preprečevanje korupcije

Sodna uslužbenka znancem, ki jih ni marala, izdajala lažne sklepe o izvršbah
06. 08. 2024 11.39
Iz sosednje Hrvaške prihaja zgodba o sodni uslužbenki 'iz pekla', ki je izdajala neresnične sklepe o izvršbah. Zagrebčanka je zaradi neplačila fiktivnih sodnih taks hrvaški Finančni agenciji naložila izvedbo izvršbe, čeprav je dobro vedela, da te osebe pravzaprav nimajo neplačanih denarnih obveznosti.

MOK odgovarja: Spol in starost na podlagi potnega lista
02. 08. 2024 10.06
V središču olimpijskih iger v Parizu je te dni vse bolj odločitev Mednarodnega olimpijskega komiteja (Mok), da nastop dovoli boksarkama, ki jima je lani Mednarodna boksarska zveza prepovedala nastop, ker naj ne bi izpolnjevali pogojev za nastop v ženski kategoriji. Uvodni nastop Alžirke Imane Khelif je prilil olje na ogenj razpravi.

Golob – Bobnar: predkazenski postopek še ni končan
30. 07. 2024 19.24
Ovir, zaradi katerih je protikorupcijska komisija januarja ustavila preiskavo zoper premierja Roberta Goloba, ker da ima prednost predkazenski postopek zoper njega, ni več. Komisija naj bi tako v kratkem Golobu dovolila vpogled v zanj obremenjujoč spis. Toda s specializiranega državnega tožilstva so sporočili, da predkazenski postopek še ni končan. Kaj se torej dogaja?

Na Hrvaškem pridržali četverico zaradi preprodaje kokaina iz Slovenije
03. 07. 2024 13.35
Hrvaški urad za preprečevanje korupcije in organiziranega kriminala (Uskok) je uvedel preiskavo proti štirim hrvaškim državljanom zaradi domnevne preprodaje kokaina. Policija sumi, da so drogo nabavljali v Sloveniji in jo preprodajali v hrvaški Istri, pri čemer so zaslužili več kot 30.000 evrov, so sporočili iz Uskoka.

KPK pri izbiri Raiven za nastop na Evroviziji ni potrdila kršitve zakona
02. 07. 2024 09.30
Komisija za preprečevanje korupcije je sporočila, da je pri izvedbi postopka izbora izvajalca za Pesem Evrovizije 2024 zaznala korupcijska tveganja. Zaradi tega je RTV Slovenija izdala več priporočil. V postopku sicer niso potrdili kakršnega koli suma domnevnih vplivanj oz. privilegiranja izbrane izvajalke ali kakšnih drugih kršitev. Komisija je zato postopek ustavila.

Odbor za pravosodje o predlogu novele zakona o parlamentarni preiskavi
26. 06. 2024 06.39
Odbor DZ za pravosodje bo obravnaval predlog poslanske skupine NSi za razpis posvetovalnega referenduma o predlogu novele zakona o parlamentarni preiskavi. V NSi so prepričani, da poskuša koalicija s predlogom blokirati točno določeno parlamentarno preiskavo, tisto glede podjetij Gen-I in Star Solar ter Gibanja Svoboda.

KPK zoper Klemna Jakliča uvedla prekrškovni postopek
20. 06. 2024 10.23
KPK je preučila primer ustavnega sodnika Klemna Jakliča z vidika svojih pristojnosti na področju omejitev poslovanja, kot jih opredeljuje Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije. Ugotovila je, da Jaklič organu, pri katerem opravlja funkcijo, to je Ustavnemu sodišču RS, ni poročal o subjektu Visokošolski sodelavec, Klemen Jaklič, s. p., kot bi v skladu z zakonom moral. Prav tako Ustavnega sodišča ni obvestil o zaprtju s.p.-ja, zato je zoper njega uvedla prekrškovni postopek. Jaklič pa meni, da določba o prepovedi poslovanja za njegov primer ni relevantna.

NPU naj bi preiskoval nekdanjega okoljskega ministra Vizjaka
20. 06. 2024 10.14
Minister za okolje v zadnji vladi Janeza Janše Andrej Vizjak naj bi se zaradi poslov v zadnjih mesecih svojega mandata znašel v preiskavi kriminalistov Nacionalnega preiskovalnega urada. Šlo naj bi za sume nezakonitosti pri dodelitvi sredstev sklada za podnebne spremembe družbi Hidroelektrarne na spodnji Savi.

'Obvodi zakonov kažejo, da je integriteta posameznikov na nizki stopnji'
07. 06. 2024 16.46
Obvodi zakonov kažejo, da je integriteta posameznikov na nizki stopnji, je po srečanju s predsednikom Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Robertom Šumijem dejala predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič. Ocenjuje, da je pri preprečevanju korupcije treba v prihodnje delati na nezdružljivosti funkcij, omejitvah poslovanja in lobiranju.

Ukrajina in Moldavija sta izpolnili vse pogoje za začetek pristopnih pogajanj
07. 06. 2024 15.16
Ukrajina in Moldavija sta izpolnili vse pogoje za dejanski začetek pristopnih pogajanj z EU, so povedali na Evropski komisiji. Zdaj je odločitev o tem v rokah držav članic, so dodali.

KPK v šovu Vojak v akciji kršitev zakona ni zaznala, Morsu izdala priporočila
06. 06. 2024 10.47
Komisija za preprečevanje korupcije pri izvedbi javnega naročila ministrstva za obrambo za produkcijo TV-serije Vojak v akciji ni odkrila kršitev zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Zaznali so sicer korupcijska tveganja, zaradi česar so ministrstvu izdali več priporočil. A ker Komisija kršitev zakona ni potrdila, je postopek ustavila.

Po domnevno spornem financiranju CMSR od ministrstva zahtevajo poročilo
16. 05. 2024 21.28
Odbor DZ za zunanjo politiko in komisija DZ za nadzor javnih financ sta na nujni seji soglasno podprla sklepe glede domnevno spornega financiranja Centra za mednarodno sodelovanje in razvoj (CMSR). Med drugim sta MZEZ kot glavnega financerja CMSR pozvala k pripravi poročila o transparentnosti nakazil, računsko sodišče pa k reviziji CMSR.

Hišne preiskave zaradi razpisa, ki je odnesel Ajanović Hovnikovo
16. 05. 2024 18.06
Kriminalisti so na območju PU Ljubljana in Maribor preiskali stanovanjske in poslovne prostore ter državni organ zaradi suma zlorabe uradnega položaja pri razpisu za financiranje projektov. Po informacijah STA gre za preiskavo, povezano z razpisom, zaradi katerega je odstopila ministrica Sanja Ajanović Hovnik.

Nepravilnosti v Cankarjevem domu? Čerin zatrjuje, da zavod posluje dobro
16. 05. 2024 16.07
Po ponedeljkovem odzivu generalne direktorice Cankarjevega doma (CD) Uršule Cetinski na očitke o domnevnih nepravilnostih v zavodu, je svoje stališče javnosti v pisni izjavi predstavil še predsednik Sveta CD Aleš Čerin. Po njegovih besedah izkrivljene informacije v nekaterih medijih "ne odražajo resničnega stanja te ugledne institucije".

Odziv na hude očitke: Delujemo zakonito, varčno, transparentno
13. 05. 2024 14.49
Generalna direktorica Cankarjevega doma Uršula Cetinski je v objavljenem odzivu zavrnila očitke o domnevnih nepravilnostih v Cankarjevem domu (CD), kot izhaja iz anonimnih prijav, zaradi katerih se je znašla pod drobnogledom določenih organov. Med očitki sta neprimerno vedenje in nepravilna poraba sredstev.

Ministrstvo za pravosodje prejelo prošnje za mnenje v zadevi Jaklič
09. 05. 2024 16.38
Na ministrstvu za pravosodje so od Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) prejeli zaprosilo za mnenje glede zakonskih določb o prepovedi opravljanja pridobitne dejavnosti v primeru ustavnega sodnika Klemna Jakliča in bodo zadevo preučili, so pojasnili na ministrstvu. Na KPK so v sredo napovedali, da bodo za mnenje zaprosili ministrstvo.

Medicor: Inšpektorat 10 zdravstvenim delavcem prepovedal samostojno delo
08. 05. 2024 18.54
Zdravstveni inšpektorat je prepovedal samostojno delo desetim zdravstvenim delavcem v izolskem Medicinskem centru Medicor. Da so njuno mamo obravnavali zaposleni brez ustreznih dovoljenj, sta opozorili hčerki 80-letne bolnice, ki je pred sedmimi meseci po srčni operaciji umrla v tej največji zasebni kliniki pri nas. Z Medicorjem pa se ukvarja tudi Komisija za preprečevanje korupcije.

Ustavno sodišče: sodniki poročevalci so izbrani naključno
07. 05. 2024 12.30
Potem ko je nekdanji predsednik programskega sveta Radiotelevizije Slovenija Peter Gregorčič ustavnega sodnika Roka Čeferina prijavil na Komisijo za preprečevanje korupcije, se je odzvalo Ustavno sodišče. Kot so pojasnili, je bil Čeferin v zadevi presoje ustavnosti novele Zakona o RTVS naključno imenovan za sodnika poročevalca in je sam podal predlog za izločitev iz postopka odločanja.

Ne samo KPK, tudi DZ meni, da ni pristojen za obravnavo prijave zoper Jakliča
07. 05. 2024 10.39
Potem ko je protikorupcijska komisija prijavo zoper Klemna Jakliča glede suma kršitev nezdružljivosti funkcij ustavnih sodnikov odstopila Državnemu zboru, češ da je to organ, ki izvoli ustavne sodnike, Mandatno-volilna komisija DZ vrača žogico, da tudi oni niso pristojni za obravnavo tovrstnih zadev in da bi stvar morala presojati KPK. Kot pravijo, je DZ pristojen za obravnavo vprašanj s tega področja le za poslance na podlagi Zakona o poslancih, ne pa tudi za druge funkcionarje. Med drugim se sklicujejo na odločbo Ustavnega sodišča iz leta 2007.

Gregorčič na KPK prijavil ustavnega sodnika Čeferina
03. 05. 2024 12.55
Nekdanji predsednik programskega sveta Radiotelevizije Slovenija Peter Gregorčič je ustavnega sodnika Roka Čeferina prijavil na Komisijo za preprečevanje korupcije. Meni, da je Čeferin kršil določbe o nasprotju interesov s sodelovanjem pri oceni ustavnosti novele Zakona o RTVS, ki jo je decembra na sodišče vložil DS.

Suma kršitve nezdružljivosti funkcij ustavnih sodnikov ne presoja KPK
29. 04. 2024 12.08
Protikorupcijska komisija ni pristojna za presojo sumov kršitev nezdružljivosti funkcij ustavnih sodnikov, so sporočili iz KPK, zato so prijavo o sumu nezdružljivosti funkcij ustavnega sodnika Klemna Jakliča odstopili državnemu zboru, saj je to organ, ki izvoli ustavne sodnike. Kot pravijo, tega vprašanja ne ureja zakon o integriteti in preprečevanju korupcije, temveč zakon o ustavnem sodišču. Bodo pa nadaljevali obravnavo zadeve z vidika pristojnosti na področjih omejitev poslovanj in premoženjskega stanja.

Kriminalisti na 23 lokacijah: šest osumljenih, obiskali Snežiča in Hajdinjaka
23. 04. 2024 08.53
Kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada so izvedli obsežne hišne preiskave na Darsu. Preiskave so se potekale natanko pol leta po naših razkritjih v rubrikah 24UR Fokus in 24UR Dejstva, kjer smo obelodanili niz sumov nepravilnosti – od favoriziranja pri javnih razpisih, sumov podkupovanja in kartelnega dogovarjanja. Spomnimo, razkritja so odnesla takratnega predsednika uprave Valentina Hajdinjaka, ki so ga po naših informacijah danes prav tako obiskali kriminalisti. Skupno so opravili preiskave na 23 lokacijah.

KPK pregleduje zadevo Jaklič: 'Nismo pristojni'
22. 04. 2024 15.12
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je uvedla predhodni preizkus glede ustavnega sodnika Klemna Jakliča, ki je bil v času opravljanja funkcije pet let tudi popoldanski samostojni podjetnik, čeprav je ustavnim sodnikom prepovedana pridobitna dejavnost. A na KPK dodajajo, da niso pristojni za presojo nezdružljivosti funkcij sodnikov.

'Da bi imel ustavni sodnik s. p., je nezdružljivo tako z ugledom kot s položajem te funkcije'
20. 04. 2024 19.28
"Pričakujem, da bo ustavni sodnik Klemen Jaklič odstopil s položaja, če želi ohraniti svojo integriteto." To je poziv predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič, ki Jakliču očita celo, da je zaobšel zakon o ustavnem sodišču, ker je bil v času opravljanja funkcije hkrati tudi popoldanski samostojni podjetnik. Jaklič je v javnosti že pojasnil, da zakon dopušča izjeme, pravnik Rajko Pirnat pa priznava, da je zakon precej pomanjkljiv. "Lahko se bere tudi tako, da se kot pridobitno dejavnost lahko opravlja naloge visokošolskega učitelja ali raziskovalca," je dejal. Kljub temu pa se mu zdi status samostojnega podjetnika neprimeren za ustavnega sodnika.

Klakočar Zupančičeva ustavnega sodnika Jakliča pozvala k takojšnjemu odstopu
19. 04. 2024 16.12
Predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič je zaradi opravljanja pridobitne dejavnosti samostojnega podjetnika pozvala k odstopu ustavnega sodnika Klemna Jakliča, ki funkcijo opravlja od marca 2017. Zakon o ustavnem sodišču namreč navaja, da je funkcija ustavnega sodnika nezdružljiva s pridobitno dejavnostjo.

Upravno sodišče zavrglo Golobovo tožbo zoper odločitev KPK
05. 04. 2024 12.02
Upravno sodišče je zavrglo tožbo predsednika vlade Roberta Goloba zoper odločitev Komisije za preprečevanje korupcije (KPK). KPK je namreč zavrnila Golobovo zahtevo za izločitev namestnika predsednika KPK Simona Savskega iz postopka preiskave domnevnih pritiskov predsednika vlade na zaposlene na ministrstvu za notranje zadeve.

Nekdanji nadzornik STA, ki je s seje odnesel pogodbo, kršil integriteto
03. 04. 2024 10.27
Upravno sodišče je potrdilo ugotovitve Komisije za preprečevaje korupcije, da je nekdanji nadzornik STA Radovan Cerjak kršil integriteto. Kot je znano, je Cerjak s seje nadzornega sveta marca 2021 odnesel pogodbo, označeno kot poslovna skrivnost, pozneje pa je njeno vsebino tudi javno razkril na eni od televizij.

Knovs pripravlja poročilo, ki bo pokazalo, da si izjave vpletenih nasprotujejo
20. 03. 2024 18.04
Komisija DZ za nadzor obveščevalno-varnostnih služb pripravlja poročilo o dogajanju, povezanem z aretacijo domnevnih ruskih vohunov, iz katerega bo po besedah predsednika Knovsa Janeza Žaklja jasno, da si trditve posameznih akterjev nasprotujejo. Knovs lahko po zakonu podatke o aretaciji dobi od Sove ali Policije, je še dodal.

Furs bodo pozvali k natančnemu pregledu poslovanja Star Solar
20. 03. 2024 10.38
Komisija državnega zbora za nadzor javnih financ bo Finančno upravo RS (Furs) pozvala k natančnemu pregledu poslovanja podjetja Star Solar v lasti premierja Roberta Goloba, vlado pa k pripravi poročila o Golobovem izogibanju nasprotju interesov v razmerju do Borzena. Med drugim je zdaj sklenila tudi, da bo KPK pozvala k prednostni obravnavi zadeve.

Namestnik predsednika KPK kršil protikorupcijski zakon
15. 03. 2024 09.39
Komisija za preprečevanje korupcije je potrdila, da je namestnik predsednika David Lapornik z zamudo poročal o svojem premoženjskem stanju za leto 2021, ko je postal lastnik 115 kvadratnih metrov velike zemljiške parcele. Komisiji je o tem poročal šele marca 2023, kar je v nasprotju z določili Zakona o integriteti in preprečevanju korupcije. Lapornik je v prvem odzivu dejal, da je šlo pri njegovi zamudi pri poročanju o premoženjskem stanju za administrativno in ne vsebinsko kršitev zakona o integriteti. Zanašal se je namreč na po njegovih besedah nepopolne podatke geodetske uprave.