predsedujoči

'Na nesvobodo ne pristajam'
25. 06. 2022 12.41
V slovensko zgodovino se je zapisala kot prva ženska predsednica državnega zbora, ki je takoj razburila z rdečimi salonarji, tetovažami in oblačenjem. Slovenska javnost jo je spoznala zaradi zapisa, da je tedanji predsednik vlade Janez Janša veliki diktator. Po tem škandalu je zapustila sodniške vrste. Opozicijski SDS ji je pripisoval intimno povezavo s predsednikom vlade Robertom Golobom, češ da na izvršilni veji oblasti in zakonodajni ne moreta biti dva, ki sta partnerja zasebno. Pravi, da v politiki ne bo skrivala čustev in da je s tem, ko je vodenje državnega zbora prevzela ženska, nastopilo novo obdobje v naši parlamentarni zgodovini. Je Janez Janša zanjo še vedno veliki diktator? Bo v parlamentu kot prva med enakimi sodelovala s predsednikom največje opozicijske stranke Janšo, ki je tako kot ona poslanec? Koga bo podprla na predsedniških volitvah, Natašo Pirc Musar ali Marto Kos, ki tudi napoveduje kandidaturo? Obe namreč pozna, skupaj sodelujejo v združenju Ona ve.

Marjan Hribar odstopil z mesta direktorja JGZ Brdo
08. 06. 2022 16.57
Marjan Hribar je podal odstop z mesta direktorja Javnega gospodarskega zavoda Brdo. Kot je zapisal, zavod pušča v odličnem finančnem in razvojnem stanju. "Visoki prihodki, polno zasedene kapacitete vseh naših objektov in odlična likvidnost bodo dobra popotnica za mojega naslednika," verjame.

Zakonca Tuš s tožilstvom podpisala sporazum o priznanju krivde
08. 06. 2022 16.42
Zakonca Mirko in Tanja Tuš, ki jima tožilstvo očita zlorabo položaja in pranje denarja pri prodaji blagovne znamke Tušmobil, sta maja s tožilstvom podpisala sporazum o priznanju krivde. Za Tuša tako tožilstvo predlaga pogojno dve leti zapora s preizkusno dobo treh let, za Tuševo pa pogojno eno leto zapora s preizkusno dobo dveh let.

Evropski poslanci zavrnili spremembe podnebnega svežnja
08. 06. 2022 16.12
Evropski poslanci so na plenarnem zasedanju zavrnili predlog reforme sistema trgovanja z izpusti, ki je eden izmed sedmih zakonodajnih predlogov za doseganje podnebnih ciljev EU. Zaradi te odločitve se ostala predvidena glasovanja o zakonskih predlogih v zvezi s podnebnim svežnjem Pripravljeni na 55, ki si do leta 2030 prizadeva zmanjšati neto emisije toplogrednih plinov za vsaj 55 odstotkov, ne bodo izvedla.

Kmet toži Volkswagen: od 1983 so vedeli za posledice emisij
21. 05. 2022 11.26
Nemški ekološki kmet trdi, da so emisije iz Volkswagna prispevale k podnebnim spremembam in so zato odgovorne za škodo na njegovi kmetiji. Nemško sodišče je izrazilo dvom o upravičenosti primera, okoljevarstveniki pa kmeta podpirajo.

Medved z ovadbo proti Olaju in Travnerju
20. 04. 2022 10.57
Predsednik preiskovalne komisije DZ o ugotavljanju morebitne politične odgovornosti nosilcev javnih funkcij zaradi suma nedopustnega političnega vmešavanja v delo Policije in političnega vplivanja na potek oziroma izid predkazenskih in drugih postopkov, Rudi Medved, je naznanil kazensko ovadbo komisije proti sedanjemu direktorju Policije Antonu Olaju in nekdanjemu direktorju Antonu Travnerju.

Vlada s končno odločitvijo o sodelovanju pripadnikov SV v Natovi bojni skupini
11. 04. 2022 17.28
Vlada je na dopisni seji sprejela odločitev o sodelovanju pripadnikov Slovenske vojske v Natovi bojni skupini na Slovaškem. Prav tako je prerazporedila 174 tisoč evrov za izvedbo javnega naročila za nakup digitalne tehnologije in opreme, namenjene ukrajinskemu civilnemu prebivalstvu.

Pakistanski predsednik razpustil parlament
03. 04. 2022 12.55
Pakistanski predsednik Arif Alvi je razpustil parlament, potem ko so opozicijski poslanci skušali glasovati o nezaupnici premierju Imranu Kanu, a jim je predsedujoči zasedanju to preprečil. Volitve novega parlamenta naj bi sledile v treh mesecih.

'Začeli so meriti na civilno prebivalstvo in infrastrukturo, da zlomijo duha Ukrajincev'
14. 03. 2022 05.58
Medtem ko vojna v Ukrajini divja že 19. dan, je med Rusijo in Ukrajino medtem potekal nov krog pogajanj, tokrat prek video povezave. Ni znano, ali je bil dosežen napredek. V minulih dneh sta sicer obe strani namignili, da je v pogajanjih možen napredek. Obstreljevanje ukrajinskih mest se nadaljuje. Iz Mariupola poročajo o že 2500 žrtvah med civilisti, prav tako je bila tarča napada znova tudi ukrajinska prestolnica, kjer so granate med drugim zadele stanovanjsko četrt. Ukrajino je zapustilo že več kot 2,8 milijona ljudi, glavni cilj beguncev pa ostaja Poljska.

BiH: Na cestah Euforjevi konvoji, na nebu vojaška letala
07. 03. 2022 13.04
V luči poslabšanja varnostnih razmer na mednarodni ravni in vse večjih napetosti so v BiH že prispeli konvoji Euforjevih sil. Glavna naloga dodatnih vojaških enot je zaščita teritorialne integritete in suverenosti BiH.

Dodik skušal vsiliti nevtralnost BiH do ruske invazije
02. 03. 2022 16.05
Srbski član predsedstva BiH Milorad Dodik je skušal na seji predsedstva vsiliti sprejetje odločitve o nevtralnosti Bosne in Hercegovine do ruske invazije na Ukrajino, kar pa sta hrvaški in bošnjaški član predsedstva zavrnila. Dodik je zato jezen zapustil sejo in člana okrivil, da sta pod vprašaj postavila obstoj države. Bivša visoka predstavnika mednarodne skupnosti v BiH pa sta na Ursulo von der Leyen in Jensa Stoltenberga naslovila dramatičen poziv k zaščiti Zahodnega Balkana, še posebej BiH, pred podobnimi scenariji, kot je v Ukrajini.

Blinken odpovedal srečanje z Lavrovom, Zelenski: Razmišljamo o prekinitvi diplomatskih odnosov z Rusijo
22. 02. 2022 05.49
Potem ko je ruski predsednik Vladimir Putin v ponedeljek podpisal odlok o priznanju proruskih separatističnih regij Doneck in Lugansk, kasneje pa je v regiji "za ohranjanje miru" napotil še rusko vojsko, so svetovne države obsodile Putinovo dejanje ter ob tem napovedale ostre sankcije. ZDA so medtem iz Ukrajine že evakuirale svoje diplomatsko osebje, podobna navodila so dobili tudi avstralski diplomati. Sredi noči se je v luči zaostrovanja napetosti na izredni seji sestal Varnostni svet Združenih narodov. Slovensko obrambno ministrstvo je sporočilo, da je Slovenija pripravljena podpreti članstvo Ukrajine v EU in okrepiti svojo prisotnost v vzhodnih članicah Nato. Ukrajinski predsednik je medtem poudaril, da se bo prav zdaj pokazalo, kdo je njihov pravi prijatelj. Razmišljajo tudi o prekinitvi diplomatskih odnosov z Rusijo.

Stroka v Nemčiji izdala priporočilo za drugi poživitveni odmerek
03. 02. 2022 18.26
V Nemčiji je strokovna komisija za cepljenje (STIKO) sporočila, da priporoča drugi poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19 za rizične skupine ljudi. Poleg tega je podprla cepljenje proti covidu-19 s cepivom proizvajalca Novavax za starejše od 18 let, ki je zasnovano na proteinih.

V protestih v Kazahstanu več mrtvih, prispele ruske enote
06. 01. 2022 08.27
V največjem kazahstanskem mestu Almaty so se varnostne sile spopadle s protestniki, pri čemer naj bi bilo ubitih več deset ljudi. Tiskovni predstavnik policije je sporočil, da "so minulo noč skrajne sile poskušale napasti upravne zgradbe, mestno policijo in lokalne policijske komisariate in da je bilo več deset napadalcev eliminiranih". Banke v državi ne delujejo, prav tako skorajda ni internetnih povezav. V državo so že prispele "stabilizacijske enote" ruske, armenske in beloruske vojske. Vlada je medtem zamrznila cene za utekočinjen naftni plin za šest mesecev.

Zelena luč PKP 10 na odboru za finance, opozicijski poslanci sejo zapustili
23. 12. 2021 06.38
Odbor DZ za finance je ob obstrukciji poslancev dela opozicije potrdil predlog desetega protikoronskega zakona. Opozicijski poslanci so sejo zapustili, saj, kot pravijo, nasprotujejo "demontaži države". Predsedujoči odboru Robert Polnar je namreč priznal, da tri četrtine dopolnil k PKP10 ni v skladu s poslovnikom, a je hkrati dodal, da jih ne bo zavrnil. Predstavniki opozicijskih poslanskih skupin SAB, LMŠ, SD in Levica so na novinarski konferenci povedali, da "vladajoča koalcija ruši temelje vladavine prava in države s protiustavnim delovanjem".

Članice EU dosegle dogovor o skupnih ukrepih v zdravstvenih krizah
20. 12. 2021 16.07
Države članice EU so sklenile politični dogovor o nujnem okviru za izredne zdravstvene ukrepe, ki bo med drugim olajšal nakup zdravil, cepiv in aktiviral izredno financiranje v primeru novih zdravstvenih kriz. Gre za še en pomemben korak v pripravljenosti EU na morebitne izredne zdravstvene razmere, kot je pandemija covida-19.

Notranji ministri EU: Hrvaška pripravljena na vstop v schengen
09. 12. 2021 18.37
Notranji ministri EU so sklenili, da je Hrvaška pripravljena na vstop v schengen. Sprejetje sklepov o tem je nujen korak na poti do končne odločitve o novi širitvi schengenskega prostora. Kdaj bo unija sprejela končno odločitev, za zdaj ni znano. Notranji minister Aleš Hojs verjame, da bodo naslednji koraki sledili razmeroma hitro.

Milanović razburil z relativizacijo genocida v Srebrenici: '5000, 8000 ali 80.000 žrtev ni enako'
09. 12. 2021 17.26
Hrvaški predsednik Zoran Milanović je znova poskrbel za razburjenje, a tokrat se je to iz Hrvaške razlezlo tudi do sosednje Bosne in Hercegovine. Milanović je namreč izjavil, da obstajajo genocidi različnih vrst. Poboj Bošnjakov v Srebrenici leta 1995 je tako po njegovem mnenju s tega vidika na nižji ravni kot holokavst.

Ministri EU razpravljali o rastočih cenah energije in dogajanju na veleprodajnih trgih
02. 12. 2021 20.58
Ministri EU, pristojni za energijo, so na današnjem zasedanju v Bruslju razpravljali o rastočih cenah energije in ukrepih za njihovo blažitev. Obravnavali so tudi preliminarno poročilo pristojne agencije EU o delovanju veleprodajnih trgov. Glavna ugotovitev je, da ni dokazov, da trgi ne delujejo, je povedal minister za infrastrukturo Vrtovec.

Poljske obmejne sile uporabile solzivec in vodne topove, huje ranjen policist
16. 11. 2021 10.48
Na meji med Poljsko in Belorusijo je prišlo do incidenta, v katerem je bil huje poškodovan policist. Poljska vojska je na meji uporabila solzivec, Rusija pa se je že ostro odzvala. Poljsko obrambno ministrstvo je sicer beloruske varnostne organe obtožilo, da so poškodovali ograjo na meji med državama in tako migrantom omogočili nezakonit prehod meje. Ob tem je na Twitterju objavilo tudi videoposnetek, na katerem je videti, kako na beloruski strani meje oseba v vojaški uniformi odstranjuje ograjo. Beloruski predsednik Aleksander Lukašenko je opozoril, da je treba za vsako ceno preprečiti morebitno nasilno konfrontacijo v migrantski krizi na belorusko-poljski meji.

Podnebna konferenca COP26 se je končala z dogovorom o omejitvi globalnega segrevanja
13. 11. 2021 12.43
Na vrhu COP26 v Glasgowu je bil sklenjen dogovor, katerega cilj je preprečiti nevarne podnebne spremembe. Glasgowski podnebni pakt je prvi podnebni dogovor, ki izrecno načrtuje zmanjšanje premoga, najslabšega fosilnega goriva za toplogredne pline. Končni dogovor obeta tudi več denarja za države v razvoju. Tem bodo pomagali pri prilagajanju na podnebne vplive. Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres bi si medtem želel bolj ambiciozen zaključek podnebne konference.

Komšić prekinil intervju, ker novinar ni priznaval genocida v Srebrenici
09. 11. 2021 18.38
Hrvaški član in predsedujoči predsedstvu BiH Željko Komšić je prekinil intervju za srbsko agencijo Tanjug, ker novinar, s katerim se je pogovarjal, ni priznaval genocida v Srebrenici. "Potem si boste morali najti drugega sogovornika," mu je dejal, si snel mikrofon in odkorakal iz kadra.

Ulice Glasgowa zavzelo na tisoče mladih podnebnih aktivistov
05. 11. 2021 14.52
Več tisoč mladih podnebnih aktivistov se je podalo po ulicah Glasgowa, da bi od voditeljev in pogajalcev na podnebni konferenci COP26 zahtevali odločno ukrepanje proti podnebni krizi. Gibanje Petki za prihodnost je shod pripravilo na dan, ko COP26 še posebej izpostavlja vlogo mladih in opolnomočenja javnosti.

Začel se je svetovni podnebni vrh: 'Lahko ukrepamo ali pa sprejmemo trpljenje in visoko gospodarsko škodo'
31. 10. 2021 14.30
V škotskem Glasgowu se začenja svetovni podnebni vrh. COP26 bo trajal dva tedna, svetovni voditelji pa bodo poskušali najti skupni jezik glede številnih odprtih vprašanj za reševanje podnebne krize. Kot svarijo znanstveniki in okoljski aktivisti, bo, če svet zamudi to zadnjo priložnost, da ustavi globalno segrevanje nad 1,5 stopinje Celzija glede na predindustrijsko dobo, človeštvo priča katastrofalnim posledicam: "Izberemo lahko ukrepanje in podpremo podnebne cilje, da preprečimo vremenske katastrofe v prihodnosti ali pa sprejmemo, da bodo ljudje umirali, družine trpele, vse to pa bo spremljala še večja gospodarska škoda," je bilo slišati ob začetku konference, od katere ima svet visoka pričakovanja.

Bruselj odločen, da zaščiti vladavino prava v EU
28. 10. 2021 16.21
Evropska komisija je odločena uporabiti vsa sredstva, ki jih ima na voljo, da zaščiti vladavino prava v EU, je v razpravi o vladavini prava v Evropskem parlamentu dejal evropski komisar za pravosodje Didier Reynders. Predsedujoči Svetu EU Gašper Dovžan meni, da ima vsaka članica še prostora za izboljšave na področju vladavine prava.

EU neenotna glede ukrepanja v energetski krizi
26. 10. 2021 06.19
Razprava ministrov EU za energijo na današnjem izrednem sestanku v Luksemburgu je pokazala, da članice niso enotne glede vprašanja, ali je pri spoprijemanju s posledicami rastočih cen energije smiselno sprejemati konkretne intervencijske ukrepe na ravni EU, je po zasedanju povedal minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec.

Von der Leynova v primeru Poljske napoveduje ukrepanje
19. 10. 2021 09.59
Več članic EU je v Luksemburgu Evropsko komisijo pozvalo k ukrepanju v primeru sodbe poljskega ustavnega sodišča, ki je postavilo pod vprašaj temeljno načelo primarnosti prava EU. Evropski komisar za pravosodje Didier Reynders je zatrdil, da komisija bo ukrepala. Tudi Von der Leynova je napovedala enako. "Ne bomo dovolili, da se naše vrednote postavijo na kocko," je zatrdila.

V S&D si bodo prizadevali za resolucijo EP o razmerah v Sloveniji
15. 10. 2021 08.53
"Predstavniki Evropskega parlamenta morajo imeti možnost svoje delo opraviti brez pritiska. Vzajemno spoštovanje med evropskimi ustanovami in v Evropskem svetu je edina pot naprej," tako Charles Michel, predsednik Evropskega sveta, potem ko je predsedniku vlade Janezu Janši uspelo zanetiti mednarodni škandal z ignoriranjem skupine evropskih poslancev, ki so na tridnevnem obisku v Sloveniji. Burno so se odzvale tudi skupine v Evropskem parlamentu. V S&D so zapisali, da si bodo v naslednjih tednih prizadevali za resolucijo Evropskega parlamenta o razmerah v Sloveniji.

Nekdanji vohun razkril skrivnosti severnokorejskega režima
11. 10. 2021 11.09
Britanski BBC je objavil intervju z nekoč enim pomembnejših članov severnokorejske obveščevalne mreže. Kim Kuk Song, kot se predstavlja, je razkril metode delovanja "oči, ušes in možganov vrhovnega vodje", ki, kot je dejal, lahko doseže vsak kotiček sveta. Po vojaški hierarhični lestvici je plezal kar 30 let, vse do čina polkovnika. Pravi, da je bil "najbolj rdeč med rdečimi", lojalni služabnik. V tujini je pomagal postaviti laboratorij za pridelavo drog, pošiljal je morilce, da so s poti spravili kritike sistema, vse dokler se tudi sam ni znašel v nemilosti. Leta 2014 je prebegnil na jug, se ustalil v Seulu in začel sodelovati s tamkajšnjo obveščevalno službo.

Odločitev Poljske močno odmeva. Von der Leynova 'globoko zaskrbljena'
08. 10. 2021 09.56
V Bruslju še vedno močno odmeva odločitev poljskega ustavnega sodišča, ki je s četrtkovo razsodbo postavilo pod vprašaj primarnost prava EU nad nacionalnim pravom. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je izrazila globoko zaskrbljenost in zagotovila, da bo komisija uporabila vsa pooblastila, da zagotovi primarnost prava EU. Poljski premier pa je zatrdil, da "mesto Poljske je in bo v družini evropskih držav".