preiskovalno

Petek pričakuje odgovore

19. 02. 2002 00.00

Za zaprtimi vrati se je na izredni seji sestala preiskovalna komisija za ugotovitev ozadja in vzrokov napada na novinarja Večera Mira Petka. Svoje poglede na dogodke je komisiji danes opisal Miro Petek.

Nov minister v Karzajevi vladi

18. 02. 2002 00.00

Afganistanski začasni premier Hamid Karzaj je za novega ministra za letalski promet in turizem imenoval Zulmaja Razola, ki bo v vladi nadomestil v četrtek ubitega Abdula Rahmana.

Za zaprtimi vrati o primeru Petek

13. 02. 2002 00.00

V državnem zboru se je za zaprtimi vrati prvič sestala parlamentarna preiskovalna komisija, ki bo raziskovala ozadje brutalnega napada na Večerovega novinarja Mira Petka.

Banič brani odklop in dosežene cene

12. 02. 2002 00.00

Pred parlamentarno preiskovalno komisijo, ki preiskuje nepravilnosti pri trgovanju z električno energijo, je kot sedma priča nastopil nekdanji generalni direktor javnega podjetja Elektro-Slovenija Ivo Banič.

Kdo bo preiskoval primer Petek?

22. 11. 2001 00.00

Komisiji DZ za volitve, imenovanja in administrativne zadeve (kviaz) tudi tokrat ni uspelo določiti sestave preiskovalne komisije, ki bo ugotavljala ozadje in vzroke napada na novinarja Mira Petka.

Petek še brez preiskovalne komisije

13. 11. 2001 00.00

Zaradi odločitve LDS, da za predsednika preiskovalne komisije ne podpre Mirka Zamernika iz SDS, primeru Petek zaenkrat še ni videti konca.

Posebnega tožilca za Enron ne bo

06. 02. 2002 00.00

Ameriški predsednik Bush ne bo imenoval posebnega tožilca, ki bi preiskoval propad energetske korporacije Enron. Bush meni, da gre le za poslovne težave, pravosodno ministrstvo pa preverja, če je prišlo tudi do nezakonitosti.

Direktor nuklearke pred preiskovalno komisijo

07. 11. 2001 00.00

Parlamentarna preiskovalna komisija, ki pod vodstvom opozicije preiskuje odgovornost nosilcev javnih pooblastil pri trgovanju z električno energijo, je na današnji seji kot prvo pričo zaslišala direktorja Nuklearne elektrarne Krško (NEK) Staneta Rožmana.

Preložili ustanovitev komisije

07. 11. 2001 00.00

V državnem zboru bi morali danes ustanoviti parlamentarno preiskovalno komisijo, ki bo raziskovala ozadje napada na Večerovega novinarja Mira Petka. Vendar se poslanci niso uspeli dogovoriti, kdo naj komisijo vodi.

Predaja osumljenega policista

29. 08. 2001 00.00

Upokojeni pripadnik hrvaške specialne policije Ivan Orlović, za katerim je bila razpisana tiralica, se je pojavil pred okrožnim zaporom v Bjelovaru.

126 mrtvih v Gani

10. 05. 2001 00.00

Do tragedije je prišlo nekaj minut pred koncem tekme ganskega nogometnega prvenstva, na kateri sta se pomerili moštvi Akra Hearts of Oak in Asante Kotoko. Iz tribun, kjer so bili navijači gostujočega kluba, so na igrišče začele padati prazne steklenice in stoli. Vzrok naj bi bilo nezadovoljstvo nad izidom, domači so namreč vodili z 2 proti 1. Policisti so poskušali vznemirjeno množico umiriti s solzivcem, kar je navijače, pa tudi druge obiskovalce tekme, spravilo v paničen beg. Ker so bilo vsi izhodi iz nabito polnega stadiona zaprti, je 70 tisoč navijačev pod seboj pohodila več sto ljudi.

Haag uspešno izročil obtožnico

06. 04. 2001 00.00

Sekretar haaškega sodišča Hans Holthuis se je danes v Beogradu sestal z jugoslovanskim pravosodnim ministrom Momčilom Grubačom, kateremu je uradno predal obtožnico in nalog za aretacijo nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, ki je obtožen zločinov med kosovsko vojno. Kot je Holthuis povedal po srečanju z Grubačem, mu je slednji zagotovil, da bodo dokumente izročili Miloševiću osebno.

Izrael proti opazovalcem ZN

21. 03. 2001 00.00

Na današnjem srečanju z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom je izraelski premier Ariel Šaron vnovič poudaril, da Izrael nasprotuje napotitvi opazovalcev ZN na palestinska ozemlja.

Toma Fila Miloševićev odvetnik

02. 03. 2001 00.00

Nekdanjega srbskega in jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića naj bi po poročanju beograjskega dnevnika Glas javnosti na sodišču branil znani beograjski odvetnik Toma Fila. Izbral naj bi ga sam Milošević. Toma Fila je na vprašanje dnevnika, ali bo sprejel obrambo Miloševića, ki vodi največjo srbsko opozicijsko stranke SPS, odgovoril, da je pripravljen braniti, če je potrebno, tudi hudiča.

Norac zanika obtožbe

22. 02. 2001 00.00

Upokojeni hrvaški general Mirko Norac se je po 12-ih dnevih skrivanja včeraj zvečer vendarle predal hrvaški policiji. Danes nekaj pred štirinajsto pa so ga že privedli pred preiskovalnega sodnika na reško sodišče.

Tretji dan spopadov na zasedenih palestinskih ozemljih

01. 10. 2000 00.00

Na zasedenih palestinskih ozemljih se že tretji dan nadaljujejo spopadi med izraelsko vojsko in palestinskimi prebivalci, ki so začeli tudi s splošno stavko. V spopadih, v katerih so izraelski vojaki uporabili gumijaste naboje, palestinski protestniki pa so metali kamenje, je bilo v Gazi in na Zahodnem bregu danes ranjenih najmanj 60 Palestincev. V Gazi so danes pokopali dva Palestinca, policista in pripadnika islamskega uporniškega gibanja Hamas, ki sta bila ubita med včerajšnjimi spopadi med vojsko in protestniki. Sorodniki umrlih so na pogrebu vzklikali protiizraelska gesla in zahtevali maščevanje.

Eksplozija bombe na sedežu Srednjeevropske pobude

16. 09. 2000 00.00

Pred poslopjem v ulici Genova v Trstu, kjer imata sedež Srednjeevropska pobuda, ustanova za trgovinsko izmenjavo s tujino, in Deželni komisariat za likvidacijo jusarskega (srenjskega) premoženja,je približno ob polnoči eksplodirala zažigalna bomba. Kot je poročal Radio Trst A, ostaja dogodek še zavit v preiskovalno tajnost, doslej pa ni še nihče prevzel odgovornosti za to dejanje.

Pukšičeva komisija potrdila končno poročilo

29. 08. 2000 00.00

Pukšičeva komisija, ki je več kot dve leti preiskovala zlorabe javnih pooblastil med lastninjenjem, zlasti v Elanu in Smeltu, je danes vendarle potrdila končno poročilo in sprejela sklep, da se je CK ZKS nezakonito financiral s sredstvi delovnih organizacij preko črnih računov in dvigovanjem gotovine ter prelivanjem financ preko organizacij sumljivega porekla v tujini, ki so bile ustanovljene z namenom pranja denarja. Opozicija je poročilo že razglasila za konstrukt, utemeljen na številnih ugibanjih, ponarejenih dokumentih in lažnih izpovedih neverodostojnih prič. Kljub temu večina med trinajstimi predlogi sklepov ni potrdila le enega: tistega, ki bi politično odgovornost zaradi zastaranja številnih primerov gospodarskega kriminala naprtil Janezu Drnovšku in Meti Zupančič. Sicer pa je ob splošnih ugotovitvah, da prejšnja slovenska oblast ni bila demokratična in da organi pregona niso uspešno preganjali najhujših primerov kraje družbenega premoženja, komisija med drugim sklenila še, da je zaradi ravnanja sodnika Šubica zastaral kazenski pregon zoper Aljančiča in Kodra, da je Kučan pred preiskovalno komisijo spreminjal navedbe ter da se je partijski centralni komite nezakonito financiral s pomočjo črnih računov v podjetjih in pranjem denarja v tujini. Pukšič je dognanja komisije razglasil za veliko politično zmago. Poročilo in sklepe pa mora potrditi še državni zbor. Dokumenta naj bi skupaj z odklonilnim ločenim mnenjem Sama Bevka obravnaval na svoji zadnji seji v tej sestavi.

Okrogla miza o preiskovalnem novinarstvu

28. 06. 2000 08.54

V prostorih Društva novinarjev Slovenije je bila včeraj zvečer okrogla miza na temo raziskovalnega oziroma preiskovalnega novinarstva, na kateri so se udeleženci pogovarjali predvsem o tem, kaj pomeni tovrstno novinarstvo in ali to v Sloveniji obstaja oziroma kakšne so možnosti za njegov obstoj. Gosta okrogle mize sta bila Marko Milosavljevič s Fakultete za družbene vede in novinar Dela Grega Repovž, povezovala pa jo je Sonja Merljak, prav tako novinarka Dela.

Janša ovadil Mogeta

23. 05. 2000 21.14

Pred parlamentarno preiskovalno komisijo, ki raziskuje vpletenost funkcionarjev v najdbo orožja na mariborskem letališču in v skladišču Ložnica, je za zaprtimi vrati pričal nekdanji obrambni minister Janez Janša. Komisija tudi tokrat ni prišla do novih dejstev, Janez Janša pa je predsednika komisije Rudolfa Mogeta ovadil zaradi prekoračitve pooblastil.

Peterle in Šinigoj pred preiskovalno komisijo

18. 05. 2000 15.39

Preiskovalna komisija DZ o sumu zlorabe javnih pooblastil v procesu lastninskega preoblikovanja in privatizacije nekdanje družbene lastnine je v zvezi s primerom Elan zaslišala predsednika prve slovenske vlade Lojzeta Peterleta in predsednika zadnjega izvršnega sveta Republike Slovenije Dušana Šinigoja. Slednjega je t.i. Pukšičeva komisija doslej že večkrat povabila na pričanje, a nanj doslej ni prišel zaradi zdravstvenih razlogov. Omeniti velja - to je bilo slišati na tokratnem zaslišanju -, da je prav na današnji dan pred desetimi leti prišlo do primopredaje poslov med Šinigojem in Peterletom. Sicer pa sta obe priči v dobri dve uri dolgem zaslišanju predstavili svoje dejavnosti oz. dejavnosti vlade oz. izvršnega sveta pri poskusih reševanja Elana. Lojze Peterle je med drugim dejal, da se je njegova vlada leta 1990 soočila z nastalimi

Franc Podjed pred Pukšičevo komisijo

11. 04. 2000 14.37

Franc Podjed, nekdanji direktor kranjske podružnice Službe družbenega knjigovodstva, je med pričanjem pred preiskovalno komisijo DZ o sumu zlorabe javnih pooblastil v procesu lastninskega preoblikovanja in privatizacije nekdanje družbene lastnine v t.i. primeru Elan pojasnil, kakšne vrste pregledov so opravljali v Elanu, kdo je te preglede določal, kakšni so bili rezultati ter večkrat ponovil, da je bilo dobro, da so se spomladi leta 1990 odločili za kombinirani pregled poslovanja tega podjetja skupaj s kriminalisti, saj sami inšpektorji SDK ne bi mogli ugotoviti vseh nepravilnosti, do katerih je prihajalo v tem podjetju.

Drnovšek pred preiskovalno komisijo DZ

04. 04. 2000 17.50

Pred preiskovalno komisijo DZ o vpletenosti nosilcev javnih funkcij v poskuse diskreditiranja slovenskih policistov in vojakov, ki so leta 1991 sodelovali v osamosvojitveni vojni na Koroškem, je danes kot priča nastopil premier in prvak LDS Janez Drnovšek, ki je izrazil presenečenje, ker se mora zagovarjati zaradi svoje domneve o vpletenosti tujih obveščevalnih služb v afero Vič-Holmec, saj so takšni primeri v svetu zelo pogosti.

Annan podprl predlog Robinsonove

04. 04. 2000 16.45

Generalni sekretar ZN Kofi Annan se je pridružil pozivu visoki komisarki ZN za človekove pravice Mary Robinson, da je potrebno ustanoviti neodvisno preiskovalno komisijo, ki bi raziskala navedbe o kršitvah človekovih pravic v Čečeniji. Annan je že pred tem poudaril, da človekove pravice niso zgolj notranja zadeva posameznih držav.

Drnovšek pred preiskovalno komisijo

04. 04. 2000 09.57

Premiera Janeza Drnovška bodo danes zaslišali pred parlamentarno komisijo, ki preiskuje takoimenovano afero Vič-Holmec. To bo za prvega moža vlade, po pričanju v zadevi HIT, drugi nastop pred parlamentarnimi preiskovalci.

Priča v aferi CDU zavrnila pričanje

16. 03. 2000 16.32

Nekdanji finančnik nemških krščanskih demokratov (CDU) Host Weyrauch je danes zavrnil pričanje pred preiskovalno komisijo nemškega bundestaga, ki preiskuje nepravilnosti pri financiranju te stranke.

Gaspari in Kacin pred komisijo

09. 03. 2000 20.17

Pred parlamentarno preiskovalno komisijo, ki preučuje vpletenost funkcionarjev v trgovino z orožjem, sta danes kot priči nastopila finančni minister Gaspari in nekdanji obrambni minister Jelko Kacin.

Vlom v Mogetovo hišo

29. 02. 2000 20.55

Preiskava o vlomu v hišo poslanca Rudija Mogeta, ki vodi preiskovalno komisijo o trgovini z orožjem se nadaljuje. Po zadnjih podatkih ropar ni odnesel nič vrednega. Vprašanje pa je, ali ni morda iskal dokumente, povezane s trgovino z orožjem.

Odzivi na sporne izjave

10. 02. 2000 21.17

Franc Pukšič se je danes odzval na izjave Vilija Pleška, ki je v naši včerajšnji oddaji dokument podjetja Finex, ki naj bi dokazoval, da je centralni komite, ko mu je predsedoval Milan Kučan, dobival od Elana denar, označil za ponaredek. Pukšič je sporočil, da bo članom preiskovalne komisije predlagal, da zaslišijo tudi Pleška.

Lovšin zanikal trditve Painkiherja

10. 02. 2000 08.09

Nekdanji direktor VOMO Andrej Lovšin je včeraj zanikal navedbe nekdanjega vodje obveščevalnega oddelka VOMO Antona Painkiherja, po katerih naj bi slednjemu dejal, da je nekdanjemu poveljniku specialne brigade Moris Antonu Krkoviču predal dokumente in denar od prodaje orožja.