preprečevanje korupcije

Fišerja bo KPK preverjala še zaradi honorarnega služenja s predavanji

15. 04. 2015 10.36

KPK je končne ugotovitve v zadevi Škrlec sprejel v nezakoniti sestavi dveh članov, tretji članici KPK Almi Sedlar pa je bilo onemogočeno sodelovanje pri odločanju, trdi Aleš Zalar. KPK očitke zavrača. So pa na komisiji potrdili, da bodo sprožili še en postopek proti Fišerju.

KPK marca zabeležil rekordno število lobističnih stikov

15. 04. 2015 10.24

Slovenija je med državami z najboljšo zakonodajo o lobiranju, a zatakne se pri izvajanju, ugotavlja Transparency international. Marca je sicer KPK zabeležil rekordno število lobističnih stikov, najbolj oblegana področja pa so finančni sektor, gospodarstvo, okolje, energetika in zdravstvo.

Cerar bo imel poseben razgovor o ugotovitvah KPK glede imenovanja Škrleca

13. 04. 2015 16.59

Premier Miro Cerar se bo glede imenovanja Boštjana Škrleca na mesto generalnega direktorja vrhovnega tožilstva pogovoril s pravosodnim ministrom Goranom Klemenčičem, nato bo sprejel odločitev. Zvonko Fišer medtem zavrača ugotovitve KPK.

Janša: Ta vlada verjetno ne bo preživela tega leta

11. 04. 2015 18.04

Predsednik SDS Janez Janša meni, da se koalicija in izvršilna oblast v glavnem ukvarjata sami s seboj, medtem ko ključni problemi, s katerimi se srečujejo državljani, ostajajo nenaslovljeni. Prepričan je, da vlada Mira Cerarja ne bo preživela tega leta.

Poročilo KPK o imenovanju Škrleca preučuje ministrstvo za pravosodje

10. 04. 2015 14.51

Generalni državni tožilec Fišer in takratni pravosodni minister Zalar sta po ugotovitvah protikorupcijske komisije pri imenovanju Škrleca na mesto generalnega direktorja vrhovnega državnega tožilstva ravnala koruptivno. Zalar se ni mogel braniti, zato napoveduje tožbo zoper državo. Poročilo KPK preučuje Ministrstvo za pravosodje.

Očitke zavračata in vztrajata, da sta o premoženju poročala pravočasno

08. 04. 2015 18.49

Nekdanji predsednik Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Goran Klemenčič in njegov namestnik Rok Praprotnik zanikata, da po prenehanju funkcije na KPK slednji nista poročala o svojem premoženjskem stanju.

Supervizor po mrku spet nazaj

03. 04. 2015 15.31

Aplikacija Supervizor, na kateri so bili med drugim pred kratkim objavljeni podatki o zloglasnih honorarjih, je bila nekaj časa nedosegljiva. Ko je postalo jasno, da izklopa ni ukazal nihče, se je vrnila.

Poslanci SMC: če bodo Markeževi dokazali plagiatorstvo, 'ne bo sodila med poslance SMC'

01. 04. 2015 14.14

V SDS in ZL so že pred odstopom šolske ministrice Markeževe pričakovali, da se bo odločila za to potezo. Medtem je Karl Erjavec dejal, da se v stabilnih strankah, kot je DeSUS, to praktično ne more več zgoditi, pri čemer je "pozabil" na Ivana Simčiča. V njeni "matični" stranki SMS pa so poudarili, da je sama prosila za preverbo.

Družba za upravljanje terjatev bank dobila nove neizvršne direktorje

01. 04. 2015 07.36

Vlada je v začetku marca zaradi številnih pozivov in dejstev o njenem neučinkovitem poslovanju za DUTB sprejela nekaj ukrepov. Razrešila je neizvršne direktorje, ki jih bodo nadomestili novi. Vlada je obenem na novo določila njihovo mesečno plačilo.

Supervizor v mirovanju

19. 03. 2015 10.12

Ob nadgradnji Supervizorja, ki "bdi" nad porabo javnega denarja, so na protikorupcijski komisiji napovedali zniževanje meje objavljenih honorarjev z 200.000 evrov navzdol, kar pa se zdaj očitno ne bo zgodilo.

Tudi poslanci so služili s honorarji

19. 03. 2015 09.10

Eni poslanci so od leta 2003 veliko zaslužili, drugi so dobili simbolne zneske, tretji niso prejeli honorarjev. V nekaterih poslanskih skupinah so poudarili, da morajo poslanci poročati protikorupcijski skupini, in pozvali, naj podatke o honorarjih poiščemo sami.

Z začasno odločbo zahtevajo tudi umik podatkov iz Supervizorja

18. 03. 2015 11.55

Informacijski pooblaščenec bo uvedel inšpekcijski postopek zoper protikorupcijsko komisijo. Še pred končanim postopkom pa lahko zahtevajo umik podatkov. Na komisiji poudarjajo, da niso dobili obvestila o napačni interpretaciji podatkov v Supervizorju.

Univerza v Ljubljani: Supervizor postal zbirka osebnih podatkov

17. 03. 2015 16.38

Univerza v Ljubljani je na informacijskega pooblaščenca poslala zahtevo za uvedbo inšpekcijskega postopka proti protikorupcijski komisiji zaradi zadnjih objav prejemnikov avtorskih honorarjev v aplikaciji Supervizor.

Med najvišjimi zaslužkarji tudi Bobek, ki se poteguje za mesto rektorja

13. 03. 2015 17.02

Nekdanji dekan in zdajšnji redni profesor mariborske ekonomsko-poslovne fakultete Samo Bobek, ki se poteguje za mesto rektorja mariborske univerze, si je od leta 2003 naprej izplačal 470 tisoč evrov neto honorarja. V zadnjih 10 mesecih je na račun fakultete potoval tudi v Indijo in Kitajsko ter zapravil več kot 20.000 evrov.

Tudi drugi ministri služili s honorarji

13. 03. 2015 09.06

Po odstopu ministrice za izobraževanje Stanke Setnikar Cankar smo preverili, koliko so po avtorskih in podjemnih pogodbah zaslužili drugi ministri. Samo pet od 15 med leti 2003 in 2015 ni dobilo nobenega honorarja.

Sodnik, ki je odredil hišne preiskave pri Bratuškovi, na Twitterju žaljiv tudi do preiskovalcev

12. 03. 2015 11.33

NPU je preiskave pri Bratuškovi opravil na podlagi odredbe preiskovalnega sodnika Andreja Barage, ki na družbenih omrežjih objavlja nestrpne in žaljive zapise tako o politikih, kot celo o preiskovalcih samih.

Neuradno: KPK pri kandidaturi Bulčeve za evropsko komisarko ni odkril kršitve zakona

12. 03. 2015 17.32

Po neuradnih informacijah protikorupcijska komisija pri kandidaturi Violete Bulc za evropsko komisarko ni odkrila kršitev. Primer je dvignil precej prahu po tistem, ko je komisija pri več ministrih poizvedovala glede njihovih političnih stikov s kandidati.

FOTO in VIDEO: Bratuškova: Je normalno, da se preiskovalci ukvarjajo s tem?

11. 03. 2015 09.29

Alenka Bratušek se je odzvala na hišne preiskave zaradi očitane zlorabe uradnega položaja in pridobitve nepremoženjske koristi. Pravi, da je bila zjutraj zelo presenečena, ko so kriminalisti potrkali na vrata. Zasegli so USB-ključke, telefon, možev računalnik, v DZ pa še zapise dokumentov in elektronskih sporočil.

Mramor je v 12 letih dodatno zaslužil okoli 82 tisoč evrov

11. 03. 2015 07.01

Finančni minister Dušan Mramor je razkril podatke o prejetih honorarjih v zadnjih 12 letih. S predavanji doma in v tujini in sodelovanjem pri raziskovalnih projektih je zaslužil okoli 82 tisoč evrov.

Burni odzivi na preiskave: Janković meni, da nima smisla, Cerar ogorčen nad 'dramo'

11. 03. 2015 16.45

"Morda lahko samokandidaturo označimo za nekoliko "nehigienično", težko pa v njej vidimo kaznivo dejanje," o hišnih preiskavah pri Alenki Bratušek meni Janković. Minister Židan upa, da ne gre za politično borbo. V ZL pa preiskavo pozdravljajo. Erjavec je zadevo označil za "trapasto".

Setnikar Cankarjeva vztraja, da ni šlo za javna sredstva, Štefaneca pa moti predvsem skupen znesek

10. 03. 2015 10.35

Soočila sta se ministrica v odstopu Stanka Setnikar Cankar in predsednik KPK Boris Štefanec. Setnikar Cankarjeva vztraja, da ni šlo za javna sredstva in da ni šlo za krajo. Štefanec pa je poudaril, da so na KPK problematizirali predvsem skupen znesek za poplačilo avtorskih pogodb.

VIDEO: 'Dobro vemo, da dela namesto profesorjev opravljajo asistenti in študentje'

10. 03. 2015 09.42

"Če ima docent z doktoratom, ki je 20 let hodil v šolo, okoli 1000 evrov plače, je nekaj narobe," je poudaril predsednik SVIZ Branimir Štrukelj. Dodal je, da ima nizko plačo, čeprav je opravil levji delež namesto prejemnikov visokih izplačil in "mu je morda zato padlo nekaj drobiža".

Setnikar Cankarjeva razmišlja o tožbi. Jo bo zamenjala aktualna državna sekretarka na šolskem ministrstvu?

09. 03. 2015 21.03

Ministrica za izobraževanje v odstopu Stanka Setnikar Cankar razmišlja o tožbi protikorupcijske komisije, ki je objavila njene zaslužke. Medtem pa naj bi premier Cerar aktualno državno sekretarko na šolskem ministrstvu Andrejo Barle Lakota povabil, da se pridruži vladni ekipi.

'Vedno se bo našla pot, še drugo podjetje, preko katerega se bo denar odvajal'

08. 03. 2015 07.15

Da bi se izognili aferam po zgledu škandala s honorarji, ki je odnesel šolsko ministrico, minister za javno upravo Boris Koprivnikar pravi, da želi, da se objavljajo plače, transferji, prihodki in vse, kar se dogaja v javnem sektorju.

'Na fakultetah neka zaprta kasta obvladuje denarne tokove, plača jim je zgolj za priboljšek'

06. 03. 2015 12.49

Visokošolski sindikat Slovenije ob razkritju, da nekateri profesorji poleg redne plače prejemajo še visoke avtorske honorarje, opozarja, da je situacija "groteskna". Pri GZS pristojne pozivajo k takojšnji sistemski ureditvi razmer.

'Kakšen mora biti človek, ki poleg plače mastno služi in hkrati zahteva, da delamo zastonj?'

06. 03. 2015 11.20

Medtem ko peščica posameznikov mastno služi v poslovanju z državo, se od učiteljev, medicinskega osebja, vojakov in policistov pričakuje, da bodo živeli od drobtinic. Učiteljica Bojana Potočnik, ki je večkrat opozarjala na neprimernosti varčevanja v šolstvu, je nad zaslužki Setnikar Cankarjeve zgrožena.

VIDEO: Premier Cerar je sprejel odstop Setnikar Cankarjeve

06. 03. 2015 09.55

Premier Miro Cerar je sprejel odstop ministrice za izobraževanje, znanost in šport Stanke Setnikar Cankar. Slednja je svoj odstop ponudila po objavi, da je prejela 636.069 evrov avtorskih honorarjev. Po njenem mnenju so bili z objavo na Supervizorju zlorabljeni osebni podatki, prejemniki, ki so dobili zakonita nakazila, pa neupravičeno na sramotilnem stebru. Na fakulteti jo čaka profesorsko mesto.

'Očitno imamo v sistemu javnega šolstva sistemsko napako'

06. 03. 2015 14.34

Po ponujenem odstopu Setnikar Cankarjeve se vrstijo odzivi koalicije in opozicije. Prvak SD Židan spoštuje njeno odločitev, vendar opozarja, da bo napačen odziv, če se ministrico označi za grešnega kozla, saj je protikorupcijska komisija odkrila napako v sistemu, ki jo je treba odpraviti.

VIDEO: Ministrica prejela več kot 600.000 avtorskih honorarjev

05. 03. 2015 11.48

Ministrica Stanislava Setnikar Cankar je po podatkih Supervizorja v 11 letih prejela 636.000 evrov avtorskih honorarjev, kar pomeni, da je poleg plače letno zaslužila skoraj 60.000 evrov. V zadnjih 11 letih so prek avtorskih in podjemnih pogodb izplačali več kot milijardo evrov neto. Na protikorupcijski komisiji so že uvedli preiskavo.

Največji zaslužkarji: od sodnega tolmača, ministrice do univerzitetnih profesorjev

05. 03. 2015 13.05

To so prejemniki, ki so prejeli največ izplačil proračunskih uporabnikov od leta 2003 do marca letos. Prvih deset je skupaj zaslužilo dobre 4,5 milijona evrov, na seznamu pa sta sodna tolmača, ministrica za izobraževanje ter več rednih profesorjev Univerze v Ljubljani.