premisliti

(Pre)drago srečanje predsednikov

02. 06. 2002 00.00

Srečanje predsednikov srednjeevropskih držav na Bledu in Brdu pri Kranju je bil največji organizacijski zalogaj za Slovenijo, celo večji od srečanja ameriškega in ruskega predsednika junija lani.

Komentarji časnikov ob ustanovitvi sveta Nato-Rusija

29. 05. 2002 00.00

Evropski tisk pri komentarjih ustanovitve sveta Nato-Rusija, ki so jo v vojaškem oporišču pri Rimu podpisali voditelji 19 držav članic zveze Nato in Rusije, pri ocenah dogodka niha od nesmiselnosti nadaljnjega obstoja Nata pa do vrnitve Rusije v Evrope.

BiH moti zaprtost slovenskega trga

24. 05. 2002 00.00

Bosanski gospodarstveniki menijo, da je sporazum o prosti trgovini med Slovenijo in BiH potrebno preučiti, saj beleži BiH v blagovni menjavi primanjkljaj v višini 50 milijonov evrov.

Predsednica olimpijskega komiteja lagala

24. 05. 2002 00.00

Predsednica ameriškega olimpijskega komiteja Sandra Baldwin je priznala trditve nekega novinarja v zvezi z neskladnostjo njene dejanske akademske stopnje s tisto, ki je navedeno v njenem življenjepisu. Izkazalo se je, da dr. Baldwinova ni doktorirala.

Državni svet sprejel veto

04. 05. 2002 00.00

Državni svet je včeraj s 16 glasovi za in 7 proti sprejel odložilni veto na zakon o sistemu plač v javnem sektorju. Tako bodo poslanci o zakonu ponovno odločali predvidoma v torek na izrednem zasedanju.

Odzivi na volitve v Franciji

22. 04. 2002 00.00

Vstop Le Pena v drugi krog predsedniških volitev je dvignil veliko prahu tudi drugod po Evropi. Medtem ko so v državah zahodne Evrope desničarsko zmago večinoma ostro kritizirali, pa so nekateri desno usmerjeni vzhodnoevropski politiki v pozdravili Le Penov uspeh.

Izven sončnega sistema odkrili karbonate

31. 01. 2002 00.00

Po podatkih evropskega astronomskega satelita ISO so znanstveniki prvič odkrili karbonate izven sončevega sistema. To odkritje bi lahko vneslo dvom v nekatere sprejete teorije o nastanku sončevega sistema.

Slovenija med tveganimi državami

24. 01. 2002 00.00

Evropska unija je zaradi drugega primera smrtonosne možganske bolezni goveda - BSE - Slovenijo uvrstila med države z večjim tveganjem.

Ne privatizaciji železarn

19. 11. 2001 00.00

Civilna iniciativa Ravne na Koroškem je predstavila svoje zahteve in poglede na sanacijo nekdanje Železarne Ravne, prodajo stanovanj in železarskih družb. Odločno nasprotujejo razdrobljeni prodaji družb, ki predstavljajo poslovno uspešno povezane subjekte.

V Sloveniji kmalu elektronska vlada?

20. 10. 2001 00.00

Časnik The Economist meni, da bi Slovenija lahko bila med prvimi evropskimi državami z elektronsko vlado, čeprav je bila še pred nekaj leti večina ministrov računalniško nepismena.

Obisk komisarke za okolje

18. 10. 2001 00.00

Margot Wallström, evropska komisarka za okolje, se mudi na dvodnevnem obisku v Sloveniji. Pozdravila je uspešno prilagajanje Slovenije na področju okolja, posebej pa je opozorila na bodoče okoljske izzive.

Kam je šla civilna družba?

10. 10. 2001 00.00

Mirovni inštitut je na Metelkovi organiziral debato z naslovom "Kam je (za)šla civilna družba?", kjer so skušali premisliti pojem civilne družbe. V 80-ih je bila civilna družba regulativna ideja in eden od načinov, kako se postaviti po robu socialistični družbi, so menili nekateri govorniki.

NSi proti reviziji ustave

29. 09. 2001 00.00

NSi je v izjavi za javnost, sprejeti na posvetu o spremembah ustave, izrazila ostro nasprotovanje reviziji slovenske ustave.

O ustavni komisiji prihodnji teden?

27. 09. 2001 00.00

Po besedah predsednika komisije Jožefa Školča bo KVIAZ na predloge poslanskih skupin SDS in NSi za popolnitev ustavne komisije počakal do prihodnjega petka.

Türk o delovanju ZN

15. 09. 2001 00.00

Razmere v ZDA so po besedah pomočnika generalnega sekretarja ZN za politične zadeve Danila Türka močno spremenile delovanje ZN.

ZLSD za spremembe ustave

14. 09. 2001 00.00

V Združeni listi socialnih demokratov soglašajo z začetkom razprave o spremembah ustave, saj je v slednji nekaj vprašanj, ki jih kaže preveriti in ob soglasju morda spremeniti.

Posledice segrevanja ozračja

02. 09. 2001 00.00

Ozračje v Sloveniji je v zadnjih desetih letih za stopinjo toplejše v primerjavi s tridesetletnim povprečjem. Posledice podnebnih sprememb so ob katastrofalni suši letos čutili predvsem kmetje.

ZRJ brez vlade

04. 07. 2001 00.00

Jugoslovanski parlament je danes sprejel odstop zveznega premiera Zorana Žižića in njegove vlade. Odstop je bil znak protesta proti izročitvi nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića haaškemu sodišču. Žižić je poslancem obeh domov zvezne skupščine na izrednem zasedanju predstavil razloge za svoj odstop. Ponovil je, da je srbska vlada z izročitvijo Miloševića kršila ustavo, in menil, da bo morala nova zvezna vlada znova premisliti o sodelovanju s haaškim sodiščem. Ponovil je tudi, da je izročitev destabilizirala politične razmere v državi.

Microsoft in vlada razglašata zmago

29. 06. 2001 00.00

Po odločitvi zveznega prizivnega sodišča v primeru Microsoft so tako predstavniki podjetja, kot predstavniki ameriške vlade in zveznih držav, ki največjega svetovnega proizvajalca operacijskih sistemov tožijo zaradi kršenja protimonopolne zakonodaje, razglašali zmago. Pravosodni minister John Ashcroft je zatrdil, da je zmagala njihova stran, ker je prizivno sodišče potrdilo mnenje prvostopenjskega sodišča, da je Microsoft kršil zakone. Predsednik Microsofta Bill Gates pa je razglašal zmago na podlagi tistega dela odločitve prizivnega sodišča, s katerim je bila zavrnjen ukaz sodnika Thomasa Penfielda Jacksona o razbitju Microsofta na dva dela. Prizivno sodišče v Washingtonu je odločitev sprejelo soglasno, pri tem pa še ošvrknilo Jacksona zaradi njegovih zaničevalnih izjav o Microsoftu in njegovem vodstvu.

Portugalski premier v Sloveniji

06. 06. 2001 00.00

Slovenija in Portugalska bosta v Evropski uniji strateški partnerici, tesno posvetovanje pa bosta začeli kar takoj. To je po srečanju s slovenskim premierom Janezom Drnovškom na Brdu pri Kranju dejal predsednik portugalske vlade Antonio Guterres, ki je na dvodnevnem uradnem obisku v Sloveniji.

Pred volitvami v Veliki Britaniji

05. 06. 2001 00.00

V Veliki Britaniji bodo v četrtek splošne volitve, vzdušje na Otoku pa je vse bolj napeto. Številni vodilni politiki si skušajo v zadnjem trenutku pridobiti čim več volivcev, po zadnjih javnomnenjskih raziskavah pa vodijo Blairovi laburisti.

Spor zaradi slalomske proge

08. 02. 2001 00.00

Spor zaradi ženske slalomske proge na svetovnem prvenstvu alpskih smučarjev v avstrijskem St. Antonu se še ni polegel. Predsednik avstrijske smučarske zveze Peter Schroecksnadel, je zagrozil, da bo morala zveza še enkrat premisliti, če bo prirejala tekmovanja FIS. Po Schroecknadlovem mnenju škandal ni bila slabo pripravljena proga. Po njegovem mnenju je bil škandal, da moški smuk ni bil izpeljan z najvišjega starta, čeprav je bila proga nared. "V FIS leva roka očitno ne ve, kaj počne desna," meni Schroecknadel in dodaja, da ženska slalomska proga ni bila boljše preparirana, ker naj dekleta na njej sploh ne bi vozila tekme.

Bo Clinton še predsednik Francije?

12. 01. 2001 00.00

Bill Clinton ima pravico zahtevati podelitev francoskega državljnstva, s čimer bi mu bilo omogočeno, da prihodnje leto sodeluje na francoskih predsedniških volitvah, trdi zgodovinar Patrick Weil. Kot je Weil napisal v javnem pismu ameriškemu predsedniku, ki ga je objavil New York Times, lahko Clinton takšno zahtevo utemelji na podlagi enega izmed členov zakona o državljanstvu, ki predvideva, da lahko državljani ozemelj, ki so bila kdajkoli v zgodovini pod francosko suverenostjo, predložijo zahtevo po takojšnji podelitvi državljanstva in jim ni potrebno izpolniti zakonske zahteve, po kateri naj bi pred tem najmanj pet let živeli v Franciji.

Zakaj se je dobro pogovarjati?

08. 12. 2000 00.00

Tisti, ki menijo, da je pogovor s psihiatrom predrag za "jok na ramenu", bi morali vnovič premisliti. Neka medicinska raziskava je namreč potrdila, da je pogovor resnično koristen.

Odpravljanje posledic plazu

05. 12. 2000 00.00

Osrednji namen današnjega strokovnega posvetovanja z naslovom plaz Stože in njegove posledice v Logu pod Mangartom je bil prenesti razpravo o naravni katastrofi iz medijev v strokovne kroge. Sam posvet sicer še ni prinesel dokončnih odgovorov, ponudil pa je številne možne rešitve in predvidene posege, ki bi prispevali k odpravi posledic katastrofalnega zemeljskega plazu velikanskih razsežnosti. Vsekakor bo stroka morala združiti znanje, če bo hotela ponuditi hitre in premišljene odgovore za dolgoročno sanacijo tega območja. Po mnenju strokovnjakov morebitna umetna sprožitev plazu ponuja preveč vprašanj brez odgovorov - po prvih ocenah bi namreč ponovitev katastrofalnega dogodka povzročila veliko dodatno škodo in za vedno spremenila idilično podobo doline, tako da se zavzemajo za postopno trajnejšo rešitev - stabilizacijo in sanacijo plazu ter vrnitev življenja na prizadeto območje.

Reševalci nadaljujejo z delom

14. 11. 2000 00.00

Reševalci so tudi danes ponoči v predoru pod Kitzsteinhornom pri Kaprunu, v katerem je v soboto zgorel vlak s smučarji, nadaljevali reševanje trupel. Včeraj so iz predora potegnili najmanj 66 trupel. Ta naj bi dopoldne prepeljali na inštitut za sodno medicino v Salzburgu, kjer bodo določili njihovo identiteto.

Madonna je staromodna mama

04. 03. 2000 09.20

41-letna ameriška pevka in pop diva Madonna načrtuje poroko z 31-letnim britanskim filmskim režiserjem Guyem Ritchijem. Za londonski časopis The Mirror je dejala, da je zelo srečna, saj gre za zelo resno zvezo. Za revijo Good Housekeeping pa je povedala, da je staromodna mama. ''Če imaš otroke, ne moreš biti anarhist. Še vedno si lahko upornik, vendar moraš najprej premisliti, je dejala Madonna. Vztraja na tem, da bo njena triletna hči Lourdes dobro vzgojena, z lepimi manirami. Želi, da bi Lola, kot jo kliče, imela vse in da bo to tudi spoštovala. Vesela je, da njena hči ne gleda televizije predolgo in raje vidi, da razvija domišljijo. Madonna si želi še enega otroka, tako da bo Lola imela družbo. Madonna je za The Mirror povedala, da občuduje Britance, saj so zelo kultivirani. Z njimi lahko razpravlja o klasični literaturi in obožuje njihov smisel za humor. Dodaja še, da so angleški mladostniki zelo seksi.

Slalom v Kranjski Gori bo

15. 12. 1999 16.39

Slalomska tekma za svetovni pokal v Kranjski Gori 21. decembra po vsej verjetnosti bo. To je po današnjem ogledu proge sporočil kontrolor prog Mednarodne smučarske zveze (FIS) Raimund Berger.

Univerza na Primorskem v desetih letih

07. 12. 1999 20.13

Razvoj visokega šolstva na Primorskem je dosegel stopnjo, ko je potrebno razvoj premisliti in ga usmeriti tako, da bo v nadaljnjih letih privedel do preoblikovanja v univerzo, meni direktor Visokošolskega središča v Kopru Danijel Božič. Zato so se na povabilo koprske županje Irene Fister in direktorja Visokošolskega središča v Kopru sestali rektor Univerze v Mariboru Ludvik Toplak, nosilci razvoja Univerze na Primorskem, piranska županja Vojka Štular in predstavniki gospodarstva.

Turčija kmalu v EU

26. 11. 1999 21.51

Finski premier Paavo Lipponen, katerega vlada je trenutno predsedujoča Evropski uniji, je danes na tiskovni konferenci v Madridu povedal, da bo Turčiji EU najverjetneje že prihodnji mesec ponudila status kandidatke za članstvo, vendar pa mora vlada v Ankari ponovno premisliti o smrtni obsodbi za voditelja kurdske delavske stranke Abdullaha Ocalana. Lipponen je tudi povedal, da bo Turčiji ponujeno tudi sodelovanje na vrhu EU, ki bo decembra v Helsinkih. Od Ankare EU pričakuje pozitivne reakcije, vendar so že sedanji odzivi obetajoči.