predstavil

Pred prvo gledališko predstavo v breztežnosti
12. 08. 1999 12.21
Slovenski gledališki režiser Dragan Živadinov je pred prvo izvedbo <A HREF=http://www.noordung.telekom.si > gledališke predstave v breztežnostnem stanju </A>na svetu novinarjem predstavil glavno zamisel načrta, šest igralcev, producenta in sponzorje.

Šesti koncert Glasbenega poletja v Bohinju prestavljen
12. 08. 1999 12.14
Violinist Pierre Amoyal bo v Srednji vasi, nedaleč od Bohinjskega jezera, nastopil 24. in ne 18. avgusta, kot je bilo sprva predvideno, so sporočili organizatorji Glasbenega poletja v Bohinju. Koncert je prestavljen zaradi zdravstvenih težav violinista. Amoyal bo z violončelistom Igorjem Škerjancem in pianistom Vladimirjem Mlinaričem v cerkvi Svetega Martina v Srednji vasi torej koncertiral dan po njihovem ljubljanskem koncertu v okviru 47. mednarodnega poletnega festivala.

Četrti Valvasorjevi večeri na Izlakah
11. 08. 1999 12.08
Občina Zagorje oz. tamkajšnji Kulturni center v sodelovanju z nacionalnim projektom Imago Sloveniae ter s podporo ministrstva za kulturo prireja tudi to poletje Valvasorjeve večere. Skupno štirje koncerti bodo med 20. avgustom in 10. septembrom, ob petkih, v Valvasorjevi kapeli na Izlakah. Prireditelji tega, sicer četrtega mednarodnega festivala komorne glasbe napovedujejo letos dva nastopa domačih in dva tujih izvajalcev oz. dva koncerta vokalne in dva instrumentalne glasbe.

Madžarski predsednik se bo predstavil kot dramatik
10. 08. 1999 13.29
V okviru 47. mednarodnega poletnega festivala bo pojutrišnjem, 12. avgusta, v ljubljanski Drami gostovalo mlado Hrvaško gledališče Pecs (Pečuh) iz Madžarske, ki bo ljubljanskemu občinstvu predstavilo tragedijo madžarskega dramatika Arpada Goencza z naslovom Madžarska Medeja.

Kras in Istra slikarja samouka Friderika Hrasta
09. 08. 1999 12.53
V Galeriji Kompas bodo jutri ob 20. uri odprli razstavo slik Friderika Hrasta z naslovom Kras in Istra. Hrast, rojen leta 1928, po izobrazbi pravnik, se je slikarstva še posebej močno lotil ob upokojitvi. Javnosti se je v petindvajsetih letih, odkar slika, predstavil petkrat. Njegov slikarski svet je vezan predvsem na kraje nad Kraškim Kalom, Černotiče in na obalni pas Slovenske Istre. Po mnenju Mirka Juterška, avtorja zapisa na razstavni zloženki, pa so tokrat Hrastove krajinske slike drugačne. Prešnje poenostavljeno stilizirano odslikavanje izginjajoče kraške arhitekture se sedaj preliva v vse bolj slikarsko prefinjene odtenke, ki ob navideznem miru odkrivajo doživetje zapuščenosti, osamljenosti in pustote.

Odtujeno nebo je približala umetnost
08. 08. 1999 10.09
Od dvajsetega junija do prvega avgusta letos je Duisburški Muzej Wilhelm Lembruck, Evropski center za sodobno kiparstvo, priredil razstavo Povezana mesta-Umetnostni procesi v urbani mreži. Dvanajst umetnikov iz Avstralije, Nemčije, Nizozemske, Slovenije, Velike Britanije in ZDA je v okviru razstave v osmih porurskih mestih izvajalo instalacije, z internetom podprte projekte, telekomunikacijske akcije in fotografiralo. Kuratorka razstave je bila dr. Soeke Dinkla.

Bulatović napoveduje program reform
06. 08. 1999 16.35
Jugoslovanski premier Momir Bulatović je danes napovedal, da bo prihodnji teden predstavil program reform, ki naj bi ga potrdila zvezna skupščina.

Ebola v Nemčiji
05. 08. 1999 08.43
V Nemčiji vlada preplah zaradi možnosti pojava smrtonosnega virusa ebola. Dva moška, ki sta se v nedeljo vrnila s potovanja po zahodni Afriki, so namreč zaradi suma okužbe z virusom dali v karanteno. Pristojni nemški organi sporočajo, da ni razloga za paniko. Zdravniki so vse osebe, ki so prišle v stik z okuženima, že pregledali in bodo tudi v prihodnje pod strogim zdravniškim nadzorom.

Prvi koncert Svetovnega zbora mladih v Sloveniji
03. 08. 1999 16.10
Svetovni zbor mladih (WYC), ki je konec julija pod vodstvom dveh dirigentov vadil svoj spored v Ljubljani, v zavodu sv. Stanislava, je začetek avgusta začel koncertno turnejo po Sloveniji, Italiji, Avstriji, Hrvaški in Nemčiji.

Muzej v spomin na žrtve lova na čarovnice
03. 08. 1999 11.49
Med leti 1582 in 1683 so v mestecu Bergheim na severovzhodu Francije zažgali 40 žensk, obtoženih čarovništva. V spomin na te ženske bodo prebivalci mesteca uredili muzej, ki bo predstavil kruto obdobje srednjega veka, po vsej Evropi zaznamovanega z lovom na čarovnice. Strah pred katastrofami, slabimi letinami, epidemijami, lakoto, vojnami in sočlovekom je namreč ljudi vzpodbudil k iskanju grešnih kozlov. Tako so zaradi ene nepremišljene kletvice proti cerkvi, obnašanja, ki ni bilo v skladu s kakšnim cerkvenim predpisom, ali slabe letine mučili in obsodili mlade, stare, bogate in revne. Včasih pa je za kaznovanje domnevne čarovnice zadostoval že kar dojenček, ki je umrl ob porodu. V muzeju bodo na ogled vsi dokumenti povezani s procesom, med drugim pritožbe sodnih uradnikov in priznanja, ki so jih od osumljenih izsilili z mučenjem. Obsojene so tako morale opisati svoje odnose s hudičem in poroko z njim ter ovaditi tiste, ki so pri tem sodelovali.

Umrl priznan umetnostni zgodovinar Werner Haftman
31. 07. 1999 17.36
V bavarskem mestu Waakirchen je v 87. letu umrl priznan umetnostni zgodovinar Werner Haftman, nekdanji direktor Naroidne galerije iz Berlina in leta 1955 ustanovitelj razstave moderne umetnosti Documenta. Na kasselski Documenti je Haftman med drugim predstavil tudi dela Matissa, Picassa in Schneiderja. Haftman, ki se je rodil v poljskem mestu Glowno, je znan tudi kot avtor knjige Slikarstvo 20. stoletja iz leta 1954, ki je med temeljnimi deli umetnostne zgodovine.

Veleposlanika EU in Italije pri ministru Marinčku
30. 07. 1999 17.13
Minister za znanost in tehnologijo Lojze Marinček je z državno sekretarko Verico Trstenjak na ministrstvu za znanost in tehnologijo sprejel novega italijanskega veleposlanika in odhajajočega veleposlanika EU v Sloveniji, so sporočili z ministrstva za znanost in tehnologijo.

Razstava Željka Stevaniča na medmrežju
30. 07. 1999 16.07
Na <A HREF=http://www.2.arnes.si/guest/medianox >medmrežnem naslovu</A>, virtualni galeriji, ki jo že dobro leto vzdržuje MKC Maribor, je v juliju razstava fotografij avtorja Željka Stevaniča, rojenega leta 1975. Kustosinja razstave je Nataša Petrešin, absolventka umetnostne zgodovine in primerjalne književnosti.

Slovenski predsednik na vrhunskem zasedanju pakta stabilnosti v Sarajevu
30. 07. 1999 11.23
V Sarajevu se danes opoldne začenja vrhunska konferenca pakta stabilnosti za jugovzhodno Evropo, ki jo bosta odprla predsedujoči EU, finski predsednik Martti Ahtisaari, predsednik predsedstva BiH Ante Jelavič in koordinator pakta stabilnosti Bodo Hombach. Ob koncu konference bodo udeleženci sprejeli sarajevsko deklaracijo, v kateri naj bi poudarili zavezanost povezovanju regije. Na vrhu, ki bo potekal za zaprtimi vrati, bo sodeloval tudi slovenski predsednik Milan Kučan.

Malo možnosti za podpis pogodbe
29. 07. 1999 20.40
Jutri se bo po štirimesečnem premoru spet sestal poslovni odbor jedrske elektrarne Krško. Sejo so prestavljali na pobudo obeh pogajalskih skupin, ki sta pripravljali meddržavno pogodbo. Sejo pa so zdaj vseeno sklicali, saj je očitno, da do podpisa pogodbe zagotovo ne bo prišlo pred jesenjo. Tudi tokrat pa na njej skoraj zagotovo ne bo hrvaških članov.

Pričetek Trnfesta
28. 07. 1999 20.20
Na Trnfestu '99, ki se začel včeraj z glasbo in likovno razstavo, se bodo jutri začeli še tradicionalni otroški četrtkovi večeri. Z glasbenim programom pod naslovom Take mačje, take mišje jih bo ob 18.30 v KUD France Prešeren odprla Melita Osojnik. Program je sestavljen iz pesmi slovenskih pesnikov, ki sta jih v sodobni maniri uglasbila Artur Azarkievich in Blaž Jurjevčič.

79. salzburški festival
28. 07. 1999 14.17
V Salzburgu v teh dneh poteka 79. festival, ki do 29. avgusta ponuja skoraj 200 prireditev, med njimi 120 oper in gledaliških predstav, pa tudi nekaj manj kot 70 koncertov.

Razstava renesančne umetnosti v Benetkah
27. 07. 1999 10.29
V Benetkah bo od 5. septembra do 9. januarja na ogled več kot 200 umetniških del, med njimi mnoge mojstrovine, ki bodo prikazovale odnos med renesančno umetnostjo Benetk in Severne Evrope. Razstavo bo v razkošni palači Grassi pripravila fundacija Fiat, osrednji poudarek pa bo na umetniških razlikah med slikami Nizozemske in Južne Nemčije ter Benetkami med letoma 1450 in 1600. Razstava je razdeljena na sedem sekcij, med njimi sekcijo Drer in Benetke ter Titian in Sever. T.i. Kabinet risb pa bo v sedmih razstavnih prostorih predstavil kakih sto risb, rokopisov in grafik. Dela 90 avtorjev iz približno sto muzejev, javnih ali zasebnih zbirk iz 16 držav bodo na ogled v 28 razstavnih prostorih palače Grassi, zgradbe iz 18. stoletja. Med najpomembnejšimi deli bodo na ogled Sveti Hieronim Antonella da Messina iz londonske National Gallery, Opus Quinque Dierum Albrechta Drera zbirke Tyssen iz Madrida ter Titienova Flora iz Firenc.

Stanleyev pokal na evropski turneji
26. 07. 1999 11.39
Stanleyev pokal, ki ga vsako leto dobi v last najuspešnejše moštvo severnoameriške hokejske lige NHL je prvič v svoji zgodovini odpotoval izven Severne Amerike in Rusije. Za en dan ga je namreč domov odnesel češki vratar Roman Turek, ki je v pretekli sezoni z moštvom Dallas Stars osvojil naslov prvakov.

Skupni projekt Ericssona in Reutersa
24. 07. 1999 17.06
Telekomunikacijski gigant Ericsson in tiskovna agencija Reuters sta se povezala v skupni projekt, s katerim bosta potrošnikom omogočala sprejemanje podatkov in novic prek mobilnih telefonov. Z uporabo internet tehnologije si bodo uporabniki mobilnih telefonov novice s finančnega trga lahko prebrali kar med telefoniranjem in podatke tudi shranili. Ericsson bo zagotovil ustrezno tehnično podporo s sistemskimi rešitvami in z izdelavo mobilnih telefonov, ki podpirajo protokol brezžičnih aplikacij WAP. Reuters pa bo poskrbel za vsebino, torej novice in podatke, prilagojene različnim ciljnim skupinam in novo storitev predstavil morebitnim investitorjem. Projekt bo najprej stekel v Londonu, Frankfurtu in nekaterih drugih finančnih centrih ter bo v začetku vključeval tisoč uporabnikov storitve - gre predvsem za strokovnjake s finančnega področja, ki potrebujejo hitre in ažurne informacije o dogajanju na trgih.

V Helsinkih o strateških interesih EU
21. 07. 1999 16.10
Predsednik odbora za mednarodne odnose Jelko Kacin se je udeležil konference predsednikov odborov za mednarodne odnose držav članic Evropske unije (EU) in pridruženih članic v Helsinkih.

Koroška deželna delegacija na obisku v Sloveniji
20. 07. 1999 15.35
Na uradni obisk v Slovenijo bo jutri prispela koroška delegacija, ki jo bo vodil deželni minister Koroške za kmetijstvo in projekte Evropske unije (EU) Georg Wurmitzer. V delegaciji bodo s strani deželne vlade še vodja oddelka za urejanje prostora Peter Fehrer, vodja oddelka za kmetijstvo Friedrich Floedl, predstavniki kmetijske zbornice in predstavnik slovenskih kmetov Stefan Domej.

Slovenske izkušnje predstavljene na poletni akademiji
20. 07. 1999 14.10
Na Evropski poletni akademiji s podnaslovom Evropska unija - med vojno in mirom, ki jo organizira Inštitut Gustav Stroesemann v sodelovanju z Inštitutom za politične vede Univerze v Münstru, bo 22. in 23. julija spregovoril tudi namestnik glavnega pogajalca za pristopna pogajanja Franc But. Ta bo na seminarju z naslovom Razširitev EU: pogled države, ki se vključuje - primer Slovenije, predstavil svoje prispevke.

Izšel je slovenski Microsoft Internet Explorer 5
19. 07. 1999 21.55
Tri mesece po izidu spletnega brskalnika Microsoft Internet Explorer 5 je izšla tudi njegova poslovenjena različica. Na voljo je brezplačno prek Microsoftovega spletnega mesta ali na CD-ROM-u. Internet Explorer 5 osrčje Microsoftovih internetnih inovacij v operacijskem sistemu Windows. Uporabniki imajo z njim hitrejši in preprostejši dostop do vsega, kar ponuja internet, od informacij do trgovine in komunikacij.

Annan odprl Konferenco ZN o vesolju
19. 07. 1999 14.29
Generalni sekretar ZN Kofi Annan je danes ob začetku Konference ZN o vesolju kot glavno nalogo Združenih narodov predstavil boljšo porazdelitev ''sadov tehničnega napredka'' med vse ljudi.

Blejski glasbeni večeri '99
19. 07. 1999 14.10
Na Bledu bodo po uspešno izvedenem četrtem mednarodnem poletnem festivalu Violina Bled '99 pripravili še Blejske glasbene večere '99, namenjene komornemu muziciranju.

ZDA odobrile Izraelu 1,2 milijarde dolarjev za umik enot
18. 07. 1999 17.44
ZDA bodo Izraelu namenile 1,2 milijarde dolarjev pomoči za umik izraelskih enot z Zahodnega brega, so danes poročali izraelski mediji.

Umrl iznajditelj smetane v razpršilu
18. 07. 1999 08.34
V 85-letu starosti je pred dnevi v Los Angelesu umrl Aaron Lapin, izumitelj sladke smetane v razpršilu. Lapin je sladko smetano v razpršilu prvič predstavil leta 1948, pod znamko Reddiwip. Že pripravljena stepena smetana je v ZDA v povojnem času postala simbol blaginje. Vzdevek Kralj sladke smetane je Lapin celo življenje nosil v ponosom.

Madžarski vojaki na Kosovo; v KFOR tudi Ukrajinci
16. 07. 1999 15.09
Na Kosovo se bo danes odpravil prvi kontingent madžarskih vojakov, ki bo sodeloval v mednarodnih mirovnih silah KFOR, je poročala agencija MTI.

Nov italijanski veleposlanik v Sloveniji
15. 07. 1999 15.34
Predsednik OMO Jelko Kacin je sprejel novoimenovanega italijanskega veleposlanika v Sloveniji Norberta Cappella. Sogovornika sta največ pozornosti namenila širitvi EU in zveze NATO, nekaterim odprtim dvostranskim vprašanjem ter poglabljanju sodelovanja na parlamentarni ravni.