preprečevanju

Jelinčič brez imunitete

26. 09. 2001 00.00

Državni zbor ni zagotovil poslanske imunitete Zmagu Jelinčiču, predsedniku Slovenske nacionalne stranke, zoper katerega že od leta 1992 teče postopek zaradi domnevne pomoči pri poskusu umora. Poslanci pa nadaljujejo s sejo.

Začela se jesenska seja

25. 09. 2001 00.00

Državni zbor je sklenil zasedanje ter poslanske pobude in vprašanja, med katerimi je nastopilo nekaj manj kot 30 poslank in poslancev. Zaradi zadržanosti se seje ni mogel udeležiti premier Janez Drnovšek. Na vprašanja opozicijskih poslancev bo predvidoma odgovarjal prihodnji teden.

Koalicija EU proti terorizmu

22. 09. 2001 00.00

Predsedniki vlad in držav Evropske unije so izrazili pripravljenost, da države članice aktivno podprejo ameriške povračilne ukrepe, vsaka država glede na lastna sredstva. Odločitve EU so podprle tudi vse države kandidatke, med njimi tudi Slovenija.

Mercator prosi za izjemo

21. 09. 2001 00.00

Mercator je zaprosil Urad za varstvo konkurence, da uvede postopek za dodelitev posamične izjeme po zakonu o preprečevanju omejevanja konkurence. Urad za varstvo konkurence je proti Mercatorju pred kratkim uvedel postopek presojanja franšiznih pogodb, ki jih je družba sklenila z dobavitelji.

Račan o sporazumu o meji s Slovenijo

17. 09. 2001 00.00

Predsednik hrvaške vlade Ivica Račan je na novinarski konferenci poudaril, da zahodna meja Hrvaške ni le meja s Slovenijo ampak tudi z Evropsko unijo. Hrvaške politike je zato ponovno opozoril na nujnost sprejetja sporazuma o meji.

V petek dan žalovanja

13. 09. 2001 00.00

Zunanji ministri EU so petek, 14. september, razglasili za dan žalovanja ter Evropejce pozvali, naj žrtve terorističnega napada v ZDA točno opoldne počastijo s tremi minutami molka.

Kartelni dogovor Mercatorja in Spara?

14. 09. 2001 00.00

Urad za varstvo konkurence je proti trgovskima družbama Mercator in Spar Slovenija zaradi suma omejevanja konkurence sprožil postopek. Urad je pridobil protokol o sodelovanju med Mercatorjem in Sparom, iz katerega izhaja verjetnost, da gre za omejevalni sporazum.

ZN o preprečevanju spopadov

13. 07. 2001 00.00

V zadnjih desetih letih je mednarodno skupnost stalo posredovanje v spopadih več kot 200 milijard dolarjev. Generalna skupščina ZN je tudi zato začela razpravo o predlogih generalnega sekretarja Kofija Annana o tem, kako bolj uspešno preprečevali spopade, še preden izbruhnejo z vso silo. ZN so v zadnjih desetih letih med drugim posredovali v BIH, Kambodži, Salvadorju, Somaliji in Ruandi.

Sodelovanje britanskega in nemškega telekoma

13. 06. 2001 00.00

Deutsche Telekom in British Telecom (BT) sta se kot prva operaterja mobilne telefonije dogovorila za sodelovanje pri izgradnji in upravljanju omrežja za tretjo generacijo mobilne telefonije UMTS. Načrtovano sodelovanje zajema tako infrastrukturo v Nemčiji kot v Veliki Britaniji. Pismo o nameri so podpisali predstavniki družbe D1 in hčerinskega podjetja BT v Nemčiji Viag Interkom ter hčerinske družbe Deutsche Telekoma One2One in podjetja BT Cellnet. Kot so sporočili iz T-Mobila, hčerinskega podjetja Deutsche Telekom, ki pod svojo streho združuje mobilno telefonijo Telekoma, je sodelovanje z BT v skladu s pravili o preprečevanju omejevanja konkurence, poleg tega pa bosta obe družbi ohranili popolno neodvisnost. Kot še ocenjujejo, bi lahko družbi skupaj uporabljali približno polovico vseh lokacij za UMTS. Nemški telekom načrtuje, da bo s sodelovanjem pri gradnji omrežja UMTS prihranil okoli 30 odstotkov celotne vrednosti ali približno pet milijard mark. Za vzpostavitev omrežij v obeh državah je nemški telekomunikacijski velikan sicer predvidel 18 milijard mark. Prednosti Nemci vidijo predvsem pri svojem nastopu v Veliki Britaniji, kjer bi jim sodelovanje z BT omogočilo uresničitev dveh tretjin načrtovanih prihrankov.

Protesti ob Bushevem obisku v Španiji

12. 06. 2001 00.00

Ameriški predsednik George Bush je z obiskom Španije začel svoj prvi uradni obisk v Evropi. Poleg španskih voditeljev in kraljeve družine je prvi ameriški par, predsednika namreč spremlja njegova soproga Laura, v Madridu pričakala tudi množica demonstrantov, ki je opozorila predvsem na Bushevo brezbrižnost do varovanja okolja.

V Minsku o preprečevanju terorizma

01. 06. 2001 00.00

V beloruski prestolnici Minsk se je začelo vrhunsko zasedanje članic Skupnosti neodvisnih držav (SND), predsednik katerega je ruski predsednik Putin. Vrh poteka za zaprtimi vrati, predsednikom držav članic SND pa se bodo pozneje pridružile še delegacije iz držav, ki se udeležujejo vrha. Ruski predsednik Vladimir Putin je poudaril, da so članice SND trdno odločene, da bodo skupaj preprečile širjenje mednarodnega terorizma, ki je še posebno dejaven na južnih mejah skupnosti".

Prihodnji teden v parlamentu

28. 05. 2001 00.00

Državni zbor bo jutri popoldne nadaljeval majsko redno zasedanje, na katerem poslankam in poslancem ostaja še približno 20 zadev, in sicer s prekinjeno drugo obravnavo predloga zakona o knjižničarstvu. Državni svet se ta teden predvidoma ne bo sešel, kljub temu pa bo sredi tedna pripravil posvet o sožitju in soodgovornosti generacij z naslovom Poti in stranpoti pokojninskega zavarovanja, v četrtek pa predavanje z naslovom Internet in demokracija.

Hanžek izročil letno poročilo

25. 05. 2001 00.00

Ombudsman Matjaž Hanžek je predsedniku državnega zbora Borutu Pahorju izročil letno poročilo in pri tem izrazil zadovoljstvo glede dobrega sodelovanja med varuhom človekovih pravic in državnim zborom, ki bo poročilo obravnavalo na julijski redni seji. Hanžek je dejal, da se je vodstvo državnega zbora in poslanci odzvali odgovorno, saj so pokazali, da so pripravljeni sodelovati pri obravnavanju in še zlasti pri preprečevanju kršitev človekovih pravic. Pahor pa je ombudsmanu zagotovil, da bo vlado pozval, naj aktivno sodeluje pri obravnavi poročila in pri reševanju problematike s področja človekovih pravic.

Srečanje ministrov za okolje OECD

16. 05. 2001 00.00

Ministri za okolje članic Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD) so se danes zbrali na sedežu organizacije v Parizu. Na dvodnevnem srečanju naj bi sprejeli okoljsko strategijo za prvih deset let 21. stoletja.

Prihodnji teden v DZ

05. 05. 2001 00.00

Prihodnji teden bodo poslanke in poslanci DZ delovni v odborih in komisijah, saj bodo pripravljali točke dnevnega reda za novo, majsko plenarno zasedanje.

Sklenili spomladansko srečanje IMF in WB

30. 04. 2001 00.00

V Washingtonu se končuje spomladansko zasedanje Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in Svetovne banke (WB). Mednarodni finančni in monetarni odbor Mednarodnega denarnega sklada (IMFC) in razvojni odbor Svetovne banke sta v skupni izjavi ob koncu spomladanskih srečanjih izrazila zavezanost prizadevanjem za odpravo svetovne revščine oziroma pomoči najmanj razvitim državam.

Finski minister v Sloveniji

25. 04. 2001 00.00

Notranjega ministra Rada Bohinca je danes obiskal finski kolega Ville Heimo Antero Itaelae, ki mu je Bohinc predstavil strategijo Slovenije pri vključevanju v EU. Ministra sta sicer med pogovori precej pozornosti namenila še vprašanjem ilegalnih migracij in izgradnji skupne evropske politike na tem področju, preprečevanju organiziranega kriminala in reformi javne uprave. Finski notranji minister je spregovoril tudi o izkušnjah Finske pri vstopanju v EU in uresničevanju schengenskih določil. Na novinarski konferenci po pogovorih je povedal, da sta z ministrom Bohincem izmenjala tudi poglede o slovenskem vključevanju v EU in dodal, da Finska podpira širitev evropske skupnosti. Sogovornika sta izrazila prepričanje, da bo obisk finskega notranjega ministra prispeval tudi k še boljšemu sodelovanju obeh ministrstev, vlad in policij.

Slovenija in ZRJ podpisali protokol

23. 04. 2001 00.00

Generalni direktor slovenske policije Marko Pogorevc je s pomočnikom zveznega ministra za notranje zadeve Zvezne republike Jugoslavije Stevanom Nikčevićem danes v Beogradu podpisal protokol o izvajanju sporazuma med vlado Republike Slovenije in zvezno vlado ZRJ o vračanju in ponovnem prevzemu oseb, ki ne izpolnjujejo pogojev za vstop ali bivanje na ozemlju druge države. Po podpisu sta se delegaciji zveznega notranjega ministrstva in slovenske policije, v kateri so še direktor uprave uniformirane policije Stanislav Veniger, Branko Celar iz urada generalnega direktorja ter predstavnik policije za stike z javnostmi Miran Koren, pogovarjali še o možnih oblikah sodelovanja obeh policij na področju preprečevanja ilegalnih migracij in vseh vrst kriminala.

Slovenski policisti v ZRJ

22. 04. 2001 00.00

Delegacija slovenske policije je danes pod vodstvom generalnega direktorja Marka Pogorevca odpotovala na uradni obisk v Zvezno republiko Jugoslavijo. Delegacija, v kateri so še direktor uprave uniformirane policije Stanislav Veniger, Branko Celar iz urada generalnega direktorja ter predstavnik policije za stike z javnostmi Miran Koren, se bo jutri in v torek s predstavniki notranjega ministrstva ZRJ pogovarjala predvsem o možnih oblikah sodelovanja obeh policij pri preprečevanju in odkrivanju kriminala.

Ameriški vrh v senci izgredov

21. 04. 2001 00.00

Le nekaj ur po začetku tretjega vrha severno- in južnoameriških držav v Quebecu so izbruhnili prvi večji spopadi med protestniki proti globalizaciji svetovne trgovine in kanadsko policijo. Skupini kakih sto najradikalnejših protestnikov, med njimi so bili privrženci "Zveze za boj proti kapitalizmu" in "Odbora za dobrodošlico udeležencem vrha" ter člani marksističnih in anarhističnih gibanj, je uspelo prodreti skozi varnostne barikade, ki jih je policija postavila nekaj metrov od konferenčnega centra. Demonstranti so na policijo metali kamenje, palice in steklenice, policija pa je odgovorila s solzivcem in aretirala 25 protestnikov, pet policistov pa je bilo ranjenih. Še nadaljnjih 4000 demonstrantov je medtem krenilo v smeri proti konferenčnemu središču, kjer se je zbralo 34 predsednikov držav in vlad iz Severne, Srednje in Južne Amerike z izjemo Kube. ''Ljudje so prišli sem, da bi spregovorili o svoji bolečini, bedi, jezi in svojih strahovih. Niso pa prišli sem zaradi nasilja'', so izjavljali demonstranti.

Predlog zakona o preprečevanju pranja denarja

06. 04. 2001 00.00

Vlada je na današnji korespondenčni seji sprejela predlog zakona o preprečevanju pranja denarja, se do njega opredelila in ga poslala v drugo obravnavo državnemu zboru. S predlogom novega zakona želi vlada nadgraditi obstoječi sistem za preprečevanje in odkrivanje pranja denarja tako, da bo z upoštevanjem nekaterih novih mednarodnih standardov in doslej pridobljenih izkušenj ta še bolj učinkovit. Razširitev kroga zavezancev in doslednejše izvajanje identifikacije strank, decentralizacija in poostritev nadzora nad izvajanjem ter določitev dodatnih pristojnosti republiškega urada za preprečevanje pranja denarja so glavne novosti, ki jih bo določil predlog zakona, so sporočili z ministrstva za finance.

Evropski ministri o kulturni dediščini

06. 04. 2001 00.00

Če hoče Svet Evrope (SE) uspešno uresničiti cilj graditve enotne Evrope, bo moral pozorno prisluhniti sporočilu, ki ga prinaša kulturna dediščina, pa tudi razlagam o tej dediščini in njeni uporabi. Kulturo in dediščino je treba razlagati tako, da postaneta sredstvi za preprečevanje sporov in za medkulturni dialog, je ob začetku 5. evropske konference ministrov, odgovornih za kulturno dediščino, v Portorožu povedal namestnik generalnega sekretarja SE, ki pokriva področje kulture in dediščine, Hans Christian Krueger. Ministrska konferenca se bo končala jutri s sprejetjem dokumentov, katerih predloge je že obravnaval Odbor za kulturno dediščino SE.

Rihterjeva v Dubrovniku

31. 03. 2001 00.00

Ministrica za kulturo Andreja Rihter se je v Dubrovniku na povabilo hrvaškega ministra za kulturo Antuna Vujića udeležila konference ministrov na temo Kultura in konflikti. Ministrica Rihterjeva je vodila okroglo mizo z naslovom Kulturna raznolikost, identiteta in globalizacija. Udeleženci okrogle mize so osrednjo pozornost namenili vlogi kulture in mednarodnemu sodelovanju v kulturi pri preprečevanju konfliktov z medsebojnim spoznavanjem različnih kultur in spoštovanjem raznolikosti. Soglašali so z idejo o poglobljenem regijskem sodelovanju, pozdravili pa so tudi idejo o stalni konferenci ministrov za kulturo držav srednje in jugovzhodne Evrope.

Republikanci proti pravilom zaščiti delavcev

04. 03. 2001 00.00

Republikanski senatorji v ameriškem senatu nameravajo v kratkem odpraviti pravila za zaščito na delovnih mestih, ki jih je ob hudem nasprotovanju poslovnih krogov sprejel nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton. Pravila od delodajalcev zahtevajo, da morajo omogočiti take delovne pogoje, ki bodo zmanjšali nevarnost delovnih okvar in poškodb, do katerih pride zaradi ponavljajočih se delovnih gibov. Delovna pravila so bila namenjena preprečevanju poškodb, na primer pri tajnicah, delavcih za tekočim trakom in drugih, ki dolga leta izvajajo repetitivne gibe ali opravljajo delo v enakem položaju.

EU podpira Hrvaško

27. 02. 2001 00.00

Vodja hrvaške diplomacije Tonino Picula je danes obiskal sedež Evropske unije v Bruslju, kjer se je sestal z zunanjo ministrico trenutno predsedujoče države Švedske, Anno Lindh, evropskim komisarjem za zunanje odnose Chrisom Pattnom in visokim predstavnikom EU za skupno zunanjo in varnostno politiko Javierjem Solano. Picula je po srečanju povedal, da EU ceni in podpira evropsko usmeritev Hrvaške, ki jo vidi kot dejavnik stabilnosti na JV Evrope.

Mešane patrulje na slovensko-italijanski meji

27. 02. 2001 00.00

Slovensko-italijanske policijske patrulje bodo v ponedeljek, 5. marca, znova začele nadzirati mejo med državama na območju od Mirna do Solkana. Nadzor meje naj bi patrulje opravljale predvidoma mesec dni, do 5. aprila, v tem času pa naj bi dopolnili tudi memorandum o sodelovanju, je povedal direktor Policijske uprave Nova Gorica Jakob Čeferin. Omenjene patrulje so mesec dni - od 15. januarja do 15. februarja - že poskusno nadzirale mejo med državama.

Telemach domnevno kršil zakon

24. 02. 2001 00.00

Urad Republike Slovenije za varstvo konkurence je, po neuspeli predhodni zahtevi za posredovanje podatkov, na podlagi zakona o preprečevanju omejevanja konkurence izdal sklep o uvedbi postopka proti ljubljanski družbi za komunikacijske storitve Telemach.

Seja sveta za nacionalno varnost

15. 02. 2001 00.00

Svet za nacionalno varnost je na popoldanski seji pod vodstvom Janeza Drnovška obravnaval aktualno problematiko ilegalnih migracij in prebežnikov v Sloveniji. Na seji, ki sta se je udeležila tudi predsednik države Milan Kučan in predsednik DZ Borut Pahor, je notranji minister Rado Bohinc predstavil aktualno problematiko in trende ilegalnih migracij na območju Slovenije ter sprejete in načrtovane ukrepe za ureditev razmer, je med drugim zapisano v sporočilu za javnost na spletni strani predsednika vlade Janeza Drnovška.

Uprava Javorja o stavki

12. 02. 2001 00.00

V Javorjevih odvisnih družbah Furnir na Prestranku in Opažni elementi na Belskem se je ob 6. uri začela stavka, ki jo vodi stavkovni odbor sindikata KNSS Neodvisnost. Kot so sporočili iz uprave krovne družbe, stavka le del zaposlenih, saj se je večina delavcev opredelila zoper stavko. v Furnirju tako od skupaj 86 zaposlenih v dopoldanski izmeni stavka le 21 delavcev, ostali pa so danes zjutraj želeli delati, vendar jim je stavkovni odbor to preprečil.

Srečanje Bohinca in Vreska

05. 02. 2001 00.00

Minister za notranje zadeve Rado Bohinc je sprejel namestnika hrvaškega notranjega ministra Josipa Vreska, s katerim sta govorila o sodelovanju na področju preprečevanja ilegalnih migracij in vračanju tujcev, preprečevanju mejnih incidentov in strategiji vključevanja v EU.