prepovedi

Ratifikacija pogodbe o prepovedi jedrskih poskusov
07. 10. 1999 07.58
Mehika je ratificirala obširno pogodbo o prepovedi jedrskih poskusov, so danes sporočili z mehiškega zunanjega ministrstva.

Poziv k prepovedi jedrskih poskusov
06. 10. 1999 20.21
Avstrijski in nemški zunanji minister Wolfgang Schuessel in Joschka Fischer sta Rusijo, Kitajsko in ZDA pozvala, naj čim prej ratificirajo sporazum o splošni prepovedi jedrskih poskusov, s čimer bi dali nov zagon neširjenju jedrskega orožja. Na mednarodni konferenci na Dunaju sta obenem pozdravila odločitev ameriškega senata, da bo o omenjenem sporazumu glasoval v prihodnjih dneh.

Prometni ministri EU v Luxemburgu
06. 10. 1999 14.58
V Luxemburgu se je danes ob protestih voznikov tovornjakov iz več evropskih držav začelo zasedanje ministrov EU za promet.

Proti umetni oploditvi
24. 09. 1999 21.12
Na razprave s sredinega posveta o predlogu zakona o postopkih umetne oploditve in ravnanjem s človeškimi zarodki so se odzvali tudi vodilni v Kliničnem centru ozirma Ginekološki kliniki. Pojasnili so, zakaj nasprotujejo sprejetju zakona v sedanji obliki.

SPO ne namerava sodelovati v protestih
22. 09. 1999 15.11
Srbsko gibanje obnove (SPO) ne namerava sodelovati v protestih opozicije, ki jih v vseh večjih mestih Srbije prireja Zveza za spremembe (SZP), vendar pa vztraja, da je za politično krizo v ZRJ najboljša rešitev dogovor opozicije o predčasnih demokratičnih volitvah. Do protestov bi moralo priti šele, ko bi oblasti zavrnile dogovorjene volilne pogoje, in tedaj bi se demonstracij udeležila celotna opozicija v Srbiji, so sporočili iz SPO. Prvi dan protestnih zborovanj v Beogradu in še v nekaterih mestih Srbije je v precejšnji meri pokvarilo deževno vreme. Zasebni časniki soglašajo, da je bilo na torkovem beograjskem shodu več kot 20.000 ljudi, Večernje novosti pa pišejo, da jih je bilo nekaj več kot 10.000. V torek so začeli s protestnimi sprehodi tudi maturanti beograjskih srednjih šol, ki nasprotujejo sklepu srbskega ministra za izobraževanje o prepovedi maturantskih ekskurzij v tujino. Maturanti zatrjujejo, da bodo bojkotirali pouk in demonstrirali po beograjskih ulicah do preklica omenjenega sklepa.

Mesto, kjer so diskoteke odprte 24 ur na dan
14. 09. 1999 08.27
Prebivalci perujskega mesteca Juliaca v bližini jezera Titicaca, ki leži na 3800 metrih nadmorske višine, ne zmorejo več. Nočni lokali v mestu so namreč odprti po 24 ur na dan, zaradi česar postaja mesto vse bolj nevarno in predvsem hrupno. Da bi vzpostavili mir v mestu, prebivalci zahtevajo zapiranje lokalov opolnoči in spoštovanje zakona o prepovedi prodaje alkoholnih pijač zvečer. Juliaca, ki šteje 180.000 prebivalcev, je v preteklosti veljalo za mirno mesto, kamor so se prebivalci Lime zatekali, da bi se naužili čistega andskega zraka.

Konferenca o prepovedi min
13. 09. 1999 10.24
V organizaciji Sklada za razminiranje in pomoč žrtvam min v BiH, ameriške univerze James Madison in State Departmenta se bo v Ljubljani začela tridnevna mednarodna konferenca, na kateri bodo preučili vsa aktualna vprašanja pri praktičnem uresničevanju Ottawske konvencije, ki je v veljavo stopila marca letos. Omenjena konvencija prepoveduje uporabo, proizvodnjo in prenos min ter terja njihovo razgraditev.

Smrtna obsodba za voditelje študentskih protestov
12. 09. 1999 17.27
V Teheranu so na smrt obsodili štiri domnevne voditelje iranskih študentskih protestov, ki so potekali lani julija, je danes poročal teheranski dnevnik Džomhuri Islami, ki se sklicuje na predsednika teheranskega revolucionarnega sodišča Kolama Huseina Rahbarpurja.

Razširjen seznam nezaželenih gostov iz ZRJ
08. 09. 1999 13.57
Na seznam srbskih in jugoslovanskih funkcionarjev, ki jim je prepovedan vstop v države članice Evropske unije (EU), naj bi prihodnji teden dodali več kot 20 novih imen. Objavljena bodo prihodnji ponedeljek, vendar je že zdaj znano, da se bodo na seznamu približno 300 nezaželenih oseb znašli tudi vsi novi člani nedavno preurejene vlade ZRJ, teh pa je trinajst. Z omenjenega seznama pa bo istočasno črtano nekaj imen, ki so bila nanj uvrščena pomotoma, piše Danas.

Konferenca ZN o razoroževanju ni prinesla rezultatov
07. 09. 1999 21.09
Letno zasedanje konference Združenih narodov o razoroževanju se je danes končalo brez kakršnihkoli rezultatov. O morebitni dokončni prepovedi cepljivih snovi pri izdelavi jedrskega orožja naj bi se tako pogajali naslednje leto.

Proton K utiril dva ruska telekomunikacijska satelita
07. 09. 1999 12.07
V ponedeljek ob 18.36 po srednjeevropskem času so na kozmodromu Bajkonur izvedli prvo izstrelitev nosilne rakete proton K po koncu kazahstanske prepovedi za izstreljevanje takšnih raket.

Zunanji ministri EU o strategiji do ZRJ
05. 09. 1999 08.37
Zunanji ministri Evropske unije so prvi dan neformalnega srečanje včeraj dosegli politični soglasje o strategiji, s katero naj bi osamili vlado jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, hkrati pa podprli demokratične sile v Črni gori in na Kosovu. Sprejeti ukrepi bodo v veljavo stopili prihodnji teden.

Prevoz živine v Črno goro prepovedan
01. 09. 1999 10.30
Promet z živino na mejnem prehodu med Srbijo in Črno goro je od ponedeljka prepovedan; srbskim trgovcem je namreč policija preprečila prevoz živine na črnogorsko ozemlje. Trgovci iz Srbije so potrdili, da na meji med republikama v Prijepolju včeraj v Črno goro niso spustili nobenega tovornjaka z živino, pa tudi ne tistih, natovorjenih z drugim blagom. Posledice prepovedi je že čutiti na tržišču, saj so cene mesa nemudoma poskočile.

V Venezueli omejili pristojnosti parlamenta
26. 08. 1999 10.18
Venezuelska ustavodajna skupščina je včeraj odobrila odlok, s katerim je omejila pristojnosti zakonodajne oblasti in ukinila zasedanja parlamenta, se je izvedelo iz venezuelskega parlamenta.

Johnson bo umaknil tožbo proti IAAF
24. 08. 1999 11.59
Kanadski atlet Ben Johsnon je napovedal, da bo umaknil tožbo proti mednarodni atletski zvezi (IAAF), ki mu je zaradi domnevnega jemanja nedovoljenih poživil prepovedala nastopati. Namesto tožbe se bo nekdanji šprinter raje posvetil fundaciji, ki otroke varuje pred drogami.

Več mrtvih na severu Iraka
23. 08. 1999 13.54
Na območju Mosula, na severu Iraka, je bilo v napadu ameriških ali britanskih letal ubitih več ljudi, so danes sporočili iz iraškega ministrstva za informiranje. Natančnih podatkov o številu mrtvih še ni.

Greenpeace zadovoljen
17. 08. 1999 18.21
Okoljevarstvena organizacija Greenpeace je v letošnjem letnem poročilu izrazila zadovoljstvo, ker se zanimanje in zaskrbljenost javnosti za okoljevarstvene zadeve povečujeta. V uvodu z naslovom Ko ljudje sodijo, je zapisano, da se je lani začelo novo obdobje v boju proti najbolj odgovornim multinacionalkam.

ZDA odgovorile na iraško obstreljevanje
13. 08. 1999 17.26
Ameriški vojaški predstavnik je danes povedal, da so vojaška letala ZDA davi zadela iraške vojaške položaje na območju prepovedi preletov ter tako odgovorila na iraško topniško obstreljevanje.

Clinton za pogodbo o prepovedi jedrskih poskusov
09. 08. 1999 21.26
Ameriški predsednik Bill Clinton je danes pozval senat, naj pohiti z razpravo o dolgo prelagani pogodbi o prepovedi jedrskih poskusov.

Požari v Indoneziji ušli nadzoru
05. 08. 1999 12.33
V Indoneziji se je v zadnjih dneh vnelo na stotine požarov, zaradi katerih so deli jugovzhodne Azije prekriti z gostim smogom. V indonezijski provinci Riau, kjer se je vidljivost zaradi dima zmanjšala na 200 metrov, so oblasti priporočile nošenje zaščitnih mask. Moten je tudi zračni, kopenski in pomorski promet.

9 mrtvih in 23 ranjenih v letalskem napadu v Iraku
30. 07. 1999 21.00
V današnjem napadu britanskih in ameriških vojaških letal na jugu in severu Iraka je umrlo devet Iračanov, 23 pa jih je bilo ranjenih, je sporočil predstavnik iraške vojske.

Irak pozval Annana, naj ustavi britansko-ameriške letalske napade
29. 07. 1999 13.20
Irak je danes pozval generalnega sekretarja ZN Kofija Annana, naj posreduje pri vladah v Washingtonu in Londonu ter doseže konec ameriško-britanskih letalskih napadov na območju prepovedi letenja.

Na Kitajskem prepovedali sekto Falun Gong
22. 07. 1999 10.18
Kitajsko vodstvo je danes sprejelo odločitev o prepovedi verske sekte Falun Gong, so danes poročali kitajski mediji v Hong Kongu. Kitajski predsednik Jiang Zemin je omenjeno odločitev sprejel na izredni seji kitajskega političnega komiteja. V demonstracijah pripadnikov Falun Gong se je včeraj v Pekingu zbralo več kot 2000 ljudi, sicer pa naj bi se po podatkih Informacijskega centra za demokracijo in človekove pravice v protestnih akcijah v 30 mestih zbralo 30.000 članov sekte. Hongkonški časnik Sing Tao Daily je zapisal, da je kitajsko vodstvo prepoved sekte Falung Gong sprejelo, ker naj bi jo podpirale ''tuje sile''. Pripadniki Falun Gonga so v najmanj petih kitajskih mestih začeli tudi oblegati vladne pisarne in množično demonstrirati proti pregonu okoli 70 voditeljev te verske sekte.

Kazenske carine na evropske kmetijske izdelke
19. 07. 1999 20.03
Ameriška vlada je danes uvedla stoodstotne kazenske carine na evropske kmetijske izdelke. S tem je v soglasju s Svetovno trgovinsko organizacijo (WTO) odgovorila na odločitev Evropske unije, da prepove uvoz hormonske govedine iz ZDA.

Roux brez kolesa do aprila
17. 07. 1999 17.21
Francoski kolesar Laurent Roux bo moral zaradi uporabe prepovedanih poživil prisilno počivati do aprila prihodnjega leta. Francoska kolesarska zveza mu je prepovedala nastopati šest mesecev, po novem pravilniku Mednarodne zveze (UCI) pa zimski meseci med oktobrom in januarjem ne štejejo v prepoved.

Tudi Slovenija za svet brez jedrskih poskusov
17. 07. 1999 09.34
Državni zbor naj bi na zadnji julijski izredni seji ratificiral tudi pogodbo o celoviti prepovedi jedrskih poskusov, ki je bila sprejeta na generalni skupščini OZN septembra leta 1996, dva tedna po sprejemu pa jo je podpisala tudi Slovenija. Vlada oziroma zunanje ministrstvo meni, da je ratifikacija pogodbe pomembna z vidika prispevka k neširjenju jedrskega orožja, ki mu posvečajo članice EU in vse pridružene članice velik pomen, ter zato tudi zaradi vključevanja Slovenije v EU.

Proti Miru izstrelili zadnjo tovorno ladjo
16. 07. 1999 21.41
Na kozmodromu Bajkonur v Kazahstanu so ob 18.37 in 33 sekund po srednjeevropskem času izstrelili rusko nosilno raketo sojuz U. Tretja stopnja rakete je približno osem minut in pol kasneje na pot proti orbitalni znanstveni postaji Mir uspešno utirila novo rusko samodejno tovorno vesoljsko ladjo Progres M-42, verjetno zadnjo tovorno ladjo za oskrbo ruske postaje.

Demonstracije v ZRJ
15. 07. 1999 20.54
V Beogradu je med podpisovanjem peticije za odstop predsednika Slobodana Miloševića prišlo do incidenta. Deset moških je napadlo aktiviste, ki so v Novem Beogradu kljub prepovedi zbirali podpise. Trije ljudje so lažje, en pa huje ranjen. Kljub temu se protesti proti jugoslovanski vladi po vsej Srbiji še nadaljujejo.

Prepovedano kajenje na javnih mestih
15. 07. 1999 08.10
Kadilcem v Indiji se obetajo težki časi, saj je vrhovno državno sodišče prepovedalo kajenje na javnih mestih. Zoper kršitve zakona bo ukrepala policija. V mnogih indijskih mestih je kajenje na javnih mestih prepovedano, vendar pa se tega še vedno ne drži veliko ljudi, saj so javna mesta trgovine, restavracije, kinodvorane, parki in avtobusne postaje. Po mnenju sodišča kršitev prepovedi kajenja na javnih mestih pomeni kaznivo dejanje, ker kadilci tako ne škodijo samo sebi, temveč tudi drugim. Kazen za takšno kršitev bo 500 rupij (okoli 21 mark).

Kazahstan in Rusija zgladila spor glede Bajkonurja
14. 07. 1999 15.31
V kazahstanski prestolnici Astani so se ob 10. uri po srednjeevropskem času uspešno končala medvladna rusko-kazahstanska pogajanja o plačilu ruskega dolga za najemnino kozmodroma Bajkonur in o ukinitvi prepovedi izstreljevanja ruskih raket s kozmodroma Bajkonur.