prepovedi

Predsednik Clinton proti financiranju programa čistih igel za narkomane
22. 04. 1998 09.24
Ameriška administracija se je odločila ohraniti zakonsko prepoved na porabo zveznega denarja za razdelitev čistih igel narkomanom, čeprav je večina pričakovala nasprotno. Odločitev je oznanila državna sekretarka za zdravstvene in humanitarne zadeve Donna Shalala, takoj pa so jo napadli zdravstveni strokovnjaki in zagovorniki pravic obolelih za aidsom, ki so pričakovali ukinitev zakona o prepovedi.

Cohen o sankcijah proti Iraku
18. 04. 1998 12.31
Ameriški obrambni minister William Cohen je ob obisku v Turčiji danes izjavil, da Združeni narodi ne bodo omilili sankcij proti Iraku, dokler Teheran ne bo priskrbel dokaza, da je uničil vse zaloge kemičnega in bakteriološkega orožja.

V Albaniji ponovno dovoljena Komunistična stranka
09. 04. 1998 18.29
Albanski parlament, v katerem imajo večino socialisti, je danes v Tirani sprejel sklep o spremembi zakona, s katerim se Komunistični stranki po šestletni prepovedi ponovno dovoli delovanje. Socialisti so svoj korak utemeljili z dejstvom, da ima vsak državljan pravico slediti lastnim političnim prepričanjem. Danes opozicijski demokrati so ob prihodu na oblast leta 1992 prepovedali Komunistično stranko, ker naj bi med večdeset let trajajočo diktaturo v državi povzročila veliko gorja in škode. Po trditvah stranke, ki je doslej delovala podtalno, ima ta približno 25.000 pripadnikov.

Nova vrsta cigaret osvojila muenchenski višji sloj
08. 04. 1998 08.04
Pripadniki" muenchenske scene" in višjih družbenih slojev so odkrili novo kultno cigareto. Ponovno velja za moderno, če se pojavite brez zadrege s cigareto v ustih, ki pa mora biti določene znamke. V poštev pride "modri Nil", znamka cigaret iz lahkoživih 20. let. K temu sodi še obvezen imidž, ki se glasi: "Biti cool in kaditi Nil".

Brazilija na čelu sankcijskega odbora proti ZRJ
04. 04. 1998 11.10
Varnostni svet OZN je v petek oblikoval sankcijski odbor za ZR Jugoslavijo v skladu z resolucijo, ki prepoveduje trgovanje z orožjem za omenjeno državo. Sankcijskemu odboru bo predsedovala brazilska misija pri VS, ki jo vodi veleposlanik Celso Luiz Nunes.

Francija in kosovski Albanci pozdravili uvedbo embarga na orožje proti ZRJ
01. 04. 1998 16.42
Francija je danes pozdravila sprejem resolucije Varnostnega sveta ZN o prepovedi prodaje in dobave orožja Zvezni republiki Jugoslaviji. Po mnenju francoskega zunanjega ministrstva je "besedilo uravnotežen projekt, ki utegne pripomoči k politični rešitvi sedanje krize na Kosovu", je dejala tiskovna predstavnica Anne Gazeau-Secret.

Kanada za Slovenijo in Romunijo kot prihodnji članici NATA
27. 03. 1998 17.07
Kanadski zunanji minister Lloyd Axworthy je danes v Budimpešti izrazil upanje, da bosta naslednji državi, ki jih bo zveza NATO povabila v članstvo, Romunija in Slovenija. "Vstop Romunije in Slovenije v zvezo NATO bi pomenil pomemben korak h okrepitvi južnega krila zveze," je dejal Axworthy, ki se v Budimpešti udeležuje regionalne konference o prepovedi protipehotnih min. Njegov gostitelj, madžarski zunanji minister Laszlo Kovacs pa je dejal, da povabilo Madžarski v članstvo v NATU ni skalilo odnosov s sosedi.

EU o prepovedi uporabe visečih mrež pri morskem ribolovu
24. 03. 1998 16.06
Na prvem zasedanju pod britanskim predsedovanjem Evropski uniji, ministri petnajsterice za ribolov danes v Bruslju razpravljajo o predlogu za prepoved uporabe visečih mrež pri morskem ribolovu. Viseče mreže, ki se uporabljajo predvsem za lov na tune, imajo škodljiv učinek na okolje, vanje pa se lovijo tudi druge morske živali, najbolj številno delfini. Več držav petnajsterice močno podpira prepoved teh mrež, vendar pa na takšen predlog zaenkrat ne pristajajo Irska, Italija in Francija, ki viseče mreže uporabljajo. Viri pri svetu unije izražajo upanje, da bo petnajsterica dogovor sklenila do poletja.

Volitve v Moldaviji so potekale mirno
23. 03. 1998 10.41
Včerajšnje volitve v Moldaviji so kljub prepovedi izvedbe volitev v Dnjestrski republiki potekale mirno.

VS ukinil naftni embargo za Sierra Leone
17. 03. 1998 08.55
Varnostni svet združenih narodov je sinoči sprejel tudi resolucijo, s katero je ukinil embargo na trgovanje z nafto in naftnimi derivati, ki je veljal za Sierra Leone.

Transportni ministri EU niso podprli kompromisnega sporazuma s Švico
17. 03. 1998 08.26
Ministri Evropske unije za transport so danes na zasedanju v Bruslju zavrnili predlog za kompromisni transportni sporazum s Švico. Večina ministrov je glede na vire pri zasedanju menila, da je predlog Evropske komisije za kompromis nezadosten. Nesoglasja med petnajsterico in Švico blokirajo sklenitev širšega sporazuma med stranema, ki poleg transporta pokriva številna področja, vključno s kmetijstvom, prostim pretokom oseb in javnih naročil. Nerešeno vprašanje, ki se je izkazalo za glavno oviro v pogajanjih, je višina vsote, ki jo morajo tovornjaki EU plačati za tranzit čez Švico. Evropska komisija je predlagala, naj strani skleneta kompromis, ki predvideva ukinitev švicarske prepovedi za tranzit tovornjakov, ki tehtajo več kot 28 ton po letu 2005 in hkrati dovoljenje Bernu, da od tega datuma naprej za vsak tovornjak, ki prečka švicarsko ozemlje, zaračuna v povprečju nekaj več kot 200 ekujev.

EU še vedno zavrača ameriško govedino
15. 03. 1998 10.11
Evropska unija bo še naprej prepovedovala uvoz govejega mesa iz ZDA. Prepoved na uvoz ameriške govedine v EU velja že 10 let, glavni razlog Evropejcev zanj pa je ameriški način vzreje goveda s hormoni za rast, piše New York Times. Razsodišče pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) je lani prepoved razglasilo za nezakonito, ker ni podprta z znanstvenimi dokazi. Prizivni odbor pri WTO je v februarju podprl to odločitev in dal EU 30 dni časa, da predstavi načrt, kako bo upoštevala odločitev. EU si odločitev prizivnega odbora razlaga kot zahtevo, da pripravi študijo o ogrožanju zdravja ljudi po uživanju s hormoni rejene govedine in ne kot si to razlagajo Američani, da mora EU takoj dvigniti prepoved na uvoz mesa. Ameriški govedorejci pričakujejo, da bi po ukinitvi prepovedi izvozili za 250 milijonov dolarjev mesa v države Evropske unije. Američani trdijo, da rastni hormoni v govedini ne škodijo človeškemu zdravju, Evropejci pa zaradi vsesplošnega strahu pred kemikalijami trdijo, da je prepoved uvoza njihova zakonita pravica do zaščite potrošnikov. Mednarodna trgovinska pravila dovoljujejo državam 15-mesečni rok, da spremenijo svojo politiko potem ko so izgubile spor pred WTO. EU namerava ta čas izkoristiti za pripravo študije o škodljivosti hormonov za rast v govedini.

Hit ustvaril lani 1,3 milijarde tolarjev dobička
06. 03. 1998 18.14
Začasni nadzorni svet delniške družbe Hit se je danes sestal na svoji drugi seji. Njegov predsednik Niko Trošt je na dnevni red seje poleg operativnih in organizacijskih vprašanj nadzornega organa uvrstil tudi obravnavo lanskoletnih rezulatatov poslovanja ter letošnje načrte, so sporočili iz Hita.

Na Madžarskem prepovedali vožnjo tovornjakov ob nedeljah
01. 03. 1998 13.21
Na Madžarskem je v veljavo stopila vladna uredba o omejitvi prometa težkih tovornih vozil, ki ob nedeljah in praznikih prepoveduje vožnjo tovornjakov z nosilnostjo prek 7,5 tone, v času poletne turistične sezone pa prepoved velja tudi za sobote. Uredba, ki so jo sprejeli že leta 1995, predvideva določene izjeme. Tako lahko tuji tovornjaki, ki v državo vstopijo pred 8. uro zjutraj, pripeljejo do najbližjega parkirišča. Iz prepovedi so izzveta tudi gasilska in reševalna vozila ter tovornjaki, ki prevažajo živino in hitro pokvarljive dobrine, glasbene instrumente za različne koncerte ter gradbeni material, ki je nujno potreben za izgradnjo cest.

Indonezijski študentje zahtevajo reforme
26. 02. 1998 10.18
Več tisoč študentov indonezijske univerze v Džakarti se je danes kljub prepovedi zborovanj že drugi dan zbralo na protestih, na katerih je zahtevalo politične reforme.

Petnajsterica ni soglasna glede tobačne reforme
17. 02. 1998 10.20
Dvodnevno srečanje kmetijskih ministrov Evropske unije, ki od včeraj poteka v Bruslju, je razdelilo mnenja držav petnajsterice o predlogu reforme tobačnega trga.

Predlog o prepovedi oglaševanja tobaka nared za obravnavo v Evropskem parlamentu
13. 02. 1998 15.18
Predlog o prepovedi oglaševanja tobačnih izdelkov in sponzoriranja športnih dogodkov s strani tobačne industrije v Evropski uniji je nared za drugo parlamentarno obravnavo in bo, če ga bo Evropski parlament potrdil, v veljavo stopil prihodnje leto. Ministri petnajsterice za raziskovalne dejavnosti so namreč ta teden brez obravnave potrdili sporni predlog, ki je načelno politično podporo dobil že s strani ministrov za zdravstvo na začetku decembra lani. Predlogu nasprotujeta Nemčija in Avstrija, ki sta proti njemu glasovali tako decembra kot ta teden. Predlagani ukrep predvideva, bo čez štiri leta popolnoma prepovedano oglaševanje tobačnih izdelkov v tiskanih medijih, sponzoriranje večine špornih in umetniških prireditev s strani tobačne industrije kot tudi neposredno reklamiranje pa bo moralo biti ukinjeno v šestih letih. Do leta 2006 naj bi bilo ukinjeno tudi sponzoriranje mednarodnih dogodkov kot so tekmovanja Formule ena.

Moskva vnovič opozarja pred napadom na Irak
10. 02. 1998 17.38
Rusko zunanje ministrstvo je Washington danes opozorilo na morebitne posledice letalskih napadov na Irak, če bi zadeli skladišča orožja za množično uničevanje. Tiskovni predstavnik Genadij Tarasov je obenem ponovil, da Rusija kategorično zavrača uporabo sile proti Iraku.*** Iz vojaškega oporišča Incirlik na jugu Turčije pa medtem poročajo o povečani aktivnosti. Tam so nameščena ameriška in britanska letala v okviru misije za nadzor prepovedi letalskih poletov nad Irakom, ki je v veljavi od leta 1991. Iz oporišča je poletelo večje število bojnih letal, eno izvidniško letalo in letala za motenje radarskih sistemov. Južnoafriška republika pa je ZDA pozvala, naj pri reševanju iraške krize dajo prednost razumu in uporabi diplomacije. Kot je opozorilo južnoafriško zunanje ministrstvo, bodo v primeru bombnega napada žrtve civilisti in ne Sadam Husein.

Parlamentarni odbor za gospodarstvo obdelal štiri zakone
05. 02. 1998 19.23
Odbor DZ za gospodarstvo se je na popoldanski seji opredelil do več kot 70 vloženih predvsem vladnih amandmajev k zakonu o prostih carinskih conah in o prostih conah, ki naj bi se po novem preimenoval v zakon o ekonomskih conah. Obenem je podprl spremembo zakona o gospodarskih družbah po skrajšanem postopku, novelo zakona o prepovedi proizvodnje in prometa z azbestnimi izdelki ter o zagotovitvi sredstev za prestrukturiranje azbestne proizvodnje v neazbestno ter hitri postopek za zakon o poroštvih RS za zadolževanje za potrebe financiranja izvoza.

Zakaj ZDA niso podpisale konvencije o prepovedi protipehotnih min?
21. 01. 1998 14.55
Ameriški obrambni minister William Cohen je danes pregledal minska polja vzdolž meje med Južno in Severno Korejo in pojasnil, zakaj ZDA niso podpisale sporazum o prepovedi protipehotnih min.

Je kloniranje človeka neizogibno?
15. 01. 1998 14.27
Evropska zveza farmacevtskih združenj in industrij je v včerajšnjem poročilu ponovno izrazila nasprotovanje kloniranju človeka ter spomnila, da se že dlje časa zavzema za sprejetje zakona, ki bo prepovedoval tovrstne poskuse. Po ocenah predsednika zveze Rolfa Krebsa bi moral imeti človek koristi pri uporabi novih tehnik, ne pa tudi sam postati predmet raziskav.

V Podgorici ranjeni štirje civilisti in 44 policistov
15. 01. 1998 10.00
V Podgorici se danes nadaljujejo pogovori predsednika vlade ZR Jugoslavije Radoja Kontića o najnovejših političnih razmerah v Črni gori in ukrepih za njihovo umiritev. Zvezni sekretariat za informacije v Beogradu je sporočil, da so na pogovorih z dosedanjim črnogorskim predsednikom Momirjem Bulatovićem in novoizvoljenim predsednikom Milom Djukanovićem ter člani pogajalskih skupin dosegli soglasje o parlamentarnih volitvah v Črni gori in pogojih za njihovo izvedbo.

Strokovnjaki ZN bodo nadaljevali delo v Iraku
13. 01. 1998 09.23
Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je danes napovedal, da bodo strokovnjaki ZN kljub prepovedi Bagdada nadaljevali svoje delo v Iraku.

Irak prepovedal delovanje novi skupini UNSCOM-a
12. 01. 1998 18.28
Tiskovni predstavnik iraške vlade je napovedal, da bo Bagdad prepovedal delovanje novi skupini strokovnjakov Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM), dokler njena sestava ne bo spremenjena tako, da bo v njej manj Američanov. Prepoved delovanja začne veljati v torek. Po besedah omenjenega predstavnika je sestava skupine, v kateri je devet Američanov, pet Britancev ter po en Rus in Avstralec, vodi pa jo Američan Scott Ritter, očiten dokaz neuravnoteženosti, kar je za Bagdad nesprejemljivo. Odločitev o prepovedi delovanja UNSCOM bo veljala vse dotlej, dokler ne bo sestava skupine odražala ravnotežja med stalnimi članicami Varnostnega sveta ZN, je pojasnil tiskovni predstavnik.

Richard Seed ne bo kloniral človeka v Mehiki
10. 01. 1998 10.24
Mehiške oblasti so izključile vsakršno možnost, da bi ameriški raziskovalec Richard Seed lahko izvedel kloniranje človeka v Mehiki, kot je nedavno sam predlagal. Njegove namere o "eksperimentiranju na človeških bitij v Mehiki" so na mehiškem ministrstvu za zdravstu zavrnili kot neodgovorne, kažejo pa tudi na popolno nepoznavanje mehiške zdravstvene politike. Predsednik nacionalne bioetične komisije dr. Manuel Velasco je ocenil, da mora kongres nujno sprejeti zakon o prepovedi kloniranja človeka v karkšnekoli namene.

Bela hiša odločno nasprotuje kloniranju človeka
08. 01. 1998 09.52
V Beli hiši so danes ponovili odločno nasprotovanje kloniranju človeka. Pri tem pa ne navajajo, ali bodo skušali tovrstni poskus onemogočiti ameriškemu znanstveniku Richardu Seedu iz Chicaga, ki je napovedal, da bo v prihodnjih treh mesecih z lastno raziskovalno skupino kloniral človeka.

Ptičje gripe na Kitajskem ni
05. 01. 1998 09.35
Iz Kitajske so danes sporočili, da niso zasledili nobenega primera okužbe z boleznijo ptičje gripe, kljub nepotrjenim navedbam, da naj bi zaradi bolezni tam poginilo nekaj kokoši in umrl en človek. Kot poroča časnik China Daily, najnovejša preiskava vzorcev krvi s kmetij v južnem delu province Guangdong, od koder Hong Kong dobiva večino sveže perjadi, ni pokazala znakov okužbe. Nekateri strokovnjaki menijo, da bolezen izhaja iz južne Kitajske. Slednja je do prepovedi izvoza perjadi v Hong Kong, kjer so morali poklati vse piščance, na dan dobavila okoli 75.000 piščancev.

Ugodnosti pri upokojevanju naj veljajo za vse resnično ogrožene
04. 01. 1998 10.08
Zadnji mesec v minulem letu je skupina poslancev iz petih parlamentarnih strank s prvopodpisanim Jožetom Možganom (SLS) v zakonodajni postopek vložila predlog za noveliranje t.i. zakona o prepovedi proizvodnje azbestnih izdelkov, s katerim bi želeli iz zakona odpraviti nekatere nedoslednosti in omogočiti uveljavitev socialnih pravic tudi za 100 do 150 tistih delavcev, ki so zaradi minulega dela z azbestom resnično zdravstveno ogroženi, pa veljavnih zakonskih pravic ne morejo uveljavljati.

Japonski šolarji bodo spet malicali kitovino
03. 01. 1998 14.41
Oblasti v pristanišču Šimonoseki na jugu japonskega otočja so se v duhu ohranjanja tradicije odločile na šolski jedilnik vrniti kitovino. S sesalsko poslastico bodo 25.000 učencev osnovnih in srednjih šol v Šimonosekiju presenetili ob vrnitvi z novoletnih počitnic. Načrt ima tudi poučno plat: učence naj bi spomnil na zgodovinsko vlogo Šimonosekija, pristanišča 828 kilometrov jugozahodno od Tokia, nekdaj osrednjega pristana antarktičnih kitolovk. Šolarji širom Japonske so malicali kitovino do konca 50-ih let, ko so to meso začeli umikati z jedilnikov, tudi zaradi obsodb iz tujine. Čeprav se je Japonska pridružila mednarodni prepovedi lova na največje živeče sesalce, je namreč dopustila omejen kitolov za potrebe raziskovalcev. Kitovino prodajajo v mnogih ribarnicah, Šimonoseki pa ne bo edino japonsko mesto, kjer bodo kitovino stregli šolarjem.

12 turških letal preletelo grški zračni prostor
26. 12. 1997 11.14
Grško obrambno ministrstvo je sinoči sporočilo, da je 12 turških vojaških letal F 16 nad Egejskim morjem kršilo grški zračni prostor in tako prekršilo dvostranski sporazum, da med prazniki nobena od držav ne bo izvajala vojaških vaj. Gre za prvo božično kršenje zračnega prostora po letu 1988, ko sta državi podpisali sporazum o prepovedi vojaški vaj med prazniki in turistično sezono, je še sporočilo grško obrambno ministrstvo.