predstavil

Projekt AlieNation se končuje
15. 12. 1999 19.31
V Pavlovi hiši v Potrni pri avstrijski Radgoni se bo v petek, 17. decembra, končal projekt AlieNation (OdTujitev), ki ga je zasnoval Peter Tomaž Dobrila, v tem okviru pa je s svojimi likovnimi in drugimi deli sodelovalo več umetnikov: v minulih dveh mesecih tudi dvojica Eclipse z instalacijo Zajtrk na travi, Damjan Švarc s fotografijami, spletni umetnik Igor Štromajer in slikar Marko Jakše.

Microsoft predstavil SQL Server 2000
15. 12. 1999 15.54
Microsoft je sporočil, da se bo naslednja velika izdaja strežnika Microsoft(R) SQL ServerTM, doslej znana pod kodnim imenom Shiloh, uradno imenovala SQL Server 2000. Microsoft je predstavil značilnosti tega strežnika, ki izkorišča prednosti operacijskega sistema Microsoft Windows(R) 2000. SQL Server 2000 bo izšel v prvi polovici leta 2000. SQL Server 2000, ki ga v beta različici že preizkušajo v skoraj 750 podjetjih, v celoti izkorišča nove značilnosti in zmožnosti Windows 2000, zaradi česar je bistveno bolj skalabilen, zanesljiv in lažji za upravljanje.

Vpis v gledališko-plesni abonma CD
14. 12. 1999 19.21
Gledališko-plesni abonma Cankarjevega doma za leto 2000 napoveduje osem izvrstnih predstav z vseh koncev sveta. Prvi se bo 26. januarja v Ljubljani predstavil v Venezueli rojeni in Veliki Britaniji delujoči koreograf in plesalec Javier de Frutos.

Susan Sarandon predstavnica sklada UNICEF
14. 12. 1999 11.57
Ameriška igralka Susan Sarandon je bila včeraj v New Yorku imenovana za posebno predstavnico sklada Združenih narodov za pomoč otrokom (UNICEF).

Dalajlamov odposlanec v Sloveniji
13. 12. 1999 21.08
Na obisku v Sloveniji je bil Chimme R. Chhoekyapa, odposlanec tibetanskega voditelja Dalajlame. Slovenskim oblastem in javnosti je predstavil stališča tibetanskih oblasti v izgnanstvu o razmerah v Tibetu. Dalajlaminega odposlanca so sprejeli predstavniki nekaterih strank, predsednik parlamentarnega odbora za mednarodne odnose Jelko Kacin in predstavniki zunanjega ministrstva.

Praznovanje 80. obletnice obstoja
11. 12. 1999 16.53
Na ljubljanski univerzi danes praznujejo 80-letnico obstoja - 3. decembra 1919 je na njej potekalo prvo predavanje, ustanovljena pa je bila nekaj mesecev prej. Dopoldne je potekala okrogla miza o avtonomiji univerze, ki so se je udeležili rektorji, prorektorji ali drugi predstavniki obeh domačih in nekaterih evropskih univerz. Osrednji dogodek dneva pa bo drevišnja slavnostna akademija v Cankarjevem domu, kjer bo predvidoma slavnostni govornik predsednik Milan Kučan, spregovorila pa bosta tudi rektor ljubljanske univerze Jože Mencinger in predsednik študentskega sveta Univerze v Ljubljani Andrej Pučnik. Udeležencem okrogle mize je rektor Mencinger predstavil nekatere spremembe, uvedene z novelo zakona o visokem šolstvu. V razpravi pa je beseda tekla o financiranju univerze, izvajanju vpisa na univerze in razmerju med številom študentov in profesorjev.

ZLSD napoveduje zmago svojega kandidata
10. 12. 1999 17.39
Koprski občinski odbor ZLSD je pred drugim krogom županskih volitev v mestni občini Koper, ki bodo prihodnjo nedeljo, 19. decembra, na današnji novinarski konferenci predstavil svojega kandidata za župana Dina Pucerja, ki je po prepričanju stranke bodoči koprski župan, saj menijo, da se bo prednost pred njegovim protikandidatom iz vrst LDS Vojkom Petričem ohranila tudi v drugem krogu volitev.

Članstvo v EU leta 2003
10. 12. 1999 10.04
Evropska unija naj bi bila na sprejetje novih članic pripravljena konec leta 2002, ko naj bi se tudi končala pogajanja z državami kandidatkami. Kot je uvodoma na dnevih bančnikov, ki so se včeraj začeli na Bledu, dejal vodja ožje slovenske pogajalske skupine z EU Janez Potočnik, naj bi Slovenija postala članica unije leta 2003 oz. 2004.

Podobnik v Pragi
09. 12. 1999 17.34
Predsednik DZ Janez Podobnik se je v Pragi srečal s češkim kolegom Vaclavom Klausom. Kot je povedal Podobnik, sta največ pozornosti namenila širitvi EU in vlogi parlamentov v tem procesu ter sodelovanju med slovenskim in češkim parlamentom.

Predsednik nemškega odbora za mednarodne odnose v Sloveniji
09. 12. 1999 09.10
Med včerajšnjim obiskom pri predsedniku državnega zbora Janezu Podobniku je predsednik odbora za mednarodne odnose v nemškem bundestagu Hans-Urlich Klose izrazil priznanje slovenskemu razvoju, ki ga po njegovih besedah najbolje potrjujejo gospodarski kazalci. Po slednjih se Slovenija po Klosejevem mnenju lahko primerja z nekaterimi čanicami EU, so sporočili iz državnega zbora.

Decembrska dogajanja na ljubljanskih ulicah
08. 12. 1999 19.39
V okviru prireditve Ljubljana - mesto za 2000 bodo na ljubljanskih ulicah vsak dan v decembru številne prireditve, ki bodo razveseljevale tako mlade kot tudi starejše obiskovalce, so sporočili iz kabineta županje Mestne občine Ljubljana.

Simpozij o prometni varnosti na cestno-železniških križiščih
08. 12. 1999 16.28
Na slovenskih železnicah je skupaj 1027 nivojskih prehodov, od katerih jih je 736 zavarovanih samo s cestoprometno signalizacijo, kar za sodoben odnos do varnosti ne zadošča več. O tem priča tudi podatek o številu prometnih nesreč na teh prehodih, ki jih je bilo samo lani 42. V njih je umrlo 13 oseb, 14 pa je bilo poškodovanih, so poudarili na mednarodnem znanstevenem simpoziju o prometni varnosti na cestno-železniških križiščih, ki ga je v hotelu Piramida v Mariboru pripravilo društvo za poslovno logistiko.

Kulturni večer v Zavodu sv. Stanislava posvečen Janezu Svetini
08. 12. 1999 14.07
V Zavodu sv. Stanislava bodo jutri odprli razstavo likovnih del kraškega slikarja in kiparja Petra Abrama. Odprtje razstave bo ob 17. uri, večer pa bo posvečen Janezu Svetini.

O datumu vstopa Slovenije v EU
07. 12. 1999 20.44
Po zatrjevanju uradne politike bo Slovenija postala polnopravna članica Unije leta 2003. Britanski tednik The Economist je pred nekaj tedni podvomil, da bomo v Unijo vstopili med prvimi. Danes pa je poslanec Zmago Jelinčič predstavil študijo, ki Sloveniji napoveduje vstop šele leta 2005. Študija je bila pripravljena ob zasedanju skupščine Zahodnoevropske unije, ki je vojaška organizacija Evropske unije. Dokument predvideva, da naj bi se širitev začela, ko bodo izpolnjeni pogoji in pogajanja končana - ne pred letom 2003. Slovenija naj bi v članstvo vstopila leta 2005. Uradnih odzivov zaenkrat še ni. Pri vsej zgodbi pa ne gre pozabiti, da država postane dejanska članica unije šele, ko pogodbo med njo in evropsko komisijo ratificirajo parlamenti vseh držav članic. To pravijo tudi na evropskem ministrstvu - Slovenija bo pripravljena leta 2003, ko pričakuje tudi podpis.

Še je možen pravočasen kompromis
06. 12. 1999 17.47
Poslanec ZLSD Ciril Ribičič je na strankini novinarski konferenci predstavil predlog volilnega sistema, ki povzema nekatere temeljne značilnosti nemškega kombiniranega sistema, stranka pa ga bo, po besedah njenega predsednika Boruta Pahorja, ''predala v premislek komisiji DZ za volilni sistem in ustavne spremembe, hkrati pa ostala dojemljiva za kompromis''.

70. obletnica Mednarodne diplomatske akademije
06. 12. 1999 17.44
Na proslavi ob 70. obletnici ustanovitve Mednarodne diplomatske akademije (ADI) v Parizu, ki je potekala minuli četrtek, je bil slavnostni govornik slovenski veleposlanik v Franciji Jožef Kunič, ki je tudi predsednik upravnega odbora ADI. Predstavil je delovanje akademije, predvsem pa njene cilje in nadaljnje usmeritve, slovensko veleposlaništvo pa je ob tej priložnost pripravilo tudi razstavo slik Jožeta Ciuhe in kipov Janeza Zorka.

Pahor na mednarodni konferenci
04. 12. 1999 19.04
V Zagrebu poteka mednarodna konferenca z naslovom Socialdemokracija pred izzivom novega tisočletja, ki jo v sodelovanju s Hrvaško socialdemokratsko stranko prirejata fundaciji Jean Jaures iz Pariza ter Renner Institut z Dunaja. Konference se udeležuje tudi predsednik Združene liste socialnih demokratov Borut Pahor, ki je pred udeleženci nastopil z uvodnim govorom, v katerem je predstavil pogled ZLSD na prihodnost socialdemokracije v Sloveniji in Slovenije v Evropi.

Bilateralna srečanja slovenske delegacije
04. 12. 1999 11.56
Slovenska delegacija na 3. ministrski konferenci WTO v Seattlu, ki jo vodi minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur je v petek izkoristila prosti čas med pogajanji ZDA ter EU za tri bilateralna srečanja, z Rusijo, Kazahstanom in OECD.

3. kongres slovenskih davčnih svetovalcev
02. 12. 1999 13.59
V organizaciji Društva davčnih svetovalcev Slovenije se je dopoldne v Termah Čatež začel tretji kongres slovenskih davčnih svetovalcev, ki se ga udeležuje več kot 100 davčnih svetovalcev iz Slovenije ter nekaj predavateljev iz tujine, predvsem iz Velike Britanije in Avstrije.

Demšar na zasedanje EAPC
02. 12. 1999 13.39
Minister za obrambo Franci Demšar se bo jutri, 3. decembra, v Bruslju udeležil jesenskega srečanja obrambnih ministrov držav članic zveze NATO in partnerskih držav. Na zasedanju Evroatlantskega parterskega sveta (EAPC) bodo obrambni ministri izmenjali izkušnje, pridobljene ob posredovanju zveze NATO na ZR Jugoslavijo ter pregledali dosedanji potek mirovnih operacij v Bosni in Hercegovini in na Kosovu.

Fotomonografija Dobimo se na tržnici
01. 12. 1999 18.11
V Vodnikovem hramu so danes predstavili fotomonografijo Joca Žnidaršiča Dobimo se na tržnici. Po besedah akademika Matjaža Kmecla gre za eno najlepših monografij s tekstovnega, oblikovalskega in fotografskega vidika.

OMO o EU in odnosih s Hrvaško
01. 12. 1999 15.20
Odbor DZ za mednarodne odnose se je na današnji seji seznanil s potekom in doseženim rezultatom v pogajanjih z Evropsko unijo, ki ga je članom odbora predstavil vodja slovenske pogajalske skupine Janez Potočnik. Odbor je opravljeno delo visoko ocenil in celotni pogajalski ekipi pod vodstvom Potočnika soglasno izrekel priznanje. OMO je tudi pozval vse poslanske skupine, naj pri svojem delu v DZ vložijo dodatna prizadevanja za polno uresničitev državnega programa in ohranijo dinamiko harmonizacije slovenske zakonodaje z evropsko. OMO je še poudaril splošno spoznanje, da bo leto 2000 ključno za pristop Slovenije k EU.

Slovenski raziskovalni inštitut predstavil svoje izdaje
29. 11. 1999 19.26
Predstavniki Slovenskega raziskovalnega inštituta, ki deluje v Trstu, Gorici, Čedadu in Kanalski dolini, in profesor Vladimir Klemenčič z ljubljanske Filozofske fakultete so danes v Zemljepisnem muzeju v Ljubljani predstavili svoje izdaje zadnjih dveh let. Še posebne pozornosti je bila deležna knjiga Slovensko prebivalstvo Furlanije-Julijske krajine v družbeni in zgodovinski perspektivi, ki jo je napisal Pavel Stranj.

Gradec bo kulturna prestolnica Evrope leta 2003
29. 11. 1999 16.53
Prestolnica avstrijske Štajerske se s polnim zamahom pripravlja za leto 2003, ko bo 12 mesecev kulturna prestolnica Evrope. Vodja projekta Wolfgang Lorenz je pred dnevi predstavil prvo publikacijo, v kateri je osnutek programa za kakih 100 prireditev. V ospredju naj bi bila predvsem likovna umetnost, gledališče, glasba, novi mediji in literatura. Kot tematske sklope so že izbrali razpoloženje mest, otroci in mladina, univerze in višje šole ter religijo. Po besedah Wolfganga Lorenza Gradec ne bo zgolj evropska prestolnica umetnosti, marveč prestolnica kulture in različnih civilizacij.

Grafika Štefana Galiča posthumno
29. 11. 1999 16.13
Prekmurski umetnik Štefan Galič (1944-1997) je zapustil bogat likovni opus, največ ustvarjalne energije pa je položil v grafiko, predvsem v klasično tehniko lesoreza. S pregledom njegovega grafičnega opusa se bo do 17. decembra moč seznaniti v Mestni galeriji Ljubljana. Ob posmrtni retrospektivi je v zbirki Monumenta Pannonica Pomurske založbe iz Murske Sobote v sodelovanju z ljubljansko galerijo in s spremnim esejem likovnega kritika Aleksandra Bassina izšla monografija o Galiču.

Letošnja vinska letina ena najkvalitetnejših
29. 11. 1999 15.50
Slovenski vinogradniki in vinarji so letos pridelali enega najkakovostnejših vinskih letnikov 20. stoletja. Skupno so pridelali približno 80 milijonov litrov vina, kar zadošča za slovensko potrošnjo. Ob obstoječih zalogah pred trgatvijo pa bodo slovenski vinogradniki lahko izvozili še okrog 10 do 12 milijonov litrov vina.

Na Bledu začetek seminarja o družbah v konfliktu
26. 11. 1999 13.02
Na Bledu se je danes začel dvodnevni strokovni seminar na temo Družbe v konfliktu - prispevek prava in demokracije pri reševanju konfliktov. Seminar prireja slovensko zunanje ministrstvo v sodelovanju z Beneško komisijo, ki deluje v Svetu Evrope. Udeleženci, povečini člani Beneške komisije, se bodo danes posvetili predstavitvi razmer v posamičnih državah v konfliktu, drugi dan seminarja pa vlogi mednarodnih ustanov pri reševanju teh konfliktov.

Tretja tradicionalna božična razstava
25. 11. 1999 20.04
V slovenskem kulturnem centru Korotan na Dunaju bo 1. decembra slovesno odprtje tretje tradicionalne božične razstave, na kateri bodo poleg del dunajskih Slovencev predstavili tudi dela priznanih slovenskih likovnih umetnikov, so sporočili iz Slovenske izseljenske matice.

Izteka se rok za projekt Millenium
25. 11. 1999 16.40
Povabilo slovenskega ministrstva za kulturo načrtovalcem kulturnih akcij, naj oblikujejo vsebinski in izvedbeni program za predstavitev Slovenije v okviru projekta Millenium, ki bo 25. junija 2000 potekal v Londonu, se bo iztekel prihodnji ponedeljek, 29. novembra.

Izzivi za revizorje v naslednjem tisočletju
25. 11. 1999 07.52
Včeraj popoldne se je začela 5. letna konferenca revizorjev, ki jo spremlja 164 prijavljenih udeležencev. Na začetku je direktor Slovenskega inštituta za revizijo Marjan Odar predstavil letošnje delovanje inštituta, zakon o revidiranju in druge aktualne teme. Predstavil je jutrišnja gosta konference Franceta Arharja, guvernerja Banke Slovenije in Henrija Oliviera, generalnega sekretarja Federation des Expertes Comptables Europeens (FEE), organizacije evropskih računovodskih strokovnjakov, ter teme in področja, ki jih bodo obravnavali v naslednjih dveh dneh.