predvidljivost

Počivalšek: Vlada v sredo o morebitni regulaciji marž pri kurilnem olju
19. 10. 2021 15.35
GZS zaradi vpliva izjemnega dviga cen energentov na energetsko intenzivno industrijo predlaga prerazporeditev sredstev iz sklada za podnebne spremembe. Pripravila je tudi konkreten predlog sheme za najbolj prizadeta podjetja. V zvezi s problematiko na zbornici pričakujejo čimprejšnje srečanje z ministroma za okolje in za infrastrukturo. Gospodarski minister Zdravko Počivalšek je medtem sporočil, da bo vlada v sredo razpravljala o stanju na področju plina, električne energije in naftnih derivatov. Ali in kako bo ukrepala zaradi naraščajočih cen, ni mogel povedati, dejal pa je, da se bo mogoče odločila za reguliranje marž pri kurilnem olju.

Madžarska podprla minimalno obdavčitev multinacionalk
08. 10. 2021 19.09
Dogovoru o globalnem digitalnem davku, ki je bil dosežen pod okriljem Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), se je pridružila tudi Madžarska. "Dosežen je bil kompromis, ki ga lahko podpremo z vsem srcem," je dejal madžarski finančni minister Mihaly Varga. Sporazum, ki bi prinesel minimalno davčno stopnjo v višini 15 odstotkov, tako zdaj podpirajo vse članice Evropske unije.

'Pričakujemo jasna navodila, ki se ne bodo spreminjala čez noč'
22. 09. 2021 15.26
Poslanska skupina Socialnih demokratov vladi predlaga, da pripravi jasen katalog vseh pravil in navodil za prebivalce, vključno z jasnimi pravili o pogojih PCT. Ker vlada odloke sprejema kot po tekočem traku – od začetka epidemije jih je bilo namreč sprejetih že 2700, nastaja namreč vse večja zmeda. Zadnji v vrsti, ki so se razburili, so prebolevniki. Vlada je čez noč spremenila pogoje za polno cepljene, hladen tuš pa so doživeli tudi tisti, ki so pogoj PCT izpolnjevali s potrdilom zdravnika, da so preboleli covid-19, in potrdilom o cepljenju z enim odmerkom.

Anže Ipavic
31. 08. 2021 05.00
Od kmečkih opravil gre Anžetu najbolje od rok okopavanje vrta, izkušnje pa se veseli zaradi mirnega okolja in nove družbe. Pravi, da so vešče njegove najljubše živali, ker so neškodljive in lepe, boji pa se agresivnih psov in sršenov. Strategija, ki jo bo ubral za zmago? Zavezništvo, pove v eni besedi. In opis v treh besedah? Nor, seksi, ljubeč.

London poziva EU, naj se odpove širšemu nadzoru nad blagom, ki potuje na Severno Irsko
21. 07. 2021 18.28
Britanska vlada se želi z Evropsko unijo znova pogajati o severnoirskem protokolu in ga spremeniti. Pozvala je tudi k moratoriju za ta del sporazuma o brexitu, katerega namen je preprečiti trdo mejo na irskem otoku. V Bruslju pa so možnost ponovnih pogajanj že zavrnili.

Države dosegle dogovor o globalnem digitalnem davku, med podpisnicami tudi Slovenija
01. 07. 2021 19.30
Okrog 130 držav in ozemelj se je pod okriljem Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) pridružilo dogovoru o globalnem digitalnem davku. Podjetja, kot so Google, Amazon, Facebook in Apple, bodo morala v skladu z njim plačevati najmanj 15 odstotkov davka. Dogovor podpira tudi Slovenija, na spletni strani razkriva OECD.

Ko 'slab dan' traja več tednov
17. 06. 2021 06.00
Posledice epidemije covida-19, dolgotrajnega šolanja na daljavo in omejevanja stikov so pri otrocih in mladostnikih že vidne. Duševne stiske, predvsem v spektru depresije in anksioznosti, so se v času epidemije poglobile, pokažejo pa se predvsem kot 'pobeg' v neproduktiven upor, odpor do učenja, umik od sošolcev in zapiranje vase, pravijo učitelji in socialni delavci. Pokazalo se je tudi "resno in kritično pomanjkanje usposobljenih strokovnjakov na področju duševnega zdravja", šola pa je tako za dijake pogosto ne le prvi, ampak tudi edini dostop do pomoči. Za razliko od mladostnikov se duševne stiske pri predšolskih otrocih medtem najpogosteje kažejo s telesnimi simptomi.

Bidna označil za kariernega politika, Trumpa za 'izrednega in talentiranega posameznika'
12. 06. 2021 11.50
Ruski predsednik Vladimir Putin je v ekskluzivnem intervjuju za NBC News pohvalil nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa. "No, tudi zdaj verjamem, da je nekdanji ameriški predsednik Trump izreden posameznik, nadarjen posameznik, sicer ne bi postal ameriški predsednik," je Putin povedal Keiru Simmonsu. Opozoril je, da je Trump kontroverzna osebnost, prav tako pa da ni karierni politik kot njegov naslednik Joe Biden.

Hahn o ugotavljanju kršitev načel vladavine prava: Noben primer ne bo izgubljen
09. 06. 2021 06.18
Evropski komisar za proračun Johannes Hahn je dejal, da je uredba o pogojenosti evropskih sredstev z vladavino prava v veljavi od 1. januarja in da bodo vse morebitne kršitve v povezavi z uredbo po tem datumu zajete. Evropska komisija že dela na ugotavljanju kršitev načel vladavine prava v povezavi z uporabo evropskih sredstev, je dodal.

Zorčič ostaja predsednik DZ
28. 05. 2021 08.13
Poslanci na tajnem glasovanju niso potrdili razrešitve Igorja Zorčiča z mesta predsednika DZ. Njegovo razrešitev je podprlo 45 poslancev, proti ni glasoval nihče. Dve glasovnici sta bili neveljavni. Za razrešitev bi moralo glasovati 46 poslancev. Poslanci opozicijskih strank (LMŠ, SD, Levica in SAB) in stranke nepovezanih glasovnic niso prevzeli.

Putin Zahod posvaril, naj ne prestopi rdeče črte v odnosih z Rusijo
21. 04. 2021 14.06
Ruski predsednik Vladimir Putin je zaradi zaostrovanja odnosov med Rusijo in Zahodom države posvaril, naj v odnosih z Moskvo ne prestopijo rdeče črte. Moskva si želi dobrih odnosov z vsemi članicami mednarodne skupnosti, vendar bo vedno našla način, kako ubraniti svoja stališča in interese, je dejal v letnem nagovoru narodu. Spregovoril je tudi o boju s koronavirusom in državljane pozval, naj se cepijo.

Postopki z Arsa se bodo prenesli na ministrstvo, možnost pritožbe ukinjena
19. 04. 2021 17.25
Ministrstvo za okolje in prostor bo v okviru reorganizacije in debirokratizacije postopkov istovrstne postopke dovoljevanja posegov v okolje in prostor združilo na enem mestu. Tako se bodo postopki z Arsa prenesli na ministrstvo. Hkrati bo ukinjena možnost pritožbe na ministrstvo.

Počivalšek: Želja koalicije je, da predsedovanje DZ prevzame Jožef Horvat
15. 04. 2021 22.30
Na Brdu pri Kranju se je zbral vrh koalicije, na katerem so po besedah Mateja Tonina začrtali pot naprej, zlasti na področju gospodarstva in zdravstva. Koalicija ostaja trdna in uživa parlamentarno stabilnost, je poudaril Zdravko Počivalšek. Glede na nova razmerja pa bodo znova poskusili z zamenjavo predsednika Državnega zbora. Da lahko Jožef Horvat "brez večjih težav dobi okrog 50 glasov", meni Tonin, a prizna, da je večja težava razrešitev obstoječega predsednika DZ.

Gospodarski krog poziva k ambicioznejši debirokratizaciji
01. 04. 2021 08.26
Gospodarske organizacije, združene v pobudi Gospodarskega kroga, so danes državo pozvale k ambicioznejši debirokratizaciji in uvedbi socialne kapice pri plači nekaj nad 4500 evrov bruto. Brez kakovostnih kadrov ne bo višje dodane vrednosti, brez višje dodane vrednosti pa so ukrepi, kot je višanje minimalne plače, nevzdržni, so opozorili.

11 dni dolga zapora javnega življenja: vlada pritrdila stroki, vračajo se maske na prostem
28. 03. 2021 15.25
Vlada je obravnavala predlog strokovne skupine o 11 dni dolgem zaprtju države in ga tudi sprejela. Predlog strokovne skupine temelji na številkah, ki kažejo naraščanje števila okužb in hospitalizacij ter pod vprašaj znova postavljajo trdnost slovenskega zdravstvenega sistema, saj bi lahko potrebe po intenzivnem zdravljenju presegle celo številke, ki smo jih videli na vrhuncu drugega vala okužb. Stroka sicer poudarja, da je glede ukrepov enotna.

Na vrhu EU naj bi nekoliko zbližali stališča glede potrdil o cepljenju
25. 02. 2021 17.37
Tudi na tokratnem dvodnevnem vrhu držav članic Evropske unije, ki poteka virtualno, je glavna tema boj proti pandemiji – krepitev proizvodnje cepiv, pripravljenost na nove različice virusa, enostranski ukrepi na mejah in cepilni potni listi. Predsednik Evropskega sveta Michel ob tem v zvezi s cepljenjem meni, da bo prihodnjih nekaj tednov še težkih. Voditelji članic EU so prav tako nekoliko zbližali stališča glede uporabe potrdil o cepljenju. Veleposlanikom članic so podelili mandat, da opredelijo politična in tehnična vprašanja, ki jih je še treba doreči. Farmacevtski velikani so medtem v Evropskem parlamentu pojasnili, čemu zamude pri dobavi cepiv EU.

Sloveniji iz Bruslja opomin zaradi zakonodaje o telekomunikacijah
04. 02. 2021 21.43
Evropska komisija je sprožila postopke proti 24 članicam EU, tudi Sloveniji, ker niso pravočasno prenesle evropske zakonodaje o telekomunikacijah v nacionalni pravni red. Gre za evropski zakonik o elektronskih komunikacijah, ki naj bi z zagotavljanjem preglednejših pogodb in kakovostnejših storitev potrošnikom zagotovil več izbire in pravic.

AstraZeneca bo v prvi četrtini leta dobavo cepiva za EU zmanjšala za 60 odstotkov
22. 01. 2021 22.31
AstraZeneca bo pošiljko Oxford cepiva proti covidu-19 za EU zmanjšala za 60 odstotkov v prvi četrtini leta, poroča Reuters. Vzrok naj bi bil v težavah s proizvodnjo v Belgiji. Ta novica je nov udarec za evropsko kampanjo cepljenja, po tem, ko se je začasno zmanjšala tudi dobava Pfizerjevega cepiva.

Lahko se zgodi, da bodo šole v nekaterih regijah odprte, v drugih pa ne
08. 01. 2021 07.07
Epidemiološka slika se je v državi po praznikih poslabšala, zato se odmika tudi odpiranje šol, ki je za vlado ena od prioritet. "Ugotovili smo, da je edina možna niša sproščanja ukrepov, ki si ga vsi želimo, reagiranje v regijskem okviru," je povedal Janša. A za to morajo biti najprej izpolnjeni kriteriji na nacionalni ravni, je opozoril. Lahko se bo zgodilo, da bodo vrtci in šole v nekaterih regijah odprti, v drugih pa ne, je pojasnil Tonin. Do 18. januarja sicer ne bo nobenih sprememb.

Kaj je vladavina prava in zakaj glede tega ne moremo pristajati na kompromise?
22. 11. 2020 08.00
Potrditev svežnja za spoprijemanje Evrope z gospodarskimi in socialnimi posledicami pandemije se je zavlekla, ker sta Madžarska in Poljska blokirali njegova bistvena dela. Razlog? Pogojevanje sredstev s spoštovanjem vladavine prava, ki je ena izmed temeljnih vrednot EU. Rešitve še ni, išče jo Merklova, slovenski premier Janez Janša pa po odmevnem pismu predsedniku Evropskega sveta in predsednici Evropske komisije poziva h kompromisu. Kompromisu glede, kot že rečeno, spoštovanja temeljne vrednote EU.

Število umrlih zaradi covida-19 po svetu preseglo 1,1 milijona
16. 10. 2020 11.34
Število smrtnih žrtev koronavirusne bolezni je preseglo 1.100.000. O črnih statistikah poročajo domala z vseh koncev zemeljske oble. Na spletu je medtem po novem dostopen enoten zemljevid zelenih, oranžnih, rdečih in sivih območij v Evropski uniji, ki naj bi izboljšal preglednost in predvidljivost nacionalnih ukrepov za preprečevanje širjenja novega koronavirusa ter čim bolj zavaroval svobodno gibanje oseb v schengenskem prostoru. Zelenih držav na njem skorajda ni.

Enoten 'koronski zemljevid' za države članice EU in uskladitev omejitev
13. 10. 2020 13.01
Ministri EU za evropske zadeve so v Luksemburgu potrdili priporočilo za usklajevanje omejitev potovanj zaradi covida-19, ki ni zavezujoče. Članice so se dogovorile o enotnem zemljevidu zelenih, oranžnih, rdečih in sivih območij, a bistveno razvodenile osnovni predlog Evropske komisije. Veliko vprašanj ostaja odprtih.

KOMENTAR: Teorije zarote v slovenski politiki. Ko žanješ, kar si sejal
03. 10. 2020 09.26
Stranka, ki je govorila, da je edina primerna, da nas reši pred koronavirusom, stranka, ki je obljubljala stabilnost, predvidljivost, prihodnost, nam je dostavila Jelka Kacina, Milana Kreka in številne menjave. Sanjski tim, ki naj bi nas peljal v svetlo prihodnost. A ljudje so dobili zmedenost in nejasnosti, teoretiki zarote se pojavljajo povsod, ljudje so nezadovoljni. Ta ista stranka, ki je leta uporabljala podobna orodja, lažne novice in teorije zarote, zdaj žanje tisto, kar je sejala.

Kronični stres zaradi pandemije lahko pojasni, zakaj verjamemo teorijam zarote
13. 09. 2020 10.00
Strah pred neznanim virusom, karantena, nejasna navodila, negotovost pred prihodnostjo, zahteve po spremembi navad ... Že približno pol leta smo zavedno ali nezavedno pod dodatnim stresom, ki ga je povzročila pandemija. V našem telesu pa kronični stres povzroča povišane koncentracije adrenalina in kortizola, ki sta uničevalna za mnoge telesne in mentalne funkcije. Kaj se dogaja z našimi možgani v času pandemije?

Vrh EU: dogovora ni na obzorju
18. 07. 2020 07.45
Voditelji članic EU so po osmih urah posvetovanj v različnih ožjih sestavah sedli za skupno večerjo. Dogovora še ni na obzorju. Glavna tema na večerji naj bi bilo vprašanje vladavine prava. Predsednik Evropskega sveta Charles Michel naj bi nov pogajalski predlog predstavil v nedeljo.

Kaj se lahko naučimo od zmage Andreja Plenkovića?
11. 07. 2020 07.00
V času, ko je koronakriza ohromila javno življenje v praktično vsej Evropi, so bile oči političnih analitikov uprte v tistih nekaj držav, ki so se navkljub težki situaciji odločile za razpis rednih volitev in organizacijo volilnih kampanj. Poleg Španije, Italije in Grčije je namreč tudi Hrvaška ena tistih držav članic Evropske unije (EU), ki so jo posledice krize v gospodarskem smislu najbolj pretresle. Na volitvah je (pre)močno slavil Andrej Plenković, sicer predsednik Hrvaške demokratske skupnosti (HDZ), ki je pravzaprav ”pometel” s konkurenco. Takšnega volilnega rezultata ni pričakoval praktično nihče, sploh zaradi izrazito negativne kampanje, ki sta jo zoper HDZ vodila predsednika Socialdemokratske stranke (SDP) Davor Bernardić in Domovinskega gibanja Miroslav Škoro.

Zajc vidi razloge za zadržke Avstrije glede meje s Slovenijo tudi v meji z Italijo
20. 05. 2020 14.31
Odpiranje meja s sosednjimi državami je po besedah zunanjega ministra Anžeta Logarja odvisno od epidemioloških razmer. Glede odprtja meje z Avstrijo je dejal, da se s tamkajšnjimi oblastmi dogovarjajo za režim, ki bo najbolje odražal realno epidemiološko stanje. Zagotovil je, da bo Slovenija naredila vse, kar je v njeni moči, da se režim na mejah s sosednjimi državami do 1. junija normalizira.

Pomembna je rutina: pomaga vzdrževati občutek reda, smisla ter nadzora
16. 03. 2020 15.50
Veliko ljudi je zaradi pandemije novega koronavirusa ostalo doma. A ker ne gre za počitnice, pač pa se moramo izolirati, lahko marsikdo v tem času občuti čustva in občutke, kot so strah, anksioznost, potrtost, dolgčas, jeza, razdražljivost, lahko se pojavi tudi stigmatizacija ljudi. Psihologi svetujejo, da si ljudje tudi v teh razmerah ustvarijo dnevno rutino in ji sledijo, saj predvidljivost deluje pomirjujoče.

'EU izgublja ključno desetletje za podnebno ukrepanje'
04. 03. 2020 13.40
Evropska komisija je predlagala prvi evropski podnebni zakon, ki bo pravno zapečatil politično zavezo, da bo Evropa do leta 2050 postala prva podnebno nevtralna celina. Okoljevarstveniki so kritični, ker predlog ne vključuje ukrepov za zmanjšanje izpustov do leta 2030, in opozarjajo, da EU izgublja ključno desetletje za podnebno ukrepanje.

Sonca vzrok za nočno moro v Dallasu
29. 01. 2020 20.09
Tekma proti Phoenixu se bo zapisala v klubsko zgodovino Dallasa po kar 48 točkah, ki so jih dopustili nasprotniku v eni sami četrtini. Drugače bodo skušali čim prek pozabiti eno najslabših predstav te sezone.