prepričanja

Evropska komisija bo ukrepala proti Franciji
20. 03. 2002 00.00
Evropska komisija je proti Franciji sprožila uraden postopek, ker kljub odločitvi evropskega sodišča ni ukinila embarga na uvoz govedine iz Velike Britanije.

Indijci si brijejo brade
08. 03. 2002 00.00
Zaradi medverskih spopadov med hindujci in muslimani v Indiji, ki so v zadnjem času skupno zahtevali že 560 smrtnih žrtev, so si možje v strahu, da jih ne bi zamenjali za muslimane, obrili brade.

Odmevi na ruske grožnje
23. 02. 2002 00.00
Ruska reprezentanca je po spornih odločitvah sodnikov na letošnjih zimskih OI v Salt Lake Cityju zagrozila, da bo zapustila igre in bojkotirala tudi poletne OI v Atenah. Po posredovanju predsednika Putina so grožnje opustili.

Milošević dobil besedo
13. 02. 2002 00.00
Pol ure pred koncem drugega dne sojenja v Haagu je nekdanji jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević prišel do besede. Tožilstvo je pred tem v sodni dvorani predvajalo posnetke srbskega koncentracijskega taborišča v Bosni iz leta 1992.

Začetek zgodovinskega procesa
12. 02. 2002 00.00
V Haagu se je končal prvi dan sojenja nekdanjemu jugoslovanskemu predsedniku Slobodanu Miloševiću zaradi zločinov na Kosovu, Hrvaškem in v BiH. Predvidoma v sredo bo uvodno izjavo obrambe podal tudi Milošević, ki se zagovarja sam. Sojenje naj bi trajalo dve leti.

Pritožba v primeru Lockerbie
23. 01. 2002 00.00
V nizozemskem Camp Zeistu se je začela obravnava pritožbe Libijca al Megrahija, ki je bil obsojen za bombni atentat na ameriško letalo nad škotskim mestom Lockerbie. Odvetniki napovedujejo, da bodo z novimi dokazi zavrgli prvotno obsodbo.

Ustavne spremembe burijo duhove
20. 01. 2002 00.00
Ustavno sodišče bo v prihodnjih dneh odločilo, ali je popis prebivalstva, ki naj bi se začel v začetku aprila, v skladu z ustavo ali ne. Nekdanji ustavni sodnik Matevž Krivic namreč meni, da vprašanje o veroizpovedi in narodnostni pripadnosti ni v skladu z ustavo, saj ta natančno določa, da se o tem nihče ni dolžan opredeljevati.

Umrl je Cyrus Vance
13. 01. 2002 00.00
V New Yorku je v 84. letu starosti po dolgoletnem boju z Alzheimerjevo boleznijo umrl nekdanji ameriški državni sekretar in mirovni posrednik med vojno na območju nekdanje Jugoslavije Cyrus Vance.

Betlehemski plamen v Sloveniji
16. 12. 2001 00.00
V Slovenijo je iz Betlehema že desetič prispela luč miru. Letošnja plamenica je posvečena strpnosti in sožitju med drugačnimi, predvsem drugače mislečimi in verujočimi.

Luč miru prihaja v Slovenijo
15. 12. 2001 00.00
V Slovenijo bo zvečer prispela luč miru iz Betlehema. Na poti po državi se bo najprej ustavila v Mariboru, kjer bo sveto mašo v mariborski stolnici daroval mariborski škof Franc Kramberger.

Papež beatificiral zakonski par
21. 10. 2001 00.00
Papež Janez Pavel II. je prvič v zgodovini cerkve v baziliki sv. Petra v Rimu beatificiral zakonski par.

Tabor SLS+SKD
20. 10. 2001 00.00
Za Slovenijo vrednot in enakomernega regionalnega razvoja je osrednje sporočilo festivala oz. drugega tabora SLS+SKD, ki je potekal v celjski dvorani Golovec, namenjen pa je bil predvsem druženju članov in simpatizerjev stranke.

Znani uradni izidi referenduma
22. 06. 2001 00.00
Republiška volilna komisije je v četrtek uradno razglasila končne izide referenduma o noveli zakona o umetni oploditvi z biomedicinsko pomočjo. Svojo zadnjo novinarsko konferenco pa je sklical tudi Odbor za svobodno odločanje.

Štirideset let Amnesty International
28. 05. 2001 00.00
Amnesty International (AI), svetovno gibanje ljudi, ki se zavzemajo za človekove pravice, praznuje danes 40. obletnico. Danes bodo v ta namen prižgali štirideset dvometrskih sveč v londonski cerkvi St.Martin-in-the-Fields, kjer so leta 1961 za AI prižgali tudi prvo svečo.

V Trstu proslavili 60-letnico OF
30. 04. 2001 00.00
Zveza slovenskih kulturnih društev (ZSKD) je pod pokroviteljstvom Slovenske kulturno-gospodarske zveze (SKGZ) sinoči v Kulturnem domu v Trstu pripravila proslavo ob 60-letnici ustanovitve Osvobodilne fronte z bogatim kulturnim programom, v katerem so sodelovali pihalni orkestri in pevski zbori, ki delujejo v okviru ZSKD, in mladi recitatorji. Slavnostni govornik je bil predsednik SKGZ Rudi Pavšič.

Sveče za Troho
19. 04. 2001 00.00
Po treh mesecih od izginotja pojočega majorja Ladislava Trohe še vedno ni znano, kje se nahaja. Troho pogrešajo od objave članka, v katerem je svoje prejšnje sodelavce iz vojaške specialne brigade in nekdanjega obrambnega ministra Janeza Janšo obtožil, da naj bi pred osmimi leti pripravili zastraševalno akcijo proti prvaku slovenske nacionalne stranke Zmagu Jelinčiču. Kot je znano, je leta 93 pod Jelinčičevim avtomobilom počilo eksplozivno telo. Ladislav Troha je izginil pred tremi meseci, potem ko je v časniku večer razkril, da naj bi pod Jelinčičev avtomobil eksploziv podstavili pripadniki brigade Moris. Od tedaj smo slišali veliko različnih hipotez o tem, kaj se je s Troho zgodilo. Policija ni potrdila niti ene. Morda pa kaj vejo njegov oče in prijatelji, ki so se danes odločili, da spregovorijo v javnosti.

Izmerite si IQ!
07. 04. 2001 00.00
"Brihtni" imajo danes priložnost, da preverijo svojo inteligenco in se - če je njihov inteligenčni kvocient (IQ) nadpovprečen - vključijo v svetovno organizacijo Mensa, združenja inteligentnih ljudi. Testiranje v ljubljanskem študentskem naselju Rožna dolina pripravlja ob 10., 11. in 12. uri iniciativni odbor za ustanovitev slovenske sekcije omenjenega združenja. Menso sta leta 1946 v Veliki Britaniji ustanovila odvetnik Roland Berrill ter odvetnik in znanstvenik Lance Ware, danes pa združuje že približno 100.000 ljudi iz približno stotih držav.

Vprašanje o veroizpovedi v popisu
30. 03. 2001 00.00
Državni zbor je s 36 glasovi proti 17 po hitrem postopku sprejel novelo zakona o popisu prebivalstva, gospodinjstev in stanovanj, ki bo potekal od 1. do 15. aprila 2002, v popisu pa bo med drugim zastavljeno tudi vprašanje o veroizpovedi. Parlamentarna večina je podprla tudi dopolnilo, v skladu s katerim bodo odsotni člani gospodinjstva, ki so dopolnili 14 let, dali pisno soglasje za posredovanje podatkov o narodni pripadnosti in veroizpovedi ter njihovo pisno opredelitev o tem, kakšne narodnosti in veroizpovedi so.

Fischer se zagovarja pred bundestagom
17. 01. 2001 00.00
V nastopu pred bundestagom se je nemški zunanji minister Joschka Fischer danes še enkrat opravičil za svojo levičarsko preteklost, hkrati pa jezno vztrajal, da je obrnil hrbet nasilju že pred več kot dvajsetimi leti. Fischer naj bi bil videti nejevoljen, ko so ga predstavniki opozicije zasliševali o njegovi udeležbi v uličnih protestih v sedemdesetih letih, delu njegove preteklosti, ki je nikoli ni skušal prikrivati.

Blair načrtuje obisk pri Bushu
07. 01. 2001 00.00
Britanski premier Tony Blair je v pogovoru za televizijsko hišo BBC dejal, da v prihodnjih mesecih načrtuje obisk v Združenih državah Amerike, med katerim naj bi se sestal z novoizvoljenim ameriškim predsednikom Georgeom W. Bushem. Blair je še dejal, da v bližnji prihodnosti ne pričakuje Bushevega obiska v Veliki Britaniji.

Franc Testen ob dnevu ustavnosti
20. 12. 2000 00.00
Predsednik ustavnega sodišča Franc Testen je ob dnevu ustavnosti spregovoril o delu ustavnega sodišča v iztekajočem se letu. Dejal je, da se je v primerjavi s preteklimi leti sodišče v tem letu začelo ukvarjati bolj z vprašanjem človekovih pravic, kot pa s političnimi zadevami.

Kouchner zaskrbljen za prihodnost ZRJ
10. 10. 2000 00.00
Novi jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je v pogovoru za francosko televizijo TF1 dejal, da jugoslovanska ustava ne dopušča neodvisnosti Kosova in Črne gore. Po besedah Koštunice se morajo "vsi, ki upajo in sanjajo o neodvisnosti, denimo albanski separatisti", zavedati, da je to nemogoče, ker resolucija 1244 VS ZN zagotavlja ozemeljsko celovitost ZRJ. "Kosovsko vprašanje je treba rešiti v okviru te resolucije in ne glede na želje nekaterih albanskih voditeljev, ki so usmerjeni separatistično," je opozoril Koštunica. Srbska tiskovna agencija Beta pa je poročala, da so v sporočilu iz Koštuničevega urada odločno zanikali včerajšnje trditve tiskovne predstavnice misije ZN na Kosovu (UNMIK), da je Koštunica civilnega upravitelja ZN na Kosovu Bernarda Kouchnerja povabil, naj obišče Beograd. "Predsednk ZRJ in njegovi sodelavci niso imeli nobenih pogovorov s predstavniki UNMIK in jih tudi nimajo v načrtu za bližnjo prihodnost," so sporočili. Vnovič so še opozorili, da si je Koštunica od vsega začetka prizadeval za dosledno uresničevanje resolucije VS ZN o Kosovu.

Haider zahteva odpravo avnojskih določil
16. 08. 2000 00.00
Koroški deželni glavar Jörg Haider je kot pogoj za vstop Slovenije in Češke v EU zahteval odpravo Beneševih dekretov in avnojskih določil. Na komemoraciji v čast nemškim pregnancem v Gurku, je Haider za koroški tisk včeraj pojasnil, da ni smiselno, da v današnji Evropi še obstajajo dekreti, ki upravičujejo "umor pripadnikov nemške manjšine". Koroški deželni glavar je zato zahteval "popravilo tega ljudomrznega prepričanja".

Uspešen konec tedna na Wall Streetu
08. 07. 2000 12.52
Ameriški borzni indeksi so poslovni teden sklenili pozitivno, predvsem zaradi prepričanja vlagateljev, da se centralna banka ne bo tako kmalu odločila za ponovni dvig obrestnih mer. Industrijski indeks Dow Jones je v petek v primerjavi s četrtkom porasel za 154,51 točke na vrednost 10.635,98 točke, v primerjavi s petkom preteklega tedna pa je Dow Jones višje za 188,09 točke. Tehnološki indeks Nasdaq je v petek v primerjavi s četrtkom porasel za 62,63 točke na vrednost 4.023,20 točke, na tedenski ravni pa pridobil 57,09 točke.

Poslanica DSP ob Slovenskih dnevih knjige
17. 04. 2000 10.12
''Vlada je padla, toda Slovenci in knjige živimo naprej. Nič nas ne more prisiliti, da bi se skregali, se razšli, si izglasovali nezaupnice.'' Tako se začne poslanica <A HREF=http://www.drustvo-dsp.si/ target=_blank>Društva slovenskih pisateljev</A> (DSP) ob Slovenskih dnevih knjige, ki se začenjajo danes na Kongresnem trgu v Ljubljani, na Grajskem trgu v Mariboru in v drugih večjih krajih v Sloveniji, ter pred mednarodnim Dnevu knjige, 23. aprilom, ki letos ''pada'' na velikonočno nedeljo. Podpisal jo je predsednik DSP Evald Flisar.

Več kot 100.000 protestnikov v Beogradu
15. 04. 2000 12.02
Nekaj pred 18. uro se je včeraj na Trgu republike v središču Beograda brez incidentov končalo protestno zborovanje srbske opozicije z geslom Stop nasilju - za demokratične volitve, s katerim je želela opozicija pozvati k predčasnim volitvam.

Kobalov nastop še buri duhove
27. 03. 2000 20.12
Dober teden dni po razvpitem nastopu igralca Borisa Kobala na Pomenkovanjih v Lutkovnem gledališču se strasti ne poležejo.

Oblasti proti poimenovanju trga po Kafki
16. 02. 2000 18.17
Mestne oblasti v češki prestolnici Pragi so zavrnile predlog mestnega sveta, da se trg v centru mesta poimenuje po češkem pisatelju Franzu Kafki, ki je bil rojen v Pragi. Župan prvega okrožja Prage je dejal, da bi takšna poteza bila v nasprotju z bistvom pisateljevega dela in prepričanja. Trg naj bi se imenoval po Kafki, ker se je tam nahajala njegova hiša, predno so jo leta 1911 porušili. Kafka, znan po svojih romanih Proces in Grad, se je rodil leta 1883.

Kajenje ubija mlade ženske
30. 10. 1999 08.55
Vsako leto umre za infarktom zaradi kajenja več kot 100 žensk, mlajših od 45 let, 300 pa jih doživi nesmrtonosen infarkt, je poročala britanska družba BBC. Raziskovalci pod vodstvom Nicka Dunna so analizirali 448 Britank v starosti od 16 do 44 let, ki so imele v obdobju od oktobra 1993 do oktobra 1995 infarkt. Raziskovalci trdijo, da bi lahko vse te primere preprečili, če bi ženske prenehale kaditi, saj srčne bolezni običajno ne povzročajo težav pri ženskah, ki niso v menopavzi. Raziskovalci med drugim tudi trdijo, da je tveganje infarkta večje, če je število vsakodnevnih pokajenih cigaret višje. Posebno so ogroženi težki kadilci z drugimi tveganimi boleznimi, kot sta visok krvni tlak in sladkorna bolezen. Izsledki raziskav niso potrdili dosedanjega prepričanja, da kontracepcijske tablete pri kadilkah povečujejo možnost infarkta, saj vsebujejo razmeroma nizko količino estrogena.

Avstralka toži frizerja
13. 10. 1999 17.55
Avstralka Amanda Atkins (23) toži svojega frizerja zaradi diskriminacije, ker ji je za pričesko računal več kot nekemu moškemu za natanko isto pričesko. V frizerskem salonu v Melbournu je za svojo pričesko odštela 56 dolarjev, moški pa le 38 dolarjev. Atkinsonova je skupaj z omenjenim moškim vložila tožbo pred državno komisijo za enakopravnost, ki skrbi, da nihče ni oškodovan zaradi svojega spola, verskega prepričanja, starosti ali drugih razlogov. Frizer pravi, da bi njegov posel propadel, če bi bile cene za moške in ženske enake. Tožnika sta kot dokaz komisiji predložila tudi fotografijo pričesk.