prepoved

Begunci gredo na Papuo

03. 09. 2001 00.00

Avstralska vojska je begunce z norveške tovorne ladje Tampa premestila na avstralsko vojaško transportno ladjo, ki jih bo prepeljala na Papuo Novo Gvinejo.

Irak sestrelil izvidniško letalo

27. 08. 2001 00.00

Iraška protizračna obramba je v pokrajini Bassorah na jugu države sestrelila ameriško izvidniško letalo.

Concorde spet poletel

24. 08. 2001 00.00

Letalo vrste concorde v lasti francoske letalske družbe Air France je opravilo prvi poskusni tehnični let.

Mira zaključuje obisk

01. 07. 2001 00.00

Mira Marković je danes še tretjič in zadnjič pred odhodom iz Nizozemske v haaškem zaporu obiskala svojega soproga Slobodana Miloševića.

Concorde spet poletel

24. 08. 2001 00.00

Letalo vrste concorde v lasti francoske letalske družbe Air France je danes opravilo prvi poskusni tehnični let. S poskusnimi leti svojih concordov je pričel tudi britanski British Airways.

ZDA in Kitajska o raketah

23. 08. 2001 00.00

Po mnenju Washingtona je kitajski izvoz raketne tehnologije eden glavnih zadržkov pri izboljšanju odnosov med državama.

Tudi prepoved reprezentančnih nastopov

15. 07. 2001 00.00

Mednarodna nogometna zveza (FIFA) je potrdila kazen nizozemskemu reprezentantu Franku de Boeru zaradi jemanja nedovoljenih poživil in jo razširila tudi na mednarodne reprezenzančne tekme. De Boer, ki je bil zaradi jemanja nandrolona kaznovan z enoletno prepovedjo nastopanja, tako ne bo mogel sodelovati na SP prihodnje leto, če se bo nizozemska reprezentanca uvrstila na Japonsko in v Južno Korejo.

Plavšićeva zaprosila za izpustitev

11. 07. 2001 00.00

Odvetnik nekdanje predsednice republike srbske Biljane Plavšić, Robert Pavic, je danes na Mednarodno sodišče ZN za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije v Haagu vložil prošnjo za izpustitev njene varovanke iz pripora, da bi se lahko branila s prostosti. Kdaj bo sodišče o prošnji odločilo še ni znano, je sporočil tiskovni predstavnik haaškega sodišča.

Priprave na pohod oranževcev

07. 07. 2001 00.00

Britanska vojska je danes namestila kakih 2200 svojih pripadnikov v Drumcreeju, delu severnoirskega mesta Portadown, kjer naj bi jutri potekal pohod protestantskega reda oranževcev. Tradicionalni pohodi protestantov so v zadnjih letih sprožili hude incidente med protestantsko in katoliško skupnostjo. Zato je neodvisna komisija za pripravo pohodov oranževcem letos četrto leto zapored prepovedala vstop v katoliško četrt mesta Garvaghy Road, zato je kakih 600 vojakov je v dopoldanskih urah začelo nameščati ogromno železno barikado, s katero naj bi protestantom preprečili vstop v četrt Garvaghy Road. Prepoved vstopa v omenjeno četrt pa od leta 1998 sproža burne odzive protestantskih lojalistov, ki se vsako leto spopadejo z varnostnimi silami.

Prvi Miloševićev nastop pred sodiščem

04. 07. 2001 00.00

Na prvi obravnavi pred mednarodnim sodiščem za vojne zločine na področju nekdanje Jugoslavije v Haagu je nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević izjavil, da sodišča ne priznava. Po njegovem mnenju je nezakonito, saj ga ni ustanovila Generalna skupščina ZN, nezakonite pa so tudi obtožbe in zato tudi ne potrebuje pravnega zastopnika. Prvi dan zaslišanja so obravnavo po dvanajstih minutah preložili, saj se Milošević ni hotel izjasniti ali se počuti nedolžnega ali krivega.

Milošević ne potrebuje zagovornika

03. 07. 2001 00.00

Nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića so že zelo zgodaj odpeljali iz zapora v Scheveningenu proti pet kilometrov oddaljenemu haaškemu sodišču za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji. Kolono vozil v spremstvu policistov na motorjih so v Haagu opazili že okoli 7.30, Miloševića pa naj bi odpeljali do stranskega vhoda sodišča ZN. Črni avtomobil, v katerem naj bi bil nekdanji predsednik ZRJ, je v podzemno garažo poslopja haaškega sodišča zapeljal več kot dve uri pred napovedanim nastopom na sodišču.

Podaljšana prepoved uporabe kostne moke

30. 06. 2001 00.00

Veljati je začela spremenjena odredba o dodatnih preventivnih ukrepih v zvezi z varovanjem potrošnika pred BSE oziroma boleznijo norih krav. Spremenjena odredba prepoveduje uporabo kostne moke za prehrano živali najkasneje do 31. julija letos, kar je mesec dni več, kot je bilo zapisano v prvotni odredbi. Slovenija se tako pridružuje ukrepom, ki jih na tem področju izvaja Evropska komisija.

Velika gneča proti Obali

30. 06. 2001 00.00

Zastoji na cestah proti slovenskem Primorju in Istri so bili napovedani, toda gneči kar ni bilo videti konca. Do prvih malo večjih zastojev je prišlo že na izvozih za Postojno in Ilirsko Bistrico, kjer je bila kolona vozil dolga dobrih petsto metrov.

Kazni za ponarejanje potnih listov

27. 06. 2001 00.00

Ducat nogometašev, med njimi tudi zvezdnik Interja iz Milana Alvaro Recoba, Dida (AC Milan), Fabio Junior in Gustavo Bartelt (oba AS Roma) so dobili enoletno prepoved nastopanja, sedem italijanskih klubov pa milijonske kazni v procesu ponarejenih potnih listov v italijanski ligi, ki se je končal v Milanu. Inter iz Milana bo moral odšteti dva milijona DEM, AS Roma 1,5 milijona, AC Milan pa milijon DEM.

Okoljevarstvene pobude za SP 2002

25. 06. 2001 00.00

Prireditelji svetovnega nogometnega prvenstva v Južni Koreji so predlagali prepoved kajenja na stadionih v času SP. Zaenkrat je to le pobuda, za katero je zeleno luč že dalo tamkajšnje ministrstvo za okolje, v naslednjih mesecih pa se morajo izjasniti še organizatorji na Japonskem in Mednarodna nogometna zveza.

Zahodna glasba se vrača v Iran

24. 06. 2001 00.00

V Iranu so imeli konec minulega tedna znova priložnost poslušati tuje jazz glasbenike. V slavni dvorani Raduki v Teheranu je nastopil francoski trio Matthieu Donarier. To je prvi koncert kake tuje jazz skupine v Iranu po islamski revoluciji leta 1979. Nastop so pripravili v sklopu tradicionalnega mednarodnega festivala "Praznik glasbe", ki letos poteka v Iranu in so ga v sodelovanju s francoskim kulturnim centrom pripravile iranske oblasti. Iran je bil sicer v zadnjih dveh desetletjih precej nenaklonjen zahodni glasbi.

Zaporna kazen za Šuštarja

23. 06. 2001 00.00

Sojenje obtoženemu Borisu Šuštarju, bivšemu državnemu sekretarju na ministrstvu za gospodarstvo, in soobdolžencem - Stanislavu Droljcu, Rozani Šuštar in Boštjanu Šobi, ki se je začelo 12. aprila, se je zaključilo.

ZDA in VB zanikata letalski napad

20. 06. 2001 00.00

Obrambni ministrstvi ZDA in Velike Britanije sta zanikali, da bi ameriška ali britanska vojaška letala danes napadla cilje na severu Iraka. Iz ameriškega Pentagona so sporočili, da so takšne trditve popolnoma neresnične. Tiskovni predstavnik Pentagona Dave Lapan je dejal, da ameriška in britanska letala redno nadzorujejo pas na severu Iraka, kjer velja prepoved poletov, vendar letala med nadzornimi poleti danes niso streljala ali odvrgla kakšno bombo.

Odhod veterinarskih inšpektorjev

15. 06. 2001 00.00

Evropska veterinarska inšpekcija je danes končala petdnevni obisk v Sloveniji, med katerim je preverjala izvajanje evropskega pravnega reda v objektih za proizvodnjo rdečega mesa in izdelkov ter posebej sistem zbiranja in predelave divjadi. Trije izvedenci z veterinarske uprave EU s sedežem v Dublinu so v predhodnih zaključkih obiska izpostavili, da je Slovenija sprejela zakonodajo, ki je v večjem delu skladna z zakonodajo EU.

Busha čakajo protesti

12. 06. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush je prispel v Španijo, kjer začenja svoj prvi uradni obisk v Evropi po prihodu na položaj. Busha in njegovo soprogo Lauro je na madridskem letališču pričakal španski zunanji minister Josep Pique, nato pa se je ameriški predsednik odpeljal v palačo Zarzuela v predmestju Madrida, kjer se bo srečal s španskim kraljem Juanom Carlosom in kraljico Sofijo. Po pogovorih s španskim suverenom se bo Bush odpravil na posestvo Quintos de Mora 160 kilometrov južno od španske prestolnice, kjer ga bo na kosilu gostil španski premier Jose Maria Aznar.

Svetovni dan brez tobaka

31. 05. 2001 00.00

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) ob današnjem Svetovnem dnevu brez tobaka, ki poteka pod naslovom Tobačni dim ubija - očistimo zrak in pljuča, opozarja predvsem na škodljive vplive pasivnega kajenja na zdravje in na neprostovoljno izpostavljenost tobačnemu dimu na delovnem mestu, v gostinskih lokalih in domačem okolju. Kot je povedala Vesna Kerstin Petrič z Urada RS za sodelovanje z WHO, posledice kajenja naraščajo predvsem med ženskami, tako zaradi pasivnega kajenja kot zaradi vedno bolj agresivnega oglaševanja tobačne industrije, pasivnemu kajenju pa so izpostavljeni tudi otroci, po nekaterih ocenah celo polovica vseh otrok. Zato po besedah Petričeve WHO poziva vlade, naj čimprej poostrijo nadzor nad tobakom in omejijo kajenje v javnosti ter prepovejo reklamiranje tobačnih izdelkov.

Kanalci proti kurjenju odpadkov

28. 05. 2001 00.00

Občinska volilna komisija občine Kanal ob Soči je sinoči kmalu po zaprtju volišč ob 19. uri preštela glasovnice posvetovalnega referenduma, na katerem so se občani kanalske občine odločali o tem, kaj smejo kuriti v Anhovem. Referendumsko vprašanje se je glasilo: Ali ste zato, da občina Kanal ob Soči pri pripravi svojih prostorskih aktov in drugih razvojnih programov omogoči v industrijskem kompleksu Salonit Anhovo v Anhovem izvajanje sežiganja, sosežiganja ali predelave nevarnih odpadkov? Po prvem, še neuradnem štetju je referendumske glasovnice oddalo 2628 od skupno 5143 volilnih upravičencev, veljavnih glasovnic pa je bilo 2580. Volilna udeležba je bila 51-odstotna. Nadaljevanje kurjenja odpadkov v Salonitovi cementarni je podprlo nekaj več kot 21,3 odstotka vseh, ki so glasovali, proti kurjenju pa se je odločilo nekaj manj kot 76,8 odstotka udeležencev referenduma.

ZDA delno sprostile uvoz živali

26. 05. 2001 00.00

ZDA so delno umaknile prepoved uvoza svinjine in prašičev iz držav Evropske unije, ki so ga uvedle zaradi bojazni pred epidemijo slinavke in parkljevke. Kot so sporočili z ameriškega kmetijskega ministrstva, bodo v ZDA lahko svinjino in prašiče izvažale vse države, v katerih niso zasledili nobenega primera te nalezljive bolezni. Tako velja prepoved izvoza samo še za Veliko Britanijo, Irsko, Francijo, Nizozemsko in Grčijo. Še naprej bodo na vseh ameriških letališčih izvajali poostren nadzor, da bi preprečili vnos bolezni v državo. Obenem je kmetijsko ministrstvo potrdilo še, da prepovedi uvoza govejega mesa in ovac zaradi bolezni norih krav (BSE) ne bodo umaknili.

V veljavi novi zakon o medijih

26. 05. 2001 00.00

V veljavo je stopil novi zakon o medijih, ki določa pravice, obveznosti in odgovornosti pravnih in fizičnih oseb ter javni interes Republike Slovenije na področju medijev. Zakon prinaša številne novosti. Med drugim bodo v prihodnje trije odstotki RTV-prispevka namenjeni pripravi programskih vsebin lokalnih in regionalnih ter študentskih radijskih in televizijskih programov. V zakonu še naprej ostaja za mnoge sporni sklad za avdiovizualne medije. Poleg tega pa se bodo sredstva za izgradnjo, vzdrževanje in obratovanje oddajno prenosnega omrežja za posredovanje teh programov zagotavljala v državnem proračunu. Za omenjene programe pa je določeno največ 20 odstotkov tarife za uporabo avtorskih del, kar ureja zakon o avtorskih in sorodnih pravicah. Zakon je ukinil obveznosti plačevanja triodstotne takse, ki naj bi jo televizije plačevale za predvajanje oglasov v svojih programih v poseben proračunski sklad za avdiovizualne medije.

Policisti zagrozili s stavko

19. 05. 2001 00.00

Po nekajmesečnem zatišju je v policijskem sindikatu Slovenije spet začelo vreti. Policijski sindikat smo na ulici nazadnje videli lanskega decembra v skupnem protestu s predstavniki sindikata državnih in družbenih uslužbencev. Tedaj so si izborili dodatek za policiste, ki opravljajo posebno nevarne naloge. Prejšnji teden pa so se ponovno sestali zato, ker vodstvo policije in ministrstva še ni uresničilo že pred letom dni usklajenih sedem sindikalnih zahtev. Predsednik policijskega sindikata Miroslav Dušič pravi: ''Proračun je bil sprejet in mislimo, da je skrajni čas, da tako generalni direktor policije kot minister za notranje zadeve naše usklajene zahteve uresničita.''

Rahljanje sankcij proti Iraku

17. 05. 2001 00.00

Velika Britanija naj bi pripravljala osnutek resolucije o spremembi sankcijskega režima Združenih narodov proti Iraku, ki ima tudi že podporo ZDA. Šlo naj bi za napovedano novo politiko do Iraka, glede katere je državni sekretar ZDA Colin Powell na svojem prvem tujem obisku prepričeval arabske in druge sogovornike. V bistvu gre za rahljanje sankcijskega režima glede vseh vrst civilnega blaga in hkrati zaostrovanje režima za orožje in tako imenovano blago za dvojno uporabo.

VB predlaga omilitev sankcij proti Iraku

17. 05. 2001 00.00

Velika Britanija je predstavila osnutek resolucije, ki bi omilila sankcije proti Iraku, uvedene pred enajstimi leti, kmalu po invaziji na Kuvajt. Tako naj bi preklicali prepoved uvoza blaga, delno pa tudi civilnega letalskega prevoza. O predlogu naj bi Varnostni svet ZN razpravljal prihodnji teden. Predlog Velike Britanije naj bi podprle tudi Združene države Amerike, saj veliko kritikov opozarja, da sankcije niso bile učinkovite, ker so prizadele zgolj civilno prebivalstvo.

Uradna ocena o BSE v Sloveniji

16. 05. 2001 00.00

Znanstveni odbor EU, ki podaja mnenja o tveganju navzočnosti bolezni norih krav (BSE) v posameznih državah, je uradno objavil že minuli petek potrjeno oceno, da je pojav te bolezni v Sloveniji malo verjeten, čeprav ni izključen. Slovenija je prva kandidatka, o kateri je znanstveni odbor podal tako ugodno mnenje. V vseh ostalih doslej ocenjenih prosilkah za članstvo je po mnenju izvedencev pojav BSE verjeten, tudi če ni potrjen. Slednje mnenje so izvedenci že lani podali tudi o veliki večini članic EU, z izjemo Švedske, Finske in Avstrije, ki so dobile takšno oceno kot Slovenija.

BSE v Sloveniji malo verjetna

12. 05. 2001 00.00

V Bruslju je za zaprtimi vrati zasedal znanstveni odbor Evropske unije, ki enkrat mesečno daje mnenja o tveganju za pojav bolezni norih krav. Izvedenci Unije so ocenili, da je navzočnost te bolezni v Sloveniji malo verjetna. S tem je bila Slovenija uvrščena v drugo od štirih skupin v katere strokovnjaki petnajsterice glede rizičnosti pojava BSE uvrščajo posamezne države. V prvi so tiste, kjer je po mnenju unijinih strokovnjakov možnost BSE "zelo malo verjetna", v drugi države, kjer navzočnost bolezni "ni verjetna, čeprav ni izključena", v tretji države, kjer je tveganje navzočnosti BSE "verjetno, tudi če ni potrjeno ali pa je potrjeno na nizki ravni", v četrti pa tiste, kjer je potrjena visoka stopnja navzočnosti BSE.

Telefoniranje med vožnjo?

10. 05. 2001 00.00

Izvršni direktor ameriške uprave za varnost v avtocestnem prometu (NHTSA) Robert Shelton je med zaslišanjem pred kongresnim odborom za transport dejal, da je uporaba mobilnih telefonov med vožnjo v ZDA zaskrbljujoča, vendar po njegovem mnenju še ni čas za prepoved. NHTSA je sredi izdelave študije o tem, kako različne naprave, ki odvračajo pozornost voznikov, vplivajo na varnost v cestnem prometu. Shelton meni, da do odvračanja pozornosti vedno prihaja tudi zaradi drugih razlogov, kot je poslušanje radia, zato bi bilo nepošteno za večino nesreč okriviti mobilno telefonijo.