preprečevanje korupcije

Pahor se poslavlja, Pirc Musarjeva pripravljena na delo
21. 12. 2022 10.39
V četrtek bo zaprisegla prva slovenska ženska predsednica, ki bo dan kasneje tudi uradno začela petletni mandat. Nataša Pirc Musar je v drugem krogu predsedniških volitev premagala protikandidata Anžeta Logarja, v petek pa bo tako predsedniško palačo po desetih letih zapustil Borut Pahor.

Direktor PU Nova Gorica ostro zavrača kakršno koli povezovanje s prejšnjo vlado
13. 12. 2022 16.06
Direktor Policijske uprave Nova Gorica Evgen Govekar ostro in kategorično zavrača navedbe o političnih povezavah s prejšnjo vlado. Navedbe o njegovi prisotnosti v množici, ki je pospremila nekdanjega premierja v zapor na Dobu, pa je označil za laži. Njegovo sporočilo prihaja kot odgovor na navedbe in ugibanja o njegovi politični vpletenosti ter v luči pisem o političnih pritiskih na Policijo.

KPK o korupcijskem škandalu v Bruslju: 'Gre za najhujšo sistemsko korupcijo'
13. 12. 2022 06.00
Evropsko unijo je pretresel eden najbolj šokantnih korupcijskih škandalov. Belgijska policija je v okviru preiskave obtožb o domnevnem podkupovanju, pranju denarja in poskusih vplivanja na politične odločitve v EU s strani Katarja pridržala šest ljudi. Zasegli so tudi 600.000 evrov gotovine ter telefone in računalnike. O tem, kakšne so "korupcijske metode", in o tem, ali so evropske institucije po tem, ko so izvedele za škandal, ustrezno ukrepale, smo se pogovarjali z Davidom Lapornikom, namestnikom predsednika Komisije za preprečevanje korupcije.

Grčija zamrznila premoženje Eve Kaili. 'Napadena je bila evropska demokracija'
12. 12. 2022 12.27
Grške oblasti so zamrznile vse premoženje podpredsednice Evropskega parlamenta Eve Kaili, ki je obtožena vpletenosti v korupcijski škandal o domnevnem podkupovanju, pranju denarja in poskusih vplivanja na politične odločitve v EU s strani Katarja. Na nogah pa je tudi vsa Evropa. Predsednica Evropskega parlamenta je podpredsednici je Kailijevi odvzela vsa pooblastila in pristojnosti. V odzivu na škandal pa je dejala: "Napadena je bila evropska demokracija."

Orožje za državni udar v Nemčiji prišlo tudi iz Hrvaške
11. 12. 2022 10.44
Državljani rajha, skrajno radikalnega nemškega desničarskega gibanja, naj bi pred leti orožje za svoje teroristične poskuse nabavljali kar na Hrvaškem, saj naj bi eden od domnevnih članov tam tudi živel. Po temeljiti preiskavi sta hrvaška policija in Urad za preprečevanje korupcije in organiziranega kriminala USKOK v sodelovanja z nemško policijo prijela več deset ljudi, med njimi tudi hrvaških državljanov, ki so bili obsojeni tako na nemškem kot na hrvaškem sodišču. Orožje, ki ga je skupina skozi leta pridobivala, je bilo namenjeno likvidiranju političnih nasprotnikov desnice v Nemčiji.

KPK na zahtevo Bobnarjeve odprla postopek, iz katerega se je Šumi izločil
10. 12. 2022 07.00
Ministrica za notranje zadeve Tatjana Bobnar je predsedniku vlade uradno podala svojo odstopno izjavo. Je ta res kršil zakon in nedovoljeno vplival na kadrovanje v Policiji? Koga je imela v mislih ministrica, ko je izjavila, da bi si z odpustitvijo določenega zaposlenega v Policiji lahko povrnila premierjevo zaupanje? Primera se bodo najverjetneje lotili tudi na specializiranem državnem tožilstvu. Komisija za preprečevanje korupcije pa je na zahtevo Bobnarjeve postopek že odprla.

Katere kršitve je KPK zaznala na lokalni ravni?
08. 12. 2022 18.51
Na lestvici zaznave korupcije nevladne organizacije Transparency International je Slovenija lani glede na leto poprej padla za tri mesta. Koliko kršitev integritete in nasprotij interesov, ki so lahko le korak do korupcije, zazna protikorupcijska komisija na občinski ravni? KPK ugotavlja, da so na lokalni ravni najbolj pereče kršitve na področjih navzkrižja interesov, nezdružljivosti funkcij, neomejevanja poslovanja s funkcionarji povezanih oseb in integritete funkcionarjev.

Bobnar: Golob je zaupanje vame pogojeval z odpustitvijo določene osebe s Policije
08. 12. 2022 17.30
Ministrica za notranje zadeve je razkrila še nekaj podrobnosti o sporu s predsednikom vlade Robertom Golobom. V Bruslju je novinarjem povedala, da ji je Golob dejal, da si lahko njegovo zaupanje povrne, če s Policije odpusti določeno osebo. "Ta oseba nima nikakršne povezave s poročilom o delovanju Policije na protestih ali z mandatom v času pretekle vlade. Prav tako ni delovala nezakonito, zato sem ponudbo zavrnila," je dejala in poudarila, da je to le eden od pritiskov, ki kažejo na tendenco političnega obvladovanja Policije. Zapise o pritiskih z vsemi imeni je že odstopila tožilstvu in Komisiji za preprečevanje korupcije.

KOMENTAR: Kam se je izgubilo tako zelo opevano zdravniško poslanstvo?
02. 12. 2022 07.00
Potres, ki ga je pri nas povzročil covid, ima vse močnejše popotresne sunke, ki sploh ne pojenjajo, nasprotno, zdi se celo, da njihova magnituda narašča. In tokrat ni le bolezen tista, s katero se borimo. Potem ko smo potrpežljivo čakali, da se virus, ki je spravil na kolena ves planet, umakne, da bomo spet imeli zdravstvo, kakršnega smo poznali prej, postajajo bolniki, ne da bi si sploh opomogli po covidnem obdobju, spet vse bolj ogrožena človeška vrsta.

Ali Šrotova in Kovačeva partnerica smeta poslovati z občinskimi zavodi?
01. 12. 2022 15.55
Sinoči sta se v oddaji 24UR Zvečer soočila celjska kandidata za župana – aktualni župan Bojan Šrot in Matija Kovač. Kršita Šrot in Kovač Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije, ker njuni partnerici poslujeta z javnimi zavodi v lasti občine?

KPK prejel prijavo zoper ministra za zdravje Bešiča Loredana
30. 11. 2022 13.25
S Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) so sporočili, da so v torek prejeli prijavo zoper zdravstvenega ministra Danijela Bešiča Loredana. Dodali so, da zadevo obravnavajo prednostno in prijavo preiskujejo, več podatkov pa da ne morejo podati. Neuradno je zadeva povezana s telefonskim pogovorom med ministrom in vodjo pogajalske skupine sindikata Fides, v katerem je minister zahteval podpis sporazuma z vlado.

Fides Bešiča Loredana obtožil kršitve etičnega kodeksa funkcionarjev vlade
28. 11. 2022 18.43
Zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan naj bi v telefonskem pogovoru od vodje pogajalske skupine zdravniškega sindikata Fides zahteval podpis sporazuma z vlado, v nasprotnem je zdravnikom napovedal vojno. Vsebino telefonskega klica so v sindikatu Fides prijavili na vlado zaradi kršenja etičnega kodeksa funkcionarjev vlade. Premier Robert Golob je dejal, da bi lahko šlo za pogajalsko taktiko pred torkovimi pogajanji, a dokler ne dobi vseh informacij, zadeve ne želi komentirati.

Izredna notranja revizija poslovanja podnebnega sklada obremenjujoča za Vizjaka
25. 11. 2022 16.19
Na zahtevo ministra za okolje in prostor Uroša Brežana je bila izvedena notranja revizija poslovanja podnebnega sklada. Končno poročilo revizije je obremenjujoče za prejšnjega ministra Andreja Vizjaka – njegova ekipa na ministrstvu naj bi sredstva iz denarnega sklada kanalizirala k HESS, kjer je prejšnji minister služboval pred prevzemom ministrovanja. Na ministrstvu so sicer že pred revizijo prekinili izvajanje enega ukrepa in pogodbo z družbo HESS.

Prevarani kupci: inšpektorat ukrepal prepozno, spregledal konflikt interesov
24. 11. 2022 11.53
Po razkritju, da je bila tržna inšpektorica, ki je preučevala prijave zoper podjetje Secom iz Krškega, žena zaposlenega v podjetju, ki je na terenu občasno celo pobiral gotovinske avanse od strank, so mnogi opeharjeni kupci izgubili vso zaupanje v delo inšpekcije. Na TIRS odgovornost zavračajo. Notranji nadzor nad delom brežiške inšpektorice je pokazal, da je delo opravila korektno. Na KPK so od oškodovanca prijeli prijavo, da gre za konflikt interesov, a je zadeva še v postopku preverjanja. Kot pravi oškodovanec, obstaja utemeljen sum, da se je zaposleni osebno okoristil z delom pobranih avansov in da je s tem povečal dohodke skupnega gospodinjstva.

Kaj sta Policija in KPK ugotovili pri murskosoboških kandidatih za župane?
18. 11. 2022 06.00
V soočenju kandidatov za župane na 24UR Zvečer so se pomerili štirje murskosoboški kandidati – Andrej Mešič (SDS), Damjan Anželj (SD), Mitja Horvat (Gibanje Svoboda) in Blanka Denko Čeh (neparlamentarna stranka Akacije). Kaj je KPK ugotovila pri Mešiču? Je bila ovadba zoper Horvata zavržena?

Novela zakona o SDH kot prva uvaja sankcije za kršitve integritete
16. 11. 2022 09.23
V soboto začne veljati Zakon o spremembah in dopolnitvah Zakona o SDH, s katerim je KPK pridobila pomembno priznanje glede svojih pristojnosti pri obravnavi kršitev integritete in nasprotja interesov. Omenjeni zakon zdaj med drugim določa, da osebe, ki kršijo integriteto, kot jo opredeljuje Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK), ne morejo več zasedati mest v nadzornih svetih ali upravah družb SDH in družb v njihovem upravljanju. Po desetih letih je KPK tudi znova pristojna za obravnavo sumov kršitev nasprotja interesov poslovodnih oseb ter članov organov upravljanja, vodenja in nadzora v teh družbah.

Nekdanjega direktorja Ine Damirja Škugorja izpustili iz pripora
09. 11. 2022 19.22
Nekdanjega direktorja oddelka Ine za zemeljski plin Damirja Škugorja je hrvaški urad za preprečevanje korupcije in organiziranega kriminala (Uskok) izpustil na prostost. Škugor je bil sicer v Rametincu priprt zaradi zasliševanja prič. Poleg njega so izpustili še njegovega nekdanjega sodelavca Stjepana Leko in poslovneža Vlada Mandića, ki sta bila prav tako priprta zaradi nevarnosti vplivanja na priče.

Iskani ubežnik ameriške DEA Mihael Karner bo predaval slovenskim organom pregona
03. 11. 2022 17.24
V začetku naslednjega tedna podjetje Tax-Fin-Lex, ki na istoimenskem portalu za plačilo nudi dostop do slovenske zakonodaje in sodne prakse, organizira šesto konferenco o poslovni forenziki. Na njem bo na mesto predavateljev stopilo več na tem področju uveljavljenih imen, med njimi Goran Klemenčič, Ivan Simič in Boštjan Koritnik. A kot je prvi poročal Reporter, na seznamu govornikov najdemo tudi Mihaela Karnerja, ki je že deset let del seznama iskanih ubežnikov ameriškega urada za boj proti prepovedanim drogam (DEA). Zakaj se je podjetje odločilo, da iskanemu ubežniku ponudi prostor med ostalimi govorniki?

Afera dodatki: sodišče oprostilo Bojka Bučarja, tožilstvo napovedalo pritožbo
02. 11. 2022 11.58
Ljubljansko okrožno sodišče je nekdanjega dekana ljubljanske fakultete za družbene vede Bojka Bučarja oprostilo očitkov, da je v aferi izplačevanja dodatkov za stalno pripravljenost zlorabil svoj položaj. Tožilstvo je na oprostilno sodbo že napovedalo pritožbo, tudi zato, ker so bile v primerljivih zadevah že izrečene obsodilne sodbe.

KPK: Golob je kršil določbe zakona o integriteti in preprečevanju korupcije
26. 10. 2022 19.13
Komisija za preprečevanje korupcije je ugotovila, da je premier Robert Golob kršil določbe zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Ob odhodu z mesta predsednika uprave družbe Gen-i je namreč komisiji napačno poročal o svojem premoženju. Ob vnovičnem pozivu je Golob sicer v celoti popisal premoženje, a z zamudo, zato mu je komisija izrekla opozorilo. Ob tem pa nanj letijo tudi očitki o političnem kadrovanju v energetiki – na vrh Gen energije se je namreč zavihtel njegov nekdanji sodelavec in zaveznik Dejan Paravan.

Deveterica večnih županov – kdo bo vztrajal in kdo ima dovolj?
25. 10. 2022 06.00
Devet občin od 212 vodijo tako imenovani večni župani – zdržema kar 28 let, kolikor je minilo od reforme lokalne samouprave leta 1994. Za še štiri leta namerava mandate podaljšati šesterica. Zakaj in kdo ima po sedmih mandatih dovolj?

Sodniku službo, zaporniku prostost. O čem vse odloča predsednik republike?
05. 10. 2022 06.00
Poveljuje Slovenski vojski, predlaga ustavne sodnike, Varuha človekovih pravic, guvernerja Banke Slovenije, imenuje denimo šefa Komisije za preprečevanje korupcije. Zaporniku lahko vrne svobodo in v nekaterih primerih razpusti parlament. Kakšno moč ima predsednik republike in kakšne kadrovske rošade čakajo Pahorjevega naslednika? Kaj pa pristojnosti predsednikov v naši soseščini in ZDA?

Vlada sprejela predlog zakona o zaščiti žvižgačev
19. 10. 2022 15.22
Vlada je sprejela predlog zakona o zaščiti prijaviteljev ali t. i. žvižgačev, s katerim ureja področje varstva prijaviteljev kršitev predpisov v delovnem okolju, tako v javnem kot v zasebnem sektorju. Tako želijo okrepiti zavedanje, da potrebujemo odgovorne posameznike, ki se izpostavijo in opozorijo na kršitve, je dejala pravosodna ministrica Dominika Švarc Pipan.

Kako so vlade s političnim kadrovanjem zaposlovale svoje ljudi?
19. 10. 2022 14.06
Komisija za preprečevanje korupcije je pod drobnogled vzela zaposlovanje med menjavami vlad v zadnjih štirih letih. Kot razkriva njena analiza, se je največ ljudi, ki so bili zaposleni na zaupanje – to pomeni, da je bila njihova zaposlitev oprta na mandat funkcionarja oz. vlade –, zaposlilo v času vlade Janeza Janše. Takšnih zaposlitev je bilo 183. Najmanj se jih je zaposlilo, ko je stolček zapustila vlada Alenke Bratušek – 65.

Hrvaški cariniki na cestninski postaji temeljito preiskali svoje kolege
19. 10. 2022 12.25
Iz Hrvaške prihaja nenavadna zgodba. Carinski delavci so na avtocesti ustavili službeno vozilo hrvaške carine. Svoje kolege so zaprosili, da zapustijo vozilo. Potnikom so vzeli denarnice, telefone in osebne izkaznice. Kot pravijo preiskani cariniki, je bila preiskava izredno neprijetna, postavljali so jim čudna vprašanja, pri tem pa jim niso predložili nobenega naloga ali dokumenta za preiskavo. Na hrvaški carini so za medij zanikali, da bi šlo za kakršnokoli obliko zastraševanja.

Kadrovanje med strokovnostjo in sprejemljivostjo: kaj čaka Predsednika republike?
14. 10. 2022 06.00
Šest sodnikov Ustavnega sodišča, informacijski pooblaščenec, guverner Banke Slovenije, varuh človekovih pravic, predsednik protikorupcijske komisije. Iskanje vodij teh najpomembnejših institucij v državi, ki jim poteče mandat v naslednjih petih letih, je v rokah novega predsednika ali predsednice republike - nekatere bo predlagal, druge imenoval. Pri tem pa: očitki o politični trgovini, zadovoljstvo zaradi "uravnoteženega'' seznama kandidatov in kar trije pravni strokovnjaki, ki jih je politika zavrnila v Državnem zboru - to so bile pasti pri lovljenju ravnotežja med strokovnostjo in politično sprejemljivostjo kandidatov.

Dikaučič zaradi spornega posla nakupa stavbe v Celju pod drobnogledom KPK
14. 10. 2022 09.47
Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan je po seznanitvi z ugotovitvami izredne notranje revizije v prejšnjem mandatu predvidenega posla nakupa prostorov sodne stavbe v Celju zadevo prejšnji teden predala v nadaljnjo preiskavo. Nekdanji minister za pravosodje Marjan Dikaučič, ki ga tožilstvo zaradi gospodarskega kriminala že preganja, se je tako znašel še pod drobnogledom Komisije za preprečevanje korupcije (KPK).

Nove aretacije v povezavi z afero Ina
10. 10. 2022 12.06
Hrvaška policija in urad za preprečevanje korupcije in organiziranega kriminala (Uskok) sta v povezavi z afero, v kateri je peterica osumljenih oškodovala Ino za najmanj milijardo kun, pridržala še dve osebi. Šlo naj bi za direktorja iz Ine in direktorja podjetja za trgovanje s plinom.

Ste anticepilka? 'To je, kot bi me vprašali, ali sem vegetarijanka. Nisem.'
09. 10. 2022 07.00
Ginekologinja Sabina Senčar pravi, da je njen politični vzornik dr. Janez Drnovšek. Pred našim mikrofonom smo jo gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati. Ocenila je, da bi morali pristojnosti predsedniške funkcije razširiti, med političnimi krizami in interesi pa bi, je prepričana, krmarila dobro, saj bi vedno delovala s stališča "vsi smo enaki". Kot predsednica države bi se osredotočila na reševanje energetske krize in krize v slovenskem zdravstvu, ko gre za zunanjo politiko, pa je kritična do tega, kar danes predstavljata EU in Nato. Pa bi predlagala izstop? Pa tudi – ali meni, da bi se morala Ukrajina odpovedati Krimu in štirim regijam, ki jih je pred kratkim priključila Rusija?

Ukinitev avtocestne Policije in reorganizacija: bodo naše ceste manj varne?
03. 10. 2022 11.53
Če se je pred desetimi leti po avtocesti A1 dnevno v povprečju zapeljalo dobrih 42.000 vozil, se jih zdaj že okoli 50.000. Da bi ob tako povečanem prometu zagotovili čim večjo varnost, je bila v začetku lanskega leta ustanovljena avtocestna Policija, ki naj bi na avtocestah in hitrih cestah hitreje posredovala in odpravljala zastoje, lažje odkrivala in preprečevala objestno vožnjo ter druge kršitve. A še preden je v popolnosti začela delovati, so jo v vrhu Policije ukinili in se podali v reorganizacijo. Sodeč po številkah, ki smo jih pridobili v uredništvu, pa bi lahko zaradi političnih odločitev trpela varnost na cestah. 15. oktobra namreč po naših informacijah ukinjajo še ljubljansko enoto.