. Ameriški predsednik Bill Clinton je pred tem oba bližnjevzhodna politika označil kot ''partnerja v miru'' in izrekel priznanje na račun njunega poguma in pripravljenosti na tveganje. Oba se zavedata, da bi zaradi pripravljenosti na kompromis osebno lahko bila izpostavljena večjim nevarnostim, vendar sta se obvezala višjemu cilju. Arafat bo danes popoldne o rezultatih bližnjevzhodnih pogajanj obvestil tudi udeležence srečanja držav članic Evropske unije v Porečah. Arafat se je po sklenjenem sporazumu zahvalil EU za njena prizadevanja za mir na Bližnjem vzhodu.

Generalni sekretar WEU v Sloveniji

19. 10. 1998 15.52

Na povabilo premiera Janeza Drnovška se bo 21. in 22. oktobra na obisku v Sloveniji mudil generalni sekretar Zahodnoevropske unije (WEU) Jose Cutileiro, so danes sporočili z urada vlade za informiranje.