prejel

Turnšek ni napovedal odstopa

20. 02. 1998 11.20

Obrambni minister Tit Turnšek na današnji tiskovni konferenci v Ljubljani ni napovedal odstopa s funkcije, ki jo opravlja. Obrambni minister, kot je sam povedal, do pričetka novinarske konference ni prejel pisnega sklepa glavnega odbora Slovenske ljudske stranke, katere član je tudi sam. "To pomeni, da nimam možnosti pritožbe zoper sklep glavnega odbora, niti ga ne morem izvršiti," je dejal minister Turnšek, ki tudi meni, da je sklep glavnega odbora stranke v nasprotju s statutom stranke in pomeni tudi grobo kršitev statuta iz več razlogov. Statut SLS v programskih načelih namreč med drugim govori, da se stranka v političnem delovanju zavzema za varstvo temeljnih človekovih pravic, kar pa je tudi pravica do pritožbe. Statut v programskih načelih tudi govori, da se SLS v političnem delovanju zavzema za depolitizacijo vojske, policije, pravosodja in uprave, "za to programsko načelo pa se tudi sam ves čas zavzemam", je dejal Turnšek in dodal, da sklep glavnega odbora stranke to načelo grobo krši. Na včerajšnjem srečanju s poslanci je ministra zanimal tudi vzrok zahteve po njegovem odstopu. Turnšek namreč meni, da Zavrč ni vzrok te zahteve, temveč povod zanjo. "Bistvo je depolitizacija, zato mislim, da sem se tega statuta držal," je poudaril Turnšek.

Jordanski kralj Husien dobitnik nagrade nemških medijev

17. 02. 1998 12.42

Jordanski kralj Husein je dobitnik nagrade nemških medijev za leto 1997. Nagrado mu bo 24. aprila v Baden-Badnu izročil nemški predsednik Roman Herzog, so danes sporočili iz družbe Media Control. Nagrado, ki jo podeljujejo vsako leto od leta 1992, bo jordanski kralj prejel zaradi svojih prizadevanj v posredovanju za dosego miru.

Louis Le Broucquy v ljubljanski Mestni galeriji

16. 02. 1998 12.48

V Mestni galeriji Ljubljana se bo v torek, 17. februarja, z akvareli in deli v mešani tehniki predstavil irski umetnik Louis Le Broucquy. V prostorih stalne zbirke te galerije na Mestnem trgu pa bo na ogled razstava francoske tapiserije z naslovom Leteče preproge (Tapis Volants), ki je nastala v sodelovanju s francoskim Inštitutom Charles Nodier iz Ljubljane.

Nov ciprski predsednik bo že danes začel oblikovati vlado

16. 02. 1998 10.15

Na Cipru je v drugem krogu predsedniških volitev v nedeljo ponovno zmagal dosedanji predsednik Glafkos Klerides; 78-letni Klerides je na volitvah osvojil 50,8 odstotkov glasov. Njegov tekmec, nekdanji zunanji minister Jorgos Jakovus, je prejel 49,2 odstotka glasov. Klerides je sinoči napovedal, da bo že danes pričel oblikovati vlado z udeležbo vseh strank. Glede svoje prihodnje politike je dejal: "Nadaljevali bomo sodelovanje z grško vlado in napredovali na poti v Evropo. Nocoj smo stopili na pot v novo usmeritev, ki vodi k združeni Evropi in k razrešitvi naših nacionalnih zadev."

Skakalci v olimpijsko vas

12. 02. 1998 17.02

Slovenski skakalci so se po tekmi na srednji skakalnici preselili v olimpijsko vas. Po mnenju vodstva reprezentance bo tekmovalcem to prišlo zelo prav, saj je v Hakubi zelo dolgočasno. Ob selitvi je bil posebne pozornosti znova deležen Primož Peterka, ki je za dobro uvrstitev prejel tudi mnogo čestitk.

130 nominacij za Nobelovo nagrado za mir 1998

10. 02. 1998 19.02

Nobelov inštitut v Oslu je prejel 130 nominacij za Nobelovo nagrado za mir. Kot je povedal vodja inštituta Geir Lundestad, je to največje število kandidatov od prve podelitve Nobelove nagrade za mir leta 1901.

Drnovšek tudi od Jospina dobil zagotovilo o francoski podpori pri EU in NATO

10. 02. 1998 18.58

Predsednik slovenske vlade Janez Drnovšek se je po srečanju s francoskim predsednikom Jacquesom Chiracom danes v Parizu sešel tudi s francoskim kolegom Lionelom Jospinom. Tudi tokrat je v pogovorih dobil zagotovilo o trdni francoski podpori slovenskemu vstopanju v Evropsko unijo in prizadevanjem za vključitev v zvezo NATO.

Kacin prejel odgovor Ristića

10. 02. 1998 17.16

Predsednik odbora državnega zbora za mednarodne odnose Jelko Kacin je minuli teden prejel odgovor predsednika odbora za zunanjepolitične odnose zvezne skupščine ZR Jugoslavije Ljubiše Ristića, na povabilo, da z delegacijo odbora obišče Ljubljano. Ristić se v pismu strinja, da je vzpostavitev diplomatskih odnosov Republike Slovenije in ZRJ pomemben korak k oživljanju sodelovanja med državama, so sporočili iz državnega zbora.

Clinton je novi brazilski mačo leta

31. 01. 1998 11.17

Medtem ko bi bile lahko domnevne seksualne afere za ameriškega predsednika Billa Clintona usodne, je prvi mož Združenih držav v Braziliji deležen občudovanja. T.i. <i>Gibanje mačotov</i> iz brazilske zvezne države Minas Gerais je ameriškemu predsedniku podelilo naslov "mačo leto".

Danci bodo pomilostili edinega zapornika obsojenega na dosmrtno ječo

25. 01. 1998 11.22

Na Danskem so pomilostili edinega zapornika, obsojenega na dosmrtno ječo v državi, potem ko je v zaporu preživel 32 let. 70-letni Palle Soerensen je bil aretiran leta 1965 zaradi uboja štirih policistov med oboroženim ropom banke v Koebenhavnu. Soerensov odvetnik pa je nedavno tega prejel pismo pravosodnega ministrstva, češ da bodo njegovega klienta v nekaj tednih izpustili na prostost. Pravosodne oblasti so se odločile, da bo Soerensen dobil petletni pogojni izpust, prvi dve leti pa bo ostal pod policijskim nadzorstvom.

Podelitev XIX. Tischlerjeve nagrade

22. 01. 1998 16.56

V Tischlerjevi dvorani Slomškovega doma v Celovcu bodo jutri zvečer podelili XIX. Tischlerjevo nagrado, ki jo bo letos za nove oblike mladinskega dela, predvsem na področju filmskega ustvarjanja na Koroškem, prejel Miha Dolinšek, so spročili iz Krščanske kulturne zveze, ki skupaj z Narodnim svetom koroških Slovencev nagrado podeljuje.

Fotografije Tihomirja Pinterja v Mali galeriji CD

19. 01. 1998 10.35

V Mali galeriji Cankarjevega doma bodo drevi odprli prvo letošnjo fotografsko razstavo, in sicer bodo prav na 60. rojstni dan mojstra fotografije Tihomirja Pinterja predstavili izbor 42 portretov, ki jih je posnel izključno s širokokotnim objektivom in zato naslovil Široki kot.

Titanic prejel štiri zlate globuse

19. 01. 1998 09.53

Titanik, najdražji film vseh časov, ki bo po vsem sodeč tudi eden najuspešnejših, je na 55. podelitvi zlatih globusov sinoči v Los Angelesu prejel štiri priznanja in tako prekosil vse ostale nominirance. Zveza tujih novinarjev Hollywooda je Titaniku prisodila nagrado za najboljšo filmsko dramo, režiserju Jamesu Cameronu pa za režijo. Film je prejel še zlati globus za izvirno filmsko glasbo in za naslovno skladbo z naslovom My Heart Will Go On.

Fotografije Tihomirja Pinterja v Mali galeriji CD

18. 01. 1998 13.56

V Mali galeriji Cankarjevega doma bodo jutri odprli prvo letošnjo fotografsko razstavo, in sicer bodo prav na 60. rojstni dan mojstra fotografije Tihomirja Pinterja predstavili izbor 42 portretov, ki jih je posnel izključno s širokokotnim objektivom in zato naslovil Široki kot.

Španija slavi stoletnico rojstva Garcia Lorce

17. 01. 1998 11.01

Španski kralj Juan Carlos je v andaluzijski vasici Fuente Vaqueros na jugu Španije danes uradno odprl splet proslav ob stoletnici rojstva lirika in dramatika Federica Garcia Lorce, ki so ga v začetku španske državljanske vojne leta 1936 ubili Frankovi fašisti.

Občudovalec ji je pojedel prstana

15. 01. 1998 08.40

Neka ženska v Regensburgu je na precej nenavaden način prišla ob zlata prstana. Po podatkih policije je 44-letnica v nekem lokalu spoznala 53-letnega moškega in mu med spogledovanjem kazala tudi svoj dragoceni nakit. Občudovalec, ki je skušal preveriti čistost zlata, je ugriznil v prstana, takrat pa je prejel nepričakovan udarec s strani in pri tem prstana pogoltnil. V neobičajnem primeru so posredovali policisti. Možakar je obljubil, da bo oba prstana, takoj ko bosta po naravni poti prišla na svetlo, očistil in ju vrnil lastnici.

Umrl Eduardo Sarloz

08. 01. 1998 09.10

V Montevideu je včeraj v 59. letu starosti umrl dramatik madžarskega rodu Eduardo Sarloz. Sarloz, ki je od leta 1952 živel v Urugvaju, je bil najprej arhitekt in slikar, v gledališču, posebno v argentinskem, pa se je proslavil leta 1984. Prvo gledališko nagrado je prejel leta 1987 z igro "Dama iz Knososa".

Podanih več ovadb zoper odgovorne v Litostroju

07. 01. 1998 16.19

Ljubljanski kriminalisti so na podlagi revizijskega poročila o lastninskem preoblikovanju podjetja Litostroj Holding konec decembra podali več kazenskih ovadb zoper tri odgovorne osebe, ki so podjetje oškodovale za približno 367 milijonov tolarjev. Kriminalisti so v tem primeru uspešno sodelovali z Agencijo za revidiranje lastninskega preoblikovanja in s skupino državnih tožilcev za posebne zadeve.

Valdas Adamkus je novi litvanski predsednik

05. 01. 1998 09.30

V drugem krogu predsedniških volitev v Litvi je z majhno prednostjo zmagal 71-letni Valdas Adamkus. Po predčasno zaključenem štetju glasov danes zjutraj v Vilniusu je Adamkus prejel 50,3 odstotkov glasov oziroma le 11.000 glasov več kot njegov protikandidat Arturas Paulauskas, ki je prejel 49,7 odstotka glasov. V prvem krogu volitev 21. decembra je bil Paulauskas s 45,4 odstotki glasov močno pred Adamkusom. Adamkus, ki je v ZDA delal kot strokovnjak za okolje, se je vrnil v domovino šele po proglasitvi neodvisnoti Litve. Adamkus bo svojo novo funkcijo nastopil 25. februarja in bo zamenjal sedanjega predsednika Algirdasa Brazauskasa, ki ni želel več kandidirati.

Helmut Kohl prejel nagrado za mir

04. 01. 1998 10.00

Nemškemu kanclerju Helmutu Kohlu so v Londonu dodelili nagrado za mir. Kot je v soboto poročala britanska postaja BBC, je Kohl prvi evropski državnik, ki so mu dodelili takšno priznanje. Kot je zapisano v utemeljitvi nagrade, se je londonski mestni svet odločil Kohlu podeliti priznanje zaradi njegovega prispevka k evropski politiki in združitvi Nemčije.

Drugi krog predsedniških volitev v Litvi

04. 01. 1998 09.48

V Litvi se je danes pričel drugi krog predsedniških volitev. Približno 2,6 milijona volilnih upravičencev bo na volitvah izbiralo med dosedanjim namestnikom generalnega tožilca Arturasom Paulauskasom in Valdasom Adamkusom, ameriškim borcem za zaščito okolja, litovskega porekla. V prvem krogu predsedniških volitev 21. decembra je Paulauskas sicer prejel 45,4 odstotka glasov, vendar ni osvojil potrebne absolutne večine. Za Adamkusa je glasovalo 27,9 odstotka volilcev.

Odkrili zapise zadnjih ur Titanica

28. 12. 1997 14.00

Radiooperater Robert Hunston je prejel klic na pomoč pozno ponoči 14. aprila 1912, toda dve strani njegovih z roko napisanih beležk o zadnjih minutah potapljajočega se Titanica je njegova družina skrbno hranila kar 85 let. K objavi je Hunstonove potomce spodbudila multimedijska razstava ostankov Titanica v Muzeju pomorske zgodovine Atlantika v Halifaxu v Novi Škotski.

Ronaldu drugič zlata žoga

20. 12. 1997 10.08

Brazilskega nogometaša Ronalda, ki igra v italijanskem Interju, so v anketi revije France Football izbrali za najboljšega evropskega nogometaša leta 1997. Ronaldo bo tako kot lani za prvo mesto v omenjeni anketi prejel nagrado "zlato žogo". Na drugo mesto se je uvrstil Jugoslovan Predrag Mijatovič (Real Madrid), tretji pa je bil Francoz Zinedine Zidane (Juventus).

Vranitzky prejel nagrado za prispevek k demokraciji

17. 12. 1997 16.17

Nekdanji avstrijski kancler Franz Vranitzky je za prispevek k demokraciji v vzhodni Evropi prejel nagrado Raoul Wallenberg, ki jo podeljuje sklad za oživitev judovskega življenja v vzhodni Evropi. Vranitzkemu so nagrado izročili v New Yorku.

Predsednik DS postal Tone Hrovat

17. 12. 1997 15.15

Državni svetniki so v nadaljevanju konstitutivne seje na tajnem glasovanju z 21 glasovi podpore za predsednika državnega sveta (DS) izvolili Toneta Hrovata, protikandidat Veljko Rus pa je prejel 16 glasov podpore. Razdeljenih in oddanih je bilo 40 glasovnic, dve sta bili neveljavni.

Premier priredil sprejem za predstavnike diplomatskega zbora

15. 12. 1997 16.34

Predsednik vlade Janez Drnovšek je danes na Brdu pri Kranju priredil tradicionalni prednovoletni sprejem za predstavnike diplomatskega zbora, akreditirane v Republiki Sloveniji. Premier Drnovšek, ki ga je spremljal zunanji minister Boris Frlec, je v nagovoru veleposlanikom in šefom diplomatskih misij izrazil zadovoljstvo nad povabilom Evropskega sveta Sloveniji, naj v prvi skupini držav marca prihodnje leto prične pogajanja za polnopravno članstvo v Evropski uniji, so sporočili iz kabineta predsednika vlade.

Podelitev Nobelove nagrade za znanost in književnost

11. 12. 1997 10.59

Švedski kralj Karl Gustav XVI. je včeraj v Stockholmu podelil Nobelovo nagrado za znanost in književnost za leto 1997. Nagrado za književnost je prejel 71-letni italijanski dramatik Dario Fo, ki je po mneju švedske akademije "posnemajoč srednjeveške rokohitrce bičal oblast in ponovno vlil dostojanstvo šibkim in zatiranim".

Podelili Nobelovo nagrado za mir

10. 12. 1997 14.50

V Oslu so Mednarodni kampanji proti protipehotnim minam (ICBL) in njeni koordinatorki, američanki Jody Williams danes podelili 98. Nobelovo nagrado za mir. Slovesnosti se je udeležil tudi norveški kralj Harald V.

Najboljši na stari celini Juliette Binoche, Bob Hoskins in Do nazga

08. 12. 1997 11.10

Evropska filmska akademija je za najboljša evropska igralca sinoči v Berlinu razglasila francosko igralko Juliette Binoche za vlogo bolničarke v Angleškem pacientu in britanskega igralca Boba Hoskinsa za vlogo v TwentyFourSeven. Deseto Evropsko nagrado za najboljši film pa je osvojil The Full Monty (Do nazga) Petra Catanea.

Prejel odškodnino, ker je po krivici sedel v zaporu

06. 12. 1997 11.30

Italijanskemu delavcu Emanuelu Marcellu Musuju je prizivno sodišče v Cagliariju izplačalo odškodnino v višini 22 milijonov lir zaradi moralne škode, ki jo je utrpel, ko je po krivici preživel v zaporu osem mesecev. 30-letnega Emanuela so leta 1993 aretirali zaradi poskusa umora ter ga brez predhodnega sojenja zaprli. Po osmih mesecih so ga izpustili, saj so ugotovili, da ni kriv za izrečene obtožbe. Obtoženčev odvetnik je za svojega klienta zahteval 50 milijonov lir (50.000 nemških mark) odškodnine.