preprečevanje okužbe

Večji del Italije obarvan v rdeče, covidne bolnike iz Pariza premeščajo drugam
15. 03. 2021 08.40
V večjem delu Italije od danes znova veljajo strožji ukrepi za zajezitev širjenja novega koronavirusa. Zaprti so lokali, restavracije in vse nenujne trgovine, prav tako pouk poteka na daljavo. Med velikonočnimi prazniki pa bo celotna Italija veljala za rdeče območje. Francoska vlada medtem namerava okrog 100 covidnih bolnikov z enot za intenzivno nego na širšem območju Pariza premestiti drugam, saj so tamkajšnje bolnišnice zaradi velikega števila novih primerov preobremenjene.

Je cepljenje zagotovilo, da lahko odvržemo maske?
12. 03. 2021 06.00
Odločitev o cepljenju bo v veliki meri odvisna od tega, ali bo to pomenilo tudi več svoboščin oziroma sproščanje ukrepov gibanja ter druženja v skupinah za posameznike, kaže zadnja raziskava NIJZ. A neodgovorjenih vprašanj je še veliko: kdaj bo varno odvreči maske? Obiskati sorodnike in prijatelje brez skrbi, da s tem koga ogrožamo? Podatkov o tem, kako cepiva vplivajo na širjenje virusa, še ni dovolj, a raziskovalci se strinjajo, da so ključna za razbremenitev zdravstva in pomenijo najhitrejšo pot do normalizacije.

Ob pomanjkanju učinkovitih zdravil cepljenje ranljivih oseb ključnega pomena
10. 03. 2021 06.00
Nenalezljive kronične bolezni, kot so bolezni srca in ožilja, rak in diabetes, so najpogostejši vzrok smrti v Evropski uniji in predstavljajo največji del stroškov v zdravstvu. EU samo za zdravljenja diabetesa letno odšteje okoli 150 milijard evrov. Kronične bolezni so tudi eden glavnih vzrokov za hospitalizacije in smrti zaradi covida-19. Zaradi večjega tveganja za težji potek bolezni jim je cepljenje priporočeno in spadajo v prioritetne skupine. Po mnenju strokovnjakov je cepljenje poleg osnovnih preventivnih ukrepov naše najpomembnejše orodje, s katerim lahko te ranljive skupine prebivalstva zaščitimo pred okužbo.

Ravnatelji mariborskih srednjih šol podprli kaznovane dijake
09. 03. 2021 15.52
Aktiv ravnateljev podravskih srednjih šol in dijaških domov je na ponedeljkovem sestanku sprejel skupno izjavo glede kaznovanja dijakov na protestu 9. februarja v Mariboru, na katerem so zahtevali ponovno odprtje šol za izvajanje pouka v živo. Mariborski ravnatelji so podporo dijakom naslovili na ministrico za izobraževanje Simono Kustec.

Dijaki znova sedli v šolske klopi, nekoliko jih skrbijo preverjanja znanja
08. 03. 2021 06.28
V srednjih šolah je ponovno bolj živahno, saj se je po skoraj petih mesecih pouka na daljavo v šole vrnila še približno polovica dijakov od 1. do 3. letnika. Nekateri so izrazili veselje ob vrnitvi in srečanju s sošolci, jih pa nekoliko skrbijo preverjanja znanja. Ponekod so teste, ki bi jih morali pisati danes, prestavili.

Kacin: Do konca junija bo cepljena polovica prebivalcev
03. 03. 2021 09.59
"Če bomo nadaljevali s takim tempom, bomo do konca junija cepili polovico prebivalcev. Naše ambicije so večje. Pričakujemo tudi cepivo Johnson & Johnsona, ki ga bo EMA potrjevala naslednji teden," tako nacionalni koordinator za logistični del akcije množičnega cepljenja zoper covid-19 Jelko Kacin.

Hojs: V dveh rumenih regijah bi lahko odprli terase gostinskih lokalov
03. 03. 2021 06.35
Vlada je zaključila sejo na temo epidemioloških razmer in ukrepov za preprečevanje širjenja okužb z novim koronavirusom. Na njej so pretresali ukrepe, dodatnega zaostrovanja pa, kot kaže, ne bo. Še več: po besedah notranjega ministra Hojsa bo vlada že jutri obravnavala predlog, da se v zasavski in posavski regiji, ki sta že v rumeni fazi, odprejo terase gostinskih lokalov. Po mnenju strokovne skupine, ki jo po novem vodi infektologinja Mateja Logar, pa so "razmere s sevi pod nadzorom".

V Sloveniji četrtina cepiv še neporabljenih. Kakšna je nova strategija cepljenja?
02. 03. 2021 06.10
Vlada je sprejela posodobljeno strategijo cepljenja, katere podrobnosti je predstavil zdravstveni minister Poklukar. Prednostne skupine ostajajo enake, glavni kriterij je starost, saj je to glavni dejavnik umrljivosti in težjega poteka bolezni. Medtem so iz Bruslja sporočili, da je v Sloveniji neporabljenih skoraj četrtina dostavljenih odmerkov cepiv proti covidu-19. Povprečno je bilo sicer v 28 evropskih državah dostavljenih 43,3 milijona odmerkov, uporabljenih pa 30,6 milijona odmerkov, kar pomeni okoli 70 odstotkov.

Sardinija sprošča omejitve, Finska razglasila izredne razmere
01. 03. 2021 12.04
Finska je zaradi pandemije covida-19 razglasila izredne razmere, ki bodo omogočile, da bodo v državi uvedli stroge ukrepe za zajezitev novega koronavirusa. Vlada namreč načrtuje začasno zaprtje restavracij in omejitev drugih podobnih storitev. Italijanska Sardinija pa je zahvaljujoč ugodni epidemiološki sliki postala t. i. belo območje, kar s seboj prinaša bistveno rahljanje omejitvenih ukrepov.

Okuženi brez simptomov 'Ahilova peta pandemije', petina je superprenašalcev
01. 03. 2021 08.14
Enoletno spremljanje novega koronavirusa in covida-19 je prineslo veliko dognanj o prenosu in kužnosti virusa. "Pred letom smo menili, da je oseba kužna šele, ko zboli, danes vemo, da že dva do tri dni pred tem. Covid-19 brez znakov preboleva okrog 40 odstotkov okuženih, odgovorni so vsaj za tretjino prenosov," opozarja infektolog Janez Tomažič.

Na Hrvaškem s ponedeljkom odpirajo terase gostinskih lokalov
26. 02. 2021 12.14
Na Hrvaškem bodo s 1. marcem lahko odprli terase gostinskih lokalov, omogočili bodo tudi treninge v zaprtih športnih objektih. V Avstriji se medtem po podatkih tamkajšnjega ministrstva za zdravje pospešeno širijo nove različice novega koronavirusa in predstavljajo že več kot polovico vseh novih okužb.

Potrdili 35 primerov angleške različice, okužen zdravnik, cepljen z dvema odmerkoma
24. 02. 2021 09.37
V torek so zabeležili 1089 pozitivnih testov na novi koronavirus. Opravili so 5316 PCR-testov. V UKC Maribor pa so potrdili, da se je okužil tudi zdravnik, ki je prejel dva odmerka cepiva proti koronavirusu. Število hospitaliziranih v bolnišnicah se še vedno znižuje. Umrlo je deset bolnikov s covidom-19. V Sloveniji so doslej potrdili 35 primerov angleške različice novega koronavirusa, za zdaj pa niso potrdili še nobenega primera brazilske ali južnoafriške različice.

Spomin na več kot 500 tisoč smrti: 'Kot narod ne moremo sprejeti tako krute usode'
23. 02. 2021 08.12
Združene države Amerike so presegle žalostni mejnik in postale prva država na svetu z več kot 500.000 smrtnimi primeri zaradi covida-19. Ob svečanem spominu na žrtve je Biden dejal, da je v tej pandemiji v enem letu umrlo več Američanov kot v prvi in drugi svetovni vojni ter vietnamski vojni skupaj. Američane je pozval, naj pozabijo na razlike in se skupaj borijo proti covidu-19.

Ukrepi proti covidu-19 preprečujejo širjenje gripe. Letos je v Sloveniji (še) ni
22. 02. 2021 06.00
V soboto je minilo eno leto od vdora novega koronavirusa v Evropo. Številni so ga na začetku primerjali z že dobro poznano gripo, vendar se je izkazalo, da je covid-19 pravzaprav veliko smrtonosnejša bolezen. Čeprav je obe bolezni težko primerjati, lahko na primeru ZDA vidimo, da za gripo letno umre tudi do 61 tisoč ljudi, za covidom-19 pa je v enem letu v ZDA umrlo skoraj 500 tisoč ljudi, pove Anja Osovnikar s Projekta Imuno. Letos v Sloveniji še nismo zaznali virusa gripe. Kaj je razlog za to in kakšne so razlike med gripo in covidom-19? Bi lahko ustvarili tudi cepivo, ki bi ščitilo proti obema virusoma hkrati?

'Domovi za starejše so se spremenili v neprodušno zaprte utrdbe'
16. 02. 2021 12.21
Starejši ljudje si zaslužijo človeka vredno in vsebinsko karseda bogato življenje. Nedvomno so stiki s sorodniki, prijatelji in obiskovalci ena od njihovih najpomembnejših potreb, zato v združenju Srebrna nit odgovorne pozivajo, naj sprostijo ukrepe omejevanja obiskov v DSO.

Na zahodu države v šole vsi učenci, na vzhodu zimske počitnice
15. 02. 2021 06.25
V osnovnih šolah na zahodu države je pouk znova stekel za vse učence, v srednje šole pa so se vrnili dijaki zaključnih letnikov. Na vzhodu države so se medtem začele enotedenske zimske počitnice. V višjih in visokih šolah ter na fakultetah pa so od zdaj dovoljeni izpiti v živo in seminarji do deset udeležencev.

Dva tedna po prvem cepljenju 80 odstotkov stanovalcev Naše Hiše okuženih
15. 02. 2021 06.00
Siloviti vdor novega koronavirusa v bivalno enoto Naša Hiša VDC Ince. Slaba dva tedna po prejetju prvega odmerka cepiva proti covidu-19 se je okužilo 27 od 33 stanovalcev, torej več kot 80 odstotkov. Kljub takojšnjemu ukrepanju po zaznavi okužbe je moralo zaradi hudega poteka bolezni pet ljudi v bolnišnico, ena med njimi je umrla, je povedala direktorica VDC Ince Vladka Pacek. Na NIJZ ob tem poudarjajo: cepivo nudi zaščito šele teden do dva po drugem odmerku, zato je treba kljub cepljenju upoštevati vse priporočene zdravstvene ukrepe.

Slovenija po precepljenosti boljša od Nemčije, po dostopnosti podatkov zaostaja
11. 02. 2021 06.00
Z dvema odmerkoma je bilo v Sloveniji do 9. februarja cepljenih 43.008 ljudi. A kdo so ti ljudje? Na podlagi česa so bili cepljeni – zaradi poklica, starosti, ker so kronični bolniki? Zakaj še vedno niso bili cepljeni nekateri, ki so stari okoli 90 let in si tega želijo, zakaj se ne ve, koliko starejših je, ki na cepivo še čaka? Nemčija medtem vse te podatke beleži, dnevno posodablja in javno objavlja.

'Hitri testi, ki jih uporabljamo v Sloveniji, primerljivi z ostalimi na trgu'
09. 02. 2021 13.43
V Sloveniji ostajamo pri štirih potrjenih primerih angleške različice koronavirusa, je pojasnila direktorica NLZOH Tjaša Žohar Čretnik. Zaključno poročilo o verifikaciji hitrih antigenskih testov pa je po njenih besedah pokazalo, da so ti testi enakovredni ostalim testom z mednarodno verifikacijo.

Na Sambadromu v Riu letos namesto karnevala množično cepljenje
07. 02. 2021 10.44
Pandemija covida-19 je Brazilcem letos pokvarila načrte, saj je priljubljeni pustni karneval v Riu de Janeiru odpovedan. Na Sambadromu, kjer bi običajno potekala parada, tokrat poteka množično cepljenje starejših proti covidu-19. V ZDA so medtem cepili že več kot 39 milijonov ljudi, avstralska vlada pa načrtuje izdajo potrdil o cepljenju. Hrvaški upokojenci pozivajo k omejitvi cepljenja proti covidu-19 s cepivom AstraZenece, v Izraelu pa so omilili tretje zaprtje države.

Število covidnih bolnikov v bolnišnicah padlo pod tisoč
04. 02. 2021 10.33
Prvič po daljšem časovnem obdobju je število hospitaliziranih covidnih bolnikov spet padlo pod tisoč, s čimer je izpolnjen eden od pogojev za prehod v oranžno fazo. Glavni epidemiolog v državi Mario Fafangel je medtem izpostavil, da se tudi stroki nekateri ukrepi zdijo nesmiselni, zato so predlagali njihovo ukinitev. Med drugim predlagajo, da se v šolske klopi vrnejo vsi učenci do 5. razreda, ne glede na regijo. Testiranje s hitrimi antigenskimi testi pa bi kljub lažno pozitivnim rezultatom ohranili, a bi se jih v statistiko beležilo pod določenimi pogoji.

Švedska do poletja z digitalnimi potrdili o cepljenju
04. 02. 2021 16.11
Švedska namerava do poletja uvesti digitalna cepilna potrdila, ki bodo med drugim dokazovala tudi cepljenje proti covidu-19. Kot je danes sporočila švedska vlada, so uvedbo digitalnih potrdil o cepljenju naložili več pristojnim oblastem. Srbija je s prvim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepila že več kot pol milijona prebivalcev, na Hrvaškem razmišljajo o ponovnem rahljanju ukrepov, na Slovaškem pa bodo prihodnji teden ob strogih protikoronskih ukrepih postopoma odprli šole in vrtce.

Subvencioniranje minimalne plače bo veljalo za vse
02. 02. 2021 07.09
Odbor DZ za delo, družino, socialne zadeve in invalide je v predlogu osmega protikoronskega zakona ohranil subvencioniranje dviga minimalne plače vsem delodajalcem, kot je predlagala vlada. V opoziciji so nasprotno menili, da bi marsikateri delodajalec dvig minimalne plače zmogel sam. Odbor je omogočil tudi objavo razpisa za vpis na fakultete.

Več kot 950 bolnikov s hujšim potekom covida-19 se je okužilo v bolnišnicah
01. 02. 2021 20.09
Pričevanja bolnikov, da so se z novim koronavirusom okužili v drugih zdravstvenih ustanovah, se potrjujejo tudi v podatkih NIJZ. Doslej je v bolnišnicah prišlo do prenosa okužbe z novim koronavirusom, ki so prešle v resne okužbe dihal, vsaj v 956 primerih. Od sredine novembra se jih je več kot 2400 okužilo v zdravstvenih ustanovah.

Zaradi nezakonite vadbe v Zagrebu aretirali lastnika fitnesa
01. 02. 2021 19.43
V jutranjih urah je zagrebška policija aretirala lastnika fitnes centra Quantum Premium Gym na zagrebški Trešnjevki Andrijo Klarića, ki je kljub vladnim ukrepom za preprečevanje širjenja novega koronavirusa odprl vrata svojega objekta. Kot je sporočila zagrebška policija, je bil 51-letni lastnik zaradi suma kaznivega dejanja širjenja in prenosa nalezljive bolezni prepeljan v prostore zagrebške policijske uprave.

Francija zaprla meje za nečlanice EU, podobno se odloča vse več članic
31. 01. 2021 13.19
Francija je zaprla meje za potnike iz držav nečlanic EU, medtem pa je Portugalska prepovedala vsa nenujna potovanja v in iz države. Za zapiranje mej se v zadnjih dneh sicer odloča vse več članic unije. Nemčija je v soboto prepovedala vstop v državo osebam z območij, na katerih se širijo bolj nalezljive različice novega koronavirusa. Češka od sobote vstop v državo dovoljuje le v izjemnih primerih, v Bruslju medtem potekajo protesti proti ukrepom. Na Dunaju pa je proti policijski uri protestiralo okoli 5000 ljudi.

'Če je cepivo Pfizerja in Moderne mercedes, je cepivo AstraZenece dober clio'
29. 01. 2021 06.00
Cepljenje proti covidu-19 se je v Sloveniji začelo 27. decembra 2020 in za maskami strokovnjakov, ki so na ta dan poročali o prvih cepljenih v DSO-jih, se je skrival nasmešek. Od takrat je minil že več kot en mesec in v tem času smo do 27. januarja cepili 51.653 ljudi, 13.319 z dvema odmerkoma. Ker pa smo še daleč od cilja, tudi zaradi nezaupanja v cepiva, moramo začeti pri osnovah: kako delujejo cepiva, kakšna so, kdo stoji za njihovim razvojem?

V sredo 1516 novih okužb. 'Teža okuženih se premika s starejših na mlajše populacije'
28. 01. 2021 09.27
V sredo so ob skupno 13.597 odvzetih brisih na novi koronavirus potrdili skupno 1516 novih okužb. Delež pozitivnih PCR-testov je bil 23,1-odstoten, hitrih antigenskih testov pa 4,3-odstoten. V bolnišnicah se zdravi 1106 bolnikov, od tega 171 na intenzivni negi. Umrlo je 23 oseb. Vodja vladne strokovne skupine za covid-19 Bojana Beović je na novinarski konferenci dejala, da v zadnjih dneh opažajo posamezna izboljšanja, predvsem manj bolnikov potrebuje bolnišnično zdravljenje in intenzivno nego. A epidemija je še vedno v polnem razmahu, je opozorila.

WHO opozarja, da v Evropi še ni čas za sproščanje ukrepov
28. 01. 2021 10.53
Urad WHO opozoril, da je še prezgodaj za sproščanje ukrepov v Evropi, čeprav je v več državah upadlo število okužb. Poljska bo kljub temu delno sprostila nekatere ukrepe, Madžarska je omejitvene ukrepe podaljšala, Norveška pa je sporočila, da bo v prizadevanjih zajeziti širjenje novih, bolj nalezljivih različic novega koronavirusa, zaprla meje za skoraj vse, ki nimajo bivališča na Norveškem. V ZDA je do torka v januarju zaradi covida-19 umrlo že 79.500 ljudi, kar je največ doslej v mesecu dni.

Kustečeva: Za mlajše otroke je možno zagotoviti posebne vrste hitrih testov
26. 01. 2021 06.30
Po skoraj treh mesecih šolanja na daljavo in kljub odkritemu angleškemu sevu novega koronavirusa so se v devetih regijah v šole znova vrnili učenci prvega triletja, vrtci pa znova sprejemajo vse otroke. Pred tem so se morali vsi zaposleni, ki so fizično prisotni v šolah in vrtcih, testirati. Ministrica Simona Kustec je povedala, da so bili pozitivno presenečeni nad nizkim odstotkom pozitivnih testov med zaposlenimi v šolstvu. O učiteljih, ki se ne želijo testirati, pa: Največja sankcija za njih bo moralna odgovornost, ostalo bomo prepustili inšpekcijskim službam.