prepoznali

Piton namesto pištole
23. 05. 2000 09.06
Nek avstralski mladenič je oropal bencinsko črpalko, potem ko je prodajalca prestrašil s približno meter dolgo kačo. 24-letnik si je izbral nekaj revij in hrane, ob plačilnem pultu pa je začel vihteti s kačo proti prodajalcu, ki se je prestrašil in mladeniču dovolil oditi. Na videoposnetkih so policaji prepoznali pitona po rjavo rumeni barvi. Pitoni nimajo smrtno nevarnega ugriza, lahko pa človeka zadušijo.

Aretirali voditelja upornikov v Sierri Leone
17. 05. 2000 19.19
Po trditvah pripadnikov sieraleonske vojske so danes v Freetownu aretirali vodjo upornikov Fodayja Sankoha, potem ko so ga v neki mestni četrti prepoznali prebivalci.

Kitajska je stara 4800 let
23. 04. 2000 08.53
Kitajski arheologi so potrdili, da je zapis na 4800 let starem kosu lončevine najstarejši zapis, ki so ga kdaj našli na Kitajskem. Zapis so našli na neki lončeni vinski posodi v Juxianu, v vzhodnem delu kitajske province Shandong, kjer je prebivalo pleme, ki je častilo vino in zemljo, je sporočila kitajska tiskovna agencija.

Računalniški hrošč je miroval
29. 02. 2000 21.05
V Sloveniji so računalniški sistemi brez težav preživeli še drugi nevarni datum, ki bi jim v letu 2000 lahko povzročal težave - 29. februar. Kot so zagotovili upravljalci največjih slovenskih računalniških sistemov, so testiranje problematičnega datuma, ki bi ga lahko računalniki preskočili, opravili že v sklopu testiranj prehoda v novo leto. Krška nuklearka, brniško letališče, največje slovenske banke, telekomunikacijski sistemi in železnice delujejo normalno.

Zaradi prestopnega leta se jutri obeta ''hrošček''
28. 02. 2000 21.33
Potem, ko je kljub črnogledim napovedim zaradi milenijskega hrošča prehod v leto 2000 minil brez večjih težav, je jutri mogoče pričakovati delovanje novega ''hroščka''. Obstaja namreč možnost, da nekateri računalniki ne bodo prepoznali, da je leto 2000 prestopno leto in bodo tako jutri namesto 29. februarja zabeležili 1. marec.

Po 21 letih vrnjene ukradene umetnine
14. 11. 1999 08.40
Tri slike starih nizozemskih slikarjev, ki so bile pred 21 leti ukradene iz muzeja v San Franciscu, so bile pred dnevi anonimno vrnjene neki dražbeni hiši v New Yorku. Po trditvah osebja galerije William Doyle je neznan moški med rednim tedenskim ocenjevanjem umetnin v hiši pustil tri slike in izginil, preden so odprli paket. Platna iz 17. stoletja, med katerimi je tudi Rembrandtov Portret rabina, so takoj prepoznali kot dela, ki so jih leta 1978 ukradli iz muzeja M.H. de Young v San Franciscu.

Avstrijci združujejo hrvaške banke
29. 10. 1999 19.10
Dunajska Erste Bank in graška Steiermaerkische Bank, ki sta danes uradno postali lastnici 94,3-odstotnega deleža zagrebške Trgovačke banke, sta objavili namero po spojitvi omenjene zagrebške banke s Bjelovarsko banko, ki je prav tako v njuni večinski lasti.

Avstrijci združujejo hrvaške banke
29. 10. 1999 16.47
Dunajska Erste Bank in graška Steiermaerkische Bank, ki sta danes uradno postali lastnici 94,3-odstotnega deleža zagrebške Trgovačke banke, sta objavili namero po spojitvi omenjene zagrebše banke s Bjelovarsko banko, ki je prav tako v njuni večinski lasti.

Madonna v Milanu
16. 07. 1999 08.56
Ameriško pevko Madonno so opazili med nakupovanjem v Milanu. Italijanski časopis La Stampa je danes sporočil, da je zvezdnica obiskala butik Versace. Mimoidoči so jo takoj prepoznali in obkrožili trgovino. Rolete so spustili, telesni čuvaji pa so radovednežem onemogočili vstop. Madonna je zapustila trgovino skozi stranski izhod. Pevka domuje v vili družine Versace, saj je prijateljica Donatelle Versace.

Nekdanja Dumasova ljubica je objavila roman
03. 06. 1999 09.09
Nekdanja ljubica Rolanda Dumasa, nekdanjega francoskega zunanjega ministra, Christine Deviers-Joncour je napisala roman, v katerem so mediji prepoznali njeno ljubezensko avanturo. V romanu z naslovom Odnosi z javnostmi (Relations publique) se na 250 straneh izmenjujeta triler in ljubezenska zgodba. Pisateljica v tem svojem drugem romanu opisuje zgodovino zasebnega in poklicnega življenja junakinje Catherine Kerville, ljubice politika, obrambnega ministra. Tisk je našel kar nekaj podobnosti z Dumasom v opisu ljubimca, s pisateljico pa pri junakinji. Sicer sta se Dumas in Joncourjeva prvič na sodišču soočila v torek, saj sta oba obtožena vpletenosti v afero Elf oziroma sprejemanja podkupnin v tej aferi. Roman bo izšel 9. junija.

Pavarotti bo odprl 30. sezono Metropolitanske opere
22. 11. 1998 11.51
Slavni italijanski tenorist Luciano Pavarotti bo s koncertom počastil 30. rojstni dan Metropolitanske opere v New Yorku. ''Imam tremo kot vedno,'' se je pošalil Pavarotti in dodal, da je ''v zelo dobri formi''. ''Generalka je bila dobra in noge so me dobro držale,'' je še povedal maestro, ki je letošnjo poletno sezono izpustil zaradi operacije kolka. Potrdil je tudi novico, da je shujšal. ''Ker me ne boste prepoznali, vam povem, da bom tisti z nageljnom v gumbnici,'' je napovedal ''Big Luciano''. Pavarotti je v Metropolitanki debitiral leta 1968, ko je v Puccinijevi La Boheme nastopil v vlogi Rodolfa, leta 1977 pa mu je nastop v neposrednem prenosu iste opere prinesel mednarodno slavo.

Slika Starec s turbanom je Rembrandtova
29. 08. 1998 09.43
Sliko Starec s turbanom so prepoznali kot delo nizozemskega slikarja Rembrandta (1606-1669). Doslej so delo pripisovali bodisi Janu Lievensu ali Jacquesu des Roussauxu. Oba slikarja sta v času nastanka slike okoli leta 1627 tako kot Rembrandt delovala v mestu Leiden. Rembrandt Research Project iz Amsterdama je sliko vendarle pripisal velikemu mojstru Rembrandtu. Prireditelji sejma umetnin PAN so v petek sporočili, da bodo Starca s turbanom, ki je sicer zasebna last, od 11. do 18. oktobra razstavili na sejemskem prostoru v Amsterdamu. Dokaz, da gre za delo izpod čopiča slavnega Nizozemca, je Rembrandtov podpis na sliki na še svežo barvo, kar pomeni, da podpisa ni nekdo nanesel naknadno. Poleg tega je delno osvetljen obraz upodobljenega moža tipičen za Rembrandtov slog okoli leta 1627. Rentgenski posnetki so tudi pokazali, da je pod Starcem s turbanom skrita še neka druga slika, in sicer prizor iz vsakdanjega življenja, ki ga je Rembrandt kasneje preslikal.

Nina Hagen politično angažirana
24. 08. 1998 14.23
Punkrokerica Nina Hagen je 700 poslušalcev na koncertu v Dresdenu presenetila s političnimi pesmimi in hare krišna napevi v ozadju. Na prvem koncertu Nine Hagen med turnejo Viva la Nina Tour po Nemčiji so njeni občudovalci potrebovali nekaj časa, da so prepoznali nekdanjo rokerico. Veliko navdušenje so požele vse njene največje uspešnice, ki pa so bile na koncertu v Dresdenu bolj izjema. Na novi turneji 43-letna pevka namreč predstavlja nove pesmi v popolnoma novem slogu, potem ko se je pred meseci pokazala tudi kot igralka. Na nemških odrih je februrja debitirala z Meretom Beckerjem in Brechtovim programom, še letos pa naj bi videli film o njenem življenju, ki ga je posnela z režiserjem Petrom Sempelom.