prekrške

Policija prijela ilegalce
14. 09. 2001 00.00
Slovenski policisti so na hrvaški-slovenski meji in na Postojnskem danes ponoči in v noči iz srede na četrtek prijeli več ilegalnih prebežnikov, ki so nezakonito prestopili državno mejo.

Film o meji v Piranskem zalivu
12. 09. 2001 00.00
Na pobudo saborskega poslanca HDZ-ja so v Umagu predvajali kratki film, ki prikazuje, kako je bil Piranski zaliv razdeljen v času nekdanje Jugoslavije.

Za manjše prekrške le opozorilo
10. 09. 2001 00.00
Od srede naprej bodo policisti storilcem lažjih prekrškov namesto izreka denarne kazni ali predloga sodniku za prekrške, izrekali le opozorila.

Obsodbe zaradi nelegalne uporabe programov
06. 09. 2001 00.00
Zaradi nelegalne uporabe Autodeskovih, Corelovih in Microsoftovih programov sta bili dve podjetji obsojeni na plačilo 400.000 SIT kazni. Hkrati sta njuna direktorja morala plačati dodatnih 80.000 SIT.

Zlorabe v Kotu?
05. 09. 2001 00.00
Zeleni Slovenije so Uradu za varstvu konkurence predložili pobudi, naj ukrepa zoper zlorabo prevladujočega položaja podjetja Koto, ki mu je vlada zaupala predelavo klavniških odpadkov.

Še neznane posledice ekstazija
03. 09. 2001 00.00
18-letni fant iz Kamnika, ki se je zastrupil s tabletko ekstazija je še vedno v nezavesti, napoved ali bo zastrupitev preživel pa je še tvegana.

Joras toži državo
28. 08. 2001 00.00
Joško Joras, prebivalec enega od treh spornih zaselkov ob meji s Hrvaško, je zaradi maloobmejnega sporazuma vložil tožbo zoper državo.

Pri napadu ni šlo za rasizem?
10. 07. 2001 00.00
Ozadje napada skupine ljubljanskih obritoglavcev na Afričane, ki v Sloveniji živijo že nekaj let, še vedno ni razjasnjeno. Na tiskovni konferenci policijske uprave Ljubljana so pojasnjevali ukrepanje policije. Ponovno so zavrnili možnost, da je v tem primeru šlo za kaznivo dejanje rasističnega napada.

Napad ljubljanskih obritoglavcev
08. 07. 2001 00.00
Ta teden je v javnost že prišla novica o nestrpnosti do homoseksualcev v Ljubljani, nekaj dni nazaj pa so si rasistični izpad privoščili tudi ljubljanski obritoglavci. V začetku tedna so napadli Inacija Bintchendeja, bolj znanega kot Janeza Belino iz satirične oddaje TV Poper in člana izvršnega odbora nevladne organizacije Amnesty International za Slovenijo. Lokal Sodček na Trubarjevi v Ljubljani je priljubljeno zbirališče ljubljanskih obritoglavcev in njihovih pajdašev z dolenjskega zaledja. V ponedeljek zvečer so se spravili na mimoidočega Inacija Bintchendeja, po rodu iz Gvineje Bisao, ki v Sloveniji živi že 15 let.

Tožba zoper davčno upravo
26. 06. 2001 00.00
Davčna uprava Republike Slovenije je v začetku leta na internetu objavila program za vnos podatkov za odmero dohodnine, ki je vseboval tudi testno bazo podatkov, ki pa so se izkazali za resnične. Na dveh spletnih straneh so bili tako vsem uporabnikom interneta dostopni ime in priimek, EMŠO, plače, drugi prihodki in davčne olajšave kar 120 -ih zaposlenih na Srednji poklicni in strokovni šoli Bežigrad.

Joras napovedal gladovno stavko
19. 06. 2001 00.00
Na svojem domu v zaselku Mlini, kjer meja med Slovenijo in Hrvaško še ni določena, je danes tiskovno konferenco sklical Joško Joras, samooklicani borec za južno mejo. Joras pričakuje, da ga bodo hrvaški policisti v prihodnjih dneh odpeljali v zapor, kjer naj bi odsedel 17 dni, ker ni plačal denarne kazni zaradi izobešanja slovenske zastave in table "Tu je Slovenija" na svoji hiši. Če se bo to res zgodilo, bo Joras gladovno stavkal.

Več podjetij obsojenih piratstva
14. 05. 2001 00.00
Inšpektorji Tržnega inšpektorata Republike Slovenije so v letu 2000 opravili 106 pregledov pravnih oseb glede prekrškov s področja avtorskih pravic na računalniških programih. V primerjavi s preteklimi leti to pomeni stalno povečevanje števila pregledov, saj so jih v letu 1999 skupaj opravili 70, leto pred tem pa 22. Večja pozornost inšpektorjev glede tovrstnih prekrškov se odraža tudi v povečanju števila obsojenih s strani sodnikov za prekrške, nedvomno pa bistveno pripomore tudi k dejstvu, da sama stopnja računalniškega piratstva v Sloveniji postopno upada.

Nevarni napajalniki za osebne računalnike
10. 05. 2001 00.00
Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) je v okviru akcije iskanja nevarnih izdelkov na policah slovenskih trgovin, ki jo izvaja skupaj s Slovenskim inštitutom za kakovost in meroslovje (SIQ), v tokratni akciji našla sedem neustreznih in potrošnikom nevarnih napajalnikov za osebni računalnik.

Sestanek Morske deklice
24. 04. 2001 00.00
Slovenska policija je lani prvič izvedla mednarodno akcijo, imenovano Morska deklica, katere cilj je doseči celovitejši in uspešnejši prometni nadzor. V okviru tega sodelovanja organizira slovenska policija od jutri do sobote, 28. aprila, koordinacijski sestanek članic mednarodne akcije, na katerem pričakujejo približno 30 vodstvenih delavcev, večinoma vseh evropskih prometnih policij. Udeležencem bodo predstavniki slovenske policije prikazali svoj način dela v tej akciji, ki bo potekal na območju Štajerske in Primorske, so sporočili iz urada generalnega direktorja policije.

Izgredi na derbiju
15. 04. 2001 00.00
Na nogometnem derbiju v Beogradu je med navijači Partizana in Crvene zvezde prišlo do velikega pretepa, kjer se je lažje poškodovalo 20 navijačev in štirje policisti, je sporočil predstavnik Ministrstva za notranje zadeve. Uničeno je tudi eno službeno vozilo, ter več civilnih avtomobilov, vsa stekla pa so razbita tudi na športni stavnici Zona.

V NBA dovoljena conska obramba
13. 04. 2001 00.00
Odbor direktorjev in lastnikov ameriške košarkarske lige NBA je končno odobril nekaj sprememb v pravilih igre, najpomembnejša novost pa je gotovo uvedba conske obrambe. Predsednik Komisije za pravila igre in lastnik moštva Phoenix Suns Jerry Colangelo je po sestanku dejal, da je prišlo do najpomembnejših sprememb vse od časov, ko je bil napad omejen na 24 sekund: "To je res drzna poteza vodstva lige, a po mojem mnenju zelo pozitivna. Zanjo je glasovalo več kot dve tretjini vseh članov vodstva."

Izteka se rok za oddajo dohodnine
02. 04. 2001 00.00
Do pretekle srede so na davčnih uradih prejeli približno polovico od milijon sto štirideset tisoč dohodninskih napovedi. Tisti zavezanci, ki jim dohodninske napovedi ne bo uspelo oddati do določenega roka, imajo na voljo še osem dni, a le v primeru, da imajo za to opravičljive razloge kot so denimo bolezen ali odsotnost iz države.

Obvezna prijava in odjava bivališča
06. 03. 2001 00.00
Konec februarja je stopil v veljavo zakon o prijavi prebivališča, ki celovito ureja način in postopek prijave in odjave stalnega in začasnega prebivališča, prijavo in odjavo gosta, vodenje registra stalnega prebivalstva ter posredovanje podatkov uporabnikom. Zakon prijavo in odjavo stalnega ali začasnega prebivališča oz. prijavo spremembe naslova stanovanja obravnava kot zakonsko obveznost za državljane in tujce. Kot določa zakon, ki ga je državni zbor sprejel 26. januarja letos, v uradnem listu pa je bil objavljen 9. februarja, mora posameznik prijaviti stalno prebivališče in spremembo naslova stanovanja, odjaviti stalno prebivališče, če se za stalno odseli z območja RS, prijaviti začasni odhod z območja RS, ki traja več kot tri mesece ter prijaviti in odjaviti začasno prebivališče. Stanodajalec pa mora prijaviti in odjaviti gosta ter prijaviti in odjaviti začasno prebivališče posameznika. Po določbah zakona mora na območju RS prijavno-odjavno obveznost izpolniti tako slovenski državljan kot tujec. Stalno prebivališče oz. spremembo naslova stanovanja je treba prijaviti v osmih dneh od naselitve, odjaviti pa pred odselitvijo.

DZ nadaljuje zasedanje
23. 02. 2001 00.00
Državni zbor nadaljuje zasedanje z včeraj prekinjeno tretjo obravnavo in dokončnim odločanjem o vsebini novega zakona o letalstvu, za tem pa bo, po napovedih predsedujoče Irme Pavlinič Krebs (LDS), prešel na skrajšani postopek pri obravnavi predloga za noveliranje zakona o zagotavljanju socialne varnosti slovenskim državljanom, ki so upravičeni do pokojnin iz republik nekdanje Jugoslavije.

Dejavna nravstvena policija
17. 02. 2001 00.00
Islamska policija je kakim 200 parom za Valentinovo priredila pravo nočno moro, saj je izvedla več racij, s katerimi je želela preprečiti prešuštvovanje. Policisti, ki so izvedli racije, so člani odbora za islamske zadeve, zadolženega za uresničevanje muslimanskih zakonov, ki veljajo za večino 22-milijonskega prebivalstva Malezije. Kot poročajo malezijski mediji, so policisti opravili preiskavo vseh tistih krajev, kjer bi se utegnili zadrževati sumljivi pari, torej tisti, ki so se spustili v spolno razmerje, kljub dejstvu, da niso poročeni. Tako so vdirali v hotelske sobe, parkirane avtomobile, študentska naselja in parke, pri tem pa zmotili 208 parov, od katerih so jih 44 ovadili zaradi kršitev zakona, zaradi česar jim grozi do 2-letna zaporna kazen in plačilo 80 dolarjev globe.

Srečanje Bohinca in Komanove
14. 02. 2001 00.00
Minister za notranje zadeve Rado Bohinc je obiskal predsednico republiškega senata za prekrške Ano Koman, s katero sta se pogovarjala zlasti o možnih načinih reševanja razkoraka med predlaganimi in rešenimi zadevami v postopkih pri sodnikih za prekrške, predvsem kar zadeva kaznovanja ilegalnih prebežnikov in kršilcev cestnoprometnih predpisov, so sporočili iz notranjega ministrstva.

Prisega sedmih sodnic in sodnika
14. 02. 2001 00.00
Pred predsednikom državnega zbora Borutom Pahorjem je danes slovesno priseglo sedem sodnic in en sodnik. Danica Zajc Kohek bo zasedla mesto okrožne sodnice v Mariboru, Kristina Petrič mesto okrajne sodnice v Domžalah, Lidija Ravbar Šinkovec bo okrajna sodnica na Vrhniki, Deja Kozjek in Tanja Lombar Jenko bosta poslej okrajni sodnici v Ljubljani, Nataša Vidovič bo kot sodnica za prekrške delovala na Ptuju, Ana Hudolist pa v Slovenj Gradcu. Na mestu okrožnega sodnika na delovnem sodišču v Mariboru pa bo poslej Bojan Žunič, so sporočili iz DZ.

Češkim risarjem grafitov se slabo piše
30. 01. 2001 00.00
Češkim risarjem grafitov na pročelja znamenitih palač in spomenikov se slabo piše. Kot so predlagali poslanci spodnjega doma češkega parlamenta, lahko risarji grafitov v prihodnje računajo celo na osem let zapora. Praga namreč že več let dokaj neuspešno bije bitko proti grafitom na svojih srednjeveških ulicah in cerkvah, od katerih so nekatere tudi na seznamu organizacije UNESCO o zaščiti svetovne kulturne dediščine. Doslej je največja kazen za uničevanje mestne lastnine znašala borih 3000 kron (približno 18.000 tolarjev), sedaj pa naj bi po novem predlogu zakona že za manjše prekrške sledila enoletna zaporna kazen. Tisti pa, ki bodo s svojimi "umetnijami" naredili večjo škodo, pa v prihodnje lahko računajo na najmanj dve do največ osem let zapora.

Pogostejše uničevanje mamil
28. 01. 2001 00.00
Komisija za uničenje zaseženih mamil je bila z odločbo ministrstva za pravosodje ustanovljena 9. maja lani, petčlansko komisijo pa sestavljajo poleg predsednika, višjega državnega tožilca Janeza Šinkovca, tudi sodnik okrajnega sodišča, sodnica republiškega senata za prekrške, višji kriminalistično tehnični izvedenec ter višji kriminalistični inšpektor. Ustanovitev komisije določa zakon o organizaciji in delovnem področju ministrstev, zadolžena pa je za uničenje vseh mamil, ki se zasežejo v kazenskih postopkih in postopkih o prekršku, je povedal predsednik komisije Janez Šinkovec.

Februarja v Avstriji le letošnje vinjete
22. 01. 2001 00.00
Od 1. februarja bodo na avstrijskih avtomobilskih in hitrih cestah veljale le še vinjete z letnico 2001. Tokrat so jih natisnili v oranžni barvi, od lanskih pa se bodo razlikovale predvsem po precej višji ceni. Lastnik osebnega avtomobila bo moral za letno vinjeto, ki velja od 1. decembra 2000 do 31. januarja 2002, odšteti 1000 šilingov, medtem ko je bila njena cena lani zgolj 550 šilingov, so sporočili iz avstrijskega avtomobilskega kluba ÖAMTC. To je prva podražitev vinjet, ki jih je Avstrija uvedla pred štirimi leti.

Akcija pokazala na slabosti
21. 01. 2001 00.00
Slovenska policija je lani v državi v sodelovanju z drugimi državnimi organi prvič izvedla mednarodno akcijo, imenovano Morska deklica, katere cilj je doseči celovitejši in uspešnejši prometni nadzor, osnovni namen pa so nadzor potnikov in vozil, s posebnim poudarkom na kontroli tovornih in komercialnih vozil ter vozil za prevoz nevarnih snovi. Analiza izvedenih ukrepov in ugotovljenih kršitev je pokazala na razmeroma slabo stanje na področju prevozniške dejavnosti. Kršitve zakonodaje so razmeroma pogoste. Tako je le 29 (oz. nekaj več kot dvajsetina) od skupno kontroliranih 138 vozil zadostovalo vsem predpisom, so sporočili s slovenske policije.

Tožilstvo ščiti Miloševićevega sina
09. 01. 2001 00.00
Jugoslovansko državno tožilstvo v Požarevcu je zavrnilo zasebno tožbo proti Marku Miloševiću, sinu nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, danes poroča beograjski časnik Danas. Neki fotograf iz Požarevca je namreč proti Marku vložil tožbo zaradi zlorabe orožja in hudih telesnih poškodb, ki sta mu jih maja lani povzročila Marko in njegov varnostnik.

Proti Jorasu vložili prijavo
28. 12. 2000 00.00
Istrska policijska uprava je včeraj sporočila, da so proti Jošku Jorasu vložili prijavo zaradi prekrška, ker je v torek ob slovenskem dnevu samostojnosti na svoji hiši v Škrilah izobesil slovensko zastavo in zastavo občine Piran, je v današnji izdaji poročal hrvaški dnevnik Večernji list. Tiskovna predstavnica uprave je dodala, da so Jorasa prijavili zaradi kršenja zakona o javnem redu in miru ter da je Joras po opozorilu policije zvečer zastavi umaknil.

Joras spet izobesil zastavi
27. 12. 2000 00.00
Joško Joras je na svoji hiši v Mlinih včeraj, na dan slovenske samostojnosti, spet izobesil dve zastavi - slovensko in občinsko, danes poročajo slovenski in hrvaški časniki. Hrvaški policisti naj bi od Jorasa zahtevali, naj zastavi sname. Časnik Delo, ki se sklicuje na neuradne vire na Hrvaškem, je poročal, da naj bi hrvaški policisti nameravali Jorasa zaradi izobešanja obeh zastav vnovič prijaviti sodniku za prekrške in sicer zaradi vznemirjanja javnosti in kaljenja javnega reda in miru.

Nov zakon o eksplozivnih snoveh za civilno uporabo
11. 12. 2000 00.00
Vsakoletna božično-novoletna praznovanja spremlja tudi uporaba različnih pirotehničnih izdelkov. Čeprav nekateri posamezniki slednje uvrščajo med t. i. zabavno pirotehniko, pa se lahko ob neprevidni uporabi spremenijo v "nevarne" igrače. Posledice njihove nepravilne ali celo nezakonite uporabe so pogosto telesne poškodbe, povzročitve splošne nevarnosti oziroma ogrožanja drugih, gmotna škoda, vznemirjanje državljanov in motenje miru. Naša država se je obvezala, da bo do leta 2002 sprejela celotno zakonodajo s področja eksplozivnih snovi. Tako se je projektna skupina na notranjem ministrstvu že lotila priprave novega zakona o eksplozivnih snoveh za civilno uporabo, kamor bo uvrščena tudi vsa pirotehnika, so sporočili s slovenske policije.