premoženjsko stanje

Podjetnika iz Posavja sumijo goljufije, oškodovanja upnikov, zlorabe položaja ...

17. 02. 2025 11.26

Novomeški kriminalisti so zaradi številnih kaznivih dejanj s področja gospodarske kriminalitete ovadili moškega in njegovo podjetje. Sumijo ga, da je med drugim nezakonito preusmeril več kot 1,5 milijona evrov denarnega toka iz blokiranega poslovnega računa prezadolžene družbe na račun, odprt v tujini. Z goljufanjem pri posojilnih pogodbah si je protipravno pridobil korist v višini več kot štiri milijone evrov, več dobaviteljev in posojilodajalcev pa je preslepil z lažnim prikazovanjem stanja družbe.

Povzročila stečaj in se izognila plačilu 2,5 milijona evrov

06. 02. 2025 15.12

Odgovorni osebi avstrijske družbe, ki ima podružnico v Sloveniji, sta osumljeni stečaja z goljufijo. Družba se je tako izognila plačilu obveznosti v znesku okrog 2,5 milijona evrov, ki so jih upniki prijavili v stečajni postopek.

Mlademu Mariborčanu 12 let zapora za uboj partnerice

22. 11. 2024 10.28

Mariborsko okrožno sodišče je spoznalo Lazarja Terentića za krivega uboja partnerice v stanovanju pri mariborski avtobusni postaji maja lani. Izreklo mu je 12-letno zaporno kazen. Kot pred tem že za zaključne besede strank, je sodnica Ksenija Hrastnik izključila javnost tudi pri obrazložitvi sodbe.

Ukrep, ki naj bi dobro del najemnikom in prvim lastnikom stanovanj

25. 10. 2024 20.48

Davek na premoženje je eden od številnih ukrepov, s katerimi bo vlada po besedah premierja Roberta Goloba stanje na stanovanjskem trgu poskušala spremeniti v korist najemnikov in prvih lastnikov stanovanj. Priprava izhodišč je kompleksna, poslanci oz. koalicijski partnerji pa bodo o njih razpravljali januarja, je napovedal predsednik vlade.

Za ogled stanovanja je zahteval sliko dokumenta, nato se ni več oglasil

13. 10. 2024 14.59

Na nepremičninskem trgu vlada divji zahod – cene neukrotljivo rastejo, iskalci stanovanj pa dobijo čedalje manj. In čeprav naj bi se stanje po nekaterih napovedih začelo počasi stabilizirati, pa je povpraševanje še vedno višje od ponudbe. Zato ni čudno, da ob ugodnem oglasu stanovanja, ki je za povrh še čisto ter urejeno, marsikdo nemudoma skoči in povpraševanje poda, še preden natančno preveri vse navedene informacije. S tem pa postanejo tudi lahka tarča za morebitne prevarante. Na oglas, ki je sicer že odstranjen, je med množico drugih nasedla tudi naša sogovornica Ana, ki mora zdaj iz varnostnih razlogov zamenjati osebni dokument.

Prihaja recesija, vendar ni nujno, da je to slaba novica. Tukaj so kratka navodila, kako situacijo izkoristiti sebi v prid.

23. 08. 2024 00.15

Mali vlagatelji in varčevalci skoraj vsako recesijo dočakajo nepripravljeni in v njej izgubijo denar.

Namestnik predsednika KPK kršil protikorupcijski zakon

15. 03. 2024 09.39

Komisija za preprečevanje korupcije je potrdila, da je namestnik predsednika David Lapornik z zamudo poročal o svojem premoženjskem stanju za leto 2021, ko je postal lastnik 115 kvadratnih metrov velike zemljiške parcele. Komisiji je o tem poročal šele marca 2023, kar je v nasprotju z določili Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Lapornik je v prvem odzivu dejal, da je šlo pri njegovi zamudi pri poročanju o premoženjskem stanju za administrativno in ne vsebinsko kršitev zakona o integriteti. Zanašal se je namreč na po njegovih besedah nepopolne podatke geodetske uprave.

KPK pod drobnogled ne bo vzel premoženjskega stanja poslanca SDS

30. 01. 2024 19.25

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) naj bi zavrnila obravnavo prijave premoženjskega stanja Zorana Mojškerca, poslanca SDS. Zaradi suma kršitve zakona o integriteti ga je lani KPK prijavila parlamentarna preiskovalna komisija, ki preiskuje sume nezakonitega financiranja političnih strank. Pri primeru poslanca Mojškerca sta se parlamentarni komisiji po besedah njene takratne predsednice Mojce Šetinc Pašek izrisali dve zgodbi. Prva je sum izdaje fiktivnih računov za izvajanje izobraževanj ljubljanske svetniške skupine SDS, druga pa sum zlorabe položaja in pranja denarja v primeru poslov med podjetjem Geopolar in Boštjanom Auerjem.

Za zdravstvo bomo odšteli več, bomo prišli tudi prej do operacije?

28. 06. 2023 06.00

Za javno zdravstvo bomo vsaj v prihodnjem letu plačevali več. A več denarja v sistemu ne pomeni, da bodo bolniki tudi hitreje prišli do pregledov pri zdravniku, operacij. Za to je po opozorilih strokovnjakov treba bolje organizirati in izkoristiti javni sistem. Z obmetavanjem v javnosti – kot se je zgodilo pri ukinjanju dopolnilnega zavarovanja – pa ni bil vzpostavljen še noben dober sistem, poudarja Alojz Ihan.

Se na protikorupcijsko komisijo znova vršijo politični pritiski?

22. 02. 2023 08.43

Predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Robert Šumi in minister za zdravje Danijel Bešič Loredan predstavljata nov projekt in sicer analizo, s katero bodo pod drobnogled vzeli dobavitelje javnih zdravstvenih zavodov na področju nabave medicinske opreme in drugih izdelkov ter seveda tudi njihove cene. S predsednikom Robertom Šumijem sva se v intervjuju pogovarjala tudi o korupciji v zdravstvu. Pa o tem, da se mora gospodarstvo oziroma gospodarska združenja, prav tako zavezati k ničelni toleranci do podkupovanja javnih uslužbencev, opozarja Šumi. Je pa hkrati razočaran, ker se ponovno pojavljajo namigi, da je komisija neučinkovita in nepotrebna. "S prstom kazati na KPK, da je odgovorna za stanje korupcije v državi, je čista manipulacija, ki očitno nekomu koristi. Žal določeni podatki kažejo na to, da se ta zgodba spet ponavlja," opozarja prvi mož protikorupcijske komisije.

Srebrna nit: Od koalicije pričakujemo, da temeljito zaviha rokave

28. 11. 2022 06.28

Predsednica Društva Srebrna nit Biserka Marolt Meden po potrditvi novele zakona o dolgotrajni oskrbi na nedeljskem referendumu od vlade pričakuje, da bo zavihala rokave in poskrbela, da ljudje ne bodo ostali brez pravic. Prejšnji zakon namreč v veljavo stopa s 1. januarjem, novela pa naj bi veljala šele kasneje, ko bodo znani uradni rezultati. Na ZZZS medtem po potrditvi sprememb zakona o dolgotrajni oskrbi pričakujejo vsebinsko prenovo zakona.

KPK: Golob je kršil določbe zakona o integriteti in preprečevanju korupcije

26. 10. 2022 19.13

Komisija za preprečevanje korupcije je ugotovila, da je premier Robert Golob kršil določbe zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Ob odhodu z mesta predsednika uprave družbe Gen-i je namreč komisiji napačno poročal o svojem premoženju. Ob vnovičnem pozivu je Golob sicer v celoti popisal premoženje, a z zamudo, zato mu je komisija izrekla opozorilo. Ob tem pa nanj letijo tudi očitki o političnem kadrovanju v energetiki – na vrh Gen energije se je namreč zavihtel njegov nekdanji sodelavec in zaveznik Dejan Paravan.

Irska vlada umetnikom namenja temeljni dohodek

14. 09. 2022 06.52

Irska vlada bo naključno izbranim umetnikom namenila temeljni tedenski dohodek v višini 325 evrov. Prejemalo naj bi ga 2000 umetnikov, med drugim več kot 700 likovnih umetnikov, skoraj 600 glasbenikov, več kot 400 filmskih in gledaliških ustvarjalcev in skoraj 200 pisateljev. Projekt bo Irsko stal okoli 25 milijonov evrov.

Na Dolenjskem živijo v strahu: 'Ti naši privilegirani prebivalci so pač privilegirani'

09. 09. 2022 08.14

Odkar so jo Romi pretepli, ob Krko ne hodi več, pravi domačinka. Prebivalci več vasi na Dolenjskem opozarjajo, da so razmere nevzdržne, živeti morajo v strahu. Eden od občanov je večkrat prijavil, da so mu kradli iz trgovine, drugemu so v seno potresli žebljičke. Kljub številnim klicem na Policijo se nič ne spremeni. "Ti naši privilegirani prebivalci so pač privilegirani," je pojasnila domačinka. "Nekaj se bo moralo spremeniti, saj tako ne moremo več naprej," je medtem odločen prebivalec Krške vasi. Policija le skopo: "Na vsak klic se odzovemo". Tožilstvo pa: "Mnenje, da Romi ostajajo nekaznovani, je zgrešeno".

Diskriminacija: podjetje nagradilo le tiste, ki so bili ves čas v službi

06. 09. 2022 09.47

Zagovornik načela enakosti je o merilih za izplačilo nagrad, stimulacij in dodatkov, ki jih je trgovsko podjetje izplačevalo zaposlenim, ugotovil, da so bila diskriminatorna. Višina teh dodatkov k plači je namreč temeljila na prisotnosti delavcev na delovnem mestu. To ni prvič, da je zagovornik ugotovil diskriminacijo pri nagradah iz poslovne uspešnosti podjetij.

Srbija na jugoslovanskem pogorišču

27. 08. 2022 16.44

V zadnjih mesecih lahko opazujemo ponovna zaostrovanja v meddržavnih odnosih na Balkanu oz. med državami, ki niso članice EU. Spori in problemi, ki niso bili nikdar rešeni, temveč le zamrznjeni na različne načine, v luči spreminjanja geopolitičnih in geoekonomskih odnosov na svetovni ravni (predvsem v kontekstu vojne v Ukrajini in zaostrovanja odnosov med Kitajsko in Tajvanom) vse bolj prihajajo v ospredje. Vsaka država vidi možnost za popravljanja zgodovinskih krivic.

Kako varno je na naši obali?

09. 08. 2022 09.32

Uradna poletna sezona je skoraj dosegla svoj vrhunec. Letos beležimo odlično turistično sezono, na slovensko obalo se zgrinjajo trume tako domačih kot tujih turistov. Načelnik Policijske postaje Piran Matjaž Žerjal je izpostavil, da s seboj na plažo ne nosite večje količine denarja in drugih vrednih stvari.

Bobnar: Pri projektu avtocestne policije gre za sume kaznivih dejanj

01. 08. 2022 10.24

Policija z današnjim dnem začasno ukinja tri enote avtocestne policije, celjsko, mariborsko in koprsko, medtem ko ljubljanska zaenkrat še ostaja. Razlog je pomanjkanje kadra na postajah prometne policije, ki se je še povečal z ustanovitvijo Uprave avtocestne policije, saj so policiste premeščali v to enoto. Pa tudi sicer se je projekt avtocestne policije znašel pod drobnogledom protikorupcijske komisije in Urada za nadzor proračuna.

Prvi kriminalist: Verjamem v vladavino prava

13. 07. 2022 08.01

Vodstvo Policije se trenutno ukvarja s številnimi kadrovskimi potezami, nekdanje vodilne premeščajo na druge funkcije, z nadzori pa ugotavljajo, kaj vse je šlo narobe v minulih dveh letih. Prišlo je tudi že do sprememb v delovni skupini za reševanje zaostankov, kjer so pristali nezaželeni kadri, ki so bili umaknjeni v Tacen. "Prejšnji teden sem v. d. generalnega direktorja Policije na podlagi ugotovitev nadzora predlagal razrešitev štirih članov te delovne skupine, tako da so se že vrnili nazaj na Nacionalni preiskovalni urad," je v posebnem pogovoru za 24ur.com povedal prvi mož Uprave kriminalistične policije David Antolovič. In potrdil, da je tudi sam zoper nekdanje vodilne zaradi mobinga že vložil kazenske ovadbe na Specializirano državno tožilstvo.

Premoženje Marte Kos: 161.000 frankov in 84.000 evrov prihrankov, 460.000 evrov naložb ...

12. 07. 2022 12.37

Podpredsednica stranke Gibanje Svoboda Marta Kos je na spletni strani objavila svoje premoženjsko stanje.

Obeta se največje število kandidatov doslej: Kdo bo postal novi predsednik države?

02. 07. 2022 19.27

Bomo na jesenskih volitvah za predsednika države lahko izbirali med največjim številom kandidatov doslej? Kandidaturo so doslej potrdili podpredsednica največje koalicijske stranke Gibanje Svoboda Marta Kos, pravnica Nataša Pirc Musar, psihoanalitičarka Nina Krajnik, glasbenik Gregor Bezenšek mlajši, zdaj je to potrdil še župan Kočevja Vladimir Prebilič. Kandidatov bo še več, predvidoma bodo svojega v boj poslali še v strankah SDS, NSi in SD, o tem naj bi razmišljali tudi v Levici.

Premoženje Pirc Musarjeve: 30.000 evrov prihrankov, 243.000 evrov naložb, 145 delnic Krke ...

02. 07. 2022 11.13

Pravnica Nataša Pirc Musar, ki je napovedala kandidaturo za predsednico republike, je objavila svoje premoženjsko stanje. "Prav je, da veste. Transparentnost je bila od nekdaj moja vrednota in dostop do informacij javnega značaja prva človekova pravica, ki sem jo zagovarjala," je sporočila na svoji spletni strani.

Na upravni enoti zaradi večjih zaostankov več pritožb, vsaka pa vzame čas za reševanje

04. 01. 2022 17.00

Upravne enote so bile formirane leta 1995, ljubljanska je štela 420 zaposlenih, izvajali pa so pol manj postopkov kot danes. Ker se je z leti število zaposlenih znižalo za 40 odstotkov, na vsakega zaposlenega zdaj pride štirikrat več nalog kot prej. Najhujše pa očitno šele prihaja. Na UE Ljubljana zaradi poteka veljavnosti osebnih dokumentov velikemu delu prebivalcev pričakujejo, da bosta prihodnji dve leti najbolj kritični. Že zdaj pa je eden bolj obremenjenih oddelek za tujce in na upravno enoto zaradi dolgotrajnih postopkov letijo številni očitki. Tam odgovarjajo, da je osnovni problem pri tujcih, da oddane vloge niso popolne.

V sojenju Jankoviću glede parkirišč v Stožicah na vrsti priče

14. 12. 2021 12.14

V sojenju Zoranu Jankoviću in soobtoženim zaradi domnevne zlorabe položaja in goljufije na škodo EU, med drugim z najemom parkirišč v centru Stožice, bodo izvedeni vsi predlagani dokazi in zaslišane vse predlagane priče, je odločilo sodišče. Glavna obravnava se bo nadaljevala 20. januarja z zaslišanjem prič.

Slovenija glede preprečevanja korupcije v državni upravi ni storila dovolj

05. 10. 2021 10.01

Skupina držav proti korupciji pri Svetu Evrope je ocenjevala preprečevanje korupcije in spodbujanje integritete v državni upravi in organih odkrivanja ter pregona. Greco ugotavlja, da je bil glede najvišjih nosilcev izvršilne veje oblasti dosežen zgolj skromen napredek. V poročilu za Slovenijo so zapisali še, da ni zadovoljivo izpolnila ali obravnavala nobenega od petnajstih priporočil iz ocenjevalnega poročila iz petega kroga. Delno izpolnjeno je bilo le eno priporočilo.

'Za dostop do humanitarne pomoči pogoj PCT ne bi smel veljati'

16. 09. 2021 13.54

Zagovornik načela enakosti je vladi priporočil, naj odlok o izpolnjevanju pogoja PCT dopolni in kot kraje nujne oskrbe izrecno navede tudi humanitarna skladišča, centre za razdeljevanje hrane in druge kraje, ki omogočajo brezplačen dostop do osnovnih življenjskih dobrin socialno ogroženim skupinam.

Skrivnosti Bajnskih dvorov: urbana legenda o zakladu kriva za razdejanje grofičinega groba

05. 09. 2021 07.00

Lesena, deloma okovana vrata se brez večjega napora odpro. Zaškripajo, ko v nepovabljenega obiskovalca buhne zatohel zrak, mešanica poletne sopare in prijetnega hladu notranjosti mogočne grobnice. Temna in skrivnostna preteklost vabi. Ko se oko privadi, najprej zagleda kamnit oltar, kupe razbitih opek, lesene ostanke kdo ve česa že. In sredi tega polmraka, na levi in desni, prekrita s plastmi večletnega prahu in pajčevine, kot bi bila odeta v mehko odejo, stojita veličastna kamnita sarkofaga. Grofičin je razdejan, razbit, deloma povsem odprt. Na posmrtnih ostankih počivajo le še posamezni koščki preperelega črnega blaga. Na dotiku kogar koli. In to le zato, ker je nekoč obstajala zgodba, da so bogate lastnike Bajnskih dvorov pokopali z velikim zakladom. Pa so jih res?

Zagovornik načela enakosti: Pogoj PCT ni diskriminatoren do necepljenih

19. 08. 2021 15.03

Pogoj PCT ni diskriminatoren do necepljenih, saj je biti ali ne biti cepljen stvar izbire, je ocenil zagovornik načela enakosti Miha Lobnik. Nanj so se namreč obrnili iz Sindikata delavcev gostinstva in turizma Slovenije, ki so trdili, da so delavci, ki se iz različnih razlogov še niso cepili, diskriminirani na različnih področjih. Cepljenje namreč ne sodi med osebne okoliščine, ki si jih človek ne izbere sam, ampak je stvar osebne izbire posameznika, je poudaril.

'Ko sprejmeš nekaj, česar ne smeš, je nepomembno, koliko stane'

23. 06. 2021 06.00

Aleksandra Pivec je v vlogi nekdanje kmetijske ministrice kršila integriteto, etični kodeks vladnih funkcionarjev in prepoved oziroma omejitve sprejemanja daril v javnem sektorju. Ugotovitve protikorupcijske komisije so zdaj uradno pravnomočne, saj je upravno sodišče tožbo Pivčeve zavrnilo, kar pomeni, da je z nočitvami v izolskem hotelu Marina svojima sinovoma pridobila premoženjsko korist, kasneje pa je v javnosti še lagala. O podrobnostih s predsednikom komisije za preprečevanje korupcije Robertom Šumijem.

Taksistom, ki so protestirali pred DZ, skupno za 22.800 evrov glob

16. 03. 2021 12.09

Iz Sindikata taksistov sporočajo, da so jim policisti ob februarski opozorilni vožnji, s katero so izrazili nestrinjanje z vladnimi ukrepi, po njihovem mnenju neupravičeno izdali za vsega skupaj 22.800 evrov glob. Kot poudarjajo, so vozniki cesto uporabljali izključno za cestni promet, torej za zakonsko predviden namen. "Namen voznikov je bil izraziti kritiko vlade in kaznovanje samo zato, ker so izražali kritiko vlade, očitno ni namenjeno zagotavljanju prometne varnosti, pač pa izkazovanju moči in represije," so prepričani v omenjenem sindikatu.