preprečevanju

Večina stiske rešuje sama: zvoniti bi morali alarmi

16. 10. 2021 07.00

Podatki s terena pri nas kažejo na visok porast stisk in težav v duševnem zdravju, opozarjajo pri slovenskem Unicefu. Njihove navedbe potrjuje tudi raziskava – samoocena duševnega zdravja 400 otrok in mladih, starih od 10 do 18 let, iz vse Slovenije. Skoraj 50 odstotkov vprašanih je pri sebi opazilo porast stisk in tesnobe, obenem pa je zaskrbljujoč podatek, da jih večina stiske rešuje sama oziroma se o njih ne pogovarja z odraslimi.

Cena dizla v Sloveniji ob avtocestah na rekordno visoki ravni

15. 10. 2021 09.52

Naraščajoče cene surove nafte na borzah se odražajo tudi na maloprodajnem trgu. V Sloveniji, kjer se cene naftnih derivatov od oktobra 2020 v celoti prosto oblikujejo na trgu, je cena dizelskega goriva na bencinskih servisih ob avtocestah z ali več kot 1,490 evra za liter dosegla najvišjo raven doslej.

Primer Pivec: Navedbe izolskega župana niso resnične

13. 10. 2021 10.56

Komisija za preprečevanje korupcije je ugotovila kršitev integritete, kot jo opredeljuje Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije (ZIntPK), saj je župan občine Izola Danilo Markočič v postopku, ki ga je KPK vodil v zvezi z urejanjem nastanitve nekdanje ministrice za kmetijstvo Aleksandre Pivec, podal neresnične informacije. Markočič je KPK-ju navedel, da je občina poravnala stroške bivanja v hotelu za ministrico in osebje njene varnostne službe. Zadnji del trditve ni resničen, je ugotovil KPK. Odzvala se je tudi Pivčeva, ki se ji zdi "zanimivo, da je to komisija ugotovila šele v drugem osnutku poročila".

Slovenija dosegla napredek pri preprečevanju nasilja v družini

12. 10. 2021 09.35

Slovenija je po ugotovitvah skupine strokovnjakov pri Svetu Evrope že pred ratifikacijo istanbulske konvencije dosegla napredek pri oblikovanju pravnih okvirov na področju preprečevanja nasilja v družini. Manj pozornosti pa namenja drugim oblikam nasilja nad ženskami, hitreje bi se moralo odzivati tudi sodstvo, so navedli v poročilu.

Želijo, da Furs pod drobnogled vzame Odlazkovo medijsko skupino

11. 10. 2021 21.05

Odbor DZ za kulturo je na zahtevo SDS in SMC razpravljal o lastništvu medijev v Sloveniji in koncentraciji medijskega prostora. Sejo so obstruirali člani odbora iz vrst LMŠ, SD, SAB in Levica, ostali so se osredotočili na lastništvo Martina Odlazka v medijih. Odbor je med drugim Fursu predlagal, naj preveri nakupe medijev v njegovi skupini.

Posvetovalna skupina naj bi priporočala prednostno uporabo mRNK-cepiv

08. 10. 2021 12.12

Posvetovalna skupina za cepljenje pri NIJZ pod vodstvom infektologinje Bojane Beović je po neuradnih informacijah na četrtkovem sestanku sprejela odločitev, da priporoča prednostno uporabo mRNK-cepiv. Vektorska cepiva bi po priporočilih skupine v Sloveniji še vedno uporabljali, a le na željo posameznika. Podobno bo veljalo za Moderno pri cepljenju mlajših od 18 let.

Slovenija glede preprečevanja korupcije v državni upravi ni storila dovolj

05. 10. 2021 10.01

Skupina držav proti korupciji pri Svetu Evrope je ocenjevala preprečevanje korupcije in spodbujanje integritete v državni upravi in organih odkrivanja ter pregona. Greco ugotavlja, da je bil glede najvišjih nosilcev izvršilne veje oblasti dosežen zgolj skromen napredek. V poročilu za Slovenijo so zapisali še, da ni zadovoljivo izpolnila ali obravnavala nobenega od petnajstih priporočil iz ocenjevalnega poročila iz petega kroga. Delno izpolnjeno je bilo le eno priporočilo.

Omejitveni ukrepi zaradi pandemije vplivajo na vsakega sedmega otroka

05. 10. 2021 12.03

Kmalu se bo začelo tretje leto življenja s pandemijo covida-19, kar močno vpliva na duševno zdravje in dobro počutje otrok in mladostnikov. Po podatkih UNICEF skoraj 46.000 mladostnikov vsako leto umre zaradi samomora, kar je eden od petih najpogostejših razlogov za smrt v tej starostni skupini. Države pa premalo vlagajo v obravnavo psiholoških težav otrok in mladostnikov. Poročilo UNICEF navaja, da se po vsem svetu za stroške na področju duševnega zdravja nameni približno dva odstotka državnega proračuna za zdravstvo.

Na Hrvaškem postopek proti Plenkoviću zaradi suma navzkrižja interesov

01. 10. 2021 17.29

Hrvaška komisija, pristojna za odločanje o navzkrižju interesov, je sprožila postopek proti predsedniku hrvaške vlade Andreju Plenkoviću zaradi netočnih informacij pri navedbi premoženjskega stanja. Ob prijavi premoženja hrvaški premier ni omenil nekaterih nepremičnin in zneska porodniškega nadomestila svoje soproge Ane Maslać Plenković.

Kitajska gradi verigo karantenskih centrov

01. 10. 2021 11.44

Kitajska od mestnih oblasti zahteva, da ustvarijo posebne karantenske objekte, v katerih bo nastanjenih na tisoče tujih turistov, saj država še naprej zagovarja načelo ničelne tolerance pri preprečevanju covida-19.

Možganska kap – ko o življenju in smrti odloča vsaka minuta

23. 09. 2021 00.15

Srčno-žilne bolezni so tako v Sloveniji kot po svetu najpogostejši vzrok smrti, veliko preživelih pa, sploh po možganski kapi, tudi zelo težko okreva. Pri možganski kapi je življenjsko pomembno predvsem hitro ukrepanje, kako nevarna je, pa pričajo tudi podatki, da brez dolgoročnih posledic po njej živi le tretjina bolnikov, kar tretjina pa jih umre.

Sloveniji skoraj pet milijonov evrov za prilagoditev na brexit

28. 09. 2021 14.47

Svet EU, v katerem so zastopane države članice, je dokončno odobril sklad, ki bo članicam pomagal pri spopadanju z negativnimi posledicami brexita. Največ sredstev iz sklada v skupni vrednosti pet milijard evrov naj bi prejele Irska, Nizozemska in Francija. Slovenija naj bi prejela 4,8 milijona evrov.

Južnokorejski predsednik predlagal prepoved uživanja pasjega mesa

28. 09. 2021 08.34

Južnokorejski predsednik Mun Dže In je v ponedeljek dejal, da razmišlja o prepovedi uživanja pasjega mesa, saj da je ta tradicionalna praksa začela postajati mednarodna sramota. Predsednik je sicer znan ljubitelj psov, pred pokolom je rešil psa Toryja, ki kot prvi rešenček živi v predsedniški palači.

KPK: Cantarutti ob nabavi zaščitne opreme kršil zakon o integriteti

27. 09. 2021 12.16

Komisija za preprečevanje korupcije je v okviru preiskav, povezanih z nabavami zaščitne opreme, ugotovila kršitev integritete nekdanjega državnega sekretarja na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo Aleša Cantaruttija. Komisija je v preiskavi ugotovila, da je aprila 2020 tedanji državni sekretar na MGRT Aleš Cantarutti družbi HMEZAD – TNT izdal pismo o nameri, pismo podpore in potrdilo o registraciji, pri čemer ni imel pristojnosti za izdajo takšnih pisem oziroma potrdil, s tem pa je privilegiral določenega ponudnika.

'Vloga vitamina D pred novim valom epidemije covida-19'

25. 09. 2021 07.00

O vlogi vitamina D v boju proti infekcijam je debata dolga toliko, kolikor dolgo obstajajo možnosti njegovega dodajanja v človeško prehrano. Glede na manjšo precepljenost je specialist, gastroenterolog Darko Siuka, dr. med., znova spomnil na potencialno učinkovitost dodajanja vitamina D in dodal: "Zlasti pandemija covida-19 je v Sloveniji razgalila velik javnozdravstveni problem, ki ga predstavlja pomanjkanje vitamina D." In še: "Sedaj je na voljo najpomembnejši ukrep – cepljenje."

Neupoštevanje PCT-ja med zaposlenimi: učitelj dobil opomin pred odpovedjo

22. 09. 2021 19.27

Kako je med zaposlenimi, ki morajo izpolnjevati pogoj PCT? Inšpektorji ponekod ne ugotavljajo večjih težav in izrekajo samo opozorila, drugod pa vre. Na eni od primorskih osnovnih šol je ravnatelj učitelju, ki ne želi spoštovati covidnih ukrepov, ne nosi maske in ne želi dokazovati izpolnjevanja pogoja PCT, dal opomin pred odpustitvijo.

Odvračanje pozornosti voznikov je čedalje večji problem

21. 09. 2021 17.29

Motnje voznikov med vožnjo se v zadnjih letih vse pogosteje pojavljajo kot sekundarni vzrok za prometne nesreče, opozarjajo na Policiji. Tudi uporaba mobilnega telefona in drugih elektronskih naprav med vožnjo predstavlja motnjo, ki onemogoča ustrezne reakcije voznikov, ko naletijo na nevarne situacije. Po nekaterih tujih raziskavah je tveganje za nastanek prometne nesreče kar štirikrat večje, če med vožnjo govorimo po telefonu.

V novem predlogu zakona o debirokratizaciji ni več socialne kapice

21. 09. 2021 17.15

Vlada je iz besedila novega predloga zakona o debirokratizaciji umaknila določbo o uvedbi socialne kapice. Zanjo namreč ni dovolj podpore, izhaja iz gradiva, objavljenega na spletnih straneh vlade. Uvedba socialne kapice za plače nad 6000 evrov bruto je bila sicer ena od ključnih novosti zakona, ki so jo najbolj nestrpno pričakovali v gospodarstvu.

Po poročilu pozivi ministrstvu, naj na novo izračuna minimalne življenjske stroške

21. 09. 2021 16.46

Po tem, ko je računsko sodišče ugotovilo, da sta bila vlada in ministrstvo pri zmanjševanju revščine med letoma 2017 in 2020 delno uspešna, Levica ministrstvu predlaga, naj na novo izračuna minimalne življenjske stroške, ki določajo višino socialnih transferjev in minimalne plače.

Poživitveni odmerek cepiva Johnson & Johnsona preprečuje hud potek bolezni

21. 09. 2021 13.35

Novi podatki kažejo, da poživitveni odmerek cepiva Johnson & Johnsona proti covidu-19 poveča moč enkratnega cepljenja. Dodatna doza je namreč spodbudila 12-kratno povečanje proizvodnje protiteles proti covidu, če so jo uporabniki prejeli šest mesecev po prvem cepljenju.

'Strah, da bi imela katera od strani v svetu zavoda večino, je odveč'

20. 09. 2021 21.10

Ministrica za izobraževanje Simona Kustec je na seji DZ odgovorila na poslansko vprašanje o noveli zakona o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja. Ta med drugim predvideva povečanje števila predstavnikov ustanovitelja, a po besedah Kustečeve je vsakršen strah, da bi imela katera od treh strani v svetu večino, odveč. V primerjavi s sestavo svetov zavodov na področju vzgoje in izobraževanja v drugih državah po Evropi je slovenski sistem svojevrsten unikum, je še dodala.

Strokovnjaki: Ljudje so lahko 'debeli, a fit'

20. 09. 2021 20.19

Pristop preprečevanja debelosti, ki se osredotoča na telesno težo, je v veliki meri neučinkovit, menijo strokovnjaki. Svetujejo, naj se ljudje, če želijo zmanjšati tveganje za prezgodnjo smrt, na dolgi rok raje kot na diete osredotočajo na fizično aktivnost. "Želimo si, da bi vsi vedeli, da so tudi debeli ljudje lahko fit in da zdrava in fit telesa obstajajo v vseh velikostih in oblikah," pojasnjujejo.

V ZDA tretji odmerek cepiva priporočili starejšim od 65 let

18. 09. 2021 10.23

Svetovalci za cepiva ameriške uprave za hrano in zdravila so priporočili uporabo tretjega oziroma t. i. poživitvenega odmerka Pfizerjevega cepiva za starejše od 65 let in tiste z velikim tveganjem za težji potek bolezni. Niso pa podprli uporabe poživitvenega odmerka za vse, starejše od 16 let.

Nenaključna naključja: tretji dan dejstev o druženju trojice Janša-Dimnik-Marčič

16. 09. 2021 06.00

Zasebno druženje trojice Janša, Dimnik, Marčič na jahti avgusta 2016. Zasebno druženje Janše in Dimnika v dnevni sobi januarja 2017. Ne prvo ne drugo ni igranje golfa, temveč dokazi druženja zunaj golf igrišč. In to ne le enkrat. Tretji dan po našem razkritju fotografij še vedno nismo prejeli odgovorov Janeza Janše na vprašanja, ali zasebno pozna Andreja Marčiča, ali se z njim in njegovo družino zasebno druži, ali se je družil v preteklosti in ali je kdaj z Marčičem skupaj dopustoval. Predsednik KPK Robert Šumi je v pogovoru za 24UR ZVEČER povedal, da bodo preverili vsa nova dejstva in okoliščine ter tudi, da je dolžnost zaznave lobističnega stika na lobirancu, v tem primeru na predsedniku vlade.

'Poslov o slovenskem javnem denarju se ne spodobi sklepati na jahti in golf igriščih'

15. 09. 2021 06.00

Katera vprašanja odpira naša objava fotografij druženja Janše, Dimnika in Marčiča, je povedal nekdanji predsednik protikorupcijske komisije Boris Štefanec. Zdaj je namreč jasno, da srečanja niso bila samo naključna, kar je Marčič dejal po objavi prve fotografije druženja na Mavriciju leta 2003. Štefanec je poudaril, da se za poslanca ali predsednika vlade ne spodobi sklepati poslov o slovenskem javnem denarju na jahtah ali golf igriščih.

Lancet: Tretji odmerek za splošno prebivalstvo ni potreben

13. 09. 2021 17.25

Cepiva so dovolj učinkovita pri preprečevanju hude oblike koronavirusne bolezni 19, tako da trenutno splošnega prebivalstva ni treba cepiti s tretjim odmerkom cepiv proti covidu, kaže objavljeno znanstveno poročilo. Ob pregledu kliničnih preizkusov in opazovalnih študij so avtorji poročila ugotovili, da cepiva ostajajo visoko učinkovita proti hudim oblikam covida-19 pri vseh glavnih koronavirusnih različicah, vključno z delto.

Prihodnost kriptovalut in blokovne verige: Fintech 50 2021

13. 09. 2021 00.15

Poročajo Nina Bambysheva, Michael del Castillo in Steven Ehrlich

BLOG: Zakaj so brusnice tako zdrave?

12. 09. 2021 14.45

O brusničnem soku se pogosto govori v krogih naravnih zdravilcev, predvsem ko gre za zdravljenje okužb sečil. Ko sem bil najstnik, se spomnim, da je prijatelju babica svetovala, naj pije brusnični sok, ko so mu odkrili okužbo sečil. Vendar je v zvezi z vplivom in učinkovitostjo brusnic prisotnega kar nekaj dvoma. Zato sem se odločil z vami podeliti še svoj pogled na brusnice in njihove učinke na naše telo.

mRNA cepivo pred okužbo s koronavirusom učinkovito ščiti tudi nosečnice

07. 09. 2021 15.46

Cepivo mRNA proti covidu-19 proizvajalca Pfizer/BioNTech pred okužbo z novim koronavirusom ter bolnišničnim zdravljenjem dobro ščiti tudi nosečnice. Učinkovitost cepiva je pri nosečnicah primerljiva s splošno populacijo, je pokazala raziskava, ki so jo opravili v Izraelu, njene ugotovitve pa objavili v strokovni reviji Nature Medicine.

Proračunska luknja kljub okrevanju gospodarstva večja kot v enakem obdobju lani

07. 09. 2021 10.06

Primanjkljaj državnega proračuna je po začasnih podatkih v prvih osmih mesecih leta 2021 znašal 2,4 milijarde evrov, je sporočil fiskalni svet. Razlog za tako veliko proračunsko luknjo pa so protikoronski ukrepi. Brez neposrednega učinka protikoronskih ukrepov bi primanjkljaj znašal 402 milijona evrov. V državnem proračunu je sicer za celotno leto predviden primanjkljaj v višini 2,75 milijarde evrov.