preprečevanju

Poraba zdravil se je povečala za polovico
10. 10. 2018 06.39
Ob svetovnem dnevu duševnega zdravja je generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres poudaril, da bomo spremenili svet, če bomo spremenili odnos do duševnega zdravja. V Sloveniji se je poraba zdravil za zdravljenje duševnih in vedenjskih motenj pri mlajših od 20 let povečala za polovico.

V Strunjanu našli invazivno tujerodno rastlino kudzu
22. 09. 2018 13.11
V Strunjanu so našli novo tujerodno rastlino kudzu, ki je zaradi potencialnih škodljivih vplivov na okolje na ravni EU uvrščena med tujerodne vrste, za katere je treba sprejeti takojšnje ukrepe za preprečitev širjenja. Zavod za varstvo narave poziva vse, naj bodo pozorni, če kudzu opazijo še na kakšnem območju in to javijo.

Hrvaška je postala 'problematično dete Evropske unije'
16. 09. 2018 10.11
Hrvaška je postala 'problematično dete Evropske unije', piše norveški dnevnik, ki opozarja na širjenje nacionalizma in proustaškega revizionizma v državi, kjer obstajajo močne sile, ki želijo revidirati preteklost.

Maribor na Kantridi zgolj 'opazovalec' spektakla, a Milanič ni zaskrbljen: 'Lahko bi iskali razloge, vendar jih ne bomo'
10. 09. 2018 08.48
Slovenski podprvaki so reprezentančni odmor izkoristili za nastop na revijalni tekme na Reki. Mariborčani brez pomoči reprezentantov in poškodovanih nikakor niso navdušili, Rijeka je varovancem trenerja Darka Milaniča nasula štiri gole, Izoljan na klopi vijioličastih pa ni nič zaskrbljen.

BLOG: Koruza izboljšuje koncentracijo in nas pomirja
02. 09. 2018 07.52
Koruza vsebuje velike količine mangana, zato njeno uživanje zvišuje koncentracijske sposobnosti, poleg tega je naravno pomirjevalno sredstvo. Vsebuje folno kislino, ki je nepogrešljiva v prehrani nosečnic, in veliko drugih vitaminov skupine B. Bogata je s cinkom, selenom in magnezijem, ki skrbi za dobro delovanje srca.

Bi prepoznali depresijo in anksiozne motnje pri svojem otroku?
27. 08. 2018 15.42
Na NIJZ opozarjajo, da med slovenskimi otroki in mladostniki v zadnjih letih opažajo porast anksioznih motenj. Ker starši lahko bistveno pripomorejo k preprečevanju in obvladovanju le-teh, so pripravili priporočila za zmanjšanje tveganja za razvoj in boljše obvladovanje depresije ter anksioznih motenj otrok in mladostnikov.

BLOG: Popoln poletni sadež
19. 08. 2018 07.10
Lubenica je nizkokalorično, okusno sadje, ki nas v vročih poletnih dneh osveži ter hidrira. Kar pa najbolj odlikuje ta poletni sadež, je definitivno to, da je lubenica izjemen vir antioksidantov, vitaminov in mineralov.

Primer homofobije na Hrvaškem tudi pod drobnogledom policije
09. 08. 2018 18.21
Na Hrvaškem še vedno odmeva primer diskriminatornega vedenja lastnika apartmaja v Zadru, ki je zavrnil brazilskega gosta, ker je homoseksualec. Primer so po informacijah hrvaških medijev prevzela policija. Če bodo ugotovili, da je Hrvat kršil protidiskriminacijski zakon, ga čaka do štiri tisoč evrov kazni.

Primer Skripal: ZDA nad Rusijo z novimi sankcijami
08. 08. 2018 21.55
Ameriški State Department bo proti Rusiji zaradi domnevne odgovornosti za napad na nekdanjega dvojnega agenta Sergeja Skripala in njegovo hčerko uvedel nove sankcije. Veljati bodo praviloma začele 22. avgusta.

Kako daleč bo šla država pri preganjanju blagovnih znamk?
03. 08. 2018 08.59
Se bo država po tem, ko bo uvedla enotno embalažo za tobačne izdelke ustavila? Velika večina Slovencev meni, da ne. Si predstavljate, da bi bil ves alkohol in vse sladkarije zavite v enotno embalažo in da bi izginile blagovne znamke? Kot opozarja Inštitut Libertas, bi lahko imelo preganjanje blagovnih znamk v imenu javnega zdravja kontradiktorne posledice.

'Ali smo se iz tragedije prve in druge svetovne vojne naučili dovolj?'
28. 07. 2018 13.04
V letu, ko svet obeležuje stoto obletnico konca prve svetovne vojne, je pri Ruski kapelici pod Vršičem potekala spominska slovesnost ob 102. obletnici postavitve kapelice. Častni pokrovitelj slovesnosti, predsednik republike Borut Pahor, je poudaril, da je prizadevanje za trajen mir najbolj plemenito stremljenje človeštva.

Primeri tihotapcev v porastu: črnomaljski policisti ustavili dve vozili z 31 prebežniki
24. 07. 2018 14.58
Črnomaljski policisti so ponovno obravnavali primer dveh državljanov Hrvaške in Srbije, ki sta čez mejo nezakonito prepeljala 31 tujcev. Medtem pa imajo veliko dela tudi koprski policisti. Dva turška državljana, ki sta čez mejo vodila ilegalne pribežnike, sta v priporu, sodnik pa je po zaslišanju izpustil 49-letno Slovenko, ki je v nedeljo prav tako prevažala prebežnike.

Marc Gasol: Nikoli ne bom pozabil njenih prestrašenih oči
20. 07. 2018 08.40
"Kosi lesa in oblačil so plavali v vodi. Potem sem videl žensko, ki se je z zadnjimi atomi moči oklepala lesenega trama. Njene oči so bile prazne. Bila je šibka, v šoku. In takrat sem začutil jezo." Tako je svojo izkušnjo na ladji, ki je iz Sredozemskega morja v zadnjem trenutku rešila 40-letno Kamerunko, opisal znani košarkar Marc Gasol.

BLOG: Kako na naraven način ublažiti sončne opekline?
08. 07. 2018 06.30
Že 15 minut izpostavljenosti soncu lahko povzroči opekline. Pri reševanju teh težav vam lahko pomagajo mnoga živila, ki jih imate v svoji kuhinji, na primer mleko, jogurt, jabolčni kis in lubenica. Kumare imajo hladilni učinek, probiotične bakterije vlažijo kožo, ovsena kaša lajša srbečico ...

KPK bo Jelinčiča v zvezi s plačilom za prevod Svetinove Ukane pozvala k pojasnilu
02. 07. 2018 16.49
KPK je premoženjsko stanje Zmaga Jelinčiča Plemenitega že preverjala leta 2011. Zaradi Jelinčičevega neprepričljivega pojasnila izvora premoženja so na tožilstvo leta 2015 nato podali predlog za uvedbo finančne preiskave. Jelinčiča pa bodo zdaj v zvezi z domnevnim plačilom za prevod Svetinove Ukane pozvali k pojasnilu.

Nesreče s smrtnim izidom: motoristi jih največkrat povzročijo sami
02. 07. 2018 11.45
Lani poleti je umrlo 13 motoristov, letos pa so ceste med motoristi zahtevale že šest življenj. Poletni meseci so za motoriste najnevarnejši, saj se takrat zgodi skoraj polovica prometnih nesreč, zato Agencija za varnost prometa in Policija udeležence v prometu pozivata k dodatni pazljivosti. Kot opozarjajo: povzročitelji prometnih nesreč s smrtjo ali hudo telesno poškodbo so v večini primerov ravno motoristi sami.

BLOG: Koliko soli je dovolj?
24. 06. 2018 06.00
Ne glede na to, kolikokrat ste že slišali, da v svoji prehrani ne smete uživati preveč soli, morate vedeti tudi, da je zelo pomembno, da ne zaužijete premalo soli! Obstaja pa velika razlika med predelano soljo in morsko soljo. Na prodajnih policah zato poiščite nerafinirano morsko sol, ki ima več pozitivnih vplivov na vaš organizem.

Vse, kar ste želeli vedeti o kanabinoidih
20. 06. 2018 00.01
Kanabinoidi so kemične spojine, ki aktivirajo kanabinoidne receptorje, katere je moč najti po celotnem telesu.

Po gorenjski avtocesti divjal 219 kilometrov na uro: privozil si je 1200 evrov kazni in devet kazenskih točk
18. 06. 2018 10.12
Policisti bodo te dni poostreno nadzirali hitrost vožnje. Na avtocesti proti Jesenicam so že ujeli voznika osebnega avtomobila, ki je dovoljeno hitrost prekoračil za 109 kilometrov na uro. Največ smrtnih žrtev zaradi prehitre vožnje sicer beležimo prav poleti - ceste so takrat bolj obremenjene, svoje naredi tudi vročina.

Čigav je interes, da Športni loteriji uspe obdržati prevlado nad športnimi stavami?
17. 06. 2018 06.00
V Sloveniji je edini prireditelj, ki po zakonu lahko prireja športne stave, zasebna Športna loterija. Zato smo posebnost v Evropi. Druge države imajo trg športnih stav odprt tudi za tuje stavnice. Čeprav nam je Evropska komisija naložila, da to področje uskladimo z EU zakonodajo, pa se tako država kot Športna loterija in krog okoli nje, krčevito zavzemajo, da bi monopol obstal. Kljub temu, da bi liberalizacija športnih stav lahko prinesla več denarja državi, športnikom in invalidom.

Zakaj navadne kreme niso primerne za nego tetovaž?
12. 06. 2018 00.01
Če uporabljamo neprimerne izdelke za nego tetovirane kože, se lahko zgodi, da tetovaža po nekaj letih zbledi in izgubi jasnost, linije so videti razlite in zamegljene, koža se lahko prekomerno lupi ali razpoka, prav tako pa lahko pride do vnetja zaradi bakterijske okužbe ali alergijske reakcije. Kako se temu izogniti?

Novi italijanski finančni minister: Italija bo ostala v evrskem območju
10. 06. 2018 17.39
Italijanski minister za gospodarstvo in finance Giovanni Tria je za italijanske medije zatrdil, da Italija ne bo izstopila iz evrskega območja. Dejal je tudi, da je stališče vlade glede tega vprašanja jasno in enotno. Ob tem je napovedal strukturne reforme, ki bodo izboljšale gospodarstvo države.

Ali vsak dodaten kilogram škoduje vašemu srcu?
01. 06. 2018 06.06
Se ne obremenjujete s kakšnim odvečnim kilogramom, ker se v resnici odlično počutite? Na kilograme morda vseeno popazite. Britanski raziskovalci namreč ugotavljajo, da imajo ženske, ki so prekomerno težke, a sicer v dobrem splošnem zdravstvenem stanju, kljub temu povečano tveganje za bolezni srca in ožilja.

Pozor: visok vnos beljakovin lahko povzroči popuščanje srca
30. 05. 2018 14.10
Diete z visokim vnosom beljakovin so vedno bolj priljubljene, saj pripeljejo do velike izgube teže, a strokovnjaki opozarjajo na previdnost.

Koga se moramo bati – migrantov ali politikov, ki z njimi ustrahujejo ljudi?
24. 05. 2018 11.24
Migranti in varnostna situacija v Sloveniji. Kdo bi z meje takoj umaknil žico, kdo bi namestil dodatne ovire in kdo bi tja poslal kar vojake z orožjem? Kdo je kriv za to, da ljudje v Kolpi umirajo in kako lahko v prihodnje to preprečimo? Kdo med ljudmi širi strah in kdo je prepričan, da Slovenija že dolgo časa ni več varna država? Soočili smo mnenja strank.

Končno: proizvajalci bodo odgovorni za svoje izdelke, ko ti postanejo odpadki
22. 05. 2018 15.12
Spodbudna novica prihaja iz Bruslja, kjer so odobrili niz ukrepov, s katerim želijo recikliranje komunalnih odpadkov do leta 2025 povečati na 55 odstotkov, do leta 2035 pa na 65 odstotkov. Nevarne odpadke iz gospodinjstev bo treba ločeno zbirati po letu 2022, biološke odpadke po letu 2023, tekstil pa po letu 2025. Več odgovornosti glede recikliranja odpadkov pa bodo po novem nosili tudi proizvajalci.

ANALIZA: Spet obvezno služenje vojaškega roka?
18. 05. 2018 06.00
Slovenija je, čeprav velja za varno državo, v zadnjih letih postavljena pred številne varnostne izzive. Slovenska vojska je spet dobila nezadostno oceno. Število prosilcev za mednarodno zaščito se povečuje. Z digitalizacijo in razvojem umetne inteligence pa se je povečala tudi kibernetska ogroženost.

Ob odprtju ameriškega veleposlaništva v Jeruzalemu krvavi protesti, Netanjahu uporabo sile zagovarja
14. 05. 2018 06.49
ZDA so v Jeruzalemu slovesno odprle svoje veleposlaništvo. Za selitev veleposlaništva iz Tel Aviva v Jeruzalem se je 6. decembra lani odločil predsednik Donald Trump, ko je Jeruzalem priznal kot prestolnico Izraela. Zaradi odprtja ambasade so na meji med Izraelom in Gazo izbruhnili množični in krvavi protesti, ki so zahtevali že 52 smrtnih žrtev, še okoli 2400 ljudi je ranjenih.

Podpisi za referendum o odstopu Hrvaške od istanbulske konvencije
13. 05. 2018 15.42
Konservativni hrvaški državljanski pobudi Resnica o istanbulski in Ljudstvo odloča sta začeli zbirati podpise za referenduma o odstopu Hrvaške od istanbulske konvencije in o spremembi hrvaške volilne zakonodaje. Za uspeh vsake pobude je potrebnih najmanj deset odstotkov podpisov vseh volivcev ali približno 380.000 podpisov.

Notranja revizija pokazala pomanjkljivosti pri nadzoru sumov pranja denarja
09. 05. 2018 12.04
Banka Slovenije je izvedla notranjo revizijo glede aktivnosti v povezavi s sumi pranja iranskega denarja v NLB v letih 2009 in 2010. Ugotovili so določene pomanjkljivosti v nadzorniških in prekrškovnih aktivnostih, a je bil od takrat dosežen napredek, večina ugotovljenih pomanjkljivosti pa je bila odpravljenih.